est )den 'I tten, V, K Ijj AND. ISTBÏ I che nis No. 7580. I 4 Bultenlandsch Overzicht. eriiig. L4f 24 per- Straat- stoffen) franco ing le Het Leven te Baden. DT, [8. slxt [ENTEN 1 Zaterdag 14 Mei 1898. FEUILLETON 37ste Jaargang. fiOÜBSl IIE COURANT? Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. a s Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. i bij mij i (ffordl vervolgd.') jï e Telefoon Ito. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ia de landing maken en 5 ni 'echt A Ezn. Een Russische Roman. ingericht TENDE- 8000.— erij. U N van A AG. iige dagen). i van beroep op oop de moordtooaeeh van den m. Hofrad iben di hoesten, ademings- i bewezen, an wanne anbevelena- ken. 25 cent. 41. Het prachtige i, Zolder, erleiding prachtige De gezanten der mogendheden te Washing* ton willen trachten thans den vrede te ver haasten, door een drok op Spanje te oefenen. Zy meenen, dat de Spaansche regeering, thans overtuigd van de nutteloosheid van den stryd, zai toestemmen ia eea vredesv* rd rag, wa rby Cuba als onafhankelijk wordt erkend, en de Philippijnen voorloopig aan de Vereenigde Staten worden afgestaan, als waarborg voor de betaling eener oorlogsschatting. gegevenin Frankrijk heeft het ministerie Meline, het protectionistische ministerie, de noodzakelijkheid ingezien, om de graanrechten voorloopig op te/heffenin Duitschland ver waten de agrariërs en de vrjjhandelaars elkander de schuld van de stijging der prijzen te zya. overigens zeer vriendschappelijk met hem en ver zocht hem ten laatste haar naar huis te geleiden. Onder de nieuw aangekomenen bevond zich ook zokere vrederechter Pistsbalkin, een van die man nen, waaraan Rusland op het oogenblik misschien werkelijk behoefte heeft bekrompen, onwetend en zonder talenten, maar gomoedelyk, geduldig en eer lijkde boeren van zijn kreits aanbaden hom bjjna, en hij zelf gedroeg zich dan ook zeer deftig als een persoon, die op zulk eono vereeriog volkomen aan spraak heeft. Er verschenen ook eonige jonge offi ciers, die van hun kortstondig verlof gebruik maak ten om Europa eens te bezien en zich verheugden over de gelegenheid om to verkoeren mot verstan dige en zelfs wel oen weinig gevaarlijke mensohen, waarbij zij echter natuurlijk alle voorzichtigheid in acht namen en geen lucht saven aan hunne ge heime gedachten over den bevelhebber van hun re giment. Vorder zag aten twee magere studenten uit Heidelberg, van welke de een gedurig met ver achting rondzag, terwijl do ander zenuwachtig lachte; doch baiden schenen zich niet op hun gemak te gevoelen. Na deze sloop er ook een Franschman binnen, een zoogenoemde petit jeune homme; hoewel een echte nulliteit, was hij ongemeen fraai gekleed en had onder zijn makkers, de commis-vojageurs den naam van gevaarlijk te zijn voor de rust der Rus sische gravinnen, terwyl hij zelf zich enkel bezig hield met de gedachte aan een gratis souper. Er is één gevolg van deo oorlog, dat zich reeds scherp doet gevoelen in geheel Europa: de prijsverhooging van bet graan. Ia Spanje en Italië heeft de etyging der broodprijzen rwd« tot pronte en ernstige onln«ten aanleiding Telefoon No. BV- ADVERT E N TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. ..nkelgk aangehouden maar daarna losgelaten eni naar Havana begeleid werd, heeft de CunaanscLe hoofdstad Dinsdag verlaten. Bij het vertrek vielen ongeregeldheden voor, doordat bet volk verwoed was op de vele bewoners van Havana, die van deze gelegenheid gebruik maakten om het eiland te verlaten. Er gingen niet minder dan 12000 passagiers aan boord van het schip en onder hen een leider der reformistische party op Cuba, Anblard. Het volk riep hun lafaards 1 toe, terwyl zij aan boord gingen en bestrooide hen met witte voeren. Er waren papieren aangeplakt, met het opschriftHemden te koop voor de wegloopers. Ouder algemeen gejouw en misbaar verliet het schip de reede van Havana. De Engelsche kanonneerboot Linnet te Hongkong aangekomen, bad Maandag Manila verlaten. Volgens haar, verkeeren al de Filippijnen in volslagen anarchie, en is Dewey onmachtig iets te beginnen, ook indien het Spaansche gezag wordt afgeschaft. Op de op standelingen toch is geen oog te houden. Er zou een groote macht en een bijzondere onder vinding vereischt worden om de orde op de eilanden te herstellen. De Spanjaarden bonden inmiddels Manila, hardnekkig weigerend de stad ov r te geven, en Dewey aarzelt baar te beschieten. Immers hij hoopt de stad, door honger gedwongen, zich te zien overgeven. De Spanjaarden van bun kant zjjn vol vertrouwen dat ze het zullen kunnen nithouden. Vóór Manii*- waren twee Duitsche, een Frausoh on een Japansch vaartuig aangekomen, terwjjl een Russisch werd verwacht. Het volk lydt gebrek en begint wanhopig te worden. Volgens een telegram uit Fort de France, aan het Journalbeschieten negen Ameri kaansche schepen thans San Juan op Purto Rico. Een poging van da Amerikanen om by Cienfuegos te landen is Woensdag mislukt. De Amerikanen trokken zich terug voor het vuur der Spaansche infanterie, die op de kust ver borgen was opgosteld. Aan Spaansche zijde werden veertien man gekwetst. Vrijwilligers van Cardenas, door twee Spaansche kanonneer- booten van welke er een door het hevig Amerikaansche vuur buiten gevecht werd ge steld geholpen, slaagden er i“ '"'J; der Amerikanen onmogelyk te brachten den vjjand groote verliezen toe. Het departement van marine te Washington heeft geen enkel bericht ontvangen betreffende een zoogenaamd gevecht bij Cienfuegos, waarbjj de Spanjaarden twee pogingen om te landen zouden hebben afgeweerd en er van weerszyden ernstige verliezen zouden zjjn geleden. Men denkt aan een verwisseling mot den stryd bij Cardenas. 7) «Ja, ja," zei Bambajef, „’t is waar, wij zullen rekenschap moeten geven. Doch hoe staat het toch met uw werk, Stephan Nikolajewitch zei hij zach ter, «vordert het wat?" „Ik verzamel nog bouwstoffen I" antwoordde Gu baref verlegen en wendde zich daarop tot Litwinof, die duizelig begon te worden van al die onbekende namen en babbelarijen, met de vraagWaarmede houdt gij u bezig?" Litwinof bevredigde zijne nieuwsgierigheid. „Dus met de natuurwetenschappen. Dat is nuttig als leering, als middel, niet als doel. Dat doel, mijne heeren, is thans een ander. Sta mij toe te vragen, welke partij gij zijt toegedaan „Welke party «Ja, welke politieke partij, meen ik." Litwinof lachte. „Om u de waarheid te zeggen, heb ik goene po litieke overtuiging." De atomrae persoon in den hoek richtte by die woorden bet hoofd op en zag Litwinof opmerkzaam aan. «Hoe komt dat?" vroeg Gubaref met zekere ach terhoudendheid. //Zyt gij het met u zelven nog jet eens, of hebt gy het reeds opgegeven „Wat zal ik u daarop antwoorden? Hot komt my Belangrijk nieuws van bet oorlogsterrein is er niet. De Spaansche vloot is zegt men te Cadix, en niemand weet welke plannen de regeering te Madrid daarmede heeft. Zeker is het, dat die on«erwachte terugkomst der vloot niet zou medewerken om de toe standen in Spanje te verbeteren. Toch schjjnt men nog twyfel te koesteren aangaande dien terugkeer. Althans uit Londen komt het volgende telegram De «Times» verneemt nit New York van gisteren, dat te Washington twyfel wordt ge- uit of het Kaap-Verdiscbe eskader werkelyk naar Cadix ie teruggekeerd, eu dac hoewel een te Londen openbaar gemaakte lyst de namen der aangekomen schepen bekend maakt, waar van men weet dat zij tot bet eskader behooren. Te Londen uit Washington ontvangen tele grammen stemmen overeen in het beschouwen van de plaats waar de vloot zich bevindt als onzeker. er al van. dokter Brandi of Brandis verbaal woning den schatrijken Barietta. Zjjn pakhuizen Als een f Toen het a millionair In Italië heerscht thans rust. Vclgens een bericht uit Milaan aan de Daily Chronicle, Woensdag via Chiasso ver zonden, is oogensebynlyk alles op 't oogenblik rustig. Twaalfduizend geweren en revolvers, die de overheid de burgers afgedwongen heeft, worden in den Scala-schouwburg bewaard. Maar onbetwistbaar vormt de oproerige be weging in Lombardye de ernstigste episode in de Italiaansche geschiedenis sedert 1861. In' Milaan zijn enkele pogingen om brand te stichten verydeld. De redactie van de Chronicle doet, wegens de geheimzinnigheid van de Ataliaansche re geering een beroep op ooggetuigen, om te vertellen van de moordtooneeljp die ze hebben bijgewoond. voor, dat het voor ons Russen nog te vroeg is, om eene politieke overtuiging te hebben of ons in te beelden, dat wij die bezitten. Heb echter de goed heid in aanmerking te nemen, dat ik aan het woord «politiek" de beteekems geef, die het inderdaad heeft en dat" „O zoo 1 van die soort," viel Gubaref hem in de rede en keerde zich toen tot Woroshilof: «Hebt gij de brochure al gelezen?" Woroshilof, die tot verwondering van Litwinof nog geen woord gesproken had, omdat hij de gewoonte bezat, om bf alleen óf in het geheel niet te spreken, stak op militaire wijze zijn borst vooruit, sloeg met de hakken tegen elkander en knikte toestemmend met het hoofd. «Nu, en zijt gij tevreden?" «Ja, met de punten van uitgang ben ik het eens, doch niet met do gevolgtrekkingen." «Hoe Andrey Iwanowitch heeft mij toch met lof over het boek gesproken. Gij moet mij later uwe bedenkingen mededeelen." «Wilt gij ze schriftelijk hebben P« Gubaref was zichtbaar verbaasd; hij had dat niet verwacht. Na zich een weinig bedacht te hebben, zeide hij «Ja, schriftelijk. A propos, ik verzoek u mij ge lijktijdig uw oordeel over het associatie-stelsel mede te deelen." «Hoe verlangt gij het, naar de methode van La salle of van Sohulz-Delitzsoh «Hm I naar die van beide. Voor ons Russen, begrijpt gij wel, is namelijk vooral de finantieele zijde van het vraagpunt belangrijk. En das Artell als ontwikkelingskiem als ’t ware alles moet in Spanje en <le Vereenigde Staten. Een particulier telegram van Portorico meldt dat eenige Amerikaansche oorlogsschepen in het gezicht van de ku >t zyn gekomen. De Amerikaansche generaal Merritt, die het bevel zal voeren over de troepen, voor de Filippynscbe eilanden bestemd, zal rmstreeks 15000 man onder zijn bevelen hebben, waarvan 2500 geregelde troepen. Tengevolge van het gebrek aan transportschepen is bet waarschyn- lyk dat slechts een divisie de volgende week vertrekt. Van schont-by-nacht Sampson beeft men geen bericht ontvangen, ^edert zyn schepen ten noorden van Haïti gezien zyn. By Cardenas zyn de kruiser Wilmington de torpedoboot »Winstow< en een kannonneer» boot slaags geweest. De Amerikanen verloren eea officier en twee man, verscheiden werden gek west. Omtrent het gevecht bij Cardenas wordt nader vernomen, dat bet vuur der Spanjaarden, zoowel van de batterijen als van hunne schepen, zich by na uitsluitend op de Winslowrichtte, waarvan de ketel is gesprongen. Toen kwamen de Wilmington en de Hudson* te hulp en alle drie trokken zich terug. De Spaansche Kamer heeft de ontwerpen tot schorsing der donane-tarieven voor katoen en tot het toestaan van dezelfde douane-voor- reebten voor koloniale invoeren aan ladingen onder vreemde vlag als onder Spaansche, aan genomen. Ook werd aangenomen bet ontwerp tot wettelyke goedkeuring van de bij besluit aan Cuba verleende autonomie. De republikein Salmeron verklaart voor te stemmen, omdat het verieenen der autonomie bewyst dat Spanje rechtvaardig handelt tegenover zyn koloniën. De Carlisten laten er akte van nemen dat zij tegen stemmen. Volgens de Evening Telegram* zou er te Washington een samenzwering ontdekt zyn, die ten doel had, het Witte Huis en het departement van oorlog in de lacht te laten vliegen. Het blad voegt aan dit sensatie- bericht toe, dat 250 pond dynamiet gevonden zyn, alsmede een groot vat met nitroglycerine. De Fransche stoomboot Lafayette, die aan- Itaijk. Telkens komt er weer een kleinigheid los over den zwartrooden Zondag en Maandag te Milaan. De gevangenneming van een socialistisch werkman, die geschriften verspreidde, is de vonk in het kruit geweest. Twee afgevaardigden vroegen zyne vrylating, de politie weigerde. Toen richtte de menigte zich tegen da politie kazerne. Hoe hierna is> huisgehouden, de lezer weet Gisteren vertelden we van dien Ziehier nog een uit de Daily News«. Van Brandis trok het gepeupel naar bet buis van eigenaar van korenmolens waren reeds geplunderd, filanthroop stond Barietta niet bekend, .t gepeupel zyn buis bedreigde, begon de millionair met uit de vensters te laten schieten, maar begrypende dat zyn gevaar nog grooter werd, gooide hy geldstukjes uit een raam. Wel voor duizend lire. Ook te vergeefs. De deuren werden kapot gerammeid, de rijkaard stond plotseling machteloos. Toen bood hy duizenden voor zyn lichaam, nog meer duizenden, gansch zyn fortuin, maar woest klonk de haat- kreet on zijn leven. Hy is letterlyk doodge ranseld. Zijn vrouw verechrikkelyk verminkt. Zyn kinderen hebben het leven behouden. Frankrijk. Dezer dagen heeft een bespreking plaats gehad ten huize van mr. Ployer, deken der orde van advocaten, waarby tegenwoordig waren de beide advocaten De las Cases en Deligand en alle leden van den krygaraad die als aanklagers optreden tegen Emile Zola en den gezant van «l’Aurore» Perreux. Besloten werd, dat de verdediging van den krygaraad als civiele party in het proces te Versailles collectief zal zyn en niet individueel. Verder werd overeengekomen, op voorstel van mr. Ployer, die den krygaraad als geheel zal vertegenwoordigen, dat mr. De las Cases zal antwoorden op de conclusies, door of namens Zola te stellen vóór de loting der jury om de dagvaarding nietig te verklaren op de bekenden gronden. De taak van mr. Deligand zal zyn te ant. woorden op de ^conclusies, welke door Zola zullen gesteld worden en waarin hij zal be- toogeo dat hij in de onmogelijkheid verkeert zyn goede trouw te bewyzen, als de debatten beperkt worden tot de aanklacht zelve, en men hem belet bewys te leveren van de feiten, welke op de zaken Dreyfus en Esterhazy be trekking hebben. Mr. Ployer zal als advocaat optreden in het eigenlijke proces. overweging genomen worden. Een belangrijk vraag stuk is nog dat over het land dat aan de boeren moet worden toebedeeld. „Welke mooning zijt gij toegodaan, Stophan Niko- lajewitcli, ten opzichte van de uitgestrektheid land die den boeren toekomt?" vroeg Woroshilofop eer biedigen toon. „Hm I en de Russische gemeentewet?" zoi Gubaref, met oen heel diepzinnig gezicht, terwijl hij een stuk van zyn baard tusschen de tanden nam en op de tafel leunde, de gemeentewet, begrijpt gij Dat is oen groot woord I Wat beteokeuen altoos die brandschaden hm die maatregelen der regee ring tegon de Zondagsscholen, de leesmuseums, de journalen? Wat do onwil van de boeren, om hunne kadasterbewyzen te onderteekenen En wat eindelijk gebeurt er in Polen Ziet ge dan niet, waar dat alles heenvoert? Ziet gij dan niet hm dat wij nu met het volk één moeten worden zijne inzichten moeten leeron kennen" Plotseling overviel Gubaref eene zichtbare ontroe ring. Zijn gelaat betrok en hij loosde een diepen zucht, doch hij sloeg zijn oogen niet op en kauwde weder op zijn baard. „Ziet gij dan niet „Jewsejef is een schurk!" riep mevrouw Suchant- chikof luidkeels uit, daar Bambajef haar, evenwel uit achting voor don gastheer fluisterend, iets verteld had. Gubaref draaide zich plotseling op zijne hie len om, doch begon vervolgens weder de kamer op en neder te loopen. Er verschenen nieuwe gasten en tegen den avond was de kamer vrij vol. Onder anderen was ook die Jewsejef gearriveerd, die door mevrouw Suchuntchi- kuf zoo onaardig betiteld was geworden; zij sprak

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1