G. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 2 Juni 1897. No. 7286. 36ste Jaargang n FEUILLETON. Ki at list at tot- ■an ST. S; De Dochters van den Componist. BINNENLAND II. AND; Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ef. <tf I SO laten (10 zou et erwten chillende 9, andere 258. Commandant Garnizoens- ISLAND aats heb- voormid- .tehuü te De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V U F CENTEN. graaf, L E IJ. >ene reld ien« ron- i de Ml 1W- ;en, 1). igeljjfden by bij hetaan- f Oott-lndii. MHINIIE COÜI iNT rer- van ÏX tta .an- rer- kozen tot district, ie benoe- Zaterdagavond werd in Tivoli te Utrecht een openbare vergadering gebonden van den Anti-Dienstvervangingsbond. ADVERTENTIEN worden 'geplaatst va» 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. In de jl. Vrgdag gehouden vergadering van -vao jen polder >'tBeierecbec te Stolwjjk, werd metalgemeene stemmen tot heemraad herkozen J. r de rekening goedgekeurd, f 2350.11 en f 269.40}. De begroeting ontvangsten hij het smalle gezicht zijner gade zoo akelig wit en hulpeloos zag rusten tegen de kussens die haar on dersteunden, dat bij spoedig van eenig voorwendsel gebruik maakte ons de kamer te verlaten, ten einde de ontroering te verbergen, welke zich van hem meester maakte bij de gedachte dat hij haar toch niet zou mogen behouden. Langzamerhand kwam hij van dit denkbeeld terug toen hij haar dagelijks, in krachten zag toenemen en de minuten, die zij aanvankelijk had mogen opzitten, tot uren aangroeien, totdat zij eindelijk reeds halve dagen in haar kamer zittende kon doorbrengen. Nooit had men Elisabeth zoo zacht, zoo vriende lijk, zoo stil opgeruimd gekend als in die dagen eener algeheele wedergeboortezij was altijd vol hoop, vol moed, door het minste dankbaar gestemd. Later, als soms een gewaarwording van onrust en ontevre- denheid baar gemoed vervulde, terwijl zij in bet midden der wereld leefde en alles had wat zij kon verlangen, keerden baar gedachten terug naar den tijd toen zij gehetle dagen werkeloos doorbracht in haar riek est oei, zwak en hulpbehoevend a's een kind, en zich toch zoo tevreden en dankbaar had gevoeld. Voor baar en Johannes scheen een nieuw tijdperk te zijn aangebroken. Zij waren onafscheidelijk; hij hield haar den geheelen dag bezig, hij zorgde voor baar als een moeder; eigenhandig bracht hij baar het versterkend voedsel en hield het bord voor haar vaat, en zag nieuwsgierig toe terwjjl zij at of dronk hy schudde de kussens op in haar leuningstoel, ver warmde haar teere handen in de zijne, buide haar voeten in sjaal en dekens en scheen onuitputtelijk in zorgen en liefdebetoon. Soms, als zy moede was van het leunen in don stoel en naar verandering De weerzin, dien zij eerst voor Johannes had aan den dag gelegd, was vervangen door een dubbele mate van gehechtheid en teederheid, en zy wilde nauwelijks toestaan dat hy zich van haar ziekbed verwijderde. Van de gespannen verhouding tusschen haar en haar vader scheen evenmin eenige bittere herinnering te zijn overgebleven; zij gaf hem vrien- delijke woorden en dankbare blikken, en was ver heugd allen die zij lief had om zich heen te zien. Langzaam gingen de dagen voorby, en eindelyk had zy zooveel kracht dat zij in haar kussens overeind kou zitten en eenig voedsel mocht gebruiken, en de oudejBupert betrapte er zich op dat de tranen hem in den grijzen baard vielen toen hij zag met hoe veel graagte de herstellende het weinige maar krach tige voedsel tot zich nam. Het was een feestdag voor Clara, toen zij haar kranke voor het eerst uit het ziekbed mocht dragen, maar de vreugde bekoelde aanmerkelijk toen Elisa beth in onmacht viel zoodra zij op den grooten armstoel werd neergezet. Die flauwte duurde echter kort on weldra sloeg zij de oogen op en vroeg om haar echtgenoot, wien men wenschte te verrassen door hem onverwacht binnen te brengen wanneer de kranke opzat. Maar die verrassing had niet de verwachte uitwerking, want toen Johannes met Ernst Bupert bianen kwam, ontstelde hij zoodanig zoodra Men schryft uit ’s-Gravenhaga Heden heropent bet Korhaus te Scheveninge zyne deuren. De bezoekers vinden al dadel jjk eene belangrijke verbetering van den toegang tot de lokalen, aan de landzjjde. Er zjjrf nl. zoowel aan den kant van bot hotel ala aan de zijde van de kursaal groote, vaste marqui ses aangebouwd, dio degenen die met rjjtuig komen of gaan, tegen regen en wind bescher men. De kursaal zelve heeft baar jaarljjkach toilet gemaakt. De inrichting is niet veranderd. De commnnicatie-deuren dit mag in dese dagen wol worden geconstateerd slaan allen naar buiten open en aan don zijuitgang land zijde is steeds gedurende de uitvoeringen oen deurwachter geposteerd. Eene aardige verbe- 28 Mei 1897. Kraan Kantoor. 2 45 4 op 9 3 geene goed. k van ’tHoff. haakte, nam hij den lichten last op zyn schoot, cn door zijn krachtige armen ondersteund, liet zij het hoofd weldra op zijn schouder zinken en sliep in. Indien Johannes in dezen toestand een kogel op zich bad zien afkomen, zou hy' in zijn onbeweeglijkheid hebben volhard om de slapende niet te wekken, en als zy dan eindelijk ontwaakte was hij zoo stijf, pynlijk in alle leden dat hij zich nauwelijks bewegen kon, doch voor een vriendelyken blik en een dank baren kus zou hy zich gaarne nog eens zooveel moeite hebben getroost. De oude Rupert was naijverig op de voorliefde die Elisabeth voor Johannes aan den dag legde, en hoewel hij inzag dat het zeer natuurlijk was, kon hij nauwelijks zijn ergernis en teleurstelling verbergen als hij onopgemerkt en eenzaam mijmerende bij den haard zat, terwyl op eenigen afstand de twee ge lukkigen, onder lach en scherts en zoete dwaasheden, zijn tegenwoordigheid schenen te hebben vergeten. Dan dacht hij soms met bitterheid hoe weinig de ouders toch later aan hun kinderen hebbenzij dra gen in hun jonkheid alle lasten, alle zorgen, en wanneer de leeftjjd komt waarop men zijn aanspraken kunnen doen gelden, dan slain zij de vleugels uit ais wilde vogels en vliegen by ren ander in het nest. Eu de grijsaard schudde mismoedig het hoofd tegen het vuur. Alras had Elisabeth de redenen zijner sombere mijmery begrepen, en voortaan vermeed zij zooveel mogelijk hem aanstoot te geven door veronachtza ming; zij zorgde dat aan zijn arm de eerste wande ling door het vertrek werd ondernomen, dat hij het was die haar van de trappen droeg toen zy voor het eerst beneden in do woonkamer werd gebracht» In een aankondiging van een publieken verkoop van buizen te Volendam worden door den notaris, behalve de namen van de bewo ners der te veilen perceeleo, ook hunne by- namen< vermeld, als »de Bakkeren aHeia van de Puitaalc. Sommigen sebguen hem dat kwalijk genomen te bobben en wjj willon er dadelyk bgvoegen geheel ten onrechte. Wat toch ia vaak bet geval Op een plaatsje, ala byv. Volendam, wonen dikwjjls tal van per sonen, die denzolfden naam dragen, De post bode zit daardoor vaak met de handen in het haar, want voor wien van de 20 Janaen’a die in het plaatsje wonen ia de brief beatemd? Hy kan natuurlijk allen, die sioh zoo noemen, opaoeken ea vragen of sy oen ochrgven ver wachten, maar daar heeft hy niet altgd den tgd voor. Qm nu die moeilijkheid uit den weg te ruimen, verzoeken de personen in quaestie, op bet adres ook den bijnaam te vermelden. Deze gewoonte bestaat byv. op bet eiland Marken on zal wellicht zgn overgaan op bet nabijgelegen Volendam, zoodat de notaris alleen in bet oog van oningewyden zich aan een indiscretie schuldig maakte. Naar wjj vernemen, beeft de commissie, ter versiering van de Turfmarkt bij het bezoek van H.H. M.M. onze geëerbiedigde Koningin nen, in hare eind vergadering, na bot goedkeu ren der door den penningmeester ingediende rekening, besloten het batig saldo van f 7,29 af te staan, ten behoeve van eene hoogst nut tige instelling bier ter stede, nl. de Werkin richting tot wering der Bedelarjj Bedankt voor bet beroep bjj de Ned. Herv. Kerk te Bleiswyk (toez.) door ds. J. de Visser te Brakel. Kolonel Van Zuyleu leidde de vergadering ia met te wijzen op bet samengaan van de Iteomschen en antirevolutionairen, die in de eerste vier jaar niet van een logerorganisatio willen weten. Vandaar deze agitatie van deö Bond.c Prof. De Louter wees er op, hoe alle par tyen het recht van het beginsel van den per soonlijken dienstplicht erkennen. Een verge lijking makende tusschen ons land en België, wees spreker er op dat daar de beweging veel sterker is dan bier, hoewel bet doel bjj lange niet is bereikt. Persoonlijke dienstplicht is een eisch der rechtvaardigheid. Het is mede ten eisch «an echte vaderlandsliefde, van ver broedering tusschen de verschillende klassen, van verstandelijke» redeljjke paedagogie, van de nationale opvoeding van bet volk. Een andere geest, beweerde de Prof., zal door dringen in onze natie, een geest dien we n° aan de Doitscbers kunnen benyden, het zelf bewust gevoel van Dnitscners te zyn, en voor eigen land te hebben gestreden en geleden. De heer M. A. E. J. Meyboom», kapitein te Nieuwersluis, beschouwde de zaak uit een militair oogpunt. De fout onzer defensie ligt, volgens spr. in de getalsterkte. Ons leger moet minstens verdrievoudigd. Dat kan echter niet geschieden, zoolang men vast bezoldigde offi cieren heeft. Men kan de zoo nopdig voor een legerorgauisatie zynde z.g.n. militie-officieren niet vormen, indien geen jongelieden uit beteren stand aan bun militiepliohl voldoen. Het reservekader, boe uitstekend werkend, voorziet niet in die behoefte. Het gehalte der troepen zal door den persoonlijken dienstplicht worden verbeterd. De invoering ven persoonlyken dienstplicht achtte spr. urgent, en niet vast te koppelen aan een eventueele defensjehervorming in de toekomst. De beer J. H. Rovers, de laatste spr., gispte nogmaals »de voorloopige prysgeving van het anti-dienstvervangingsbeginsol door de anti revolutionairen. Uiïtroerig stond spr. stil by een slechte legerorgauisatie, en bjj de voor dooien van defensie-hervorming. We kunnen» meende spr., ons land met goed gevolg nu niet verdedigen. De zaal was vrjj goed bezet. en sedert zij had gezien hoe zyn barsch gelaat op helderde als zy van hem eenigen liefdedienst begeerde, wist ze van die ontdekking party te trekken zonder hem haar opzat te doen gevoelen. Met een dankbaren blik zag Elisabeth haar huis vertrek rond, toen Ernst Rupert haar op de sofa had neergezethet scheen haar ruimer, hooger, zonniger. Zy rustte niet voordat men haar naar de piano had geluid, en zy speelde met zwakke, onze kere vingers een zachte melodie; zy beproefde ook te zingen, maar toen werd zy zoo bleek dat Johannes haar opnam en weer naar de sofa by het raam droeg. In den tuin bloeiden nog enkele najaarsrozen en Elisabeth wendde er verlangend de oogen heen en verzocht Clara er een voor haar te plukken, en sinds dien dag was haar kamer nooit zonder bloemen. De boomen in den hof hadden reeds hun friaache lint verloren en vertoonden een ijne kleurschakeering van rood, zacht geel en verbleekt groen, maar zij hadden in hun verwelkenden tooi grooter schoon heid - voor Elisabeth dan toen zij in hun eersten lentedos hadden geprijkt in de stalen der Meizon. Clara en haar vader bleven nog eenigen tijd bij de herstellende vertoevende eerste bestierde de huishouding met de stiptheid en de rustige bedrij vigheid die haar kenmerkten, en de zaken gingen zco ordelyk haar gang alsof Clara sinds jaren ge woon was die voor Elisabeth te regelen. De winter viel nu in, en roofde hij ook licht en warmte aan de sluimerende aarde, by bracht nieuw leven en gezelligheid ic de anders too stille woning van den dichter. laten bouwen, welke Tan oord tot oord zal trekken en des avonds iu elk« gemeente in de open lucht en ten aansebouwe van iedereen voorstellingen zal geven meidencinematograaf (beweegbare photograpbieën) en dissolving views. In de allereerste plaats zullen gezichten in en om de fabrieken worden vertoond, kjjkjes in het Agnetapark, optochten ran het personeel bjj diverge feestelijke gelegenheden, enz., doch tevens zullen dese worden algewisseld door humoristische beweegbare figuren, doorachooae natuurgezichten enz. Dei daags vooraf zal steeds bet programma in de gemeenten worden verspreid, terwyl de voorstellingen met het invallen der duisternis een aanvang zullen nemen. In een der eerstvolgende weken zal een reclamewagen der Ned. Gist- en Spirituals* biek, Ned. Olicfabriek, Lym- eu Gelatinefabriek enz., in *t kort, ai die Del/sche nijverheidsin richtingen, welke onder de mede-directie van den beer J. C. van Marken te Delft staan, baren tocht door het land beginnen. Genoemde inrichtingen hebben nl. een grooten wagen GOUDA, 1 Juni 1897. Resultaat van het bacteriologisch onderzoek van drinkwater der Goudsche Waterleiding- Maatschappy. Datum. Oorsprong. Aantal teldagen. kiemen per gram vervloeiende kiemen soorten ziektekiemen Opmerkingen (was get.) Dr. H. J. Aan bet postkantoor Gouda en de daaronder reseorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Mei 1897 ingelegd f IJ 709.56}; terugbetaald f 11543.62}. Bet laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5440. Te Utrecht is geslaagd voor bet prop. ex. de heer N. van Schouwenburg. Hedenmiddag werd in het hotel >de Zalm< eene vergadering gehouden van de Goudsche Telefoonmaatschappij. Deze vergadering werd tevens bygewoend door verschillende genoodigden als de wethouders, de raadsleden, leden der Kamer van koophandel, aandeelhouders enz. De Voorzitter, de heer W. Ruys, opende deze vergadering en deelde mede dat op heden deu 1 Juni de telefoon in werking was gesteld, tot het doen van technische inlichtingen en de wordingsgeschiedenis der telefoon verleende spr. het woord aan den directeur dr. Hubrecht, die op eene gemakkelyke en zeer duidelijke wyze de geleiding besprak en bij verschillende punten stilstond. Het totaal der geabonneerden bedraagd in deze gemeente 73. Daarop nam de Voorzitter nogmaals het woord, dankte bet dagelyksch bestuur dezer gemeente voor de medewerking, die het bad ondervonden, zoowel van dit bestuur als van particulieren. De Wethouder, de heer J. M. Noothoven van Goor dankte namens B. en W. en den gemeenteraad voor de welwillende woorden bier gesproken en hy hoopte, dat in zeer korten tjjd het aantal geabonneerden zal zgn verdubbeld. Daarop gingen de genoodigden naar het telefoonkantoor om een en ander in oogen- schouw te nemen, de wyze waarop de verschil lende personen met elkander in verbinding worden gebracht is volgens bet nieuwste sy steem daargesteld en voldoet uitstekend. stemgerechtigde ingelanden - *4 DxïnaaA.ka .A 4 ft I L* heemraad herkozen de heer Verburg Sr. To deselfde vergadering werd "ien verantwoording over 1896 bedragende in ontvangsten uitgaven f 2080.70}, batig saldo over 1897 bedraagt in ontvangsten f 2176,30}, in uitgaven f 2172.92, Jiatig saldo vermoedelyk dus f 3.38}. De omslag is f 2.50 per H.A. Zaterdag is te Boskoop een vast best sur van een afdeeliug der kiesvereeniging »Oos Belang te Gouda gesteld, bestaande uit de hh. J. Groene wegen, president, L. van Bemmel, secretaris en P. van Pruisen, penningmeester,, welke vereeniging reeds véle leden telt. Tevens zal de heer D. de Clercq a.s. Vrydag 4 Juni in bet lokaal van den heer Stam voor de nieuw opgerichte afdeeling een reden houden.' Ook zal van wege >0ns Belang Gouda de heer D. de Clercq beden te Krimpen a/d IJsel en morgen te Lekkerkerk optreden. Men schryft uit Altaussee aan de »N. R. Cl. d.d. 28 Mei Woensdag beklom de Koningin met baar gevolg, gravin van Limburg Stirum, mademoi selle de Joannis, graaf Dumouceau en kolonel baron Sirtema van Grovestins, de Pfeiffer Alm. Ondanks bet slechte weer was zy voldaau over de waudeli g. De Koningin-Regentes reed naar den Grundlsee. Donderdagmiddag werd in een open rjjtuig, maar met slecht weer een korte rit gemaakt. Heden, Vrydag, bezoeken de Koninginnen met gevolg den Saizberg, die electrisch verlicht zal worden, onder de tonen van de k. k. Berg- Musik Kapelle. De Vorstinnen zullen door de autoriteiten worden ontvangen.

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1