loden iN, T m. ïcht. A”. Maandag 5 Juli 1897. No. 7313. BINNENLAND 'den. 36ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ind Lid), - IR GARDEN. FELILLEHM. yEms a I icixt f 0.60. SCHETSEN EN SCHETSJES UIT ONS INDISCH FAMILIELEVEN. •ia Bron 8. 5EL II, rOM< worden Y»ll I, Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. sr. 15—30 jaren oud zyn daar- •'F. S.Bach. Frederik de Groote. Op 5, Q Bartholdy. Al 9 >ot verkrygbaar Voorzitter. Inder-Voorz. Bij kon. besluit ia G. B. Fortuyn benoemd tot burgemeester der gemeente Zwammerdatn. en van d ingericht TIF.NDB- tfefl IM» rot- ba». ten b O IM. MA gebogen 141. Het i prachtige on. Zolder, aterleiding, i prachtige De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Nieuw-Loosdrecht door d*. W. Zjjlatra te Waddingsveen. grut, Dirk wat heb je i.* hOI INIIE MUINT In het café >’t Schaakbord» alhier zal de heer A. F. Marlet, uit Delft, Donderdag a. s. voor de leden van den Bakkersbond een lezing houden over de wetenschap in het bakkersvak. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. in aanmerking te brengen, onder voorwaarde eener extra bydrage, waarvoor een proeftyd van twee *jaren buiten rekening blijft. Het voorstel betreft ook de tegenwoordige ambtenaren, die vroeger tijdelijk waren aan gesteld. de orgelbespeling in de 3 Juli Aan de sigarenfabriek der firma Van Os Cie te Deventer is een werkstaking uitgebroken. De oorzaak is voornamelijk het wegsturen van eenige jongens, die het binnenwerk voor de sigaren zóó slecht behandelden, dat de firma by herhaling klachten kreeg over slecht trek kende en slap wordende sigaren. ’t Was dan ook niet veel. Alleen dat vader langzamerhand die kinderlijke vroolijkheid begon te verliezen, dis hem zoo bemin nelijk maakte in zijn eenvoudalleen dat moeder, meer dan ooit, behoefte scheen te hebben aan uit blazen, en daarbij steeds dieper zuchten slaakte. Neen, ’t was niet veel Maar toch, als Anna niet zoo altijd de dwepende oogen had gericht naar dat jong gelaat met de bruine lokken, naar die slanke, veerkrachtige gestalte, dan had ze wellicht opgemerkt hoe een oud gezicht met grijzende haren strak stond en bekommerd, hoe een, door het werk gebogen figuur zich dieper en dieper nijgde naar den grondals ze niet meest met Leo was geweest, wanneer vader thuis kwam, dan had ze wellicht bespeurd, hoe moeder hem een blik toewierp vol angstige vragen en hoe hij dien blik beant woordde met somber hoofdschudden; als ze niet zooveel avonden had doorgebraoht bij de Lacroix’s, dan had ze somwijlen den grijsaard kunnen zien, over zijn boeken, cijferend, cijferend, alsof zijn leven afhing van de uitkomst dier lange sta ten en naast hem moeder, die hem in de war bracht met haar«Groote g een last van de transparence.1 XI. De westkust van Sumatra is ver en de brieven van daar verzonden, schijnen zelden terecht te ko men -. ten minste Adrienne ontving er geen enkelen I Adrienne had van hare jeugd af loeren gehoorza men aan den yzeren wil der vrouw, wier aangename toon, zachte manieren en lieve takt zoo algemeen bewonderd werden Maar ze had tevens het onver- 15) Anna dweepte, schreide en toornde met haar vriendin medeook Leo koos openlyk de party der gelievenweinig vermoedden ze, dat zoo hun engagement kort daarop zonder eenige tegenwerking doorging, zij dat aan Adrienne’s ongelukkige keuze hadden te dankenimmers er zou geld in de familie komen nu de dochter hen teleurstelde moest de zoon de vijf ton van «dien aannemer* maar naasten. En zoo werden ze dan verloofd. Verloofd zijn: lachend droomen, kussend dwepen, genietend lijden verloofd zijngloeiend smachten naar nog omsluierde weelden, verlangend staren op een onbekende toekomst, aarzelend tasten naar geluk schertsen met groote belangen, spelen met heilige gevoelensverloofd zijnstormachtig voorspel van de melodie, die toch zoo zacht vertroostend ruisohen kan dóór het mensohenleven, de melodie van huwe lijksheil en huwelijksliefde. Hoewel volgens het oordeel van familie en ken nissen de jongelui niet zóó vervelend waren als men dat van mensohen in hun omstandigheden verwacht, toch gingen ze te veel in elkander op, toch vergaten ze anderen te zeer, om zelfs te bemerken wat in hun onmiddellyke nabyheid voorviel. Naar wy vernemen, is door de firma Die- penbrock Reigers, eigenares der Ulftsche IJzergietery een0 overeenkomst gesloten met het doelde verzorging van den ouden dag hunner werklieden. Door de storting Door de regeering wordt voorgesteld artikel 9 der pensioenwet te doen vervallen, met het doel om tydeljjke diensten voor pensioneering De Amsterdamsche rwhtbank veroordeelde gisteren Renvekamp en oerkel, die zich schul dig hadden gemaakt aan diefstal van een gan- seben inboedel, tol 5 jaren en 3| jaar gevan genisstraf. Gisteren en heden had aan het Stedelyk gymnasium het Le admissie examen p'aats voor den nieuwen cursus. Er hadden zich aangemeld 8 can did aten voor de le kl., 1 voor de 2e, 1 voor de 3e, 2 voor de 5e, 1 voor de 6e. Toegelaten I: J. G. van Dusseldorp, E. J. J. van der Heyden, W. A. Hoek, A. M. de Lamaar, J. de Nérée, A. van IJsendyk. Afgewezen2. IIG. Mollinger (voorw III: A. R. Bueno (voorw.) Afgewezen 3. b. Lied one worte no. 1. F. Mendelssohn 2.' m Bartholdy. Canonisches Liedchen. R. Schumann. F. Mendelssohn 3 serioso. Andante, Refit. GOD DA, 3 Juli 1897. Het programma van t Groote of St. Janskerk, op Dinsdag 6 1897, des avonds 7 unr, luidt aldut}: 1. Drei Tonstücke Niels W. Gade. a. Allegro. b. Allegretto. c. Moderato. 2. Entr’act aus Manfred Omtrent de tentoonstelling van prijzen voor de nieuw gebouwde school van het R. K. Liefdesgesticht, vernemen wy nog nader dat de opening is bepaald op 12 dezer. Nader zal per advertentie in dit blad worden opgenomen, op welke tyden die tentoonstelling voor bet pnbliek toegankelijk zal wezen. De tentoonstelling belooft, naar hetgeen wy er van vernemen, zeer schoon te zullen zyn. Keurige prijzen zyn daarvoor afgestaan en nog dagelijks komen nieuwe geschenken in. Diegenen welke voor die verloting nog prij zen wenschen af te staan, worden met het oog op het étaleeren, verzocht, die spoedig te willen doen bezorgen aan de R. K. school aan de Westhaven. Op 5, 6 en 7 Augustus zal in het Kurhans te Scheveningen een driedaagsch muziekfeest gegeven worden. De eerste avond zal gewyd zyn aan de na gedachtenis van Brahms. Het orkest zal geleid worden door mr. J. H. A. baron van Znylen van Nijevelt, en als solisten zullen medewerken mej. Bleyenburg uit Amsterdam, die liederen van Brahma zal aingen, en de violist prof. Hugo Heermann. De tweede avond zal een eere-avond zyn \oor den aftredenden directeur van het phil- larmonisch orkest, prof. Mannstaedt. Dan worden werken van Beethoven uitgevoerd. Mej. Kutschera zal liederen van Beethoven voor dragen en prof. Heermann zal wederom viool- solo’s geven. Het derde concert zal een Wagner-avond ?ijn onder leiding van Mannataedt’a opvolger Von Reznicek, en met mej. Kut.chera en dsn concertmeester Witek als solisten. Nu de meerderheid der kiezers te Ouderkerk a/d IJsel zich, blykens den uitslag der stem ming voor een lid van de Tweede Kamer, on dubbelzinnig heeft uitgesproken vóór protectie en dus voor duur brood, wordt den bakkers het voornemen toegeschreven den broodprijs te verhoogen om aan het verlangen dier meer derheid te voldoen. glimlachjede hand, die zo had willen schenken aan hem, wien het hart behoorde, werd gelegd in do vingeren van vreemden. Met wonderschoonen gloed op de wangen, met koortsachtig vuur in do oogen, betooverender, be langzieker dan ooit, verscheen ze weer in de gezel schappen maar koud en wreed, als ze nooit te vo ren was, speelde zij met haro minnaars of het poppen waren, dia men een been breekt, na zich korten tijd er mee vermaakt te hebben. Zij epotte nu met liefde in eon hutjete lachte om die dwaze, domme hu wel ij kou, die eindig n met armoe en somwylen, als ze haar beeld in den spiegel zag, getooid voor het bal, vroeg zo zich af, of zij het was, zij, die kort geleden had gtkiroomd van een blik, een bloem, een kus Alleen een stekende pijn op de plaats, waar vroeger haar hart moest zyn geweest, herinnerde er soms aan alleen ze kon den geur der kauanga niet verdragen was het niet geweest onder oen bloeienden kanangaboom, dat hij haar verhaalde van zyne liefde F alleen ze wilde niet walsen, omdat na zóó gewalst te hebben met één, men nooit meer walsen kon met een ander, meende ze. Wa| mevrouw Lacroix ergerde, meer dau hetgeen zij Z/die romaneske flauwiteiten* noemde, bet was dat haar dochter nog altijd het medaillon droeg, haar door het «ambtenaartjj* gezonden met zijn af scheidsgroet. Maar ze wist te wachten, en geen zes maanden later durfde ze hot medaillon wegnemenimmers zy legde er een parelsnoer voor in de plaats. Dat parelsnoer was ecu engagementsoadeau. (JTprii vervoifé.) wyl zij die van 1’ J ,_2 en boven verzekerd worden voor een wekelyka uit te betalen pensioen aanvangende op 60- jarigen leeftyd. Het bedrag der uit te koeren som in eens van het pensioen ia natnorlyk afhankelyk den leeftyd der werklieden op den dag der aterling en van het aantal der stortingen. De Atnaterdamache rechtbank beeft gisteren den banketbakker L. Smit, aan wien ten laste was gelegd brandstichting in zyne woning aan de Wiseenburgerstraat, wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken. >König Carl Reinecke. 3. Praeludium et Fuga (C moll)J- Ed.Petera, Band II No.6. 4a. Largo, uit de Sonate No. 198T. (Solo voor Fluit.) L. LL2 __.l. r. (Solo voor Echo Trompet) c, 5. Sonate no. 1.. a. Allegro moderato e b. Adagia, c. Andint' d. Allegro aaaai vivace. Onder de mineraalgiften is vooral het arse- nik bekend door den betrekkelyk hoogen graad van immuniteit, dien sommige personen (arse- nik-eters) hiervoor na lang voortgezet gebruik hebben verkregen. Men vindt deze vooral onder de gemzenjager» en personen, die veel bergen moeten bestygen; door »arsonik-eten< maken zy zich het ademhalen gemakkelyksr. Ze nemen een stukje arsenikzuur of zwavel- arsenik in de mond, en laten dit langzaam oplossen. In 't begin zyn de hoeveelheden zeer klein, ongeveer 10 milligram, langzamer hand worden grootere giften genomen, niet zelden tot 250 milligr. Knapp stelde op bet medisch congres te Giaz (1875> twee arsenik. eters voor, waarvan de een in tegenwoordig heid der congresleden 400 milligram arsenig- zuur, en de ander 30 centigram zwavelarsenik (auripigment) innam. Ter vergelijking zy er aan herinnerd, dat acute levensgevaarlijke verschijnselen by een volwassen mensch reeds na giften van 10 milligr. kunnen optreden100 milligr. kan men als de kleinste in Weinige uren of dagen, op het langst in 2 weken, doodelyke hoeveel- heid beschouwen. Volgens Tschudi zien deze personen er vol komen welgegoed uit, selfs na langjarig arse- nikgebrnik. Ook jonge meisjes nemen niet zelden haar toevlucht tot dit vergif, ten einde er bloeiend uit te zien. Volstrekt niet alle individuen echter sla- De regeering heeft by de Tweede Kamer ingediend het vroeger onafgedaan gebleven wetsontwerp op de krygstucht. Met behoud in hoofdzaak van de grondslagen der thana vigeerende wetgeving, worden nieuwe bepalingen alleen voorgeateld om ondervonden gebreken te herstellen, gebleken leemten aan te vallen en wenschelyke wyzigingen aan te brengen. Het krygsiuchtelijk recht voor zee- en land macht wordt in één ontwerp geregeld, om een heid van tucht te bevorderen. Door de afdeeling Leeuwarden van het Ned. Werklieden Verbond is tot candidaat voor de Tweede Kamer mot 28 van de 31 stemmen gekozen de heer Z. Middelkoop, ontvanger van de registratie te Leeuwarden (radicaal). Donderdag middag had te Tilburg eene gasontploffing plaats. De dienstbode, die op een der bovenverdiepingen de glazen wasebte, zittende op de vensterbank met het lichaam naar buiten, sloeg van schrik achterover op den grond en werd zwaar gekneusd naar bet gasthuis vervoerd. Te Nieuwediep heeft door het springen van een petroleumtoestel een binnenbrandje plaats gehad ten huize van den kapitein ter zee Z. aan de Binnenhaven. De kleederen van de dienstbode kwamen met de brandende petro leum in aanraking en geraakten daardoor mede in brand. Het meisje snelde terstond de straat op en sprong zonder bedenken in da binnenhaven, waardoor de vlammen dadeljjk werden gedoofd en zij zich het leven redde. De brandwonden, waarmede haar lichaam als ’t ware was overdekt, zyn niet levensgevaarlijk. Liet binnenbrandje werd spoedig gebluscht. Bij een gecostumeerden optocht van boog schutters te Roermond is het paard van luite nant Verkuyl Quakkelaar, die den stoet geleid had, gestruikeld over een gespannen touw, dat diende om <len weg af te zetten. De luitenant viel bewusteloos neer en kreeg een slag van zyn paard. Hy werd naar de zivkeninricbting der paters Camilianen gebracht en daar ver pleegd. zeltelijk karakter harer moeder overgeërfd - en de strijd tusschen die beide krachtige vrouwennatureu geleverd, was heftig en bang. De dochter wapende zich met hare liefdedc moeder gordde zich aan met listhelaas I de tijd, die machtige bondgenoot, kwam de moeder helpen. Er moest veel groots verkleind, veel edels verwoest, veel natuurlyks onderdrukt wordener vielen treu rige tooneelen voorer werden woorden gesproken, die nimmer herroepen, nimmer vergeten zouden worden, woorden, die een onoverkomelyken scheids muur vormden voor liefde en vertrouwenmaar na niet al te langen tyd kon mevrouw Lacroix zich geluk wenschen met de overwinning, door het koel verstand op den hartstocht behaald. En toen haar echtgenoot haar in bedenking gaf of ze misschien de zaak niet wat te ver gedreven had, of ze zich wel geheel verantwoord achtte, toen lachte ze schamper on vroeg hoe het mogelyk waa dat bij, op zyn jaren, nog hechtte aan zoo’n kin derachtigheid. Alsof niet aan zoo’n kinderachtigheid het geluk van oen vrouwenleven hing Thans achtte mevrouw Lacroix den tyd gekomen om hare dochter eenige leasen te geven in de kunst, die zy zoo volkomen meester wasde kunst, die den wereldlingen zoo schoon, den eenvoudigen van hart zoo afsohuwelyk toeachynt, de kunst een vrouw van de wereld te zyn. Adrienne was een lastige leerlinge, maar toch, ze ging langzaam vo- ruitde borst, die hijgde van liefdesmart, word getooid met rozende lippen, die straka in wild verlangen den naam des geliefden hadden gefluisterd, werden geplooid tot een kalm Door de storting van eene eom in eens, telkens uit het voor de werklieden bet-temde aandeel in de overwinst te vinden, wordt aan elk lid van hei personeel van 15 50 jaar oud in den Ouderdom van 60 jaren, de uit- keering van eene som in eens verzekerd, ter-

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1