)den I. ft ra D 60. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 'ERVERIJ Woensdag 30 Maart 1898. No. 7543. 36ste Jaargang. Buitenlandse!) Overzicht. ttULLETOA. Az. Ï1MEK terdam. den Koning Kr IIAA6 &Co. t/hage, en 39«, J HARRY SHARPE, de agent der geheime politie. Roman naar het Eng els ch. Kleinhandel in Sterken Drank- lerij s !nd Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. laud zich op die wijze tan Port-Aribur en «En Goad. Die zich met 1 April op deze Courant wen- schen te abonneeren, ontvangen de nog vóór dien tijd verschij nende nummers gratife en franco. L de Fleer i en verven van ben, alsook alle Telefoon Aio. S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. gezegd eu zoo deden ook de bank en andere financieels instellingen. De Regentes wier bonding zeer flink is con fereert telkens met Sagasta en andere ministers. ingericht TENDE- i») .G. .Ik komt.* Emile Zola en Perreux zijn tegen 21 April gedagvaard wegens bon appèl tegen de be slissing, waarby het gerechtshof zieb competent verklaarde in bet proces der schriftkundigen. Talien-wan meester maakt, en zij meenen, dat aan Engelands prestige in Ch na een zware slag is toegebracht. V De berichten over het succes van Rusland in Oost-Azië hebben in Engeland een zeer slechten indruk gemaakt. De politieke stem ming is zeer opgewonden. Bijna alle bladen vragen of Engeland bet kan toelaten, dat Rus» Volgens modedeeling van den politie-president te Berljjo, is in het geheel bij den gewezen beambte van de ryksdrukkery Grünenthal, behalve de 44.000 mark die op een kerkhof verstopt waren, voor 125.000 mark aan ge stolen banknoten in beslag genomen. Hoeveel op eigen band genummerd bankpapier Grünen thal vóór de ontdekking van zyn diefstal heeft uitgegeven, is moeiljjk te begro ten. Het schijnen enkel biljetten van 1000 mark eu hooger geweest te zyn. De ryksbank zal ze natuurlgk als nagemaakt beschouwen en ze niet willen inwisselen, en ook de rjjksdrukkery zal de schade niet lyden. Ten slotte zullen dus, zou men zeggen, de argelooze bezitters van de met valsche nummers voorziene biljetten het loodje moeten leggen. Engeland. Parnell’s moeder: de tachtigjarige, van wie Telefoon IVo. 99 ADVERTENTIEN worden geplaatst van/ 15 regels a 50 Centen; iedere regel m< 10 Centen. Groote letters worden ben naar plaatsruimte. In de sSociété des gene de lettresis eer gisteren een heftig tooneel voorgevallen. Paul Alexis had zijn leedwezen uitgesproken, dat de vereeniging onverschillig was gebleven ten aanzien *an de moedige daad van Emile Z>la in de Dreyfus-zaak. Er ontstond nu een waar tumult. De voorzitter, Henry Houssaye, ontnam Alexis bot woord, later werd ook Armand Charpentier, die na Alexis ten gunste van Zola sprak het woord ontnomen. De meesten verlieten toen de zaal. Er werd »leve Zola< geroepen. t stoom n van iz. worden naar de averfd. omd of geverfd gezondheid en den dood van Lon op zijn geweten willen hebben toch voelde hij zich gerechtvaardigd om gebruik te maken van zjjn oogenblikkelijk voordeel op zijn vjjand. «Of hij, öt ik," dacht hij in wanhoop, en met den moed der vertwijfeling sprong hij over de ruimte die hem van den dichtbijzynden wagen scheidde, waar hij iets zag leggen dat hem van dienst kon zjjn. Het was een ijzeren schroevendraaier. Hier mede gewapend boog hij zich andermaal zoo ver hy kon voorovermet de eene hand hield hij zich aan het ijzeren laddertje rast en met de andere zwaaide hij het ijzeren werktuig. Carkins keek op en zag wat hem te wachten stond. «O, o I om ’s hemels wil, sla niet I* riep hij met heesche stem. «Dao springen.!* siste Be» tusschen de tanden. «Ik ik durf niet het zou m’n dood zijn!* «En je wou er mij af laten springen als je kon, hè en je zou het doen als je vriend da remmer maar bij de hand was, hè?« «Neen, neen, ik zal het niet doen, ik beloof het je.* «Van beloften kan men niet eten. Springen moet je. De trein gaat juist nog al langzaam, on als je ’t maar voorzichtig doet, dan zal bet je best beko men. Haast je wat, anders zal ik je een tik op do vingers geven, waardoor ze voorgoed buiten dienst gesteld worden.* Carkins deed een poging zich omhoog te werken, met het plan de boenen van zijn tegenpartij te om klemmen. Gelukte hem dit, dan was het voordeel aan zijn kantmaar Ben bemerkte dien toeleg en een hevigen slag met den ijzeren schroevendraaier was het antwoord. Verspreide Berichten. Frankrijk. In de advocatenkringen te Parys gelooft men dat bet vonnis tegen Zola door bet Hof van Ca*«.Aie vernietigd zal worden. Van de twaalf middelen van cassatie worden er twee tea minste voor onaantastbaar gehouden en wel het feit dat mevr. De Boulancey door dei rechter van instructie, die door het Hof van Assises met haar verhoor werd belast, niet onder eede is gehoord en bet verbod van president Dela- gorgue aan generaal De Boisdefire voor de verdediging vragen te stellen. 41. Het prachtige i, Zolder, erleiding, prachtige wrioi' Fabriek wn aan. i BELGIE. kt de aller- eroemde Su btract ’HE. 70 Cts. en De Duitsche Ryksdag nam na een onbetee- kend debat definitief bet ontwerp tot uitbreiding der vloot aan. De laatste stemming geschiedde niet hoofdelyk. De uitslag werd met levendige bravo’dbegroet. Inrichtingen welks gevaar, schade of hin der KÜNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en Gouda Geeien art. 8 der Hinderwet, Doen te weten: Dat zij vergunning hebben verleend aan J. de Jong en zijne rechtverkrijgenden, (ot het plaatsen van een gasmotor ter vervanging der stoommachine in zijne houtzagerij in het perceel aan den Kallen singel, wijk Q. no. 83, kadastraal bekend sectie A. no. 3128. Gouda, den 29 Maart 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. boodschap en het rapport zyn door den Senaat en door de Kamer beiden zonder debat in handen der commissie voor boitenlandsche zaken gesteld. Te Madrid blijft de stemming nog vry kalm Sagasta moet gezegd hebben, dat er niets nieuws gebeurd wasdat men nog even ver was als een paar dagen geleden en dat hy nog hoopte middelen in bet werk te kunnen stellen om een breuk met de Unie te voorkomen. Ook de minister van buitenlandnche zaken sprak de hoop uit, dat de Verschillende stappen die hij met datzefde doel gedaan bad, zouden slagen. De regeenng scbynt voornemens een boek uit da geven over de betrekkingen met de Unie gedurende den laatsten Cubaanschan opstand en al de concessies, door Spanje gedaan, om conflict te voorkomen. Alle partijen hebben de regeering steun toe gezegd en zoo deden ook de bank van Spanje In de voorsteden van Berlyn, vooraamelyk in Adlersbof en den omtrek, zijn de sociaal democraten die op 18 Maart geïllumineerd hadden, tot een boete van 15 mark veroordeeld wegens grober (Jnfug. Ongeveer 200 personen zul'en op kosten van de partij-kas een beslis sing van den rechter in ueaekweêtiê uitlokken. wegriep hij met heesche stem. smijt je er af, als je nog dichter bij mij Ben overzag in gedachten den geheelen toestand. Hy twyfelde er niet aan of de remmer zou, wanneer hij er bij kwam, hem of van den trein gooien, of hem dwingen, er af te springen. Hij kon ieder oogenblik komen en tegenstand zou niets baten. De trein ging, altyd voor een o tamelijk snellen gang, en ofschoon het altijd gevi - lyk blyft om van een i" ‘-»— springen, toch was er veel kans voor zulk een vlugge L0IINI IE COURANT WETHOUDERS van Graaf Thun en baron Banffy zullen deze week by de Oostenrykscbe en Hoagaarsche Parlementen de ontwerpen van wet indienen voor de nieuwe overeenkomst tusschen Oosten rijk en Hongarye. Daarbij zal echter niet gevoegd worden het ontwerp tot vaststelling der aandeelen van beide landen in de gemeen schappelijke uitgaven hierover zal nog door de Óoïtenrpksche en Hongaarsche commissie worden beraadslaagd gedurende de Paascb- vacantie. De regeeringen verwachten, dat de voor- loopige overeenkomst nog root Paaschreces door de beide parlementen zal worden vast gesteld. Zoodra de parlementen na de Paaschva- cantie weder bijeen zyn, zal het ontwerp tot vaststel'ing van de quota worden ingediend, indien ten minste de commis-ies het over de vaststelling van een quotum mot elkander eens worden Hierover zullen wel breedvoerige debatten worden gehouden vooral de Hon gaarsche Kamer is op dit punt zeer moeilyk te spreken. Toch hoopt men dat ditmaal de overeenkomst zal tot stand komen, opdat men aan bet einde van bet jaar niet voor de nood» zakelijkheid sta, de unie tusschen de beide doelen der monarchie geëindigd te verklaren. Een telegram uit New-York aan de Pali Mali Gazetter meldt dat Spanje de voorstellen van president Mc Kinley heeft aangenomen, te weten een wapenstilstand op Cuba tot Oc tober, gedurende welken de Vereenigde Staten aan de reconcentrados ondersteuning zullen uitkeeren. De beurs te New-York steeg aanmerkelijk. Het Maine-rapport is bij het Congres inge diend met een boodschap van den presideut, waarin deze, na een samenvatting der feiten van het onderzoek zegt >Ik heb last gegeven om bet vonnis der commissie van onderzoek en de inzichten der regeering mede te doelen' aan de regeering van H. M. de Regentes. Het lijdt by my niet den minsten twjjfel of het gevoel van rechtschapenheid van het Spaansche volk zal der regeering van Spanje den weg wijzen die door de eer en de vriendschappelijke be trekkingen tusschen beide regeeringen wordt voorgeschreven. Het resultaat zal aan het Congres worden medegedeeld. In afwachting daarvan noodig ik het Congres uit met voor zichtigheid te beraadsla/en.< die naar het scheen van plan was om daar veilig te blijven totdat zijn vriend, de remmer, komeu zou. «Dus jij wilt me er af hebben, hè?* vroeg Ben. «Wacht toaar tot die andere man te ^voorschijn komt en dan zul je eens zien," was het antwoord. «Dan denk ik dat ik liever niet zal wachten. Wij zullen ’t nu maar eerst eens samen uitmaken, en als die andere vent dan komt, dan kan ik het altyd nog met hem uitmaken ookik houd van een tege lijk. Laat los de ladder, of...* En zonder nadere waarschuwing boog Ben zich plotseling geheel voorover en kneep met alle kracht in Lon’e vingers, die steeds krampachtig het ijzeren laddertje omknield hielden. Een kreet van pijn was het antwoord van Carkins, weer een knoep, een stomp cn weer een kreet. «Schei uit, jij kleine duivol,* riep Lon, terwijl hij zijn eene hand losliet en de andere des te vaster de ijzeren staaf om klemde. «Ik heb je gezegd dat je er af moest springen I Ik zal je vingers fijnknypen, als je nog langer daar blijft hang-n, dus haast je wat. Kom vooruit I* Ben liet geen tijd verloren gaan en toonde ook niet het minste medelijden. Nog een vinnige kneep deed Lon zijn houvast loslaten, doch toen de rand van den kap grijpende, traehtte hy den wagen weder te beklimmen. Nu deden echter Ben’s laarzen goede diensten. Hij zette zijn voet boven op de groote vingers van Carkins. Deze brulde het uit van pijn, trachtte nog omhoog te springen, werd echter met alle kracht achterwaarts geworpen en viel met een doordringen den kreet tot bykans onder aan den ladder. Ben’s hart klopte hooibaar. Hij zou niet graag Duitschland. Piios Bismarck, die a. s. Vrydag 83 jaar wordt, vierde Vrydag zyn 60-jarig dienstjubilée. Men had bier en daar gemompeld dat de Kei ser by één van die gelegenheden den Prins per- soonlyk zou bezoeken, daar hij juist om dien tyd een pleizierreiaje ter zee zou gaan doen met het nieuwgebouwde snelvarende stoomschip Kaiser Wilhelm der Groes«. Inderdaad is hy 1 Zaterdag daarmee van Bremershaven uitgeloopen. Zander een keizerlyke toespraak ging dat na tuurlijk niet. Aan boord wyde Z.M. alweder een range speech aan Grootvader de Groote, den Vredevorst,* eu prees daarom ook het behoud van den vrede. Diarna bracht hy ook een toost uit op Grootvaders grouten Kanselier en herdacht ook diens jabilée met dankbare waardeering van zjjo bewezen diensten. Het tweede garde-regiment te voet heeft aan prins Bismarck Vrydag by gelegenheid van zyn zestigjarig soldatenjubilee een zilveren standbeeldje gezonden, een grenadier uit het jaar 1813 voorstellen de. Generaal von Sohwei- nitz bracht aan Bismarck de gelnkwenschan van den Keizer over, die bovendien nog uit Bremershaven een telegram zond, De dag is te Friedrichsruh stil en zonder feestelijkheden in den buiselyken kring gevierd, De jubilaris gevoelde zich wel. Da over Co., ÜS, Gouda Veerstal, da. vrdrecht. Boskoop, water. raddinxveen. Carkins gilde het uit, zijn hand trilde van pijn, maar toch hield hij zich nog met de andere vast. Steeds langzamer ging de trein, de locomotief steunde lui I, oen groote kolom rook en damp omhoog werpend. «Spring dan, schobbejak!* schreeuwds Ben, ^spring of ik rermorzel je andero hand M «O I o I doe het niet, doe het niet, ik zal je niets doen als «Spring, of ik sla er op losl* Opziende zag Ben op dit oogenblik oen man den naast byzijnden wagen beklimmen en op hem toe treden. Carkins daalde intusschen eeuige treden lager, gevolgd door Ben, die de ijzeren bout steeds drei gend omhoog hield. «Spring I* klonk het nogmaals. Eu Carkins gehoorzaamde en sprong van den trein. XII. Wat moed vermag. Het was een kritiek oogenblik. Ben zag zyn vijand zoo lang als hij was op den grond vallen, maar uitkijkende zag hij ook dat hij weer opstond dus wist hij, dat hij teu minste geen moord op zyn geweten had. Toch was Ben hierdoor nog niet in veiligheid. Hij hoorde den remmer boven over de wagens loo- peD en zag hem zelfs vlak boren zyn hoofd van den eenen wagen op den andoren overspringen. (Per# eervelfd.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 6 der Wet vau 28 Augustus 1881 (Staatsblad no. 97) ter openbare kennis dal bij hen is ingekomeu een verzoekschrift van den navolgenden persoon waarbij Vergunning wordt gevraagd om in de bij zijn naam vermelde localitoit sterken drank in het klein te mogen verkoopen, als Naam van den verzoekerAandaiding dor localiteit: A. F. C. Nolto. Turfmarkt II. 150. Gouda, den 29 Maart 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. niet aan of de remmer zou, wanneer nem ui vau uuu ireiu gummi, ui af te springen. Hij kon ieder -J 20u niets baten, De trein ging, altyd voor een goederentrein, met tamelijk snellen gang, en ofschoon het altijd gevaar lijk blyft om van een in gang zyndeo trein to springen, toch was er jongen als hy was om dit zonder ernstige gevolgen te kunnen wagen. «Ik heb echter geen lust om er af te gaan,* dacht Ben. «Als ik nu er afspring, dan heb ik alles ver loren, ook al loop ik geen enkele schram op. En toch moet of hij of ik er aan gelooven. Als de remmer boven komt, dan trek ik aan het kortste eindjeik moet dus vóór allo dingen hem uit den blijven, en vóór dat hij komt moet of Lon óf m af.* Dat alles vloog Ben door het hoofd, terwijl hy over den rand van den wagen op zijn vijand neerzag.

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1