VTO HOLM'S 1P feuilleton. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 7498. KIESWET kexxïsgevtxg Builenliuidsch Overzicht. DHALSBANDJËS. I rs. rfmarkt. GROÏW ÖIMA. ilden MJmegen. /esthaven 198. Maandag 7 Februari 1898. 36ste Jaargang. fc HOLM, )rs, Zeist en j van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. .j schatting de uit— BEDOELD IN ARTIKEL yevraagd. lb. lo.lb, 2o. 2. 2. GOUDA. 1.75 450.00 87.50 300.000 KIJS NS DU aan me IINKMAN ZN I ■F De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post y 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. «Zal mijnheer zich kleoden Ga zeggen aan de gravin dat ik me wat ver- Mii '*’linkotn.1 of inwoning, R UN: IONDERDAG en inr. G van 1 tot S uur nps ÉS (A’aar 'het Fr much.) KRD. geschiedt het eren ZONDER e bewyzen kan ggende getuig- sultaten van de halsbandjes, ?tte op den naam HOLTZ. den alleen na 95 cent door bï vruchtgebiuik of huur, ten minste 24 kubieke OT C",Firli. land gratis en nes vrij van alle irhooging. zendnl I. B. es- en Schel let Gouden llles. rkend ^maak ookt zeer aan dagelijksch aderen, zwakke erachtige ge- IdHINHE (1IIRIM. ADVERT ENTIEN wordep geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. die ons geiiius- et Wintersei- hebben, dit te Huurpr. Gemeente of deel der Gemeente. ‘I xangebodèith N1101 Sa EN, Wijk B N°. mdeweg D 29. Kamers met Suite laatsboven 8 is netjes en doel. Gas- eh Water*» i ven en beneden’ Do BURGEMEESTER ven Gjuda, brengt over eenkomstig art. 15 2e lid der Wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 8?) tor algemeene kennis, dat gedu rende dertig dagen van den 5n dezer maand tot en met den 7n Maart a.s. ter Secretarie dezer Gemeente ter inzage van belanghebbenden is nedergelegd de STAAT aauwijzende de uitkomsten der meting en j van gebouwde of ongebouwde eigendom men, welke vernieuwing, wijziging van grenzen of oenige andere verandering hebben ondergaan, als mede de uitkomsten en uitspraken bedoeld in de artt. 23, 40, 41 en 43 dor bovengenoemde Wet. Gouda, den 5 Februari 1898. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. In de Italinansebe Kamer verklaarde de mi nister van financiën, dat men de financieele quaestie beter in haar geheel zal kunnen on derzoeken by de beraad daging over de be groeting de regeering heeft het vaste voornemen een voorstel lot verminderiog van belasting te doen, welk verlies van inkomsten gecompen seerd zal worden zoowel door andere inkomsten als door bezuinigingen. De regeering wil echter wachten tot de financieele toestand van den loopenden dienst duidelijk is geworden, daar haar eerste plicht is, de hegrooting in het evenwicht te houden. De minister verwierp de beweringen van Giliotti, en bestreed diens denkbeeld om een progressieve inkomstenbelasting in te voeren. Met groote meerderne d nam de Kamer een motie aan, waarmede de regeering genoegen had genomen, behelzende, dat de Kamer, over tuigd van de noodzakelijkheid om een ver- mind ring van de rechten op graan en meel toe te staan, over gaat tot de behandeling van de artikelen. De BURGEMEESTER der Gemeente GOUDA, Gelet op de artikelen 11, 1^2 on 13 der Kieswet; Noodigt de mannelijke inwoners der Gemeente uit, om zoo zij in andere Gemeente over het volle laatst- verioopen dienstjaar in eene der Rijk? directe belas tingen pijn aangeslagen, wat de grondbelasting be1 reft in eene andere^Gemeente of in meer Gemeenten te zomen, tot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door overlegging, der, overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, vo <r voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór deri 15n Februari a.s. te doen blijken. Dezo aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belangheb benden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het derde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoo- digd daarvan voor den 15n Februari a.s. aangifte te doen. I De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een door den Ontvanger gewaarmerkt duplicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vast stelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden terug gegeven Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Ge meente, die krachtens artikel lb derzelfde wet aan spraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15n Februari a.s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uil de artikelen l en 2 der Kieswet, luidende Art. 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Ryks directe belastingen zjjn aangesla gen, het te dier zake verschuldigde vóór of op den In Maart voldaan hebben, en a. over het volle laatst verloopen dienstjaar zijn aan geslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, of de belasting op bedrijfs- en aandere inkomsten in naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72) b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31n Januari sedert den In Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur, achtereenvolgens in dezelfde gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bij- behoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de wérkelijke huurprijs per week berekend, ten minste beeft bedragen de som, voor de gemeente of gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in do bij deze wet gevoegde tabel Reuter seinde gisteren een bericht omtrent eene woelige Kamerzitting te Paryi. Uit de nadere berichten blijkt, dat de zaak niet veel Een brief van een arnbte- aan den oud minister van was geopend en de stukken te beduiden had naar van marine Kolon ën Delcassé, waren zeker tydeljjk by de autoriteiten ge weest, om later als wapen tegen den betrok ken ambtenaar gebruikt te worden. Junrès maakte van dit voorval een heftige interpel latie, doch de minister van marine verklaarde niets van de zaak te weten. De Regeering verkreeg goedkeuring op haar verklaringen met 317 tegeu 188 stemmen. of, krachtens eigendom, eenzelfde vaartuig van I Meter 2o dat zij op den 81 n Januari sedert den In Ja nuari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde persoon, onderneming, openbare of bijzondere in stelling in dienstbelrokking of nis inwonende zoon in bet bedrijf of beroep der ouders werkzaam zyn en als zoodai ig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zy op den In Februari in hel genot zijn van een door openbare instelling verleend pensioen van ge'ijk bedrag; met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeerenrzoo noodig, t*r bereiking van het veroischte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengeteld 8o. dat zij op den liï Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking .hebben van ten minste f 100,(nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste ffiO,ingelegd in de Rijkspostspaarbank 4o. dat zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaamheid, door of krachtens de w t gesteld voor de benoembaarheid tot een ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor oefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder hen, die den leeftijd van vyf en twin tig jaren hebben bereikt, verstaat dezo wet hen, die den leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15n Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe be lastingen geldt voor haren man die van minder jarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroe rende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar. wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ton minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijksop- centen verstaan. Aanslag in de vermogens- of in de bedrijfsbe lasting geeft goene aansraak op kiesrecht, indien hij hot gevolg is van eene met de waarheid strij dige aangifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs wordt maandhuur tot weekbuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling mot 50. By de berekening van het inkomen, bedoeld in art. lb, 2o., eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zy genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabelenkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, vermin derd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmer king. Indien hot inkomen, bedoeld in art. lb, 2o., als vast week-, veertiendaagse!), maand- of jaar loon is genoten en dit loon wegens ziekte of ver wonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het ge had ontworpen. Mijn toorn keerde zich tegen hem en ik sprong naar hem toe bij nam de vlucht, en wij liepen bijna *t ganse he plein in de rondte, onder de kreten der jongens, die mij boe langer hoe doller maakten. Ik was op het punt hem te grypen, toen bij een winkel invloog en de deur achter zich dicht trok. Ik schudde de deur zoo geweldig dat de glazen in stukken sj rongen. Men riep mij toe, dat de schelm achteruit was weg^eloopen. Ik bleef nu echter staan hoe driftig ik ook was, begreep ik toch dat ik mij dwaas had aangesteld. De dorpe lingen omringden my en maakten hardop hun aan merkingen. «Die arme meneer,» zei er een, „hij doet toch geen kwaad, waarom hem dan zoo geplaagd «Ik hou vol dat bij niet onnouzel is," riep een ander, «je ziet toch wel dat hij geen gezichten trekt «Zyn goeie moeder was ook niet kwaad, al was ze niet heelomaal in orde.* Er drong eene vrouw door den kring heen, zij trok een van de jongens, die mij had len uitgeschol den, met zich mee. «Je moot meneer André zeggen dgftje 'I nooit meer doen zult riep zo tegen den knaap, die van aegst voor mij schreeuwde en zich aan de rokken van zyn moeder vastklemde. «’tls Lazare geweest!» huilde hij. «Lazare heeft ons centen gegeven om meneertje Simpel te roepen!» «Verdomd I» zei de molenaar, «als ’t geen stukkie is van den beroerden kerel van een PlacideHij zal zich hebben willeu wreken over ’t pak slaag, dat hij gekregen heeft.» De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan don Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgende voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moe ten dragen boven aan de voorzyde hot opschrift «Vrij van briefport, ingevolge art. 50 dor Kieswet» en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzonder, gewaarmerkt door zijne handteekening. Gouda den 5de Februari 1‘98. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. oebereid is zy rank uitste- or zuigelingen lacad van OLM ie al irkantt bussen ro, »/J Kgr. èi 1.50, Voorzien taand fabneks- an de fabri- ik herinnerde mij de Duitsche logende van den man, de zijn schaduw verloren had, en ik vroeg my af, of ik niet voor altijd het voorkomen van een le vende had verwisseld tegen de vale doodskleur? Er kwamen wijngaardeniers voorbij, en ik hield mij achter een boom verscholen om hen niet van mijn gelaat te doen schrikken. Intusschen begreep ik dat mijn langer wegblijven Diana ongerust maken zou, en, toen de avond begon te vallen, klom ik den muur van het park van ’t kasteel over en sloop naar myn kamer, zoider een levende ziel te hebben ontmoet. Maar in mijn kam r vond ik den ouden Fritz, die my wachtte. «Men hoeft id tweemaal voor hot diner geluid,» zei hij. - «Noen I - vermoeid voel on dat ik haar verzoek mij te seboonen van aan tafel tj komen.» Toon hij wegging, riep ik hem terug. «Fritz,» vroeg ik, «zie je niets vreemds van avond Hij zag mij verwonderd aan, terwijl hij antwoordde: «Neen, ik zie niets vreemds aan mijnheer, of 't moest zijn dat uw jaquet op twee plaatsen gescheurd is. Mijnheer zal in t bosoh aui doornen zijn blij ven haken." Zoodra Fritz weg was, liep ik naar een spiegel myn akelige lijkkleur kwam mij nog valer vojr bij het lamplicht. Hot koude zweet brak my uit, ik kon er nu niet langer aan twijfelen, ik was reedt de speelbal van een hallucinatie, en volslagen krank zinnigheid zou wel volgen. Fritz kwam terug met myn middagmaal. (Wordt vervolgd.) I iht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien gedeelten eener Gemeente in de bij deze t ret gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, 1 ordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, edeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan iy de Staatscourant, met bijvoeging van de advie zen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij do b’’s'uiten van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krach ten^ vroeger gedane aangifte op de loopende kie- zeralijst voorkomen, hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lyst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari als- nog hetzelfde huis of een gedeelte van hezelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2o.« genot van pensioen; 8o.j bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijks- ppstspaarbank 4o. afleggen van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wèl noodig voot hen wier plaatsing op de lijst berustte op lo.bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indian zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis oreen gedeel e van het zelfde buis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2o. op genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedryf of beroep der orders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burge meester een aangifte—biljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover do Gemeente Gouda be treft, het volgende bepaald Lr iv Vrije kost iuim.lvrye Woning v kom. I of inwoninir, i - o» mwoning, Tranen van spijt welden in mijn oogon opik boezemde medelijden in. Ik haastte mij om weg te komen, on, zoodra ik het dorp uit was, liep ik het bosch in. «Zy hebben hun zin," dacht ik, «morgen ben ik gek Vruchteloos trachtte ik myn stervende geestkracht te behouden. «Toch denk ik nog," dacht ik bij mij zelven, «mijn hersens zijn nog in ordeik be grijp den schandelijken streek, dien zij mij hebben gespeeld, ik weet wat zy mot mij voor hebben Ik herken die boomen en die paden ook. De her innering aan hot verleden leeft nog bij mij, ik weet wat ik hier gevoeld en gedacht heb.» Een beekje murmelde door het groen ik naderde het en boog er mij overheen om te zien hoe ik er uitzag. Myn gezicht was zoo bleek, dat ik er van schrikte. «Als Diana my zoo ziet, zal zij er be droefd over worden," riep ik, en ik durfde niet terug keerrn naar het kasteel Ik weet niet hoeveel uren ik daar in dien omtrek dwalen bleef; telkens kwam ik mij weer spiegelen in de beek en telkens vond ik mij zelven nog blee- ker. Ik trachtte mij te overtuigen dat ik onder den invloed was van een schrikbeeld zou ik, vroeg ik mij zelven af, aan Diana’s droefheid denken, als ik mijn verstand miste? Maar het water was toch helderalle voorwerpen, de lucht, de boomen, myn kleiren spiegelden er zich met de hun eigene kleur in af. Ik kon dus niet meer twijfelen en staarde, alsof ik er met onweerstaanbare kracht door werd aangetrokkén, op dat onbewegelijke, bloedelooze ge laat, op die verwilderde oogen, die op de mijnen gevestigd waren. Een vreeselijko angst overviel mij, 89) Maar, op ’t zelfde oogenblik toon ik mij gered dacht, stond ik aan den rand des afgrond;. Ik had Bastiaan myn brief gegeven, en keerde terug, gelukkig dat ik eindelijk het juk der vrees had afgeworpen, toen ik mij op het kerkplein volgen zag door oen hoop kinderen, in ’t midden waarvan Lazare, de kwajongen in dienst van Placide, heele aanspraken hield. Het gelach van die kinderen hinderde mij en ik bleef staan doch nu bleven zy ook staan. Ik werd driftig en maakte een beweging als om hen weg te jagen. Sommigen zetten het dan ook op een loopsn, maar Lazare stak den gek met mij en twee of drie der brutaalsten deden het hom nazij maakten allerlei grimassen tegen mij en riepen«Allo, meneertje Simpel, dans ereis voor ons Op het leven, door dien troep kinderen gemaakt, waren de bewoners aan hun deuren gekomen en in eei oegenblik vestigden zich aller oogen op mij. Ik wilde niet ten spoelbal strekken aan die kinderen, en vloog op Lazare aan, dien ik voor den belhamel hield, toen ik eensklaps aan den anderen kant van het plein Placide bespeurde, die mij met een spot tenden glimlach aanstaarde. Als een bliksemstraal schoot het my door den geest, dat hij dat standje S wm-r,

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1