?nz lenj. EJN, B l’?r JSTEN CHT. ‘II s tinenlal Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 17 Mei 1898. 37ste Jaargang. No. 7583. 't Buitenlaiidscli overzicht. tering. □.erken: co -3 O >O1)E FEUILLETON. Het Leven te Baden. $Compa/u] (AS, 8 Inzending van Advertentien tot 1 uur des midd. begonnen de Verspreide Berichten. pbilosoof de ge- - 2.- Eon 1.50 18.— 1.50 18.- Spanje en de Vereenigde Staten. Dit ie het telegram van maarschalk Blanco 1.2,25» 20.50 1 2.25 26.50 185 •65 I.— 1.80 - 1.90 22.50 2 25 26.50 1.90 22.50 2 2.25 26.50 - 1.90 22.50 i van M i M M M .EN. LOEFF, T. Een Russische Roman. IrlHINHE COURANT Telefoon No. S8. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. van de Amerikanen voor den in te dringen. Hij maakte een zeldzamen indruk op Litwinof, terwijl hij hem te gelijkertijd achting, sympathie en medelijden inboezemde. ffIk stoor u dus niet herhaalde hij met heesche en zwakke stem, zooals niet beter met zijn gansche persoonlijkheid had kunnen overeenstemmen. t’k Vraag wel excuus,* antwoordde Litwinof snel, integendeel het verblijdt mij.* «Inderdaad Nu dan moet ik u de verzekering geven, dat het ook mij genoegen doet. Ik heb veel van u gehoord en ken uwe studiën en plannen. Gy hebt u aan eene edele zaak gewijd en daarom be- waardet gij ook heden zoo onwrikbaar het stilzwij gen.* «Zeker, maar ook gij scheent mij toe slechts weinig te spreken,* merkte Litwiuof op. Potugia zuchtte. «Daarvoor redeneerden de anderen des te meer. Ik was toehoorder. Nu,* voegde hij er na een korte poos bij, «hoe is u toch onze Babylonische spraak verwarring bevallen «Met recht een spraakverwarring, gelijk gij zeer juist aanmerkt. Ik zou die hoeren wel gaarne eens hebben willen vragen, met welk doel zij zich eigenlijk zoo hevig opwonden?" Potugin zuchtte opnieuw. «Dat is het juistze weten het zelf niet. In vroeger tijd zou men eenvoudig gezegd hebben, dat ze de blinde werktuigen eener hoogere macht waren. Tegenwoordig echter bedient men zich van minder scherpe uitdrukkingen. Overigens ben ik geenszins voornemens hun verwijtingen te doen; het zijn toch bijna alle voortreffelijke menschen. Van mevrouw Suchantchikof is mij veel goeds bekend. Zoo beeft Potugin werd verlegenhij verzocht den garc;on hem een glaasje kirschwasser te brengen. «Om moed te vatten," voegde bij er lachend bij. Litwinof vestigde met verdubbelde oplettendheid zijn aandacht op deze verschijning, de laatste van al die hij heden gelegenheid had gebad te ontmoeten, en dacht bij zich zelven«Welk een geheel ander man is dit toch." En inderdaad was hij anders, geheel anders. Hij die daar voor hem zat en met zijn fijne, dunne vin* gers den rand van het tafeltje glad streek, was een breedgeschouderd man met zwaar bovenlijf op korte beenen, met gekrulde haren, oogen die schrander en zwaarmoedig van onder de zware wenkbrauwen uitkeken, een grooten maar regelmatig gevormden mond, slechte tanden en daarbij dien echt Russischen neus, dien men niet ten onrechte een aardappelenneus noemt; een schijnbaar onbeholpen, ja misschien wel wat verwilderd, maar zeker geen gewoon man. Zijn kleeding was slordigde ouderwetsche overrok hing hem als een zak om het lijf en zijn das was verscho ven geraakt. Het vertrouwen, dat hij zoo plotseling in Litwinof stelde, werd door dezen volstrekt niet als een indringen beschouwd, maar hij gevoelde er zich integendeel door gestreeld. ’tWasge makke lijk te zien, dat die man niet gewoon was zich bij vreem* gave toedoch zooals het oen man gaat, wieu een bitter levenslot van alle ijdelheid genezen heeft, wachtte hij mot de kalmte van een pbilosoof de ge schikte gelegenheid daarvoor af. «Ja, ja," begon hij op nieuw met dien wel niet ziekelyken maar toch weemoedigen humor, die hem eigen was, «dat alles is zeer wonderlyk! Ik verzoek u nog alleen hierop te let.enkomen byv. tien Engelschen ergens samen, dan spreken zij mat el kander over de onderzeesche telegraaf, over de pa- pierb dasting, over de beste wyze om rattevellen te looien, dat wil zeggen, zij zullen altijd iets positiefs, iets zakelijks bespreken. Komen daarentegen tien Duitsehers bijeen, dan zijn ongetwijfeld Sleeswijk- Holstein en de éénheid van Duitschland aan de orde van den dag. Tien Franschen daarentegen weder, als zij bij elkander zitten, kunnen over niets anders spreken dan over het een of ander pikante liefdes avontuur of over andere overwinningen op dat terrein. Maar als tien Russen ergens samenkomen, dan komt onder hen dadelijk het vraagstuk te berde nu, gij hebt het immers zoo even zelf gehoord over de beteekonis, de toekomst van Rusland, en dat wordt dan behandeld in algemeene uitdrukkingen, vol woordenpraal en bovendien zonder eenig resul taat. Aan dit ongelukkig vraagstuk kauwen zij dan zonder geest en verstand, even ah kinderen aan een stuk gomelastiek, zonder sap of kracht. Natuurlyk wordt er bij die gelegenheid juist niet mot byzoeder veel eerbied over het bedorven Westen gesproken. Een zonderling iets dat Westen, zou men denken het wint het van ons in alle opzichten en toch zou het bedorven zyn. (Wordt vervolgd.) 2.25 24.50 JNEN. 'afelwjjuen). task. Per laks M n iMl. fl A N. M.- 41- 84 - Per Per 12, ib. Fleseh, Fleeeebee. f 1.90 22.50 2.25 24.50 yin betreffende bet échec Cien^egos Woensdagochtend om 8 uur begonnen de Amerikanen met schieten en losten meer dan zeshonderd kanonschoten. Tezelfdertijd be proefden zij een landing in groote sloepen, waarvan sommige erin slaagden de bemanning aan wal ts zetten, die evenwel over de heele linie glorierijk teruggedreven werd door ons vuur en gedwongen weder scheep te gaan en zich haastig te verwyderen met ernstige ver liezen. Onze verliezen bedroegen veertien gewonden. De aanval was gecombineerd met opstandelingbenden, die evenwel in de laatste dagen uiteengeslagen waren. Tezelfdertijd viel de vjjand Cardenas aan. Ook daar sloegen onze troepen hem terug, terwyl hy aan land trachtte te gaan en onze kanonneerbooten stelden een torpedo-jager buiten gevecht en noodzaakten de rest van het vyandelyke eskader de baai te verlaten. Van het garnizoen zyn vijf sol daten gewond en eveneens zijn er enkele ge wonden op de kanonneerbooten. Weinig schade is aan de stad toegebracht. De aanval op Cardenas was gecombineerd met samengetrokken rebellentroepen, die echter bij San Miquel ver slagen waren. Een officieel telegram van den gouverneur- generaal van Porto-Rico meldt: Het vijandelyk eskader (voor San Joan) trok zich na 9 uur ’s ochtends terug. Het gevecht duurde drie uren. De vyand onderhield een levendig kanonvuur, waarop door de batteryen der vesting krachtig geantwoord werd. Den vijand werd groote averij toegebracht, vooral aan een groot oorlogsschip. De Spaansche batterjjen en militaire gebouwen hebben weinig schade geleden. Enkele borgers zyn gewond, twee soldaten van het garnizoen gedood en vyf gewond. De aanleiding tot het gevecht van Woensdag by Cienfuegos was de poging der Amerikaausche schepen »Narblebead«, >Nashville< en Win dom om den telegraafkabel die Havana met Santiago de Cuba verbindt aftesnyden. Daar toe werden manschappen in vier kleine booten naar den wal gezonden. De poging gelukte na een scherpen stryd met verscheidene duizen den achter geïmproviseerde borstweringen ver schanste Spanjaarden, wier schoten in alle richtingen langs de kleine booten vlogen en door de Amerikaansche schepen krachtig be antwoord werden. Het Spaansche fort werd in puin geschoten. Ongetwijfeld zyn vele Spanjaarden gedood. Het verlies der Amerikanen bedroeg slechts een doode en zes zwaarge wonden anderen zijn lichtgewond. Het depart ment van posteryen te Washington heeft bevel gegeven, de brieven voor Polo de De laatste berichten melden, dat het eskader van de Spaansche admiraal Cervera gezien was in de bnurt van de Nederlandsche kolonie Curasao. De kruisers Maria Teresa en Vizcaye hadden zelfs gisteren Willemstad aangedaan, terwyl de twee andere kruisers en twee torpe dojagers buiten bleven. Zyn deze berichten juist en er is geen bijzondere reden om er aan te twijfelen dan bevinden de eskaders van den Spaanschen ad miraal en van Sampson zich weder vorder van elkaar dan een dag te voren. Immers de vloot van Sampson is bij Puerto Plata, bpven Haiti gezien en beweegt zich dus na bet nuttelooss bombardement van de hoofdstad van Porto Rico westwaarts, naar Cuba. De Fransche Siècle berekent, dat na de herstemmingen op 22 Mei de Fransche Kamer vermoedelyk zal tellen 226 republikeinen en 238 radicalen, socialistische radicalen en socialisten. Voorts 56 rallies en 61 monarchalen. Het Ministerie-Méline, dat op de republikeinen en rallies steunt, kan dus op slechts 282 stemmen rekenen in de Kamer van 581, en zal dus om een meerderheid te hebben albankelyk zyn van de radicalen of de monarchalen. Yves Guyot meent, dat een veel nataurlyker combinatie is die tussebien de 226 republikeinen en de 121 radicalen tonder socialistischen bijnaam, die vermoedelyk zullen gekozen worden, die enkel over de inkomstenbelasting en de grondwets herziening anders denken, en bij wie vele ralliés zich dan zouden aansluiten. Dit geeft, ook zonder rallié1, een partyverbond van 347 leden, met een liberale meerderheid van 113 stemmen. Méline kan dan echter geen Mi nister blyven. GOUDA. 1.90 22.50 zij haar loataten roebel aan twee arme nichten ge geven, en al veronderstelt men dat deze daad niet viij te pleiten is van zelfbehagen en ydelbeid, blijft het toch altijd een zeldzame trek van zelfopoffering in eene vrouw, die zelve niet rijk is. Op mynheer Pistschalkin is volstrekt niets aan te merkende boeren van zyn district zullen hem ongetwijfeld spoedig een zilveren beker in den vorm van een watermeloen of een heiligenbeeld van zijn schuts patroon vereeren. En wanneer hij hun dan in een aanspraak beduiden zal, dat hij zulk eene oor niet waard is, dan zegt hij een onwaarheid, want hy ver dient haar wel. Uw vriend, de heer Bambajef is een verwonderlijk goedhartige zielalty’d vol geestdrift, is hij dat even als onze dichter Jasikof, van wien men vertelt, dat hij de bedwelmende genoegens vrn het leven bezongen heeft met een boek en e«n glas water vóór zich, eigenlijk voor niets, maar vervoeren doet het hem dan toch altoos. Ook mynheer Wo- roshilof is een door en door goed menschhem is, even als al die heeren van de militaire school, wier namen op de gouden tafel prijken, als het ware de post opgedragen van ordonnansofficier op het gebied van de wetenschap en van de beschaving, zijn zwij gen zelfs is langdradig doch hij is nog zeer jong. Ja, ja, dat zijn allen voortreffelijke menschen doch de resultaten van hunne bemoeiingen zijn gelijk nul, de bestanddeelen zijn bost, maar de spijs is niet te nuttigen." Litwinof hoorde hem met klimmende verbazing nan. De verschillende wendingen van zijne langzaam voortvloeiende rede getuigden zoowel van zijn ge schiktheid, als van zijn lust tot spreken. En inder daad, Potugin hield van praten en bezat er ook de In de commissie voor de boitenlandsche zaken van de Hongaarsche Delegatie verklaart graaf Goluchowski, dat er, wat de onmiddel- lyke toekomst betreft, voor het tydperk van deze Delegatie tot de volgende, geen dreigend teeken van eenig gevaar aanwezig is; maar bij kan niet verklaren dat zulke teekeneu^zich in een gegeven tijd niet zullen voordoen, want de Balkan is vol van ontvlambare stoffen en in zekere gevallen kan een vonk voldoende zyn om er den brand in te steken. De mi nister gelooft -niet aan de waarschijnlijkheid, maar onvoorziene conflicten kunnen rijzen. De verstandhouding met Rusland in het Oosten bestaat nog steeds. Goluchowski gelooft niet dat de toestand' tot spoedige tussebenkomst van Oostenrijk in den Balkan aanleid’ng geeft. In een redevoering te Birmingham noemde de Eng. min. van koloniën, de heer Chamberlain, den buitenlandscben toestand ernstig en hache- lyk. >Er zon wel eens spoedig een tijd kunnen komenzeide hy. «dat het noodig zon zijn een beroep to doen op de vaderlandsliefde van het volk on wy hopen dan het volk vereend te zullen vinden voor de verdediging van zyn belangen. Het zal blijken dat lord Salisbury’s minzame concessies niet onvereenigbaar zyn met de eer van bet land, en als vreemde regeeringen mochten twijfelen aan lord Salis bury’s beginselvastheid, zouden zy de moeie- lijko taak om den vrede te bewaren zeer ver zwaren. aGroot-Brittannië staat alleen, daarom is het de plicht van het geheele rijk om zich aaneen te sluiten en daarna om zich nauwer aan te sluiten bij den Amerikaanschen bloed verwant. Elke oorlog zou goedkoop gekocht zyn, indien hij eindigde met een Anglo-Sak- sisch verbond. Met betrekking tot Port Arthur eu Taliën wan merkte de minister op Misschien is het beter om niets te zeggen over de beloften, welke Rusland beeft gege ven en veertien dagen later gebroken. De algemeene toestand in China is verre van be vredigend. Wy hebben voortaan in China, evenals in Afghanistan, met Rusland te reke nen, doch wy hebben daar geen leger noch een verdedigde grens. >Het was onmogelyk om met Rusland tot een overeenkomst te geraken, daar wij niets aon te bieden hadden om dit rijk van zyn plannen te doen afzien. En zelfs indien een overeenkomst tot stand ware gekomen, wie zou dan borg hebben gestaan dat ze was nageleefd? Groot-Brittan nië had Rusland den oorlog kunnen verklaren, maar zonder bond genoot kunnen wy Rusland geen ernstig nadeel toebrengen. Het is geen quaestie van een enkele Cbi- neesebe haven, maar van geheel China, waar onze belangen zoo byzonder groot zyn, dat nooit een belangryker levensquaestie aan de beslissing van de BrHsche regeering en het Britsche volk is onderworpen. Als wy niet willen dat over het lot van het Chineesche rijk zal worden beslist buiten Engeland om, dan moeten wij niet van ons afwerpen het denkbeeld van een verbond met de mogendheden wier be langen mot de onze overeenkomen. Barnaba en andere leden van de Spaansche legatie in beslag te nemen. Een groot aantal brieven en stukken zijn dientengevolge Vrydag uit verschillende deelen des lands door de geheime politie ontvangen eu daaruit bleek het bestaan van een zeer uitgebreid spionnage- stelselterwyl instruction uit Canada gezonden werden. Deze feiten zyn aan Pauncefote voor gelegd, die, naar men verwacht, de Britsche regeering zal aanbevelen, Polo en andere by deze zaak betrokken Spanjaarden van Canadeesch grondgebied te verwijderen. De consul van de Vereenigde Staten op Curasao heeft over den kabel Haïti - Halifax aan zyn regeering geseind dal de Spaansche vloot van de Kaapverdische eilanden bij Curasao gezien is westwaarts stoomende. Volgens bet oordeel van regeeringslieden te Washington beteekent deze dat admiraal Cervera Havana gaat ontzetten, alvorens schout-by-nacbt Samp son bet smaldeel van de Vereenigde Staten daar kan te hulp komen. Vermoedelyk echter zal het eskader van kaptein-ter-zee Schley Cer- vera’a vloot vóór zyn. Volgens bericht uit Kingston (Jamaica), is de kabel tustchen Sint Vincent en Santa Lucia is doorgesneden. Er is geen telegrafische ge meenschap met Barbados, Sint Vincent, Grenada en Demenra. Volgens een telegram aan de >New*York Herald uit Willemstad op Cura£ao zyn de Spaansche kruisers Maria Teresia<’en Vizcaya Zaterdag daar aangekomen. De Cristóbal Colón de sAlmirante Oquendo en twee torpedojagers kruisten buiten de ree. Uit Havana wordt gemeld d-it drie Ameri kaansche oorlogsschepen opnieuw Cardenas hebben gebombardeerd. Een projectiel kwam terecht op het Engelscbe consultant en ver nielde het geheel. Onder het schieten trachtten ettelyke booten en oorlogsschepen manschappen en krijgsvoorraad aan wal te zetten. Die poging werd met heldenmoed verijdeld. De Spaansche troepen waren opgesteld op de kust, onder hielden een hardnekkig vuur op den vjjand en brachten hem zware verliezen toe. De booten gingen op de vlucht. Het verlies van de Spanjaarden beperkt zich tot zeven gewonden. De >Gossie< ia te Key-West teruggekeerd, zonder erin geslaagd te zyn de voor de op standelingen bestemde geweren en schietvoor raad aan wal te zetten. De Spaansche kruisers Conde de Venadito« en >Nuevu Espanavielen bij Havana vyf Amerikaansche hulpkruisero die de blokkade handhaafden, aan. Een Amerikaansch schip werd beschadigd, de vier andere gingen aan den haal. De Amerika nsche regeering ia voornemens Telefoon No. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. I I

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1