'JES, KKS wuc BINNENLAND- GRAVIN DIANA. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 3 Maart 1898. No. 7518. 36ste Jaargang. Buitnelandsch Overzicht. Uniek. HLILLETO^ irt. GEN” >1 Ulf. 1898, ineelislen. L8. hat IIAG. voorloopig Djantoi te bezetten. *N 4 ZB De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 1 Maart) 'genheid plaatsen IIMUIR —2 U. Voensdag en ’ERA n No. 11, E, er-Directeur 8 uur zen. (7V«ar Aet l’ratuch.) rs der Zelf- tne uitspat- den wensch tan de baar steun toegezegd heb bende partijen zal voegen. ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. hOI INIIE COURANT Co., VS, Gouda. Veerstal, ia. rdreeht. Boskoop, later addinxveen. der Maten, om 59) Ik herinnerde mij immers de talrijke bewijzen «van teederheid, die zij mij had geschonken, haar inwen- digen strijd, de oogonblikken, waarin zij zich door haar gevoel had laten wegslepen, haar angst on haar verlegenheid, ik hoorde immers nog den toon, waarop zij mij hare liefde had bekend, en mijn gansche wezen kwam op tegen myn wantrouwen. Maar toch, toeh was zij dan lafhartig geweest, toch had zij dan die liefde, waarvoor ik mot blijdschap den dood zou hebben ondergaan, verloochend on mij bloot gegeven aan mijne vijanden, ter wille van eigen rust. Twee dagen lang gebruikte ik geen voedsel, en wilde ik mij van honger doen sterven maar ik be greep dat het dan te spoedig met mij gedaan zou zijn, terwijl zij mij, na myn dood, vergeten zou. Ik wilde liever nog wat blijven leven om haar door mijn lijden te straffen. t XXXV. De eene maand verliep na de andere, de winter ging voorbij. Ik verwachtte haar, trillend van hoop maar, Wilhelm, zij kwam niet Ik dacht dat zij dood was en zeide dit op zekeren dag tegen den heer de Jonval. Weinige dagen later bracht hij mij een courant mee en liet er mij de bewhrijving van een hofbal in loten. Onder do per* Uit Batavia is dd. 27 Januari aan de Deli Ct. geseind Toekoe Oemar is terug in de Djantoi-vallei. Op morgen vertrekken twee compapnieëo van bet twaalfde bataljon onder kapitein Van De beraadslaging in de Commissie voor de Doit- scbe vlootwet heeft allen twijfel omtrent bet lot van dat ontwerp weggenomen. De regeerlng en de leideude partyen zyn het eens geworden over de voorwaarden, waarop men den Keizer zyn zin geven zal. De aVoss. Ztg.« voorziet, dat thans de vloot wet nog vóór de ontbinding van den Rijksdag zal tot stand komen, daar ook op de minder gewichtige ponten de regoering zich wel naar Verspreide Berichten. Duitschlanp. De rijksregeering schyot voornemens do particuliere postondernemingen schadeloos te stellen, voor bet geval het wetsontwerp, waarbjj bet rijk zich bet monopolie van het bestellen van gesloten brieven wil verzekeren, wordt aangenomen. Met de PackeLfahrt-Actipugesell- schaft moet reeds onderhandeld zijn over de kwestie. ATsMEM. Dij bet departement van koloniën is ontvan gen bet volgende van 26 Februari gedag- toekende telegram van den gouvernpur-generaai van Nederl. Indië betreffende de gebeurtenissen in Atjeb Een gedeelte der naar Da ja gezonden colonne is over het gebergte in zes dagen via Indrapoeri te Kotta Radja teruggekeerd. >Het overige gedeelte vertrekt nit Daj», zoodra de colonne, die Lepong bezet, naar Daja verplaatst is.< S afb. Prys verschrik- leugd lydt Bering, die d van een y het Ver- imarkt 34, et bedrag, ien boek- perióf Fabriek '■f, VOD i &Co. nhage, en aan. 8 a BELGIË, ikt de aller- eroemde Sa- Ixtract ’HE. 70 Cts. en By de commissie voor de inhuldigingefee«ten te Amsterdam zal een voorst"! inkomen o na op den dag dat de Koningin de feesten achter het Ryknanseuin bezoekt, duizenden postduiven los te laten, die uit verschillende plaatsen van ons land daartoe zullen worden bijeengebracht. Men schat dat 5 a 6000 duiven daarvoor be schikbaar zouden zyn. In hot., buitenland beeft een dergelyke loslating, o. a. in 1897 by de onthulling van bot standbeeld van Wilhelm I te Coblenz,/fveel succes gehad. sonen, die het hadden bijgewoond, vond ik den naam van gravin Diana de Maufert. Zij had een week te Karlsruhe doorgebracht en was toen weer vertrokken. Ik zag in mijn gevangenis de lente komen, on toen den zomer, ik wachtte nog altijd zij had mij toch geschreven dat zij komen zou. Maar zij zond mij zelfs geen enkele letter schrift» De eenige, die zich mijner nog herinnerde, was Bastiaan. Elke week ontving ik een brief van bem. Het kasteel Maufert stond nog altoos ledig, want de graaf was er niet teruggekomen. Placide ontving dikwijls brieven uit Karlsruhe. Bastiaan wist zich van een van die brieven meester te maken, en brak dien open, ’t Was een brief van mijnbeer de Maufert, en Bastiaan zond dien aan mij. De graaf schreef er niet in, waar hij zich gevestigd hadhij gelastte zij» agent om ook ia ’t vervolg zijn brieven te blijven adresseeren aan den hoer de Jonval, die ze dan wei verder zou opzenden. Ik bleef een jaar lang wachten, en mijn eenzaam heid werd er niet dragelijker op. Ik heb mij van mjjue rechten als meerderjarige laten ontzetten, ik besta niet meer als zelfstandig handelend persoon, en, tot loon voor die onderwerping, die zij in naam eener logenacbtige vriendschap eischte, heeft zy mij niet eenmaal het geringste blijk dat zij om mij dacht, als een aalmoes to-geworpen I Moe van mijn onvruchtbare zelfverloochening, heb ik eindelijk mijn gevangenis willen verlaten, zonder dat ik wist waarheen ik gaan zou of waarom. Maar wen, gij weet het, heb ik het ongeluk van deu armen Schultz ontdekt. Dat ongeluk bad ik niet kunnen vermoeden vóór de plotselinge crisis, het Bij al de rampen, die het garnizoen te Araboina hebben getroffen, wacht den officie ren aldaar nog een onaangename taak, zegt de »Javabode<, in den vorm van tallooze commission, daar de comptabiliteitswet zich niet aan aardbevingen stoort, maar alleen dan machtiging tot afschrijving van bet verlorene geeft, indien alles behoorlyk door eene cam- missie is geverbaliseerd. Zoo zal de schade aan gebouwen moeten worden geconstateerd, de voorraad levensmiddelen in de magaxjjneu opnieuw moeten worden opgenomen, evenzoo de wapening, de kazerueering, bet artilleriema- hriee), de fondsen, medicynen en uteueiliën, boedels van overleden militairen enz. enz. Bij al die commiieien, zegt bet blad, mag men er nog wel eene benoemen, die zeer veel recht van bestaan zou Rebben, iudieu men nl. liet constateeren of de bouw van onze woningen, en inzonderheid die van de gouvernements gebouwen, we) voldoende rekening houdt met hevige aardbevingen, en dan mag men bij de reconstnctie van Amboina met betgeon die commissie adviseert wel zyn voordeel doen. Hel strafgeding voor bet bof van Mont pellier vervolging van zes Israëlieten wegens deelneming aan onlusten te Mostagauem gevolg van onze discussie over de erfelijke krank zinnigheid, die ik n bij den aan vang van hot verhaal mijner liefde heb medegedeeld. God bad zeker mededoggen met my on hoeft mij toen dien geest die op bet punt stond verloren te gaan, ter rodding toevertrouwd, en mij zoo dio onmetelijke liefde loeren begrijpen, dio eene vrouw niet kan verraden, dio het gnMwhe heelal vervult en waaraan wij den naam goven vju^humaniteit. Zes maanden lang waak ik nu ovor dat wankelend verstand en verdedig hot togen de krankzinnigheid. In myne hand is hot geluk gestold van een gezin, dat mij lief is geworden, toon ik dacht niets moer lief te kunnon hebben. Ik ondervond weer angst en vreugde, ik voel mij weer leven, maar tooh lijd ik nog altoos door mijne liefde. O, Wilhelm, ik houd niet moor van haar, ik zweer het u laat zij gelukkig on vroolyk, schooner don ooit door 't leven huppelen. Zij, die ik bemin, is dood, de engelen hebben haar moegevoerd op hunne wieken naar ik weet niet welk hemelsch oord* Ik bemin haar, die nu Diana heet, niet meer. Maar waarom vullen mijne oogen zich dan met tranen. Vaarwel, Wilhelm I ik kan niet verder schrijven. XXXVI. Gij verwijt mij mijn stilzwijgen, mijn vriend I Maar wat zou ik nog meer voegen bij ’t getrouwe verhaal van mijn leven Gy weet het immers, dat ik nu nog maar alleen besta voor mijn armen Schultz? Ik zou haast zeggen dat ik met hem besta, wantik voel al zijn z"rg, al z(jn hoop, al zijn moedeloosheid, en zoo volg ik dag Aan dag do langzame herleving van zyn geest. Zal het mij gelukken sindelyk t0 overwiunon f Ik woet het niet, maar ik zal bly- ven strijden. Thans heb ik reeds do hallucination waaraan de zintuigen onderhevig waren, overwonnen door don wil to oefenen ik moot nu nog de zieke lijke onrust van ’t verstand zien te beheerschen door de gezonde opwellingen van ’t gevoel. Do psycho logie heeft nog geen Wilhelm, dunk God met mij I Zy is hier, ik heb haar gezien en gesproken. Zij komt mij halon, on morgen vertrek ik mot haar. Wij gaan naar mijn kasteel Orbach, waar wij als kinderen samen hebben gespeeld on opgegroeid zijn onder het oog mijner moeder. Zij hebben haar bedrogen en gemarteld I Eerst sedert twee dagen weet zij, wat er roet mij u ge beur I. O, als gij gezien hadt hoe bleek zij gewor den was I Eenige minuten lang konden wij geen woord uitbrengen on stikten haast door onze ont roering. Om alle toenadering tusschen hair en mij te voorkomen, had hij haar naar Rbodus meege voerd. Op dat cenzamo eiland heelt bij haar zes tien maanden lang gevangen gehouden. Ik heb haar zoo even verlaten. Zij bemint mij nog; zy heeft bet mij wel niet gezegd, maar ik voel het, ik begrijp het, ik weet het I Van morgen, juist toen ik bez’g was je te sohry- vep, komt er iemand mijn kamer invliegen. Ik kijk om en herken Bastiaan, die mij een gelaat toont waarop de vreugde io lezen staat. #Diana?<* riep ik uitmaar hij was te ontroerd om te antwoorden (Fenft Mrveigd.) Zola en Perreux hebben Zaterdagochtend om elf nnr aan de griffie voor crimineele zaken, hun voorziening in cassatie tegen het vonnis van bet assisenhof geteekend. Het «Journal des Débats» deelt mode, dat van twaalf gezworenen acht gestemd hebben vóór en vier tegen de schuldigverklaring. Er werd ook gestemd over de vraag (de jury kan deze op eigen initiatief stellen) ol er verzach tende omstandigheden zonden worden aange. nomen. L’e uitslag was zes tegen zes en aan. gezien verzachtende omstandigheden by meer derheid moeten worden aangenomen, liet men ze achterwege. Volgens de Matin hebben Zola en Perreux besloten, voor het onwaarscbynlyke geval dat hel vonnis van, het assisenhof der Seine ge casseerd mocht worden, niet voor een ander assisenhof te verachynen, om geen onnoodige opgewondenheid in den lande te veroorzaken. Zij hebben alleen cassatie aangeteekend om de maal van onrechtvaardige veroordeelingen te 3aten volmeten. Het stenografisch verslag van de debatten en het pleidooi van Labori zullen in een groot aantal exemplaren door Fiankryk verspreid worden. Het blykt, dat overste Vicquart wel van zyn recht op pensioen verstoken ia, maar niettemin ondanks zyn ontslag ia het genot blyft van een bezoldiging, geregeld naar den duur zyner (méér dan twintig) dienstjaren. Ruim is die bezoldiging niet. Zij bedraagt een 2000francs. De maatregel, togen luitenant Chaplain genomen, is ook vry hard. De schorsing duurt van een tot drie jaarde uniform mag niet gedragen worden en slechts 2/5 van bet activiteit salaris wordt gedurende de schorsing ontvangen. De 22jarige vrouw van don luitenant der kurassiers Lewal is uit het raam van baar woning te Parge gevallen en dadelyk gestorven. Zy was eerst veertien dagen getrouwd. Haar huwelyk was vroeger uitgeateld wegens den dood van haar moeder, echtgeooote van gene raal Warnet, omgekomen by den ramp van deir Weldadigbeidsbazaar in de rue Jean Gonjon. Alweer een ontp offing in een steenkolen mijn, ditmaal in d» Maria-myn bij Aken. Drie man zijn gedood en drie anderen gekwetst. Frankkijk. Drumont en Georges Clemenceau hebben Zaterdag in een zaal te Parys geduelleerd. Er werden zes kogels gewisseld, maar zonder gevolg. Da Spaanscbe zaakgelastigde te Washington, du Bose, beeft het noodig geoordeeld om te verklaren, uit zyn ambtelyke gegevens te kun nen verzekeren dat geen mijnen gelegd zyn, noch binnen noch buiten de haven van Havana; geen onderzeesch verdedigingsmiddel, van welken aard ook, wordt bij Havana aangewend. Hy acht het vermoeden van zoo iets reeds belee- digend voor Spanje. Officinale telegrammen uit Havanna melden dat het onderzoek van het wrak lot dusver niets heeft opgeleverd dat recht geeft »an een aanslag te spreken. De kiel van het schip en de bodem der zee op de plaats des onheil* zyn nog niet onderzocht. In een officieose mededeeling wordt beves tigd dat president Mc. Kinley zich niet tot een oorlog met Spanje zal laten dryven. De staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, de heer Sherman, deelt de inzichten »»n den pre sident; hy verklaarde Zaterdag ronduit aan de senatoren dat een aanzienlijke schadevergoe ding zal worden geëischt, wanneer mocht blyken dat er verraad in bet spel was. Inlu88cben is de stemming in New-York nog zoo anti-Spaansch en opgewonden, dat de Regeering zich aldaar zeer populair zou innken door aan Spanje den oorlog te verklaren. Gelukkig blykt de piesident Mac Kinley wyzer te zijn. is g'ëiidigd met de veroordeeling van alle zes tot gevangenisstraffen van vijf jaar, tien matnden, drie maanden, twee maanden en vijf dagen opsluiting. Het debat was zeer heftig geweest en in het byzonder bad de advocaat Bogros, die voor de oivie e party pleitte, zyu jodenhaat aan den dag gelegd. Uitbundig werd hy geprezen door de Libre Parolee, die hierin weet eeo antisemietisch kolfje naar haar hand had gevonden en niets had verzuimd om den raadsman der beklaagden, mr. Décori, verdacht te maken. De straf is zeer gestreng. Men had da Griekscbe koninklyke familie geen beteren dienst kunnen bewijzen dan met op den Koniog te schieten zonder hem ie raken. Sedert den ongelukkigen oorlog was het aanzien van het vorstenhuis, dat toch al niet bovenmate hoog was, tot een zeer laag punt gedaald maar door den aans'ag is het plotseling gerezen. De Griekscbe pers, die een tyd geleden over vloeide van beleedigingen tegen den Koning, is nu opeens vol afschuw van den moordenaar en vol lof voor den Koning. Men bewondert in dezen dat hy vóór zyn dochter is gaan staan om haar niet zyu lichaam te beschermen. De rytoer dien de koninklyke familie Zondag ochtend maakte, gaf aanleiding tot hartelijk gejuich. Het zal de onder-officieren der infanterie De Loc. ontving uit Makassar bet volgend telegram, gedagteekend van 24 Januari »De aardbeving te Ambon was geheel plaat- selyk. Te Banda en te Batjan syn slechts lichte schokken gevoeld. Gewond »ynmejuffrouwen Roskott, Dou glas en Boamtu jongeheer De Brcyn Kops de beeren Neumann, Moorrees, Hoedt en De Haas (cipier). Gedood zyn slechts mevrouwen Harin sen en De Haas. Het totaal der dooden bedraagt 78 en dat der gewonden 140. De vorige opgave van 200 gewonden en 126 dooden was overdreven. Het binnenland van Ambon en het eiland Sapi.roea hebben niets geleden. Men denkt dat de ramp aan een aardsebuiving moet wor den toegeschreven.

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1