oden mirs mik N. No. 7449. Donderdag 9 December 1897. 36ste Jaargang. BINNENLAND- lij van mer 82. berichten het at zij aan het gesleten onder yVteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ERS. J FEUILLETON. pot hij 1897 ALSBANDJES .clxt S i a Iden ihaven 198. vraagd. Zn. JOEGEN”, ellfnr. ber 1897. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. h bben aangereden EDE. gevangenisstraf voor d"n O Breuke'aac to Bodfgraven. (Wordt vervolgd.} Zij, die zich met 1 Januari op de GOUD- SCHE COURANT abonneeren, ontvangen de vóór dien tijd te verschijnen Nummers GRATIS. ids, PATRONEN j. enz. p. post 1.4B - 1.90 - 2.60 GIII IN IIE COURANT SCHILLER, idheid steven uur. i prijzen. 10. geschiedt liet en ZONDER De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Lachwekkende reclame. De reclame gaat tegenwoordig ver, wel wat al te ver, schrijft men uit Rotterdam. Dat onze goede Sint in divers winkels ten voelige trappen tegen den buik op het hoofd had gegeven. zeide de jonge Koningin .1-4 najaar terug te komen. Soestdjjk zal dis waarschynlyk de zomerre sidentie zyn. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. en een stomp Bij het afscheid, Donderdag te Apeldoorn, ‘:J“ -i. v__£__s^ 0 a tQt ^0n barge. meester dat zy voornemens is, spoedig in het Inhuldiging vanH.M. deKoningin. Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Re gentes, heeft overeenkomstig den wen»ch van Hare Majesteit de Koningin bepaald, dat de plechtige beëediging en inhuldiging van Hare Majesteit de Koningin, binnen de stad Am sterdam, zal plaats hebben in de Nienwe Kerk aldaar op Dinsdag, 6 September 1898. Stct. 141. Het prachtige n, Zolder, terleiding, prachtige Bedankt voor het beroep by de Gerefor meerde Kerk te Middelburg (B) door ds. J. - 3.20 i ’s-Gravanhage 12 bewjjzen kan jende getuig- iltaten van de ilsbandjes, e op den naam I0LTZ. -W n alleen na I ►5 cent door I djmegen. bB ingericht DIENDE- Men schryft uit Reeuwjjk Definitief is thans besloten de bemaling van den polder Sluipwyk met 1 Januari 1898over te doen gaan op het gemaal van den polder Reeuwgk. Het noordelyk gedeelte van den polder Sluipwyk zal gelijk ia peil medegaan met den pplder Reeuwyk, hetwelk op gemakkelyke wyze zal geschieden door verplaatsing van een brug. Het Overtollige water van het andere gedeelte van den polder zal door middel van een over laat afgevoerd worden en voorloopig het thans bestaande peil behouden. 'I1E COURANT. ['ooneelisten. ASPELS. 8) Bedenk, dat Von Eötvös zegt: Die Ruhe ‘unseres Verstandes und unseres Gemiithes ist das höchsto, ja das einzige Glück, das wir auf Erden finden können. Ik moet voorzichtig zijn en me niet noo- deloos in gevaar begeven, want ik ben drie-en- twintig jaar geworden, zonder ooit verliefd te zijn geweestde beurt zou dus wel eens aan mij kunnen komen, althans volgens het oordeel van mjjn broer, die zegt, dat ieder ten minste eens in zyn leven verliefd wordt en mij steeds, spottend natuurlijk, want hij weet dat ik niet veel sympathie koester voor *t grootst aantal van die luidjes, plaagt, dat ik hem nog eens een schoolmeester tot schoonbroer zal geven." •Wel, als je bang bent voor onbeantwoorde liefde van jon kant, zou ik me dadelijk maar in het beste licht vertonnen en mjjn bril thuis laten, want als ik me goed herinner, brilt je geachte aanstaande leermeestereen man die een bril draagt, neemt nooit een vrouw die er ook een noodig heefthij heeft je nog niet gezien met je getrouwen vriend we wandelden toen samen en volgens afspraak hadt ge hem niet op. Toe, Annie, doe nu eens zooals ik je raad’t kan immers nooit kwaad en je bena deelt daarmee niemand.* Dank je zeer; in de eerste plaats zou ik me zelve GOUDA, 8 December 1897. VERGADERING van den GEMEENTERAAD op Vrydag 10 December 1897, *s namiddags ten half twee ure. Aan de orde: Het voorstel tot ingebruikgeving van een lokaal in de werkinrichting aan de vereeniging voor werkverschaffing. Het voorstel tot nadere regeling der bestem ming aan de inkoopgelden der kostkoopsters van bet Oude Vrouwenhuis te geven. Het voorstel tot wyziging der gemeente- begrooting, dienst 1897. Het praeadvies op het verzoek vau de wed. Kruyt-Kuhlman o om medehunrster te worden van een stokje gemeente-grond. Het foorstel tot het doen opzeggen van bet recht van erfpacht en opstal op door J. van Mensch geoccupeerden gemeente-grond. Het voorstel tot nadere regeling der bezol diging van den wachter der ophaalbrug op de Nienwe Haven. De benoeming van a. een gemeente-arts b. een brugwachter voor de ophaalbrug aan de Nieuwe Haven. Een moordaanslag verijdeld? Maandagavond, toen' te Xtneterdam twee meisjes zich over de Westermarkt van de Keizersgracht naar de Prinsengracht wilden begeven en zich op dezen weg bevonden in den hoek gevormd door de kerk en de gym. nastiekschool, hoorden ry achter zich de be hoedzame voetstappen van een man, die baar achternaliep. Het eene meisje keerde daarom om en zag den man een blinkend voorwerp ter lengte van omstreeks drie decimeters voor den dag halen, waarop zij hevig geschrokken tot baar vriendin riep «God A. daar is ie.» Die vreemde man uitte daarop een luiden vloek en liep op haar toe, waarop de meisjes vluchtten, door hem een eind achtervolgd. Deze vlocht had phats in de richting van de nieuwe brug by de Raadhuisstraat, waarna de meisjes weer naar de Prinsengracht liepen, waar zy, omziende, ontdekten, dat hun vervolger verdwenen was. Aangifte by de politie volgde. onoprecht vinden en niet op mijn gemak zijn gedu rende de lesin de tweede plaats heb ik niet den minsten zin om te trachten de toegenegenheid van wien dan ook te verwerven, evenmin als ik plan heb zelf verliefd te worden’t leventje, zooals ik het in den laatsten tijd leid, bevalt me uitstekend ik geniet een nooit genoeg te waardeeren gezond heid ik kan best rondkomen met mijn elf-honderd gulden ik kleed me naar mijn smaak, heb, om met jou te beginnen, een lieve vrienden, beste ouders, die me oprecht liefhebben en aardige zusters en broersik sta dus volstrekt niet alleen op de we reld en voel nog geen behoefte aan een hoor en meester." tJe moet alles niet dadelijk zoo boog ernstig op vatten ik zou nu eenmaal graag willen weten of ik gelijk heb met te beweren, dat je bril je in den weg staat bij het doen van een huwelijk laten we onze weddenschap dan in dien geetd wijzigen, dat je zonder bril gaat lesnemen en in do vacantios vrij bent om hem te dragen of in zijn huisje te laten alle andere bepalingen laten we onveranderd •Wat ben je allervervelendst stijfhoofdig; ’t schijnt een soort van manie vau je gewordenik ben wel dwaas dat ik er aan to'geef, maar ik doe het uit egoïsme, en bet is alleen om van je af te komen. Dus, plaaggeest, je krijgt je zin, maar voor den laatsten keer; ik laat me voortaan niet meer over balen tot zulke dwaasheden." •Kindlief, kom hier, dan krijg je een kus tot be- looningen nu geen woord moer over onze belang rijke kwestieik heb een stapel cahiers met Fransche thema’s, waardoor ik van avond nog moet heen- worstelenjij hebt morgen plantkunde, als ik me komen, om reeds nu te willen bepalen, welke stations H. M. do Koningin by de te wachten plechtigheden na H. M. meerderjarigheid te Amsterdam en te ’s-Qravenbage zal aankomen en welke weg zal worden gevolgd, heeft H. M. de Koningin-Regentee in overleg met H. M. de Koningin bepaald, dat by aankomst in beide plaatsen zal worden gebroikt gemaakt van bet station van den staatsspoorweg. Behoudens kleine wijzigingen, die omstandig heden noodzakelyk kunnen maken, zal te Am sterdam by aankomst de volgende weg worden genomen Sarphatistraat, Hoogeshiis, Frederiks- pleio, Utrechtscbestraat tot de Heerengracht, langs de Heerengracht (Noordzijde) en oor by het Thorbeckeplein tot de Vijzelstraatde brug over en langs de Heerengracht (zuidzyde) tol de Leidschestraatdoor deze straat tot de Keizersgracht, daarlangs de oostzyde tot de Raadhuisstraat, door deze straat langs den N. Z. Voorburgwal, Paleisstraat, om het monument op den Dam naar het Koninklyk paleis. Te ’s-Gravenhago zal worden gevolgd Rijn straat, langs het Bezuidenhout tot Eerste vau den Boschstraat, door hel Haagsche Bosch, het Korte Voorhout, het Lange Voorhout, de Park straat, de Oranjestraat, Paleisstraat naar ’t Koninklyk paleis. meesterstuk, kan ik je onmogelijk zeggen." Dat behoeft ook niet; ’t feit bestaat, dat is het voornaamste. Was hij lief voor je F Hadt ge weer oen gemakkolijke stoel en zag alles er weer even gezellig en netjes uit F" Vraag me als ’t je blieft niet meer dan ik zelf weetik ga je op die manier niet zoo eerlijk alles na de les opbieenten want ik geloof dat je mijn bekentenissen zelfs beter onthoudt dan ik mijn ge- makkelyken stoel had ik, dat kan ik nog vertellen, en waarschijnlijk was alles netjes en in orde, want niets heeft in ’t bijzonder mijn attentie getrokken trouwens, rfe zijn dadelijk aan ’t werk gegaan, z-o- dat ik geen tijd had om rond te kyken; 'teenige wat ik je nog dien mee te deelen is dit: Ik boog me bij gemis van mijn bril nog al diep over mijn boek, dieper dan anders waarschijnlijk dit soheen ham op te vallen, want hy zei»Valt het licht niet goed, juffrouw, of is u misschien bijziende?" Ik gevoelde dat ik bloosde en was op hot punt hem openhartig mijn onoprechtheid te bekennen, maar de gedachte ann jou, aan je teleurstelling, hield mij daarvan torng, zoodat ik wat rechter ging zitten en doorlas zonder een woord te zeggen. Begint ge nu te begrijpen hoe flink je mij onder de pantoffel hebt F" •Aan dit laatrie twijfel ik sterk. Ik ben echter bly, dat je geen gevolg hebt gegeven aan je overi gens zeer loffelijk plan om de waarheid niet te kort te doen. Maar weet je wel, dat je leermeester mij begint te interosseoren F" Men schryft uit Oude water Zaterdag II. is onder meer te Utrecht aan besteed het drie-jarig onderhoud vau den provincialen weg van af de Meern door Montfoort tot voor by Oude water waaronder begrepen is 4350 M8. afgraving en +2180 M’. bestrating van den weg naby onze ge meente. Ingekomen waren 8 biljetten B. van Zyl te Woudenberg, voor f 15240. D. Barneveld te Utrecht, - 14940. II. van Vliet te Montfoort, - 14900. H. de Goederen te Linscboten, - 14888. H Berkhof te Oudewaler, - 14884. J. Vermeer te Hekendorp, - 14793. H.^Pal te Montfoort, - 14669. Wet werk is aan laatstgenoemden, laagsten inschryver, gegund. h bben aangereden en in ’t nauw gedreven. Twee in deze gehoorde getuigen, onder wie Key, weerspraken dit echter. Een oude veete was de aanleiding tot het gebeurde. Het O. M., by monde van mr. I. Z. Mazel, zag geen nieuwe lichtpunten in deze en vroeg bekrachtiging van het vonnis. De raadsman van opposant, mr. Jos. Van Raalte, betoogde de wenscbelijkheid tot opleg ging erner geldboete. Een 13-jarig ventje uit Schoonhoven, de tuinmansjongen L. Van der N. schynt nogal eens door zyn makkers op de leering geplaagd te worden. Den 4en October j.l. bad hy daarom naar de catechisatie een mes meegenomen, waarmede hij de plaaggeesten zou bangmaken Na afloop der leering wierp zekere Stekelen- burg hem mes trok, wilde bem en bracht wonding aan Mr. Mazel achtte een gevangenis .traf van 7 dagen noodig om den jeugdigen delinquent at te leeren, dat een mes geen kinderspeel goed is. Verder verscheen voor de heeren de 69- jarige arbeider J. K., wonende te Waddings- veen, beklaagd van in de laatste helft van October j.l. te Stellendam eea hoeveelheid roggestroo ten nadeele van Corn. A. Vogel te hebben weggenomen. Beklaagde bekende het ten laste gelegde. Het bleek, dat de oude man, hoewel bet nog nooit tot r chttaken kwam, meer oneerlyke dingen deed. Het O. M. vroeg oplegging van een gevangenisstraf voor den tyd van 7 dagen. By verstek kwam voorts in behandeling de zaak tegen P. S., 25 jaar, schippersknecht te Gouda. Den 19en October jl. bleek hij a hier den politieagent B. C. Van Donselaar, dis er iets op tegen bad, dat hij zyn schuit vast legde op een plaats, waar dit verboden was, een paar beleedigingen naar ’t hoofd geslin gerd. Eiscb 7 dagen gevangenisstraf. Een gevangenisstraf van drie dagen werd vervolgens gerequireerd tegen J G. H., 28 jaar, ko pman in lorren en beenen, te Gouda, die den 20t>n October j.l. op den openbaren weg Ie Moordrecht een voor een kar gespannen bond moedwillig en zonder noodzaak hevig bad getrapt. Na de schorsing der zitting requireerde bef O. M. 7 dagen gevangenisstraf tegen J. A. Van der Z., 25 jaar, pakhuisknecht te Rotterdam, die den 5eo September jl. alhier, Wyutje Tom, hnisvrouw van S. v. Vlaardingen, die met zyn moeder in onmin schynt te leven, twee ge- Beschikkende op verschillende verzoeken, die by H. M. de Koningin-Regentes zyn inge niet vergis, en zult je zeker moeten prepareeren *t ga je goed; na het souper ben ik weer te spreken." «Addio, ijverigste aller onderwijzeressen Ik zal je gehoorzamen." z/Wel Anr.ie, ik ben blij datje terug bent; doe gauw je goed afhier is een keurig kopje thee ’t gemakkelyk stoeltje staat naast me voor je klaar. Ziezoo, lieve, schik nog wat dichter bij en vertel mij ’t een en ander var. je merkwaardigheden heb je prettig les gehad F" «Wat wilt ge dat ik je ’t eerst zal vertellen F Welk gedeelte van de grammaire we hebben behan deld, wat we samen hebben gelezen, oj wilt ge weten hoe mijn geachte leermeester er uitzag, of zijn haar en baard netjes waren onderhouden, dan wel of zijn groote geleerdheid hem belette te denken om zulke kleinigheden F" •’t Is me vry gelijk, plaaggeest I Vertel roe maar eerst van ’t een en dan van ’t andere." We zijn bezig met de onregelmatige werkwoo - den ’t bleek me, dat ik er nog nipt extra in thuis ben ik ben een paar keer uitgelachen om stommi teiten die ik verkondigdeik heb beterschap beloofd en denk mijn belofte te houdenwe lezen samen Schiller’s Wallenstein hij hoeft mij daaruit een paar gedeelten voorgelezen en doet het zesr mooiik zou wel een geheelen avoud naar hem willen luis teren voor ’t ee-st, zoolang ik les van hem krijg, wat n»i reeds een maand of vier ’t geval is, vond ik dat hij er niet onknap uitzag; of het kwam door dien hij aan haar en baard bjjzonder veel zorg had besteed, of omdat een edele Begeisterung zich van hem meester maakte by het voordragen van Schiller’s Door de arroudisaements-rechtbank te Rot terdam werd gisteren o. a. veroordeeld G. J., 55 jaar, echoensmeer-fabrikant te Gouda, wegens nabootsing van bet fabr eks- merk van «yn concurrent A. P. Mynders, tot f 25 boete, subs. 5 dagen hcebtenis. Vervolgens stonden terecht De 50-jarige landbouwer C. Den H., wonende te Moerkapelle, werd den 23en November jl. door deze rechtbank wegens beleediging van den kastelein Jan Key, te Zevenhuizen, by verstek veroordeeld tot 8 dagen gevangenis straf, hoewel het O. M. een geldboete bad gerequireerd. Tegen dit vonnis kwam de veroordeelde in verzet en thans werd de zaak opnieuw behan deld. Opposant beweerde, dat Key het gebeurde opzettelijk bad vilgelokt om hem er tusschen te krygen. K. zou hem met zyn paard en wagen tegen den grond, waarop hy het Jan Straver, die er ook bij was, dit afnemen, doch hy sprong op dezen knaap een bloedende ver- i het linkerbeen toe. gevangenis .traf geen kioderspeel- 8

Goudsche Courant | 1897 | | pagina 1