1 ten lette I tt MAG jven. ïVtewws- en Advertentieblad ÖROm BIAWA- woning HOLM’S ksuiker, ERVOEDING, baar kgr. 0.90, en a '/b kgr. No. 7471. Donderdag 0 Januari 1898. 36ste Jaargang. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Bultenlandsch Overzicht. FEUILLETON. IN ZUILEN. i WEGEN”, stelling, ari 1898. BALSBANDJKS. HOLM, Zeilt. ilden Nijmegen. ‘stliaven 198. t raagd -- t ZEEMILITIE. 2443 aan het van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. IRUGGEN. 1890 nog Tézeuas, is evraagd. zuilen (Wordt vervolgd.! iet my gedurende rouwen geeft de eerde clientèle te □staande kennis- skende zich min- tèle van den Heer De Uitgave dezer Courant geschiedt, d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 1FHAMER, H. 238. Tooneelislen. 18PEL8. (A’nar liet Franack.') en handel in ver- ergegaan op de Turfmarkt H. 238 iveelt. ïRD. geschiedt het ïren ZONDEK 1 half 8 uur n pryzen- 1 te Nottingham Tentoon- I nmakery 1 1896. I uitdrukkelijk N fy HOLM'a eische op de nastaand Fa- iff van bewjjzen kan ogende getuig- mltaten van de lalsbandjes, tteop den naam HOLTZ. len alleen na 95 cent door b» ons gaan,* i.niiNin: (iiniiM voor Gouda en Omstreken. SOON, j nette lui, Heist 10) „Kom," vervolgde zij vroolyk, „laat mijnheer mijn man I» Ed wy keerden naar het kasteel terug, gekheid makende op dat thema, dat mij in een ongekende ontroering bracht. Al spelende legde mijne petemoei mij die zoete slavernij op, een der fijnste vormen van de liefde. Toen een rijtuig ons voorbijreed, waarin eene dame uit de buurt zat en ik deze groette, zei Diana: «O, ontrouwe I ik waarschuw je dat ik zeer ja- loersch ben I Gij hebt gelachen tegen mevrouw de Biermes." „En gij hebt haar man aangek eken 1" hernam ik op denzelfdenstoon. Oostbnrtjk-Honqarijb. De Kamer ran Koophandel te Praag beeft de regeering verzocht om schadevergoeding ADVERTENTIEN worden geplaatst, 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Men bericht, dat de onderhandeliogen van den Oostenrykschen minister president Von kwisiend vond, ofschoon hij alles voor mij betaalde van mijn eigen geld. Die gedachte was evenwel nog maar een wolk aan mijn helderen hemelwant, even als ieder die bemint, leefde ik in het tegenwoordige. Ik zag Diana, den ganschen dag was ik bij haareven als die geheim zinnige ridder uit de legende, die viooltjes strooide voor zijne prinses om haar het land, waaruit zij ge bannen was, te herinneren, zoo ook vond ik er mijn roem in om, zonder het haar te zeggen, haar te omgeveu met die atmospheer van liefde, die zij had moeten missen, en aldus haar schadeloos te stellen voör het ongelukkig lot dat haar beschoren was. En wat kon ik meer wenschen0 Ik was haar uitverkorene, haar eenige vertrouweling my maakte zij deelgenoot van haar blijdschap en van haar «mart. Wij waren ah twee verlatenen in de wereld, die elkander steunden, beiden gebogen onder het harde juk van een wantrouwend man, ijverzuchtig jegens alle jeugd en alle schoonheid en onze wederzijdsche genegenheid alleen kon ons troosten over het gemis der geliefden, die de dood ons bad ontrukt. Dagelijks ging de graaf na het ontby't met Placide uit. Dan was het, alsof er een zware last van ons afviel, wy ademden weer vrij en ons gelaat blonk van vreugde. Wij vlogen de tuinen in, dan eens vroolyk en luidruchtig als kinderen, die vacantie hebben, dan weder dweepend en peinzend a)« een paar gelieven, of, terwijl onze harten sneller klopten, een geliefd vers, een mooien roman lezende. Wij waren inderdaad éen van ziel, en soms vreesde ik dat Diana het bespeuren en ons zalig leven aftre ken zou. Een onverwacht bezoek kwam ons echter weldra Blijkens oen bericht van den plaatsvervan- genden Duitschen gouverneur van Zuidwestelyk Afrika uit Karka waren onder de Hottentotten van de Zwartbsai onlusten uitgebroken. De oproerlingen zjjn intusseben reed* in een ge vecht met de politie-troepen op 5 December uiteengejaagd. De rest van den stam ia naar bet Noorden gevlucht met achterlating van zyu paarden en hoornvee. De Herero zjjn ook ditmaal aan de Duitsche regeering trouw geb'even. De' BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den 3 Januari 1898 executoir is ver klaard Een Kohier der Personeel» belasting dienstjaar 1897, no. 6, dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, «n dat heden ingaat de termijn van zes weken, bin nen welken de reclames behooren te worden ingediend. G’ouda, den 5 Januari 1898. De Burgemeester voorncemd, R. L. MARTENS. belijdenis maar voorbij. Zy was vroeger dikwijls op Maufert meegekomen, maar toen was zij nog een kind en nu was zij eene jonge dame geworden. «He, rijt gij Magdalena P" vroeg ik naïf. Zij kleurde, want mijne verbazing vleide den trots barer zeventien jaren. Intusseben bewees mijn verder gedrag jegens haar, dat ik baar niet vergeten had. Sedert lang bestond er grooie vriendschap tusschen ons, en hare tegenwoordigheid vergoedde my althans eenigszins de vervelende komst der barones. VIL Nochtans, ik moet het bekennen, vond ik don plotselingen inval in myn Eden gansch niet pleizio* rig. Dit was het nu mot mijne wandelingen met Diana, verv’ogen die zalige eenzaamheid, zoo vol van geheimzinnige vreugde, en waarin wij met ons beiden leefden. Reeds op den dag van hare aan komst maaküb de deftige matrone alle aanstalten tot een Jang /erblijf, on Diana, die de plichten der ‘■'ieij« jegens hare tante wel vervullen moest, t meer beschikken over haar tijd. Nauwlijks wil in een gansche week eenige vrye uren schap uw van het park, en dan nog in gezsl- van Magdalena. De barones zat ons altijd hielen. Maar eindelyk maakten wij een koin- althans een gedeelte van ;en te zijn. gastvrijhf kon niet genoten wi in de schap op de plot, om althans een gedeelte van den dag van den vervelenden band ontslagen te zijn. Ondank» bare strenge vroomheid, wijdde de matrone vry langen tyd vóór het ontbijt aan haar toilet; wij stonden nu alle drie op met den dageraad en vonden elkan der dan in den tuin. In Doitschland valt er met beleedigingen van soorereinen niet te spotten. Voor eecige dagen zeide in Berljjn een korporaal der Garde bin nensmonds eenige woorden, die een beleedi- ging voor den keizer waren, juist toen deze voorbijreed in een rijtuig. Hoe zacht ook ge sproken, werden de woorden gehoord door twee agenten. De militair kwam voor de krijgsraad en werd gestraft met zes jaren vestingstraf. t Liebknecht beeft het Kerstfeest tuischeo de vier moren van de gevangenis te Cbarlotten- VI. Eenige weken verliepen, en myn leven bij Diana was zoo zalig, dat ik de heersebzuebt van den graaf niet meer voelde. Mijn geraaktheid en mijn groote plannen van onafhankelijkheid vergetende, dacht ik meer met wrevel dan met verlangen aan dat vroeger zoo gewenschte tijdstip van mijne meerderjarigheid. Was tooh dat tydstip eens daar, dan zon ik niet langer kunnen blyvea op Maufert bij een gierigen voogd, die myn manier van leven nu reeds ver storen in onze geliefde vrijheid en ons de vleugelen binden. Op een zekeren Juli-morgen kwam de ba rones de Jonval op het kas'eet Het was eene tante van Diana, die haar als weeze bij zich genomen had, maar ’t ongelukkige kind zoo weinig liefde en tee- derheid betoonde, dat mijn arme petemoei, toen er sprake van was om haar aan den graaf de Maufert uit te huwelyken, die ramp voor een verlossing ge houden had. Mevrouw de barones de Jonval, stift- vrouwe van een hoog Duitsch kapittel, was eene statige dame, die een verouderde etiquette paarde aan aristocratische nederigheid zij was christin van edel bloed. Er bestond tusschen haar en den heer de Maufert bijzondere overeenstemming. Beiden waren gierig, maar hunne gierigheid onderwierp zich toch aan den plicht om een grooten naam met eer, ofschoon dan ook soms niet zonder leedgevoel, te handhaven. Zij verstonden elkander uitmuntend. Ik had weinig sympathie voor de statige dame, die, toen ik nog student was, bijna ieder jaar mijn va- cantietijd bederven kwam, en zij hield ook niet van my. Ik was dan ook niet weinig verwonderd, toen zjj, uit het rijtuig gestapt, naar mij toekwam met open armen en een gevaarlijke vriendelijkheid. Zij had een jong meisje bij zich, dat ik eerst niet herkende. „Wel, André," zei mevrouw de Jonval tegen mij, „geef je Magdalena geen hand?" Magdalena was de dochter van een predikant in Freiburg, de hoofdstad van het vroegere Breisgau in Baden, waar mevrouw de Jonval woonde ’t Was een lief kind. Hare ouders rekenden zich gelukkig baar te kunnen «tellen onder de protectie der adel lijke stift vrouwe, en zagen het vercchil van geloofa- In China ia grootste werkzaamheid der Europeesche diplo matie. De Doitschers en Russen strijden met Engeland om den voorrang, niet openlyk maar in ’t geheim, doch <ïe teekenen wyzen op een hevige worsteling. Ieder tracht zgn voordeel te doen met de onmacht van het groote Mon- goolsche rijk. Op de werven te Hongkong wordt met kracht gewerkt aan bet gereed maken van beschadigde Engelsche schepen, die zich by het eskader zullen aanslniten. Een Engelseh regiment wordt voor Singapoer inge&cheept. De onderbandelingen tusschen China en Rusland over de leening worden krachtig voortgezet. De Cbineesche regeering heeft Rusland ver gunning gegeven, om een spoorweglgn aan te leggen ter verbinding der 8 berische lyn met Port-Arthur. Uit Seoul wordt gemeld, dat Brown en Ajexejef, de agenten van Engeland en van burg gevierd. Dit overkomt hem voor de acht ste maal. Op dezelfde wgze vierde hg het in 1844 in Siickingen, in 1866 in Berlijn, in 1870 in Leipzig, in 1872 en 1873 in Huberh- burg, iu 1878 io Leipzig en tusschen 1878 en 1890 nog eens in Leipzig. Engeland. Een van de eigenaardigheden van Koningin Victoria is, dat zij steeds, wanneer in een arm gezin een tweeling geboren werd, een goud stukje zond voor elk kind. Zg begon daarmede reeds 40 jaren geleden en deze uitgave heeft, gemiddeld 300 p»t. per jaar gevorderd. Fbankrijk. De beslissing voor Dreyfus van generaal Saussier op het rapport en de conclusion van den rfipporlenr Ra vary is eergisteren gevallen. Fsterhazy zal voor deu krggsraad verschijnen. ïn de berichten omtrent dit besluit vindt men evenwel de voor Esterhazy gunstig lui dende byvoeging dat het «wegens bet gewicht van de beschuldiging, tegen dezen boofdofficier ingébracht, noodig is dat de te wachten op lossing bet gezig der gewysde zaak bezitte.< De krggeraad komt Maandag 10 Januari bjjeen. De verdediger vaa Eiterhary, mr. van dien datom in kennis gesteld. Bblgib. Na 1 Januari loopen op de Belgische spoor wegen slechts waggons van twee klassen. Het eerate-klasae-tarief is vervallen voor de vroegere waggons le klasse gelden thans de prjjzen voor de tweede klas e. De waggons tweede klasse vormen voortaan de laagste en de oude raggons derde klasse zullen worden bekleed en opgeknapt opdat bon inwendige meer in overeenstemming kome met de vroegere waggons 2e klasse. Ook zullen voortaan op elke bank van de oude darde-klasse-waggons niet meer dan vier personen worden toegelaten. Met een tweede nieuwigheid worden nog proeven genomen. Tusschen Brussel en Luik electrisebe wagguns in dienst worden gesteld. Er ziju voor deze proefneming vier waggons gebouwd, elk 15 meter lang met doorgangen in bet midden, en wegende 40 ton». Deze wagens hebben 75.000 frs. per stuk gekost. Men hoopt dat zjj de honderd kilometer in een uur en een paar minuten zullen doorloopen de internationale sneltrei nen gebruiken daarvoor nog anderhalf uur. De beweegkracht wordt geleverd door accu mulatoren. Het personeel is reeds voldoende geoefend. Rusland, besloten hebben, samen te werken indien dit beticht bewaarheid wordt en de hou ding der agenten is in overeenstemming met de zienswyzen der regeeiingen te Londen en te Petersburg, dan is het gevaar voor een Verspreide Berichten. Duitschland. Het ryksgerechtshof te Leipzig heeft het verzoek om cassatie van den redacteur Stentzel van de Hamburger Echo verworpen, die wegens beleediging van den koning der Belgen op 11 Ociftuar tot 8 maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Gautsch met de hoofden der Duifschers in Bokemen hervat zyn. Gaarne zou men een oplossing voor de taalquaestie vinden vóó^ dat op 10 dezer de Bobeemsche landdag bijeenkomt. Ook gaat te Weenen het gerucht, dat de heer Von Gautscb een qieuwe taal verordening zou willen afkondigen, waarin Bobemen wordt verd'e’d in drie kringen een zuiver-Duitschen, een zuiver-Czecbischen en een gemengden kring. In den zuiver-Duitsohen kring zouden slechts enkele, in dea gemengden kring alle ambtenaren de Czechische taal moeten machtig zgn. Het is zepr de vraag, of de onverzoenlgke Czechen met d egelijke verandering in de taal- verordeniag genoegen zouden nemen. Hei Hongaarscbe Huis van Afgevaardigden heeft met groote meerderheid bet wetsontwerp tot voorloopige regeling van de oeconomischo verhouding tot Oostenrijk in eerste lezing aangenomen. De liberale, de nationale en de volkspartij stemden voor. Verworpen werd het voorstel van Kossuth, aangenomen dat van Enyedy. Het Huis ging daarna over tot de artikels- gewgze behandeling. Intusichen is de toestand in de Habsburgsche landen zeer abnormaal. Keizerlgke besluiten hebben den constitutioneelen gang van zaken vervangen De Rjjksraad is onthouden de verhouding tusschen de be.'de deelen der monarchie berust nog slechts op verordeningen en in Praag heerscht de staat van beleg. Zoo is de toestand. V thans bet veld gelegen der BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Mi litie van den 19den Augustus 1861, (Staatsblad n°. 72) Noodigen de Lotelingen uit, die verlangen bij de ZEEMILITIE te dienen, om voor den Isten Febru ari aanstaande, daarvan ter Plaatselijke Secretarie aangifte te doen. Voorts wordt belanghebbenden, naar aanleiding eener deswege ontvangen aanschrijving medegedeeld, dat het overbodig is aan den Heer Minister van Marine verzoeken te richten, om inlijving bij de Zeemilitie, vermits op die verzoeken geen acht kan worden geslagen, daar de keuze van de manschappen geheel wordt overgelaten aau de Offi/itt’o i van de Marine die met de overneming van dl Zeemilioiens worden belast. I Eindelijk worden de Lotelingen helinnerd aan het voorschrift van art. 129 al. 2 der Militiewet, dat d» toestemming tot het aangaan van apne verbinte nis voor de Builenlandscho Zeevaart in gewone tijden niet geweigerd wordt aan die Hij de Militie te Land ingelyfde Lotelingen, welka reeds vóór hunne inlijving bij de Militie hun bwoep van de Buitenlandscbe Zeevaart maakten en zich overeen komstig art. 150 der Wet voor de Zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen wor den aangenomen. Gouda, 5 Januari 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. uitgebreid Preston. Ook de Fairfield- maatschappij heeft getta. De bericht over bet boycott, dat het patroonsver- boud tegen haar zou uitgevaardigd hebben, is tegengesproken) doet nog altgd aan het lock out niet mee. Barnes beeft in f o ring gezegd, dat de machinewerkers zouden volbardeu tot zy in bet gansche land den achtnurswerkdag hadden. Men spreekt nu reeds van een samengaan van de raachinefa- brikentoa met patroons in andere bedryven om het hoofd te bieden aau het verbond van de verschillende vakverenigingen. de zienswjjzen der regeesingen te Londen l.j i_ o^._ botsing tot het minimum beperkt. Het aantal ontslagen machinewerkers is Liverpool, Manchester, Glasgow, en Preston. Ook de Fairfield- aan werkvolk gedaan ge~ firma Harland and Wolff (het Obl>, UHk UBt f uitgevaardigd "1 aan het een vergade- S

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1