I 8 ir. enial en, BUUR GRAVIN DIANA. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, sr. Dinsdag 8 Februari 1898. No. 7499. 36ste Jaargang. een 10. G FEUILLETON. BaUcnlandsch Overzicht. Jlggte p ’.i - b' (ompajy S, 'OPDX KENNISGEVING. >uda. - 'd kennisgeving. J IT n van s Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 5 Rangenomen de vermindering der 0 22.50 0 5 26.50 Frankrijk ia bet statu quo te vesten, i mij. 0 0 5 5 0 5 18.— 18.- 26.50 26.50 De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. OUDA. ikelhais*, 42.- 34.— len), Anker 45 F1 nel fleaeh. i" 36 (Naar het Franech.') r Per 12 :h, Flesaeheu. 10 22.50 26.50 22.50 5 26.50 22.50 26.50 0 22.50 Heden begint hst prccos tegen Emile Zola Aurora voor het Hof van Assisen te 1.01 IN III. COURANT om te at rij naam niet ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Verspreide Berichten. Italië. Te Napels hadden eenige veebtpartyen plaats tusschen betoogers en de politie. Te Perugia begaf zich een troep werklieden naar den zetel van bet dagelyksch bestuur der stad om brood en werk te vrager. De burge meester wist hen te bewegen uiteen te gaan. Een gedeelte trok naar den Corso Garibaldi, waar een gevecht plaats greep met de politie. Een agent werd gewond. Tien betoogers werden in hechtöo>s genomen. JD de laatste zes maanden zijn naar schat- ting twintigduizend Thessalische boeren van ellende omgekomen. Pruisen. De twee rykste mannen in Pruisen zyn de Frankforteclie Rothschild en de «Kanonnen- koningc Krupp. De eerste bezit een vermogen van 215.,000,000 mark de laatste een van 128,000,000 mark. Krupp verdient echter met zyn kanonnen bet meest van beiden. Zyu winsten bedragen namelijk 9 millioen mark per jaar en die van Rothschild >maar« 6 of 7 millioén. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Gouda, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het ie suppletoir Kohier der plaatste!yke di recte belasting op de Inkomsten in deze Gemeente, voor het dienstjaar 1897, door Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollaad goedgekeurd, in afschrift gedu rende Vijf Maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der Gemeente, en dat voormeld Kohier ter invordering is toegezonden aan den Gemeente-Ontvanger. Gouda, 7 Februari 1898. Buigemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. De Italiaan&che Kamer verwierp met 251 tegen 93 stemmen het voorstel der uiterste linkerzijde om de rechten op graan en meel af te schaffen. Daarna werd bij stemming met zitten en 6 weken •rentte uur. en de Parye. De ministerraad, die Zaterdag onder leiding van president Faure is gehouden, heeft uit voerig alle qua^sties besproken, welke zich naar aanleiding «an dit proces en de zaak Dreyfus hebben voorgedaan, als daar zijn het verzoek van Zoïa, om den minister vau oorlog te mach tigen als getnige voor het Hof te verschijnen, de dagvaarding van generaal Mercier en van de overige officieren, enz. Wat besloten is, wordt strikt geheimgehou den en zal eerst heden blijken, terwjjl de be slissing genomen is dat de aangelegenheid van kolonel Picquart, die ook is besproken, eerst na afloop van het proces-Zola bekend zal worden gemaakt. Het eenige wat van de beraadslaging ia uit gelekt, is dit, dat er zeer levendig gediscussieerd is en de besluiten eerst genomen zijn na hevige debatten. Nu langzamerhand bet Engelscbe parlement 40) «Mevrouw de gravin was zeer ongerust,* zei hy, «zij wilde hier komen «O,* riep ik, «sluit alle deuran dicht, dat zij er niet door kanl" «Ik heb haar al geruit gesteld, door haar te ver zekeren dat mijnheer maar wat moe van ’t loopen was.* «Heel goed I Ga nu maar heen, ik moet werken." «Maar heeft mijnheer dan geen honger en moet ik dan niet bedienen «Neen, ’t heb niets noodig, niets 1 Ga maar heen 1* Ik bleef alleen Nachtelijke stilte omgaf het kasteel. Ik ontleedde een voor éea de gevaarlijke sympto men, die zich bij mij hadden voorgedaan. Ik werd bang van de klaarheid, waarmee mij allerlei akelige histories van menschen die gek waren geworden door de slechte behandeling van hebzuchtige bloed verwanten, voor den geest kwamen. In mijn klim- menden angst baalde ik uit myn boekenkasten de werken van Esquirol, van Brière de Boismont, van Willis, en herlas hunne studiën over de gehalluci- neerden. Ik vond er nieuwe atof in tot ontmoedi ging; in elke beeohryring van een krankzinnige weder zal bijeenkomen, beginnen de Engelsche ministers in hun redevoeringen enkele mede- deelingen te doen over de ontwerpen die aan de orde zullen gesteld worden. Het wetgevend program, door den heer Chamberlain in zyn redevoering te Birming ham ontwikkeld, is niet zeer ryk. Het bevat eigenlijk slechts drie belangrjjke onderwerpen Plaatselijk zelfbestuur voor Ierland, I gerher- vorming en legervermeerdering, en verdeeling van Londen in eenige gemeenten. De Ieren zyn niet bjjzonder iugenomen met bet surrogaat voor Home Rule, dat de ünio nistische regeering hun geven wil. Na zy den inhoud kennen van Gladstone’s voorstellen, is het voorstel van Balfonr en Chamberlain wel wat erg schraal naar hun zin, en men eer wacht dan ook, dat zij het ingeiiende ontwerp krachtig zullen bestrijden. Voor de totstandkoming der legerhervor- ming rekent de regeering op den steun der liberalen, wier oud-minister van oorlog, Camp bell-Bannerman, reeds in een redevoering steun aan het regeeringsontwerp heeft toe gezegd, onder voorwaarde dat de regeering haar veroveringspolitiek wyzigen zal. Doch de kans is groot, dat de behandeling van dit ontwerp nog menig onaangenaam oogenblik voor de Regeering met zich zal brengen, daar bet de gelegenheid geeft te spreken over de daden en plannen der Regee- ring in de verschillende doelen van bet Ryk. Het ia duidêijk, dat daarbij de strydin Soedan en de nederlagen in Indië niet onbesproken zullen blijven. Eu dat zijn zeer zwakke plaat sen in het harnas der regeetiog- Aan bet eind der Fransche Kamervergadering van Zaterdag viel Denys Cochin de politiek van Europa, en vooral die van Frankryk, tegenover Griekenland aan. Haootaux zeide, dat Frankryk niet gestreng tegen Griekenland is opgetreden. Decrais was van meening dat de critiek van Cochin Europa treft en niet Frankryk. Hy verdedigde de staatkunde der regeering en zong den lof van het Fransch-Russiscbe verbond, dat niet belette op zeer hartelyken voet met Engeland te leven. Het Cbineescbe vraagst ik zeide by is ernstig, want daar zyu de Europeesche belangen in onderlinge tegenspraak. Het belang van handhaven. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt by deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den 4 Februari 1898 executoir is verklaard Een suppletpir Kohier der Personeele Belasting, dienst 1897, nr. 8. dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 7 Februari 1898. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS opstftau aangenomen de vermindering der graanrechten tot 5 lire tot op den Sisten Mei en de vermindering van 1 lire per quintaal voöt gerst, 1J lire voor rogge en 2| lire voor witte maïs. De Kamer heeft met 198 tegen 37 stemmen het geheele ontwerp tot verlaging der graan rechten aangenomen. De correspondent van de Tempi* te Rome weet te vertellen dat Italië de caudidatuu- van prins George van Griekenland voor de land- voogdij van Kreta zal ondersteunen. Markies Viscönti-Venosta, die de leiding van de buiten- landsche zaken weer zelf in de hand heeft genomen, moet er de. gezanten van de groote Een echt aartsvaderlijke familie is die van een werkman te Lubichow, in Pruisen. Die man heeft niet minder dan 24 kinderen, die allen getrouwd zijn de jongste heeft een paar dagen geleden bruiloft gevierd. Drie andere kinderen bij had er 27 zyn overleden. Belgis. In het kamp van Beverloo heeft een gevecht tusschen eenige militairen en kwaadwillige plaats gehad. De schildwacht, geplaatst naby den post der barak no. 4 van het oefeningsplein, zag eenige met zeisen gewapende kerels rondsluipen en beval bon heen te gaan. In plaats van te gehoorzamen, namen zy eene dreigende houding aan, zoodat de soldaat, de wacht riep. Deze 700 meters verder liggénd, hoorde hem niet. De zwervers verdwenen. Een nor later, toen men den soldaat kwam afloaaen, ging by met den korporaal en eenige mannen zoeken naar de aanvallers. Men kon er een aanhouden, maar de soldaten werden toen aangevallen door een bende van 30 personen, mannen en vrouwen. Een overgroote hond werd tegen de soldaten opgebitsttwee geweerschoten velden het dier neer. Voor de krachtige hooding namen de aanvallers de vlocht. .De gendarmerie hield eenige der bende aan. Vereenigde Staten. Wyn in het Witte Huis. De president der Vereenigde Staten, de heer Mc. Kinley, heeft onlangs de verbolgenheid gaande gemaakt van een Gereformeerd predikant te Wilmington in den ‘•taat Delaware, omdat hij bij gelegen heid van een officieel diner in het Witte Huis verschillende wjjnen had laten roaddienen. Ook een andere prediker, Coursey van den Methodistentempel te Harrison, gispte bet ge drag van den president en liet zich omtrent deze aangelegenheid in eey predikatie op do volgende wyze uit De zondaar, die een hooge positie bekleedt, wordt gewoonlyk niet voor zjjn daden ter V( rantwoording geroepen, terwyl de arme zon daar, die een nederige positie beeft, gestraft mogendheden al van hebben verwittigd, met de byvoeging dat bij uit alle macht wilde meewerken aan de regeling van het Kreta- vrangstuk. Zeker is het bericht niet, evenmin als dat v<T de «Frankfurter Zeitung*, dat Rusland, Frankryk en Engeland het over de candidatuur eens zyn. Zeker is $lleen dat Duitschland en Oostenrijk-Hongarye ertegen zyu niet onwaar- scbynlyk dat de vier andere groote mogendheden ervoor zijn. De «Nówosti* spreekt, in een nieuw artikel, niet van Italië maar alleen van Engeland, Rusland en Frankryk, en dreigt dat deze in <le Oostersche zaken hun eigen weg zullen gaan als Duitschland en Oostenrijk- Hon«r ;jje niet toegeven, Dat zou de ontbinding ven het Concert zyn. De Oostenryksche en Hongaarsche bladen zyn over ’t algemeen tegen de candidatuur van den prins. Het «Fremdenblatt* herinnert dat het het Concert al zoo’n moeite gekost heeft om het eens te worden over de dwangmaat regelen naar aanleiding van de Armeensche gruwelen. Het is dus geen wonder dat men het nu niet eens kan worden. Bovendien gelooft het blad niet dat de Sultan zich zal laten overhalen. herkende ik mij zelven, en, als een ontleedkundige die in zijn eigen lichaam al de werkingen van zijn mes voelen zou, zoo voelde ik do vlagen en de dof heid en de angsten, waarvan ik de sombere beschrij ving las. Ik wilde die kwellende boeken wegwerpen maar ’t was mij ónmogelijk. Mijne oogen bleven als betooverd op de bladzijden gericht en ik verslond ze hygend. ’t Was of een raderwerk zich van mijn gedachtenloop had meester gemaakt en myn brein zijn wentelingen volgen moest om er eindelijk ver pletterd uit te komen. Ik weet niet hoe lang ik over dien afgrond gebo gen bleef. Eensklaps betrapte ik er my zelven op dat ik als een bezetene allerlei gebaren maakte. Ik stond op, het boek vist, ik sprong vooruit, zetto er den voet op en vertrapte het. XXIV. Toen ik wakker werd, kwam de dag nau. Ik zat in mijn leuningstoel en myn gezicht was nat van tranen. De stralen van een benevelde September-zon gleden tusschen het geiende loof, uit den vijver ste gen witte nevelwolkjes op, die als lykkleeden over de grasperken zweefden alles in de natuur scheen te sterven, en boven de torentjes van het kasteel vlogen eenige raven met klagend geschreeuw. Ik poogde my te herinneren, waarom ik in mijn boekvertrek zat, toen ik zachtjes hoorde loopen Fritz naderde my, en, zoodra hij gezien had dat ik wakker was, zeide bij «Kom maar binnen, mevrouw 1* Op ’t zelfde oogenblik stond Diana voor mij. «Gij hier?* riep ik uit, zoodra Fritz ons alleen gelaten had. don „Maar van daag moet je je zaak winnen. Je hebt het toch niet vergeten z/Neon, maar ik kan me niet meer verdedigen. Ik wil niet voor die dokters komen I Ik zal wel gek worden, ik ben het al ze hebben gelijk. Het beetje verstand, dst ik nog bezit, zou me daar wel begeven ik ga niet.* «Maar, André, dan zijt ge voor altijd verloren I Denk toch aan uw lot in de toekomst, aan uw le ven, uw vrijheid I* „Ik heb geen toekomst, mijn leven is doelloos, waarom zou ik hun mijn vrijheid betwisten Laat hen mijn fortuin 'jomen I ’t is beter zoo mijn voogd zal mij dan niet m u scheiden, en gij zult dan niet alleen zitten treuren." «Zal ik niet treuren riep zij op een t oon, waar van het verwijt mij een rilling aanjoeg. «Zal ik niet treuren, als ik u vernederd zie I André, roep uw verstand terug I Toen wij kinderen waren, heb ik uwe moeder gezworen over u te zullen waken." „Mijn hart is dood, en ik zal sterven zoo als mijn arme moeder gestorven is." Diana hoorde mij ontsteld aan voor het eerst bleef ik doof voor haar opwekkende stem. #’t Is onmogelijk I" hernam zij op wanhopigen toon. „God kAn zulk een ongeluk niet willen I André, ik smeek u." En bij mij geknield, greep zij mijne banden in de haren en staards mij aan met vertwyfeling, ter wijl de smart uit al hare trokken «prak. „O, vergeef mij!» riep ik, „vergeef my, maar ik ben bang.* (JFtrdt vervolgd.') „Je,'1 antwoordde zij, „ik heb den heelen nacht door uw licht zion branden. Katharina durfde ik niet naar je toe sturen, en wel tienmaal heb ik op ’t punt gestaan zelf te komen. Wat is er toch met je gebeurd, André Gij hebt geleden, dat heb ik gevoeld." By deze woorden kwam mij den vreeselijken avond dienjk had doorgebracht, weer voor den geest. «Ik heb laat zitten werken," mompelde ik. Diana keek naar de boeken, die op mijn tafel lagenzij raapte het deel op, dat ik vertrapt had ik wilde het haar ontrukken, en zij hield er een blad van in de hand. «Myn God stamelde zy, zoodra zij er een blik op geslagen had. Balden zwegert wij een oogenblikalles wat mij omringde verkondigde de zwakheid, waaraan ik toe gegeven had de wond mijner ziel lag bloot, on zij schroomde die aan te raken. „Ik zie hoel b'eek, niet waar?" vroeg ik, toon ik zag dat zij mij aanstaarde. „André I" riep zij, terwijl zy mij het uitgeacheurde blad voorhield, «André, waarom hebt ge u aan die pijniging blootgesteld «Ik wilde weten hoe sterk ik was." «Maar dat is zeer onvoorzichtigWist ge dan niet dat een zoo geweldige bevangenheid zelfs den sterksten geest in verwarring brengen kan?* «O, ja, ik weet het," antwoordde ik op bitteren toon, «Ik weet het, want ik ben er onder door gegaan „Wat, André? Laat je in Gods neerslaan I* «Ik ben het al I En ik ben te moe

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1