ordt 9 be ik, ING JG I. I- BINNENLAND Nieuw»- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 36s te Jaargang. mdscbe :elen, c*> FELILLETO^. SCHETSEN EN SCHETSJES UIT ONS INDISCH FAMILIELEVEN. 3S7, Dinsdag 22 Juni 1897. No. 7302. I, - - -- - K F Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ?n*. ?UUR. j dea Secre- (Perdi MTW^f.) eten contant i inschrijvers De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. IV. Drie maandon is een lange wachtonstijd vooreene moeder, die, na jaren van scheiding, haar kind zal wederzien. Wat dien wachtenstyd voor mevrouw Bloem bijna ond rage lijk maakte, 't w«s dat ze zich zoo gehaast had om klaar te zijn. Generaal Vetter, de commandant van het Ned.-Indische leger, wien met September e. k. op jjn verzoek, eervol ontslag wordt verleend uit *s landt dienst, is in 1837 geboren en be reikt dit jaar dus den zestigjarigen leeftyd. Hg zal dan den korten tyd tnsschen zyn eerste ontslag en zyn weder in dienst treden medegerekend bijna 38 dienstjaren hebb n vervuld. Men zal zich herinneren, dat hy, na de expeditie op Lombok tot een goed einde te hebben gebracht, in 1895 met eervol ontslag naar het vaderland is teruggekeerd, maar in 1896, toen wegens den afval van Toekoe Oemar buitengewone maatregelen in Atjeh noodig waren, gehoor gaf aan bet verzoek der regeering om de leiding van bet Indische leger op zich te nemen. Na de toestand in Atjeh weder gnnstiger is geworden dan sinds jaren het geval is geweest, wenscht luit.-generaal Vetter zijn taak neder te leggen. De dankbetuiging, bij bet koninklijk be sluit uitgesproken, wegens de vele en ge- bem wat recht zetten?* vraagt ‘leze vriéndelijk. «Denk ul Dat malle ding! ’tZit altyd te dan sen op mijn hoofd alsof het dronken was. Daar I ik zet hem af en ik beu een boon ah ik hem ooit weer opzet.". Nu, niet langer getergd door de vederbossen, ver- frischt door een glas limonade, geheel op haar gemak met het voorkomend juffertje, begint mevrouw Bloem trouwhartig «Nu moet u me eena goed terecht helpen, hoor I U komt pas uit Holland, niet waar? Dus weet u zeker wel hoe de jonge meisjes daar haar kamers inrichten?* «Ja wel, mevrouw.* «U begrijpt me? ’t Moet alles heel Hollandsch zijn want de jonge dame Och, ’k zal 't u maar z-ggen, ’t is voor mijn dochter! Zo komt uit!" //Dat heb ik gehooid, mevrouw.* «Groote grut I Hebt u dat al geboord Hu van wien Het meisje bedwingt met moeite een glimlatrh. z/U hebt het me verteld toen u verleden week hier in de toko waart." «Zoo? Ja, ja, dat kan wel wezen. Waar het hart van vol is «Loopt de mond van over. Ziet u eens, wat dunkt u van dat licht grijs Of vindt u dat bruin met goud mooier?* z/Dat bruin met goud? Hoor eens, juffrouw, ik zal u wat zeggen ik vind ze allebei leelijk, niet fleurig genoeg, begrijpt u? Maar dat doet er niets toe, hoe ik het'vind ,/Mevrouw r" «Neen 1 wezenlijk I Om u de waarheid te zeggen, ADVERTENTIEN worden geplaatst ra» 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 4) Gedost in een dier ónmogelijks matinée’s, waarvan zy het geheim bezat, gewapend met een reusachtigen waaier, die haar alias eer scheen toe te wuiven dan koelte, met een hoed op of liever naast het hoofd, die door zijn wapperende vederbossen haar opgezet gezicht op dat van een roodhuid deed gelijken, ging ze op zekeren morgen commissies doen. Allereerst liet ze haar coupé stil houden voor het magazijn van Kiehl. Ala een visch op het aas, zoo schoot een calicot toeze werd naar binnen geloodst en gaf op de haar eigen bescheidens wijze het doel van haar komst te kennenze wilde ameublementen zien. g’t Is voor een boudewaartje,” zegt ze, terwijl een gelukkige lach haar gelaat verheldert, «een boude- waarije voor eene jonge dame.” Er was een ameublementgroene bloemen op een lila fondomdat het in Holland zoo’n horreur ge vonden was, had men het naar Indië gestuurd, maar hier zelfs wilde niemand het koopen. Mevrouw Bloem vindt het prachtig. Toch aarzelt ze, toch blijven haar vederbossen weigerend wuiven. «Het is u misschien wat bont?” vraagt de employé. «Neen, dat niet! Maar ziet u, ik wou maar weten kan men bij dit ameublement roode portièrea Men meldt ons uit Ryssen Nadat Dinsdag door den voorzitter van het stembureau aan een der kiezers bet stembiljet was overhandigd, vroeg de man; >Wat mok daor non met doon burgemeiater,* waarop hem te kennen werd gegeven, dat een dar witte stippen moest worden zwart gemaakt. »O, wach dan mèr» sprak onae kiezer, maakte zyn vinger met de tong nat en wilde hiermede over het papier slryken. Ofschoon men er niet aan twyfelde, of de Vfïigar was voldoende geprepareerd, werd hem toch verzocht liever van het zich in het stem hokje bevindende potlood gebruik te maken. (>N. R. Ct.«) wichtige diensten door hem aan de land be wezen, is zeker ten volle verdiend. Zyn aanstaand opvolger, de generaal-majoor L. Swart, thans chef van den generalen staf (ah opvolger van nu wylen generaal-majoor Dn Moulin), is thans 51 jaar ond en werd op 18 Ang. 1867 tot 2de-lnit. benoemd. Hjj tal dus bij het aanvaarden van bet commandant- schap van bet Indische leger 30 dienstjaren tellen. Hy behoort, evenals zyn voorganger, tot de infanterie. grafplaats gebracht. Teekenen, die vermoeden van misdaad zouden kunnen doen ryzcn, le verden de lykjes niet op. Men schrijft ons In een strooibiljet, van wege de centrale antirevolutionaire kiesvereanigiug in het district Katwijk verspreid tot aanbeveling van den heer Dunner, werd ironisch van den liberalen tegen- candidaat, jhr. Van den Brandeler, 'gezegd »Die zal de wetten zeker ook de Zondags- W‘‘t enkel toetsen aan Gods Woord.® Dit strooibiljet werd op Zondag 13 Juni, tnaachen 10 en 11 uur voormiddags, te Leiden op de post gedaan en moest dos des Zondags door de post verwerkt worden. Men ziet daaruit Doe deze antirevolutionairen, dw zoo mooi over Zondagsheiliging sebryven, itt de practjjk dit beginsel toepassen. (»N. R. Ct.«) Te O o der kerk a/d IJsel, is voornamelijk door de eteenfabrikanten veel schade geleden, ten gevolge van de ondervloeiing der meest buiten dijks gelegen tasvelden met pas gevormde ateenen, waarvan duizenden verloren gingen. Ook de hooioogst lydt aanzienlyke schade. Als een bijzonderheid deelen wy mede dat in het bij Woerden gelegen Rietveld, woon plaats van den beer Knyff, aftredend lid, 98 van de 99 kiezers ter stembus zyn opgeko men. De achtergeblevene was een teringlijder. De oudste kiezer uit Utrecht en hoogst waarschijnlijk tevens ook wel de oudste kiezer uit Nederland, die aan de stemming heeft deelgenomen, is geweest de heer F. P. van Koyen geboren in 1799. Op hem volgt ongetwijfeld de 97-jarige E. W. de Boer in de Friesche gemeente Hasker- land, die eveneens ter stembus toog. De afd. Schoonhoven van den Christ. Hist, kiezersbond beeft besloten, by de a. s. herstem ming voor een lid der Tweede Kamer de candi- datnnr-Knyff te steunen. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Rot terdam diende Zaterdag de fiscale zaak van Z.E. den Minister van Financiën tegen L. De N, ibuurt 9a. Inschadelijk igs-vet, igheid, klier- ziekte en an- ne-roven en kheid ën ste- verzweringen, en voeten auworm, enz ran onrein r, in en op lar. er doos. 71jze voor GODDA, 21 Juni 1897. Politieke voordrachten van liberale zyde worden gehoudenMaandagavond, Mr. Rey- lingh te Gouda; Dinsdagavond, de heer D. de Clercq te Gouda; Dinsdagavond, Mr. Goekoop te Boskoop en Dr. Roessingh te Waddinge- veen Woensdagavond Mr. Goekoop te Ouder kerk a/d IJselDonderdagavond Dr. Roessingh te Gouda. Overal gelegenheid tot debat. De persoon, die verleden Donderdag te dezer stede een rywiel ontvreemdde, en te Amsterdam werd aangehouden, wordt heden naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Werden er vroeger reeds geruchten verno men omtrent de oprichting van eene vereeniging Armenzorg* thans zyu wy in staat als zeker mede te deelen, dat die vereeniging is tot stand gekomen. Er is een bestuur benoemd, ver schillende cemmissiën zyu samengesteld en bin nen eenigen tyd zullen de ingezetenen per circulaire op de hoogte gebracht worfigo van het doel der vereeniging en zal er een beroep worden gedaan op hunne offervaardigheid waarvan het van een goed deel afhangt of de vereeniging haar doel zal bereiken. gebruiken j «Waarom niet P” antwoordt b|et jonge monaoh met een moed, eon betere zaak waardig. «Als u daarop gesteld zyt?" «Ja, natuurlijk. Bod vind ik altijd zoo’n mooie kleur, u niet?" «Zeker, zekler. We hebben keel mooi rood. Reps en damast óf prefereert u misschien satijn?" «Damast, dunkt me Groote grut! ja, dat is waar ook ik g/loof toch dat het beter is geen rood te nemen. Want weet u, ik zag gisteren bij den Chinees zoo’n erg mooi alkatief blauwe be- quetten op een lichfgryzen grond en dat heb ik maar vast gekocht.* «Dus wilt u blauwe portieres herneemt het heer schap, verbaasd over zooveel weifeling bij iemand, die er anders maar op los koopt. «Blauw Ja, ik weet eigenlyk niet. Zou dat wel fijn staan, blauw bij paars want, fijn moet het wezen 1" Het heertje zwygt. Die vraag bevestigend ie be antwoorden, dat is zelfs hem te kras. Nu komt eer. aardig winkeljuffertje tusscheubeide. «Als u wat fijns verlangt, mevrouw, dan geloof ik dat dit ameublement u minder passen zal. We heb ben misschien wel iets, dat u bevalt wilt u eens zien?* De bediende maakt zich uit de voeten en verklaart zyn collega’s, dat hij niet begrijpt wat mevrouw Bloem mankeert van daag; men kan in het geheel niet met baar ópschieten. Mevrouw Bloem keert zich tot het meisje of't een reddende engel geweest wars. «lf hebt last van dien hoed, mevrouw. Zal ik J., 37 jaar, landbouwer te Waddingaveen, be klaagd van ontduiking van den accyns op hei geslacht. Den 15en December van het vorig jaar des middags omstreeks 3| uur, begaven de com- mies-venficateur L. Van Dorp en de commiezen H. f Eras en J. B. Engelman te Gouda sich naar de woning van beklaagde, op wien do verdenking rustte, dat hij frauduleus een rund zou hebben geslacht, een feit waarvoor hy vroeger reeds vervolgd was. De ambtenaren vonden ten hnize van ver dachte een party van 112 kilo versch ge slacht afgohakt rnndvleescb, dat gelaxeefd werd op een waarde van f 107. Desgevraagd verklaarde verdachte aan de ambtenaren, dat hij geen qnitaotie over be taalde accyns en evenmin een geleibiljet kon vertoonen, daar bij de gewodhte had, die pa pieren te verbranden Later verzekerde hij, dat by het vleescb gekocht had. Waar en van wien, dat wist hy echter niet te zeggen zyn geheugen reikte zoo ver niet, beweerde hy. Genoemde ambtenaren ma k en daarop van hun bevinding proces-verbaal op en jtegden verdachte op grond van art. 3 der wet op het geslacht een bekeuring aan. Door den prtdMent, mr. Vftn Tienhoven, ondervraagd, hield beklaagde thans vol, dat hy het vleesch gekocht had. Pres. Van wien en w'aar heb je dat vleeéch gekocht Bokl. Dat weet ik niet, mynheer, ilt ben zoo kort van onthouden. Pres. Van dat mannetje in de maan soms, zooals wy diep onbekende noemen Beklaagde scheen in te zien, dat er met de beeren niet jte gekscheren viel en hield das verder zyu mond. Na het verboor der ambtenaren voorooemd requireerde de rijksadvocaat mr. E. E. Van Raalte tegen bokliagde, die zich z. i. aan een vermetelde sruokkelary had schuldig gemaak, dat hy zou worden schuldig verklaard aan het ten laste gelegde en veroordeeld tot een geld boete van niet minder dan 10 en niet honger dan f 150, met verbeurdverklaring van de ge taxeerde waarde van het vleesch. Het O. M-, by monde van mr. I. Z. Mazel vroeg toewyzing van de vordering der admi nistratie en requireerde, dat by niet-betaling der op te leggen biete een heebteniestraf 'van niet minder dan een dag en niet mear dan een jaar zóu worden toegepast. Uit Amsterdam wordt ons gemeld Dit het water aan den Zeebnrgerdyk zyn eergisteren opgehaald de lykjes van de 2 sedert eebt dagen lermiste knaapjes van 4 en 6 jaren oud. Do lijkjes zjjn baar de Oosterbe- GOUDSCirailB ANT Uit naam der Soheveningsche readers is heden een telegram gezonden aan H. M. de Koningin- Regentes, luidende: De Scheveningscbe reeders smeeken Uwe Majesteit eerbiedig, den toestand gedurende het nu heerscheud stormweder te doen opnemen.* Ook zyu door hen de minister vau water staat en burgemeester en wethouders tele«ra- fi«cb uifgenoodigd om op de plaats desonheila zich te komen overtuigen van het onhoudbare van den toestand. Tot de velen, die gister te Scheveningen kwamen, behoorden eenige ministers, onder anderen de minister van waterstaat. Ook het lid der Tweede Kamer de heer J. F. W. Conrad, die ook by vorige gelegenheid zooveel belangstelling toonde, was ter plaatse om opnemingen te doen. Van officieele zyde wordt nog medegedeeld dat iu den vroegen ochtend omstreeks half zee bjj boog tjj ten noorden van den strandmaur een gedeelte duinzand, waarop een 100 tal stoelen stonden, weggeslagen ie. Doordien het water lang bleef vloeien is daar het duinzand sterk afgenomen. Verschillende schuiten verlo ren zwaarden en roer. Nu het water is teroggeloopen, ziet men tnsschen Scheveningen en Wassenaar het strand bezaaid met scheepsmaterialen, voorwerpen uit de teuten, planken enz. Ook het phnkier voer de tentenry is weggespoeld. Voor zoover waar te nemen, is noch aan den alrundmuur, noch aan de hoofden en sla gen eeuige schade toegebrachtalleen ia, door dien het dak der vroawenloods steende aan het strand wegwoei, een der ijzeren staanders van het hekwerk vpn den muur middendoor ge broken. De winkelgalerij (aan het strand) met haren geheeleo inventaris, is tocasl weg. De Maat schappij Zeebad lydt daardoor groote schade, maar reeds hedenochtend bad de gedelegeerde commissaris een conferentie over den zoo snel mogelyken herbouw, opdat de neringdoende» zoo spoedig mogelyk geholpen worden. Voor dezen, die in het seizoen de eerste kosten niet hadden .goedgemaakt, is 't toch reeds een ik hob geen vendutie moor in mijn eigen kous. U moet weten, laatst heb ik twee dames vrien dinnen van me, dus *t was niet uit hatelijkheid hooren zeggen, dat ik zoo’n slechten smaak had.* «Wel fooi, mevrouw I Hoe is ’tmogelyk?* En het juffertje slaat haastig de bruine kykers noer om de ondeugende flikkering dsarin te verbergen. «Nu, kind, het is zoo org niet! *t Heeft mijn man nooit gehinderd, on my ook niet. Maar nu zit ik er toch m^o. Want, als het niet in de puntjes was «Mag ik eons probeoren of ik u hol pon kan?" «Graag I Wacht, ik moet u nog wat zeggenhet gold komt or niet op aan «Dat weet ik. Maar het duurste is niet altijd bet mooiste." «O, juffrouw I u moot niot denken dat ik h$t zeg om te bluffen. God bewaar mo I Maar xiot u, het is onze eonigsto en ze is zes jaar weg ge weest en ik heb zoo’n gevool of wo haar niets kunnen geven, dat goed of mooi of duur genoeg voor haar is."

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1