V HET NIEUWE JAAR. mAVm DIAWÜl Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. .Btfltenlandscti Overzicht. FEUILLETO Ui. No. 7468. Maandag 3 Januari 1898. te Jaargang. Ti Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. Wanneer dit artikel onzen lezers onder de oogen komt, behoort de Oudejaarsavond weder tot het verledene en wij schrijven 1898. Een geschikt rustpunt om ons zeiven af te vragen: „van waar komen wij en waar gaan we heen?" De meesten onzer hebben in den huislijken kring het lief en leed van het afgeloopen jaar herdacht en met elkaar besproken wat zij hopen of vreezen van het nieuwe. En thans zijn wij weer gereed met moed onze taak te hervatten en vroolijk roepen wij elkaar onze beste wenschen toe voor de toekomst. Hetzelfde stellen wij ons voor te doen in dit eerste nummer van het Nieuwe jaar, maar meer in het algemeen, zooals past in een dagblad waar de openbare belangen aan de orde zijn. In den bescheiden kring van ons ge- meenteleven vielen geen groote gebeurte nissen voor. Wel zijn er weder ledige plaatsen gekomen in ons midden, goede burgers zijn ons door den dood ontvallen, andere vestigden zich elders, maar dat is de gewone loop der dingen. Over het geheel bleef de stad Gouda met haar handel en de nijverheid op dezelfde hoogte. De stedelijke lasten konden na de nieuwe regeling der rijksbijdragen aan de gemeen ten eenigszins worden verlicht. Overigens geen ingrijpende maatregelen in onze gemeente-huishouding. De verkiezingen hadden voor het eerst plaats volgens de nieuwe wet, die de gemeente splitste in drie stemdistrictendientengevolge werden een paar leden van den raad, die hun mandaat met ijver waarnamen niet her: kozen en de meerderheid verplaatst naar den kant der verbonden katholieken en antirevolutionairen. Wat daarvan de ge volgen zullen zijn, moet de tijd leoren zeker is het dat wij op den duur alle krachten zullen moeten inspannen om niet geheel te worden overvleugeld door de tegenpartij. Gelukkig dat de beide frac- tiën, waaruit deze bestaat het niet altijd eens zijn en dat het gemeentebestuur in vele gevallen gebonden is door de wet en het toezicht van hooger autoriteiten. Eer lang zal de stembus weder geopend zijn in het le district, waar de heer van* der Sanden om gezondheidsredenen en de heer Dercksen wegens vertrek uit de gemeente hun mandaat hebben nedergelegd Het past ons hier dezen heeren een woord van dank te brengen voor hetgeen zij in het belang der stad deden. Een aangename herinnering voor ons is het bezoek der Koninginnen, dat ons de gelegenheid gaf te bewijzen, dat ook hier de harten warm kloppen voor ons geliefde vorstenhuis. Allen, die mede werkten om dien feestelijken dag zoo goed te doen slagen, inzonderheid het bestuur der gemeente, hebben recht op onze dank bare hulde. Deze lieflijke herinnering brengt ons vanzelf op de groote gebeurtenis, die in den loop van dit jaar zal plaats hebben, indien God onze jeugdige Koningin het leven spaart. H, M. Wilhelmina wordt op 31 Augustus meerderjarig tn zal zelf de teugels van het bewind aanvaarden. Allerwegen maakt men toebereidselen om dit heuglijk feit waardig te vieren en tevens aan de Koningin-Regentes, die haar taak van opvoedster en leidsvrouw harer Koninklijke dochter zoo uitstekend heefi vervuld, een bewijs te geven van erkentelijkheid en hulde. Wij hopen, dat niets de volksvreugde zal komen storen en dat ook in onze gemeente op waardige wijze zal worden deelgenomen aan den algemeenen jubel. Het afgeloopen jaar was in de binnen- landsche politiek morkwaardig door de eerste toepassing van de nieuwe Kieswet. De Tweede Kamer draagt de duidelijke sporen, dat een breeder kring van bur gers heeft medegewerkt tot haar samen stelling. Gelukkig dat voorloopig de vrijzinnigen in de meerderheid zijn ge bleven en dat uit hun midden een nieuw ministerie is opgetreden. Hun overwicht is echter gering, zoodat de grootste be hoedzaamheid noodig is om een deel van ons program practisch te verwezenlijken. Wat wij van Kamer en Regeering hopen, hebben wij pas een paar dagen geleden uiteengezet. Samenwerking zij onder onze geestverwanten van diverse pluimage de leus zij behooren te zoeken naar hetgeen hen vereonigt en niet,te letten op wat hen verdeelt; dan karri de hand geslagen worden aan nuttige majRregelen, die vooral moeten strekken tot ofruiming van sociale misstanden. De wet op het Personeel is ingovoerd, doch" schijnt wat de opbrengst betreft tegen, te vallen qh wat de uitvoering be treft 'te lijden aan sommige in het oog vallende gebreken, die spoedige voorzie ning .eischen. De wet op de bijdragen uit dB rijkskas aan de gemeenten schijnt vrij goed aan het doel te beantwoorden althans de meeste gemeenten zijn voor loopig tevreden. Met die maatregelen zal wel vooreerst de reeks van groote belastinghervormingen gesloten zijn. De in stadie zijnde sociale verbeteringen toeh zullen een welgevulde schatkist noodza kelijk maken, willen ze uitvoerbaar zijn. Onze overzeesche bezittingen leden dit jaar ouder de lage prijzen van suiker en koffie, die op den gebeelen handel ver lammend werken. Overigens schijnt men met j^ieh op de^goeden^weg, die einde- moet. In het overige Europa viel allerlei merk waardigs voor. Engeland gaat gebukt onder de werkstaking der machine-bouwers die een crisis dreigt te veroorzaken, nood lottig voor de geheele nijverheid van het Vereenigd Koninkrijk. In Frankrijk her haalde blijken van zedelijk verval onder de machthebbenden en de hoogere kringen men denke slechts aan het Panamapröces en de zaak-Dreyfus. Duitschland heeft zich in een Chineesch avontuur gestoken om ook in Oost-Azië een rol te spelen, in overeenstem i ing met de koloniale ambitiën van dit grooto rijk. Oostenrijk^ dreigt ineen te storten door den ouder lingen haat der onderscheiden volksstam men, waarover sedert eeuwen het Habs- burgsche huis den schepter zwaaitde liefde tot het regeerend vorstengeslacht, die vroeger het cement, was, dat de ver schillende deelen bijeenhield, heeft de oude tooverkracht verloren. Griekenland is door eigen onvoorzichtigheid in groote moeilijkheden gebrachtdo onberaden oor log met Turkije drukt loodzwaar in zijn gevolgen op dit klassieke land der vrijheid. Gelukkig is een algemeene Europeesche oorlog voorkomen, al is het ook de weinig sympathieke houding der groote mogend heden en wij mogen 1898 ingaan met de hoop, dat de vrede zal worden gehand haafd. "Wij kunnen ons echter niet ver helen, dat het oude jaar verscheiden moei lijke vraagstukken ter oplossing nalaat aan het nieuwe. Op dezen dag past echter een hoopvol vertrouwen op do toekomst, die door hoogere macht wordt beschikt. lyjj wenschen die stemming toe aan al ónze lezers. Moge het hun allen welgaan in eigen kring; zjj het jaar 1898 voor onze Koningin en ons volk een jaar van zegen en jubel en voor onze gemeente een jaar van voorspoed en vooruitgang. Onze beste wenschen voor het gemeen tebestuur, den Raad en allen die mede werken aan den bloei en den welstand der burgerij. Aan allen heil in het Nieuwe Jaar Het Panama-proces is geëindigd met de vrij spraak van alle beklaagden. Deze beslissing werd door de aanwezigen begroet met toejniohiugen. In Oostenrjjk-Hongarjje nog dezelMe onzekere toestand. Of de verklaring van Apponyi en de daarop wjolgde van Hanffy in den parlementairen t,Or*i»nd in Hoijgarye eenige verandering zullen Maheo, is zeer twijfelachtig. Tot dusver is jjjpt/eena bekend of het definitief bealnit van Jte onafhankelijkheidspartjj, dat eiken dag Aangekondigd wordt, al genomen is. Zooals voor enkele dagen al voorspeld werd, is de zitting van den Oostenrjjkechen Rijksraad by keizerljjk besluit gesloten. Het Huis van Afgevaardigden zal das een nieuwen voorzitter en nieuwe onder-voorzitters moeten kiezen, «Is het weer bijeenkomt, wat volgens het »Frem- deublattc weldra na de sluiting van de land dagen zal geschieden. Van ontbinding van het Hnis van Afgevaardigden is dus geen sprake. De regeering heeft voor de tweede maal bet bekende artikel 14 van een van de grond- iwetteu toegepast, nog niet om de verhouding tot Hougarjje te regelen, maar om de staats- begrootiog voor het eerste hal (jaar vau 1898 vast te stellen. (Naar 'het Fransch.) „De natuur!" antwoordde ik. /rDe natuur, die de krommen recht en de rechten krom maakt. De soon van eene krankzinnige draagt altijd de kiem van verstandsverbijstering in zich om, maar dat kan altoos eene kiem blijven, zoo niet bykomende om standigheden vlagen van krankzinnigheid bij hem komen opwekken." Van dit punt uitgaande, ontwikkelde ik thans al de theorien van Broussaia, Dupuytren en Magendie. Op grond van de physiologie en de psychologie analyseerde ik het denken, en toen ik het wijsgoerige atelsel vgn mijn tegenpartij stuk voor stuk had af gebroken, vernietigde ik hem geheel door een ver pletterend slot, Myn speech duurde zeer lang. De dokter luisterde er eerst al lachend naar, doch weldra werd hij ver wonderd en ontroerd. Ik klom af van mijn troon en, bewogen met zijn verlegenheid, stak ik hem de hand toehij nam die aan, maar, toegevende aan zyn gevoel, wierp hij zioh plotseling in mijne armen, terwjjl h\j smeekend uitriep: „Mijn vriend, miju broeder, mijn meester 1 red mij, want gij alleen kunt my redden 1" „Wat eoheelt er aan P" vroeg ik verbaasd. gOoh, ik ben too ongelukkig 1 Ik moet een ge heim verbergen, dat mij onophoudelijk martelt, ik ben krankzinnig „Gij 1" riep ik uit. „'t Is een geheim," hernam hij, lat niemand nog heeft doorgrondik vertrouw het u, lerwyl ik uwe hulp inroep. Gij moet weten dat mijne mooder, even als de uwe, gek gestorven is. Ik heb de ge neeskunst bestudeerd, in de hoep dat ik mij zeiven zou kunnen genezen, maar mijne wetonsohap is on machtig. Bij den minsten schok, die mijn moreel ondergaat, word ik door halluciuatiën bevangen, en dan moet mijn getrouwe Hermann mij opsluiten tot dat de aanval weer gewekon is Daarom waakt bij altyd over mij. Hij alleen is dan ook in het ge heim mijne vrouw zelfs kent de schrikkelijke waar heid niet; als zij die Vtynaro, zou zij van verdriet sterven, en wat zou er dan van mijn arme kinderen worden 1 O mijn vriend, verlaat mij nietuwe woorden zijn een balsem voor mijn angst, gij hebt dien nu reeds verminderd. Doe uw best om dat licht, dat ge me nu even hebt laten zien, in mijn geest te laten doordringen blijf bij me, om mij te overtuigen en geef roy niet weer prijs aan zelfmis leiding. Ik voel het dat gij waarheid spreskt, maar ik ben bang, dat, als gij weggaat, ik niet krachtig genoeg zal/ zijn om die waarheid vast te houden daarom doe ik een beroep op je menschlievendheid, op je goade hart, red een vader en oen moeder van vertwijfeling, rvd mijn twee kinderen En in zijn overspanning wierp hij zioh op de knieën en klemde by zich aan mij vast. Ik wist niet wat ik zeggen zou, maar ik voelde mij diep bewogen hij zag het en riep uit: „Andril ik geloof dat gij inwilligt, dat gij begrijpt dat mijn redding van u afhangt; gy zijt te edel moedig om mijn bode af te wijzenik vraag u maar den enkele maand Ik beloofde te blijven en my aan zijne genezing te wyden. Intussohen was het onweder afgetrokken en bad de regen opgehouden. Ik trok den dokter mee naar den tuin. Zijn koortsige blik, zijne aastigo gebaren bewezen dat by zeer opgewonden was, en de elec- trioiteit, die in de lucht zat, had zyne zenuwen nog meer gespannen. O gemerkt bracht ik het gesprek op zyne bloemen, waarvan hij een groot liefhebber is, en zoo gelukte hit mij hom te onttrekken aan zyn treurige bevangenheid ik verliot hom eindelijk toon hy zeer kalm was geworden, maar kwam zelf uiterst vermoeid in mijn kamer terug. Wat moet die arme man lijden Welke vreomde geheimenissen bestaan er toch in onze ellendige na tuur. Die man, zoo geleerd, met een zoo juisten blik begaafd, die boroorode practicus, die met eon woord den ergsten waanzin te bedwingen en de ver borgen oorzaken der krankzinnigheid met een geniaal raadvermogen op le sporen weet, die man, Wilholm I is zelf gek. Het verwondert my nu niet meer, dat ik soms zijn denkbeelden wat verward vond. Zoo zeide hij van morgen tegon mij, dat mijn hart ge zond en mijn verstand ziek was. Ik daarentegen voel maar nl te wol dat de wonde aaD bet hart zit daar is mijn krankzinnigheid, daar is myn kwelliug. Maar, aacgezieu ik nu van daag bij mijn veïstaud ben, wil ik vergeten. Als mijn lijden terugkomtczal ik het verhaal mijner ongelukkige liefde weefflfcvlt- teu en my weer terugdenken in dien treurijmOen toch zoo zaligen tyd, toen myn arme petemotf mij mijn ziel heeft ontroofd. Ik was uauwlijks op, toen Schultz al bij ray kwam. Hij ad geen hindor hoegenaamd overgehouden van den schok van gisteren, en hij vei liet mij kalm en rustig. De donder heeft den ganschen nacht door gegromd en de wind heeft de dikke wolken naar 't noorden gejaagd. Nu is de lucht helder eu schijnt do zon in mijn zitkamer. Een roodborstje zingt in do hooge takken van oen popel en zijn wijlje antwoordt hem uit hot nestje. Zij kor.nen mij wel, want ik geef hun kruimeltjes brood, die zij zelfs uit mijn han l komen pikkon, en dan brengen zij hun jongen mee. Ik noem hen Romoo en Julia. Zij zingen vroolijk en zijn altoos bijeen en vliegen samen door de lucht Wat is het zoet te beminnen, zelfs a! is men ver van het voorwerp zijner genegenheid 1 Diana's por tret laoht my toe, en ik leaf woer iu do herinnering van die gelukkige vervlogen dagen. Aan u, ramp zalige, maar toch zoo gewenschte liefde, aan u, oenigon troost van mijn tegenwoordig leven, ry deze dag gewijd Pen dag na het ougoluk, dat mijne petemoei was overkomen, wist ik dat zij liaro kamor niet zou ver- latoo, en ik baar dus niet zou kunnen zien. Ik liep de bosschen in. Ik wilde alleen zijn met mijn droomen, Dhna zelve zou die gestoord hebben, want ik was nog te zeer ontroerd door de ontdekking myner liefde om zelfs baar zaohten blik zonder baven te kunnen weerstaan. (Wordt vervolgd.) fiOtDSOHE M De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.26, franco p*>r post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. SLö ADVERTENTIEN worden geplaatst van 16 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen, (iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1