ijd- )den IBM. EN II binnenland Zn. n Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 36ste Jaargang. t FEU1LLKTÜH. M( HI TRUI. r s I* 5. 1 vau Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ’t Hoff. Het mond- en klauwzeer breidt zich in de IJ - 3.10 -O revenhage 11 inz. poet 1.45 - 1.90 t - 2.40 De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ngericht FENDE- i. 3 MM •ld me in de al 9. LTBONEN WH IN1II. COURANT sr- «e vim president was om zulk luidde bel antwoord 5 geene. goed- (was get.) Dr. 0. J. rau ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regel* a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dezer dagen werd te Utrecht geopend bet Schoenenmagazijn van den beer H. P. Smit in do Zadelstraat. Dit perceel dat vroeger een bakkerij wee is volgent de plannen van onzen stadgenoot, de beer J, H. de Wilde, in twee maanden tyds geheel opgeleverd. De Utrecht- sche bladen zyn vol lof over de uitvoering en roemen zoowel den bonw als de geheele in richting van dit magazijn. 11. Het •rachtige Zolder, rleiding, irachtige Uitslag der stemming voor de Tweede Kamer te Leeuwarden. Aantal kiezers 5366. Uitgebracht 3669 gel dige itemmen. Daarvan verkregen do heereu H. Pfltterien Tz. (lib.) 1399, W. Bax (soc. dem,) 1081, W. 0. van Munster (autir.) 856 en Z. Middelkoop (rad 333 stemmen. Herstemming tusachen de boeren H. Pjjttersen Tz. en W. Bax. Ten nadeele van C. Eikenboom te Kapel Ie op d’IJssel syu eenige kippen ontvreemd. De dader is onbekend. gem. Stolwyk nog steeds uit, voortdurend komen nieuwe gevallen voor. In de afgeloopen week bezweken vier melkkoeien op verschillende boerderijen aan die ziekte, welke onder toezicht der politie werden begraven. Uitslag der stemming voor de Tweede Kamer. District Amsterdam IX. Aantal kiezers 5182. Uitgebracbt 2382 geldige stemmen. Gekozen mr. A. Kerdjjk (libmet 1229 stemmen. Mr. Th. Heemskerk (antir.) had 835 stemmen mr. W. H. de Beaufort (lib.), die bedankt had, 285 en de heer W. J. den Boer 33 stemmen. Naar aanleiding van het aftreden van bet ministerie-Roell geven wy de volgende her inneringen uit de historie Sedert 13 Mei 1848, toen het kabinet-De Kempenaer—Donker Curtius optrad, 't welk de grondwets-berziening van dat jaar tot stand bracht, zyn ruim 49 jaar verloopen. In dien tyd heeft het Hoofd van den Staat niet meer den 21 keeren van raadslieden moe ten veranderen, byna altyd wegens geschillen 14) Hij had er ons niet te veel van voorgespiegeld. Op smaakvolle, artistieke wijze waren van het viertal kamers, die hy bewoonde, de beide op de dorpsstraat uitzioht gevende, in een schildersatelier herschapen. Tusschen bloemen en spiegels, die het zachte, heldere licht der hangende moderatears ver dubbelden, bevonden zich tal van schilderstukken, waaronder nog halfvoltooide, benevens aquarellen en platen. Zware valgordijnen sloten de schemering af, terwjjl verschuifbare abat-jour’s ter juister plaatse het licht concentreerden. Portefeuilles met zwarte prenten, die destijds veel werden vervaardigd en thans nog de bewondering opwekken, lagen op een groote ronde tafel uitgespreid. Een uitgelezen gezelschap was hier bijeen, wel waard al die meesterstukken van oude en moderne kunst naar waarde te schatten. Ut «e* der hoeken stond op een ezel een schilderij in olieverfhet was een juweel van lichtschakeering, een breeds donkere laan, die door denneboeschen een vergezicht opende op welige akkers, waarop het zonlicht tintelde. Die laan was mijjeen oude be kende. «De plek onser eerste kennismaking, mejuffrouw 1* zei Bennefeld vroolyk, terwyl hij mij op zjjde trad. Maar Betsy ontwarende vroeg hy haar ieU.< Een oogeublik later klonk uit de aangreuende kamer Hoden avond zal, volgens achterstaande ad vertentie, de beer 8. Braat in de Wydstraat A 157 eon Sigarenmagazijn openen. By een bezoek, dat wy aan dit magazyn brachten, moeten wy constaleeren, dat genoemde beer geen koeten heeft ontzien om dit zoo netjes mogelyk te maken. De etalage is zeer prachtig daargeoteld en ongetwijfeld zal de heer Braat handen te kort komen om ieder op tyd te bedienen. Het plafond alsmede bet sebotwerk is vervaardigd door de Goudsche Papierstuc- fabriek. Keur van fijne sigaren en sigaretten, alsmede pijpen zyn uitgeetald. Door de politie alhier zyn weer een aantal personen, die hier zonder geld of middel van bestaan rondliepen opgepakt en op transport gesteld naar hunne respectieve woonplaatsen. Uitslag der stemming voor de Tweede Kamer te ^inschoten. Aantal kiezers 6090. Uitgebracht 3880 gel dige stemmen. Daarvan verkregen de boeren B. L. Tydens (rad. protect.) 1208, H. van Kol (soc. dem.) 1181, C. V. Gerritsen (rad.) 1050 en P. Dykhuis (antir.) 441 stemmen. Herstemming tusschen de heereu B. L. Tydens en H. van Kol. Onlangs weigerde een korporaal der schuttery te Haarlem aan een order te voldoen, om na afloop van eene oefening behulpzaam te zyn by het inleveren der geweren. De Schuttersraad veroordeelde bem deswege tot f 10 boete, welk vonnis in booger beroep door Gedeputeerde Stalen vau Noord-Holland is bevestigd. (0. H. Ct.) GOUDA, 28 Jnli 1897. Resultaat van het bacteriologisch onderzoek n drinkwater der Goudsche Waterleiding- Maatechappü. Datum 23 Juli 1897. Oorsprong Kraan kantoor. Aantal teldagen 3 kiemen per gram 80 vervloeiende kiemen 3 soorten ziektekiemen i Opmerkingen Jl. Donderdag hield de vereenigiug Onver moeid Vooruit,afdeeling van bet Alg. Ned. Werkl. verbond, te Nieuwerkerk a/d. IJsel, baar driemaandelykscbe vergadering. By de opening meende de voorzitter, A. Van den Berg, de aanwezigen geluk te kunnen wenschen met den verrassenden uitslag van de verkiezing der leden voor de Staten-Generaal. Over 't alge meen toch was men van meening, dat men een clericale kamer zou krygen, een kamer waarvan de werkman niet veel te verwachten had. Gelukkig is die meening niet bewaarheid en hebben de liberalen, hoewel zy hier en daar geslagen zyn, de meerderheid behouden. Uit bet verslag dat nu werd uitgebracbt, bleek, dat er in het laatste kwartaal drie zieken waren geweest: dat er één lid zich had laten voor stellen dat de inkomsten hadden bedragen f 39,05 en de uitgaven f 51,45, zoodat het nadeelig saldo beliep f 12,40. tusschen Regeering en Vertegenwoordiging- Gemiddeld heeft elk van die Ministeries nog niet twee en een half jaar geleefd. De tydelyke waarnemingen (ad interim) niet medegerekend en eveuinin de departementen of afdeelingen voor de Eerediensten, welker afzonderlijk bestaan in 1871 voorgoed werd opgeheven zyn er na 1848 geweest: 24 ministers van Buitenl. Zaken. 23 Justitie. 21 Binnen). Zaken. 21 Marine. 21 Oorlog. 20 Financiën. 7 Waterstaat (sedert 1877). 26 Koloniën. Te zemen heeft ons Land binnen een halve eeuw dus niet minder dan 163 ministers ver sleten Behalve nog de vete ministers voor de Eerediensten. Slechts vier zyn als minister op het veld vau eer overledenBorret (1867), Thorbecke (1872), Van Bosse (1879), en De Roo van Alderwerelt (1879). De overigen moesten voor een ongunstig Kamerbosluit of voor een doodende stam bus-uitspraak wjjken, 't zy voor goed, 'tzy voor eenigen tyd. Want onder de 163 namen koereu dezelfde nogal vaak terug. Deze een-en twintig ministeries syu te zamen 50 maal de raadslieden der Kroon geweest, zoodat de lyst in 't geheel sedert 1848 telt 135 namen van ministers, die te zamen 163 maal een miniaterplatls hebben bezet. Een ontzaglijk getal voor een klein land. En geen onzer Miuiaterien heeft langer dan vyf jaar geleefd; het laatste kabinet-Heemskerk, dat het langst van alle leefde, trad 22 April 1883 op en ging 21 April 1888 heen. Zooals men «eet, treden beden de boeren Pierson, Jansen en Lely voor de tweede maal ala minister op, ieder in hetzelfde departement als den eersten keer (1891 94). Te Kevelaar zyn twee zakkenrollers op beeterdaad betrapt en gevangengenomen. Een meisje uit Beek (by Nymegen) hadden zy haar portemonnaie met f 20 ontrold. Het geld werd nog in hun bezit gevonden. eene aangrijpende muziek. Betsy bespeelde de piano» door eene andere jonge dame op de serafine begeleid. Het was een preludium tot een dier melodieuso, min of meer zwaarmoedige liederen, zooals zij op de lippen zweven van de bewoners der Zuid-Duitsche bergen en van de Romeinsche campagne. Onmerk baar bijna ging het preludium over in een zacht accompagnement, als hy het lied aan ring met zijn klankvolle stem, en daarmede, naar het mij teescheen, de oude souvenirs uit syu zwervend leven oprakelde. De avond werd met een schitterend souper beslo ten. Des gastheer» eerste dronk gold myeen ieder betuigde my om stryd sympathie, ja, Betsy vloog mij van de overzijde der tafel tegemoet en om den hals. Gelukkige oogenblikken, die men zoo gaarne bestendigd zag I Doch menigmaal is de nasmaak bitter by een teug uit den vreugdebeker. De soirée liep ten einde. Door een toevallige omstandigheid vonden wy het rijtuig niet om ons af te halen reeds waren de meeste gasten vertrokken. •Dat is al heel dwaas,” lachte Betsy. «Durf je de wandeling naar huis te entameeren, lieve?” •Er zit niets anders op,” antwoordde ik met een zekere kluchtige verlegenheid, die Betsy nog vroo- lyker maakte. Bennefeld verzekerde dat het prachtig weer was, koud, maar helderde stenen fonkelden aan den hemel. Tegelijk bood hij haar zyn geleide aan. Waarom haar? Het waa misschien louter toeval, maar voor het eerst drong de angel der jaloersch heid mijn hart binnen. Ik vond er een pijnlijk genoegen in, dat paar voor mjj uit te zien gaaner op te letten hoe zy, vroolyk pratende, aan zyn arm hing, onverschillig of de punt der sjaal, dia zij achteloos had omgeslagen, over den grond sleepte.... «Ik heb nog veel goed te maken, mejuffrouw I” zeide de jonge man, die mij chaperonneerde. Het waa dezelfde, die bij de sledevaart de ar had be stuurd, en nu nog, dacht me, vry onhandig op zyn onoplettendheid zinspeelde. Maar ik had thans geen ooren voor hem, en moest hom wel vrij vervelend voorkomen. Meenende mijn zwijgen aan lichamelijke vermoeidheid te moeten toeschrijven, informeerde hij daarnaar een paar malen en ik liet hem door een banale uitdrukking in dien waan. Dien nacht sliep ik slecht. Allerlei voorstellingen hielden myn geest wakker. Weer was de zomertyd aangebroken met zijn geu ren en kleuren, zyn zonnegloed en verkwikkende avondkoelte. Een nameloos gevoel van vryheid door stroomde me, alsof ik maanden lang gekerkerd was geweest. Mij dunkt, dit kennen de bewoners der tropen met haar eeuwigen zonneschijn niet. Intusschen was de Belgische revolutie eon voldon gen feit geworden, waartegen koning en volk zich krachtdadig bleven verzetten. De dood van Van Speyk had de geestdrift ten top geroerd, en onge duldig wachtte men op betvoorwaarts I uit den mond van onzen ridderlijken kroonprins. Oom gaf ons op een avond, toen wij buiten voor het huis onder den kastanjeboom zaten, een vrij langwylig verhaal ten boste van de meeielykheden, waarmede de regeering te kampen had tegenover den verklaarden onwil der mogendheden, Uxn de baron Van Starrehauvel met zijn vriend Bennefeld het hek binnentrad. Een duister voorgevoel van een naderend onheil bekroop me. jk zal maar dadelijk met do deur in *t huis val len, dameal” riep Van ötarreheuvel op opgeruimdeu toon, nadat de eerste begr eting was afgeloopen •ik kom afscheid nemen morgen rejoigneer ik mijn korpsen,” liet hij er schalks op volgen, terwyl hij Bennefeld een klap op den schouder gaf. «Wil lem gaat mee. Ik heb hem geworven.” Verrast keken we op. Alsof dat werven mag hosten,” viel Bennefeld schertsende in. •Neen, noen! vrijwillig verwissel ik het penseel voor het musket. Ons vaderland is dat offer wel waard, niet waar, juffrouw Betsy F” Voor bet eerst noemde hy haar nasm, op dien oigenaardigen apeelschen toon, die tusschen hen gebruikelijk «as, maar nimmer do grenzen der hof felijkheid overschreed. Thans lag er eenige ironie in zyn vraag. De toespeling was duidelyk zij joeg Betsy een blos op de wangen. Wel, dat Is gesproken als een man!” riep oom. •Daar zuilen we een extra glaasje op drinken Hé, Barbara I” Betsy was niet minder ontroerd dan ik; doch boe veerkrachtig wat die hooghartige natuur 1 Terwyl ik ter nauwemood naar Van Starreheuvel vermocht te luisteren, terwyl hij met mij sprak over zijn oude moeder, en baar in mijne belangstelling aanbeval, waa zij vroolijker dan ooit. Ze electriseerde ons allen met haar geestig schertsen over de aanstaande heldendaden der nieuwe vrijwilligers, doch aan den opmerkzamen blik ontging de traan niet, welka in dien lach verscholen was. (Fftrdl 9^r9olfd.) Door de Arrondissements-Rechtbank te Rot terdam werden gisteren o. a. de volgende vonnissen gewezen A. H., 34 jaar, koopman te Woerden, be klaagd van beleediging en mishandeling van den varkensboer J. Van Harten te Hrkendorp werd vrijgesproken. L. M., 31 jaar, boerenknecht te Vliet, wegens mishandeling van Maria Van Vegten, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Vervolgens stond terecht: De 19-jarige boomkweeker 0. De B., wonende te Boskoop, die heden in de eerste plaats voor de heeren verscheen, had zich te verantwoorden ter zake van een hoogst brotalen rijwieldiefstal. Den 17en Juni j.l. omstreeks één nor 's mid dags zag by, dat een heer op de Markt te Gonda voor een goodsmidswinkel van zyn fiets stapte, waarna hy de machine tegen het trot toir plaatste. Van het oogenblik, dat de fietser, de horlogemaker Wessel Tc Gussinklo, in den goudsmidswinkel vertoefde, maakte beklaagde gebruik om do machine te bestygen en in volle vaart weg te rydeo. Hy begaf zich bet eerst naar Boskoop om den volgendeo dag naar Amsterdam te wieleren. Terwyl hy onderhan- deliogen aanknoopte om de kar voor f 50 aan den reparateur Scblesker in de Scbavensteeg aldaar te verhandelen, werd by door den rechercheur Harms aan den baak gepikt. De bestolene kwam er dus buitengewoon goed af, dank zy den goeden neus vau den rechercheur voornoemd. De brutaliteit van den rywieldief koat bem nu alleen de vrye beschikking over de machine, die gedurende den loop der proce dure heel netjes voor bem bewaard «ordt in de kamer van overtuigingsstakken aan bet Haagscheveer. Het feit werd door beklaagde volledig bekend. Op de vraag Bouvin, boe by er toe gekomen een diefstal te plegen, L.— »’k Had centen noodig!< Het O. M., by monde van mr. Enderlein, deed uitkomen, dat beklaagde iemand is, die liever lui is dan moe on zooals thans blykt, liever steelt dau werkt. Z.E.A. requireerde een gevangenisstraf van drie maanden. Voorts requireerde het O. M. by monde van Mr. 1. H. H. Enderlein 45 dagen gevan genisstraf tegen G. D. en 8. D., beiden 31 jaar en sjouwers te Capelle a/d. IJsel, die in den avond van 1 Juni j.l. aldaar zich in bet paardenspel van »Blanus« onbehoorlyk hadden gedragen en daarna, door den veldwachter Laman tot de orde geroepen, dezen hadden beleedigd en mishandeld. Uitspraak over 8 dagen.

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1