•jji )den post BERG. 'EN Zn Zn. 1, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND No. 7332. 36ste Jaargang. It I FEUILLETON. NICHT TRUI. J I Dinsdag 27 Juli 1897. 5* Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. waarvan - 8.20 s-Gravenhago hü \Jtordt vervolgd.) bloedvergieten. i Zaterdag slaagde de heer J. Botierop voor de hoofdakte. ingericht IENDE- is, ’ATRONEN enz. p. post 1.46 a - 1.20 - 2.60 JG. Na om 4 j be- diger genezen. zou nu oorlog trekken I laat en in dit weer De tweede regisseur van het zomertheater te Kreuznach werd verleden week ontslagen. Uit wraak had hij Zaterdagavond alle gaskranen open gezet. Gelukkig werd het bijtyds ontdekt. Maandag bemerkte een van het personeel onder de voorstelling, dat een groote steen aan een dun draadje boven het tooneel hing, zoo- dat hij elk oogenblik kon neervallen. De wraakzuchtige regisseur is in verzekerde bewaring genomen. neuriede ze. HJe pijl heeft dan toch doel getroffen, Betsy 1” merkte ik ietwat verwijtend op. Ze keek my aan, en haalde de schouders op. „Nacht, beste I” zoende zij spottend, en sprong he t bed in. 41. Het >r achtige Zolder, 'deiding, jrachtige ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Zaterdagavond is door de politie weder proces-verbaal opgemaakt tegen P. T., die zonder dat daartoe aanleiding bestond, een joogmenech mishandelde. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Hommers VIJF CENTEN. Gill INIIL COURANT De Koninginnen hebben f 400 gezonden voor de slachtoffers van den brand te Staphorst. De politie te Amsterdam heeft Zaterdag de hand gelegd op een ontrouwen bediende der Ontvang- en Betaalkas aldaar, die onder een valschen naam een betrekking had verkregen, doch nu een oude bekende der justitie bleek te zyn. Onder den naam van Rienst had hij in de laatste jaren-by verschillende Amster- damsche firma’s als kantoor- of winkelbediende gewerkt. Omtrent den diefstal van vier aangeteekende brieven, bestemd voor Leiden, kunnen wy nog bet volgende mededeelen: De postzak werd aan het postkantoor te Leiden aangebraebt met een gat in den bodem. Den volgenden dag werd de adviesbrief inéén- gefrommeld op de binnenplaats van bet post* kantoor aldaar gevonden, natuurljjk zonder de bybehoorende aangeteekende brieven. De be- rooving heeft vermoedeljjk plaats gehad op bet traject tusschen Rotterdam en Leiden. (»N. R. Ct.«) Een der opvarenden van de stoomkanonneer- boot Sperwergeraakte Donderdag nabjj de perceelen, w. o. 2 leege pakhuizen van mevr. Lans, 1 pakhuis van de firma Herman Salo- monson met aardewerk, een of twee pakhui* zen van de firma Van der Linde en Teves, welke alle zoo goed ah geheel in de asch ge legd r.yn. Het materiaal en de pypgeleidin- gen van de gasfabriek op de aloon-aloon zyn door de brandende hars zwaar beschadigd. l’e ijsfabriek naast het harspakhnis is als door een wonder gespaard gebleven, boofd- zakelyk door de krachtige hulp van het mi litaire brandspuitwezen, dat geheel in orde was. Het gewone brandspuitwezen liet alles te wenschen over. De militaire commandant majoor Jacobs, heeft onmiddellyk bevel gege ven om de munitiemagazijnen te bewaken en de munitie weg te dr<gen. Ook een pakhuis van de Internationale is door het vuur aan getast. De schade wordt begroot op circa f 100.000. Te Leeds beeft een werkman zich verdron ken. In een brief, op zyn lyk gevonden, ver telt hy, dat hij sterven moet, omdat bij zyn vrouw, zijn Polly, niet meer onder de oogeu kan komen. Zij bad bet laatste wat zij bezat, t>t baar trouwring toe, verpind om haarman geld te bezorgen om op wedrennen te wedden. Maar alle paarden, waarop hij bet gehouden had, hadden verloren. En nu was bet uit. Hy hoopte, dat als zyn Polly hertrouwde, zy een beteren man zou krygen. De jury van den coroner besliste dat hier een geval was van zelfmoord in krankzinnigheidbedreven. Te Zevenaar zou Donderdag een belangryke verkooping van veldgewassen door notaris H. worden gebonden. Reeds by de vorige ver kooping was door het volk gezegd «wanneer weer wordt verkocht, betalen we niet meer de 10 pCt. opgeld voor den notaris* maar deze had geen verandering in de condities gemaakt. Doch toen nu de verkooping zou aanvangen, wilde niemand een bod doen. De verkooping werd gestaakt. Eenigen tyd later gaf de no taris aan den eisch toe. Inschadelyk- igs-vet, igheid, klier- ziekte en an- ns-roven en kheid en ste- verzweringen en voeten auworm, enz ran onrein r, in en op isr. er doos, ijse voor scbrjjver opgeeft, hebben rcbyn van waarheid en de twee medeplichtigen zyn menschen, tol alles in staat. De scheikundige der militaire school, Gody, verklaarde indertijd, dat er bjj den brand wel sprake kon zyn geweest van een bom. die berouw kreeg, poogde zich voor het hoofd te schietenny werd zwaar gewond in het hospitaal opgenoraen. Maar de c nrustige Napoleontische tijd ligt nog dicht genoeg achter ona, om de mogendheden n el te ver lokken, tot eiken prijs den vrede te handhaven ten onzen nadeelo wellicht.” Wat mij bijzonder verwonderde, doch tevens ge noegen deed, was de tyding, dat de baron Van Starroheuvel zich bij oen vrijwilligerkorps bad laten inlijven. Wjj hoorden dit uit den mond drr oude douairière, toen zij ons een bezoek bracht» Zij hield zich goedtoch sprak er een gevoel van verlatenheid uit den toon, dien zy aansloeg. Meer trof mij haar bericht nopens Rennefeld, wiens moeder gevaarlijk ziek lag. Dit was due de reden van zijn overhaast vertrek. Hoe kon ik mij in zyn toestand verplaatsen I Kende ik zelf niet de zwaarte ran bet offer Op 21 Juni, des middags om 2 uur, is brand uitgebroken in h»t pakhuis van Tan Kang Sioe in de gang Sleko te Semarang. De inhoud van het pakhuis, circa .12000 pikols hars, is totaal verbrand. De brandende massa verspreidde zich als een vurige zee naar alle kanten en ontstak brand in de belendende Texelsche hors overboord. De commandant van het schip, de luit, ter zee 2e kl. H. J. Boldingb, sprong den matroos, die niet zwemmen kon, na en bad het geluk hem te kunnen grij pen en boven water te houden, tot men met eene vlet te hulp kwam en redder en geredde oppikte. De luitenant, van wiens krachten zeer veel was gevergd, verloor daarop bet be- wustzyn en moest na aankomst der kanonneer boot te Nieuwediep, aldaar in bet marine- hospitaal worden opgenomen. 12) Met een lachend applaus werd deze enthusiaste uitval begroet, wat Betsy wel wat verlegen maakte. Ze had meer gezegd dan zij wenschte. Rennefeld keek mij onwillekeurig aan. Gold dit epitheton hem Toen de koele avondlucht ons naar binnen deed gaan, zag ik dat hij haar schertsend op zijde trad. Meermalen ontwikkelde zich een dergelyke schermut seling, als zij elkaar ontmoetten. Ook nu waren zij in een levendig gesprek. Wij hadden ons in de helder verlichte kamer om de tafel geschaard, de wjjn parelde in de glazen, een van de jonge meisjes speelde een stuk op de piano. Ook Betsy moest schatting betalen, en deed dit met een onzer bekende volksliederen, toen de knecht een brief binnen bracht voor Rennefeld. Hij verontschuldigde zich om even den inhoud te door- loopen. Kort daarop verliet hij den kring; drin gende familie-omstandigheden riepen hem onverwijld huiswaarts. vWeet gij wel, Truua 1 wat Kennnefeld tegen mtf zei, toen hij afscheid namP” vroeg Betsy half lachend, terwijl ik mij op haar kamer ontkleedde. „Ik zal thans reeds gelegenheid hebben niet tot die droome* rige faïnéanta te behooren, mejuffrouw I” «Wat beteekent dat 1” riep ik uit. «Zeg het mij, kindlief I en ik zal het u zeggen,’ j oom. bij don middag met de diligence on mijn vorige kamers aan het Nu had ik nog iets in c n» «o....* „Je hadt best hier kunnen logeeren, nietwaar Barbara? De loge rkamer is disponibel.* Rennefeld boog, een glimlach vloog over zyn bleek gelaat. Hy zag er afgemat uit, terwijl Lij, mot de beenen over elkaar geslagen, in zijn stoel gedoken lag. Betsy ondersteunde het voorstol van haar vader, maar hij weigerde. „Vooreerst denk ik toch in het dorp mijn domicilie te kiezen. Na myn moeders dood is er geen enkele band die mij aan bot ouderlijke huis hecht, en Van Starrehcuvcl is een mijner beste vrienden. U weet, dat hij voor cm tijdlang terugkeert, zijn win terkwartieren betrekt, zooals bij schrijft?* GOUDA, 26 Juli 1897. Zaterdagavond heeft onder deze gemeente een ernstig ongeluk plaats gehad. De remmer der Hollandsche Spoorweg-Maatschappy C. Roo- zenboom, oud 23 jaar en te Rotterdam te huis behoorende, is ter hoogte van den Zwarte Weg van den goederentrein gevallen en door een van tegenovergestelde richting passeerenden sneltrein ©verreden. Op bet gekerm ging de blokwachter van het blokhuis 19 met nog twee personen zoeken en vonden bovengenoemd persoon in een sloot staan. De ongelukkige werd naar het gasthuis overgebracht waar de beer Spruyt de eerste hulp verleende en bleek dat zyn rechterarm was afgereden terwyl hy nog meer wonden aan het lichaam had. Na twee uren nog geleefd te hebben is hy nur bezweken, terwyl hy tydig was diend. De overledene was de kostwinner zyner moeder. zelf kocht bet poeder en maakten een soort Op een koudon winteravond, terwyl de sneeuw zacht en diclt neerviel en hot haardvuur helder brandde, zat Barbara achter de theetafel te dutten, en waren Betsy en ik druk bezig pluksel te maken met het oog op deu aanstaanden veldtocht, dien men verwachtte dat reeds vroeg in hot voorjaar zou plaats grijpen. Betsy was eenige dagen ongesteld geweest zij had kou gevat on daarvan eon hardnekkiger, hoest ovorgehouden, die solns eeu verhoogde kleur op hare wangen riep. Daar kwam oom binnen; hij was naar het dorp geweest, zooals hy tegenwoordig uit zucht naar nieuws meermalen deed. „Meisjes I ik breng een oude kennis mee I” riep 'iy vroolyk. Verrast keken wy op. Het was Rennefeld, aan wien ik soms moer ge dachten wydde, dan ik mij zelve bekennen dorst. Wie er in die veelbewogen dagen stil zat, dominee Staal zeker niet. Tot van don kansel toe wekte hij de jonge mannen op, waar zij niet reeds in b gor of schutterij moesten dienen, om do wapenen op te vat ten, de ploegschaar om te smeden voor het zwaard. Zyn propaganda strokto zich zolfs uit over naburige gemeonten, waar hij de ringbroeders in denzelfden geest trachtte te bewerken. Dit was niet altijd naar den zin van de aldus opgezweepte kudde; de boer kon zijn jongens wel gebruiken op het erf, en in het huisje van den arbeider wist men dat de schoorsteen minder rookte, als er een paar stevige armen ont braken. Men zou zich in het leven dier natuurmen- schen moeten indenkon, om dit egoïsme te begrijpen dominee Staal evenwel volgde met klem zijne over tuiging, en hij scheen mij eon Waldenzer prediker toe, wanneer hij daar *s Zondags optrad, als ’t ware met het zwaard in de eene, den bijbel in de andere hand, of wel een prediker uit den geuzentyd. Wat dit betreft was bij zeker een paar eeuwen te laat geborenzolfs had het verlatinisoeren van zyn naam geen moeite gekost. „Nog wel een man des vredes I” spotte mijn oom, als hij zijn ouden vriend met jeugdig vuur de na tionale zaak hoorde bepleiten. „Si vis pacem, rara bellum, myn waarde I Het is m.y evenmin als u te doen om bloedvergieten. Te Antwerpen kwam een schoenmaker, die in onmin met zyne vrouw leefde, beschonken thuis; er ontstond een woordenwisseling en de man loste een schot uit een revolver, dat ech ter miste. Hy ging daarop heen. In een vlaag van wanhoop verliet de vrouw kort daarop het huis met hnre vier kinderen en wierp zich met ben in een vestinggracht. Door ylings toegeschoten hnlp worden de moeder en twee der kinderen geredde andere twee verdronken. Ongeveer drie jaren geleden verbrandde te Brussel, onder geheimzinnige omstandigheden de «Póle Nord«, een groot café-chantant. Een jaar geleden kreeg het parket een brief van een Belg, die te Oran woont, meldende >dat bij den dader kende en, als men hem naar Brussel deed komefa, hij de noodige inlichtin gen zou geven. Men deed onderzoek en vernam, dat die Belg een aantal misdryven op zyn geweten had, vóórdat hy zich naar Algiers begaf. Te Oran zelf werd by lot verscheidene jaren ge vangenisstraf veroordeeld. De Belgische justi tie hechtte niet veel waarde aan den brief. Nu echter ontving het parket een brief, door tueschenkomst der Franschc justitie, verder een dossier, alsook een brief aan den gouverneur van Algiers gericht, waarin dezelfde bewerin gen van denzelfden Belg voorkwamen. Hy zegt daarin een zoon te zyn vau een gegoede fa milie, die van het eene kwaad ia het andere vervallen is en nu door gewetenswroeging gekweld wordthy lydt aau een bjrstkwaal en zal niet lang meer leven. Er zyn, zoo meldt de brief, twee medeplichtige by dien brarid, waarvan hy bet adres en den naam opgeeft. Hy zelf kocht bet poeder en gemelde per sonen maakten een soort van ontploffend werktuig. Al de byzonderheden, die de brief je!? rjj ver opgeeft, hebben rebijn ,i„ 4... Een 24-jarige matroos, Alex Richon, was wegens desertie tot vyf jaren gevangenis ver oordeeld en onderging deze straf in de mariiie- gevangenis te Cherbourg. Kort geleden besloot hy, eene poging tot ontvluchting te wagen, ’s Nachts wist hy uit zyne cel te breken, klom den gevangenismuur over en zette 't op een loopen. Maar de wacht had zyn vlucht opge merkt. Dadelyk werd een vervolging onderno men verscheidene schoten werden den vluch teling achterna gezonden, maar zonder gevolg. Zoodra Richon ontwaarde, dat men hem op de hielen zat, nam hij zyne richting naar de zeezijde en wierp zich iu de golven. Een sloep werd dadelyk te water gelaten, maar men slaagde er niet in, hem in de diepe duisternis op te visschen. Na langdurige nasporingeu moest men wel aannemen, dat de deserteur in de golven was omgekomen en keerde men in die meening naar de haven terug. Richon echter was een ijzersterke kerel en voortreffelijk zwemmer en had zich al dien tyd tegen de hooge golven staande weten te houden. Toen hij zich verzekerd had, dat hy niet meer ach tervolgd werd ging hy aan land en hield zich dien nacht in een woud verborgen. Hy slaagde er den volgenden dag in, bjj de boeren op het land zyne gevangeniskleren tegen andere te ruilen en zoo wist hij, in een goederenwagen verscholen, naar Parijs te ont komen, waar hy verscheidene dagen doorbracht zonder ontdekt te worden. Hy sliep in de open lucht en wist als sjouwerman in zyn levensonderhoud te voorzien. Ongelukkig voor Richon, werden op don dag vóór het Bastille- feest van den 14n Juli, naar aanleiding van vele dreigbrieven aan het adres van president Faure, door de politie alle personen, die haar maar eenigszins verdacht voorkwamen, gearres- teefd, en zoo vond zy ook onzen vluchteling, Hij was geheel in 't zwart. Oogonblikkelijk begreep ik bet verlies dat bij geleden bad. Mijn bart vloog hem te genoot uit modelijden, maar ik be dwong mij. „Thans woel ik, wat het zeggen wil een moedor te missen, juffrouw Truitje I” zei hij zacht, terwijl hij mij de hand drukte. Ook Betsy heette hem hartelijk welkom. Oom had eon gemakkelyken stool bij bet vuur geschoven, en ws waren al spoedig gezellig aan 't praten. „Maar, pupal waar rondt u meneer Rennefeld P* vroeg Betsy op opgeruimdon toon. „Ja, biecht eons op, mijn waarde heerriep „Hoe kwaamt go zoo ,“J‘ J!* - weg r» „Ik arriveerde van nam dadelijk bezit van einde van de dorpsstraat, bet logement laten liggen, t. iu i.:— L De nieuwste uitvinding op militair gebied is een papieren kogel met ailuminium omhulsel, wiarvan de uitvinder, een Fransch officier, beweert, dat die wonden nog minder doodelyk zyn dan van de met staal ommantelde looden kogels Ook zonden do kwetsuren veel spoe- haast voor zyn pleizier ten Men 8 De

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1