Ons. eden If I EVEE RTJBS i I No. 7541. [DEL Dinsdag 29 Maart 1898. fendrukts HARRY SHARPE, agent der geheime politie. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken: PER, I Co. ida- I .JU IEVILLETO IM. j 1 ,c0a.t 1TCAP 36ste Jaargang. af 85. jdhèdsn, Buitenlandse!! Overzicht. s van ■If Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. De Verspreide Berichten. NT de Telefoon No. SV. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. der te 18) -»Ik [E OUDE DAMMER Ier kt jgbaai bij 3TER8 Jz. wijs van echtheid ia en kurk staeda voor- t den naam der Firma )PPB 1RD door ZOON. hij weet ka j-_ mij [3^6^ ^'e z’ch met April op deze Courant wen- schen te abonneeren, ontvangen de nog vóór dien tijd verschij nende nummers gratis en franco. Roman naar het Engelech. een eenzame laan op den grond liggen en bet paard was'’ doorgeloopen. 141. Het prachtige m, Zolder, terleiding, prachtige De in vrijheid gestelde gedeporteerde Cyvoct heeft Donderdag te Parys zyn eerste verkiezings- rede gebonden. Hij noemt zich >cand:dat d’amnistie< en belooft dat by, als bij gekozen wordt, nooit zitting zal nemen I Er werd weinig gesproken maar vry veel gevochten in deze kiezerabyeenkomst, anarchisten en socialisten van allerlei schakeering gingen elkaar te lyf over de eventueele .verkiezing van Gyvoct die nooit zitting zal nemen, of by gekozen wordt of niet. Het blykt na dat Steinlein en Dosard, de twee mannen die onlangs wegens spionnage in den omtrek van Metz in hecbte.iis genomen werden, kaarten van het land wilden uitgeven, en daar de gegevens hiertoe niet de militaire kaarten genomen mogen worden, hielden zy op hunne wandelingen by Metz aanteekening van de topografische byzonderheden. ingericht TIENDE- Generaal du Barail, die Vrijdag met zyn paard in het Bois de Boulogne is geva'len, ia ernstig gewond, hoewel waarschijnlijk niet levensgevaarlijk. Er was niemand by, toen het ongeluk geboordemen vond de generaal in i.iii ini 11; mm i \t. Telefoon No. SS ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Cente^i; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Duitschland. Op bevel van keizer Wilhelm werd Donder dagmiddag onverwachts de tweede brigade van de infanterie van de garde gealarmeerd om 3 uur stond de brigade gepakt en gezakt op bet Tempelhofer Feld en omstreeks dezen tyd kwam ook de keizer aangereden. Aan de brigade werden twee eskadrons dragonders en twee batteryen artillerie toegevoegd, en nu werd eei^ spiegelgevecht geleverd tusschen een van het Noorden en een van het Zuiden oprukkend leger. Om halfvyf werd het sein tot den aftocht geheven, en aan het hoofd van zyn garde-soldaten kwam de keizer in de stad terug. zeer goede 2N. agens. zag hij aan het tegenovergestelde einde van den wa gen een ander hoofd opduiken en even daarna sprong de eigenaar van dat hoofd geheel boven op den wagen, hinkte naar hem toeen Ben herkende Lon Carkins 11 In de Fransche Kamer interpelleerden Zater dag Grousset en Baron over de mobilisatie van de vloot en de buitenlandsche staatkunde der regeering. De minister van buitenlandsche zaken, de beer Hanotaux, antwoordde. Hy zeide, dat Baron ten aanzien van de Egyptische quaestie de feiten niet juist bad voorgesteld. De re- geeriog trad altjjd zoodanig op, dat posten die openvielen werden ingenomen door Franschen Wat de gemengde rechtbanken betreft, zal de regeering het standpunt, door haar voorgangers ingenomen, verdedigen. De definitieve oplossing van het Kretenzer vraagstuk is opgebouden. Duitschland en Oostenryk meenden bun m’litair contingent op bet eiland niet te moeten handhaven, maar zoodra de regeling voor Griekenland verze kerd is, zal die voor Kreta niet lang uit- blyven. De gouverneursquaestie gaat feitalyk samen met die der installing van een autonomistische regeeringswyze. Nog zeide HanotauxOnze betrekkingen met vreemde mogendheden zyn goed en vriend schappelyk. Wij zyn thans met Engeland in onderhandeling ovor eeu verschil van teederen aard aangaande Afrika, maar de zaak wordt by voortduring op de meest verzoenende wijze behandeld. Er zyn scherp omlynde voor stellen onderworpen aan het oordeel van beide regeeringen, de punten van verschil werden zeer beperkt. Wat China aangaat, kan er geen twijfel aan zyn, dat de aanvallen op de integriteit des lands allen scbyn hebben bet uitgangs punt te zullen worden van een catastrophe. Frankryk heeft niet het initiatief genomen tot wijziging van het status quo, maar op grond van vroegere overeenkomsten eischt bet gelijke voorrechten als andere mogendheden, die noodig zyn om de zekerheid van Frank- rijks Indo-Cbineesche bezittingen te waarbor gen. De onderhandelingeu tusschen Parya en Peking duren voort. Men mag daarvan belang rijke resultaten vóórspellen. In zake Coba hebben de feiten de vertoogen onderzyds tot de Spaansche regeering voldoende gemotiveerd. Op alle punten heeft Frankryk Frankrijk. Naar men zich zal herinneren, werd inder tijd gezegd, dat in take Dreyfus het licht uit Londen zou komen. En voor de tweede maal voorspelt de Londensche Daily Chronicle» tfïans de o pén baai making binnen zeer korten termyn van allerbelangrijkste stukken in deze. Het zouden zyn brieven of liever stukken van de hand van Eslerhazy, door hem aaö den Duitscben militairen attaché Von Schwarz* koppen geschreven. En verder zouden het zijn twee brieven, geteekend door Generaals, die in het Zola-proces een rol hebben gespeeld. De anti-semietische betoogingen te Algiers duren voort. Het volk wachtte een trein op waarmede een veroordeelde anti-semietische journalist, die tegen zyn vonnis appèl had aangeteekend, naar de stad werd overgebracht om voor bet Hof te versobynen en escorteerde hem naar de gevangenis onder den kreet »Weg met de Jodendie gepaard werd aan die van: >Vryheidl< Er was een groote troe penmacht op de been die den troep uiteen dreef, waarop men naar de gevangenis trok, waar de beer Max Regis in hechtenis wordt gehouden. Hier werden enkele steeneu naar de soldaten geworpen, waarop deze een bajonetaanval deden. Spoedig was nu de orde hersteld. Tien onruststokeis zyn gevangen genomen. De gouverneur, de beer Lépine, werd op een wandeling door de stad door de betoogers onder aanvoering van den broeder van Max Regis uitgejouwd. Engeland. De storm heeft op de kusten van Engeland veel ongelukken veroorzaakt. Ook binnenslands is er aan gebouwen en geboomte belangryke schade toegebracht. Te Birmingham stortte een fabriek in, waardoor vier werklieden werden gedood en verscheiden gewond. Het telegrafisch verkeer binnenslands en met bet vasteland werd verstoord. dacht dat u maar aan het oefenen wasik heb nog nooit iemand zoo zien ratelen, rammelen en hameren aan een telegraaftoestel als u deedt I* «Maak dat je wegkomt I* schreeuwde de man. «Zijn ze hier uitgestapt, ja of neen? Ik moet dit weten, en als u het mij niet zeggen wilt, dan zult ge het aan iemand anders te verantwoorden hebben, dat zeg ik u vooruit." «Wat meen je toch?" vroeg de oude wat kalmer, toen hij zag hoezeer het den knaap ernst was. Ben verklaarde zich eenigszins nader, en de man antwoordde «Zij zijn weer ingestapt, ten minste twee er van, en de derde zal wel gevolgd zijn.* «Hebben ze niets tegen u gezegd?" «De een, die er nog al deftig uitzag, vroeg wan neer de volgende trein hier voorbij kwam." «Is dat alles?" «Ja." Alles warrelde Ben door het hoofd «Zij zullen dan took stellig doorreizon naar het station waar ze kaartjes voor genomen hebben, en dat kan ik met mijn kaartje ook doen," dacht hij bij siobzelven. Vereenigde Staten verbreken zouden, voor zin. De Amerikaansche minister van marine moet thans een millioen dollars 'hebben besteed om sleepbooten aan te koopen, welke bewapend zulletj worden. Deskundigen in de Vereenigde Staten vinden dezen maatregel echter geheel onvoldoende tegenover de snelvarende Spaansche torpedobooten. Invloedryke financiers te New-York erken nen dat Mac ^tinley vredelievend gezind is, maar betoogeu dat de leiders der Repubiikein- sche party hem onvoldoende steunen, en daar om roepen die financiers liever oorlog dan deze zóó demoraliseerende onzekerhe'd. Beslist wordt in Washington verzekerd, dat de regeering besloten heeft Spanje m?de te deelen iodien dat niet reeds geschied is dat de toestand op Cuba onhoudbaar geworden is. De vyandelykheden moeten spoedig ten einde gebracht worden de datum is intusschen niet vastgesteld. toch aan gelooven en ik zal wel zorgen, dat je wenschte je niet mot andermans eakei te hebben bemoeid." «Ik merk dat je nog net evenveel bluf kunt slaan als voordat ik je in bet zand deed byien," zei Ben. Want niettegenstaande hij zeer goed inzag, dat zyn tegenpartij op het oogenblik de macht in handen had, hielp het hem niets wanneer hy zich nu reeds dadelyk gewonnen gaf. Er kon nog zooveel gebeuren. «Wij schijnen beiden in hetzelfde bootje te va ren," zei Ben, die zoo vast en stevig boven op den wagen stond, als ware bij een oude veteraan in den spoordienst. «Wat meen je daarmee?" vroeg Lon. «Dat jij evenmin recht hebt om hier mee te rij den als ik." «Dat zou ie maar denken, jong piepkuiken." «Hoe dat?" «Ik ken den remmer van dezen trein en L” dat ik er op ben. Hij is op het oogenblik bij, den machinist, maar zal wel dadelijk hier zijn, om r” een handje te helpen om jou er af te d «Zoo, dus je durft me niet alleen aan?" «Waarachtig durf ik dat." «En toch wacht je op een regiment om je te helpen I Bah I Ik heb je ééns een pak slaag ge- gv^en, en ik kan dit nog wol eens doen." Ben deed juist als of hij een uitval wilde doen naar Lon en tot zijn verbazing trok deze zich, zoo snel hij kon, terug naar het andere einde van den wagen. Bon volgde hem. Carkins begon de ijzeren spor ten af te dalen zich steeds stevig vasthoudende. (Forrff vervolgd.) voldoening erlangd. Onze consul deed correct zyn plicht voor de bescherming van onze mede burgers. De Kamer kent, zegt Hanotaux, de gevoe lens van achting die de regeering koestert tegenover de beide groote natiën waarvan hier sprake is. Frankryk wenscht, dat in dit geschil waarby belang en eer betrokken zyn, door alle partyen het noodlottig conflict zal ver meden worden. Als de beide partijen onpartij dig mannen zoeken voor een vriendschappelijke regeling, zal het aan goeden wil van Frankrijk niet ontbreken. De Kamer nam met 300 tegen 111 stem men een motie aan, waarby de verklaringen van de regeeringen worden goedgekeurd. De Duitsche Rijksdag beeft in tweede lezing het marine-ontwerp volgens de besluiten der commissie goedgekeurd. De voorstellen van Auer op de ryksinkom- stenbelasting werden verworpen, De Kamerverkiezingen in België, welke in Juli zouden vallen, zyn op voorstel der re geering vervroegd en wel op 22 Mei gesteld. In Juli zyn namelyk vele werklieden buiten hun woonplaats aan den arbeid. Eau voorstel van den heer Daens om de stembus eerst in October te openen, werd met 87 tegen 33 stemmen verworpen. Men scEryft de groote meerderheid, die voor de vervroeging stemde, toe aan de overtuiging der clericale party, dat zij gereed is en meent dat zulks met de tegenstanders niet zoo vroeg bet geval zal zyn. XL «Spring, of ik sla I" Een rilling van angst voer Ben door de leden, wellicht de eerste die hij ooit van zijn leven had gevoeld. Hij begreep nu dat Lon <Vas achtergebleven om naar hem uit te zien. Het werd hem duidelijk, dat hij met door en door geslepen menschen te doen had, en dat het geen gemakkelyke taak was om ze de baas te blyven. «Ik bad toch beter gedaan met eerst eens met Sharpe te gaan overleggen, eer ik hierheen ging," dacht hij. «Misschien loop ik te hard van stal. Ze hebben een val gezet en ik ben er zonder slag of stoot ingeloopen, dat is zeker. Maar we zijn er nog niet." Aan verbergen was geen denken, want Carkins had hem reeds duidelyk gezien hij wist misschien wel reeds dat Ben daar was nog eer de trein zich in beweging stelde. «Hei daar I" schreeuwde Lon, toen Bon eveneens vlug bovenop sprong. «Zoo, leef jij ook nog?" riep Ben terug, terwijl de trein heen en weer schudde, een scherpe bocht beschrijvende. «Zooals je ziet, en jij zit in bet net, jou jonge zwezerik," antwoordde Lon. «Je hadt allemachtig veel praats daar straks eo je dacht zeker dat je heel New-York wel alleen aan kon, maar nu moet je er Het rapport van de Maine-commissie is aan den minister van marine te Washington over handigd, en terstond heeft het kabinet in een vergadering het rapport overwogen. Allerlei geruchten zyn toen in, omloop gekomen, of schoon Mao Kinky en de Ministers natuurlijk niets hebben losgelaten. Volgens bijna gelijk, lu.dende berichten uit de bladen, zou de com- missie twee explosies van de Maine hebben geconstateerd, waarvan de eerste uitwend;ge, de tweede inwendige schade veroorzaakte. Dit bericht heeft weinig indruk gemaakt, omdat byna iedereen al sinds weken aan twee uit barstingen geloofde. De tijding dat de Spaan sche torpedovloot naar West-Indië is vertrok ken, maakte meer indruk, evenals de politieke onzekerheid te Washington, waar de oorlogs partij Mac -Kipley tracht te dwingen terstond handelend op te treden, ten einde de Spaansche torpedo’s te Portorico, waar zy het overwicht «Wanneer vertrekt de eerstvolgende trein?" «Niet voor morgenochtend." «Is er geen goederentrein of zoo iets P" «Ja, over tien minuten vertrekt er een goederen trein, maar niemand ter wereld mag met dien trein, als passagier, meegaan." «Waarom nietp* «Dat is tegen het reglement." «En als ik het nu toch eens probeerde?" «Ze zouden je er weer net zoo gauw uitzetten." «Mooi zoo, dat bespaart mij de moeite om er weer uit te stappen I Als ze mij er nu eens eerst in wil den zetten ook, dan zou ik het allemachtig gemak- kely’k hebben." Dit zeggende wilde Ben zich verwyderen, toen de stationschef hem terugriep. «Wat is er van uw dienst?" vroeg Ben. «Waar wou je heengaan «Ik wou een eindje langs de rails loopen." «Waarvoor «Ja, als ik u dat nu eens vertelde, dan wist u het ook meteen, is ’tniet?" was het dubbelzinnige antwoord, waarom de stationschef tegen wil en dank glimlachte. De goederentrein stoomde binnen. Het was slechts een kleine trein, uit enkele wagens bestaande, welke aan het station slechts een paar minuten stopte, om een wagen los- en een ander aan te haken. Toen de trein zich weder in beweging stelde, h ng er een knaap aan het ijzeren laddertje, dat boven naar de wagens geleidde, tusschen twee wagens in. En toen de trein in vollen gang was, klauterde Ben bovenop, om eens te kyken of er geen spoorbeambten in de nabijheid warenmaar juist op ditselfde oogenblik

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1