inzntal HARRY SHARPE, de agent der geheime politie. Nieuws- en Advertentieblad vQor Gouda en Omstreken. Dinsdag*3 Mei 1898. No. 7570. Buitenlandse!! Overzicht. arken: feVILLETOn. 1 S, GOUDA. 37ste Jaargang. :'T™' rt Inzending van Advertentiën tot 1 uur des rnidd. de troepen in do Daar 1.90 22.50 De wind 2.- wood. find. opsprong. t :v i.ii- 2.25 20.50 2.25 26.50 1.00 22.50 2.25 26.50 1.90 22.50 1.90 22.50 2 25 20.50 1.50 18.— 1.50 18.- Telefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. van Italië. De ministerraad heeft besloten het tarief voor het vervoer van levensmiddelen met vijftig percent te verlagen. 2.25 26.50 IEN. ilwynen). Per Aak. AS Fi incl le ek N>. 86.- 84- nsr. .dres voor edel, toten wagens mwe. Feankrdk. Méline heeft Vrydag den voorzitter van het Syndicaat der Bakkerij ontvangen, die is kompa zeggen, dat de broodprijzen, welke reeds in eenige wijken rezen, in heel Parijs naar de hoogte zullen gaan. Dat dit niet anders kan. Twee dagen geleden kostten de twee kilo's brood 85 centimen, eergiater 90 centim^n, -en binnen enkele dagen zal men wellicht tot 95 moeten gaan. De bakkers zelf hebben bet eerst van den crisis geleden, daar ze hun cliënten niet dadelijk er onder hebben doen lijden. Méline beloofde dat hij zou trachten, te maken dat er graan genoeg kwam, om te ver hinderen dat de rijzing voortduurde. Roman naar het EngeUch. Per Peril, Fltuh. Fi—hm. 1.90 22.50 2.25 26.50 Verspreide Berichten. Spanje en de Vereenigde Staten. Te Key-West vreest men dat dit punt het eerst door de Spaansche viool zal worden aangevallen. Vele menschen zeggen dat de Vizcaya* en de Oquendo* alken Key-West binnen weiüige uren zouden kunnen nemen. De kolen- en marine-voorraden daar zouden van onberekenbare waarde voor de Spanjaarden zjjn. Een aantal vrouwen heeft Key-West reeds verlaten, anderen bereiden zich voor om te vertrekken. Vijf-en-twin tig passagiers die aan boord van de (opgebrachte) Panama* gevangengenomen zjjn, worden als krijgsgevangen gehouden op grond dat zij krygvoerenden zyn. De Dolphin maakte Zaterdag een Spaansche en afgeschoten. Een hij raakte, viel op het opwaarts ge- »nn Tnhnunn yau JOn vluchteling Gisteren ontving men uit Madrid de vol gende telegrammen: Een. particulier bericht uit Manilla meldt? Het Amerikaansche eskader vertoonde zich tegen vijf uur des morgens voor de baai van Manilla en opende een levendig vuur op het Spaansche eskader en de forten. De Spaansche kruiser Don Juan werd zwaar beschadigd. Een gezagvoerder sneuvelde en een schip is ver brand. Tweede telegram. Een tweede zeege vecht had voor Manilla plaats. Het Ameri kaansche eskader had Zware verliezen. De Spaansche schepen Mindanao en Ulloa werden licht beschadigd. De minister van marine zond aan de vloot een telegram van geluk- wensching met het heldhaftig gedrag der be manning. Derde telegram. De minister van ma rine heeft bericht ontvangen dat bet Ameri kaansche eskader genoodzaakt wer$ zich terug te trekken na een verwoed gevecht bij Cavite. De gesneuvelde gezagvoerder is de kapitein van den kruiser Reina Cristina, waarop de admiraal zijn vlag had geheschen. De verliezen der Spanjaarden zjjn aanzien-* lijk. Latere telegrammen bevestigen dat het Amerikaansche eskader groote averjj heeft gekregen. vermeerderd met 1630 man. Machtiging wordt gevraagd voor de vorming van een vrijwilligers korps van 10,000 man die vrij zijn van gele koorts en een bijzonder vrijwilligerskorps van 3000 ingenieurs en elec- triciens. Telefoon No. S9. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hij zag hoo do hond snuffelend over den grond liep, eerst rondom hot rijtuig, toon rechts, daarna links, telkens echter naar zijn uitgangspunt terug koerend. „Of hij vindt hot spoor van de dames en volgt dat, óf hij krijgt hot mijne to pakken en bostormt den boom,* dacht Bon bij ziohzolvon. En spoedig had hij zjjn maatregel genomen. De boom, waarin hij zat, was eon zoor groote, de langste en dikste zijtakken vermengden zich met de takken van den naaststaanden boom en deze weder met den volgenden. Ben klom zoo vlug als een eekhoorn van den eenen tak op den andoren en van den eenen boom op den volgenden, totdat hij oenige boomen had tusschen zich en den boom waarin hij ’t eerste had gezeten. Verder kon hij zich niet ver wijderen, daar de takkon elkander niet langer raakten. Heeds had de hond do beide mannen naar den voet van den eersten boom gebracht, waar het dier, luid blaffend, tegen opsprong. „Kom er uit, of ik klim er in I" schreeuwde Johnson. GOUDM HE tOURAVT 41) Maak haast, zooveel gij slechts kunt, zal u den weg wijzen, het waait uit het westen zorg dat hij rechts tegen u aanwaait en gij zijt op den rechten weg.* Ben wees haar welken weg zij moesten inslaan. „Het is zoo donker ik ben bang om in de bosschen te gaan, zoo midden in den nacht,* zei Dolly. „Wel, blijf dan hier, en laat Underwood je hier vinden en met zich meenemen, als je dat prettiger vindt,* zei Ben. „We zullen doen zooals gij ’t hot beste oordeelt," zei mevrouw Barker op haar eigen kalme, bedaarde 7 manier, en daarmede was de zaak beslist. Het vol gend oogenblik verdwenen zij half kruipend, elkan der stevig vasthoudende, in de duisternis, Ben alleen bij het rijtuig achterlatende. „Nu moet ik zorgen mij te vorsohuilen,* dacht hij, en zonder verder tijdverlies klom hij vlug in een, naast hem staanden hoogen boom. Nauwelijks zat hij hoog en droog tusschen do dennentakken, of Underwood en zijn begeleider kwamen in het ge zicht. „Ho I ho I* hoorde Ben een zware stem uitroepen, waarin hij die van Johnson, don dorpsconstabel, her kende. „Wat is er nu weer?* vroeg Underwood. „Hier is weer een wagen met paarden. Voor den drommel, komt u ook eens kijken, en zeg eons wat u er van denkt." Underwood haastte zich naderbij. Een kreet van verbazing en woede ontsnapte hom. „Dat is mijn span, dat is myn rijtuig I" riep hij uit, „hetzelfde waar die jongen moe weggereden is. Gauw! gauw! help mij zoeken! Als je hem vindt, dau zijn honderd dollars je eigendom. Allo góden, nu kan hij me toch niet ontsnappen. Wacht eens even, ik zal eerst eens in het rijtuig kijken Wie weet wie zich daarin verschuilt I" Natuurlijk zocht hij daar tevergeefs. Zij doorzochten daarna eerst de onmiddellijke om geving, en daarop den verderen omtrek. „Kijk naar sporen,* zei Johnson. „Wacht," ver volgde hij, „ik zal mijn hond een handje laten helpen. Hier, Hector De agent floot zoo luid hij kon, daar de hond nergens te zien was. Waarschijnlijk had het dier den terugtocht naar huis aangenomen. Tot grooten schrik van Ben deed zich echter een luid geblaf hooren en even later sprong Hector tegen zijn baas op. „Zoo, nu zijn wij geholpen," zei Johnson, terwijl hij trachtte om den hond duidelijk te maken wat van hem verlangd werd. Hierin slaagde hij spoedig. De hond was van gemengd ras, maar scheen even goed voor zijn taak berekend als een volbloed speur hond. Johnson had een lantaarn in de hand, en by het schijnsel daarvan kon Ben al hunne bewe gingen duidelijk zien. V De Amerikanen en Spanjaarden blyven met elkander wedijveren in het zenden van fraai gekleurde berichten, die op den keper beschouwd niets om 'tljjf hebben. Daarenboven telegrapheeren de Yankees hun plannen naar alle werelddeelen, doch van han delen nog geen spoorde Spanjaarden honden zich stil, doch bet moet nog bljjken of die plannen hebben. In die omstandigheden kan er das van, be langrijk nieuws geen sprake zyn. Blykbaar waren geen van de oorlogvoerende partijen gereed voor den krijg. De aandacht is op het oogenblik gevestigd op twee punten: lo. hoe gaat bet bij Manilla waarheen nog altyd het Amerikaansche eskader van Honkong op weg is 2o. wat zal het Spaansche eskader dat de Kaap Verdische ei landen verlaten heeft, uitvoeren Aan het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden wordt een ontwerp voorgelegd, door den Senaat goedgekeurd, tot het uittrekken van 56,120,783 dollars ter verbetering en uit» rusting der vloten. Aangeschaft zouden worden drie eerste klasse slagschepen, vier tweede kl. monitors voor kustverdediging, zestien toTpe- dobootvernielers, twaalf torpedobooten en een kanonneerboot. Het marinekorps zou worden In het Pruisische Heejenhuia heeft prins Flohenlohe een interpellatie van graaf Mirbach over de financieele regeling der vlootplanoen beantwoord in dien zin dat de Regeering vol strekt niets tegen indirecte belastingheffing heeft, te dezer zake. Pruisen en de andere Bondsstaten zouden wel zorgen dut hun rechten niet geschonden werden. De resolutie was aangenomen om de Marinewet tot stand te brengen, en de thans uitgebroken oorlog be wijst weer dat een groote vloot onmisbaar is voor de verdediging van Duitscbland’s belangen. De Fransche Minister-president Méline beeft een brief geschreven aan den president van den Algemeenen Raad van Bouches du Rhone over het veroek om opheffing van de invoerrechten op het graan om de stygende pryzen. De heer Méline zegt, dat de styging der prijzen bij de oorlogsverklaring moet worden toegeschreven aan de de vrees voor de handeling der oorlog voerenden ten opzichte van de onder neutrale vlag varende waren. Door de verklaringen van Spanje en Amerika is de toestand eehter ge heel veranderd. Frankrjjk beschikt over ge noegzaam voorraad graande oogst in Tunis en Algiers beloofd uitstekend te worden, ook in Frankryk zyn de vooruitzichten goed. De opheffing van de invoerrechten, zou slechts den speculanten, vooral den buitenlandschen ten goede komen. ^schreeuwde Natuurlijk volgde er op deze bedreiging geen antwoord. Maar Johnson, die eon gewicht had van meer dan 200 pond, was er niot op aangelegd om een boom te beklimmen. Zyn bedreiging had dan ook niets te beduiden. Underwood had naar boven kunnen klimmen, maar hij was er niot op gesteld, de zaak, zoo hoog bóven den beganen grond, uit te maken. In plaats daarvan werd eon pistool te voorschijn gehaald en een schot in don boom gelost. „Kom er uit, rakkert, of ik schiet nog eens riep hij. Dertien beldenDe struikroovery in Italië is nog lang niet uitgeroeid. Verleden Zondag tegen 4 uur ’s namiddags waren zeven inge nieurs, onder wie een lid der Kamer, vergezeld van zes aardwerkers, bezig voor eene water leiding opnemingen te doen bij jGrossetta, aan de grens vau Toscane en de Compagne, de streek waar tot voor een paar jaar de beruchte Tibuzzi zyn schrikbewind uitoefende. Das? verscheen bij een bocht van den weg een man van een jaar of dertig in jagerskieeding met sen tweeloops geweer in de hand. Hij legde op het gezelschap aan, beval allen op den grond te werpen wat zy aan waarde bij zich hadden en dan langs den weg dien zij gekomen waren, te vertrekken. En van de’ dertien wav er niet één, bij wien het opkwam zich te verzetten I Zy zigen elkaar verbluft aan, het Kamerlid wierp vijf bank noten van 100 lira's op den grond, en de anderen volgden, zoodat de eenzame roover op de gemakkelykste wyze een buit van byna Nog steeds geen antwoord. Do houd bleef steeds jankend en blaffend rondom don boom springen. Johnson hield zijn lantaarn dicht bij den boom en zag duidelyk de sporen van Ben’s laarzen tegen de schors van den stam aan. „Hij zit er in," zei Johnson, „dat is zeker. Je moet beter mikken met je pistool. Als hij te koppig is om er uit te komen, dan verdient hij geraakt te worden. Hy verdient het dubbel en dwars voor de wijze waarop hij mij voor den gek hoeft gehouden. Ajs ik hom to pakken krijg, wat zal ik hem doen sweeten I* Underwood was woedender dan ooit. Nogmaals werd hot pistool aangelegd ~ev-*-- zware tak, dien hij raakte, vii heven gezicht van Johnson 'echter taal noch toeken. „Ik begrijp er heolemaal niets van." zei Under wood. „Dia kerel zit zoo vol streken als een wes pennet vol angels," en nogmaals werd een kogel de takken ingezonden. Nog eens en nog eens gaf hij vuur. Do schoten weerkaatsten onheilspellend tegen de heuvelen. Underwood was er niet bepaald vóór om te schieten hij begreep zeer goed, dat dit min der aangename gevolgen voor hem kon hebben. „Hij is hier niet," zoide hij ten laatste, toen de echo’s van het laatste schot waren weggestorven. „Zou hij ons weer te vlug af zyn geweest, denk je?" „Ja, maar hij kan toch niet ver weg zyn, tonzy dat je hond een gek ie. Waarom bly'ft hij hier als een razende tegen dozen boom blaffen P" (JPvrdt vervolgd.) viscfaBcbpener, van Havana komende, prijs. De kapitein verzocht gevangen te mogen worden gehouden, ten einde te voorkomen, dat bij geprest werd voor den Spaanschen dienst. De laatste berichten, per stoomboot van Manilla aangebracht, molden dat de Spaansche vloot of een deel daarvan buiten de haven kruist, maar er ia niets te bespeuren van Amerikaansche schepen. Het samentrekken van de troepen in do Vereenigde Staten gaat niet zonder moeilijk heden. Zooab reeds is gemeld, hebbon drie regimenten van de militie van den stalt New- York geweigerd dienst te nemen. Toen Vrijdag morgen een compagnie van bet 71e regiment van Naw-York de eerste troepen uit dien Staat zou uittrekken, ontstonden er onge regeldheden naar men zegt omdat de militie baar organisatie wil blyven houden en niet met de geregelde troepen vermengd wil worden. De reden waarom Sampson Havana niet mag beschieten is, volgens den correspondent van de >New-York Herald* doodeenvoudig deze: Sampson mag zyn schepen niet onder schot van de zware kustbattenjen brengen, die wellicht ernstige schade aan de bombardeerende schepen zouden toebrengen. De correspondent van de Times* te Cadij meldt dat men slechts op »Numancia« wacht die thans nog te Cartogena ligt om een smaldeel saam te stellen, bestaande uit de »PeJayo«, de Vitoria*, den [cruiser Alfonso XIIIdrie torpedojagers en drie torpedobooten, wtlk smaldeel dan dadelijk zou vertrekken. De Spanjaarden in Mexico nebben reeds 1.800.000 peseta’s bijeengebracht ter bestryding van de kosten van den oorlog, en een stoom schip laten bewapenen. Uit Amerika komen verschillende berichten omtrent ontploffingen in kruitmagazijnen Zoo te Monterey (Californië), te Dover (New Hampshire), waar zes mannen gedood werden, te Philadelphia en te Herrisburg. Al deze onheilen worden op rekening van de Span jaarden geschoven. Spanjaarden zouden voorts de draden der onderzeesche mynen in de haven van New-York doorgesneden hebben rails van een spoorlyn, waarlangs militairen vervoerd werden, opgebroken hebben bommen gelegd onder openbare gebouwen te Washington, o. a. het Kapitoolhet water aldaar trachten te vergiftigen dynamiet-patronen gelegd in de kolen, bestemd voor den kruiser Vesuvius* enz. enz. Ook moeten er reeds vertebeidene van spionnage verdachte personen gearresteerd zyn. Duitschland. Te Brunswyk is een byna algemeene werk staking onder de metselaars uitgebroken. Zij eiseben hooger loon. Cornudet, afgevaardigde van het Creuze- departement, is van zenuwachtigheid over de verkiezingen, krankzinnig geworden. Bblgie. De werkstaking van de koetsiers te Ant werpen bloedt dood. Verscheiden ryden al weer, en velen hebben den burgemeester verzocht om de keuring van hun paarden en rytuigen alsnog laten geschieden. Turkije. Er zyn troebelen in Yemen, waar de stam der Afirs is opgestaan. Honderd Turkscbe sol daten zyn door hen gedood en tweehonderd gewond. s

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1