i rins binnenland I i Nieuws- en Advertentieblad adrukte Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 21 Juli 1897. No. 7327. SHAG FEUILLETON. NICHT TRUI. ïhat RING. IAAG 36ste Jaargang. i Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Leden ran 680 stemmen. 1 i 70 Cts. en bleef waarna fors der Zelf- r'me uitspat- 1 Aantal kiezers 808. 686 stemmen. I. 6 364 stemmen, 316 Zoodat herkozen is de heer H. JAGER. D door ZOON. De fortificatie-opzichter der 3e klasse J. L. van Made is benoemd tot fortificatie-opzichter der 2e klasse. en meteen vrij fari- minder bedeelden was hier vooral ar- By het departement van koloniën is ontvan gen het volgende, van 18 dezer gedagteekende, telegram van den gouverneur-generaal van Nedertandsch-Iodie, betreffende de gebeurtenis sen in Groot-Atjeh l’s 37 afb. Prgs le verschrik- ndeugd lydt leering, die end van een by hetVer- enmarkt 34, het bedrag, eiken boek- De vDordtsche Ct. meldt nader dat de Koninginnen bet bezoek aan Dordrecht zullen brengen tusseben 17 en 25 Augustus e.k. Of HH. MM. ook de tentoonstelling zullen bezoe ken is nog niet vaitgesteld. Men schrgft nit Rotterdam: Rotte’s Mannenkoor» maakte Zondag een pleizier tochtje naar Dordrecht, waaraan een groot aantal leden met hunne dames deelna- Geldige Uitgebracht werden op de b.h. G. PRINCE 250 stemmen. A. J. VOS219 Zoodat herkozen is de heer G. PRINCE. Hoewel de Groothertog van Saksen Weimar dit jaar wegens den rouw van zyn Huis niet zijn gewoon verblyf te Scheveningen zal hou den. Z. K. H. toch voornemens de volgende maand een bezoek te brengen aan Hare Majes teiten op het Loo. Eergisteren werd een tocht door bet gebergte beoosten Kota Ba Theue gedaan, waarby een korporaal werd gewond. (Stel.) s Fabriek r, vnn &Co. ihage, en 29a, tan, BBLGIE. likt de aller- eroemde Su btract ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GOUISUIE (IIIIIIVL GOUDA, 20 Jjoli 1897. Uitslag der herstemmingen voor den Gemeenteraad. f|ste District. Uitgebracht Van onwaarde voort, «gezondheid en levenslust; niste gaat daar boven I* Daar naderde oom, en wy snelden heen om met Barbara, die, zonder opgemerkt te worden, af talloozo nijgingen had gemaakt, rondom den grooten boom voor het huis de gemakkelykc tuinstoelen te schikken en de tafel van wyn en lange pijpen te voorzien. «Dus, dominéé 1 nog altyd gezond en in het land der levenden vroeg oom schertsend, op de zeld zame bezoeken doelend van zyn ouden vriend, terwyl hij hem met oen glas bescheid deed. «Verstoktel dat mag ik u wel vragen, die het woord des levens nooit komt beluisteren,* was het half schertsend, half bestraffend antwoord. Dominéé stopte welbehagolijk een pijp, en terwyl Barbara in de weer bleef om de heeren te bedienen, die aldra in een druk gesprek waren verdiept, lieten wij ze vorder aan hun lot over, en togen aan het jeu de grftce als wilde schepseltjes, die geen minuut beweging kunnen missen. «Bravo, bravo I* klonk het plotseling, en een luid handgeklap deed ons het spel staken «Mag ik zoo maar binneh komen, dame*?* Het was een slank jongman, die ons een beleefden groet toebracht, het hek opende, fluks oen der rin gen van den grond raapte en hem aan Betsy ovejfr Landigde. «Ik ben te haastig geweest, freule I Welke faun stoorde immer de nimfen in zulk bevallig spel 1* „Geen, in elk geval, die ze bespieden mocht, meneer Van Starreheuvel,* gaf Betsy lachend ten antwoord. urJl vert> By de politie is aangifte gedaan dat ia een der grootste hotels te ‘s-Gravenbage een valsche wissel, groot f 150.in betaling is gegeven. De zaak is in onderzoek. hier te lande, noch in het buitenland, maar in Nederlandsch Oost-Indië gevestigd zynde, niet valt onder de bepalingen van de wet van 2 Oct. 1893 (St.bl. no. 149) tot heffing van de belas ting op bedryfs- en andere inkomsten, en mits dien niet belastingplichtig is. De beslissing van dit geschil hing alzoo af van de beantwoording der vraag ie Neder- landsch-Indiö voor de toepasselijkheid der be drijfsbelasting als buitenland te beschouwen F De rechtbank besliste, volgens conclusie vad den subst. officier Van Hangest baron d’Ivoy dat dit niet bet geval is. Zondagavond is de windmolen van de wed. Verheggen te Hilvarenbeek door brand ver nield. Niets is er gered kunnen worden. Alles ii verzekerd. Geldige Uitgebracht werden op de h.h. H. JAGERQ' C. BRUNT. lij allen kende, en wier eigenaardige karaktertrekken hij doorgrondde, was er trenigeen, die dien blik ontweek. Men had ontzag voor hem en had hem lief. Zijn straffend woord werd door menige liefde- <*aad verzacht, en de kernachtige epitheta, die bij in zijne rede vlechtte, lieten geen wrevel of bitterheid achter. „Zóó kwaad meent hij het niet,* zeide de boeren. *t Was zelfs aardig om te zien want wij togen met Barbara elke week ter kerke, om oom pleizier te doen, die er zelf niet aan deed hoe menige welgestelde Betuwer bij zoo’n uitval indruk wekkend mei het hoofd knikte, zeesch zijn oog liet rusten op een broederwant zoe ergens, dan moede en ondeugd. „Meidlief I daar komt dominee al 1* riep Befsy verschrikt en op vroolyken toon, toen we ons boven, na tafel, verkleedden. Ik keek uit hei raam. Eigenaardig was de kalme, tevreden, genoogelijke wijze, waarop de waardige man op dezen heerlijken zomernamiddag, rustig voort wandelend, de laan naar het huis insloeg. Nu en dan stond hij stil, nam den driekauten steek af, wisohte zich het hoofd, en blikte met onverholen bewondering, op zijn stok leunend, in ’t rond. Al! trok zijn aandacht in de hem omringende natuur in zijn eerbied voor het kleinste huldigde hij den Schepper. Bij hot hek kwamen we hem te gemoet. „Bonum omen, lieve dames I hetgeen overgezet beteekent, niets liefelijkers kon ik op myn weg ontmoeten,* zoi hij op vriendelijken toon, en een breeds glimlach vloog over zyn gelaat, teen hy on» by de hand vatte. „Wel, well* ging hy gemoedelyk 4 Augustus a. s. zal te Stolwyk worden ingekwartierd een detachement Veld. Artillerie uit den Haag, voor een nacht, ter sterkte van 12 officieren, 124 minderen en 150 paarden, op weg naar het Kamp by Olden broek. Co., 99, Gouda. Veerstal, da. yrdrecht. Bos'cop. walsr raddin xveen. dit niet naar den zin van het dartele diertje, en het had al spoedig een volant van mijn japon beet. Met myn parasol weerde ik mij dapper, maar Betsy noch ik zagen in onze kluchtige verlegenheid kans dien verwoeden aanval te koeren, toen de schilder haastig op ons toeschoot, bet hondje glimlachend opnam, en met zijn breedgeranden stroohoed in de hand, ons syne excuses maakte. „Pardon, dames I de jeugd is speelsch.* Daar weten wij van mee te praten, dacht ik, en bloosde tot over de ooren, toen ik in zyn blik mijne gedachte meende te lezen. Met een beleefde buiging vervolgden wij onzen weg. „Een knappe man, Betsy I* riep ik uit. „Vindt je?" spotte ze, my in de oogen kykend. „Zoo’n roturier I* O, dat aristocratisch hartje I „Je zult hem toch wel kennen?* vroeg ik. „Neen, lieve meid I denk je dat ik al dat reizend volkje ken „Nu, meisjes 1 goed dat je er bent, we eten van daag wat vroeger, want dominee komt," riep Barbara ons in de deur al toe, terwyl ze bedrijvig heen en weer dribbelde, en wij puffend op de kanapé zonken. Wip 1 was ze weer verdwenep» met eene vlugheid, die alleen te verklaren was uit den onbegrensdeu eerbied, dien bet goede mensch voor zieleberders koesterde. En dominee Staal, die zyn geestelykeu staf over de naburige gemeente zwaaide, was geen gewoon man. Als bij daar ’s Zondags op den kansel stond met zyn rijzige gestalte, en terwyl de ge meente den lofzang aanhief onder het omslaan der Bybelbladen nadenkend den scherpen blik liet rusten op die schare van mannen en vrouwen, die Voor de tweed» maal werd Staphorst met brand bedreigd. De landbouwer B. had uit zyn verbrand p°rcecl een voer hooi gehaald en dit eenige huizen verder aan een steeg laten •taan. Een voorbyganger bemerkte, dat er zich vonken door de lucht verspreidden en op zyn geroep van brand kwamen een dertigtal per sonen toesnellen. Oumiddellyk werd een paard aangespannen en voordat men zich buiten de huizenry bevond sloegen de vlammen, aange- wakkerd door een sterke bries, een huis hoog. Met vereende krachten had men evenwel de voldoening het vrije veld te bereiken, waar de wagen omgeworpen en de brand gebluscbt werd. Door de arr.-rechtbank te Amsterdam (le kamer) is blijkens het W. v. h. R. no. 6984 dd. 8 Juni deze beslissing genomen Onder de woorden >van in het buitenland gevestigden» in de artt. 1—9 der wet op de bedrijfsbelasting zyn niet begrepen de in Ned.- Indië gevestigden. De te Batavia gevestigde vennootschap »De Javascbe zee- en brandassurantiec is in de be lasting op bedryfs- en andere inkomsten over het belastingjaar 1895/96 aangeslagen, op grond dat zy hier te lande door tusschenkomst van haren gemachtigde, den heer J. ter Meulen, overeenkomsten aangaat lot brand- en zeever zekering. Die aanslag niet betaald zynde op den daartoe bestemden tyd, is door den ont vanger van de directe belasting te Amsterdam, den heer M. Haentjes een dwangbevel uitge vaardigd tegen de vennootschap voornoemd, het welk behoorlyk is executoir verklaard en be- teekend. Tegen dit dwangbevel kwamen de vennoot schap bu ven vermeld, en zoover noodig haar vertegenwoordiger de heer Ter Meulen alhier in verzet, op grond dat eerste opposant noch De rechtbank te Brussel heeft 1 jaar gevan genisstraf opgelegd aan den graveur Simmonds, uit Vervier», wegens het maken van valicb Hollandsch bankpapier. men. Aan boord van de stoomboot Vreeswyk, voor dit doel afgehuurd, heerschte een gezel lige geest en voor allerlei aardigheden was door het bestuur gezorgd. Men stelde te Dor drecht veel prys op dit bezoek. Zelfs bad het tentoonstellingsbestuar aangeboden de Veree- niging met muziek aan de stoomboot te ont vangen, doch daarvoor was bedankt. By de aankomst in de laan, Avelke naar de tentoonstelling leidt, stond daar de muziek van de scbuttcry van Gouda, die juist aanwezig was tot deelneming aan een festival, gereed om de gasten te ontvangen eu naar de feest zaal te geleiden. Daar nam de heer Van Zanten het woord om Rotte’s Mannenkoor welkom te heeten en dank te betuigen voor zgne komst, daar men weet, dat wat deze vereenigiog ten gehoore brengt, op den naam van boogere kunst aanspraak mag maken. Tevens bood hy de, herinneringsmedaille der tentoonstelling de vereniging aan. De voorzitter van het bestuur van Rotte’s Mannenkoor bedankte voor de gastvrije ont vangst en gaf de «verzekering dat Rotterdam dat de naam heeft van de tweede koopstad des Ryks, toch nimmer vergeten zal, dat Dor drecht de eerste stad des Rgks ia geweest, waar handel en scheepvaart bloeide. Nog werd door het tentoonvtellingsbestuur het programma, dat Rotte’s Mannenkoor zon ten gehoore brengen, op oud-hollandsch papier gedrukt aangeboden. Onder het genot van den aangeboden eere- wyn wnarby ook nog een hulde werd gebracht aan Gouda’s muziekcorps voor de betoonde welwillendheid, om Rotte’s Mannenkoor te ont vangen bleef men nog eeoige oogenblikken bijeen, waarna de tocht naar Oud-Dordrecbt werd voortgezet. De zangers namen op het onde marktplein plaats en brachten onder belangstellend gehoor der talryke bezoekers een 7-tal nummers ten gehoore, welke luide toejuichingen verwierven. Behalve eenige koornummers, liet ook het kwarto zich booten, terwyl voorts door den beer A. J. F. Bovendeert een paar solo-num- mers werden voorgedragen. Na afloop werd Rotte’s Mannenkoor door bet bestuur van Oud-Dordrecht voor de bewe. zen eer dank gezegd. Omstreeks half vyf werd de terugtocht naar Rotterdam weder aanvaard, welke onder be gunstiging van het prachtigste weder volbracht werd. Een in de ambtenaarswereld zeldzaam dieast- feest wordt op 23 dezer gevierd door den beer L. R. Wentholt, directeur der belastingen te Zwolle: bet zal dan zestig jsren zyn geleden, dat hy tot surnumerair werd benoemd. Te Amersfoort zyn dezer dagen opmetingen gedaan voor den bouw van een nieuw station, ten dienste van de Nederlandsche Centraal- en de Hollandsche Spoorwegmaatschappij. De heer Pyttersen, die onlangs bedankte voor de hem, met anderen, door de Liberale Kiefvereenigiog te Leeuwarden aangeboden voorloopige candidatuur voor de Tweede Kamer, toen hg daardoor zou komen te staan tegen over bet aftredend lid, den heer Gerritsen, heeft ihan°,d« hem door die vereenigiog aangeboden candfdatnur aanvaard. By een winkelierster in goud en zilver in de Havenstraat te Rotterdam kwamen twee als heeren gekleede personen, ringen koopen voor hunne meisjes. Toen er verschillende bezichtigd waren, vertrokken zy, zeggende dat de meisjes later zelven wel eens zouden komen uitzoeken. Eenigen tyd na bun vertrek miste de winke lierster twee gouden ringen met diamanten ter waarde van f40 elk. 7) „Trui!* riep Betsy op eens, met een piteus ge zichtje, „we moeten terug, wat zal papa wel zeggen I Koest, Hector I wees jij de wijste I* „Bedorven kindje!* spotte ik, lachend myn arm door den haren stekend. Intusschen volgden wij weder den grooten weg, streken onze japonnetjes glad en de zwierende haren van de gloeiende wangen, toen we bij den ingang van eene prachtige, breede laan die afwaarts voerde en, tusschen dennenbosschen door, een verrukkelijk vergezicht opende op Betuwsche akkers, een schilder ontwaarden, die op zijn vouwstoel in de schaduw van een grooten boom doodbedaard het penseel hanteerde. „Een kikvorsoh op een kluitje!* fluisterde ik Betsy in het oor, en zij aan het lachen, al was de verge lijking gewaagd. „Bsstl* zei ik, en meteen groette hij ons, terwyl we heel stemmig voorbygingen, maar onze vreolijkheid achter de parasol verborgen. Nu wou Hector nader kennis maken en bedreigde in zijn ijver al snuffelende in wilde vaart bet geheele atelier met den ondergang, toen een klein keffertje, dat zich by zyn meester in den zonnesohyn koesterde, hem te lyf ging. Hector mat hem even met ver- imadenden blik, en sprong weer vooruit. Zeker was De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Onze stadgenoot, de heer H. P. van Wijn gaarden, heeft blijkens achterstaande adverten tie op den Kleiweg E 42 een salon iogericht voor knippen en scheeree. By een bezoek op heden aan genoemde inrichting, durven wy gerust den heer van Wijngaarden aanbevelen, daar al bet megeljjke is gedaan, om het zjjne bezoekers naar den zin te maken de inrichting is zoo nieuw mogelyk, De salon is smaakvol ingericht, terwyl de winkel eveneens in sierlyke vorm is daarge- s te ld en voorzien is van eene flinke sorteering parfumeriën, toilet en sebeerbenoodigdheden. 3de District. Aantal kiezer» 565. Uitgebracht. 472 stemmen. Van onwaarde 3 469 stemmen.

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1