en, oden L BINNENLAND- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. [HID, Dinsdag 33 November 1897. 36ste Jaargang. No. 7435. FEUILLETON DE JONKVROUW MET HET GOUDEN SCHILD. te Goota* Ie HUIS, .clxt CHT, en polder Berg- en west W. de OOPING. evraagd Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ▼er van 14,33 19,86 1, Huis en Erf sting over 1897 (Wordt <ervolgd.} De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zyn bijeengeroepen tegen Maandag 29 dezer, des avonds ten half negen ure. 0» EUDOOB6 MNK.IJ.IKL KVEKM c.. WAbSCHLRM rma 3. 3 Januari 1898. 1.01 IN II I. Illi II1VI 263, EL, WONING NG, met OPEN t gelegen in de hot weer een paar Maar het fotaris >TEDE te Berg. voornemens op '6 November 11 ure, ten iet dorp aldaar, Te Parijs schynt een bestaan, dat denkelijk S FLINKE irzien. Brieven HL te Voorburg. ingerieht ?IENDE- Jne vrouw en kinderen achterge- die, als het hem maar eenigszins naar Amerika te laten overkomen. van den officier van 141. Het prachtige n, Zolder, ;erleiding, prachtige en ter beschikking gesteld justitie. Een groote kist met overtuigingsstukken, die op eene waarde van f 500 worden geschat, is eveneens naar de rechtbank gezonden. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan de Gedeputeerde Staten der onderschei dene provinciën het volgende schryven gericht: <De by Kon. besluit van 18 October inge stelde staatscommissie tot voorbereiding van maatregelen tegen verontreiniging der openbare wateren acht het voor de vervulling h*rer taak wenscheljjk, bekend te worden met de wettelyke voorschriften op provinciaal en gemeentelyk ge bied, die hier te lande toepasselijk zijn ter zake van de verontreiniging der openbare wateren. «Zy zoude het op prjjs stellen ter inzage te bekomen de provinc aio verordeningen en regle menten, die op de verontreiniging van openbare wateren betrekking hebben en voorts, wat de gemoenteljjke verordeningen betreft, de politie verordeningen van al die gemeenten, waar geen afzonderlijke verordeningen op bet gebied van waterverontreiniging bestaan en voor die ge meenten, waar dit wel het geval is, deze ver ordeningen. «Ten einde beb ik de eer provincie ®n 19 November 1897. Kraan kantoor. 2 i 25 vervloeiende kiemen 0 soorten 2 ziektekiemen geene. Opmerkingen zeer goed. (was get.) Dr. H. J. van *t HOFF. ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 22 November 1897. Resultaat van het bacteriologisch onderzoek van drinkwater der Goudsche Waterleiding- Maatschappij. Datum Oorsprong Aantal teldagen kiemen per gram De Koninginnen zullen 2 December Het Loo te ’s-Gravenhage terugkeeren. lingen zelf, die naar Duitschland moeten uit geweken zijn, is nog niets bekend geworden. *//Ik zal dat jonge menseh eena persoonlijk je ant woord brengen, in plaats van het met een briefje af te doen, dan kan ik hem meteen eens onderhanden nemen. Hy is wel meerderjarig, maar ik mag toch geen onrecht laten geschieden zonder eene poging te hebben gedaan het te verhoeden. Zyn vader zou zich in zijn graf omkeeren, als de man het gedrag van zijn zoon kon zien.* Op dit oogenblik werd do deur geopend. De vrouw des huizes trad de kamer binnen. De tijd had geen verraderlijke sporen achtergelaten op dat schoone gelaat, die gestalte was nog even vorstelijk als vóór tien jaren. »Ah bonjour! Déja de retour, monsieur mon mari? yaagde rij, terwy’I zy den „heer gemaal* genadig de vingertoppen toestak en hare dochter met een na?,w “er^haar hoofdknikje begroette. benige onbeduidende opmerkingen over werden gewisseld, mevrouw sprak met woorden over de afgelegde bezoeken. gesprek werd weldra afgebroken door de komst van een bediende met de aankondiging„Madame est servie." Achter den rug harer moeder trok Hilda een scheef gericht. Dat kwam zeker volstrekt niet te aan dat verlangeu te voldoen, u te verzoeken, voor zooveel uw de daarbinnen gelegen gemeenten stoken, dat zij bet parlement hoofdzakelijk beschouwen als een geschikte tribune ter pro paganda. Volkomen consequent blyven dus die heeren wanneer ze maar zooveel niogeiijk op de groote trom s aan. Niet zy, maar de kiezers, die hen hebben afgevaardigd, dragen de verantwoordelijkheid voor de daaruit voort vloeiende vermorsing vhn ’e lands tijd. Even- tueele tekortkomingen in arbeidsverriebting aan 't eind dezer zittingsperiode zullen voor een goed deel op rekening te brengen zijn van de meerderheid der kiezers in Tietjerksteradeel, Enschede en Schoterland. Maar bet bestaan van een meer innerlyk verschil van opvatting is bovendien gebleken tnsseben de vijf beeren. Een vreemden vriendendienst heeft de beer Troelstra den heer Van Kol bewezen, door diens motie aan» te scherpen tot een motie van wantrouwen tegen den minister. De heer Van Kol, die deze perioonlyke be doeling zeker niet bad gehad, kon zyn mede stander toch ook niet verloochenen. Want dan had zyn socialistisch auditorium buiten bet parlement het wel eens kunnen uitleggen alsof by, Rienzi-Van Kol, vertrouwen stelde in een kapitalistische!! minister. Hy moeit de rauwe pil dns slikken. Maar daardoor werd de stemming aanstonds een gansch andere en de beide nieuwe radicale leden lieten den heer Van Kol met zyn Mefis tofeles uit Tietjerksteradeel en met den byloo- penden heer Van der Zwasg voor de motie opdraaien. (Hbld), bleven zelfs gevangen in den gouden lok die over haar schouder op bet boek was neergegleden. Die geurige regen verried haar dat het dien dag reeds de tweede maal was dat ze het bundeltje ter hand nam. En, den glimlach nog steeds om de lippen, las zij een idylle „uit het kinderleven.* Een kleine jongen en een klein moi-je speelden te zemen bij do ruischende beek. Hij was een flinke boerenknaap met groote, bruine oogen en een blo zende, door de zon verbrande gelaatskleur. Zij was een teer, bleek stadskind, dat met hare ouders dc zomermaanden tp een naburig hndgood doorbreekt. Zij was aan de waakzame blikken barer ouders ont snapt en het donkere boseb ingeslopen, waarin ze zoo dikwijls mot anderen gewandeld had, dat ze geloofde daarin don weg ook wel alleen te kunnen vinden. Maar zo verdwaalde en schreiend stond zij daar voor de beek, die ze niet over durfde en niet over kon, toon de boerenjongen zyn zwarigelokt hoofd door de struiken stak om het kleine meisje, dat hij reeds lang in do verte had zien aankomen, wat meer van nabij te bekijken. Na oen poosje begonnen de vragen en antwoorden, en de jong n beloofde haar naar haar huis, don „Skaldestins" terug te zullen brengen. Het meisje was nu niet bang meer, ze was zelfs zoo spoedig gerustgesteld, dat zo voorstelde samen wat te gaan spelen. En zoo zetten beiden zich Leder aan den oever der beek en babbelden on lachten, ja, stoeiden zelfs alsof ze wel vijftig jaar lang goede vrienden waren geweest. merkwaardig plan te zeer spoedig ten uitvoer gebracht zal worden. Men- wil namelyk een dagblad oprichten, waaraan enkel vrouwen werkzaam zyn, onder directie van mevrouw Marguérite Durand, de schrijfster, wel bekend om haar mannelijke* geestkracht, haar stand en haar overtuigingen. Dit blad zal geheel in handen van dames zijn berichten, verslagen van tooneel-voorstel- lingen en rechtszittingen, feuilleton, mnzikale kroniek, waarmede mevrouw Augusta Holmes zich zal belasten, kronieken waar het fraaie proza van Sévérine een goed figuur zal maken, rechtsvragen, die mejuffrouw Jeanne Chauvin zal behandelen, de vrouwelyke advocaat, wier verzoek om aan de balie te Parys te worden ingeschreven, zooveel belangstelling wekt, en die vroeger behoorde bij het sféministische viertal* van de Independence Beige. Men zegt dat het eerste feuilleton zal zyn van Daniel Lcsneur, de romanschrijfster en dichteres, van wie verschillende werken in België zyn uitgegeven, en van wie bet tbéatrè Molière verleden jaar een iooneelstuk heeft opgevoeid. Dit eigenaardige blad zal gezet worden door vrouwen. De oprichting van deze courant zal heel wat ver&lfdering brengen in de gewoonten van de pers: de vrouw zal zich onverwacht als reporter indringen bij de zitt ng der Kamer, by de militaire revues en manoeuvres, zoo goed als bij de wedrennen, wat niet weinig pikants zal geven aan de onderneming, door Marguérite Durand opgevat met het doel haar te doen gelakken. Deze vrouwencourant zal uit den aard der zaak feministisch zyn, zonder echter haar lezers dagelijks te vervelen met al de eischen, door den Vrouwenbond gesteld. pas, maar Hilda was al sedert zoovele jaren gewoon een scheef gezicht te zetten, als zij het „madame est servie" hoorde, dat het haar langzimerhand tot een tweede natuur was geworden. Dat scheef gezicht was een stilzwijgend maar duidelijk protest tegen de Fransche overheersching, waarvan vader en dochter het slachtoffer waren geworden op denzelfden dag, waarop Otilia van Reigersbergen als vrouwe Van Berckhoven haren intrek genomen had in het oude huis op de gracht, ’t Scheen wel of hel Neder- landsch haar pijnlijk in de ooren klonk, want als iemand het waagde zich in hare tegenwoordigheid van die taal te bedienen, riep ze „Ei done en bracht de handen naar ’t hoofd met een uitdrukking van komische wanhoop. Mevrouw Van Berckhoven had zich niet bemind weten te maken in den kring waarin het lot (mar had geplaatst. Toch was zij zelve volmaakt tevreden, want ze had immers geen liefde gevraagd. Ze had slechts om schatten gebeden, en die waren met kwistige hand haar voor de voeten geworpen. IIL’ Het was reeds na middernacht toen Hilda van een dansparty huiswaarts keerde. Ze had 't Fransche kamoniertje harer moeder weggezonden, en gezegd dat zij ziohzelve wel zou ontkleeden. Nu stond ze voor den grooten spiegel, die hare tengere gestalte, nog in ’t doorzichtig witte feestgewaad gehuld, geheel weerkaatite. Nog omsloot het parelsnoer den blanken hals en slingerde zich in tallooze melkwitte druppels door het golvende gouden baar. Een blosje kleurde de bleeke wangen en de groote, grijze oogen schit terden met ongewonen glans. Toch wendde Hilda Door de gemeente- en rijkspolitie is te Schoon hoven en in de omliggende gemeenten een groote party manufacturen en kleederen in beslag genomen, afkomstig van diefstal ten nadeele van den heer W. B., winkelier te Schoonhoven. Als verdacht van deze party goederen te hebben ontvreemd, werd gehoord J. S., werkman te Langerak, bez. de Lek. Deze is Vrijdag opgezonden naar Rotterdam Van de le divisie zullen naar Indië vertrek ken de luitenants Leer®, van bet 4e reg. inf» gedet. aan het Kol. Werfdepot te Harderwijk Roos, van het 7e reg. inf. te Amsterdam van Linden Tol, van het 7e reg. inf. te Hoorn, en van den Brandhof, van bet reg. inf. te Leiden. Paulus van Djjk, de vrachtrijder uit Beetgum, een van de drie personen, die door sommigen werd aangewezen als de schuldige afct? de inbraak te Britsum, voor welk feit de drte gebroedeis Hoogerhuis zijn veroordeeld, is naar Amerika vertrokken. Gelijk hy aan een geacht ingezetene v.*n Leeuwarden schrijft, werd bij door financieele omstandigheden er top gedwongen. Hij was moedeloos geworden over de tot bem gerichte beschuldiging. Waar bij zich in het openbaar vertoonde, werden hem allerlei scheldwoorden naar het hoofd geworpen hij werd als het ware geboycot. Volgens zijne bewering stond men bem zelfs naar bet leven, en daarom was hij steeds van een revolver voorzien, ten einde, des noods, zich te kunnen verdedigen. Hij beeft zyt laten, om j:- goed gaat, Naar wij vernemen is door den minister van justitie afwijzend beicbikt op het verzoek van den gewezen predikant Th., om voarwaardelijk in vrijheid te worden gesteld. Avp.) Door de Afdeelingen Gouda van de Typo grafenbond, Werklieden-Verbond, Soc. Dem. Arb. Party, Pottenbakkers, Garenspinners «De Eersteling,» Timmerliedenvereeniging «Recht en Plicht» en de Schilderivereeniging, zal eene groote openbare vergadering worden gehouden teneinde door bevoegde sprekers bet publiek in te lichten over de naar het oordeel van vele personen onschuldig veroordeelde Gebrs. Hoogerhuis, tot 12, 11 en 6 jaar, op Vrydag 26 November, ’s avonds 8| tfnr, in de Zaal «Oranje en Ne derland» aan de Turfmarkt, alhier. Ah sprekers sullen optreden de schryver der bekende bro chure de heer L. Valk van Loosduinen en de beer W. H. Vliegen van Rotterdam. Het eerste gecombineerde optreden der nieuwe socialistische en radicale Kamerleden is waarljjk niet geschikt geweest om hooge verwachtingen te doen koesteren van de eensgezindheid dezer vyf heeren. In de, eerste plaats is gebleken dat, waar de heer Ketelaar (en misschien ook de heer Nol ting) naar de Kamer is gegaan om althans volgens zijn zeggen zoo min mogelyk te spreken, waarscbynlyk de heeren Troelstrac. s. met een tegenovergesteld oogmerk naar het Binnenhof zyn getogen. Trouwens, dat laatste was te verwachten de parlementaire socialisten hebben, het nooit onder stoelen of banken ge- zich met een ongeduldigde beweging van het glas af. z/Neen,* zei ze zacht in ziohzelve. „Ik bon niet mooi. Die het my zeggen, spreken een d recto onwaarheid. Wie, zooals ik, eiken dag het levende beeld der schoonheid in hare moeder ‘aanschouwen mag, zou even als ik spoedig elke aanspraak op eigen schoonheid laten varen, waar die aanspraak tevens zoo weinig recht van bestaan heeft. Is bet niet bespottelijk, dat, zoo leelyk en kloin als ik ben, ik zes aanzoeken gekregen Leb, nog voor ik twintig jaar Hen geworden I O, soms wenschto ik ergens heen te mogon gaan waar niemand mij kent. Hot is zoo vreeselyk op ieders aangezicht te lezen „Ah, de jonkvrouw met hot gouden schild I" Want het is mijn geld, dat voor zoovelen aantrekkelijk is en niet myn geest, niet mijn uitorlijk. „En toch, en toch zou ik wellicht oen der velen niet hebben heengezonden, als nietHoe geluk kig, dat papa niet dieper in do quaestie doordrong. Immers hij had kunnen zoggen: „Hilda I Is er nog niet oen Rodere oorzaak voor dat eeuwige af wijzen dan de jvrees alleen om jo geld te worden gevraagd j „En wat zou ik dan hebben geantwoord Ja wat? Ze stond een oogenblik in gedachten verzonken. Toen glimlachte zij en ging naar het tafeltje, waarop de verzen harer lievelingsdichters lagen. Voorzich tig, als waren deze dichtergedachten in teerheid aan vlindervleugels gelijk, als zou ze door een ruwe aanraking liet reine waas van het sierlijk omhulsel ontwijden, nam zij een der bundeltjes en opende het. Eenige nog frissche rozeblaadjes dwarrelden er uit neder op Hilda’s kleed, aan haze voeten, ja enkele De statistiek der sterften over Juli 1897 wijst aan dat in Zuid-Holland, met eene be volking van 1,082,678 inwoners het aantal overledenen met levenloos aangegeven op 1000 inwoners per jaar bedroeg 15,38. Op 1000 inwoners komen in die statistiek de volgende gemeenten voor: Delftmet 15,81 overleden. Dordrecht 14,12 Gouda Den Haag. 17,52 Leideni 12,22 Rotterdam. 18,77 Schiedam 19,46 De ontvoering van een meisje uit het ge sticht De Goede Herder, te Almelo, is sinds eenige dagen in onderzoek bij de justitie. De drie personela uit Euschede, die vermoedelyk aan de ontvoering hebben medegewerkt, zyn reeds in verhoor geweest. Van de vlochte- Een der candidaten die Donderdag met goed gevolg te 's-Gravenhage examen hebben afge legd voor de acte wiskunde K 1, M. 0. is, naar men meldt, geheel blind. S

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1