)den vpost hl ‘n Zn BINNENLAND ‘II, K I fél Nieuw»- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 7 Juli 1897. 36ste Jaargang. Lid), £ms den. Bron FEUILLETON. XT SCHETSEN EN SCHETSJES UIT ONS INDISCH FAMILIELEVEN. No. 7315. tul w arden i» 8 Inzending van Advertentien tot 1 uur des midd. 9 1 t9 i publiek. ■4 41. Het prachtige i, Zolder, erleiding, prachtige •rzitter. ir-Vodrz. ingericht 'IENDB- De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. H. M. de Koningin-Regentes ontving Zater dag op het Loo mr. J. G. Gleichman, presi dent van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. GOUDA, 6 Juli 1897. middag werd ten Raad huize dezer ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. waren bezocht, het De radicale vereeniging Burgerrecht te Leeuwarden heeft, evenals de Werklieden- Vereeniging, den heer Z. Middelkoop, ontvan ger der registratie te Leeuwarden, tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. Namens de regeering van Baden zyn by de Nederl. regeering inlichtingen iugenomen over de ervaring door de spoorwegen hier te lande Onschadely^ ’ings-vet, lerigheid, klier- igezichte en an- lamt-roven en rakheid en ete- verzweringen, en en voeten, dauworm, enz van onrein der, in en op haar. i per doos. wijze voor andere merkwaardigheden middagmaal gebruikt. Zaterdagmiddag werd te Arnhem door een agent van politie in de restauratiezaal van het station een persoon aangehouden, die een valsch bankbiljet van f 25 aan den kellner in betaling bad gegeven en in verband daarmede is te Duisburg op verzoek van de politie te Arnhem nog een vermoedelyke medeplichtige in die zaak gearresteerd. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met dezelfde personen, die eenige dagen geleden te Amsterdam valscbe bankbiljetten in betaling gaven. brengt. „Geloof me l« En als mevrouw Bloem zenuwachtig met het hoofd blijft schudden„We kunnen immers in uw buurt komen wonen, en u kunt ons in alles raden, by alles helpen. Dat zult u toch wel moeten doen,* voegt hij er met een verlegen lach bij„of Anna moest het willen wagen op myn tractementje P* Weer dezelfde onheilspellende stilte. Er is van het begin af aan in Leo’s gedrag jegens ijjn aanstaande schoonouders iets zoo goedigs, zoo liefdevols geweest, dat hij hun harten stormender hand veroverde, ja, do plaats innam, die zoo lang was opengehouden voor den vurig verlangden zoon, hun nimmer geschonken. Is het daarom dat twee paar trouwe oogen zich met tranen vullen, daarom dat de Bloems zoo aarzelen, nu ze hom moeten te leurstellen in zijn liefs'en wensch „Kom, Dirk," vermaant Doortje. „Ja, moeder," zegt Dirk, en zwijfct dan weder. „Welnu, vadertje P Waarom antwoordt u Leo niet?* De heer Bloem legt eindelijk zyn pyp neder. „Kom in mijn kantoor, kinderen de regen maakt zulk een geweld, dat men zyn eigen woorden niet verstaan kan. Laat me een oogenblik met hen alleen, Door’t is beterik zal je straks wel vertellen hoe zo bet opnamen." „Leo,* begon hy, „je begrijpt wel, moeder praatte daar maar wat ’t was omdat ze niet voor de waarheid durfde uitkomen. Jullie bent wel jong, maar de liefde is voor de jongen, en met ge lukkig te wezen kan men nooit te vroeg beginnen. Trouwens, als alles nog was zooals het geweest is, dan zouden we niets togen je huwelyk hebben „Vader, wat bedoelt uP« spreken over iets datdatvoor Anna on mij van het grootste belang is." „Ik heb weinig tijd. Ik moet er dadelyk weer op uit. Maar ga je gang, mijn jongen," zegt Bloem met een steelschon blik naar den kant, waar Doortje zich meer dan ooit een haring op een warme stoof gevoelend los maakt wat los te maken valt, binnen de perken der betamelijkheid natuurlijk. „Nu die verplaatsing van papa zoo ongelukkig tusschenbeiden komt, wilde ik u vragen of u er iets tegen hadt, dat Anne en ikenfin, dat we maar gingen trouwen." De perken der betamelijkheid worden overschreden. Zóó diep is de zucht die Doortje loost, dat er drie knoopen te gelijk van haar japon springen. „Maar, Leo l« roept ze onthutst, „hoe kom je op de gedachte P Zoo’n spring in 't veld als jij I” „Hoe ik op de gedachte kom, moedertje P Dat is toch nog al duidelyk, dunkt me." Dat hartelyk moedertje, doet haar goed. „We zouden het je zoo gunnen, jongelief I We zenlijk, Leo Maar Anne is nog te jong." „Ik verzeker u, dat ze mij niet te jong is." „Gekheid I jullie bent een paar kinderenze weet nog van geen toeten of blazen.* „Maar van liefhebben des te meer, niet waar, An? „Ziet u, moe," begint Anna nu, verlegen maar toch dapper ook, daar het geldt Leo bij te springen, „ziet u, hy is drie-en-twintig en ingenieur bij den waterstaat. Dat maken ze toch geen kinderenwal zegt u, va Va zegt niets, hy is gelyk aan een rookkolom. „Ik zal zoo goed voor haar zyn,* spreekt de jon geling met een ernst, die hem de tranen in de oogen De bekende reiziger luitenant Peary ver trekt op» 10 Juli met eenige geleerden uit Boston, omheen tocht te doen langs de west kust van Groenland. De geleerden gaan aan land voor plaatselyk onderzoek, en worden na drie of vier maanden weder afgehaald. Peary zelf wil een voorloopig onderzoek instellen ter voorbereiding van een tocht, dien hij in 1898 wil ondernemen en die drie of vierjaren zal duren. Hy zal trachten zoo dicht mogelyk de Noordpool te naderen en in hooger gelegen gewesten Eskimo’s te vestigen. Een millionair, die niet genoemd wil worden, heeft de geld middelen voor dezen tocht beschikbaar gesteld. In het Journal des Sports, dat een beschou wing houdt over de deelnemers aan den Grand Prix, welke Zondag 11 Juli te Parys verreden zal worden, vinden wy hetgeen Jaap Eden dit jaar gepresteerd heeft het volgende, weinig schitterende register. Geslagen in Italië door Pasini, Tommaselli en Momo (April)geslagen door Protin in een match in Mei te Brusselgeslagen door Morin in een match ic Mei op de Seinebaan over wint Protin in de demi-finalo van den Grand Prix te Brusselin de beslissing hiervan ge slagen door Bourrillongeslagen door een tandem te Genèvegeslagen in een match, door Protin, in Juni te Luikgeslagen door N osaam te Montfermeil. Toch noemt het blad Eden met Bourrillon, Morin, Nossam, Protin en Hauben, als de ry- dera, die de meeste kana hebben in aanmerking te komen voor de beslissing. Een tamboer van het bier in garnizoen liggend bataillon infanterie, maakte het gisteren de wandelaars op den Fluweelen Singel zeer lastig, hy zette hun na met uitgetrokken sabel. Oe politie hiervan verwittigt, maande hem aan naar de Kazerne te gaan; toen hy na herhaalde aanmaningen daaraan niet voldeed, werd hy in arrest genomen, waartegen hij zich ernstig verzette. Bij een vechtpartij in de Hofstraat te ’s Gra- venhage, Zaterdagnacht, heeft zekere Th. Ha- neveld zijn tegenstander een levensgevalrlyke wonde toegebracht. De aanvaller werd ge arresteerd. Een mes werd niet by hem ge vonden, maar hy had bebloede kleeren. Ook op andere plaatsen in den Haag werd Zaterdagavond zwaar gevochten. By een dier kloppartijen werd iemand van zyn zilveren horloge beroofd. Een beschonken Rotterdam mer werd toegaug tot de tram geweigerd. Er ontstond verzet en de politieagenten hadden veel moeite hem in bedwang te houden. Zondug a. s. zal de wedvlucht plaats hebben nit Frankfort a/d Main van wege de postduiven- societeit >de Smerle.« De vorige uitgeschreven wedstrijd kon, wegens het slechte weder, niet doorgaan. Beroepen bij de Gereformeerde kerk alhier den heer B. van Harlingen te Katendrecht. By de Zondag gehouden schietwedstrijd van wege den Bond van Oud-Onderofficieren te Rotterdam, werd door den heer P. J. Schlosser op de personeele baan de 28e prijs behaald met 27 punten. Aan het gebouw van bet provinciaal bestuur te *s Gravenbage werd gisteren aanbesteed het vernieuwen van beschoeiingen en den basalt- muur langs de Turfsingelgracht te Gouda en langs de Gouwe te Waddinxveen en te Boskoop waarvoor minste inschrijver was de heer C. P. W. Deasing alhier voor f 7200. De directeur der stadsbeleenbank te Bergen- op-Zoom is te Rotterdam gearresteerd en heeft voor de justitie nit Breda eene volledige be kentenis afgelegd. Sedert een achttal jaren moet er fraude met de beleende panden zijn gepleegd. De recht bank heeft inventarisatie bevolen, en eerst na afloop daarvan kan het te kort worden opge maakt. Men vermoedt dat dit den borgtocht niet zal overschrijden, zoodat de gemeente geen verlies zal hebben. U) „Maar,* hier betrekt zijn gezicht „voor mij is het minder aangenaam I Ik had wel gewenscht dat de benoeming nog wat was uitgebleven, ik woonde naar myn zin thuis „Dat is waar ook,* sprak nu de heer Bloem, die, daareven doodelyk vermoeid thuisgekomen van het werk, nog geen deel nam aan het gesprek, „dat is waar ook I Het zal een heel gemis voor je wezen. Het leven in een hotel is niet alles voor een jong mensch." „Maar hy kan in een oommensalenhuis gaan," meende Doortje, „of bij een familie het bijgebouw betrekken dat zou ik je bepaald aanraden, Leo.” „Ik ik heb er nog niet over nagedacht," stamelt Leo, en zyn gelaat wordt overdekt met een gloeiend rood, dat zich weerkaatst op Anna’s wangen. Er volgt oen stilte, waarin do heer Bloem blauwe kringetjes blaast uit zyn kort pijpje, mevrouw Bloem, waarschijnlijk geplaagd door ton harer chronische benauwdheden, diepe zuchten slaakt, en de gelieven blikken wisselen, welsprekend als slechts de blikken van gelieven zijn kunnen. „Mijnheer Bloem,* begint eindelijk Leo, „als als het n gelegen komt, zou ik u we| eens willen Een gezelschap van ruim driehonderd per sonen, arbeiders met vronwen en dochters, werkzaam op de stoomspinnerij van de firma Jaunink te Enschedé en te Gronau, bezocht Zaterdag Amsterdam. By Krasnapolsky werd, nadat eerst Artis en Gill INH i: COllRiNT Heden middag werd ten Raad huize dezer gemeente aanbesteed bet onderhoud der kaai muren, gedurende het jaar 1897. Ingeschreven werd door P. A. Burghout voor f 2555. C. W. den Hoed voor f 2530.W. Bokho ven voor f 2285.— en J. H. de Wilde voor f 2230.-. Nog werd aaobesteed het doen van buiten- verfwerken in drie perceelen. Perceel 1. (Bank van Leening, Groot eof St. Janstoren, voorgevel Proveniershuis, huisjes Proveniershuis en voorgevel Bestedelingenhiris.) M. Binnendyk voor f 1280.—, W. vap_ Soest voor f 1280.— en B. Brouwer voor f1254.— Perceel 2. (Gebouwen alg. begraafplaats), W. van Soest voor f 250.-, M. Binnendyk voor f 166 en B. Brouwer voor f 149.—. Perceel 3. (Woonhuis 2de Burgerschool voor Meisjes). W. »an Soest voor f 120. B. Brouwer voor f 97.— en M. Binnendyk voor f 88. De 25e algemeene vergadering der Ver- eeniging van godsdienst-onderwyzers bij de Nederl. herv. kerk zal op Donderdag 22 dezer te Amsterdam gehouden worden. Op de agenda komen o. a. de volgende punten van bespreking voor 1. Van het bestuur, inleider de heer T. M. Lonman In hoeverre mogen de geloovigen in bet algemeen zich toeëigenen wat de Heere aan de Apostelen beloofd en bevolen heeft 2. Van het bestuur, ini. H. Bremer: Over de leden en afdeelingen der vereeniging. 3. Van het bestuur, inl. P. Metteau Ondersteuningsfonds. 4. Van de afd. Utrecht, inl. P. Nauta: Heeft de vereeniging tot op heden haar regle ment nageleefd in zake de uitgebrachte Mem mingen 5. Van de afd. Gelderland, inl. A. Meer- fcolz: Genezing op bet gebed des geloofs. 6. Van de afd. Anuterdam, inl. P. Metteau De werking des Heiligen Geestes in’het hart van den mensch tot zaligheid. 7. Van de afd. Amsterdam, inl. J. F. R. Schellenberg Marnix van St. Aldegonde. 8. Van de afd. Het Noorden, inl. E. F. MalgaDe toestand der hervormde kerk in de provincie Groningen, en hoe hierin verandering te brengen Een vreemdeling, die zich noemde graaf De B., uit Frankryk, is, na eeuige dagen in een groot hotel in Den Haag te hebben gelogeerd, Zaterdsgavond met de noorderzon vertrokken. Na zyn plotseling vertrek is men tot de ont dekking gekomen dat hij een Hagenaar bad opgelicht en dat hy bovendien den portier van het hotel er voor f 50 had laten inloopen. Naar aanleiding van de vliegende blaadjes die dezer dagen door zekeren P. Meegens in het le district van Amsterdam zyn verspreid, is door mr. Caroli eene aanklacht bij de politie ingediend. Het reclamebord en de vliegende blsadjes zyn in beslag genomen en tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Genoemde M. zal zich nu voor de rechtbank te verantwoorden hebben. Door mr. Caroli is by zyne verklaring, by de politie afgelegd, bet vermoeden genit dat hier >Hintermanuer< waren die een verkiozingsmanoeuvre beoogden. Opmerkelijk is dat de colporteurs precies liepen in ’t eerste district waar mr. Caroli tot oandidaat voor den Raad gesteld is. aanleiding van veelvuldig ingekomen klachten van bet reizend publiek op de lyuen van de Hollandsche Spoorweg-Maatschappy, over het lange zoeken naar plaatsen en minder fatsoenlijke behandeling door bet treinpersoneel, waardoor meermalen aansluitingen gemist werden, welke reclames voor een groot deel te wyten zyn aan de weinige hulpvaardigheid der conducteurs, waaraan zich vooral de jongeren schnldig anken, is door de directia der H. IJ. 8. M. een dienstorder uitgevaardigd aan de stationschefs. Daarin wordt den chefs gelast, zich te ver gewissen van de voorkomendheid van het treinpersoneel tegen over het pnbliek, en dat de conducteurs en verdere beambten daar, waar noodig, inl chtingen geven en hulpvaar digheid betrachten, en ook zoo mogelyk contro- leeren. De conducteurs moeten doordrongen zijn van voorkomendheid tegenover het reizend „Anne, kind, je moetje voorbereiden op een teleur stelling. Je dacht dat vader ryk was, niet waar?* „En?* vraagt Leo met plotselingen schrik. „Dat ben ik niet, Lacroix; ik ben het niet meer.* „Groote God I* roept Leo, wiens gelaat doodsbleek is geworden. „Ik heb mijn best gedaan, Anne, ik heb gewerkt nacht en dagmaar sinds een poosje ben ik niet gelukkig geweest. De bouw van hst kampement heeft in plaats van, zooals verwacht werd, een goede winst, belangryk verlies gegeven ook met de fabriek staat het slecht, de nieuwe installatie levert de ge hoopte voordooien niet op, zoodat dit jaar weder bijgepast moet worden „En de werken voor het nieuwe kanaal?* „Dat loopt cok niet mee. Het onverwacht in vallen van don westmoesson doet me het ergste vreezen. Wie had ook nu reeds kunnen rekenen op zulke regens I en ecu flinke bandjir kan me, by den tegonwoordigen stand van zaken, voor duizenden benadeelen.* „Maar dat is verschrikkelijk,* zucht Leo. Voor het eerst sinds langen tijd keort Anne zich van den geliefde af, om zich tot haar vader tc wen den. Met innige teederheid streelt ze hem h«t gelaat, wischt ze hem do tranen af, die hem in de strak- starende oogen branden, kust ze hem do lippen die trillen bij het verhaal van zijn ondergang. „Anöe, lieve vader I En dat op uw ouden dag Waarom me daar niets van gezegd, vadertje Dacht u dan dat uw Anna zoo slecht bestand was tegen wat tegenspoed. Dat zult u eens zienKom, niet zoo droevig. U hebt ons immers om u te troosten." (Wordt vtreolgd.)

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1