)den ft TOEN, BINNENLAND. 3, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. GRAVIN DIANA Vrijdag 25 Februari 1898. No. 7514. 36ste Jaargang. 10 uur 11 uur i 10 uur Bultenlandsch Overzicht. n 11 uur ïlxt da- 17. FEUILLETON. r re X®* E«i lichte# dag ceutsobe Bürgerpark schelen en 8 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. A' stieren boven van het loopende jaar worden n keuringen de ingericht TENDE- 7J ten) 6 premiën voor stieren wroutswaarder, fe Ruigeweide l ar lander veen* terwoude, Ter Voorzitter, retaris. ringen in het Schoonhoven, en a/d IJsel, strecht, Vlist, m» Zegwaard, ®n en Nood- 41. Het «•achtige Zolder, ?ileiding, arachtige De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. getrouwd te zjjü. Eenmaal in China de vrouwen dan aan baar lot over- de stad hebben, bestaat Laibach hertogdom Kraia en weer soon, was. de een 1,111 INIIL COURANT (A'aar het Fransch.)} verboden. De Duit^che door gendarmes ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letter» worden berekend naar plaatsruimte. en griep. Er zyn 300 man ziek. deel van het bataljon is naar elders is in 1890 «au Engeland afgestaan. Terwyl man nu in Eigeland zeer opgewonden is, b'jj ven de Fransohen merkwaardig kalm, lu den grond van de zaak zijn beide het eeus een inval in Sokoto zou ren onrechtmatige daad zijn. De quaestie zal dus wel in der minne geschikt worden Over invloed zich gevoelen ia Nieuw-Engeland, zoowel ais in de midden-staten en bet Zuidwesten vor- men zioh partyen van jonge en oude mannen, die bun geluk in de goudryke poolstreken gaan beproeven. Men kan bet als zeker beschouwen, dat Klondike een even snelle ontwikkelingsperiode te gernoet gaat als vroeger de Transvaal en Australië. Binnen een be- trekkelyk korten tyd kan men er zeker van zyn, dat die onherbergzame oorden door spoor en telegraaf met de bewoonde wereld verbon den zullen zyn. Dan behoeft ook een spoorwegverbinding van Amerika met Azië niet zoo heel lang tot de droombeelden te blyveo behooren. Daartoe zon dan natuurlek een reuaenveer over een bstrekkelyk groot stuk zee vereiooht worden, om van bet vasteland van Amerika, bet Noord* westelykste boekje van Alaska, den overkant bet noordoostelykste pontje van Siberië te i ereiken. Als dan slechts de groote Trans- Siberisebe spoorweg een weia'g verlengd wordt zal bet den Amerikaanschen millionairs moga- lyk zyu om per spoor van New-York naar Parjjs te reizen Engeland. De North China Herald meldt, dat er in den laatsten tyd niet minder dan vier jonge Engelsche vrouwen te Sjanghai zyn aange komen, na te Londen zoogenaamd met een Chinees, enkele met een lid van de Chinresche legatie, worden gelaten. sociëteit bewaakt. De bevolking van het voor 94 percent o it Slovenen, is een byaa zuiver Sloveensehe stad. Amerika. j - geheel Amerika doet de magnetische van het nieuwe goudland Klondike trachten to vinden van de u bekende persoon, uit gaande van het punt, waarvan wij wistsn dat zij vertrokken was. Ik deed wel met hem reeds’s naakt» weg te zenden, want hij had de sporen van het rijtuig nog kunnen vinden op den straatweg, en hij had ze gevolgd tot aan een zijweg, waar ze nog versoh waren gebleven, toen ik er kwam. Wij wis ten dus nu hoe we loopen moesten en zagen weldra dat die schelm van een Placide niet naar gereden was. Na oen half uur afgelegd te kwamen we aan een plek, waar hot rijtuig had stil gehouden, want de voren der wioleu waren er die per en de afdruksels van de hoeven der paarden liepen er door elkander. Eerst dacht ik dat zij er menschen hadden ontmoet, want op het mul e zand zag ik voetstappen, maar die hielden twee el verder op. Toen begon ik te begrijpen dat de per- die in het rijtuig zat, er hier was uitgestapt, en werkelijk was de voetstap zoo klein en ondiep, dat er geen twyfel over kon blijven. Dioht ïh de nabijheid wezen twee gaten, door hakken van laarzen gemaakt, aan, dat Placide van den bok gesprongen was. Ik onderstel dat de persoon, ziende welken weg de intendant reed, hem zal hebben gelast op te houden en niet verder heeft willen rijden. Maar 1 stellig is zij niet alleen heengegaan on is ze weer in *t rijtuig geklommen. Wij bobben het spoor ver der gevolgd tot aan den weg die naar Fumay loopt, maar daar verloren wij het. «Lang bleef ik evenwel niet in de onzekerheid. De gevolgde weg toonde aan, dat zij naar Fumay waren gereden, want anders zou hij wel gebruik hebben gemaakt ran een weg, die dadelijk naar* Broussy doorloopt. Wij kwamen te Fumay, zonder Blykeos het door de Engelsche regeering bij het parlement ingediende wetsontwerp, zal het leger versterkt worden met 21,739 man, en de uitgaven vermeerderd met 856,000. De voornaamste versterking ran bet gewone leger bestaat in 12,045 man voor de infanterie 3257 voor t' 5644 bad dos om de militaire eer te wreken Degen- hardt dadelyk met dit wapen mo< ten neer schieten of met de vuiet tegen den grond moeten slaan. Want Degenhardt werd tegen over een officier niet in staat geacht om satisfactie te geven. Op stuk van zaken is dus de officieri het slachtoffer geworden van zyn kalme, bezadigde handelwijze. Door zulke vonnissen van eereraden wordt, merkt de Frankfurter Zeitung« terecht op, bet vuistrecht, de burgermoord geproclameerd, ze zyn een verloochening van de by de wet vastgestelde staatsorde. 55) mag ik schrijven en brieven ontvangen van mijne vrienden?" Zonder mij te antwoorden schelde hij*waarop een der mannen verscheen, die mij hadden gevangen genomen. «Herman," zei de dokter, «breng myn lessenaar hier. Als de baron je brieven geeft voor 'de post, dan bezorg je die onmiddeliykje volgt de orders van mijnheer op, wat het ook zijn moge." De man vertrok. «Ik moet er n intusschen bijzeggen," vervolgde de heer Schultz glimlachend, ./dat het niet voor zichtig zou zijn, u tot hem te wenden als het op een ontvluchting aankwam." Mijn verbazing klom meer en meer. «Is het mij verboden deze kamer uit te gaan vroeg ik. «Laten we wat in den tuin gaan loopen," ant woordde hij, opstaande. «Ge zult daar van de lucht en de ruimte genieten." Ik volgde hem, nog steeds wantrouwend. Hij ging een binnenplein met mij over, en wij kwamen in een klein, net onderhouden park. De twee man nen, die de wacht over mij moesten houden, en op wie de dokter mij door het venater geweten had, voegden rich dadelijk echter ons. de artillerie, 684 voor de cavalerie en 5644 voor de-gardes te voet. L'e uitgaven van het loopende jaar worden ge chat op 19,220,500, tegen 18,340,500 in hst vorige jaar. Doch met betrekking tot dit laatste cyfer moet niet uit het oog worden verloren, dat verleden jaar nog een toegift* is gevraagd van 1,290,000, zoodat de begroe ting feitelyk kwam tor het cyfer 19.630.500, dos weinig onder de thans aangeboden be- grooting. De vermeerdering is derhalve niet byzonder groot, wat meer in het oog valt, wanneer men weet, dat in het afgeloopen jaar 163.569 manschappen werden gevraagd, en thans 180.513. Men mag dan ook als zeker aannemen, dat de eigenlijke vermeerdering later by suppletoire begrooting zal aan orde komen. Oos venrijk-Hong ari je. De Slovenen in Laibach, de boofdstad van Krain, beginnen hun Slavische noorderbroeder®, „Zeg eens jelui daar I" zei de heer Schultz onge duldig, «doe mij ’t plezier je consigne na te komen zonder me op de hielen te trappen. Je kunt ons van verre in 't oog houden, zooveel je wilt, maar zorgt, dat ik je niet zie I" «Ge moogt hier komen zooveel ge wilt," hernam hij tegen mij, «ik heb voor myn zieken een anderen tuin." Mijn verdenking begon te wankelen. «Dit is misschien niet de gevangenis, die men u toedacht," zeido hij nog. «’t Hangt echter niet van mij af, om hel in het geheel geen gevangenis te doen zijn. Maar dit kan ik u verzekeren, dat, zoo-' lang gij er in blijven wilt, ik het u zoo dragelijk mogelyk zal maken." Ik kwam nog vrij verbluft in mijn kamer terug; maar ik begreep toch dat het, bij de gevaren waar door ik omringd was, onvoorzichtig wezen zou iets te wagen, alvorens ik tijding had gekregen uit de buitenwereld. Ik maakte dus gebruik van het mij gegeven verlof om te schrijven en richtte een brief aan Bastiaan, zoo gesteld dat, wanneer men den brief onderschepte, niemand or door kon worden benadeeld. Vier dagen bleef ik angstig uitzien naar eenig antwoord van Monthermé, en reeds dacht ik dat dokter Schultz niet eerlyk met mij gehandeld had, toen Herman mij eindelijk een brief brengen kwam ’t Was het schrift van Bastiaan. Met een angstig kloppend hart maakte ik den brief open en las het volgende «Mijnheer André, ik kan u ongelukkig niets dan slechte tydingen geven. Dadelyk na uw vertrek beo ik mijn kameraad gaan opzoeken, die bet spoor zou Verspreide Berichten. Duitschland. De Augsburgscbe scbeepenrechtbank beeft een boekhouder, Degenhart genaamd, wegens beleediging van een luitenant tot 12 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Degenhardt was in een restaurant op de plaats gaan zitten »an luitenant Mannlein toen deze even weg was. Toen Milon Jein hiertegen protesteerde, ging de boekhouder met den rug naar hem toe op bet tafeltje zitten. Een wel verdiende terechiwyzing over zyn onbeschoftheid door den officier beantwoordde de boekhouder met een oorvyg. De offiiinr, de eer asn zich houdende, ging met zjjne vrienden heen en bracht de zaak voor den rechter. De militaire eer stelt echter andere eiseben. De luitenant werd door den raad van eer uit den dienst ontslagen, omdat hy zichzelf niet dadelijk genoegdoening bed verschaft. (Toch was de boekhouder, hoorende een officier beledigd te hebben, den luitenant nog nageloopen, om hem zyne verontschuldigingen te maken)A Mil inleio bad een geladen revolver by zich en In Engeland is men ontevreden over Frank rijk, omdat er berichten zyn ingekomen, dat Franscbe troepen zich bevinden op Britsen grondgebied in West-Afrika, tusschen den Ni ger en het Sultanaat Sokoto. De regeering heeft in het parlement gezegd, dat zy niet kon onderstellen, dat het Fransche gouverne ment dien inval zou goedkeuren. En inderdaad de Fransche regeering verklaart het geheels verhaal van den inval voor onjuist, want Sokots Onder het derde bataljon van het 70ste regiment infanterie ta Saarbrücken heerschen typhus en griep. Er zyn 300 man ziek. Het gezonpe overgfbracbt. Mgr. Bottemanne, de R.-Katb. bissebop van Haarlem, sprak in zyn Vastebrief ook over de inhuldiging, in verband met het vierde der tien gebodenEert uwan vader en uwe moeder.* De eerwaarde geestelijke zegt nl. Onder den nanm vader en meed er worden in wyderen zio verstaan allen, die els over heden met gezag gijn bekleed en derhalve gebiedt one het vierde gebod in dien zin ge nomen >oert uwe overheid*. Met het oog op de aanstaande groote gebeurtenis, de plech tige inhuldiging van Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin, wilden wy a zeggen iets te kunnen vernemenmaar ik vond het vrij duidelijk dat zij hierheen waren gegaan om met den spoortrein verder te reizen. Ik liep dus neer ’t station, en daar vertelde mij de wachter, dat bij zich heel goed herinnerde hoe eeu dame, die er heel treurig uitzag, en een heer, die het signalement van Placide had, bij het uur hadden gewacht op den trein naar Dinant. Alle twyfel werd opgeheven, toen ik in de herberg het rytuig en de paarden vond staan. Ik heb van binnen in den coupé gekeken, om to zien of de persoon er ook soms oenig teeken had achtergelaten, maar vonti niets. Zeker van myn zaak, liet ik nu mijn kameraad in de heiberg om daar Placide af te wachten, die over twee dagen het rijtuig woer moest komen halen, terwyl ik zelf naar Dinant vertrok. Maar, mijnheer André, aan gezien daar veel moer reizigers aan ’t station aan komen of er van vertrekken dan te Fumay, kon ik fit niets to weten komen. Toch bon ik de logemen ten in de stad rondgegaan, en weldra kwam ik tut de overtuiging dat zij zich te Dinant niet hebben opgehouden. Ik kon nu niets anders doen, dan de terugkomst van Placide afwachten. Ik stond bij alle treinen op de loer, en in den avond van den twee den dag zag ik den intendant in een rytuig van de eerste klasse zitten. Ik sprong zoo gauw mogelijk in een derde klasse en, aan ’t station te Fumay ge komen, liep ik naar den man toe, die de kaartjes bij den uitgang afvraagt, en beloofde hem vyt francs als hij mij bet kaartje zien liet van een passagier, dien ik hem zou aan wijzen. De afloop van Zola’s proces is zooals te voorzien was. De jury verklaarde hem schuldig, zonder aanneming van verzachtende omstan digheden. Het hof veroordeelde Zola daarop tot het maximum der straf één jaar gevangenis en 3000 fres. boete. De gezant der Aurore kreeg 4 maanden en 3000 fres. In de pauze ver klaarde Zola/dat by niet in cassat e zal gaan. De opkomst van belanstellenden was enorm. Het pleidooi van mr. Labori duurde vier uur. Hy maakte vooral diepen indruk met bet voor lezen van brieven van Dreyfus, geschreven in December 1L, waarin deze zyn onschuld betuigt. Labori toonde aan dat het door generaal De Pellieux genoemde bewijs valsch moest zyn en hield, nietl zonder protest van het publiek een lofrede top do familie Dreyfus, en kolonel Picquart. Hy wees de onregel matigheid aan van hut proces-Esterhazy en besloot met te zeggen, dat Zola’s brief een kreet is van het openbaar geweten. Het pleidooi van den oud-afgevaardigde Clémenceau beantwoordde niet aan de ver wachting. Het was een politieke rede, waarin hij uiteenzette boe by een aantal Franschen twyfel was ontstaan, en welk belang ieder er by heeft om tegen onwettigheden op te komen. Verder protesteerde hy tegen de houding van den generalen staf. De advocaat-generaal diende kortelyk van repliek. Zola had niet aangetoond dat de minister aan de jury bevel had gegeven, hem te veroordeelen. De advocaat-generaal eischte een streng vonnis. Mr. Labori protesteerde nog met een paar woorden tegen de schuld van Zola. De opgewondenheid in de zaal wai zeer groot. Om 7 uur werd het taeedoogtnloos vonnis uitgesproken. De aanhangers van Zola bleven kalm, maar de militairen jubelden en hieven uitbundige juichkreten >Leve bet legeraan. de Tsjechen, na te volgen. Eerst vielen m alleen Doiteche studenten lastig, miar na alle Duitschers. Zoo hebben ze dezer dagen de Doitscbe sociëteit gebombardeerd, Zondagavond de Duitscbe gehoorzaal en drie huizen van Duitschers mei inkt bemorst. De burgemeester beeft wet do Vasten samenscholingen en ge- straatroover heeft te Bremen op klaar- een ouden kapitein van de>Nord- Lloydc, die in de unbyheid van bet aan het wan leien was, neerge- uitgeschud. De dader is ontkomen Frankrijk. Maandagnacht zyn te Montpellier verschil lende ontploffingswerktuigen gevonden. Iemand die ’e nachts naar huis ging, vond voor een huis van een wynhandelaar een bom van onguur drie kilo, waarvan da loot aan het branden was. Hy doofde die nog juist op tyd uit. In de brievenbus van hetzelfde huis ontplofte een blikje met kruit, waardoor de deur vernield werd. In den kelder van den senator Déandreis werd insgelyks een bom gevonden, evenzoo op een plein van de stad. Heel geraarljjk acbynt geen der werktuigen geweest te zyn. Men brengt de aanslagen in verband met bet feit, dat beden te Montpellier een strafvervolging »oor het hof komt tegen de aanstokers der antivemietische troebelen, welke verleden jaar te Mostaganem plaats hadden. maske'de optochten wordt 's nachts

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1