SCBAVERU. DN. 1 F Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* Co., - Rotterdam. Zaterdag 5 Februari 1898. No. 7497. 36ste Jaargang. VERVERIJ BINNENLAND. Bullenlaiidsch Uvmldll. i FEV1LLETO A. I lUW”, Az. ElMEtt otterdam. den Koning GOUDA. Utrecht. QWm DIANA. ’niiop/aui M«US ROODE, O PD A. litllINIIE UH It l\T )e Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s ADVERTENTIEN worden geplaatst en 1% van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. cherij Verspreide Berichten. de Tnrksche troepen I gaan, ia niet ver- plotseling Intusschen on den was INKMAN ZN per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. het stoom n van enz. worden naar de geverfd. GOUDA Aan paleis Woensdag man trokken. )A de Heer en en verven van roben, alsook alle CE [EK IDAÖ8 van 9—3 (A'aar het Fransch.) f.ss J CHITRAVEN in profiel. KKEN en verder ,kbehoort, a hout. Naar men verneemt, zal het werk der her* de antichambre in het geboow der De -- met uitzondering, van Zon- en Feestdagen. De prijs le Fabriek IM«, v n ik Co. wnhage, en 4B9«, selaan. ERS van BELGIE. ruikt de aller- Idberoemde Su- g-Extract THE. a, 1O Cts. en worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. een eenvoudigheid dos harten en een gemoed, die mankt dat men van hen XXII. Omdat gij sedert eenige dagen geen brief van mij ontvangen hebt, Wilhelm, be chuldigt gij my van je te vergeten en lui te zijn twee woorden, die p de taal onzer vriendschap niet thuis beboeren. Co., 199, Gouda. ILD, Veeratal, louda. Moordrecht. SD, Boeloop. idewatcr Waddinxveen. upsriof Engeland. Sir W. Lockhart, die dezer dagen te Bombay naar Engeland scheep zou gaan, is niet ver trokken en blijft in Indië. Woensdag is het transportschip Simla met 1400 man uit Southampton naar Indië ver- maatschappij is uit Natal teruggekeerd, waar bij een gunstige regeling heeft getroffen voor de verlaging der tarieven op de lyn Durban Transvaal. 1870 werd hij by Metz krijgsgevangen 'r~T 1871 —1878 was hij militair Parijsdaarna senator voor en vice-president van Het voorstel der Pruisische Staatsspoor wegei omtrent de verlenging van deu geldigheidsduur der gewone retourkaarten in verkeer met Ne- derlandsche stations by gelegenheid van het Paasch-, Pinkster- en Kerstfeest, is door de Nederlaudsche spoorwegen aangenomen. Griekenland. De hardnekkige wyze waarop de Turken te Lazarina, en zooals nu blykt ook elders in het bezette gebied, de belastingen htbben pogen te ionen, heeft de Helleensche regeering bewogen om bij de Porte verzet aan te teekenen tegen het optreden van in c’e bezette streken. Turkije, aardbeving die nan weerskanten van de Straat der Dardanellen verwoestingen beeft aangericht, heeft zich naar bet schijnt in het geheele noordwesten van Klein-Azië doen gevoelen. Te Balikesri en in de oms’reken van Broessa beeft ze veel menschen laten ver liezen en groote schade gesticht. De Sultan beeft 500 pond gegeten, den minister van financiën bevolen om de naar Konstantinapel vervoerde gewonden op staats kosten te verzorgen en een commissie gezonden om hulp te verleenen. Een andere commissie hond inzame'ing voor de slachtoffers. Amerika. Uit de nadere berichten over den storm die over de Vereenigde Staten heengetrokken is, kan men opmaken dat veel menschen er bet leven bij verloren hebben, en dat de schade aanzienlijk is, maar daar de middelen van gemeenschap op vele plaatsen gestoord zijn, ontbreken nog haast alle bijzonderheden. Te Boston hebben Dinsdagnacht verscheiden branden gewoed, en de storm had ook den Bignaaldiensl van de brandweer in de war gebracht. Het is al bekend dat 36 personen op de kast van Nieuw-Engeland omgekomen” «ye. Üuitbchland. Een-en-veertig professoren der Berlijnsche univeisiteit, waaronder Delbrück, Karnack, Mommsen, Waldeyer, Bergmann en Kiepert hebben tot de Kamer een petitie gericht, waarin zij deze verzoeken het wetsontwerp tegen de privaatdocenten te verwerpen. Naar aanleiding van de verscherping der exaraeneischen door den minister van onder- wys zyn te Napels de studenten aan het muiten geslagen. De jongeheeren verbrijzelden deuren, banken en ruiten, dwongen de professoren hun lessen te staken en molesteerden den uni»erbi- teitssecretaris Santoro, die ter verdediging zijn degeusiok wilde gebruiken, wat nieuwe herrie veroorzaakte. Later manifesteerden de studenten voor de coorautenbureelen. De universiteit zal gesloten worden. Oostenrijk. Het groote dorp Boryslaw in Galicië ia geheel verbrand. Honderd gezinnen zijn zonder dak. stelling van de antichambre in het gebouw der Tweede Kamer den 24n dezer moeten zyn af geleverd. r Lx.. »ich' gericht eerst tot den prefect, daarna tol deu., minister van binnenlandsche zaken. Voor- loopig werd de zaak geregeld. De commissie, welke was benoemd om hei tuaschen Zweden en Noorwegen gerezen con flict over het beheer der Buitenlandsche zaken uit den weg te ruimen, heeft geene oplossing kunnen vinden, die beide partyen voldoet. De inzichten over verschillende quaestiën loo- pen zoozeer uiteen, dat een vergelijk voorloopig tjt de vrome wenseben behoort. en verward zyn beden de be Engeland en Rusland in Oost ik oen langen brief aan Granger, waarfn ik met do grootste nauwgezetheid al de punten opnam, die mij bet meest plachten to hindoron. Ik was tevreden over mij zelven. Maar ik moest nu naar bet dom om don brief aan Bastiaan ter bezorging to geven. Terwijl ik wegging, kwam or plotseling oen gedachte bij mij op, die myn tred vertraagde’t was de gedachte, dat ik de wasch- vrouwen weer tien zou. Ik voelde lust om een omweg to makon mair ik had bij mij zalven ge zworen niil te zullen toogevon nar. mijn angst, en ik ging door. Bij don uitgang van T park bospoUrde ik don kleinen geitenhoeder, die mij in dienst van mijn voogd bespiedde Maar ik had reeds een te groote overwinning op mij zelven behaald, om mij dit aan te trokken, en ik keek niet eons naat don jongen om. Weldra had ik de waschplaats bereikt en door stond do op mij gevestigde blikken, zon Ier de minste ontroering. Ik lachte om mijn dwaze angsten van vroeger. Ik ging moedig de hoofdstraat van hot dorp door, en de bewoners, die ik tegen kwam of die aan hunne deuren stonden, grootten mij beleefd. Ik ontmoette ook den pastoor en bleet eon oogenblik met hem staan praten. Niets gedwongens straalde er in zijn houding door; hij dacht blijkbaar niet dat ik gek was. ‘Mijn zelfvertrouwen begon weer aan te wakkeren, en ik begreep dat ik, bedolven onder mijn sombere denkbeeldeh, onwillekeurig spook sels bad opgeroepeto, die ik maar behoefde aan te raken om ze te doen verdwijnen. Dia lasteringen van Placide hadden inderdaad geen weerklank gevonden, en h<-t eerlooze komplot zou op beschaming mijner (Wordt ver old.) ter in verzegelde van 5 en 2*/9 liter, het attest van n Hamel Roos, .30. bij: Generaal de Ladmirault, de oudste generaal van heb Fransche leger, is in den leeftyd van 9U jaar overleden. In gemaakt. Van gouverneur van het departement Vienne den Senaat. De Oostenryksche regeering beeft de be dreiging om de hoog school in Praag te sluiten, als de studenten mochten weigeren om de colleges te bezoeken niet ten uitvoer gebracht. Zij wil den toestand niet erger maken dan bij is, en hoopt, met de studenten voorloopig hun gang te laten gaan, nieuwe moeilijkheden te vermijden. Intusschen werkt zij druk aan een nieuwe taslverordening, die waarschijnlijk in do volgende week verschyuen zal. Volgens hetBerl. Tageblatt zullen Duitsch- land, Oostenryk, België en Nederland op de suikerconferentie, welke op 15 dezer te Brussel bijeenkomt, een voorstel doen tót algeheele afschaffing der uitvoerpremies. Frankryk echter sehjjnt daartoe nog niet bereid, en Enge- lands gevoelen is nog niet bekend. Nh een debat van drie degen beeft de Kamei van Baden wet 29 tegen 28 stemmen de re solutie aangenomen, waaroij bet gouvernement wordt nitgenoodigd uit de geschiedenisboeken voor de scholen, de Chauvinistische passages enz. te schrappen. Deze stemming maakt sen salie. De »Nat. Zeit.< verwyt aan de meerder heid, dat ze den oorlog van 1870 verloochent. De Presidentsverkiezing in de Z.-A. Repu bliek is feitelyk geëindigdmen gelooft, dat president Krüger met groote meerderheid her kozen zal zyn. Een hevige noord westerstorm heeft Woens dagmorgen aan de kusten en in het binnenland gewoed. Het treinen verkeer onderging hier en daar vertraging. Italië. i de in aanbouw zijnde polikliniek en van justitie te Rome is door 250 en 50 m. werklieden gestaakt, om gebrek aan werk en De directeur der Ned. Zuidafr. Spoarweg- .ersobil ran meaning ow het loop. Zjj b.bb n Maar, ondanks je uitvluchten en de losbeid, waar mee je mij schrijft, zie ik toch wel dat je wat be zorgd over mij zyt, en daarom wil ik je geruststellen omtrent hetgeen je noemt«het wegloopen van mijn ziel." Er zijn er, die terwijl zij in het leven enkel de verwezenlijking hunner droemen najugen, gereed staan om dat leven weg te werpen als eeu last, zoodra zij geen hoop meer voeden. Maar daaronder behoor ik nietwant zie, ik vind in de grooto smarten der liefde toch nog eeu zeker iets, dat reiner maakt en opheft boven hot aardsebe. De smart opent de zie len der geloovigen en doet die der ongeloovigen verdorren. De arme Schultz is de eenige oorzaak van mijn stilzwijgen. Sedert een week is hij door oen zon derlinge treurigheid behebt; hij is bedrukt alsof bij een voorgevoel had van een naderend ongeluk. Ik durf hem bijna niet verlaten, want ik voorzie dat hij weer een aanval krijgen zal. Hij begrijpt zelf het gevaar waarin hij verkeert, want ’s morgens vroeg komt hij al bij mij, en hij is niet gerust voor hij zich overtuigd heeft dat hij mij den ganschen dag bij zich hebben zal. Dan stelt hij mij voor om □aar buiten te gaan. Wij doen zoo en ontbijten onder een gelen wijngaard, voor een eenzame herberg. De natuur spreidt de wegstervende pracht van den herfst m ons heen. Wij praten en philo- sopbeeren honderd uit, en Schultz vergeet zijn angst. Ik zie met blijdschap hoe die knappe kop, zoo ge leerd en zoo diep, herleeft en weer vonken schiet. Tegen etenstijd komen we thuisde kinderen loo- pen ons te gornoet, en ik zie myn wijsgeer weer kind worden met zyn spruiten De DuiUohers heb. De hoofdredacteur van de >Kladderadatsch,< Trojan, beeft appel aangeteekend tegen het vonnis wegens majesteitsschennis, waarbij hij tot twee maanden vestingstraf is veroordeeld. Frankrijk. Volgens >Figaro< verdienen 1200 van de 2500 doktoren te Parijs nauwelijks den kost en verkeeren 5000 van de 10,000 doktoren in de departementen zoowat in den toestand van ’n conducteur des pouts et chausséesc. Het aan tal studenten in de medicynen in Erankryk is sedert 1870 van 4000 tot 8500 geklommen. De faculteiten leveren elk jaar 1200 doktoren af voor 6 a‘ 700 vacante plaatsen. De Provinciale Staten van Noord Brabant hebben gekozen tot lid der Eerste Kamer ter vervanging van jhr. Verheyen, den heer dhr. uir. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, burgemeester van ’s Hertogen boseb, met 49 van de 59 stemmen. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan den schoot-bij-nacht Stokhuyzen, ebef van de ma rinestaf, opgedragen H. M. de Koningin voor te lichten omtrent de samenstelling en het gebruik van personeel en materieel der konin- klyke marine. De voordrachten van den schout- by-nacht zullen in den loop van deze maand aanvangen. hebben. Diana ried wat er in mij omging, en op eon mor gen had ik haar zoo treurig mij zien aanstaren, dat ik mij schaamde over mijn moedeloosheid, ’t Was of een stem mij toerisp dat ik bang was voor een schaduw, en ik besloot, al moest ik er dan ook bij omkomen, de zwakheden, waaraan ik had toegege- ven, óen voor óen te bestrijden. Ik stelde mij vlak tegenover het zoozeer gevreesde spooksel, door de stukken van myn proces na te lezen. Ik was nu verwonderd over mijn eigen ka'mte en, om my voor te bereiden op de discussie, schreef vyanden uitloopen. ben inderdaad klaarheid van houden moet. Als gij mijn Schultz zaagt te midden van zijn gezin, dan zoudt ge den trots begrypen, dien ik ge voel. Mevrouw Schultz is een van die mooie, tee- dere huisvrouwen, wier bevalligheid en goede zorg, wier geestdrift en kalmte tevens, een gezonde en liefelijke atmosfeer om haar heen verspreiden. Ik blijf den avond mgt de Sohultzen doorbrengen, want sedert eeuigen tijd eet ik aati hun tafel. Zij houden allen van mij, omdat Suhultz van mij houdt, en men zou soms, bij de belangstelling en de genegenheid die zij mij betoonen, denken dat zij het akelige ge heim geraden hadden. Nu, vriend, zult gij, denk ik, wel gerust zijn, en, indien ik in ’t vervolg weer eens wat achterlijk mocht wezen in de vervulling van mijn taak, dan weet gij waar het aan ligt. XXIII. Intusschen was het Zondag geworden, on den volgenden dag zou het gevreesde onderzoek plaats Ï8) Tot 's avonds toe bleef ik onder den akeligen indruk, dat iedereen mij reeds voor gek aanzag, en telkens herbaalde ik; ,,’t Is jammer, ’t is jammer!" Diana begreep niet wat die woorden beteekendon en vroeg het mijmaar ik durfde haar mijn kwelling niet openbaren en trachtte vroolijk te schijnen. h André l" zeide zij op smeekenden toon, schei er uit I Ik zie dat gij lijdt, en je gemaakte vroo- lijkheid doet mij pijn." Ik zou mijn leven hebben opgeofferd om haar een smartelijken indruk te be’paren, maar de noodlottige manie was sterker dan mijne liefde. Telkens en telkens weder zeide ik tot mij zelven «Neen, ik ben niet gek 1* Maar dat onophoudelijk herhaald refrein van tf’t is jammer, ’t is jammer I" kwam altijd weer op in myn hoofd, even als de branding op het strand, en de arme beeltenis van Diana, die ik in mij omdroeg, weende bitter over mijn martelaarschap. Onduidelyk richten over Azië. Uit Engeland wordt gemeld, dot de kansen voor het sluiten der Chineesohe leening goed slaan, nu de eisch tot openstelling van Taliën wan als verdragshaven is ingetrokken. Uit Rusland wordt daarentegen geseind, dat tus- seben Rusland en Duitschlaud een overeen komst is aangegaan voor bet sluiten eener Chiueesche leaning van honderd millioeu dollars ^wkriigbur. Vittoria Broa. De heer R. A. Schiiderman, schoolhoofd te Groningen, deelt in de <N. Gron. Ct.» het onderstaand geval mede, waarby hy een op roeping doet om geldelyken steun en werk, doch dat wy liever ah een pleidooi voor Staats- pensioneering, ook aan oude arbeidsters, en voor werkloozenverzekering, ook voor vrouwen aangemerkt zouden willen zien Men oordeele: Drie en zeventig, 43 en 34 jaren oud zyn de leden van het gezin, bestaande uit een byna afgeleefde weduwe van den netten burgerstand met 2 dochters. Het oudje, reeds 30 jaren haar man, die bediende op een kassierakantoor was, mi’sende. heeft met bard werken den kost verdiend zoolang zij kon. Thans is zy krom, aamborstig, doch zindelijk en overleggend om met het weinigje, dat er in koint, de huishou ding te besturen. Er wordt minder ontvangen dan de huishuur bedraagt en. de gevolgen bleven niet uit De zes mooiste stoelen zyn de canapé naar de woning van een ander reeds gevolgd eu o Is alles weg zul zyn, wat dan Doch zoover mag het niet komen Flauw van den honger heeft de heer 8. bet drietal aangetroffen 1

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1