Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Nó. 7£76. Dinsdag 10 Mei 1898. 37ste Jaargang. IVEB I .1 IE1MER I, Az. FEUILLETON. Het Leven te Baden. Bojjenlandscli Overzicht. NT Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. >Men gelooft dat bet eskader van A i 4 FA1 J wie bier is? Hij ie gisteren Je kent bem scherij Cottordam. den Koning DA de Heer ien en verven van iroben, alsook alle 601IM IIL COURANT Telefooa K«. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V U F C EN TEN. r TelefMi ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. gemaakt, zoodat hij geen raad wist en vol verlangen Je armen naar den geleerden zoon uitstrekte. Maar wat voerde deze dan nog hier te Baden uit Hier te Baden-Baden wachtte hij, van dag tot dag, op de aankomst van zijne verloofde, eene verre nicht van hem, Tatiana Petrowna Schestof geheeten. Hij kende baar van zijne kindsheid af en had met baar het laatste voorjaar an den zomer te Dresden door gebracht, waarheen zij met haar tante verhuisd was. Hij beminde zyne jeugdige bloedverwante innig en na voltooiing zijner moeielyke voorbereidende stu diën, toen hij gereed stond om een nieuwen werk kring in te treden in den dienst van het vaderland, niet van de kroon, had hij besloten haar ten huwelyk te vragen, ten einde zijn loven te vereenigen met het hare, met dat van een speolgenoote en vriendin, om lief en leedr moeite en last samen te deelen «for belter, for worse* gelijk de Engelschen zeggen. Zij gaf hare toestemming en bij had zich daarop naar Karlsruhe begeven, om zijne effecten, boeken en papieren af te balen. Maar met welk doel is hij nu te Baden? zal de lezer opnieuw vragen Wel, daar vertoefde namelijk die tante zijner verloofde, eene lieve goede ziel, die zijn Tatjana verzorgd en groot gebracht had. Ka* pitolina Markowna Schestof, een oude jonge juffrouw van 5S jaar, een vrijheidlievende dame, tot elke zelfverloochening en opoffering ra staat, een esprit fort (zij had Strausz gelezen, hoewel heimelijk en zonder aan hare nicht er kennis van te geven). Deze nu, ofschoon democrats en eene verklaarde vijandin der groote wereld en der aristocratic, had de ver zoeking niet kunnen weerstaan, om ten minste een maal ia haar leven een kijkje te nemen in deze groote het atoom n van enz. t. worden naar de i geverfd. Btootnd of geverfd de gezondheid en «Waartoe behoeft ge dat te weten «Hoe, waartoe F Maar weet je, Gubarof is hier. Met lijf en ziel, ujt Heidelberg komen aanrukken, nataurlijk P« «Ik heb van hem geboord I* «Slechts gehoord Om 's hemelswil I dan moet je terstond naar hem toe. Zulk oen man niet te kennen I En hier is Woroshilof ten slofte ken je hem ook niet Ik beb de eer u aan elkander voor te stellen. Beide geleerden I Deze hier is een echte Phoenix I* Kust elkander I* Zoo sprekende wendde Bambajef zich tot eet jonk man in zijne nabijheid, die er goed uitzag, met frisch, rooskleurig gelaat en ernstige gelaatstrekken. Litwinof stond op, gaf hom natuurlijk geen kus, doch wisselde een korten groet met don Phoenix*, wien, te oordenlen naar de strenge uitdrukking van zijn gelaat, deze onverwachte voorstelling volstrekt niet beviel. «Ik sprak van een Phoenix, en neem deze uit drukking niet terug,* ging Bambajof voort, «ga maar eens naar Petersburg bij hot X-corps on laat je de gouden tafel aanwijzen, wiens naam staat bo venaan? Woroshilof, Semen Jakowlowiteh Woro shilof I Maar Gubaref, Gubaref, mijne vrieodenl Naar dezen moeten wij ons spoeden. Ik heb den meest oprechten eerbied voor hem. En ik niet al leen, allen voreeren hem. Wolk een belangrijk werk heeft hij weder onder handen ol* «Waarover schrijft hij vroeg Litwinof. (Fwdf wree^j Italik. Men heeft gezien, dat hot zelfs in de >siad dor feestenFlorence, tot muitery is ge komen. Intusschen werd uit Rome aan de Temps geseind, dat da toestand iets beter was geworden. »De laatste rapporten over do in de gelegenheid eene wat meer aandacht te wyden aan de broodoproertjes in Italië. Het is inoeilyk een juist denkbeeld te krygen van den omvang der beweging, maar te oor- deelen naar de zeer bijzondere arbeidzaamheid die bet ministerie ontwikkelt, moet de toestand wel ernstig zyn. Da tydelyke opheffing van de invoerrechten op graan, de verkoop van graan uit de militaire voorraadschuren, de druk op aaa het volk *jjandig gezinde gemeen tebesturen, het aanbesteden en uitroeren van openbare werken, al deze geneesmiddelen tot leniging van den nood, leggen der «Fraokf. Ztg.» de vraag in den mond of het een nieuw ministerie is dat thans in Italië aan bet roer is: «Toen eenige maanden geleden de sociaal democraten de tegen woordige duurte voorspelden en om de thans te baat genomen hulpmiddelen vroegen, weigerdp het zotgelooze ministerie botweg, want het bad toen te veel te doen met parlementaire intriges. Thans, du het uit zyn zorgeloosheid is opgeschrikt en ont trokken aan zyn eenzydige bemoeiingen van het evenwicht op de begrooting, vervalt het uit vrees in het tegenovergestelde en geeft het in alle opzichten toe Maar nu is het te laat. De ontevreden be volking, door honger en nood gedreven, heeft haar toevlucht tot onwettige middelen genomen en de regeering, niet meer in staat om baar gezag to handhaven, heeft haar taak moeten o verdragen aan de generaals. Kwam thans de. Kamer bijeen, dan wafbn de dagen van het kabiuet-Di Rndini geteld. Kan de regeeririg echter oogenschynlyk de orde herstellen, dan is voor haar nog redding mogeiyk, want in «kalme tyden» wo;den de oppositie-partyen het moeilyk eens. Er moet dns rust zijn tot eiken prijs. Daarom hebben de soldaten zulke scherpe instructies medegekregen, daarom lelt men nu reeds, volgens officieels berichten twintig dooden, een honderdtal gewonden en nog veel meer gevangenen, die voor een deel reeds tot lange gevangenisstraffen zyn ver oordeeld. Berichten te Rome ingekomen, melden, dat in geheel Italië met uitzondering van Milaan de rost niet verstoord is. In deze plaats droegen de betoogingen inderdaad het karakter van een werkelyk oproer. Bevestigd wordt het bericht dat onder de oproerlingen vele dooden en gewonden zyo gevallen. De bevelhebber van het legerkorps te Milaan is opgetredeu als buitengewoon koninklyk commissaris. Er zullen aanzienlijke verster kingen naar Milaan worden gezonden. Gisteren algemecne verkipzingen in Frankrijk. Over ’t geheel zyn de voorbereidingen nog- wereld, op eene plaats als Baden-Had en. Waarom zou men der goede oude dit genoegen misgunnoa In afwachting van deze lieve personen is Litwinof nu zoo kalm en tevredendaarom ziet hij zoo met vertrouwen de wereld in, omdat eene gelukkige toe komst nu bolder voor hem ligt, eene toekomst, waarnaar by met Fechtmatigen trots mag uitzien, omdat eigen werkzame hand die bewerkt beeft. III. «Daar, daar is hij 1* klonk een krijschende stem dicht bij zyn oor en ren dikke, vleezige hand klopte hem op den schouder. Hij richtte zijn hoofd op en zag een zijner weinige kennissen uil Moskou voor zich, een zekeren Bambajef, een goed, maar volstrekt onbeduidend man, juist niet jong meer, met bolle flapwaugen en een dikken neus, möt over- eindstaande haren, overigens zwaarlijvig en afgeleefd. Altijd zonderj een-duit op zak en toch altijd opge wonden, draaft BWtislau Bambajef met veel geraas, doch zonder doel en plan, de zeer verdraagzame wereld dooj. «Dat noertt ik eerst een wederzien!* riep hij reeds meermalen, terwyl hij zijne dichtgezwollene oogen openwreef en zijn saamgeperste lippen wijd opende, welke laatste rry leelyk en doelloos door een ge verfde snor bedekt waren. «Kijk mij nu eens dit Baden I Evenals een warme kachel de Tarakanen, zoo lokt het onze laudgenooten tot zich I Nu zeg, mij toch, wat voert je tot ons?' Bambajef was namelijk met iedereen, zonder uit zondering, terstond familiaar. «Ik ben reeds drie dagen hier." «Waar kom je van daan L Hij leertte al zeer spoedig inzien, dat het moeder lijk erfgoed; onfier het slecht en slordig bestuur van zyn ouden, zwakken vader, niet het tiende gedeelte der opbrengsten schouk, die het opleveren kon en dat bet onder bet bestuur van een landbouwer, die kennis mot ondervinding paarde, een goudmijn motst worden. Doch hij verheelde het zich tegelijk niet, dat 1 em zoowel de kennis a s vooral do ondervinding tot zulk eene hervorming van het landgoed ontbra ken, en daarom besloot hij zich buitenland*» te be geven, om aldaar de agromomie en technologie grondig te bestudeeren. Meer dan vier jaar had hij in Meklenburg, Silezië en te Karlsruhe met ernstige studiën doorgebracht, was vervolgens naar België en Engeland gereisd, had braaf gewerkt, zich kundig heden verworven en was nu vol vertrouwen optiek zelven, op zijne toekomst, op het nut, dat hij aan zyn landgoed, ja misschien aan zyn geheele omgeving kon bewijzenen zoo stond hij nu op bet punt om naar zijn vaderland terug te koeren, waarheen hem de brieven zijns vaders, de een nog dringender dan de ander, onophoudelijk riepen. De nieuwe orde van zaken de emancipatie der boeren, de ver knoping der landerijen, de operatiën betreffende den loskoop, had den armen ouden man volslagen suf Verspreide Berichten. Spanje ea de Vereenigde SUten. Naar leidt van bijzonderheden over don zeeslag van Cavite begon bet gevecht om half zes in den morgen en was het tegen twaalf nur geëindigd met de vernietiging der gt-beele Spsansche vloot. Het arsenaal ontplofte, waarby velen werden gedood. In het geheel verloren de Spanjaarden meer dan duizend man aan dooden en gekwetsten. Een telegram uit Key West aan de World meldt dat onder de Amerikaansche matrozen, die op het buitgemaakte Spaanscbe schip Argonauta zyn geplaatst, vier gevallen van gele koorts zyn vóórgekomen. De geneesheeren verklaren dat de ziekte nog slechts sporadisch voorkomt. De Argonauta ia in quarantaine gesteld. Twee oorlogsschepen die een visschersbooi achtervolgden te Cuba, naderden de kust tot een afstand van vyf myl. Van de forten werd op hen geschoten, waarby zy avery bekwamen. Te Alicante i* de staat van beleg afgekon- digd. Het garnizoen ia belangryk versterkt. Er loopen bier geruchten van een ministe- rieele crisis, die echter vaa officieels zijde worden tegengesproken. De World heeft een telegram uit Hongkong, meldende dat het adviesjacht Hugh McCulloch aldaar ie aangekomen. Het bracht de tijding van de Amerikaansche overwinning by Manila. De geheele Spanosche vloot van elf schepen werd vernield driehonderd Spanjaarden werden gedood en vierhonderd gewond. De verlieten der Amerikanen bestonden slechts in zee ge wonden geen ernstige schade werd door hen geleden. Een officieel telegram uit Havana bevestigt dat do Spanjaarden de Amerikanen die een landing beproefden by Salado, teruggedreven hebben. De Spanjaarden kregen vier gewonden. Aan do World wordt uit Tampa geseind Volgens eon bericht, verstrekt door den Cn. baanseben officier Loreooz, is majoor Smith, die don 24n April te Caibarien (ep do Noord kust van Cuba) geland is om een aantal dag bladcorrespondenten naar bet kamp van Gomes te geleiden, gevangen genomen en onthoofd. Wat er met de correspondenten is gebeurd, weet men niet Er is te New York bevel gekomen om allo beschikbare schepen voor hel overbreogen van 40,000 man te horen. De schepen moeten binnen vyf dagen te Key Weet binnenvallea. Men maakt hieruit op, dat or oen gewichtige verandering ia bot atrategieebe plan voor don inval op Cuba gemaakt ft. Er ft ook eon spoedbestelling gedaan om oen hoeveelheid levensmiddelen uit Chicago naar Chattanooga te zenden. Aan de Daily Chronicle wordt uit Liverpool geseind, dat men daar zoor ongerust wordt over de Canarische Eilanden, waarop Liverpool groot) handelsbelangen heeft. Men weet, dot do Spanjaarden zich daar op eon aanval van de Amerikanen voorbereiden. De Amerikaan- sche consul van Las Palmas moet plotseling verdwenen zyn, uitvoerige kaarten van de plaats meenemende. De Franscbo kruiser Dubordieu is te Havana aangekomen. In de Cubaansche wateren be vond zich geen ander Fransch oorlogschip dan het adviesjacht Fulton, on op Cuba, vooral in het oostelyke gedeelte van bet eiland, zyn ongeveer 2000 Fraoscben gevestigd. Er te Washington bericht ingekomen den bevelvoerenden admiraal in Azië. De depêche van Dewey behe'at in hoofd zaak: Hy bracht alle Spaanscbe batterijen tot stil- rwygen, en sneed self den telegraafkabel af. De baai is met alles in zijne macht; maar by kon de stad Manila niet bezetten wegens ge brek aan manschappen. De Amerikanen hadden slecnts enkele gewonden en rerlofen geen enkel schip. Dewey deelt mede dat de vernielde schepen der Spanjaarden zyn de lala de Cuba, Rei na Christina, Casiilla, Antonio de Ulloa, Don Juan de Austria, Velasco, Eleano, General Lazo, Marques del Doero ea Isla de Mindanao. Hel rapport van Dewey is uitvoeriger dan men aanvankulyk meende. Hei ii thans by brokstukken arfttge' omen. Duwey verklaart dat de Spaansche verliezen aanzienlyk zyn, maar niet met juistheid bekend. Te Manila beersebt groote opwinding, zegt hij. Hg beschermt de vreemdelingen die er zich bevinden. Een tweede telegram van Dewey me)dt dat hy meester is van de versterkingente Cavite de troepen aan wal beeft gezet, en 256 ge wonde Spanjaarden in krijgsgevangenschap heeft. Er schynt een aanval op Portorico te wachten te xyo. De berichten uit de Ver eenigde Staten maken reeds sedert een paar dagen melding van de plannen der regeering, om dit eiland te nemen en het voor marine station in te richten. Maar van de uitvoering dezer plannen wordt nog niets vernomen. Wel wordt gemeld, dat de bevelen tot den aanval gegeven zyu doch het is zeer de vraag of de inbezitneming van Portorico zoogemak- kelyk zal zyn als de door de overwinning by Cavite opgewonden chauvinisten te Washing ton meenen. De scbaarschte van ander nieuws stelt ons Een Ruuücke Roman. al walm afgeloopen tal van groote woorden en fraaie beloften zyn den nek gebroken, maar er u gevochten. Het hevigst zyn da harta- lochten opgewonden geweest ia Algeria. Daar is Louis Regie, broeder van den grooien Joden jager Max Regis, op telegrafisch bevel van bet parket te Algiers, te Miliana in hechtenis genomen en gevangen gesel, volgens den een wegens opruiing, volgens den ander wegens ffiMla*telijkheden wegens een veldwach'er. Hy reed juist Miliana binnen in gezelschap van den viee-presideut van den Departetneataleu Raad Marchal, een der candidaten. Mei het oog op onhsten waren te Algiers de troepen geconsig neerd, maar de tyding der gevangenneming w^d aldaar eerst laat iaden avond ontvangen. Eu als de verkiezingen zyn afgeloopen, begint (23 Mei) het nieuwe Zola-proces. De aanhan- K* van den generalen stat zyn by voorbaat reeds druk bezig met het verspreiden van laster praatjes. De »Jour« verhaalt, dat de afgeselte kolonel Picquart ia April nsar Karlsruhe is geweest en daar aamensprekingen heeft gehad met den vroegeren militairen attaché Von Schwarzkoppen, mot wien men hem arm in* aim heeft zien wandelen. De heeren werden samen gepbotographeerd en de generale staf beeft zulk een photographic. Het senaatslid Trarienx beeft in een brief nan den Minister-president een interpellatie over een en ander aangekon- den Senaat. De beer Picquart heeft echter niet willen wachten en by de k een aanklacht tegen de Jours in gediend. Een telegram van gisteren aan de World nit Puerto Plata op San Domingo meldt: Ambtenaren op San Domingo nipporieeren dat zy by Monte Cristi, aan de Noordkust van bet eiland, een zware kanoonade hebben geboord. >Meo gelooft dat bet eskader van admiraal Sampson slaags is geraaKt met het Spaansebe Atlantische eskader. Het geschutvuur begon omstreeks negen uur gistermorgen en was byzonde'r hevig.

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1