I iAM. BINNENLAND- 1 nch? Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. GRA¥IN DIANA. Co., otterdam. in verzegelde i 5 en 21/8 liter, t attest van lamel Roos, Dinsdag 11 Januari 1898. No. 7475. 36ste Jaargang, ken: Bultenlandscli Overzicht. T FEUILLETON beste I Ui I N&ZN. z» vmpamj van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. medeplichtigheid, in hechtenis )0 22.50 ■sloeg bet Engelsch de ï'j" ri (pril .melfl.) iN n ZOON. 90 22.50 25 26.50 90 22.50 90 22.50 25 26.50 50 18. 50 18.— was on- .25 2650 N. Ünen). 'er Anker 45 Fl. incl flueh. N'“ 36.— 42.— 34- 25 26.50 25 26.50 97. jste ia ons per Liter, inland. AUTOMATEN ÏNZ. liOHNHI' COURANT (A’aar het Fransch.) OODE, D A. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. .si IN van Te Dresden boeit komst van vrouwen aangeteekend tegen Saksische r- ging en «Ik verbeeldde my het bericht, dat waar- een congres zal gebou- de Cbineescbe quaestie te ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ben gepleegd, word took ook ego zatter als verdacht vae r—j genomen. een druk bezochte bjjeen- uit den burgerstand verzet het voornemen van de regeering om het recht van vereeni- vergadering voor vrouwen te beperken. \ODDA. In een onderhoud dat Sherman beeft toe gestaan aan een medewerker van de New York Herald, zeide by ten aanzien van den stand van zaken in China, dat daardoor werd voor bereid bet inpalmen van Cbineescbe havens door Rusland en Frankryk, ten einde met Duitschland gelyk te komen. Sherman ver klaarde te gelooven dat China bereid is, des noods ook aan Noord-Amerika een Cbineescbe haven af te staan, maar Noord-Amerika acht IX. Zeer in mijn schik dat mijn eerste poging om mijn gezag te toonen, zoo goed was afgeloopen, be sloot ik eenige mijner boeren op te gaan zoeken om my te vergewissen of ook zij niet te klagen hadden, 't geen ik voorzag dat het geval wel zou wezen. In de geestdrift van myn twintig jaren, scheen hot mij toe oen edele rol te zyn, de grieven die men hebben mocht te herstellen, eensklaps ais een goede engel voor mijne pachters te verschijnen en hun de na gedachtenis van mijn vader, dien zij in mij zouden zien herleven, te doen zegenen. Den volgenden dag, na bet ontbyt, toen mevrouw de Jonval volgons gewoonte door hare deftige tegen woordigheid, een eind maakte aan onze vroolykheid, gaf ik, geheel vervul 1 van mijn schoon plan, last om mijn paard voor mij te zadelen. «Gaat go uit?" vroeg Diana. »Ja, ik ga een rit doen in hot bosoh naar den kant van Simon." «Ik vraag niet, waar ge heen gaat," hernam zij. Ik ging treurig weg, want ik begreep dat Diana mij oen verwijt had gedaan. Ik meende dat zij het niet lief van my vond, dat ik haar overliet aan hot vervelende gezelschap van hare tantemaar ik wist toch dat zij dit verg ivcn zou, als ik haar later het doel van myn uitgaan zou mededeelen. Ik had my niet bedrogende boeren, die ik be zocht, overtuigden mij dat zij erg werden uitge- zogen. levend uitgehaald, de een met gebroken rug- gegraat, de andere inwendig ook zwaar ge kwetst. De vier overige kwamen in de vlam men om. De verbystering van de spuitgasten en de menigte, die de ongeinkkigen zagen vallen, en niets te hunner redding doen konden, moet vreeselyk geweest zyn. hem Weldra 1 drank omgezet daglooner bij gaan. Op een goeden avond verklaarde hij zyn werkgever dat hy zich naar bet buia van Crabbe wilde begeven. Ofschoon deze het hem ontried, ging hy toch, Wat er binnens buis tusschen de beide zwagers eigenlijk is voorgevallen, ligt in ’t duister, maar nog den- zelfden avond meldde Crabbe zich by de jus titie aan om te verklaren dat by zyn zwager vermoord bad. Hst lijk van den ongelukkige werd dan ook in den stal gevonden. Hoewel de blinde beweerde den moord alleen te heb- r Per 18 ch, Flewehen. X) 22.50 25 26.50 niet opzij was blijkbaar niet in haar gewone stemming. ;/Heb ik u in het een of ander mishaagd vroeg ik. Zij werd nu op hare beurt getroffen door mijn angstig vragen «Volstrekt niet," antwootyle zij mot mfler zacht heid. wik verbeeldde mij maar dat je bij ons bleeft uit beleefdheid, on ik wilde je de vrijheid terug geven." Zij sprak dit laatste dacht dat ze iets had wat en wij zwegen en luisterden Magdalena. op een treurigen toon ik 1 haar zenuwachtig maakte, naar het pianospel van „O barones I" riep de graaf plotseling uit, «gij valt mijn koning ruw op 't lijf. Zijn toestand is al •ven wanhopig als die van den armen Placide, door zekeren baron van onze kennis in hot nauw ge bracht." Eu hij wierp mij oen vroolijken blik toe. Ik vertrok geen bpier. «Te deksel, mijn waarde I" vervolgde hij lachend, z/’t schynt dat gij myn onderhoorigon niet malsch behandelt I Die arme Placide I ’k Wou wel eens gezien hebben, hoe hij zich hield I" «Hij hield zich heel leelijk, daar kan ik u voor instaan," antwoordde ik zeer bedaard. «Ik kan mij verbeolden hoe hij geschreeuwd zal hebben, toen je hem bij de keel hadt. En dan het schrijven van het huurcontract, dat vooral zal hem wat gekost hebben!" «Hy heeft het gedaan, en dat was het voornaam ste," hernam ik op luchtigen toon. «Juist, dat was het voornaamste," herhaalde de graaf, zich in do handen wryvonde. Eu hij speelde zyn partij vorder uit. De schryver van Dag tot dag< in het Hindelsblad (Ch. Boissevain) geeft in een artikel over Prof. Bolland hoogleeraar in de wijsbegeerte te Leiden eenige bijzonderheden uit diens leven. Na herinnerd te hebben, dat zyn verlaten der R. Kerk oen bewys w»s van den moed, aan zyn karakter eigen, zegt de schrijver Want juist de )angzame\ervreemding en eindelyk de scheiding van de kerk zjjner moe der maakte zoo kommerlyk zyn jeugd. Toen by na moeilyk tobben ten slotte eene aan stelling gekregen bad als onderwijzer aan eeue openbare school te Katwjjk, kende by door zelfonderricht alreeds Duitich, Frausch en Engelsch. In snipperuren hield hy sieb te Katwyk bezig met 'Gotbisch en Angelsaksisch, wat de aandacht op hem trok van een paar hoogleeraren ie Leiden. De familie van baar, met wio by was verloofd, sfelde hem in staat tol een verblijf van een jaar in Engeland, waarna hy bet examen middelbaar Engelsch aflegde met zulk een schitterenden uitslag, dat zyn hooggeleerde vrienden die in ieder opzicht zieners waren bem als den aange wezen opvolger van prof. Beckering Vinckers te Groningen naar Jena zonden. Ze wilden hem in staat stellen daar den doctoralen graad te balen. Maar midden in zyn studie vroeg men hem of hij als docent in bet Engelsch naar bet Gymnasium Willem III te Batavia wilde gnao. had mij op een uitbarsting gewapend, maar daar gebeurde niets van, en ik verbaasde mij zelfs over zyn vriendelijkheid. Ook de barones was zoo wel willend mogelijk. Diana alleen scheen ongerust en lette op my, alsof ze bang ware geweest dat ik de eene of andere onvoorzichtigheid zou begaan hebben. Toen het diner was afgeloopen, nam zij mijn arm om de eetzaal uit te gaan. «Wat heb je toch met Placide gehad vroeg zij half luid. «Niets ernstigs, antwoordde ik.. «Ik heb overmoed een beetje neergezet, anders niet." Myn kalmte stelde haar gerust. De graaf i daarbij in de beste luim, en niets spelde eenige tevredenheid over hetgeen ik gedaan had. Het was buiten nat, want het had geregend, en wij bleven in het salon. Magdalena ging aan de piano zittenmijn voogd en de barones begonnen een party schaak te spelen. Ik ging zitten bij Diana, die een tapisseriewerkje opnam. «Ga je niet uit vroeg zij mij fluisterend. «Neen waarom vraagt ge mij dat P" «Och nergens om. Ik dacht dat gij soms ergens iets te doen hadt," voegde zy er koel bij. «Ik, ergens iets te doen P Waar zou dat in Gods naam wezen?" «Ik weet het niet. Ik dacht dat je zoudt wen- schen uit te gaan." «Maar ik blijf altyd bij u op dit uur, tenzij ik soms een brief mocht hebben te schryren." «Ik vraag je niet naar je geheimen," viel zy mij n de rede. Ik zag haar aan, verwonderd over haar bitteren toon. Over haar werk gebogen, sloeg zy de oogeu 14) «Maar, mynheer, ik heb geen volmacht om huurcontracten te teekenen." «O, dat ’s minder, ik zelf zal wel teekenen." Placide onderwierp zich, maar met een valschen grimlach, dien ik had moeten wantrouwenhij nam een pak stukken uit een portefeuille, zocht er het oude huurcontract in op en begon het woordelijk na te schrijven. Ik volgde zyn pen, uit vrees voor bedrog. To«n hij klaar was, teekende ik, en het stuk aan den boer gevende, zei ik: «Nu is het in orde, Guillot I En als je in ’t ver volg je over dien schoft te beklagen hebt, dan kom je maar bij me." Torwyl ik met den boer wegging, zag ik den intendant een achteraf laantje door, haastig naar ’t kasteel loopen. Hij ging zeker den graaf de Mau- fert waarschuwenmaar ik bekommerde mij heel weinig om zijn aanklacht. Integendeel was ik zeer tevreden over myn flinke handelwijs en over de straf die ik dan uitvoerder der slechte bevelen van den graaf had toegadiend. Ik achtte het onnoodig om mijn gedrag te rechtvaardigen!ik was in mijn recht geweest en zou mij in myn eigen oogen verkleind hebben door er op terug te komen. Ik zag den graaf «erat by het middagmaal. Ik Verspreide Berichten. Engeland. Een vreeselyke ramp is te Glasgow gebeurd. Eergisterochtend vroeg brak er brand uit in een magazijn van chemicaliën. De brandweer was er spoedig by en de spuitgasten waren alras op het dak om van daar uit de vlammen te blusschen. Eeuigen tyd later, om half vyf, had er in het brandende gebouw een ontplof fing plaats en het dak stortte in, een half dozijn brandweermannen met zich mee voe rende. De anderen hadden zich nog net weten te redden. Twee van de zea werden er nog De populairste man in Londen in de week van Kerstmis tot Nieuwjaar is ontegenzeggelyk lord Alfred de Rothschild. Al de koetsiers en conducteurs van huurrijtuigen en trams dragen van Kerstmis tot Nieuwjaar eeu strikje in de kleuren van den stal-Rotschild geel en blauw. Deze populariteit dankt hij in Ce eerste plaats daaraan, dat hy een groot liefhebber van paarden is hij bestuurt zelf zyn paarden door de straten van Londen en alle koetsiers kennen en groeten hem als hy ben passeert. Maar de eigenlyke oorzaak van deze populari teit is gelegen in de origineele wyze waarop hy zyn sympathie betuigt aan de beambten der rytuigmaatschappyen en trams. Elk jaar met Kerstmis nl. ontvangen alle koetsiers en conducteurs van bem een fasant of kalkoen. En hoeveel heeft bij daar noodig, denkt men? Zes duizend. Als de prya van een fasant of kalkoen gemiddeld op f 4 ge rekend wordt, dan kost deze aardigheid den baron ongeveer f 25,000. a BeJXJIB. Te Cobbeghem op eenigen afstand van Brus sel is een moord geploegd, die in do omgeving vooral een buitengewone ontroering verwekt, omdat hy gepleegd is door een blinde, een rijken landbouwer, Pierre Crabbe, op zyn zwager Hubert Knop; Knop was getrouwd met een zuster van Crabbe. Eenige jaren geleden kregen do beido zwa gers over bet verdeelen van een erfenis onge noegen, 't welk in den loop der jaren oversloeg tot wederkeerigen haat. En daar Knop zich overgaf aau den drank, verliet zyn vrouw om bij haar broeder te gaan inwoneu. had Knop zyu geheele bezitting in ~t en was hy genoodzaakt al» een anderen boer in dienst te dit onnoodig, omdat de Amerikaansohe hsudel op China b sebermd wordt door tractaten, volgens welke Noord Amerika te Kiao-tejoa dezelfde rechten zal hebben als te Hongkong. De briefschrijver van de Timesleidt uit deze woorden van den minister af, dat Sher man zich als particulier, niet als minister beeft uitgelaten. Een bericht nit Shanghai spreekt stellig tegen dat Kiao-tsjou voor langer dan vijftig jaar is afgestaan, want China beeft den hiertoe strekkenden eiscb van Duitschland afgewezen. De Hongaarsche onafhankelykheidsparty heeft het nuttelooze van verderen tegenstand ingezien en niet belet dat de versch .llende artikelen van het ontwerp tot voorloopige regeling van de ofconomiscbe verhouding tot Oostenrijk werden aangenomen. Er waren Vrydag maar zestien leden vau de partij in het Huis vau Afgevaar digden verschenen, en zy wareu de eenige tegenstemmers. Alleen bij de stemming.over bet amendement van Banffy, strekkende om de regeering ver giffenis te schenken voor de ongrondwettige maatregelen die zy getroffen heeft tot instand houding van den bestaanden toestand, schaar de nationale en de volkspartij zich aan den kant van de uiterste linkerzij. Graaf Apponyi, de leider van de nationalen gaf als reden voor zyn stom tjgen bet amen dement op: zyn wantrouwen jegens de regee ring; hij zon het minder erg gevonden hebben als Banffy een verordening bad uitgevaardigd. Dergelyk oordeelde het lid van do volkspartij Major erover. Graaf S'even Tisza maakte opmerkzasm op den moeilyken toestand waarin de regeering verkeerd bad, en legde er nadruk op, dat de regeering desbewu«t een ongrondwettigen weg bad betreden. Juist daarom was het geheel in den haak dat de regeering nu om kwijt schelding verzocht. Heden komt de krygsraad te Parys by;en om de zaak Dreyfus-Esterbazy te behandelen. Afao bet oordeel van dieu raad wordt de beNchuldiging onderworpen, dat Esterbazy de schrijver is van het borderel, waarop Dreyfus in 1894 is veroordeeld. Acht hij deze bewering gegrond, dan moet het proces-Dreyfus herzien worden. Het bor derel was toch de eenige grondslag van de beschuldiging van dien officier. De Cbineescbe Zaken houden nog voortdurend Europa bezig. Nataarlijk is keizer Wilhelm zeer ingenomen met den handigen zet van zyn nieuwen minister van buitenlandscbe zaken. Von Bulow is ridder van deu Rooden Adelaar le- klasse geworden. Engeland schikt zich thans in bet onver mijdelijke en erkent, dat Duitschlands houding geheel correct is, nu zyn bezit berust op diplo matieke overeenkomst en niet op wederrechte lijke inbezitneming. Nu moet Rusland het ontgelden wegens Port Arthur, waaromtrent nog geen overeenkomst bekend is. Intusschen waarschuwen de Roscische diplo maten door bun officieuze bladen Engeland, dat hel zich buiten de Ooataziatische quaestie te houden beeft. Uit Berlyn komt schynlyk te Moskou den worden, om regelen. De Fransche pers neemt een zeer kalme houding aan in de zaak. Het Journal des Débats« erkent, dat Duitschland groote belangen heeft in bet verre Oosten, die het verwerven van een pied-a-terre volkomen rechtvaardigen. Het blad acht het dwaas van een >verdeeling van Chinac te spreken. Omdat Duitschland een kolenstation iu pacht krijgt, behoeft China nog niet verdeeld te worden, evenmin als dat voor vyftig jaren noodig bleek, toen Engeland Honkong bezette. Duitschland. Te Hamburg heeft iu een der graanelevators die voor de stoomboot »Aimenia< Amerika-lyn werkten, eeu geweldigs ontploffing vau meel stof plaats gehad, met een knal ah een kanon schot. Het een of ander draaiende deel schynt warm geloopen te zyn en de 15 meter hoog opstuivende mee!zuil in den toren in vlam te hebben gezet. Twee werklui wer’en tegen den grond geslingerd en kregen vry ernstige brandwonden. De brandweer gaf een paar uur lang water omdat men bang was voor nieuwe ontploffiugen. 8

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1