f i het INQERS r J. TC.VIRILÏ. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 20 October 1897. No. 7406. io eg en.’’ F AL De verkiezing voor de Prov. Staten. )Bi:u ji. IIJDAG Inderen LL,A.BERR1DGF, lion van okken. ING FEUILLETON. LANGS EIGEN WEG. ingeboden: (BUIS. N, Wyk B N°. deweg D 29. tmers met Suite, atsboven 3 netjes en doel* Jas- en Water* in en beneden ronds te 7% uur. IH. Leden der ig 30 o. Voor g f 0.50. 36ste Jaargang Mr. J. T. C. Viruly. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. eniging 'plicht irder. Vrijdag bun stem G deputeerde Staten hebben voor de aan- of ik het jelijk, vreeseliik l« tucbtte de oude i„: i cretarie. Penningmeester. hunner onder- rangen. ig van onder- litvoering f 0.50 De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k 'met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Het van aan 6 jaar, van leden 2e rang 15 et. rang f 0.50, 2e f 0.75 en f 0 50. ien voor hunne kzaam gemaakt A. VAN R, *s namiddags zaal. j plaatsen ver- zitter. rü. ter. LEES Directeur. (iOllDSfJIIE COI KINT Donderdag 1. Onverture Eurgantbe. Wbbku. SuitePoster. (onder leiding v. d. Componist.) Ouverture TaouhaüwrWagner. Beethoven. na afloop van Gouda. Op het le Abonnement^ Concert, te geven door het Utr. Stedel. Orkest (a. 21 Oct.) zal worden uitgevoerd 2. ADVERTENT IEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 19 October 1897. In de heden middag gehouden zitting van den Gemeenteraad, die door 14 leden werd bggewoond (afwezig waren de hh. Prince, Dercksen en van der Sanden) kwam o. a. in bet rapport der rapporteurs van de atdeeling voor het onderzoek der gemeente-begrooting, (10 »’t I» vreese dame. «Allerlei soort van menschen in ons buis te brengen I* Meneer Menald keek baar met zijn vrieudelyken zachtaardigon blik aan en bood baar glimlachend de band, maar tante Ida was boos, en deed alsof ze niets zag. Toen zij midden in haar pruttelbui poosde om diep adem te halen, nam hy die gelegenheid waar om op te rijzen en weg te gaan. k hij herinnert mij telkens aan Walter,» las bij half luid, toen hij weer op zijn kamer was. «Walterhoe gaat het hem Studeert hy flihk, amuseert hij zich goed, heeft hij veel nieuwe ken nissen, komt hij vaak bij u? Och schrijf me eens wat van hem I Beste paatje, zult u het niet verge ten? Alles wil ik van hom weten, alles, hoor va dertje De oude heer herlas met een tevreden knikje, evenals zijn dochter, den langen brief, en hoopte dat «(ju innigste wensch nog eens vervuld zou worden, dat hy het huwelyk van Walter en Cile nog eens mocht beleven. aarten te ver- J. de VEN en spreken aan de er, des avonds van B. Bjj de Zondag gehouden verkiezing van leden in het algemeen beduur van den Ned. Wiel- rydersbond zijn in de afd. Zuid-Holland de aftredende leden herbozen behalve de hoeren Hooftman, alhier en Van Everdingen te Delft, iu wier plaats gekozen zyn de heeren Slicher, burgemeester van Zoeterwouds en Ott«u. Voor de door toeneming van bet ledental in deze provincie vereischte aanvulling van bet aantal bestuursleden met één, bleek gekozen de heer C. Gebel, afdeelingsoonsul, te 's Gra ven hage. overwegingen niet te pas komen voor de hand ligt dus, dat wij ons ook laten leiden door de algemeene politieke richting van de candidaten. Dat doen ook de andere politieke partijen. Nu komt het ons voor, dat noch de heer A. Hoogen- dijk Az., die van antirevolutionaire zijde is gesteld, noch de heer M. C. J. van der Weijden, die door de Katholieken is aanbevolen, zoo sterk sprekende verdiensten hebben, dat wij ze in het belang der provincie zouden moeten verkiezen boven een liberaal. Er blijven dan nog drie namen over. De heer W. Brandsma Jzn. is ons geheel onbekend, zoodat wij dien buiten be schouwing laten. De beide andere candi daten staan in zoover voor ons gelijk, dat wij ze kennen als ijverige en bekwame burgenieesteri, die met de zaken der pro vincie voldoende bekend zijn en tevens behooren tot de vrijzinnige richting in de staatkunde. Persoonlijke voorkeur geeft bij ons. daarom den doorslag niet. Welde vraag, wie de meeste kans van slagen heeft. En nu komt het ons voor, dat het raadzaam is zich te vereenigon op Mr. J. T. C. Viruly, die door bijna alle' kles- vereenigingen van onze richting met alge meene stemmen candidaat gesteld is. Deze heer was reeds een Vorig maal ernstig in aanmerking gekomen, hetgeen wel bewijst, dat zij die hem het beste kennen, over tuigd zijn, dat hij een goed lid der Staten zijn zou. Hij behoort tot een geslacht, dat in onze stad en omstreken met eere bekend is, heeft in ons gewest vele relatiën en is door zijn burgemeesterschap van eene belangrijke gemeente in de Krimpe ner waard bekend met de zaken, die voor onze omgeving van het meeste gewicht zijn. Mat vertrouwen bevelen dus deze candidatuur aan. Het is wel jammer, dat de vrijzinnigen in het district zich niet hebben vereenigd op één naam. Dit is echter „een gewoon verschijnsel, vooral als er sprake is van een lid voor de Krimpenerwaard Daar schijnt altijd persoonlijke voorliefde een groote rol te spelen. Zonder nu'in het minst af te dingen op de geschiktheid van den heer Gautier, zouden wij zijn voor standers wel willen vragen, of het ver- uwt een antwoord van B. en W. op boven staand rapport. Tot onderwijzeres aan de 1ste Burgerschool voor Meisjes werd benoemd Mej. C. E. de Wolf mei 14 stemmen. Tot onderwijzer aan do le Kostelooze School werd benoemd de heer J. B. Kerpestein met 14 st. (In ons volgend nummer zullen wjj een meer uilgebreid verslag geven). Door de politie is aangebonJ.en C. Bos, die nog verscheideue dagen gevangenisstraf moet ondergaan alsmede een jaar opzending naar een der gestichten. en nog een paar zaken van ondergeschikt belang met den hoer Monald te bespreken. «Hoe zal ’t zijn, juffrouw Wilmer," vroeg meneer Menald den volgenden morgen, «zal u eerst meneer Van der Lande sp-eken?" «U het eerst, meneer. Als wij eindelijk samen zijn, zullen wy zoo blij wezen dat bij niet geschikt is, zaken te behandelen." Een uurtje later waren beide meisj s in de huis-* kamer. Cile liep ongeduldig heen en weer, opende de photographiealbums om zó direct weer te sluiten, bladerde in eenige boeken, las een paar dichtregels hardop, en keek ontelbare malen op de pendule. Cato zet op een laag stoeltje bij den haard en volgde glimlachend Cilo's bewegingen. «Wat duurt dat gesprek lang," zeide Cile. «Al drie kwartier dat je hit r kalm wacht I Toe, word ook eens ongeduldig I Ik kan niet verdragen dat je daar zoo rustig in je stoeltje zit «Ik ben ongeduldig en zenuwachtig er bij.* «Ja? Housch, je hebt koude handen en je beeft I Daar ben ik blij om, weet je? Ik werd bijna boos over je onverstoorbare kalmte." Ze knielde bij Cato en keek haar aan met een gezichtje dat het tegendeel van boosheid uitdrukte. «Mijn beste Cile," zei Cato met tranen in haar oogen, «als je, evenals ik, zooveel onder vreemden hadt verkeerd, zou je ook geleerd hebben je zelve te beheerachon. De menschen zijn zoo wreed, misschien meer uit onnadenkendheid dan uit moedwil. Kieach- heid, fijn gevoel en medelyden ontmoet men zoo zelden, en wat er voor doorgaat is meestal nieuws gierigheid, bemoeizucht en eigenbelang. Die in be trekking ia moet zich pantserenzwijgend en in 3. 4. Symphonie (Croica) Bezoekers uit Gouda kunnen het Concert nog terug naar Wielqjden. Eergisteren hield T. H. O. tt. een wegwedstryd op den straatweg Dordrecht— Willemsdorp om het kampioeusebap van die vereeniging. I. 15 KM. Kampioenschap van T. H. O. R., 6 mededingers. Ie pr. Jules Bolle, Antwerpen; 2e Van der Laar, Rotterdam 3e Coster, Gouda. II. 10 KM. voor hen die niet geplaatst werden in het vorige nummer. Opgekomen 10 mededingers, le pr. Lommela«rs, Rotter dam met minuut voorgift2e J. van Veen, Rotterdam (van meet)3e Ed. Delosio, Rot terdam, met minuut voorgift. Aan den tweeden pryawinuer in dit nummer viel ten deel een diamanten doekspeld, voor hem die in d haudienp race den kortsten tyd maakte zonder voorgift. Gisteren zijn bij de Kiezers hier ter stede de oproepingskaarten bezorgd voor de stemming op 22 October (a. a. Vrijdag) ter vervulling van eene plaats in de Staten van de Provincie Zuidholland. Deze vacature ia ontstaan door het overlijden van don heer Van Houweninge te Moordrecht, die tot 1901 zitting had. Het wordt dus tijd voor de kiezera om hun gedachten te laten gaan over de mannen, die door de kieevoreenigingen of andere combinaties van kiezers op de candidatenlijst zijn gebracht en welke op de oproepingakaart officieel te hunner kennis zjjn gebracht. Niemand achte deze verkiezing van minder gewicht, omdat het slechts geldt eene keuze voor de Staten, waarvoor de groote massa zich niet warm maakt. Dit is een verkeerd begrip. Het college der Staten speelt een gewichtige rol in ons staatsleven. De belangen, die het be hartigt, zijn wel grootendeels van stoffe- lijken aard, maar vereisohen daarom niet minder zorg. De polders, wegen, vaarten enz. staan onder zijn voortdurend beheer door de Gedeputeerden oefent het toezicht uit op het bestuur der gemeenten; eindelijk is het ook het kiescollege voor de leden der Eerste Kamer. Allerlei belangen zijn dus toevertrouwd aan de leden der Staten zij kunnen veel invloed ten goede uit oefenen, indien het mannen zijn, met bestuurszaken vertrouwd en op de hoogte van de behoeften en belangen der streek, welke zij vertegenwoordigen, spreekt vanzelf, dat hun qualiteit kiezer voor de Eerste Kamer, ook deze stemming een politiek karakter geeft, dat wellicht beter ware er van gescheiden te houden, maar waarmede rekening dient gehouden te worden, zoolang het hoogste Staatscollege niet door directe verkiezing wordt samengesteld. Voor de hand ligt dus, dat wij, wanneer we niet voor ons zien een candidaat, die reeds zijn sporen in de Staten verdiend heeft of een candidaat, wiens verdiensten zoo in ’t oog vallend zijn dat verdere V. De groote dag waarnaar meneer Menald too had verlangd, wae voorbij. OU> -u thuii. ooii eeuwigdurende goede luim moet men alle beloe- digingen verdragen. De een bost houwt je als een stuk amusement, «lat men naar willekeur weggooit en weer opraapt, de ander als een geschikt vat om allerlei humeurigheden in uit te stor’en, oen volgende als de juiste pers >on, the right man on the right place, om naar willekeur te vernederen Ik zou nog eon tai van variaties kunnen opnoemen, maar allen tot dezelfde familie bohoorende. Als oen mensch van hun soort die ook behoefte heeft aan hartolyk- heid en vriendschap, die even gevoelig is voor on verschilligheid en grieven, die oven ónmogelijk in een ijskoude, vijandelijke atmosfeer gezond kan blij ven als een «mensch even fijn bewerktuigd als zij behandelen zy je niet. Als men dat alles ver geet, en zich door vormelijke beleefdheid en opper vlakkige welwillendheid laat verleiden om vertroa- welijk te zijn en zich thuis te gevoelen, dan wordt men al spoedig met meerdere of mindere ruwheid naar zijn plaatsje dat aan den voet van den berg is teruggedreven. Als ik kon zou ik iedereen die ontgoocheling willen sparen, maar helaas, telkens weer maakt de mensch zich illusies, en telkens weer betaalt hij het verlies er van duur, zeer duur. Men zegt dat er gunstige uitzonderingen zijn, ik wil h< t gelooven, ofschoon ik ze niet ken, en daarom houd ik mijn pantsersysteem Cato zweeg plotseling en Cile sprong op. «Daar kraakt papa’s kamerdeur! Daar komt Johan, nu kun je mij wol missen. Tot straks Gauw nog een zoon, en weg was Cile. (fPordt itrvslgd.') standig is de verkiezing van een liberaal in de waagschaal te stellen, met het stellig vooruitzicht dat hun candidatuur niet den noodigen bijval vinden zal. Voor zoover ons bekend is, werd de heer G. gesteld te Gouderak en te Stolwijk. Nu is Gouderak op zich zelf te klein om veel gewicht in de schaal te worpen, terwijl de Stolwijkers ten allen tijde zoo weinig belangstelling toonen voor verkiezingen, dat het aantal stemmen van die zijde niet veel zal beteekenen In het belang der goede zaak, zou het derhalve verstan dig geweest zijn, indien alle vrijzinnigen zich aangesloten hadden bij de Centrale kiesvereniging, waar toch ook alle locale belangen besproken, verdedigd en geëer biedigd worden. Thans loopen wij weder gevaar, dat onze beide candidaten over vleugeld worden door de antirevolutionairen die steeds veel ijver aan m. Zaak is het, zooveel partijgenooten in het vuur Dan is de vermoedelijke herstemming tusschen den Haar frisch gezichtje en do groote ondeugende oogen spraken van gezondheid en levenslusthaar heldere stem en prettige lach, haar vroolykheid en drukte brachten loven in de stille kamers. Onver moeid luisterde hij naar wat ze vertelde van haar, werkkring en van de families die zij nu en dan be zocht. De oude heer had Cato Wilmer met de meeste vriendelijkheid ontvangen en tante Ida die te veel dame was om, nu ze voor het feit stond, haar verstoordheid te toonen, was beleefd geweesf. Het vele leed dat Cato’s deel was geweest en do droeve omstandigheden waarin ze nog altijd verkeerde, hadden tante Ida wel wat zachter gestemd, en als de voorstelling op bet kerstfeest haar niet als een nachtmerrie op de borst had gedrukt, zou het stille bescheiden meisje haar sympathie hebben gehad. «Zij h eft zooveel kennis, zegt Willem," dacht tante Ida, «zooveel geleerdheid! Mooi is ze niet," vervolgde ze, Cato bekykende, «maar zij heeft iets liefs, iets bekoorlijks in haar wijze van zyn; ze kykt zoo bly en gelukkig, wat niet te verwonderen is. Morgen komt die jonge man hier om alles te rege len, en dan Hè, ik wilde dat Cile ook gauw trouwde, dan kon zij geen dwaasheden meer be gaan.* De heer Menald had de kiesche zaak, die Cile hem had opgedragen, met heel veel tact behandeld. Na da noodige onderzoekingen en voorbereidingen had hij relaties aangeknoopt met Johan van der Lande, en bet resultaat was dat hij hem hei benoo- digde kapitaal zou leenen, wat Johan, zoodra hij het legaat van zijn peetoom in handen had, zou terug geven. Den dag na do komst van Cile en Cato zou Johan komen om hot gold in ontvangst te nemen en katholieken, den dag leggei mogelijk onze te brengen. uitslag een 1 liberaal en den antirevolutionair en wij ferngen de kans op overwinning. Met aandrang verzoeken wij dus allp liberale Kiezers a. s. Vrijdag bun stem uit te brengen op De wijze, waarop de stemming ge schiedt, mogen wij thans als bekend ver onderstellen. Ieder begeeft zich met »ijn kaart naar het hem aangewezen stembft- reau en make daar hot stipje zwart bij den vierden naam op het stembiljet, dus van den liberalen candidaat 8

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1