•den I 1TEÏÏ. ING, -CLUB <unst". 92.) No. 7568. in. 2. DA. GEN”. tEUlLLETOM HARRY SHARPE, OOH JAN. I 5±Xt f, HET NIEUWE PARK. r. L- Martens. )r'ï r Kleinhandel in Sterken Drank. KENNISGEVING. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder KUNNEN VEROORZAKEN. KENNISGEVING. van 0.05 Gouda, - 1.— - 2.— - 4.—- h jou - is verplichtend al verkrijgbaar Telefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. - 4.— - 3.— - 2.— idrijf. 4NG 81/, UUR ngericht IENDE- 8000.—. en, UREN. mijn ot een beperkt tot Vrijdag 29 rkrjjgbaar bij eren; 8. VAN 92; P. A. 95; LINT- )ERKRAAT8, (Vervolg.) Een tweede terrein aan de breede zijde van de Karnemelksloot, dat beter voldeed aan de geselde voorgaarden, soa, volgens de infor- matiën die bet bovenbedoelde Raadslid zoo goed was in te winnen, waarschijnlijk wel te de agent der geheime politie. Roman naar het Engelsch. houders of ftOWJIE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Telefoon No. S* ADVERTENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Voor eene kaart voor twintig baden (niet persoonlijk) Voor een' abonnement voor het geheele seizoen voor een persoon Ingeval meerdere personen uit een gezin zich abonneoren Voor het eerste abonnement Voor het tweede abonnement Voor ieder volgend abonnement 11. Het rachtige Zolder, ■rleiding irachtige 1 '98 f*. x Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. De BURGEMEESTER van Gouda Gelet op art. 33 al. 2 der Kieswet; Brengt ter openbare kennis dat de met redenen omkleede beslissingen van het Gemeentebestuur op de ingekomen verzoeken om verbetering van de Kiezerslijst, in haar geheel op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar zijn. Gouda, den 29 April 1898. De Burgemeester voornoemd, van beheer aver den straatweg naar Bode graven. Alleen de omgeving van de Crabeth- straat en den Kattensingel blijft dus over. Een park, dat niet alleen een wandeling zon zyn, maar ook dienstbaar werd aan eene ten minste niet onfraaie uitbreiding der stad, moest der halve aangelegd worden nabjj de Crabethstraat. Verleden jaar is tusschen de Kamers van Koophandel en de Directie der Maatschappij tot Exploitatie van staatsspoorwegen gecorres pondeerd en geconfereerd over den aanleg van een spoorlijntje tusschen het station en een der stadsgrachten, waaraan de handel bier ter stede behoefte heeft en waardoor ook stellig bet vervoer per spoor toe zoo nemen. De bezwaren bleken toen onoverkomelijk, ten minste wat betreft de aansluiting van den Kattensingel, dien men op het oog bid. Men bad redenen aan te nemen dat de zaak evenwel slechts voorloopig was uitgesteld, dat wanneer eenmaal door de* provincie Zuid-Holland de voorgenomen coupure in de Gouwe was gemaakt, waardoor een waterweg tot (staod zou tjjn gekomen veel dichter bij de stad en bet station dan de tegen woordige Kromme Gouwe, de aansluiting van bet statiton met den nieuwen waterweg wel tot stand zou komen. Het spreekt uu zelf dat hierdoor zou verbaast worden, wat langza merhand toch ook zou geschieden, het bebouwen van de beide oevers van den nieuwen waterweg, het verryzen van eene nieuwe wyk in dit ge deelte der stad. In de toekomst en wel in de naaste toekomst zou het noodig zyn en dit staat bij ons Gemeentebestuur reéds lang vast een verbindingsweg te maken tusschen dit nieuwe stadsgedeelte en het spoorwegstation. Moest worden afgewacht dat door particulieren die weg zou worden gemaakt en dat ook deze toegang tot de gemeente weder werd volgebouwd met arbeiderswoningen, die wel is waar nuttig en noodig zyn, maar niet bepaald strekken om een iodrak van schoonheid en welvaart op te wekken. Was het niet beter dat de gemeente, gedachtig aan het «besturen is vooruitzien,» de zaak bytyds in handen nam, zelfs bijtijds een weg aanlegde tusschen het station en de nieuwe vaart, en zorgde dat zy door het stellen van voorwaar den voor het bouwen langs dien weg en door het maken van een mooie omgeving-een wer kelijk fraaien toegang tot de stad schiep die niet zooals de andere toegangen zóu worden bedorven door binnen korteren of langeren tyd verzakkende en scheef staande huisjes, en ten minste eenigermate zou voldoen aan de begin* selen van goede stedennitbreiding, zooals deze elders reeds lang gelden Wat was meer geschikt om den nieuwen weg aantrekkelijk te maken voor bouwonder nemers en voor de meer gegoede ingezetenen 46) «Wacht maar, ge zult het gauw genoeg zien. Maar eerst ?ou ik wel eens een gezellig praatje met je willen houden. Daar ligt juist een plank op den $rond, en we kunnen hier zoo stil, vertrouwelijk en ongestoord zitten babbelen, als het meeat verliefde paar op een zomeravond in het Park.* Sharpe trok de vrouw bij zich op den grond neer; zij gehoorzaamde met tegenzin. «Ik heb geen lust in een praatje,» zeide zij. «Ik wil eerst weten wat je plannen zijn.» «Je zult wel zoo vriendelijk willen zijn en het vragen aan mij overlaten jij hebt niets te doen dan te antwoorden. Kijk nu eerst eens goed rond. Weet je waar we hier zijn?» «Op een in de rivier uitstekenden natten vochti- gen pier, ons een kou op het lijf halend, denk ik,» antwoordde zij bibberend. «Juist, zoo is het. En wie komt er vanavond nog meer hier op den pier? Zeg?' «Ik weet het niet.» «Lieg niet, Hepsy. Je weet het wel. Zeg het mij dus maar gauw.» «Ik denk dat er hier nog wel meer dan een zal komen.» ,UWI uo. Bde STEDELIJKE ZWEM INRICHTING worden de volgende rechten geheven: 0.15 /Ik ben niet verplicht je te antwoorden." «Zoo, sluit dit een weigering in P" »Ja." «Ook goed kom dan maar mee.» Hij trok haar overeind en rende met haar naar de stad terug,lóo snel, dat het haar bijna den adem benam. «01 o I Houd op I Sta stil I Waar breng je me heen P" «Naar het politie-bureau. Kom, vooruit I" «Néén, neen, asjeblieft niet daarheen, meneer I Och, Asjeblieft, sluit me niet in het politie-bureau op! Ik zal u alles zeggen wat u weten wilt, als u mij maar niet zoo hard voorttrekt.» «Meen je het?" «Ja, ja I» Zonder een woord te spreken werd zij naar den pier teruggevoerd. Haar begeleider sprak nu echter niet langer op een toon van vriendelijke overredingt Zijn stem was aóo bevelend en dreigend geworden, dat tegenstribbelen eenvoudig onmogelijk was.Hij zette zich ook niet moor naast haar neder, maar bleef als eon rechter voor haar staan, terwijl zij sid derend van angst ineendook. «En nu "de waarheid," zei hij op strengen toon. «Je fneet wie de eigenaars van deze plaats zijn. En nu vraag ik je, of je ooit do vrouw van Horace ^Underwood geweest rijt. Ik verlang een duidelijk ’«ja» of «neen". Vooruit er meo I» «Ik geloof wel dat ik het geweest ben.» «Zoo, geloof je, dat je het geweest bent Dat is al heel vreemd. Heeft hij zioh wettig van je laten scheiden P» «Ja.» «Dus je waart zijn wettige vrouw IJZEN. V B. Stortbaden alleen verkrijgbaar voor 1 van een bewijs voor oen gewoon- zwembad of van een abonnement, als genoemd onder A. koop zyn, doch de eigenaren vroegen geen bepaalden prys, maar wilden dat de gemeente een even groot en goed atuk land daarvoor in de plaats zoude geven. Aangesien dit slechts eene verplaatsing der moeilijkheid was kon de Raad hierop moeilijk ingaan en nam meerge noemd Raadslid welwillend op zich nader naar een bepaalden koopprjjs te willen vragen. Een derde stuk land, het tentoonstellings terrein achter de Boelekade en de Sociëteit Ons Genoegen, was eveneens te koop, en wel evenzeer tegen den hoogen prys van bjjna f 5000 de H.A. Het had een geschikten vorm maar slechts één toegang aan de smalle zijde van de Karnemelksloot. Een tweede toegang naar de Boelekade was te maken, maar de daarvoor gevraagde koopprys wekte de hila riteit van den Raad op. De hooge pryzen waren de oorzaak dat van dit terrain werd afgezien. f De pogingen om gaschikten grond voor het park waren dos voorloopig niet met succes bekroond. Burgemeester en Wethouders ver klaarden gaarne nadere onderzoekingen te zul len instellen, maar ontveinsden niet dat eene goede oplossing niet zoo gemakkelyk was hun oordeel was das blijkbaar afwykende van het latere oordeel van eenige mannelyke en vrouwelijke adressanten. De behoefte aan grootere woningen was intusschen steeds dringender geworden. Een bekend feit is het dat een paar families, die ten behoeve van het ooderwys hunner kinderen zich bier hadden willen vestigen, door buizen- •gebrek genoopt waren daarvan af te zien gehuwde, naar Gouda overgeplaatste, officieren en jongelieden, die voornemens waren te huwen, konden met moeite woningen vinden, die trou wens niet voldeden aan zelfs matige eischen. Door de tegemoetkoming van den Raad, die een gedeelte van het openbaar plantsoen af stond, werd de heer Nederborst in staat g»steld voorloopig ten minste een drietal hoerenhuizen te bouwen. Er is niet alleen gebrek aan grootere woningen(trouwens ook aan goede arbeiderswoningen) maar er is zelfs geen terrein geschikt voor bet bouwen van die gfootere huizen. Dat terrein is niet te vinden in de Korte Akkeren, die door de in de nabyheid ge vestigde groote industnén geheel en al een arbeiderswijk is geworden, en te ver van het centrum der stad en van bet staatsspoorweg- station is verwijderd. De Karnemelksloot met omgeving is langzamerhand ook zoozeer eene werkliedenwyk geworden, dat het boawen van grootere huizen daar bezwaarlyk meer mag worden verwacht. Het bebouwen van de Oude Gouwe wordt feiteljjk onmogeljjk gemaakt door de overdreven eischen van de Commissie «Neen, dat kan niet gebeuren. Dit is hier pri vaat eigendom, en publieke booten liggen,,hier niet aan. Wie heeft het meeste belang bij deze plaats?" «Hoe kan ik dat nu weten Ik ben niet in den handel en ook geen eigenares van schepen of booten." «Neen, maar je weet heel goed wie eigenaar is van deze werf, dus zeg op!» Hepsy bleef zwijgen, half bevreesd do schouders ophalende. «Spreek, zeg ik je I» beval de agent. En lang zaam en aarzelend zeide zij «Ik geloof dat dit de werf van Underwood en Sawyer is." «Je schijnt het dan toch te weten, al ben je niet in den handel. Hoe is de voornaam van Underwood?» «Horace, geloof ik.» «Eu hy heeft een zoon die Nick heet?" «Neen Dick," zei de vrouw. «Juist, dat is het. Dick heet hij, en Dick is een schurk, is hij niet?» «Dick is veel beter dnn allen die kwaad van hem spreken." 4 «Zóo, is hij P Hoe weet je dat zoo P» «O, ik ken hem een beetje.» «Wat is hij van je?» «Ik ken hem alleen maar; ik kende hem reeds toen hij nog een kleine jongen was.» «Hoor eens, Hepsy; ben je ooit de vrouw geweest van Horace Underwood De vrouw sprong overeind, maar werd even zoo snel weder naar beneden getrokken door den ijzeren arm van haar begeleider. «Houd je gemak, Hepsy Hicks I En beantwoord vragen,» zei de agent gestreng. «Natuurlijk was ik dat." «En Dick Underwood is jouw zoon en do zijne P" «Is de oude Underwood sedert weder hertrouwdP» «Ja.» «En is zijn tweede vrouw gestorven P» «Ik geloof het wel, ik weet hot echter niet zeker. Misschien hoeft hij zich van haar ook wel laten scheiden. Het is heel gemakkelijk voor oen rijk man, zich van zijne vrouw te ontdoen, als hij genoeg van haar heeft." «Vind je het erg vreemd, dat hij genoeg van jou kreeg, als je eens nagaat wie je bent en hoe je je gedraagt?" «O, maar vroeger was ik heol anders.» «Dat kan me niets schelen. Als hij zich wettig van je heeft laten scheiden, dan zal hij daar wel reden voor gehad hebben. Hij heeft je misschien getrouwd omdat je er aardig uitzag oo is eerst na derhand tot do ontdekking gekomen welk een akelig slecht schepsel je eigenlijk waart. Hij mag in dat opzicht een gek geweest zijn, vele mannen slui ten dergelyke dwaze, ondoordachte huwelijken, maar hij zal zonder twijfel redenen te over hebben gehad waarom hij zich van je liet scheiden. Hy heeft jo ook geld uitgekeerd, nietwaar P« «Een armzalig sommetje. Hy was toen nog niet zoo rijk als nu." «Je waart er dus niet tevreden moe?» «Ik had warempel nogal reden om tevreden te zyn 1 Hij leefde als een koning, en ik moest zwoegen brood-* Voor oen bad Voor een abonnement voor het geheele seizoen voor een persoon ARTIKEL 2. Op vasttestellen uren zal van de inrichting kos teloos gebruik gemaakt kunnen worden. ARTIKEL 3. De invordering der in artikel 1 bedoelde rechten geschiedt overeenkomstig de verordening van heden. Vastgesteld den 8n Februari 1898 onder No. 9,, De RAAD der Gemeente GOUDA, W. KROMHOUT, R. L. MARTENS, Lo. Secretaris. Voorzitter. VERORDENING tot invorde ring der rechten voor het ge bruik van de Stedelijke Zwem inrichting. BENIG ARTIKEL. De betaling der rechten voor het gebruik van d’e Stadelyke Zweminrichting geschiedt vóór hét gebruik, waarvoor zij verschfldigd zijn, aan den Zwemmeester, tegen afgifte van een bewijs van ontvangst. Do zwemmeester draagt de door hem ontvangen gelden wekelijks aan den Gemeente-Ontvanger af. Vastgosteld den 8n Februari 1898, onder No. 9a. De RAAD der Gemeente Gouda, W. KROMHOUT, R. L. MARTENS, Lo. Secretaris. Voorzitter. De heffing dezer belasting is goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den Sin Maart 1898, No. 34. Aldus afgekondigd den 27n April 1898. Burgemeester en Wethouders van Gouda, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van brengen ingevolge art. 5 der Wet van 28 Augustus 1881 (Staatsblad no. 97) ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van den navolgenden persoon waarbij Vergunning wordt gevraagd om in de bij zijn naam vermelde localitoit sterken drank in het klein te mogen verkoopen, als Naam van den verzoeker: Aanduiding dor localitoit: W. B. Klare, Gouwo O. 164 \Gouda, den 29 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET; Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter Visie is gelegd een verzoek met bijlagen van de Ditectio der Steariuekaarseufabriek «Gouda" om vergunning tot het uitbreiden dior fabriek door het bouwen eener inrichting voor glycerine distillatie op het perceel gelegen aan de Bleekerskade, kadas traal bekend sectie E. Nos. 1679 en 1320. Dat op Vrijdag den 13 Mei 1898, des namiddags ten F’/a ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende «drie dagen" vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 29 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. VERORDENING tot heffing van rechten voor het gebruik van de Stedelijke Zweminrichting. ÏbtkËlT Voor het gebruik van A. Gewone of Zwembaden Voor een bad S

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1