oden N, ippij. GE. DT, i o No. 7420. Vrijdag 5 November 1897. BINNENLAND- 36ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. LANGS EIGEN WEG. 1 1 8 iterdam. 1 i INGEH, nt, .clxt Dzaa-, noemd en 3UVEN. FEUILLETON van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. beer J. Woerlee, alhier. ver- I! O. sluitkranen, De afdeeling Gouda van den Nederl. R. K. t over £MAN 4 ZOON (Parut varvolgd'. in hebben Vel Edelen 141. Het prachtige >n, Zolder, herleiding, i prachtige De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. rfabrikanten tuurkool- den beer Dam, Kleiweg, dering worden gebonden Door dykgraaf land is opgemaakt j .SUMS. UAT I60a. ndergetee- smede het Pryswedstryd voor vrouwen. De Kon. Deventer Tapytfabriek wenecht op de aanstaande Tentoonstelling van Vrouwenarbeid een Smirna- tapyt van omstreeks 5 X 4 M. tentoon te stellen, dat door een Nederlandscbe vrouw door pool «rouwen der fabriek Voor bet beste voor uitvoering is een prys van f 100 1.011MIIE 101 KI VI. Men schrijft nit Texel iHet duiken op de Stanley wordt gedurende de wintermaanden niet voortgezet. Alle vaar tuigen der bergingmaatscbappjj ayn naar Maas sluis overgebraobt. Door bet onbestendige ADVERTENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend ■aar plaatsruimte. Men meldt uit Leiden Gisterochtend om 7 ure heeft de voortvluch tige fourier R. van bet 4e regiment infanterie, die eenige weken geleden zyn voorarrest had verbroken, waarin hij zich bevond, verdacht van verduistering van ryksgoederen, zich vry willig weder gesteld ter beschikking van de militaire overheid. ontworpen en geknoopt is. geschikte ontwerp uitgeloofd. en hoogheemraden van Rijn en ter visie gelegd voor be langhebbenden de ontwerp-begrooting voor dat hoogheemraadschap, dienst 1898, in ontvang op f 193.011, in uitgaaf op f188.042, slnitende derhalve met een batig saldo van f 4969. De omslag in Rynlands bundergeld wordt voorgesteld op een bedrag van f 1.10 per Heet. De behandeling en vaststelling van de be- grooting zal plaats hebben in een vereenigde vergadering van dykgraaf hoogheemraden en hoofdingelanden, op 25 Nov., ten gemeente- landshuize van Rynland. De tooneelverepniging »A. D. Ui. N. D. O.« te Amsterdam heeft besloten een internatio nalen tooneelwedstrijd uit te schrijven, welke in de maand Mei 1898 zal plaats hebben. By de regeering is thans bet denkbeeld tot rypheid gekomen om aan de heffing van bet uitvoerrecht op suiker in Nederland-Indië, welke heffing, gelijk bekend is, reeds eenige keeren is geschorst voor goed een elude te maken. De indiening van een ontwerp van wet tot dat einde mag welhaast worden tegemoetgezien. zomerweer zijn de uitkomsten ook dit jaar niet voordeelig geweest. By bet te Rötterdam op 3 November ge houden examen vrye- en ordeoefeningen der gymnastiek is o. a. geslaagd mej. E. Klem, alhier. 1 ingerieht TIENDE- Te Nieuw Dordrecht is een reeds bejaard man vermoord. Hy moet overleden zyn aan zware verwondingen, hem aan bet hoofd toe gebracht. De politie moet iemand, van de misdaad verdacht, hebben aangehouden. Gisternacht te 2 uur brak ie Krimpen aan den IJsel een felle brand uit in de bouw- schnor van den landbouwer T. Biemond. In enkele oogenblikken stond de schuur, die ge heel gevuld was met koren, hooi, stroo onz in lichtelaaie. 6 paardeo, 1 'stier en 7 varkens kwamen in de vlammen om. De schade wordt door assurantie gedekt. zijn, maar ze zal mij niet lang missen, 'omdat wij elkaar nooit begrepen hebben. Ik weet nog hoe ze mij prees toen ik destijds bij het gereedmaken van de luiermand alles bob geborduurd wat maar met mogelijkheid voor dat doel te borduren viel, maar ik weet ook nog hoe al die blaadjes, sohulpjes, wieltjes en gaatjes me sarrend vroegen „What is the use of it?« „Nu heb je toch iets nuttigs gedaan,* reide mama. Later, toen Cato bij ons kwam, wilde ik voor mijn examen leeren, maar ma vond bet niet goed. „We kunnen van onze renten leven zonder dal er iets wordt by verdiend,” en daarmede was alles gezegd. In oen moedig uur vroeg ik Cato om boeken en hulpik begon in alle stilte te werken, mair Jeannet en Sophie begonnen mij te plagen en te kwellen tot ik uit pure agitatie ziek wérd. Groote onaangenaamheden volgden en het eind was: „dat ik langzamerhand verstandiger werd/* volgens mama’s verklaring, ’t Is nu alles vooroy, gelukkig I „bat eenmaal was, keert nimmer weer.” „De jeugd wordt niet herboren.” „Brengt het toeval je in kennis met een dito Agathe, och help haar danzy is misschien nog te redden, ik niet meer. Het is te laat, te laat.* «Zeg dat niet. Je kunt het niet zeker weten.” „Ja, heel zeker. Overspanning heeft me lang staande gehouden, nu komt de reactie en zak ik in elkaar. Tracht me niet te overtuigen dat ik dwaal of droom, ik weet-maar al te goed dat ik veroor deeld ben. Ik heb dikwijls gedacht dat ik gek zou worden, maar daarvan ben ik toch vrijgekomen. Mijn brein is gespaard, maar myn kracht voel ik met den dag verminderen, 't Is te laat I Ik ben veroordeeld. M) Het was een drukke avond. Praten, lachen, schim pen en plannen maken wisselden elkaar af en ‘t was reeds laat toen men eindelijk naar bed ging. „Ik ben moe,* zuchtte Cile, toen ze op haar ka mer kwam, het raam opschoof en naar buiten keek. Een dunne, laag hangende nevel gaf een weemoedige tint aan hot anders zoo vroolyke uitzicht. Nergens scherp begrensde omtrekken, maar overal aarzelen en terugdeinzenzelfs de toren die andors zijn sier lijke spits zoo uitdagend in de lucht stak, geleek op een onthoofd zondaar waarby het bevende licht der lantarens zich in een rouwsluier scheen te hullen. „Spookachtig genoeg,* prevelde Cile, „en even onzeker als ik. Die angst, die vreeselijke angst en tochik heb hem lief.* medelijden, dat je zooveel voor me doet.* Cile keek op en toen zij de angstige vragende oogen van Agathe zag, wierp zy haar naaiwerk op tafel en sloeg beide armen om de zieke. „Dwaas kind I Ik houd heel veel van je.* „Vreemd, zeer vreemd, ik bezit toch niets aan trekkelijks. Waarom houdt je van me „Dat kan ik niet uitrekenen. Gij en ik hebben dadelijk sympathie voor elkaar gevoeld.* Cile vatte baar naaiwerk weer op en Agathe leunde met een gelukkig lachje op haar gelaat in haar stoel. Zij volgde langen tijd de vlugge vingers van Cile, die een japonnetje voor Marie garneerde. „Ik denk dat ik ziek zal worden,* zeide ze plot seling. „Waarom? Wat heb je dan? Weet ik niet alles?* „Neen." Agathe bekeek haar magere handen, haar dunne polsen en wierp toen een blik in dén spiegel die een zeer treurig gezichtje weerkaatste. „Ik sterf uil verveling,’ vervolgde ze. „Och neen, Cile, beweer niet dat het een sombere bui is, tracht het niet uit mijn hoofd te praten, want ik voel heel goed dat ik spoedig weg zijn zal.* „Agathe „Ja, ’t is zoo. Een grenzenlooze matheid verlamt niet alleen myn ledematen, maar mijn gevoel, mijn verstand, myn beetje wilskracht, alles I De ergernis, teleurstelling en verbittering hebben te lang geduurd, mijn kraoht is gebroken, ik ben versuft, de veran dering, de verbetering komt te laat, ik ben niet meer te redden. Schrei niet, Cile, ik vind het denk beeld niet akeligaan zoo’n waardeloos leven als het mijne is niets verloren. Mama zal wel bedroefd De instructie in zake den moord te Berken- wonde is nog in vollen gang. Twee verdachten zyn op last van de Justitie overgebracht naar de gevangenis aan den Noordersingel te Rot terdam, terwyl nog meerdere personen verhoord worden. „Wat ben je toch lief, Cile I* „Omdat ik je op nonactiviteit gesteld heb „Daarom niet, ofschoon ik het heel aardig vind om door jou gedrild te worden.* „Wacht maar, je zult er wel eeas anders denken.’ „Nooit I je hebt nu'al acht avonden voor mij opgeofferd.* „Opgeofferd I Wat een groot woord, ik ben graag by je, dat weet je wel.» „Houd je werkelyk van me of is het alleen uit Men meldt nit Amsterdam Omstreeks 12 nur beeft gister oen nitslaande brand in de Weaterstraat gewoed, waarby twee kleine kinderen van 3 en 5 jaar zyn omge komen. Do vader, Van Buren genaamd, en do moe der zyn beiden in dienst van hot dagblad De Echo voor het rondbrengen der courant. Zy waren juist op hun dagelykschen loop, toen het onheil plaats greep. Van hunne vyf kin deren waren de twee oud»te nog in school drie waren er thuis zonder toezicht. Twee kleinen lagen te bed in eene tot slaapstede ingeriebte muurkast. Het oudste dezer drie kinderen, een knaapje, kwam bedremmeld beneden en beduidde den bewoner van bet onderhuis, een bierhuishouder, dat er wat ergs gebeurd was, daar by een ver wonde band ioonende. De bierbuisbouder begaf zich naar boven, waar zich nog een andere buurman by hom voegde. De achterkamer der derde verdieping, waar Van Buren woont, vonden zy vol rook. Toch zou redding der kleinen nog mogelyk geweest zyn, als de mannen gedacht hadden aan de mogelijkheid dat er nog kinderen op de kamer konden zyn. Zy kwamen echter niet op die gedachte en holden de straat op, de een naar de brandweer, de ander naar de politie. Met drie spuitwagens rukte de brandweer aan bet vuur was spoedig gebluscht. In de bedstede vond men de beide kinderen in den rook getikt. Langdurig werd beproefd bet Laten wij er aiet over stryden, Cile, dat zou ik zoo pijnlijk vinden.” „Neen, we zullen niet strijden, maar aan je „te laat” geloof ik evenmin. Je bent by'na, maar niet heelemaal geknakt en de reactie kan je redden als je zelf wilt medehelpen. Nu je eenmaal een nuttigen werkkring hebt veroverd moot je er geen afstand van willen doen. De overtuiging dat je de steun van je broer bent en hij je niet kan missen, zal je in het leven houden als je zelf wilt.” „Wilt? Zoo’n machteloos wezon als ik; o, als ik kon, als ik was zooals jij, dan maar nu „Goed I Ik zal je helpen, dan zullen we samen willen.” „Je gelooft nog alty'd dat het een gril, oen som bere bui is?” „Neen, ik denk dat je een steun noodig hebt en die wil ik voor je zyn.” „Als dat kon.” «Het kan. Vooreerst moet je. door een rustig, kalm leventje je krachten terug krygen ik kom dus eiken dag bij je huishouden, zorg voor de kleeren van de kinderen, enfin, alles wat myn hand vindt om te doenzoo luidt immers de term Zoodra je beter bent „Beter „Ja, tenzy je niet wilt meewerken. Denk eens hoe heerlijk 't zou zyn als je hersteldet; je broer is zoo goed voor je, de kinderen houden zoo veel van je, je wordt in dit gezin hel middenpunt waarom alles draait, de vertrouwde, de troosteres in alle levensomstandigheden. Naar men ons mededeelt zal aanstaande Zaterdagavond te 8 uur, in het koffiehuis van den beer Dam, Kleiweg, eene openbare verga dering worden gehouden «an wege bet Goud- sebe Centrum der Theosophiscbe Vereeniging. De toegang is vry voor ieder belangstellende. Als spreker treedt op de heer J. van Maanen, voorzitter van de Haarlemscbe loge der Theo- aopbiache Vereeniging. Het onderwerp is Confucius of»Kung-fn- tze*. Dere, een Chineeseb godsdienststichter, wysgeer, staatkundige, dichter en schryver, behoort tot de grootste mannen der mensch- beid. Hy was ongeveer een tydgenoot van Pythagoras in Griekenland en van Buddba in Indië, met wier wijsbegeerten de zjjne talryke aanknoopingspunten vertoont. Spreker zal be knopt zyn leven, streven en werken uiteen zetten, beschouwd in het liebt der Theosopbie en zich daarna beschikbaar stellen voor bet geven van gewenschte inlichtingen en bet beantwoorden van vragen, naar aanleiding zjjner lezing gedaan. Ongetwijfeld zullen velen xiob opgewekt gevoelen deze belangrijke voor dracht by te wonen. Drie Christelyke staatspartijen zyn er in Nederland, en aan het hoofd van elk daarvan staat éen dezer kerkelyke reuzen Dat ziet er niet bemoedigend uit voor onzen stryd Wie ons in de Tweede Kamer nog het meest in bet gevlei komen, dat zyn minister Goeman Borgesins, radicaalde heer Staalman, uiterst democraat, en de socialisten, derhalve juist degenen, waarmede wy overigens in weinig staatkundige zaken overeeostemmig denken. Evenwel dringen toch onze stemmen door, winnen toch de beginselen der geheelonthou ding veld. Onse hulp is niet van de voor mannen der kerk, of der Christelijke staats- partyen te wachten, nf van een Kamer met „vergunning*; onze hulp is van den Heer, in wiens naam wy den stryd aanvaard hebben. ’t Is wel eigenaardig, zegt bet.sNeêrlands Volksbladdat de gebeel-ontbonders, in bun wjjze van strijd voeren tegen de drinkgewoon ten in Nederland, de drie vermaardste docto ren in de theologie, die ons vaderland bezit, dr. Kuyper, dr. Schaapman en dr. Bronsveld, in slagorde tegenover zich geschaard vinden. Drie Goliaths, op tal van punten in onver- zoenlyken stryd, maar ten opzichte van deze zaak band in band. Dr. Kuyper beeft een gansebe artikelenreeks tegen de geheelonthouders geschreven, waarin by zonneklaar aantoonde, dak zy niet gere formeerd is. Bekend is zyn slagwoord „Goede Calvinisten kweekt men niet by den chocoladeketel Dr. Scbaepman, die den werkman twee borrels daags gunt.neen, laten we eerlyk zijngunde beeft zich ten halve bekeerd en is tot de afschaffersvereeniging Het Kruis- verbond toegetreden. Dr. Bronsveld zeide verleden jaar kortweg, dat ’t hem hinderde met een geheelonthouder aan tafel te zitten, omdat hy dan niet met een volkomen gerust geweten zyn flesch wyn kon drinken, en ih de Kroniek van de Stem men juicht hy dr. Gunning van Zwolle toe, die op de jaarverg. der Nationale Christelyke Geheelontb. Vereeniging ai te vurige teetota lers tot de orde riep, en meent hy dat dr. Gunning hem volkomen gelykgeeft in wat door hem geschreven is. Zou dr. Gunn.ing dit ook meenen? De heer D. R. Mansholt deelt in bet Friescb Voikb). bet volgende mede >Van bevriende en vertrouwbare zijde wordt mij medegedeeld, dat onze regeering zich be moeit met de taak der misleide Nederlandsche arbeidersgezinnen in Chili en dat derhalve het bijeenbrengen van geld voorloopig niet noodig is. GOUDA, 4 November 1897. In den nacht van Dinsdag op Woensdag ontstond een binnenbrand in bet huis bewoond door Mevr, de Wed. Blanken op de Bleekers- singel. De dienstbode van genoemde mevrouw had dit spoedig ontdekt en riep om hulp, waarop de hoofdagent Boeman, geassisteerd door zekere Boef en den agent Akkerman, door het daarnaast gelegen woonhuis zich toegang verschaften door over de heining te klimmen en een ruit stuk te slaan, daar zij in boven vermeld buis wegens den rook niefr konden binnentreden. Door de hulp van deze drie personen werd de brand gebluscht. De schade is nogal belangryk. Volksbond, zal Zondag 7, Donderdag 11 en Zondag 14 November 1897, des avonds te 8 uur, het Patroonsfeest vieren in de Zaal Kunst min* der Sociëteit „Ons Genoegen*, mek me dewerking van de Tooneebereeniging „Kunst na Arbeid* en de Zangvereeniging »St. Gre gorios*, onder-afdeelingen van den R. K. Volksbond, afd. Gouda, opgeluialerd door het Goudscb Strykorkest, onder leiding van den

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1