oden n, WEN, Nieuws- en Advertentieblad GRAVIN DIANA. Zaterdag 26 Februari 1898. No. 7515. 36ste Jaargang. Buitenlandsch Overzicht. 10 uur 11 uur i 10 uur nil uur I HiULLIiTUiX Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. proef. ge- Verspreide Berichten. dat 9 stieren boven nkeuringen 1 woutswaarder, je Ruigeweide iringen in het Schoonhoven, nen a/d IJsel, kstrecht, Vlist, jn, Zegwaard, ten en Nood- Larlanderveen, terwoude, Ter ion) 6 premiëo voor stieren Voorzitter, iretaris. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.35, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEJN. (Naar het Franech.^ ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. fiOUDSCHE UIIKHT voor Gouda en Omstreken. 'entoon- nnakery -Appre- J» beate moaite rrart en ryjrbaar Galen en lekte «k. - irnhtm. Jack the In het door »eeu by het publiek the Ripperde bedryver 141. Het prachtige 1, Zolder, ;erleiding, prachtige ingericht TENDE- Als ge poogt te ontvluchten on het gelukt J-i ~\_t waar, op- Hier zyt ge ten minste binnen’» hui» nog uw eigen moester, en als ge nog een paar maanden geduld hebt, dau zult ge vrij zijn om te doen wat ge wilt. Ik heb aog al eonig gezag als dokter e» als ik nu, na een voldoenden proeftijd, vrklaar dat uw hoofd in orde is, dan durft niemand mij teg n- jpreken en dan hebt gij de wei voer n. Komaan, geef mij ten minste voorwaardelyk uw woordgij kunt bet intrekken, als ge mij maar vier entwintig uren van te voren waarsebuwt." „Ja wel, zoodat ge dan weten zult, wanneer ge op je hoede zijn moet en mij dus zooveel te zekerder in je macht hebt.* «Dat zijn nu gezegden, die ik me niet aantrek. Gij weet heel goed dat ik geen baud zal uitstekea om je te verhinderen heen te gaan, aangezien ik overtuigd ben geworden dat uw opsluiting wille keurig ia. Maar gij zult toch ook wel willen er kennen, dat ik de deur niet voor u kan opendoen, de reglementen sebryven «y voor u hier te doen verbliivee.* fTariit vervalfi.) zul je althans geen hinder moer hebben van die ijzeren tralies, die je hier onophoudelijk herinneren dat je gevangen zit.* «Én wat eisoht ge voor dien uitnemenden dienet F* «Niets dan je eerewoord. dat je niet zult Dachten te ontvluchten.* /Dat’» te veel,* antwoordde ik. «Vervul je taak dan liever zooals ’t behoort." „Maar begryp dan toch, dat ik in je belang handel. .-i-.-i-.-_ u niet, dau zullen ze u, do hemol weet sluiten. 56) - - ’t Was al donker en ik bond myn zakdoek om mijn kin om niet herkend te worden. Toon Placide kwam, gaf ik den man, die de kaartjes moest aan nemen, een duw, en in ’t volgende oogenblik wist ik dat de intendant van Spa was afgereisd. «Te Maufert teruggekomen, vernam ik dat uw oude Fritz vertrokken was, Niet lang daarna kwam do Elzasser aanzetten hij vertelde mij dat hy u uit het oog verloren had, omdat gij, terwijl hij op wacht stond in de laan, waar hij den ganschen nacht ge bleven was, 's morgens door een achterdeur waart weggereden met uw reisgenoot. Deze laatste was niet meer bij mijnheer do Jonval aan huis terugge komen, en dus had hij ook hem niet kunnen volgen. Ik trok me uit spijt de haren uit het hoofd I „Ik wacht nu uwe bevelen en zal dan handelen ik heb vrienden, zooals ge weet. Placide heeft al de bedienden op het kasteel naar huis gezonden, zelfs Katharina, en hij vertelt aan wie het hooren wil, dat mynheer en mevrouw in lang niet terug zullen komen. Inlusschen houd ik een oog ia ’t zeil, er zullen wel eens brieven w.rden geschreven door den baas aan zijn knecht, en dan zal ik de post merken wol te zien krijgen. Ik heb nog geen vijf honderd francs van uw geld uitgegeven. Vooreerst ga ik hier niet vandaan, omdat ik het voor het ze- zeggen, wat ge verlangt te weten.* Ik hoopte het, en een uur later kwam de lieer de Jonval werkelyk bij mij. Ik wapende mij met al myn bedaardheid en verzocht hem mij te zeggen, waar de graaf zich bevond. Hij bood mij eerst aan, zich met de verzending van myn brief te belasten, en, toen ik op oen b’paald antwoord op mijne vraag bleef aandringen, verklaarde hij ronduit dat mijnheer de Maufert op reis was on hem verzocht had, mij niet te zeggen waarheen. Ik beproefde alles om er toch achter to komen, ik veinsde, bad en dreigde, maar alles was vruchteloosdo kolonel beriep zich op zijn woord van eer, dat bij aan den graaf had verpand. „Ik zal bfin ons onderhoud mededeeleu,* zeide hij heengaande, „en zoodra ik zijn antwoord hebben zal, geef ik er u kennis van.* XXXIV. Ik verviel in een sombere kwijning, waarover doc tor Schultz zich weldra begon te verontrusten. Op een morgen, toen hij mij vond, leunend tegen mijn getralied venster en droefgeestig starende op do kale muren aan den overkant, riep hij mij toe „Kom, baron! ge moet u zoo niet laten ter neer slaan I Ge moet die sombere gedachten van u af schudden en man wezen." „Ik zie niet," hernam ik op onverschilligen toon, „wat my hier vroolijk zou kunnen maken.* „Blijf dan ook zoo niet in de eenzaamheid zitten Kom aan, wil je me helpen om het je zelven wat beter te maken? Stel mij dan eenvoudig in staat om mijn verantwoordelijkheid te dekken, en ik zal je naar het paviljoen in den tuin overbrengen; daar Ripper dood. Engelsche bind >Tit-Biti< wordt lid der balies meegedeeld dat de nog altgd onbekende »Jack van oen reeks gru welijke vrouwen moorden in Whitechapel (Lon den), onlange overleden is in het gereebtelyk krankzinnigengesticht te Broadmoor, 't Nieuws van zijn gevangeneming en dood werd tot dus ver door de politie geheim gehouden, omdat hy naar de ongenoemde berichtgever be weert iemand van aanzienlijken stand waa, evenals de nog niet gevonden dader van een spoorwegmoord, onlang» gepleegd, die ook by de politie bekend zou zyn. De redactie van »Tits-Bits« staat voor de waarheid van dit bericht in. De verklaringen der Fransche Regeering omtrent de Fransche expeditie hebben zóó kalmeerend in Engeland gewerkt, dat men ge-ust het door Chamberlain breed opgezette incident over West-Afrika als geëindigd kan beschouwen. Dinsdagavond heeft een havige storm to Quebec een lawine van een rota op een paar boizen neergeploft. Vier msnecheo kwamen er by om. twintig of dertig zjjn op wreedste wyze ge marteld. In het geheele vilajet Kossowo is geen Christen zeker van zyn leven. De concessies, die Engeland in China ver kregen heeft, worden ook door de Dnitsche bladen van groote waarde geacht. Vooral het feit, dat sir Robert Hart, de chef van het Chioeesche donanebeheer, op zyn post zal blyven en niet door een Rus zal worden ver drongen, wordt in het belang van den Engel- seben en Duitschen handel in Ooet-Afrika geacht. kerste middel houd om te welen te komen waar de anderen zich bevinden, als ik dien schelm van een Placide maar op de hielen blijf. In elk geval hebt gij mij maar eén wenk te geven, hetzy om bij u te komen, hetzij om elders heen te gaan.* Deze treurige tijdingen ontnamen mij myn laatste hoop, 't Was nu maar al te zeker, dat Diana zich in de macht van haar beul bevond, te.wyl ik ver van haar af was en niemand haar beschermen kon I Wat was ik dwaas geweestEen ganschen dag had ik den graaf bij mij gehad, alleen in een afdeeling van een spoorwegwagen, en ik had hem niet on- sohadelijk gemaakt1 - Ik zocht naar een licht in de duisternis ik moest, het kostte wat het wilde, de schuilplaats ontdekken, waarheen hij haar had meegosleept, en hem dan zonder aarzelen dooden. Eensklaps kreeg ik een inval en liet ik den doktor roepen. „Mijnheer,* zeide ik tegen hem, „ik ontvang daar een zeer gewichtigen brief, waarvan ik terstond me- dedeeling moot doen aan myn voogd. Hij is nog niet in Frankrijk teruggekeerd, maar heeft u zeker wel gezegd, waar hy gedurende zyn reis te beschrij ven zou rijn, Gy zoudt mij zeer verplichten met mij dit op te geven.* «Ik zou u van harte gaarne behulpzaam willen zyn," antwoordde Schultz, „maar ik weet volstrekt niet waar de graaf zich bevindt; ik zou hem schry- ven doof tusschenkomst van kolon 1 de Jonval. Maar," voegde hij Or by, toen hy zag hoezeer dit bericht mij deed ontstellen, „daar is heel gemakke- lijk iets op te vindon ik zal den heer de Jonva| verzoeken hier te willen komen en dan zal hij u wel In Milaan staakt bet geheele trampersoneel, tengevolge van een geschil tusschen de Edison- maatschappij en het stedelyk bestuur. Er rydt geen enkele paardentram, geen eakele electriscbe. De huurkoetsiers jqichen. Ambrika. De tweede groote emigratie naar Klondike, die niet vóór Maart of April werd verwacht, heeft volgens een bericht uit Vancouver in Britecb- Columbia van 2 dezer reed» zulke vormen aan genomen alsof de wonderen vau Klondike e< rst nu bekend waren geworden aan de naar goud dorstende menigte. Er is eigenlyk geen stil stand geweest in de landverhuizing noord waarts. Enke'eu meenden, dat de sneeuwmaan den December en Januari ten slotte de toe- stroomende massa zonden tegenhouden, doch ia werkelijkheid is gebleken, dat nit Vancou ver en andere havens sedert het begin van dit jaar meer goudzoekers zyn vertrokken, dan gedurende de eerste maand der goudkoorts. Alles wy:t er op, dat de emigratie groeier vormen zal aannemen, dan men gedacht bad. Eenigen tyd geleden bevond zich een bewoner van Chicago te Vancouver, dia met diverse kooplieden contracten afsloot om minstens 2000 personen voor één enkele maatschappij van het noodige voor de reis te voorzien. Vancouver begint thans opnieuw het aan zien te krijgen, dat het bad in de gedenkwaar dige dage», toen de Canadian Pacific Hallway tot aan den oceaan was doorgalrokken en ver- Bohflidenen door hst bezit van grond op één Italïb. Ontzettend zyn de cyfera die men in de laatste rekening der speelbank to Monte Carlo (Monaco) vindt. Do maatschappij die de Bank gepacht beeft, heeft niet minder dan 241/» millioen franc» uitgegeven en dus ruim zooveel verdiend. Van dit groot bedrag komt P/< millioen aan den vorst van Monaco als uitkeering voor de concessieaan de directeuren, croupiers en andere beambten, ten getale van 1600 personen, is 171/» millioen betaaldvoor politie en rechtspraak ia het vorstendom draagt de bank millioen by. Eu onder de uit gaven komt een post van 300.000 francs voor, als reisgelden voor ongelukkige spelers dag scbatryk werden. De stad is overvuld met vreemdelingen, die aan bun zeer uiteeoloopende zonderlinge kleederdracbten, reeds op een af stand als Klondike™te herkennen zya. Frankrijk. Te l'arys is een nieuwe studenten-vereeni- ging opgericht. In de laatste jaren komen uit alle oorden van de wereld jongelieden ook die men vroeger wildennoemde naar de voornaamste steden in Europa om zich aan de verschillende universiteiten te ontwik kelen en te beschaven, ook al om zoo noodig die opgedane kundigheden tegen het blanke ras in prnctyk te brengen. Te Parye is het aantal van deze wilden zoo groot geworden, dat men »om in een diep gevoelde behoefte te voorzieneen >vereeniging van zwarte stu denten beeft opgeriebt. Ofschoon bet mee- rendeel der leden van deze vereeoiging zwart ie, worden toch de kleurlingen niet geweerd. De kkurscbaal loopt van pikzwarte negers a's in afdalende reeks tot mulatten en nog lichter getinte kleurlingen.Voorzitter ran de vereeoiging is dr. Benito Sylva, een pikzwarte neger uit Haïti afkomstig. Viermaal in het jaar zullen de zwartjes een feest geven, waarop ook blanken genoodigd kunnen worden, doch alleen dezulken, die zich jegens het zwarte ras verdienstelijk hebben gemaakt. Enobland. Eergis ter och tend, voor het aanbraken vaa den dag, is er te Louden een gro^t pakhuis in de West-Indiscbo dokken afgebrind.( Wy zullen onze lezers niet bezig houden met al de beschouwingen, die de Franscbe pers wydt aan de gevallen beslissing in de zaak-Zola. Elk beschouwt die door zyn eig.n bril, zoodat de lezing een staalkaart geeft van de verschillende stroomingen onder het publiek. Als zeker kan worden aangenomen, dat de vrienden van Dreyfus het er niet bij zullen laten zitten, al wyst het be-lu t van Zola om niet in cassatie te gaan er op, dat men een gunstiger oogenblik wil afwachten b. v. tot na afloop der aanstaande verkiezingen van dezen zomer. Volgens een later telegram moet de advo caat Labori reeds cassatie aangeteekend hebben en zal dit heden geschieden namens den be stuurder der Aurore. De gevangenis Sainte-Pélagie zal dus weldra den schryver der Rougon-Macquart herbergen. De toepassing der straf is niet hard politieke gevangenen hebben er een goede kamer, die zy zelf kunnen meabileereo. 'Zij eten wat zij willen, mogen op gez-tte tyden gasten ont vangen en den arbeid verrichten dien zij willen, Wy herinneren ons bovendien, wat Zola zeide op den dag. dat zyn proces begon«De ge vangenis zal my in zekere male mijn vrijheid teruggeven. Ik zal er mijn arbeid kun een hervatten in de rust en de eenzaamheid, die ik in den laatsten tyd maar al te zeer heb gemist.» De «Figaro» bevat een artikel, waarin de uitslag van een enquête wordt megedeeld, in gesteld om na te gaan hoeveel schade de troebelen te Parijs aan winkelstand en andere neringdoenden hebben toegebracht. De «Temps» geeft een artikel, ge'iteld 1848. Want het is heden, den dag na Zola’s veroordeeling, 24 Februari 1898, het halve eeuwfeest der revolutie van 1848. Het blad is niet zacht voor de revolutionairen van toen maar het zegt toch «De billykheid en de waar heid gebieden voor alles de edelmoedigheid en de naïeve geestdrift te loven van deze opstan delingen.» En het eindigt met een lofspraak op de derde Republiek. In de Fransche Kamer al weder een debat over Dreyfus-Esterbazy-Zola. De verklaringen der Regeering bevatten dezelfde phrases als vroeger. Een motie van vertrouwen werd a ogenomen met 428 tegen 54 stemmen. Hieruit blijkt dat deze zaak geheel in de poli tiek verzeild is. Alleen de socialisten stemden tegen de regeering. De »Voss. Ztg gelooft, dat Rusland, nis schadevergoeding voor deze concessies en voor het tot stand komen van de Engelsch-Duit- sche leening, de voortdurende bezetting van Port-Arthor en van Thalieu-Wan zal trachten te verkrygen. De Times* verneemt, dat Japan by de Cbineesche regeering heeft aangedrongen op hern'euwing der in December gegeven verkla ring, dat de Russische oorlogschepen Port- Arthur na het eindigen van den winter zullen verlaten. Ten gevolge daarvan werd den Cbineeschen gezant te Petersburg opgedragen vau de Russische regeering toezeggingen in dien geest te verkrygen. Het antwoord, dat reeds aan Japan is medegedeeld, luidt zeer ongunstig de Russische schepen zullen langer blyven dan vooraf was overeengekomen, daar de regeering te Peters burg dit in bet belang van China en Korea acht. Pieruit wordt in China afgeleid, dat de Russchen niet voornemens zyn Por'-Artbur te verlaten. Wat de 1 ening betreft, verneemt de Daily News< dat de garantie voor die leening een geheele hervorming der Cbineesche finano:ën beteekent. De Daily Telegraph* verneemt, dat bet sluiten der Dnitsch-Engekche leeniug groote tevredenheid veroorzaakt in de City, omdat de deelneming van Duitschiand van groot be lang is voor den handel op China. De Weener corre-pondent van de »Times« zegt uit volkomen zekere bron te weten, dat de berichten over gruwelen, door Turken in districten aan de Bulgaarsche grens gepleegd, geenszins overdreven zjjn. Vyfhonderd per sonen zijn mishandeld en gevangen gezet en S

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1