)den I j THEE. Woensdag 4 Mei 1898. 37ste Jaargang. No. 7571. BINNENLAND. Buitenlandse!! Overzicht. tar. HARRY SHARPE, de agent der geheime politie. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 9 tEULLElUA I! 1 I 5 Inkt ZONEN, six t 1.35 ting. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. i Verspreide Berichten. op bet i Telefoon No. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. t BESTE 1ADELIJK AND. j doen handen ).45. 0.50. ingericht TENDE- f 8000.— ïhq ia r. I SRK te letten) AN Togen den gewezen Hongaarscbeo minister graaf Andor Fesfetich is een verzoek tot failliet verklaring ingediend. Het passief bedraagt fl. 1.600.000. Festetich had veel geld gestoken in buurtspoorwegen, die later bleken niet goed te gaan. Hij beeft voor zijn kamerlidmaatschap bedankt. Naar men aan bet »Hbl.« mededeelt, zullen HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes deelnemen aan de hulde van de Vasco-de- G a ma-com missie. der rebellen; in de vorige week blyft helder voorlezen van Roman naar het EngeUch. 41. Het prachtige i, Zolder, erleiding prachtige waar een wegwijzer hem de richting naar het naastbij gelegen station aanwoes. Twee uur later kwnm hij aldaar aan, juist bijtijds voor den trein naar de stad. Dat alle gevaar om achterhaald te worden nog niet voorbij was, wisten zij zeer goed. Met geld Icon men veel gedaan krijgen en Dick Underwood had geld genoeg. Ben bracht beide rytuigen met de paarden, die hij alleen gemend had, naar het station, waar hij bevelen achterliet om ze aan de respectieve eigenaren terug te bezorgen. Wat het betalen er van aangaat, zij waren door Underwood gehuurd en de eigenaar moest dus maar zien dat bij van hem het geld er voor kreeg. Gedurende den rit per spoor naar Brooklyn zette Ben verder de kennismaking voort met mevrouw Barker en Dolly. Mevrouw Barker vertelde hem haar levensgeschie denis, die wij hier beknopt laten volgen. Verder dan enkele jaren vroeger reikte haar her innering niet, behalve in zeer flauwe en nevelaohligc omtrekken. Het eerste wat zij zich duidelijk her innerde was het tot bewustzijn komen na een zeer langdurige ziekte, in een, naar het haar toeschoon particuliere ziekeninrichting. Zij werd goed verzorgd en bad uitstekende geneeskundige hulp. Wat daar echter vóór lag, was óen chaos, voor haar; baar gansche verleden was zoodanig uit haar geheugen gewischt, dat zij er zich hoegenaamd niets meer van herinnerde zelfs haar eigen naam wist zij niet meer. De vragen, die ey tot den dokter en de verpleeg ster richtte, werden ontwakend beantwoord. Men zeide haar dat sy eerst trachten moest om sterker te worden. (Ferdf verwed.) 44) „De hond is in alles betrouwbaar, daar sta ik voor in. Maar de jongen kan wel weer omlaag ge klauterd zijn en langs den grond zijn voortgoscho- ven. Misschien vinden wij zijn spoor verder op. Hier, Hector, schei eens uit met dat vervloekt ge blaf I Kom hier I* De hond gehoorzaamde en zoodoende vond hij bet spoor van Dolly en mevrouw Barker, waarlangs hij woedend blaffend verder rende. De mannen dachten rich thans van hun prooi zeker. Zij volgden den hond, zoo snel zij slechts konden, onder hakhout doorkruipende, struikelende over gevallen boom en, overal schrammen en andere kwetsuren oploopend, wat hunne woede tegen Ben slechts deed toenemen. Na zoo eenige minuten te zijn voortgegaan, wer den zij plotseling tot stilstand gebracht door het on verwachts eindigen van het geblaf van den hond. Zij stonden stil, om beter te luisteren. Alles was doodstil. Zij wachten nog eenige minuten, fluisterend met elkaar sprekende, en eindelyk floot Johnson zyn hond terug, eerst zachtjes, toen luider, daarna riep hij het beest bij den naam alles tevergeefs. «Dat haalt ja de drommel I* riep hij uit, terwyl «Dreyfus heeft geen bekentenis afgelegd, daar onschuldig is. Dreyfus is niet het slacht offer van een rechtsdwaling, doch van een infamie. Gibert zal dit onder eede voor het gerecht bekrachtigen. Dick Underwood de duisternis met scherpe blikken trachtte te doorboren. Op hetzelfde oogenblik werd de stilte verbroken door een geluid dat beiden als geëlectriceerd, deed opspringen. Het was het geratel van wielen over den landweg. vIs dat het span waar wij mede zyn gekomen, of dat van den jongen Ha, daar gaan er twee van door I Haast je dan, ellendige treuzelaar I* Zoo snel Johnson's dikte het bom toeliet, rende hij den weg langs, terwijl Underwood achter hem aan holde. Plotseling struikelde de constabel en viel bijkans plat voorover. flVoor den duivel I Het is mijn hond mijn hond I en dood brulde hy. »Dal heeft die jongen op zijn geweten/ zei Un derwood, buiten adem van het harde loopen. Beide vlogen den weg op. Zij kwamen juist bij- tyds om twee bespannen rijtuigen rakelings langs zich heen te zien vliegen. Het een was geheel zon der koetsier, en dit herkeuden zij, als dat waar zij mede gekomen waren. Het ander, met twee paarden bespannen, had Ben op den bok, die, flink de teugels vasthoudende, pijlsnel over den weg vloog. Nogmaals legde Underwood het pistool aan. Het schot trof het ledige rijtuig, en de laatste kogel was verschoten. Voort holden de voertuigen. De krijgslist van den jeugdigen agent der geheime politie was ^bitterend gelukt en het was de beate zet van allen dien hij nog gedaan had. XXVIII. Besluit. Wat Ben Collester nu verricht had, zou binnen Door het Spaanscbe departement van marine wordt het volgende rapport uit Manilla van admiraal Montejo medegedeeld «Gisternacht slaagde het Amerikaanscbe eskader erin voor het aanbreken van den dag de haven te forceeren. Het schaarde zich voor Cavite in slaglinie, uit acht schepen samenge steld. Te half acht geraakte de voorsteven van de «Reina Cristina» (het admiraalschip) in brandkort daarna stond ook de achtersteven in vlammen. Ik. ging daarop met den staf over op het schip «Isla de Cuba.» Te acht uur brandde de «Reina Christina» geheel. Ook een der andere schepen bad ernstige schade bekomen, zoodat ik in de baai van Baccon moest terugtrekken. «Men moest verschillende schepen zinken, om te voorkomen, dat zy in I van den vyand zouden vallen. De verliezen zyn zeer talryk. Onder de gedooden zyn ook de kapitein van het schip Caaarso, de aalmoe zenier van het eskader en 9 andere officieren. (Geteekend) Montejo». Het bericht betreffende de overwinning der Amerikanen bij Manilla veroorzaakte te Was hington groote geestdrift. De straten waren vol menschee. De president en de leden van het Kabinet spraken hun groote voldoening met de gebeurtenis uit, doch weigerden nadere in lichtingen te geven. Door enkele ambtenaren aan het departe ment van marine werd de verwachting uitge sproken, dat het resultaat van de overwinning het spoedige einde .van den oorlog zal zyn, zonder dat een andere belangryke zeeslag be hoeft geleverd te worden. Men seint uit Florence De Koninginnen bezochten Zondag de Duitscbe kerk, waar de predikant Fischer preekte over den tekst Job XIV va. 21-22. Daarna ont vingen Hare Majesteiten een bezoek van den prinses van Hohenzollern en mankten een ry- toer naar Fiscole. Heden, Maandag, werd de kerk del Carmine bezocht. Het is zeer mooi weer. Een soldaat van de genie te Grenoble werd ondersteld een porte-monnaie te hebben ge stolen. Hy ontkende en bleef ontkennen. Toen dreigde zijn luitenant hem met de dood straf I ’s Nachts wist de luitenant met een troep soldaten de kazerne uit te komen, zoogenaamd voor nachtelijk vestingwerk, en de ongelukkige soldaat werd drie mylen ver weg gebracht en aan den schandpaal gebonden. Vervolgens is er op hem geschoten met losse patronen. De luitenant heeft zestig dagen vestingstraf gekregen. Engeland. Gladstone verlaat sedert eenige dagen niet meer zyn slaapkamer. Hy draagt zyn pyuen, dis overigens slechts enkele keeren en dan maar kort hevig zyn, met groote gelatenheid, r van geest. Naar muziek en het voorlezen van godsdienstige en godgeleerde geschriften te luisteren is zijn liefste ontspanning. Belg ie. De eerste Mei is oreral waar socialisten wonen, gevierd, hetzij met optochten hetzjj met feestelykheden binnenshuis. De regen bedierf bet buiten een beetje. Oostenrijk- Hongarije. Het stelsel dat de. Hongaarsche regeering volgt bij het tegengaan van bet socialisme te plattelande berust meer op bangmakee dan op iets anders. De rechters zyn blijkbaar ook van de noodzakelijkheid en doeltreffendheid van die bangmakerij doordrongen. Zoo zyn Zaterdag te Nyiregyhaza 74 personen veroordeeld tot straffen van zes tot vyttien maanden, wegens deelnemen aan het boerenarbeidersoproer te Karasz. een paar uur bet grootste eensatiebericht vau alle verschijnende nieuwsbladen wezen. Toen hy, zooals wij in het vorig hoofdstuk be schreven, van boom tot boom geklommen was en eindelijk niet langer daarmede voort kon gaan, liet hy zich weder op den grond zakken, terwyl zyn vervolgers hem nog steeds tevergeefs in den eersten boom, dien hij oorsproukelyk beklommen bad, zochten. Eenmaal met de voeten op den grond, haastte hij zich naar de plaats waar do beide rijtuigen stonden. Hy maakte beide los en reed den weg op, 'tot on geveer zoo ver als hij dacht dat mevr. Barker en Dolly zich verwijderd konden hebben. Toen stopte hij even, en oen fluisterend roepen, tweemaal her haald, bracht haar die hij zocht bij hem. Tegelij kertijd hoorden zij het blaffen van Johnson’s hond in hunne onmiddollijke nabijheid. Een doo<len tak te grijpen, die van een boom was gevallen, en het dier, toen het hem wilde bespringen, daarmede een slag op den kop te geven, was hot werk van een oogenblik. Het blaffen werd niet langer geboord het beest lag stijf en stil op deu grond uitgestrekt, zooals bet, twee minuten later, door zijn baas werd gevonden. De vluchtelingen haastten zich toen in het rytuig en renden in vollen galop den weg af. Het was kort daarna dat Un derwood zijn laatste schot, in een vergeefsche po ging om zijn prooi te treffen, vermorste. Ben was overtuigd dat bij thans veel op zijn ver volgers voor had. Hij had den open weg voor zich, en al reden zij nu misschien juist in verkeerde rich ting, dat deed er in dit geval niets toe. Een paar mijlen verder kwam hij aan een zijweg, Volgens den »Soir« heeft Zola ook een doktelh nit Havre, dr. Gibert, een intiemen vriend 'van president Faure, gedagvaard. Aan dezen moet Felix Faure in 't begin van 1895 als minister van marine verklaard hebben worden afgele- pakjes van vijf n een Ned. one an N om nier en h nevenstaand Wet gedepo- oering van ge selende ART LZ. Mllimn: COURANT. Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dfl afgevaardigd. Cornudet moet niet bepaald krankzinnig, alleen dood- en dood-af zyn. Ie veertien dagen ia hij tachtig maal in meetings opgetreden. Inderdaad iets om den verstandigste gek te maken aandringt op maatregelen om de hausse in den broodprys te bezweren. Het ministerie schynt bang te worden. Al thans in bet officieuse bericht over den mi. nisterraad wordt gezegd, dat het grootste ge deelte der vergadering aan de bespreking der broodquaestie is gewyd. «Sinds eenige dagen komen er verzoeken om opheffing van bet recht uit beslist protectionnististiscbe departementen, als het Noorder-departement, dat van de Be- neden-Seiue en van de Boven-Vienne. By dezen stand van zaken beeft de president van den ministerraad alle prefecten uitgenoodigd, hem een rapport over den stand van zaken in bunue departementen te doen geworden. Ter zelfder tyd heeft hy tegen Dinsdag de per- Ook de gemeenteraad van Havre heeft eea motie aangenomen, waarin zij bij de regeering om (}0 hausse in manente sectie van den oppersteu landbouwraad opgeroepen, om dezen te raadplegen. Ook de ministerraad zal heden byeenkomen, voorzien dan van al de inlichtingen, noodig om, als daar termen voor zyn, een beslissing te nemen over de handhaving en de opheffing van het recht Onze Koninginnen hebben verleden Donder dag ver van ons land een vaderlandsch schouw spel geaien 'het zee kiezen van een groot Nederlandsch stoomschip. De Prinses Sophievertrok dien dag te ongeveer 16 uur (dat is, naar onze urenbere kening, te 4 uur) van Genua. De Koninginnen werden by de afkaart verwacht, zoodat bet stoomschip in groot gala was gestoken. Al de matrozen waren op hei dek. Op het oogea- blik van bet vertrek salueerde de commandant, die met den schout-by-nacht StokhuyzUn, die met de »Sopbie< naar Indiö gaat, op den ach tersteven stood met de vlag, terwyl de beman ning bet volkslied aanbief, gevolgd door een drievoudig hoezeeAan boord wuifden de passagiers met hoeden en zakdoexen. Terwyl de boot zich langzaam verwyderde, werd telkens weer het Wien Neerlandsch Bloedgeaongende Koninginnen stonden op de aanlegplaats, en groetten en wuifden met baar zakdoeken, terwyl de heeren van bet gevolg hunne hoeden afnamen. Het was, zooals de »8ecolo XIXschryft, oen tooneel van groote en ware geestdrift, dat op de kade door een groote menigte werd bjjgewoond. Het gevolg van de Koninginnen begeleidde Spanje en de Vereenigde Staten. De Amerikaanscbe torpedobootFootenam Zondag een Spaanscbe stoomboot, dia trachtte de haven van Havana binnen te dringen. De Shanghai Gazette* hangt een treurig tafereel op van den binnenlandschen toestand op de Filippynsche eilanden, zoowel te Manila als in vele andere streken. De artillerie van de hoofdstad moet volmaakt onvoldoende zyn en de onderseesche mynen vormden eigenlyk de eenige bescherming. Ook is er veel te weinig voedsel en krijgsvoorraad in de stadlevens- middelen worden tegen hongersnood pry zen ge kocht en dit wordt slechts verergerd door het groote aantal Spanjaarden, dagelyks uit het binnenland te Manila aankomend. In het binnenland zyn de inboorlingen in vollen opstand. Reeds werden tal van Span jaarden gedood, vrouwen en kinderen niet gespaard. Vooral tegen dé priesters keert zich de woede u-n— - 4- s--u werden er nog twaalf vermoord. Op de kust van Bulacan verzamelen de op standelingen zich en wachten daar de aankomst van de uitgeweken hoofden Aguinaldo en Alejandero. Na bun aankomst zou Manila aan de landzijde aangetast worden. In de hoofdstad begraven de inwoners hun kostbaarheden, en tevergeefs trachten de militaire autoriteiten er den moed in te houden. Als de Amerikaanscbe vloot de Spaanscbe voor Manila versloeg zoo luidde het angstwekkend oordeel van den berichtgever op 28 April dan zouden de rebellen stellig de stad plunderen en uitmoorden, zonder onderscheid te maken tusschen Spanjaarden en andere Europeanen. Frankrijk. Zola beeft Zaterdag aan het parket te Ver sailles bij deurwaarders exploot de dagvaarding als getuige van Dreyfus doen toekomen. Het openbaar ministerie zal baar doen geworden aan den minister van koloniën. Het eerste officieele gezantschap van een Indisch vorst bij de inhuldiging der Koningin is aangekomen, nl. van den Soesoehoeman van Soerakarte. Het bestaat uit diens broeder prins Ayomataram en twee zoons en een familielid, Soesoehosnan Raden Mas Pandji Poespoatmodjo. Voorts uit den luitenautkolonel Koesoemowinatto, terwyl de geneesheer dr. G. A. van de Roemer hen begeleidt. Het voor nemen bestaat de voornaamste steden van Nederland te bezoeken, gezantschap en gevolg hebben intrek genomen in het hotel Do Ouden Doelen te ’a-Graveohage. S

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1