.H GT W elzen, T B 10. vebrood, Kilo. i Nieuws- en Advertentieblad No. 7573. Vrijdag 6 Mei 1898. Buiteulaudscli Overzicht. I BINNENLAND- tELILLül ÜA. ling IMENTE1 Z IJ N van LANG. aS» HARRY SHARPE, de agent der geheime politie. Roman naar het Engelsch. ;rs an BELGIE. iruikt de aller- Iberoemde 8u- -Extract THE. r v 37ste Jaargang, i Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Gouda. dat er ia de straten geschoten GOUDA, leveren ran S’/ï, dubWe fleicb Vegte, Zaltbommel. mhage. Rotterdam, msterdam. Itrecht^ gAe 3UB 14 dagen). ivertroffen iers welbekend iCBT-UIXIB. t Fabrieksmerk). de, radicale en van alle, zelfs nekkige zenuw- al ontstaan door jeugdigen leeftyd. te zwakte, Bleek* Hoofdpyn Maagpijn Onvermogen enz. üit- Wat zal Amerika met de Philippynen doen? Ziedaar de vraag, die de Enropeesche pers thans bezig hoedt. Onder de Spaansche heerschappij laten, zal niet mogelyk zyn. Ze onafhankelijk verklaren en dus de opstandelingen vau weleer de beeren van deze eilanden te maken, tal met het oog op de Europeesche belangen wat gevaarlek zyn. Voorloopig zal Amerika ze wel houden, als waarborg voor eene oorlogsschatting. Maar dan verder? Dat kan de koloniale mogend heden in Azië niet onverschillig zyn. TWEEDE KAMER. (Zitting van Woensdag 4 Mei.) De behandeling der Marinebsgrooiiog werd voortgezet. Bij bet artikel >marinewerkplaatsen< verze kerde de Minister, dat de loonregeling geschidt naar de bekwaamheid en yver en by ontslag de meest geschikten zoolang mogelyk gebonden worden. In het algemeen ontkent by dat het loon van Staatswege te gering is. Door den beer Staalman werd geklaagd o'ver te lage loonen der matrozen-werklieden. De Minister herinnerde dat ook gerekend moet worden op vrye voeding. De heeren Staalman en Verhey wilden, dat die voeding in geld werd uitgekeerd. Door den heer Verhey werd er op aange- drongen om het korps mariniers actiever te doen deelnemen aan de Indische krygsoperatiën voor de landmgsdivisie. De Minister antwoordde daartoe desnoods te zullen overgaan, oftchoop de uitzending der mariniers groote bezwaren beeft en ze by aankomst niet terstond geschikt zyn voor landingsdivisie. Aan don minister van koloniën is de bereidverklaring medegedeeld om een bataillon beschikbaar te stellen. Verder werd door den heer Verhey aange drongen op uitbreiding der vrye verpleging van gezinnen van schepelingen die niet in de havenplaatsen wonen. den afgevaardigde Lieber van het Centrum, dat hy den wensch van den vorigen spreker, voor een spoedige overeenkomst met Beieren ten opzichte vau de hoogste instantie in de militaire rechtspraak deelde in dezen zin dat hij hoopte dat de overeenkomt spoedig tot stand sou komen en hij daartoe het zyne zou doen. Met bevrediging kon prins Hohenlohe verklaren, dat sedert zyn vorige verklaring in den Ryksdag in de gevoerde onderhandelingen tusscben de allerhoogste legerbevelhebbers een werkelyke vooruitgang is te bespeuren. (Levendige toe juichingen). Spreker twyfelt er daarom niet aan dat deze quaestie tot wederzjjdsch ge* noegen zal worden opgelost. (Bravo’s). Hierop nam de Ryksdag by hoofdelyke stemming het ontwerp tot hervorming der militaire rechtspraak met 177 tegen 83 stem men aan. Verspreide Berichten. ïV- HAAS e Fabriek U«, vnn k Go. erihage, en 39», elaan. 70 Cts. en en Ben, de ouderlooze zwervelingen, vonden liefde en een weelderig ouderlijk huis. Hierdoor werden echter do goede hoedanigheden, die zij door ontbering hadden verkregen, niet minder. Ben had zulk een sterke neiging voor het avontuurlijke dat hij lang zamerhand een vaste helper van don steeds ijvorigen Sharpe werd. Nu Ben niet verliefd kon worden op Nan, daar zij z(jn eigen zuster was gebleken te zyn, bracht hij deze liefde op Dolly over. Het einde was dan ook een huwelyk met haar, die een allerliefst vrouwtje bleek te zijn. Eu daarna werd hy even bezadigd, kundig en geslepen in zijn hoedanigheid van hoofdagent der geheime politie, als Sharpe zelf. Spauje eg de Vereenigde Staten. Iu de Spaansche Kamer interpelleerde de republikein Salmeron de regeering. Hy vraagt wie de verantwoordelijkheid draagt van het vergoten bloed en licht de doopceel van de oude regoerstelsels, die aansprakelijk zyn. Hij die ze uit den weg zal ruimen zegt bij zal een groot patriot wezen. Sagasta betreurt het dat de Spanjaarden niet een van zin zyn. Hy is een voorstander van den vrede, maar de oorlog was onvermijdelijk, want Spanje werd getart. In naam van het vaderland vraagt hij de aanneming der oor- logscredieten. Voorts verklaart Sagasta dat er sedert vyf en twintig jaar drie en een half milliard pe setas werden uitgegeven aan versterkingen. De Vereenigde Sraten passen ten onzen op zichte een minne politiek toezij gebruiken onderhandsche middelen. Zij zouden tevreden zyn als er in Spanje troebelen ontstonden, aangetookt door de republikeinen. De republikeinen protesteeren. De meer derheid juicht Sagasta toe. Deze vraagt of de marine beter zou zyn indien zij aan de republikeinen toevertrouwd ware. In den Senaat houdt admiraal Brenger een lofrede op de zeelieden, die bij Cavite gevallen zyn. Hij biedt der regeering zyn diensten aan. Sanchez Toca valt heftig Amerika aan, dat het volkenrecht beeft geschonden. De mi nister van binnenlandsche zaken verklaart dat de staat van beleg in Madrid is afgekondigd, omdat zekere elementen van de ongelukken van het vaderland party wilden trekken en de politieke hartochten in beweging zochten «En de schaking van Dolly was slechts een der vele troeven die daarin uitgespeeld werden,* zeide Sharpe. «Ze zullen elkaar waarschijnlijk niet eens herken nen, als ze by elkander zyn,* zei Ben. «Misschien wel hy tenminste wel, en mogelyk vult het by haar de ontbrekende schakel in hare herinnering aan. Wij moeten het in ieder geval probe er en. Breng Dolly eerst bij hem, en dan haar.* En zoo gebeurde hot. De ontmoeting had plaats in een klein afzonderlijk kamertje in het hotelen ofschoon de scheiding van Dolly betrekkelijk kort was geweest, schreide Underwood als een kind toen Dolly de kamer biunentrad en zich in zyn armen wierp. Op het wederzien' van mevrouw Barker had men den heer Underwood langzaam voorbereid. Hij groette haar vriendelyk, terwijl hij haar strak in de oogen keek. Allen bemerkten hoe een schok haar door de leden voer toen zy hem zag. Haar lippen opende zich, als wilde zij iets zeggen, terwijl zy beurtelings bleek en rood werd. En toen uitte iy een kreet, een kreet half van vreugde, half van waart, teweeggebracht door de langzaam wederkee- I- - Co., tos, uruuau LD, Voorstal, ouda. Moordrecht. ID, Boskoop, dewater. Waddinxveen. werden door een vreemdeling gered. Die vreemde ling was Carkins. Uw zuster, is, zooals Hopsy Hicks mij hooft verteld, nog bij hem. Hepsy Hicks maakte een complot waarbij men besloot uw redding geheim te houden. Zij wilde haar zoon eenige erfgenaam maken, en ten tweede wilde zij zich daardoor op haar man wreken, die zich van haar had laten schei den. Zie hier de geheele ingewikkelde geschiedenis in een notendop. Later zult gij wel meer bijzonder heden hooren.* «Een moeder? heb ik een moeder?" riep Ben, die zijn tranen niet kon bedwingen. «En een vader ook I En Nan Nan Carkins, op wie ik bij het eerste gezicht verliefd geraakte, is zij mijn zuster Ik ik wel, ik geloof dat ik gek wordt t« Tot besluit van alle verrassingen, die Sharpe voor Ben had, verscheen op dit oogenblik de kleine Nan, die men tot dusverre in een andere kamer had ge laten. En zoo verkreeg Ben een vader, een moeder en een zuster, alles in één oogenblik, en meer om helzingen en liefkozingen dan ik in een heel boekdeel kan beschrijven. Dick Underwood werd uog diezelfde week door de politie gevat. Te zamen met Carkins en Hepsy Hicks zooals wij haar maar blijven noemen werd hy verhoord en veroordeeld. Samenzwering en schaking eener minderjarige waren de hun ten laste gelegde misdrijven, en allen werden schuldig be vonden. Hepsy is sedert gestorvende béide an deren dragen nog steeds de gevolgen hunner mis daden. Geluk is de beste medicijnmeester; beiden de heer en mevrouw Underwood herkregen volkomen hunne gezondheid, geestelyk zoowel als lichamelijk. Nan Telefoon No. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. rende herinneringen. Een enkel woord ontsnapte haar lippen, toen zij half bewusteloos in de armen van Horace Underwood zonk «Myn man 1* Tot hiertoe was er in dit alles niets verrassends voor Ben. Toen echter de eerste schok der herkenning voorbij was, nam Sharpe, met een eigenaardige tinteling in zijn oogen, den jeugdigen agent der geheime politie bij de hand, zeggende; «Je hebt je zeer verdienstelijk gemaakt.* «Dank u. Het heeft mij niets geen moeite gekost alles kwam zoo van zelf. Ik schijn voor politieagent in de wieg gelegd te zyn.* «Dat ben je. Maar nu je belooning. Ik veron derstel dat je zelf wel denkt ietz heel moois verdiend te hebben.* «Dat staat niet aan mij om te beoordeelen. Als u zegt dat ik niets verdiend heb, dan zal ik ook niet reclameeren. Ik ben ereid van iedere belooning afstand te doen.* «Ik geloof dat je nog meer dan geld verdiend hebt. Hepsy Hicks heeft mij iets gebiecht. Het koWta heel wat moeite, maar er zat niets anders op. En, zie je, daardoor ben ik nu in staat om je naar verdienste te beloonen. Ik heb er aldoor eenig ver moeden van gehad, maar ik was er niet zeker van totdat zij hot mij bekende. Zie bier je belooning Ben, een vader en een moeder en een aangeno men zuster op den koop toe!* «Wat wat meent u?' stamelde Ben. «Niets dan de waarheid. Gij zijt een vau de twee kinderen, die men verdronken waande, bij hetzelfde ongeluk waarbij men dacht dat ook uw moeder was omgekomen. Gij, uw moeder en een jonger zusje te brengen. Maarschalk Campos biedt der regeering zyn diensten aan, zonder eenige voorwaarden. De kardinaal Compostelle zegt dat de Amerikanen zonder motief Spanje laag hartig ^hebben aangevallen, en dat dit zyn eigendom wil behouden. Spanje zal toonen dat het zich niet met voeten laat treden, De minister van buitenlandsehe zaken be- t den kardinaal den dank der rogeeriug. •matid op de jtribune werpt een couvert Ie Vergaderzaal 1net den uitroep Ziehier meening van bet volk. Hy wordt ver erf e (Parysche) New York Herald meldt uit De toestand in Madrid begint werkelyk zorgelijk te worden Hoewel de berichten zeer onvolledig zyn, en de telegrammen met groote zorgvuldigheid zwygen van wat er voorvalt, is het duidelijk dat de gemoederen er zeer bewogen zyn en dst de regeering met groote binneu- landsche moeilijkheden te kampen heeft. Uit particuliere brieven weet men, dat. er in de straten van Madrid gevochten is, reeds eenige dagen geleden, en dat het optreden van repu blikeinen, Carlisten en socialisten der Regeering aanleiding heeft gegeven den staat van beleg af te kondigen. Reeds werden geruchten van een ministerieele crisis verspreid en weer tegengesproken maar het is opmerkelyk dat do gunst des volks zich steeds meer wendt naar de zyde va« generaal Weyler, die als de man van het komende «national» kabinet wordt beschouwd. In de Kamer heeft een stormachtige zitting plaats gehad; nog is het Sagasta gelukt de geesten te bezweren maar wie weet wat er heden gebeuren zal. Een voorstel van Léon De Fuisseaux en anderen in de Belgische Kamer om artikel 47 van de grondwet te wyzigen en er het alge meen enkelvoudig stemrecht in op4te nemen, heeft de Kamer met 72 tegen 39 stemmen verworpen. Hetzelfde lot onderging de motie van Van- dervelde waarby werd uitgesproken dat de algemeene politiek van de regeering een politiek van reactie tegen het algemeen stemrecht is. Aangenomen werd een voorstel van Woeste, waarby de Kamer vertrouwen betuigde in de regeering. De eenige van de rechterzy die tegenstemde was Daens. Bij de behandeling van het ontwerp tot hervorming van de militaire rechtspraak in Duitscbland, verklaarde de Rykskanselier in den Ryksdag, in antwoord op een rede van Itaije. De onlusten te Rome nemen een onrust barend karakter aan. Op verschillende plaat sen zyn botsingen ontstaan met de troepen, vooral te Figline en te Piacenza, waar dooden en gewonden gevallen zyn. De lichting vau 1873 is onder de wapenen geroepen. Bbitscii-Indie. Tweehonderd vyltig personen hebben wegens de pest uit Calcutta de wyk genomen. Do paniek is ietwat bedaard. OoiTENBIJK- HONGAOIJI. Pater Stojalowski laat beslist tegenspreken, dat bij met een Russischen generaal in relatie staat. (.01INIIE <01Hl NT. voor Gouda en Omstreken. Telefoon No. 8» ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. tuigt let in de de r wyden De officieel# bron dat er troebelen te Madrid ont staan zyn en wordt. Een met messen gewapende troep gepeupel werd gister door de gendarmerie vervolgd. Er zyn troebelen te Talavera (Toledo) we gens de hooge broodpryzen en te Gijon (Oviedo) tegen de opkoopers van visch. Troepen zyn ontboden. Een telegram uit Key West meldt dat het grootste deel van admiraal Sampson’s vloot Maandagochtend reeds van Havana te Key West is aangekomen om kolen in te nemen. Berichten uit Key West aan de New York Herald, melden dat de Amerikaansche vloot eergisteren met een belangryke beweging is begonnen, blijkbaar ten einde het Spaanscbe 'eskacer van de Kaap-Verdische eilanden te ontmoeten. De opperste krygsraad te Was hington besloot eergisteren dat het Spaanscbe eskader vernietigd moest worden, alvorens er er eenige poging zou worden gedaan om Ha vana in te nemen. Drie Amerikaansche krui sers kruisen nu in den Atlantischen Oceaan om het Spaanscbe eskader op te sporen. Telegrammen uit Key West melden, dat er thans slechts weinig schepen achtergebleven zyn voor de blokkade van Havana. Men ge looft dat bet grootste deel van de vloot zich thans vereenigt met het vliegend eskader om een gezamenlijken aanval te doen op de Spaan - sche «loot van St. Vincent en deze te ver nielen, alvorens zij eenig kolenstation kan bereiken of eenig punt op de kust van de Vereenigde Staten kan sanvallen. De kruisers Harvard en Yale die thans in den Atlantischen Oceaan kruisen, zullen zich naar het naaste kabelstation spoeden, zoodra bet Spaanscbe eskader in het zicht komt. Frankrijk. Het staat thans vast, dat de eerste presi dent van het Hof van appèl te Parys Perivier hei proces-Zola zal presideeren, dat den 23sten Mei voor de jury van Seine-et-Oise in behan deling komt. Biloib. De Vlamingen organiseeron tegen den 15den Mei een grooten optocht te Brussel ter viering der aanneming van de Vlaamsche taalwet, welke thans door den koning bekrachtigd ia. Vyftig duizend Vlamingen zullen aan hek feest deelnemen. E EK

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1