;n )den ippij. •B BINNENLAND- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. LANGS EIGEN WEG. Zaterdag 6 November 1897. 36ste Jaargang. No. 7421. ;erdam. —r UVEÏÏ. 2TGEN, ïlXt FEUILLETON. w i van noemd en Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. van ver- I ▼erg»- en Biezeveld luitkranen, Bij kon. besluit is onafhankelijk i ration n. az. «na 4 i national in hebben ▼el Edelen De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. abrikanten uwrkool- I kbrfeatie uiker van' idergetee- mede het 41. Het irachtige Zolder, •rleiding, irachtige in reap. .1 Idd IN IIL COURANT 1AT 160a. i de Haren Ie nommers en geestig het laatste de bargemeeeter en en werd in allerjjl onderzoek bleek de en er no bjjna 400 van Alphen, Öudsboorn en Aar- over het maken van een drinkwa- De dageljjkscho besturen dier gemeenten hebben met genoemde heeren eene conferentie gehouden. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ingericht IENDE- Eergisterenavond werd in het Casino aan bet Waterlooplein te Amsterdam een slecht bezochte vergadering gebonden van kleine kooplieden en straatventers, ten einde raaatfe- gelen te bespreken tegen de, zooals werd ge zegd, willekeurige handelingen van de Amster- damsche politie tegenover hen, die met straat verkoop van verschillende artikelen bnn brood moeten verdienen. Verschillende sprekers traden op om bon grieven te uiten, en te doen booren dat de politie-agenten soms bljjken geven de wet niet te kennendat ze soms ruw optreden, en dat zelfs bij arrestatiën de venters op de politie— bureaux zeer onhebbelijk worden behandeld. Een spreker raadde aan een vereeniging te stichten en e?n rechtsgeleerde te doen optreden om de belangen van hen, die bekeurd worden, te behartigen. Nadat nog eenige sprekers ook over de hou ding der politie op andere plaatsen hadden toon van vroeger kon te nu niet aanslaan, en mis schien beschouwde hij haar brief als de beslissing die ze nog niet kon nemen. Het papier werd weg geschoven en het hoofd wrer door do handen gesteund. Toen zij ging slapen was ze nog geen stap verder gekomen. „Ik zal hem schrijven," prevelde Cile telkens, maar do dagen verliepen zonder dat do brief gereed kwam „Nu weet ik het 1 Ik zal hem vragen of ik iets ten bate van de familie Van Duno doen kan.* Toen zij den volgenden morgen den briof overlas, schudde ze ontevreden het hoofd en scheurde hem in tallooze stukjes. „Zoo ijskoud alsof ik aan een vreemde heb ge- schreven, eu dan dat ter loops melden dat ik mijd verzoek om verplaatsing heb ingetrokken! Hij hecht er zooveel aan on ik behandel het en bagatelle.* Na het verknoeien van vele blaadjos postpapier was een nieuwe brief goreed, die duidelijk de sporen droeg van met groote voorzichtigheid siamgesteld te zijn. Nog voor hij werd verzonden, schreef meneer Menald dat eerstdaags de examens voor Walter zou den beginnen. „Nu moet ik wachten tot na don afloopge lukkig," dacht ze heel stilletjes er bij en met groote Opgewektheid werd de tweede brief verscheurd. „Ben je tevreden over me, Cile P" „Heel tevreden. Wij beiden zijn beste dokters. Je kleur is beter, je oogen staan krachtigerje slaapt en eet goed, dus „Dus zou je me wol wat meer bezigheid kunnen geven.* „Neen, deze week heb je nog vacantie, maar aan gesproken, werd een voorloopig bestuur van 9 personen gekozen en een vereenigiug gesticht, waarby velen zieb ah lid aansloten. Binnen enkele weken zal een tweede dering worden gehouden om verdere plannen te bespreken. Daarna werd de vergadering gesloten Heden morgen werd uit het water der Oude Gouwe gehaald een 78-jarig man, die van Haastrecht kwam en genaamd was K. v. D., die niet goed bjj het hoofd zijnde, zich van het leven wilde berooven. Door middel van de politie werd by van drooge kleederen voor zien en naar Haastrecht getransportasrd. Heden morgen ten 8| uur, geraakte zekere vrouw Z., bezig zynde met waterscheppen op de Nieuwe Haven, te water. Het mocht den heer A. de Z. met veel moeite gelukken haar weder op het droge te brengen. zag en den strijd dien ’t haar kostte. „Twijfel je nog na zijn opoffering voor Van Duno? En je hebt hem lief I* „Juist daarom. Ik zuu alles voor hem willen zyn en niet kunnen verdragen dat hij een gedachte had die ik niet met hem deelde. Ik zou niet kunnen verdragen dat hij voor zijn vrouw verzweeg wat hij aan zijn besten vriend vertelde, en daar waar hij bekendheid met het leven in eene vrouw afkeurt, daar zou hij haar ook geen vertrouwen toonen. Er zouden oogenblikken komen waarop hij meer naar hem dan naar haar verlangde en dat zou ik niet kunnen uitstaan. Dat wantrouwen zou me ongeluk kig maken en als ik trouw, wil ik gelukkig zijn.* „Je angst is een droombeeld. Wat hij vroeger dacht, doet niets ter zake en Cato zoowel als gij zullen hem voldoende van zyn dwaling hebben over tuigd. Ik ben blij dat ik hem ken en ik twijfel geen oogenblik of je zult gelukkig zijn, Ma-a-ar dan ga je hier weg?" ’tls nog zoo ver niet, heuschMet eon plot- selingen schrik dacht Cile aan haar verzoek om verplaatsing, maar het binnenkomen van Dolf gaf haar geleganheid zich te herstellen voor Agathe iets bemerkte. De heelc familie Van Trompen lag al lang te bed toen Cile nog op haar kamer zat, haar kin op haar handen en haar ellebogen op tafel. Het verzoek om verplaatsing moest ingetrokken worden. In geen geval kon zij Agathe verlaten, maar voor Walter zou het een groote teleurstelling zijn. Zou ze hem schryven P Ja, dat was goed. Ze trok haar inktkoker en papier naar zich toe, maar nendringen. T. wilde dit beletten en slootte hem, naar hy verklaart, terug, Jansen werd echter den volgenden morgen dood in een schapehok gevonden, met ernstige wonden aan het hoofd. (P. D. C.) Het krankzinnigengesticht Endegeest te Lei den heeft opnienw eene belangryke uitbreiding ondergaan. Er zyn thans weder twee pavil joene gereed, zoodat vermoedelyk in den loop dezer maand wederom een honderdtal plaatsen beschikbaar komen. In bet geheel kunnen aldaar patiënten worden verpleegd. Rust is niet voldoende; je droeve stemming, die allen levenslust verlamt, moet overwonnen worden en dat kun je als je wilt." A gat he’s gezichtje heiderde op ’t scheen of iets van Cile’s geestkracht in haar wakker werd en met meer over'-iging dan ooit, zeide ze«ik wil, Cile." „Best.* „Ze lachte vroolijk, gaf Agathe een zoen, haalde een kop bouijlon en nam haar naaiwerk weer ter hand. Langzaam in baar bouillon lepelend en met een lach in haar oogen bekeek de zieke het vriendelijke gezichtje, de weelderige haren en het elegante figuurtje „’t Verwondert me toch,* zeide zij eindelijk, „dat je nog niet geëngageerd bent.* Een diepe blos was het antwoord. „Ik kom op verboden terrein, geloof ik.* „Volst ekt niet. Ik had er al met je orer willen spreken, maar de omstandigheden verhinderden het telkens.* Cile vertelde van haar speelmakkertje, van den jongen student die haar zijn liefde beleed, van hun stryd toen zy het leven wilde leeren kennen, van hun verzoening, van den jongen man die langzamer hand zoo’n groote plaats in haar hart innam, van r_rt het ▼«‘trouwen waarmee hy de beslissing tegemoet wat zou ze hem zeggen Den ouden faïniliairen Door de heeren Van Dam ingenieors-arcbitecten te 's-Gravenbage, zyn onderbandelingen aangeknoopt met de gemeen tebesturen Janderveen herleiding. A GOUDA, 5 November 1897. Gisterenavond gaven de Heer en Mevrouw Poolman in de zaal der Sociëteit op d- H;?:» eenige voordrachten. De verschillende sssmers van het programma werden ving voorgedragen. Vooral het eerste en stukje waren proefjes van tooneelspeelkunst, waarin de artisten duidelyk uitkwamen en terecht den by val van het publiek inoogstten. „De preek van Batavoa< door den Heer Poolman voorgedragen evenals »Het Toosten vielen byzooder in den smaak. Mevrouw Pool- mau had bet meeste succes metHet eerste Consult van eene Dokteres*, waarbij zy de spraak en de manieren van het boerinnetje, dat hare hulp noodig had alleraardigst naboot ste. Het was jammer, dat de zaal zoo slecht oezet was. De Heer en Mevrouw Poolman hadden een grooter auditorium verdiend. Onze stadgenoot de heer J. IJpelaar Jz. die met het corvet «Alkmaar* te Curasao vertoeft is met ingang van 1 Oct. 11. bevorderd tot machinist le kl. dien avond erg rumoerig, en trachtten zy eene vechtparty uit te lokken door allerlei plageryen, waaraan eerstgenoemden zich ehter niet stoor den, wel begrijpende tegen zoo’n menigte niet te zyn opgewassen. Ze wilden daarom, na de buurt nog even te zyn ingewandeld, circa half 9 naar huis keeren, toen de terugweg byua versperd was, en zy langs den waterkant een doorging moesten zoeken. De verslagene De Jong kwam achteraan, zyue kameraden liepen hard door, tneenende dat ook bij al vooruit was. Op dat oogenblik moet hem de doodeljjke steek zyn toegebracht, en is hy daarna, hoe dan ook, te water geraakt, althans een inwoner van Berkenwoude heeft hem nog bytyde gered. Zyne kameraden, bemerkende dat De Jong achterbleef, kwamen later terug en zagen toen den »erslagene weg- dragen. Inmiddels waren J~ L 4 de politie gewaarschuwd een dokter ontboden. Bij wond zeer gevaarlijk te zijn toegebracht, weinig hoop op levensbehoud te zyn. Na veel pynen is De Joug dan ook’a Maandags’s mor gens 4 ure bezweken, na by volle kennis van ayne familie te hebben afschei 1 genomen. Da verslagene was ongeveer 21 jaren, oppastend en bij zyne kennissen bemind. De deelneming js groot. Gister heeft de gerechlelyke schouwing plaats gehad. De dader is nog niet bekend; de ver slagene wiet ook niet te zeggeu wie hem de wonde toebracht. Eenige personen zyn den gebeeleu nacht en dag in verboor geweest. Het lyk is naar de ouderiybe woning te Berg ambacht overgebracht. Nader meldt men nog uit Berkenwoude Nadat hier gedurende twee dagen verschei dene personen inzake den moord in verhoor zijn genomen, warden P. O., bakkersknecht, en A. B., boerenknecht, ge.ankelyk naar Rot terdam gebracht. Zooals gemeld werd, is de 75-jarige Jansen te Nieuw-Dordrecht onder verdachte omstan digheden in een schapehok dood gevonden. De man was namelyk geheel bebloed, en was aan het hoofd verwond, Uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat Jansen waarschynlyk met een stok op het hoofd is geslagen, aan bloedverlies is overleden en dat de wonden aan bet hoofd doodelyk waren. Een jeugdig persoon, T., is als de vermoede'yke dader in hechtenis genomen en naar hier overgebracht. Jansen was des avonds of des nachts bij de woning van T. gekomen, die met zyn zuster in huis was, en wilde die woning, waarin hij ook reeds vroeger verblyf had gebonden, bin- By kon. besluit is o. a. benoemd tot hoog heemraad van Schieland, provincie Zuid-Holland, de heer A. C. Snel. Ook een record? De boerenwoning van C. van Elk te Berkenwoude is in 6 jaren tijde driemaal afgebrand. Omtrent den moord te Berkenwoude ver neemt de N. R. Ct nader Zondag avond brachten eenige jongelui uit Bergambacht een bezoek aan het naburige Berkenwoude, wat wel eens meer gebeurde. Waarschynlyk tengevolge eener vroegere woor denwisseling waren de Berkenwondsche jongens Naar wy vernemen, is tusschen de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht en de Eerste Rotlerdamscbe maat- schappy van verzekering op het leven, tegen ongelukken en .invaliditeit te Rotterdam eene overeenkomst gesloten, waarby van 1 Januari a. af al het personeel, in dienst van aan nemers of onderaannemers van door de Mg. tot1 Exploit, van staatsspoorwegen, zoo.in bet opeubaar als ondershands aan te besteden werken, tegen de geldeljjke gevolgen vad on gelukken, aan dat personeel overkomen, ver zekerd is. Door aandeelhouders der ijzergieterij «De Prins van Oranje,» te ’s-Gravenhage is be sloten tot ontbinding der maatschappij over te gaan. Dit is een ware ramp voor eeu aantal ge zinnen, zegt de «Haagsche Ct.,» wanneer er niets op gevonden kan worden om de zaken voort te zetten. De fabriek toch had in ’t vorige jaar ge middeld ruim 225 werklieden in dienst, vóórzag dus in ’t onderhoud van een 1100 a 1200 personen en bet door hear uitbetaalde arbeidsloon was circa f 140,000. Daar de werktuigen enz., door de «Prins van Oranje» in het vorige jaar afgeleverd, nog vry aanzienlijk in getal waren, is de kans misschien niet gering, dat ’t nog wel tot voort, zetting van de zaak op andere wyze zal kunnen komen. Naar het genoemde blad verneemt syn reeds een aantal werklieden afgedankt, in de laatste weken een 30 a 40, en zyn er nog een lOOtal aan den arbeid, die echter alleen het thans onderhanden werk zullen afmaken, daar geen nieuw werk wordt aangenomen, en die dus ook achtereenvolgens buiten verdiensten zullen komen. Intusschen is een comité uit de werklieden bezig met het organiseeren, zoo mogeljjk, van een coöperatieve inrichting tot voortzetting van bet bedryf. Men zegt dat daarvoor het noodige kapitaal beschikbaar is; maar of de pogingen zullen gelukken, is nog onzeker. De «Haagsche Ct.» wyet voorts op een be denkelyke omstandigheid in verband met de liquidatie. Er bestaat namelyk een pensioen fonds voor het personesl, en men vraagt zich niet zonder bezorgdheid af, hoe het daarmede gaan zal. Men vreest,, dat niet alleen de werklieden, die afgedankt worden, het geld zullen kwyt zyn, dat zij daarvoor contribueeren, maar ook wat nog erger zou wezen dat zy die reeds gepensionneerd zyn en niet, zooals de valide mannen, op werk elders kunnen hopen, dit pensioen zullen verliezen. De «H. Ct.» vertrouwt, dat dit liet het geval zal bljjken te zyn. De directie zal oh- getwyfeld voor die pensioenen een afzonderlijk fonds hebben, dat verkregen rechten waarborgt, onafhankelijk van het kapitaal der vennootschap staanden Dinsdag is het ju<st eon maand geleden sedert wij onze samenzwering'.op touw zefen en dan krijg je wat meer drukte." „Och, vertel me toch eens hoe vroeg je mor gens wel komt,* verzocht Agathe. „Om negen uur moet je op ’t kantoor zijn voor dien tijd zijn de kinderen gekleed en hebben ze ontbeten. Hoe leg je dat toch aan?* „Heel eenvoudig," zeide Cile ernstig. „Ze ont bijten ’s avonds voor ze naar bed gaan, begrepen „Ja, datje het me niet wilt zeggen." Terwijl beide meisjes met elkaar schertsten, schelde Walter bij mevrouw Van Trompen aan. Juffrouw Menald was niet t’huis, ook niet op het kantoor, maar misschien wist mevrouw wel waar de juffrouw was, zeide do meid. „Meneer Brennenberg," zeide mevrouw heel vrien delijk toen ze haren bezoeker herkende. „Het doet me recht veel genoegen dat u ons eens komt op- zooken Walter schikte zich in de omstandigheden, praatte en luisterde en vroeg ten laatste waar juffrouw Menald was. „Cile, die goede boste Cile I Ik zal haar direct een boodschap zenden.* „Wilt ct zoo goed zyn niet to laten zeggen dat ik hier ben." „Aha 1 Een verrassing I* „Is juffrouw Menald op bet kantoor?" vroeg Walter, toen mevrouw de meid naar Agathe had gezonden. „Neen, zij is bij mijn dochter, die de huishouding van haar broer, een weduwnaar, waarneemt." (fFerit serw^rf.) 8

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1