)den EN, 'EN BINNENLAND Zn. I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 7331. Ire zx, len. It n clxt FEUILLETON. MCIIT TRUI. van Zoo niet geheel, dan toch voor het grootste den heer de aan I '5 1 De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. voor den heer Lely. Amsterdam plaats hebben Beaufort. De :omt ireld sene voo- ingerieht TENDE- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. v IG. enz. p. poot 1.45 t - 1.90 - 9.60 ds, PATRONEN fiOUDSCHE COURANT 41. Het prachtige i, Zolder, erleiaing, prachtige ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Men schreef October 1830. In onze betrekkelyke afzondering ten platten lande, verre van de centra der samenleving, hadden de Belgische onlusten ons niet meer belang ingeboezemd dan elke andere poli tieke gebeurtenis. Onbezorgd leefden we voort, en genoten van hot leven met al de veerkracht onzer jeugd. Muziek, litteratuur, het een of ander vrou- welijk handwerk wisselden we af met flinke wande lingen of een bazoek bij een onzer buren. In den laatsten tijd had Ds. Staal ons geworven voor eene liefdadige instelling, die hij in zijne gemeente had in ’t leven geroepen, en waren we ’s ochtends in het zitje op den «berg* al vroeg met naaiwerk in de weer, met oen ijver, die zaker geen betere zaak waardig was. W ij kwamen daardoor ook meer in aanraking met die andere menschensoort, welke we slechts zoo onvolledig kenden, van haar door be schaving en materieel welzijn gescheiden, mei de armen en behoeftigen, levende van den eenen dag op den anderen, geen hoogere levensbeschouwing kennende, dan welke toepasselyk is op de rechten van de maag. Betsy’s aangeboren goedhartigheid deed haar menigmaal de klink oplichten van de deur eener schamele arbeiderswoning; zij speelde graag de grysachtigen mantel over den arm. Hy is per spoortrein verdwenen. De Commissaris van Politie in de 2de af- deeling te Utrecht verzoekt opsporing, aanhou ding en draadbericht. - 8.90 ’,8-öravenhage oen schets te mogen ontwerpen. Met kinderlijke vertrouwelijkheid volgde ik over zyn schouder de vlugge beweging van het potlood, terwijl hij al door praatte, alsof hij mij jaren had gekend. En ik luisterde maar; zijn stem had eene ontzaggelijke be koring voor me. Een lichte wrevel plooide Betsy’s mond, toen ik haar ’s avonds sprak van dit bezoek, doch verder kon ik niet merken dat het baar iets schelen kon. pub- celfa ▼er van raak- KS; Kfc Ilias nde hoof- van isrt- di<e uur, iden Kt >e ea ero, OSS* aan- ver- terug te koopen, de opkooper, die daarvoor slechts zestig gulden betaald had, er voor niet mindor dan duizend gulden weer afstand van wilde doen. De zaak wordt door den rechter van instruc tie ernstig onderzocht en het is te verwachten dat zij nog in Augustus a. s. ter openbare terechtzitting zal behandeld worden. GOUDA, 24 Juli 1897. Nader vernemen wy, dat Mej. Klem, die voor piano-onderwjjs geslaagd is, eiganlyk eene leerlinge is van den heer Boeman, doch dat zy in den laatsten tyd, ten gevolge van de ziekte van dien heer, onderwijs gehad beeft van den heer Van Zutphen. Onschadelyk- Ings-vet, '.righeid, klier- jezichte en an- ims-roven en akheid en ete- verzwe. ingeny t en moeten dauwo m, enz van onrein er, in en op haar, per doos, vijz© voor Op 20 dezer is aan het Centraalstation te Utrecht ten nadeele van den kassier Jolles te Breda ontrold 1 zwart lederen kassiersportefeuille met ko peren sluiting, inhoudende 1 muntbiljet van f 10 talons dividendbewijzen Koninklyke Stoom bootmaatschappij Amsterdam 584, 586, 1784, 1785,1819, 3069, A. F. 500, 3014 A. A. F., 250 coupon Juli certificaat 5 pet Ital'aansahe Staatschuld, administratie Lamaison Bouwer Co. no. 45. Van dezen diefstal wordt verdacht een heer, middelmatig groot, zeer gezet, dikke buik, kleur gezond, gekleed in het zwart mei fantasiehoed Uit deze gemeente schrjjft men »Schoonh. Courant* van 22 Juli: Nauwelyks was heden de markt afgeloopen, of met de spellen en kramen vrior de aan staande Goudsche kermis werd een begin van opbouwing gemaakt. Het is alsof, er bij die opbouwing meer nieuwsgierigheid is dan andere jaren, ja het is alsof men op sommige gezich ten een weemoedige uitdrukking leest en een stille zucht ontsnaptzou het voor den laatsten keer zyn De liberale gemeenteraad van Gouda is in epn clericalen veranderd. Onder diecleri- calen zyn de antirevolutionairen vyanden van kermis. Die van ouds bekende alom vermaarde Goudecffe kermis, zon haar levensdraad afge sneden worden Maar kom, laat ons het beste hopen misschien dat bij de vijanden der kermis ook het belang der neringdoenden eenig gewicht in de schaal legt en dan gelooven wij nog niet aan de afschaffing. milde chatelaine, en ik geloof, dut dit juist een reden wa», waarom men toch liever de gift uit myne ha ad aannam. Inmiddels was de belangstelling voor de nationale zaak toegenomen Zelfs oom werd cr door aange grepen; eiken morgen bij het ontbijt onthaalde hij ons, uil de dagbladen, op berichten van de opgestane provinciën, waaraan hij dan naar oud-Hollandsche gewoonte eene politieke tinnegieterij vastknoopte. Hst kon niet missen of de door verontwaardiging opgewekte geestdrift, die zich allerwege begon te openbaren, moest ook op onze jeugdige gemoederen inwerkenvooral Betsy was plotseling een vurige orangiste. Op een soiree bij een onzer kennissen op een na' urige plaats werd bijna over niets anders gesproken. Wy zaten onder de veranda, die over een heerlyk glooiend grasperk uitzicht gaf op den straatweg. Het was een schoone herfstavondde geluiden in de natuur stierven allengs weg, nu en dan slechts har monisch afgebroken door het geloei der runderen op het veld, het ratelen van een huiswaarts keeren den .wagen, en menschenstemmen in de richting van het aorp. «Ja, ja! dat muisje heefteen staartje!” merkte een der heeron op, toen men de gedwongen retraite onzer troepen uit Brussel had behandeld. «Och, kom I de mogendheden zullen toch haar eigen werk niet vernietigen. Waartoe diende anders het Weener congres!” «Kn vergeet vader Willem niet,” riep een ander. «Dit is zeker, dat hij niet alleen staat. Er worden al vrijwilligerskorpsen georganiseerd.” «Die het nog hard te verantwoorden tullen heb** De samenstelling van het ministerie maakt vier nieuwe verkiezingen voor de nieuwe Kamer uoodzakeljjk te Enschedé voor den heer Pierson, te Amsterdam voor den heer Cremer, te Zutphen den heer Borgesius en te Lochem voor Buitendien moet, nog eene verkiezing te voor den heer De voor deze vacature gekozene wordt alleen Kamerlid voor den korten duur van het loopende zittingjaar. gedeelte is de hooibouw te Nieuwerkerk a/d Utel afgeloopen. Door het prachtige weder kon men in weinig tijd veel werk verrichten, zoodat de oogst zoo goedkoop mogelyk is bin- nengekomen, terwijl kwaliteit en kwantiteit niets te wenschen overlaten. De regen van de laatste dagen komt den oudeu weiden en den etgroen zeer te stade, want zoo hier en daar was er gebrek, soms groot gebrek aan gra?. Enkelen zijn evenwel al bevreesd, dat we nu wel eens zes weken regenachtig weer kon den houden, aangezien het is gaan regenen op St. Margaretha. De tijd zal 't ona doen zien. Door het bestuOT der tentoonstelling te Arnhem is een adres gericht aan het gemeen tebestuur aldaar, waar ij een subsidie van tien duizend gulden uit de gemeentekas wordt gevraagd. De (18de) jaarlijksche examens der Neder- landsche Toonkunstenaars-vereeniging zyn gis teren voortgezet. Van de 5 candidaten is o. a. geslaagd voor piano, lager onderwijs, de beer C. J. Sprayt Jr., te Woerden. By de heden te Haarlem gehouden verkie zing van een lid der Provinciale Ötaten waren uitgebracht op mr. W. A. ’t Hooft (lib.) 1076, L. v. Blaaderen r.) 778 en E. P. H. M. Byleveld (chr. hist) 53 stemmen. Gehesen ia »l»oo mr. ..W, Ar ’i Hooft, (lib.) ben,” zei de eerste spreker, met oen gewichtig ge zicht, alsof hij het alleen wist, en klopte meteen zijn pijp uit. Wij dames, hadden ons gesprek ötn do theetafel gestaakt, en volgden dat der hoeren. «Zal dat niet veel van de vrijwilligers zolven af hangen?” vroeg Betsy op oons, licht blozende, doch mot trillende stom. «My dunkt het moet thans een voorrecht wezen man te zijn, om iets voor hot va derland te kunnen doen.” Rennefeld keek hnar glimlachend aan, terwijl hij lichte rookwolkjes uit zijn sigaar blies. //Frankrijk had indertijd zijn Jeanne d’Arc, een vrouw!” merkte hij ietwat spottend aan. Z/Die wij, hoop ik, missen kunnen,” gaf Betsy bits ton antwoord. //Meneer Ronnofeld zal toch niet beworon, dat do mannon in doze dagen door een vrouw aan hun plicht moeten worden herinnerd «U hebt volkomen gelijk, mejuffrouwIk breng allo hulde aan het heroïsme, dat u bezielt.” Hij sprak thans ernstiger, en keek haar naden kend aan, terwijl zyn hand ovor den donkeren baard gleod. De gastvrouw opporde nu het denkbeeld, dat or ook voor vrouwen in haar werkkring genoeg te doen viel Oorlog was toch al verschrikkelijk genoeg, om niet in alle opzichten tot leniging daarvan mede te werken. Betsy was het daarmede volkomen eens. Maar da hoofdzaak, meende zij, was toch, dat er niemand thuis' bleef die nog een geweer kon hanteeren. Het land had thans meer dan ooit practische mannen noudig, en geen droomerige faineants I (Wordt vervolgd') H) Ze werd bloedrood van ingehouden woede. 'Zoo had ik haar nog niet gezien. Middelerwijl verliet ze ijlings de kamer. Het was of elk dier woorden my wondde. Ook ik was ontstemd, en zocht spoe dig mijn slaapkamer op. Voor het eerst zei ik Betsy geen goeden nacht. Al wilde ik het me niet be kennen, ik was gegriefd. Haar verwytingen droegen den stempel van onwaarheid.^ Dit voelde ik. Dan, juist als ik mij te bed wou begeven, vloog Betsy de kamer binnen, viel mij om den hals, en barstte in tranen uit. «Denk maar niet meer, lieve! om wat ik gezegd heb; vergeef het me, toe, vergeef bet me!” smeekte ze. «Maar, beste meid I wat heb ik je te vergeven zei ik vriendelyk met een kus. Twijfelend keek ze my aan. «Houdt je dan niet van hemP” Ik zweeg, en zoende haar nog êens goeden nacht. Ik bleef mijzelve het antwoord schuldig. Maar sinds dit oogenblik wist ik, dat zij hem liefhad. Het toeval wilde, dat Rennefeld ons een visite maakte, terwijl Betsy uit was. Met toestemming van oom was ik gaarne zyn cicerone, waar het een be zoek aan den vy’ver gold, achter het huis in het bowh. Hy was een en al verrukking over de sohil- deraohtige ligging, en vercooht my vergunning even Wy herinneren bh. caféhouders er aan, dat zy, om bunne inrichtingen gedurende de kermis langer open te houden, schriftelyk dit moe ten aanvragen aan den beer Burgemeester dezer Gemeente. of de heer H. Jongenburger aftredend lid a. r. 178 stemmen, de heer D. van Duiken lib. 169 stemmen aldus gekozen de beer H. Jongen- burger. Een Indisch correspondent van de »Tel.< schryft Mogen wy de geruchten gelooven, dan ziet het er treurig ui-met de verstandhouding onder onze troepenaanvoerders op Atjeh en scbynt daar groote nayter te heerschen onder de gouden kragen. Gekwetste ijdelheid speelt een groote ro'velen achten zich bekwamer, verdiensteljjker dan hun ambtgenoot. Zoo gevoelt zich de chef van den staf, Boeger, onder officier dan overste van Heutz, die even wel, door benoeming bij keuze tot majoor (1890), thans honger in de ranglyst staat, nog altoos gepasseerd en hy kan het van Heutz niet vergeven, dal deze thans boven hem staat. Alles zou te Atjeh van een Uien dakje gaan, zoo de Regeeriug er toe besluiten kon, v»n Heutz gouverneur te maken maar het depar tement van Oorlog, dat van Heutz’s verdien sten op prys stelt, is ook niet blind voor zyne gebreken, die hem uil een militair oogpunt beschouwd ongeschikt maken om dia moeilijke i.atrdrtzin/j tn varvollftti- Da gouverneur van Vliet, die. omdat hij stil en teruggetrokken leeft, ook al niet in den smaak valt by som migen, scbynt zich die minder goede veratand- hoyding zy'ner onder-bevelhebbers weinig aan te trekken immers de bevelen worden toch opgevolgdMaar is dan goede samenwerking niets waard Dat afbreken is by bet Indbche leger, be laas, diep geworteld en het zyn vooral de kletstafelf, welke veel kwaad stichten. De jongeren hebben hun held, de onderen hunne aanhangers. Gelukkig hebben we een leger- kommandant, die met yzeren vuist de krijgs tucht bondhaaf^ en daarom de héte noire* is. De jongste excursie te Atjeh, welke ons weer tul van mensebenoffers gekost heeft (37 man, waaronder 2 kapiteins en vele luitenants) beeft, over 't algemeen, weinig belangstelling opgewekt. Men vond het succes veel te duur betaald Waarom niet de kust afgesloten en daardoor alle toevoer beletde eenige manier, om zonder veel verliezen den Atjeher Hink de duimschroeven aan te zetten Nog altoos zoeken wy onze kracht in die ongelukkige, ongezonde Aljeh-vallei, terwyl toch de zee onze bondgenoot kon zyn en moest wezen. Meer Ten nadeele van B. van Eig, te Helder is op H Juli jl. door drie onbekend gebleven personen weggenomeneen zoogenaamde Bos- kooper boot, de boot lag gemeerd naby de Commercie sluis te Nieuwediep, groene reeling, van onderen rood (beslagen) voorzien van fok en spriettuig, twee zwaarden, een roer en 4 riemen. Volgens visschers van Wieringen is de boot, waarin 3 personen, zeilende gezien, koèrs zettende naar Medemblik of Yerswood. De mogelykheid bestaat dat drie mariniers met bedoelde boot vertrokken zyn, daar deze per sonen sedert mankeeren. De Commissaris van Politie te Helder, verzoekt opsporing, aanhou ding en bericht Men schryft uit Utrecht van 23 Juli: Omtrent de ontvreemding van tal van kost bare p'aten en teekeniygen uit het archief van de fundatie van Reuswoude zyn nog de vol gende bijzonderheden bekend geworden. Het had reeds eenigen tyd de aandacht getrokken van den directeur, dat de levenswyze van de beide in het gesticht wonende studenten weinig overeenstemde met de middelen, die hün daartoe ten- dienste stonden. Hunne gedragingen wer den nagegaan en toen daarop spoedig ontdekt ■nrórwf* dk*. telkens bet gesticht verlieten met een of ander voorwerp by zich, wera nan iemand nagezonden, waardoor men tot de er- varin kwam, dat de beide jongelieden platen verkochten in den winkel van een in een vry stille straat wonenden handelaar in alles. Dit gaf aanleiding tot onderzoek en tot hun ar restatie. Alle platen uit het archief, in de portefeuilles, waarin zy met de ontvreemde waren opgeborgen, zyn in beslag genomen en bevinden zich ten getale van 240 op het Paleis van Justitie. Onder de onvreemde en verkochte stukken moeten zich zeer kostbare prenten, o. a. nog een van de hand van Rembrandt bevinden. Vele dier stukken hebbenzooals de opkooper beweert, reeds bun weg naar Engeland gevonden, zoodat die waarschijnlijk onherroe pelijk voor Renswoude’s archief verloren zyn. Naar het schijnt is by den opkooper, ofschoon sommige der te koop aangeboden teekeniugen het stempel der stichting droegen, het vermoe den niet opgekomen dat de hen^ niet bekende hier studeerende jongelui zich aan diefstal schuldig gemaakt zou hebben. Een minder gunstige jndruk moet evenwel teweeggebracht zyn door de omstandigheid, dat toen na het bekend worden van den diefstal, de directeur zich by hem vervoegde om een paar platen, op wier bezit de stichting grooten prys stelde, Op de hoeve van den veehouder A. Verburg te Benschop is Dinsdagmiddag ingebroken, althans uit de secretaire, die njet een valschen sleutel schynt geopendv te zyn werd een bank biljet van f 60 vermist. De eigenaar en zyn vrouw waren tjjdens den diefstal afwezig. De vermoedelyke dader, een ingezetene uit die gemeente, bevindt zich in voorloopige hechte nis en zal morgen ter beschikking worden ge steld van den officier van justitie te Rotterdam. De in voorloopige hechtenis genonlen siga renmaker G. heeft Donderdagavond be kend de dader te zyn van den bij den veehouder A. Verburg gepleegden diefstal. Bij de herstemming voor een lid van dsn gemeenteraad te Waddingsveen verwierf

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1