N, binnenland- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 15 September 1897. No. 7376. >n FLIKTAT10N. ingericht riENDE- .clxt 36ste Jaargang, --- Sfc ■Mas FEUILLETON. 8 van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. CENTEN. jt aangehaald koninklijk besluit, en dat van de Kamer van Koophandel industrieel district nis id der reap, ióratlon ae enz. enz. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Hommers V IJ F ?s; nie national tornt mli HU iron- l> fiibrk.tle bruiker van Mil IWIIL (IIIIUVL van haar kind het loon voor steekhoudends argumenten laten gelden, dan zal toch ipensatie moeten worden zin, dat het surplus van gedurende den waarboigtermyu ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 14 September 1897. De cursus aan het gymnasium alhier is begonnen met 64 leerlingen, over de klassen verdeeld als volgt: I 8, n 15, III 9, IV 15, V 5, VI 12. stolde Arme kleine baby, arm moedertje I IX. Er heerscbt een buitengewone drukte op Kings Hall. Don geheelen dag zija er gasten aangekomen, en nog steeds rollen de equipages on huurrijtuigen af en aan, want er is een groot diner, waar ver scheidene families aan deelnemen behalve do logeer gasten, die mot bedienden en koffers een gulle ont vangst hebben gevonden in het gastvrije huis van Francis Ward. In do grooto gezelschapszaal worden de lampen en lustros aangestoken, de huishoudster laat een laatsten blik gaau over de toebereidselen, en in de groote keukens beneden is alles in rep on roer. De opperkok, die hot geheele personeel ondor zijn bevel heeft, bewaart echter een voorbeeldigo orde, on als de etensbel zal gaan zal alles in de boste orde en op zyn tijd gereed zijn. Op do gangen boven loopen do kameniers bedrijvig af en aan, on brengen boodschappen van de oono kamer naar de andere, of loopen u snol voorby mot een armvol luchtige en ryke kledingstukken, die ze uit de koffers en doozen op de vestibule bovon haal den. Als er een dour opengaat stroomt u een zee van licht tegen en krijgt gij een glimp van schitte rende spiogols, met bloemen versierde lokken, luch tige strooken en zwierige linten. Francii en Mary staan beiden in een afwachtende houding bij den haard in de receptiezaal, hij met een vroolijken glim lach op zijn altyd schoon en geestig gelaat, tij met oen trok van vermoeidheid on onverschilligheid, die echter zoodra de gasten zullen binnenkomen, voor een ondoorgrondelijkeu ernst en kalme waardigheid zal plaats maken. (Wordt vervolgd.} 141. Het prachtige n, Zolder, terleiding-, prachtige r 3.S0 b 's-Gravenhage M— On schadelijk rings-vet, lerigheid, klier- igezichts en an- amt- roven en rakheid en ete verzweringen sn en voeten, dauworm, enz van onrein der, in en op haar, per doos, wijze voor pUlh ESlfS van mor rank- IIX! ■d« ifM van Bort- dig« uur, iden K sri, onge Bovendien waren de zaken op Kings Hall langen tyd verwaarloosd door een slecht en te zuinig be heer en zag zij er in hare tegenwoordige positie tegen op daar eenigen regel in te gaan brengen. Zo voorzag ook op dat punt tallooze aanleidingen tot verschil van opinie tusschen Francis en haar zelve. Doch ze bracht het offer. Dat was nu een maand of wat geleden en nuhoe was hare moeite on opoffering beloond? De geschillen waren niet hevig of talrijk geweest, om de eenvoudige reden dat Francis zich eigenlijk bitter weinig om alles bekommerde wat hem toch als heer en meester van Kinge Hall had moeten inte- r «8 weren, Maar dit had gemaakt dat Mary en Francis ieder een afgescheiden leven hadden geleid, op welks ineonsmelting eiken dag minder kans be stond. Arme Mary 1 dat was dus de uitkomst van hare illusies en droomen, dat was wat er overbleef van de liefde en toewijding, die ze haren echtgenoot beloofd had, xooals een novice de gelofte aflegt, waarvan zij de beteekenis nauwelijks begrijpt. Met een dergelyke devotie had ze zich aan hare levenstaak gewijd, totdat op een goeden dag haar onverwachts de schellen van de oogen vielen. Te Brighton leerde ze Francis kennen zooals hy was, Mn door en door iwak en zelfzuchtig man, die slechts misichien in de liefde haar streven vinden. Die plicht had haar ook nu gen sopt met de uiterste zorg alles te regelen wat de etiquette vor derde, tegen de komst van de tallooze gasten die tegen Kertsmis Kings Hall zouden komen bevolken. Ze zag als een berg op tegen het ontvangen van dat mengelmoes van heterogene bestanddeelen *t welk haar man had uitgenoodigd, omdat hy van levendig heid en vertoon hield. Alles was gereed, maar nu was ze ook doodmoe. Ze keek peinzend om zich heen. Er was een schyn van gezelligheid in de groote drawingroom, door de gezellige manier waarop de meubelen gerangschikt stonden en doordien een stuk of wat parafine-lampen met roode lichtkappen de kamer in zoovele afzonderlijke aardige hoekjes verdeelden, die tot zitten uitlokten. De rij gemak kelijke stoeltjes voor den haard wachtte slechts om bij ’t vuur geschoven te worden om volkomen op hunne plaats te zyn, en de hazewind op het haard kleed koesterde zich in den gloed der vroolijk flikt- kerende vlammen. En toch huiverde Mary, als ze rondkoek, alsof ze binnen de koude van do sneeuw daar buiten voelde, die het terras achter het huis reeds met een echt Kerstmisachtig kleed bedekte, ’t Was deze week de vi°rde maal dat ze uit dineeren gingen, terwy'l ze zoo graag thuis zou zijn gebleven. Ze miste ongaarne het dessertuurtje, dat een schijn van huiselyk geluk gaf aan haar eenzaam huwelijks leven. Dan kwam haar kind voor een kwartiertje binnen en joeg Francis onverschillige vroolijkheid op de vlucht. Dan was er een oogenblik een ge meenschappelijk belang, dat haar aan haren echtge noot verbond, en haar voor voel gemis schadeloos Naar wy vernemen is door B. en W. dezer gemeente bet volgende adres van adbaesie ver zonden aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid op het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Al melo, Enechqde en Hengeloo. Gouda, 13 September 1897. Door bet initiatief van eenige ingezetenen onzer gemeente ia in den loop van het vorige jaar, na bekomen concessie van het Gemeente en het Rijksbestuur, de Goadsche Telefoon- Maa'schappy opgeriebt, die een plaatselyk, aan hooge eischen voldoend telefoonnet heeft aan gelegd en met succes tegen een laag tarief exploiteert. De totstandkoming van dit telefoonnet is te danken niet aan de overtuiging dat meerdere en gemakkelijker gemeenschap tusschen de ingezetenen onderling, doch in hoofdzaak aan het feit dat verscheidene bier gevestigde indas- trieelen en handelaren dringend behoefte voelen aan een gemeenschap, beter dan de telegraaf kan gaven, vooral met de groote handelsteden van on« land, döch ook toet in de onmiddellyke omgeving van Gouda gelegen gemeenten. Het plaatselyk telefoonnet is in hoofdzaak aangelegd met bet oog op een zoo spoedig moge yke aansluiting aan bet intercommunale net. Verlangend werd dan ook uitgezien naar de te verwachten algemeene regeling der wyze waarop die aansluiting zon kunnen worden verkregen. Die regeling, op voordracht van Uwer Excellence's ambtvoorganger vastgesteld by Koninklijk besluit van 16 Jonij.l., (Staats blad No. 166), heeft ook hier ter plaatse te leurstelling gewekt. De Kamers van Koophandel en Fabrieken te Almelo, Enschede en Hengeloo hebben bij breed gemotiveerd adres van 28 Augustus j.l. aan Uwe Excellentie verschillende bezwaren tegen bedoelde regeling bekend gemaakt. Die bezwaren gelden evenzeer voor onze gemeente als voor Twente. Ten einde niet te uitvoerig te worden zy het ons vergund, onder referte aan den inbond daarvan, onze volledige in stemming met doel en strekking van genoemd adres te betuigen. Wjj veroorloven ons ter ondersteuning van het adres der Twentsche Kamers nog ie wjj- op den zeer geringen afstand tusschen Gouda eenerzyds en Rotterdam en 's Graven- bage anderzijds, door den aanleg van eene lijn van ruim 20 K. M. zou ons gemeentelijk te lefoonnet met Rotterdam en daardoor aan het intercommunale net te verbinden zyn. Bescheiden lijk stellen wy de vraag of voor den aanleg van zulk eene weinig kostbare lyn eene jaarlyksche garantie van f 1200.voor rente, amortisatie en onderhoud, billijk kan worden geacht. Onze gemeente is bet centrum van eene streek, waarin niet all en de landbouw op een zeer hoogen trap staat, maar die ook belangrijk is uit een handels- en industrieel oogpunt wy wijzen slechts op het door zijne boomkweeke- ryen zoo bloeiende Boskoop, op Bodegraven met zyn belangrijken kaashandel, op de veen derijen in de gemeente Reeuwyk en de steen bakkerijen langs den IJssel. Evenzeer als de ingezetenen van onze gemeente verlangen een aantal bewoners van onmiddelyk in de omge ving daarvan gelegen plaatsen aansluiting aan net intercommunaal telefoonverkeer. Wanneer Gouda in dat verkeer is opgeno men zouden voor hunne aansluiting wederom weinig kostbare lyntjes van 5 tot 10 K. M. noodig zyn. De aanleg van die lyntjes van particuliere zyde wordt door de bestaande bepalingen beletvan Rykswege zal daartoe eeret worden overgegaan, ^anneer >e^er dier gemeenten jaarlyks eene opbrengst van f 1200. waarborgt. Het zal wel geen betoog behoeven dat zoolang deze eiscb niet wordt gewijzigd, aansluiting ook van de belangrijke omgeving van Gouda aan het intercommunale telefoon net tot de onbereikbare idealen zal blyvsn behooren, zeer in strijd met het algemeen belang. Stemmen wy dus volkomen in met de be zwaren der Twentsche Kamers van Koophandel tegen deze nniforme, zeer hooge, garantie van de jaarlyksche opbrengst van aan het inter communale Rykstelefoonnet te verbinden plaat, selyke Rijkstelefoonbnreelen, evenzeer doelen wy hare bezwaren tegen een uniform tarief voor de telefoongesprekken, naar onze beschei den meening dient ook hier eenigerwyze rekening met den afstand te worden gehouden. Onze adhaesie-betuiging aan het meerge noemde adres der Kamers van Koophandel en Fabrieken te Almeloo, Enschede ea Hengeloo herhalende, nemen wy daarom de vrybeid Uwe Excellentie beleefd te verzoeken wel te willen bevorderen dat eene regeling der voorwaarden waarop Rykstelefoonbureelen van het inter communale Rykstelefoonnet in gemeenten, welke nog niet aan dat net zyn verbonden, knnnen worden opgericht, tot stand kome welke meer in het belang onzer gemeente zy dan die vervat voor zijn genoegen leefde en niet eens genoeg trots zou bezitten om voor het oog der wereld den schyn te bewaren, als hij de bevrediging van een gril wilde n^jagen. Toen zij tot die overtuiging was gekomen, stond haar levensweg haar echter ook afgebakend voor den geest. Ze besloot voortaan op Kings Hall te blijven en de zaken alleen zoo goed mogelijk te besturen ter wille van den gemeenschappelyken erf genaam. In *t laatst van November was zo namelyk moeder geworden, en die gebeurtenis had aan haar van nature weifelend karakter een vroeger ongekende vastheid ge chonken. Ter wille van haar kind zou ze Francis niet geheel verachten, en tegenover de menschen het masker van tevredenheid dragen dat zooveel leed en angst verborg. Ter wille van haar kind zou ze haren man een deel vaa de liefde laten behouden, die ze hem bij haar huwelijk gewijd bad. Want Francis was zwak maar niet slecht, en met Gods hulp zou hij misschien heren inzien, dat er iets hoogers en beters is dan het volgen van den indruk van 't oogenblik. Zou haar kind zich misschien eens over zijn vader te schamen hebben, voor zijn® moeder zou hij steeds achting kunnen koesteren. *t Was vreemd dat dit zachte karakter sterk bleef waar het zoo licht had meegesleept kunnen worden in den maalstroom van vermaken en afwisseling, die den grondtoon van het leven in de hoogere Engelsohe kringen uitmaken. Maar er zijn karakters die tot zekere hoogte meegaand zijn, maar op sommige pun ten onwrikbaar als een rots. Waar de liefde haar levensideaal niet kon zijn, zocht en vond zij oen anderhet vervullen van haren plicht, die eischto dat ze tenminste den schijn bewaarde van een geluk ‘t welk nooit haar deel zou zyn. Eenmaal zou ze ids, IPATttONEN l. z. enz. 5; p. post/1,46 5} v - l.»0 0; f - S.40 Twente iu deze achterstaan bij plaatsen als Hilversum, Amersfoort en andere, die wat aangaat den omvang en beteekenis van haren handel en nyverbeid zich zeker niet met de belangen, in ons district aangetroffen, kunnen melen Nog klemmender wordt ons bezwaar tegen hel vorderen van een niet onbelangryken waar borg wanneer wij bedenken, dat van Rykswege internationale verbindingen zyn tot stand ge bracht met Antwerpen, Brussel, Breinen, Ham burg en Berlyn zonder dat van belanghebbenden te dezer zake eenige garantie is gevraagd. Deze internationale verbindingen, wier tot standkoming voorzeker groote kosten zal hebben gevorderd, worden indien wij wel zijn ingelicht, slechts matig gebruikt, zoodat de daarin ge stoken kapitalen zeer zeker geene vruchten van beteekenis zullen afwerpen, en dienen, voor zoover zij gebruikt worden, by na uit sluitend in het belang van een enkelen tak van groothandel. Moet nu, zoo meenen wy mot vertrouwen aan Uwe Excellentie te moeten vragen, de dringend noodzakelyke, berhaaldeljjk gevraagde, binnenlandsche telephoonverbinding uitblyven of op bezwarender voorwaarden tot stand ko men, dan de internationale lynen, waaraan, blykens beperkt gebruik, de behoefte niet in die mate is waar te nemen Naast dit hoofdbezwaar meenen wy de aan dacht van Uwe Excellentie er op le moeten ^vestigen, dat voor elke gemeente de te ga ran- deeren som is gelyk gesteld. Sluis. Delfzijl en Maastricht zullen met Am sterdam lelephonisch verbonden kunnen worden onder gelyke voorwaarden voor elke gemeente als voor de gemeenten Almeloo, Hengeloo en Enschede woiden gesteld, die hoogst wsar- schynlyk en althans zeer zeker aanvankelijk te zamen vun een intercommunale lijn gebruik kunnen maken. Wy achten dis regeling ook in hooge mate onbillyk. Indien men echter aan bet stelsel van ga rantie vast wenscht te houden en, naar het ons voorkomt, daartegen niet wil billijkheidshalve com| verleend, in dien i latere jaren zal strekken tot terugbetaling van het te kort van de eerste jaren. Wanneer toch de thans gevorderde waarborg som moet dienen tot vergoeding van rente, amortisatie en onderhoud der aan te leggen lyn, dan brengt, naar het ons voorkomt, de billijkheid mede, dat wanneer de belangheb bende gemeenten gedurende eenige jaren het te kort hebben aangevuld, zy in de allereerste Met een c“— van staatswege blicatie van een bet jjbeiluit van no. *66, onzer ovr in dit Besluit de voorwaarden eener billyke regeling van het onderwerp te vinden, doch bij de lezing is by ons de overtuiging ge vestigd, dat de ontworpen regeling eene krach tige ontwikkeling van het telephoonwezen in den weg staat. Ia het koninklyk beslnit hierboven genoemd, wordt voor bet verkrijgen van intercommunale aansluiting verlangd le, »dat de betrokken gemeente zich verbindt gedurende tien jaren aan het Ryk te vergoeden hetgeen de opbrengst van hei telephoonbureau over bet afgeloopen dienstjaar minder zal heb ben bedragen dan f 1200- Het is ons niet wel mogelyk de beteekenis dezer garantie naar waarde te schatten. Immers een® gemeente, die aangesloten wil worden, moet beginnen met f 1200 per jiar als op brengst te garandeeren, zonder dat haar zelfs het tarief bekend is, hetwelk lot basis van die opbrengst zal moeten strekken. Al wordt namelyk dit tarief voor zoo ver ons bekend door geen Koninklijk Besluit vast gesteld aanvankelijk op het thans geldende cyfer van f 0.50 voor een gesprek van 3 minuten voorloopig bepaald, dan mag toch worden aangenomen lo. dat dit tarief allengs zal worden gewij zigd d. i. verlaagd 2o. dat dit tarief niet zal gelden voor de gemeenschap met plaatsen in de onmiddellyke nabijheid van de garandeerende gemeenten gelegen. Het komt ons mitsdien voor, dat eene ga rantie van eene bruto opbrengst door de ge. meente, zal het belang der gemeente eene zoo zeer gewensebte verlaging van het tarief niet in den weg staan, niet behoort te worden dan gevorderd, zonder dat het tarief, aan de hef fing teu grondslag gelegd, in zyn vollen om vang is vastgeateldterwyl ook reeds by het vorderen der garantie moet worden bepaald welken invloed eene verlaging van bet tarief op het bedrag der garantie zal hebben. Wij vragen ons echter ook bovendien af, of de ontworpen regeling billijk is, waar tal van gemeenten reeds nu aansluiting hebben gekre gen zonder garantie. Waarom moet eea in w o_ r die regeling ook omvatte de voor gesprekken ▼ast te stellen tarieven. Het adres van de Kamer van Koophandel te Twente,luidt aldus: open oog op hetgeen op dit gebied s zou geschieden, beeft de pu- Koninklijk beslnit en wel 16 Juni 1897, Staatsblad aandacht getrokken. Wij hoopten het onderwerp te vinden, doch de overtuiging ge-

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1