)den laas. L 1 EK. BINNENLAND- che,| I b Co., tterdam. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. LANGS EIGEN WEG. No. 7431. 36 s te Jaargang. X)DE. ZUULEN. 1. 1 1 er 1897. EGEN”. LM’S Larocht erkends i door tal e Genees- mii/1.90 1 ITHMA. six ngericht 1ENDE- illes. Donderdag 18 November 1897. FEUILLETON. I van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. CENTEN. raak terwyl no. 3 zich bovendien Beroepen by de Ned. Hervormde Kerk te J. Beukelaar te Bode- dan hebt ge elkaar I ir stoel. 11. Het iraehtige Zolder, rleiding, iraehtige meelislen. PELS. EDAILLE Is, ATBONEN teer A. H. Ie meeste •Qgbaar. en. alf 8 uur. ryaen. ook dezer Asthma 80 en 50 enz. poet 1.45 h - 1.90 - MO De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F u rerzegelde en 2 ‘/.liter, attest ran imel Roos, voor f 19.415 .19,734 .20.320 .20.480 .20.760 .20.770 .21.300 .21.600 .21.679 >nd middel oplossend je 20 Cent, veranciers, - 8.20 -Graven hags ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. i.oiiniii: (imiivr Uit ’aGravenbage meldt men dat (in het a. a. voorjaar) aldaar twee commissiën zullen benoemd worden, om te exatnineeren voor de huipakte, en zulks met bet oog op het groot aantal candidates Za hoorde de deur openen en een stap nader komen. Ze begreep dat hij bij haar knielde en zyn lippen op haar hand drukte. De tranen druppelden van onder de gesloten oogleden, een zachten snik werd gehoord. «Cile, kun je mij vergeven F* zeide hy ernstig. «Ik heb bard geboet voor mijne dwaling, en eene dwaling was het toen ik je wantrouwde. Ik wist nauwlijke wat ik zeidede vrees je te verliezen maakte mij zoo onrechtvaardig, zoo afschuwelijk hard. O, Cile, zeg dat je me vergeeft,smeekte bij. Ze sloeg de oogen op en zag hem aan. Het vermagerde, bleeke gelaat, de diepe kringen onder de oogen, de smartelijke trek om den mond getuigden hoe het leed hem had aangcgrepen. //Wat moet ik doen, Cile? Wat moet ik bewij zen Zeg en vraag me alles, maar stoot me niet terug. Heb me lief ah vroeger, vertrouw me weer en wees overtuigd dat ik nooit, nooit weer zal af dwalen. Zend me niet heen I” Zy dacht aan geen beleedigingen noch grieven meerze gevoelde alleen dat ze hem lief had, on- uitsprekelyk lief had. //Walter,” beefde het zacht van haar lippen en op een toon, die hem in verrukking bracht. Diep ontroerd vertelde hij, wat hij had gedacht, gevoeld en geleden. «Kun je me vergeven, CileP” //Ja.” Allee P” «Alles.” Zyn oogen vroegen wat zijn lippen nog niet durf den uitspreken. Ze glimlachte, sloeg baar arm om zyn hals en gaf hem een toen. GOUDA, 17 November 1897. By de op 12 November j.l. gehouden aan besteding van den bouw van een post- en tele graafkantoor met directeurswoning te Schoon hoven (raming f 19.500), zyn o. a. de navol gende inschrijvingen ontvangen H. J. Nederhorst, te Gouda W. Bokhoven, te Gouda J. J. Duym, C. W.denHoed.te Stolwykerslois. D. Amesz, te Gouda W. de Jong Wz., te Gouda J. de Jong Wz., P. A. Burghout, J. H. de Wilde, Men meldt uit Zevenhuizen dd. 11 Nov. Een fietsrijder reed Zondag jl. door onze gemeente. Even buiten de kom van 't dorp,? stonden een paar meisjes. Een dezer, die deii, 0 ryder kende, wilde hem even ophouden em 1 1 greep daarom bet stuur. Daar hy de vaa/rlj van de fiets niet zoo in eens verminderen koft^ tuimelde by omver en geraakte met fiets e# al in het Kanaal, waaruit hij zich nog wist te redden. Met zijne natte kleeren toog by huiswaarts, hoewel hij 3 uur van zijne woning was verwijderd. Het aanbod van een opzer boeren om zyn nat goed voor droog te her wisselen, sloeg hij van de hand. Tot tydelyk onderwijzeres te Herwynen is benoemd mej. A. M. I. Niermans alhier. belhnghebbenden bij een bommen- te Scbeveningen zyn mededeelingen dienaangaande ingekomen, ter vestiging van de aandacht der straten op deze aangelegenheid. Aobteieenvolgens komen in behandeling lo. Voorstel van Gedep. Staten tot verhoo- ging van het subsidie aan de commissie van toezicht op de Rijks landbouwproefvelden ftiet f 200. Aangenomen. 2o. Missive van Gedep. Staten, naar aan leiding der nota van den beer Rinkes Borger, houdende bezwaren tegen de wijze waarop de door de provincie gesubsidieerde zuivelconsulent der Holl. Maatsch. v. landbouw zyn taak opvat. Door den heer Rinkes Borger was voorge steld aan de Holl Maatsch. vau landbouw mede te deelen dat voortaan de subsidie slechts zal worden verleend, indien de werkzaamheden van den consulent, in den door den voorsteller aangegeven zin worder gewyzigd. Ged. Staten geven in overweging dit vootf- stel ni$i aan te nemen, doch vooralsnog bet subsidie op deu bestaanden voet te bestendigen. De heer Rinkes Borger meent uit het rap port van Ged. Staten te mogen opmaken dat zij 't au fond met hem eens zijn, eo licht zyn voorstel toe. Het ambulante onderwys is niet zoo voldoende om er subsidie aan te geven. Op de toenemende concurrentie in de zuivelin dustrie door bet buitenland en op de noodza kelijkheid van vermeerdering der kennis wordt >or spr. met nadruk gewezen. Wordt dit itste niet met kracht eu energie aangepakt, lan is 't met de zuivelbereiding in deze pro vincie jammerlyk gesteld. Namens Ged. Staten verdedigde de heer Van Weel hetgeen de Maatsch. van landbouw te dezen opzichte doet. De invloed der cursussen in 22 gemeenten door 560 personen bygewoond, doet zich reeds gelden. In den breede werd die invloed door spr. gekenschetst en toegelicbt. Eerst wanneer de ontwikkeling van den boe renstand grootere hoogte heeft bereikt, kan bet ideaal van vakonderwye, dat de beer Rinkes Borger zich stelt, met vrucht worden verwe zenlijkt. Krachtig protesteert de beer Rinkes Borger tegen de meening, dat de groote meerderheid der boeren gekant zou zijn tegen wetenschap- doen, donder er op, toon dat jj 3 een vent bent, sla maar i.—'_ 1—t v J"“ met geweld tegeu M.'s arrestatie verzette door den veldwachter van dar Vos berbaaldelyk hevig op de hielen te trappen. r»_:_ a decharge waren door het laatste drietal meeoKbracbt. Hun verkla- een ter het ten laste ge legde niet te ontzenuwen, bovendien werd het verhaal van een dezer getuigen zeer in twyfel getrokken, omdat de man by gelegen heid van de opruiing in zwaar beschonken toestand was geobserveerd. Het O. M. achtte de gepleegde feitelijkhe den van zeer ernstigen aard en requireerde tegen den len bekl. wegens wederspannigbeid 1 maand, tegen elk der drie opruiers 8 maan den gevangenisstraf. Niet verschenen was C. den H., 50 jaar, landbouwer te Moercapelle, die op 22 Septem ber te Zevenhuizen J. K. beeft uitgescholden voor sschobbert, schooier en oplichter.* Reeds gedurende 4 jaar bestaat er oneenigbeid tus- seben partyen, hierin gelegen dat K. e?ns aan beklaagde geld beeft geleend, dat hy weder met groote moeite heeft teruggekregen. Eiscb f 10 boete, subs. 12 dagen hechtenis. Nog stond terecht W. M., 18 jaar, werkman te Berkenwonde, die eveneens bekende in den avond vau 29 Augustus uit deu boomgaard van Arie Suiker eanige pruimen te hebben weggenomen. Tot dien boomgaard had bij zich toegang verschaft door over een hek te klimmen. Daar het de eerste keer is dat beklaagde voor den rechter versohynt, eischte het O. M. f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Micdelbnrg (B) ds. graven. Door de arroudissements-reebtbank te Rot terdam werden gisteren de volgende vonnissen gewezen Geertruida T., 43 jaar, verlaten vrouw van A. E. K., zonder beroep en zonder bekende woonplaats, wegens diefstal van een paar pantoffels te Berg-Ambacht, tot 1 maand ge vangenisstraf. Verder hadden zich te verantwoorden E. M. Cz., 31 jaar, schipper, P. H., 29 jaar, visseber, B. R., 28 jaar, landbouwer en H. van der W., 26 jaar, met?elaar, allen te Lekkerkerk. Op Zondagavond den 26en September j.l., hadden ze in die gemeente de blommetjes eens buiten gezet en in verband daarmede waren ze op den Lekdyk in conflict gekomen met de Lekker- kerksche politie, vertegenwoordigd door de veldwachters K. Zwaagstra en C. van der Vos. De le beklaagde, die zwaar beschonken was, was eerst met een zacht lijntje door de politie naar huis gedreven, doch omdat bij voor welge meende raadgevingen doof bleek, bad de politie hem ten slotte aangegrepen met de bedoeling bem op te bergen. Maar nu kreeg men de pop pen aan *t dansen. De drie vrienden van den gearresteerde gaven op diens hulpgeroep ten antwoord: Broeder, wo mogen je niet helpen, want dan gaan we ook de kast in, maar je bent oud en sterk genoegom jezelf te helpen.* Ver volgens werd M. door het drietal tot verzet- pleging opgeruid door hun geschreeuw Kame raad, doe je best, laat je de boeien niet aan- 85) «Je verdedigt hem a tort et a travers, dat heb ik je al meer gezegd/' «Neen, maar ik vergeet niet dat hij het leed niet van nabij kent, dat hij nog geen zolfbeheersphing heeft geleerd. Het met anderen mede lyden is niets, vergeleken bij eigen smart. Dan eerst leert men zichzelven kennen en op eigen kracht vertrouwen. Verdenk me niet van hardheid, maar deze catastro phe heeft zyn goede 2«de. Als Walter niet terugkomt en gy kunt hem niet vergeven, nooit werkelijk liefgehad." z/Een noodlottige proef." «Neen, veredelend. Je leert elkaar vertrouwen ook daar, waar je niet direct alles begrijptde ge hechtheid wordt sterker, de harmonie volkomen. Het is een eeuwige waarheid dat men de juiste waarde van iets eerst dan erkent, als men op het punt is het te verliezen." zeid^Cl°ednU ^ee<^’ onDOeme^^ *eel loed," Ze leunde met haar hoofd tegen Cato’s schouder en keek somber voor zich uit. «Ben je gelukkig Cato vroeg zij eindelyk. «Ja, volmaakt gelukkig, maar denk daarom niet dat de stryd ten einde is. Ik worstel nu even goed om te behouden als vroeger om te hebben. Zyn ouders spaarden hem, maar keerden zich met ver- pelyke ontwikkeling. Hy haalt ter navolging aau een practische oefenschool in het Noorden van Engeland door hem bezocht. De heer Van Weel blyft volhouden dat het huidige onderwys voldoet aan de behoefte, in welke meening by door den heer Van Dissel eu andere sprekers wordt gesteund, De conclusie van Ged. Staten wordt met 59 tegen 16 stemmen aangenomen. 3o. Ontwerp-bes’uit tot wyziging der pro vinciale begrooting voor 1897 en 1898, ter voorziening in de mindere opbrengst der op centen op bet nieuwe personeel en verbooging van den post: renten. Aangenomen. 5o. Voorstel van Ged. Staten om aan P. J. Dubbeldam te Dordreoht, aannemer van het ouderhoud der brug over de Oude Maas te Barendrecht, een tegemoetkoming van f 400 te verleenen in geleden schade ten gevolge van hoogen stormvloed. Aangenomen. 6o. Interpellatie van den beer Van der Hoog omtrent den toestand van de Gouwe. Adressen van deu gemeenteraad van Boskoop en van de Stbt. Maatscbappy Volharding, houdende klachten, worden door den griffier voorgelezen. Ter beantwoording van de in de vorige ver gadering gedane vragen n. a. van bet vastra ken van een schip onder de brug te Bozkoop, deelen Ged. Staten, by monde vau den heer Blussé, mede, welke hunne bevindingen te dezer zake zyn. Hel vaartuig dat aan den grond is blyven zitten had de uiterste greus van diepgang voor de Gouwe bereikt, nl. 2.10 by een boezem stand van 70 A. P., en door toevallige omstan digheden was juist een vernauwing in de vaar geul ontstaan, nl. door bet uitwerpen van groote hoeveelheden sintels door stoomschepen. Maatregelen zyn genomen om herhaling te voorkomen en de werken tot verbetering, waar toe reeds is besloten, zullen het volgend jaar gereed zyn. Nu heerscht eeu toestand van overgang, waar by men zich tot het thans ter verbetering mogelijke moet bepalen. Na een dankbetuiging van den interpellant aan den beer Blussé werden de gedane mede deelingen voor kennisgeving aangenomen. 7o. Gewyzigde verordening op de Gouwe- kaden, tot vaststelling der regelen waaronder de provincie, waar vereischt, zal overgaan tot vernieuwing of versterking der oeverbekleeding als eene verbetering van het vaarwater, en de polders te verplichten jaarlyks aan de provin cie een bedrag uit te keeren, overeenkomende met hetgeen gemiddeld per jaar door de pol ders aan de kaden was ten laste gelegd. De commissie ad hoe vereenigt zich in hoofd, zaak met het voorstel behoudens enkele wijzi gingen. Zy stelt voor de uitkeering waarmede de de Oostpolder belast wordt te verminderen van f 1852 tot i 1121 en dat voor den polder Laag-Boskoop te verminderen van f 475 tot f 347. De beer De la Basseconr Gaan, bestreed bet voorstel, als behoorende tot een minderheid van Ged. Staten dienaangaandeook de beer Molenaar, verklaarde er zich tegen maar de beer Van Velzen achtte het voorstel een nadere stap tot verbetering van den Rotterdamschen Waterweg, waartoe reeds in het begin van 1880 door de Staten is besloten. Wat de kosten van onderhoud betreft gaat bij slechts voor Laag Boskoop met de meening der commissie au hoe mede. De heer Visser, rapporteur der commissie ad hoe, verdedigde het voorstel en het door baar uitgedrukt gevoelen betreffende de uit keering afin den Oostpolder en Laag Boskoop, benevens de wenschelykheid van enkeleandere wijzigingen. Dit voorxtel tot verbetering der Gouwe geldt evenmin bsvoordeeling als bet opleggen van een overdreven last aau de polders. De heer Conrad zal gaarne meewerken om het noodlottige stelsel van voorheen onder houd door de polders te verlaten en dit te doen geichieden door de provincie, en gaat dus dubbelde kracht tegen mij en zoo diplomatisch, dat soms Johan zelf er dupe van was. Met ontelbare hatelijkheden hebben ze mij vervolgd en ’t is hun nu en dan gelukt my humeurig en verdrietig te maken. Dat was zwak; ik wist toch dat een stem ming geleerd, geoefend, veroverd moet worden en... ik heb de mijne veroverd. Ik ben onkwetsbaar, omdat ik meer en meer begryp dat ze slachtoffers van hun bekrompenheid zijn. Hun karakter is niet nobelhoofd noch hart zijn ontwikkeld. Is hot hun schuld dat ze struikelen en vallen, geen hooger in zicht kennen Bijna vergeef ik hun hoe ze mij hebben mishandeld en hoeveel ze hem hebben doen lijden." «Je bent veel beter dan ik." «Neen, ik heb moer geleden, dat is alles en. ik heb hun nog niet vergeven. Je zult zelfgevoelen dat het gemakkelijker gaat als men iemand liefheeft. Evenzoo met schuld bekennenmen wil het beste wat men bezit niet verliezen." «Zou hy P" «Ja, hy." «Ik geloof het niet." Ontmoedigd sloeg Cile de handen voor ’t gelaat. Voorzichtig haalde Cato den laalsten brief van Walter, waarin hij zijn komst meldde, uit haar zak en legde hem op de tafel. Stilletjes sloop ze naar de deur en was verdwenen voor Cile het bemerkte. Toen ze eindelyk opkeek zag ze den brj.pf. Met oen kloppend hart las zij hoe hy, in zyn angst haar te verliezen, om Cato’s hulp smeekte. Hy zou komen ze zou hem weerziet/Wen zou ze hem vergeven P Zou zeyTf Ze aloot de oogen en leunde peinzend in hiar stoel. Provinciale Staten. ZÜID-nOLLAND. Zitting vau Dinsdag 16 November. De ingekomen geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid te Gouda, den beer Hoogendyk, worden onderzocht. Nadat tot zyne toelating besloten is en die beer is beëedigd, neemt hy zitting. Van de haven Drie getuigen ringen vermochten

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1