)den I IT I D 60. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 26 Maart 1898. 36ste Jaargang No. 7539. Co. la. r Jlxt HLILLE1OX. i waar feloom. temden 1 wor- r e. k. eederij >f met Agent EK. W S •I HARRY SHARPE, Buiteniandsch overzicht. s van I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. 9 een geschikten J i»r hy Telefoon No. SS. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VUF CENTEN. 41. Het «•achtige Zolder, erleiding, prachtige i 8 a □aar o'<yï de agent der geheime politie. Roman naar het Engelsch. Telefoon No. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centenf Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. van Koophandel, i van China, België, Siam deelnamen. Bij deze gelegen- waar die wel gebleven zou zijnop dit oogenblik herinnerde zyne maas: hem, dat hij verbazenden honger had. Hij vond de provisiekast on maakte kennis met Nan’s kookkunst. Toen zijn honger gestild was, ging hij voor het raam staan, dat op de straat uitzag, en daar bemerkte hij Lon Carkins en zijn vader, die op het huis af kwamen. fik zal me hier verbergen tot zo weg zyn on ze dan dadelijk achtervolgeneen jachthond achter een paar vossen zal er niets bij zijn," was Ben’s over peinzing, terwjjl hij haastig naar een geschikten schuilhoek onrïag. Amebika. Een drijvende drukkerij. Natuurlijk in Amerika bestiat deze nieuw- ingericht TENDE- «En is hem gelukt?" «Het is mij gelukt zyn ooren zoo aan liet tintelon te krygen, dat hij het niet gauw vergeten zal, dat weet ik zeker." «Wat oen geluk dat ik dat kunstje niet gepro beerd heb/ hè P« riep Ben lachend uit. «Ja, want jou ooren zijn zóó groot dat je er stellig nog meer van zoudt lusten dan hy.* Hoe scherp dat antwoord ook was, bemerkte Ben een niet te onderdrukken glimlach, die allesbehalve misnoegdheid te kennen gaf. wIs Underwood hier nog kort geledeö1 geweest «Slechts enkele dagen geleden.' «Weet je niet wat hij toen kwam doen «Neen, maar hy en Lon zijn samen uitgegaan. Vanavond gaan Lon en zijn vader ook ergens heen." Ben spitste de ooren. «Wel zoo I De oude horrelpoot en de jonge kemphaan gaan vanavond samen op een geheimzin- nigen tocht uit. Dat is de moeite waard om te weten. Waar gaan ze heen «Naar Brooklyn en dan vorder met den Long Island-spoortrein hoe ver ze gaan dat weet ik niet. Ik denk niet zoo heel ver." De Helen W. Almy«, die Zondag met dertien koppen bemanning en zeven-en-twintig passagiers voor Klondyke, de Golden Gate uitgezeild was, is het onderste boven dryvende gevonden. Men vermoedt dat alle opvarenden verdronken zyn. X. De schaduw. De vroege schemering ging in duisternis over en van uit de kast waarin Ben zich had verscholen hoorde hij duidelijk hoe de Carkins bezig waren met toebereidselen voor hunnon naohtelijken tocht te Toch had hij er nog niet achter kunnen naar Brooklyn zouden gaan, toen hij Kroonorde liet benoemen, en dat bij een in spectie van de filiaal telkens wist te verhinderen en daardoor ingreep in de bevoegdheid van den minister van financiën. Crispi heeft thans ontslag genomen ah lid der Kamer. dag van dit jaar zal bet een halve eenw ge leden zyn, dat na de omwenteling de wette» op de ministeriëele verantwoordelijkheid, de afschaffing der heerlyke rechten, de vrijheid van drukpers en de invoering van de jury werden ondertekend. Het parlement zal dien dag vieren door een vereenigdo vergadering, waarin de feestwet zal worden afgekondigd en dan zullen alle leden zich naar het koninklyk slot begeven, waar zij aan Franz Joseph een adres van hulde zullen aanbieden. Bij het Oostenrijksche Huis van Afgevaar digden zyn niet minder dan drie voorstellen iogediend, om graaf Badeni, den vorigen minister-president, in staat van beschuldiging te stellen. fiOTDSCIIE LOI RAXT Duitsciiland. Dr. Lieber is eergister na afloop van de vergadering van den rijksdag plotseling weer ziek geworden aan zyn oude maagknail, Zyn ongesteldheid kon haast op geen ongelegener oogenblik komen, nu vandaag de vlootwet opnieuw in den ryksdag aan de orde is. Frankrijk. Een zelfmoord, die Maandag in een der Parysche kazernes plaats had, heeft het enorme doordrin^ingsvermogen van het moderne geweer andermaal aangetoond. Een sergeant zette de tromp van zyn Lebel-geweer tegen de slaap en trok door middel van een touwtje, aan den haan bevestigd, af. De kogel ging door zyn hoofd heen, vervolgens door de houten deur, vloog door de chambrée, het venster uit, een binnenplaats over en bleef steken in den steenen muur aan de overzyde. Engeland. Dinsdagavond is Gladstone op Hawarden Castle aangekomen. In het dorp wachtte <’e bevolking hem op, maar in een dicht rytuig reed de zieke van het station dade'ijk naar zyn buis door. De reis scbynt hem geen kwaad te hebben gedaan. maken. komen hoe zij duidelijk het geratel van een oud huurrijtuig nam, dat voor de deur stil hield. «Dat is zeker hun equipage, daar wil ik ’n cent om verwedden," rei Ben lot ziohzelren. „Hoe zal ik ze nu volgen? Ik wil ze niet uit het gezicht verliezen, tenominete niet lang ach'ereen." De groote diepe kast waarin hij zich bevond ont- ving licht door een zeer klein raampje/JWwr hy zich, toen hij het beproefde, juist doofrmefi kon werken. De afstand van daar tot don grondI hrtOchtor te hoog om naar beneden te kannen springen. (Wordt vervolgd.) Dinsdag is te Louden het jaarljjksch feest maal gehouden der Kamer i-.-j-i waaraan o.m. de gezanten Portugal en El- o heid hield de Britsche minister van koophandel Ritchie een redevoering waarin by nameus de regeeriog verklaarde, dat de hangende moeilijk heden zeker zullen worden opgelost op eene wijze, die zal aantoonen dat Engeland een deugdzame en zedelijke natie is. Op het oogenblik, zeide hy, hebben wij veel grooter concurrentie dan ooit te voren te verduren. Die van Daitschland is nog de ergste niet; neen, die van de Vereenigde Staten moet beschouwd als de meest gedichte te zullen worden. Kapitaal en arbeid in de Ver. Staten too- nen eene energie, die wij goed zullen doen na te volgen. Ten aanzien van VVest-Afrika is het noodig onze markten te behouden en uit te breiden. Wy hebben anderen laten binnen dringen in Gambia en Sierra Leonede uit voer is er gedaald, maar hy neemt toe in Lagos en aan de Goudkust, waar wy eene andere staatkunde hebben gevolgd en nu móeten wij waken dat daar niemand onze rechten schendt. De Cbineesche gezant zeide, in antwoord op een toost, dat de band die China aan En geland verbindt, bestaat in den ruil van pro ducten. De handel ia h«-t doel der betrekkingen van de beide natiën. China erkent, dat bet uit zyn betrekkingen met Engeland groote voordeelen beeft genoten en wanneer thans, op een oogenblik dat sommige mogendheden >sfeeren van invloedverlangen, ééue mogend heid daarop aanspraak heeft, dan is bet zeker wel die, welke den grootsten wereldhandel bezit. Dat ziet oatuurlyk op Engeland, dat 82 pCt, van de Oost-Aziatischen handel voor zyn re kening beeft. Jammer intusschen, dat andere mogendheden hun pretentiën even gegrond vinden als die von John Buil en zich aan het Britsche handelsmonopolie weinig of niet storen. De Oostenrykscbe en Hongaarsche delega tion zullen tegen 29 April te Boedapest wor den bijeengeroepen. De Hongaarsche Kamer heeft het wetsvoor stel aangenomen, waarby de 11de April tot nationale feestdag wordt verklaard. Op dien «Lon samen met zijn vader, zegt ge «Ja, en ik denk dat zij dan Underwood in Brook lyn zullen ontmoeten en dat hij dan verder met hen mede gaat." Ben’s oogen glinsterden. Hij vergat al de pijn in zijn knie. «’t Ia heel wat, wat je me daar verteld hebt, en als het goede gevolgen heeft, waaraan ik niet twijfel, dan zul je er voor betaald worden. Heb je een flauw idéé wal het doel van hun tocht is? Hebben ze zich nooit iets laten ontvallen Nan bedacht zich een oogenblik. «Zij hebben zoo iets gezegd vah voorzichtig zyn ten opzichte van D. Of nu D een persoon of een zaak is, dat weet ik niet, en meer heb ik ook niet kunnen ontdekken." Ben vloog overeind. «D. beteekent Dolly!" schreeuwde hij, uitgelaten van vrengde. «Ik moet ze achterna, ik moet ze niet uit het oog verliezen, ik zal Dolly vinden I Dat is zoo klaar als een klontje 1 Hoera 1 Ben holde naar het venster, maar zag niets meer van zijn vervolgers. «Ze hebben het opgegeven I" riep hij uit. «Nou moet ik weg ik kan hier niet langer werkeloos blijven. Ik moet naar huis terug gaan en een vriend van me zien op te duiken en dan ga ik er op uit en ik vind Dolly I Maar neen, als ik eerst naar huis ga, dan raak ik de Carkins kwyt, ze komen me dan te ver vooruitik moet ze dicht op de hielen blijven." De jeugdige spion had op dit oogenblik haast meer verschillende plannen en gedachten dan hij ver werken kon. Het Weener Fremdenblatt maakt bekend, dat de Oostenrykscbe regeeriog zich voorstelt tusschen gister en 15 April baar troepen van Kreta terug te roepen, zonder dat zij daarom uit het Europeesch concert treedt. Geen voor stel tot benoeming van een gouverneur van Kreta heeft nog de goedkeuring van al de kabinetten vervorven. Het votum der Italiaanscho Kamer in de laak-Crispi maakt een einde aan den veldtocht die reeds langer dan vyf jaren heeft geduurd. Het rappori der «ommissie is aangenomen met groote meerderheid van stemmen. De beleedigde moraal is bevredigdde ge rechtigheid niet. Het rapport erkent, dat Crispi haudelingen beeft begaan, die zeer ernstig zyn af te keurendoch bet stelt vast, dat Crispi daarvoor niet voor den rechter kan worden gebracht. Een poging van de onverzoenlyke vyanden, om de Kamer te doen besluiten, Crispi tever- wyzen naar het Hooggerechtshof, mislukte. Het Italiaanscho parlement wilde aan het on gelukkige land het deerniswaardige schouwspel bewaren, dat een der grootste staatslieden die ridder is der Anunciata-orde en dus het recht heeft zich «neef des konings» te noemen werd veroordeeld wegens slechte pr^ktyken maar het heeft aan Crispi’s staatkundige loopbaan voorgoed een einde gemaakt, Want in welke vergelijkende termen het rapport ook is opgesteld, er blykt onweerleg baar u t, dat Crispi zich bediende van zyn beschermeling Favilla, den directeur van de filiaal der «Banco di Napoli» te BoLgna, om groote sommen uit die bank te nemen,, en die ten eigen bate, of voor geheimzinnige doelein den te gebruiken. Steunende op de bescher ming, die Crispi hem verleende, deed Favilla hetzelfde, met het gevolg, dat op het einde van 1895 het filiaal der Napelsche Bank een tekort aanwees van twee millioen Lire, en het bedrag der noodlydende wissels 8,450,000 Lire beliep. De commissie acht zich overtuigd, dat Crispi niet geweten heeft, op welke wyze Favilla handelde. Zy betreurt het -echter, dat hy zulk een blind vertrouwen stelde in den directeur te Bologna, dat hy Favilla tot commandeur der De Duitsche Rijksdag heeft artikel 1, van de vlootwet, betreffende de vaststell:ng van de uitgaven voor de vlootvorming voor zes jaren in eens, by hoofdelyke stemming met 212 tegen 199 stemmen volgens het voorstel der commissie aangenomen. ste merkwaardigheid. Het vaartuig, waarop de drukkery in werking is gesteld, ligt vast gemeerd aan de kaden van Montgomery op de Alabama. De inrichting is veertig meter lang en drie en een halv>n meter breed. Voorin bevinden zich de wprktnigeu, drie persen, benevens al het materieel, benoodigd in een drukkery. In het midden staan de machines, die de beweegkracht voortbrengen en achterin buist de eigenaar der inrichting met zyn vrouw en vyf kinderen. lederen jnorgen dalen de typografen langs ladders vait de kade in de boot af en doen daar hun werk; den geheelen dag boort men het geraas der persen tot zes uur des avonds. Deze dryvende drukkery is de best beklante der geheele stad, de eigenaar toch heeft noch huur, noch patent en weinig belasting te be talen. Alle orders worden daarom door hem tegen buitengewoon lage pryzen uitgevoerd zoo be taalt men er voor 100 nette visitekaartjes 10 cent en alle verdere drukwerk wordt i evenredigheid vergoed. Wanneer zal er een courant in die inrich ting gedrukt worden Rusland. Het Weener weekblad Die Welt« bevat een lezenswaardige beschrijving van de stad Pinsk, in West Rusland te midden van uitge strekte moerassen aan de Pina gelegen en met een bevolkiogvan 30.000 inwo Iers, waar van 28.000 Joden zyn. In de laatste 20 jaar heeft zich daar een zeer bloeiende industrie ontwikkeld, in geheel modern ingericbte fa- brieken van allerlei soort en ook in huisar beid. Niet alleen het kantoorpersoneel, maar ook nagenoeg alle arbeiders, machinist, stokers, opzichters zyn Joden. Op Vrijdagavond wov^t allen arbeid gestaakt en in do fabrieken, vrifa ook des nachte gewerkt wordt, Zaterdagawpné b hervat. Dj Joodsche feestdagen worden eve|fja|» J de sabbat, alle streng gehandhaafd, zoodatA/ ongeveer 240 werkdagen in het jaar zyn. De De arbeidsduur is nog 11 uren daags, maar veelal korter. Reeds 10 jaar geleden is op een groote-oliefabriek de werktjjd van 8 uren in gevoerd, met drie ploegen die elkander afwis selen, een der eerste gevallen van dien afard in Europa. Vele vrouwen werken in de fabrieken, doch alleen ongehuwden. Zoodra zij trouwen, verlaten zij de fabriek om zich enkel aan bet gezin te wyden, zelfs al is de nood ook groot. De inrichting der fabrieken is zoo goed dat zelfs uit ver afgelegen deelen des lands vaak belangstellenden naar Pinsk komen om zich op de hoogte te stellen van nieuwe vindingen. «Het is gevaarlijk voor je om de Carkins te ach* ter volgen," zei Nan. «Het zal gevaarlyker voor de Carkins zijn om mij achter zich te hebben," antwoordde Ben. «Maar ik kan nu niet langer blyven klotsen. Wil je mo eons wijzen hoe ik beneden moet komen? Hola ik ge loof dat je vriendin daar in aantocht is, ik zal het raam dus maar uitgaan, dat is do kortste weg." Nan volgde hem en opende het venster. «Pas op hoor de Carkins zyn gevaarlyk," fluisterde zij. «Ik zal mijn beide oogen goed open- en mijn mond gesloten houden; dat is de beste manier om voorzichtig te zijn," antwoordde hy. Hij drukte het meisje een oogeriWik krachtig de hand en even geleken deze jeugdige knaap en dit jonge meisje een paar gelieven, want zij sloeg haar wimpers neer en zyn oogen straalden. Hy stapte op het buitenko zijn, keerde zich toen plotseling om en kuste Nan op de wang. Zij hief haar hand op om te slaan, maar de slag viel niet. Toch hadden Ben’s ooren niet rooder kunnen zijn, al had zij hem ook nog zoo ferm geraakt. Voorzichtig liet hij zich langs eenig latwerk naar beneden glijden, klauterde toen over een, er vlak bij tynden muur en kwam terecht in hetzelfde strijdperk waav-^hij Lon Carkins had overwonnen. De plaats was verlaten en het huis scheen eveneens ledig. Ben keek voorzichtig door een raam, toen nog door een tweede, eindelijk gelukte het hem er een open te Bohuiren en zoo kwam hij weder in de woning Spoedig was hij overtuigd dat Lon en de horrelvoet afwezig waren, misschien wel bezig met hem op te ,poren. Hij dacht aan den landlouper en overlegde

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1