BINNENLAND. w Tijd van Greenwich. Aangevangen Zomerdienst 1898. Directe Spoorwegverbindingen met GOUDA. STADSNIEUWS. RECLAME. EENE DORPS GEBEURTENIS. alle telegraafkabels ten zuiden van Cuba te kappen, behalve den kabel van Cayo Hueso, waarop de regeering toezicht houdt. Italië. De Daily News* verneemt uit Napels dut de slaat van beleg het verspreideu van de onlusten niet verhindert. De telegrammencen*uur wilde Jen corre spondent niet toestaan het getal dooden tydens de onlusten te Napels over te seinen. De vreemdelingen vertrekken in grooten getale. Over Cbiaso wordt uit Milaan aan de Daily News* gemeld dat het getal dooden in den vierdaagschen stryd steeds minder goed vastte stellen wordt, maar officieel is thans bevestigd dat ruim honderd lyken alleen Zondagavond op het kerkhof Musocco begraven vyo. Onder de socialisten te Rome hebben voortdnrend veel inhechtenisnemingen plaats. De socialis tische afgevaardigden zetten thans de uitgave voort van het blad »Avanti«. Zy hebben verzocht, alle copie voor dat blad naar het parlement te zenden. De poorten der stad worden dag en nacht bewaakt door de soldaten en de politie. De Daily News« verneemt uit Florence nog dat de oproerlingen Vrijdag daar een wapenwinkel opengebroken hebben om de geweren te stelen, en die tegen de troepen te gebruiken. TJit alle oorden van Italië komen berichten over bloedvergieten. Vyf kinderen en acht volwassenen eyu te Pontevedra in Toskane doodgeschoten vrouwen schoten met revolvers óp de troepen. Engeland. Het langverwachte einde van den heer Glad stone is naby. Zyn politieke vrienden lord Ilosebery en Morley hebben hem bezocht, naar het schijnt om een laatst afscheid te nemen. De heer Chamberlain heeft in de jaarlyksche vergadering van bet comité der Birmingham Liberal Unionist Association een korte toe spraak gehouden van den volgenden inhoud »Voor wy overgaan tot de punten vau be handeling voor dezen avond, meende ik dat u wel bereid zalt zyn een motie aan te nemen, die ik n zal voorlezen. Deze luidt: »dat de vergadering der liberale unionisten, dankbaar erkennende de onvergetelijke publieke d:ensten en het edele parlementaire leven van den heer Gladstone (toejuichingen), haar diepgevoelde sympathie uitspreekt met hem in dezen tyd van ljjden en beproeving.» Geen woorden zyn noodig om deze resolutie te ondersteunen. Wy hebben vernomen dat de heer Gladstone thans alle gedachten aan verleden geschil «d alle' verschillen van meening van zich heeft gezet. Wy van onzen kant denken alleen aan zyn schitterende daden (hear! hearzyn bewonderenswaardig genie, zyn boog karakter (toejuichingen) «n wy bewonderen het voor beeld dat by ons stolt van moed en dnldzaam- heid in tyd van lijden, en zyn verheven en oeuvoudig vertrouwen in verwachting van den naderenden omkeer. Ik breng de motie in ■temming.» Zy werd aangenomen door eeibiedig opstaan der gansche vergadeiing. De motie is opgezonden naar familieleden van deu beer Gladstone. Hongarije. Te Nacijberg heeft een ontzettende brand gewoed; 08 huizen met 125 nevengebouwen, schoren, werkplaatsen enz. zyn eeq prooi dar vlammen geworden. Duitsohland. Te Netzeband (Mecklenburg) zyn 12 buizen en de school afgebrand. aandacht op bet slot der Memorie van Toe lichting van het betreffende wetsontwerp, waar de minister van Marine er op wyst, dat de vertegenwoordiging door deze suppletoirs begrooting in de gelegenheid wordt gesteld onder meer het beginsel te sanctionneeren, dat tot het auxiliair eskader pantserschepen zullen behooren. Hierin ligt inderdaad meeat deN. R. Ct. het groote belang van het wetsvoorstel. Was bet vooropstellen van dit beginsel ook te verwachten, na de uitingen van den vice- ad mi raai, oud-commandant der zeemacht in Indië, het verdient in den minister waardeering, dat hy, by het grjjpen van het roer van staat, niet aanstonds datgene tracht te vermijden, wat menigeen in zyn omstandigheden eene dreigende klip moest toeschijnen. Ongetwijfeld zullen velen het met ons toe* juichen, dut de volksvertegenwoordiging thans vierkant voor dit zoo belangrijk vraagstuk wordt geplaatst, ten aanzien waarvan, durven wy zeggen, de atmosfeer reeds te lang aan eene groote mate van onzuiverheid lydt. Naar men verneemt heeft de minister van binnenlandsche zaken tot alle burgemeesters in het land een schryven gericht, waar by opgave verzocht wordt van alle feeïtelykheden welke in ieder der steden of dorpen van gemeente wege zullen plaats hebben ter gelegenheid van de inhuldiging van Hare Majesteit de Koningin. Vrijdagavond omstreeks half negen is het stoffelyk overschot van mr. Bahlman uit het gebouw der Tweede Kamer overgebracht naar het hnis van de firma Bahlmann aan de Hoogstraat. Hierbij waren eenige katholieke leden der Kamer, o. a. de heeren Everts, Mi- chiels van Verdoyuen en Travagliuo, tegen woordig. Een diner op Dinsdag 17 Mei by den mi nister van baitsnlandsche zaken, waarop de voorzitter en verschillende leden der Tweede Kamer waren uitgeooodigd, zal wegens de op dien dag bepaalde begrafenis van Mr. Bahl mann niet plaats hebben. Zaterdag overleed op by na 76-jarigen leeftijd te 's-Gravenbage de heer J. H. Völlmar, by onze stadgenooten welbekend als opvolger van den heer Dunkier als Kapelmeester by de Grenadiers en jagers. Hy zette de traditiën van zyn voorganger trouw voort en was vooral bekwaam in het arrangeeren van militaire muziek. Ook was hy vroeger leeraar aan de Kon. Muziekschool. Reeds sedert geruimen tyd vras de heer V. gedeeltelijk verlamd. Een ziekte van weinige dagen maakte nog onverwacht een einde aan zyn welbesteed leven. Uit Leuven m-ddt men dat de toestand van prof. Alberdingk Thym niet zoo ernstig is als men vreesde. Hy is niet door een beroerte, maar slechts door een flauwte overvallen, ver oorzaakt door de vermoeienis, gevolg van zyn dagelyksche wandeling van zyn woning te Kos- sel-Loo naar de universiteit. De heereu mr. H. Smeenge en J. Meesters, leden der Tweede Kamer, hebben volgens >De Tel.* een nitnoodiging gericht aan de burge meesters van alle by den waterafvoer naar zee betrokken gemeenten, beoosten de Zuiderzee, om met hen te vergaderen, ten einde gegevens te verkrygen nopens den toestand en de schade, die by den tegen woord igen hoogen waterstand in die gemeenten wederom wordt geleden. Men hoopt langs dien weg tot oplossing te komen van dit waterafvoer-vraagstuk. De toestand is er thans zeer treurig. te nemen met »porcosan«, een inentingsmiddel tegen de vlekziekte onder de varkens. De afdeeling Rotterdam van den Nederland- scben Bakkersgezellen bond heeft te Rotterdam een manifest verspreid, waariu de ingezetenen wordt verzocht ter wille van het afschaffen van den nachtarbeid van 1100 bakkers, in de plaats van des ochtends, des namiddags hun brood te koopen. In de maand April werden langs het grens station Esachen nit Nederland naar België ver zonden 5126 stuks rundvee, tegen 3154 in April 1897. Het Vee was bestemd voor de verschillende Belgische abattoirs en bad een waarde vqn ruim 650.000 francs. De 8 quarantaine-stallen te Esschen zyn bjjna gereed. Gemengde Berichten. Gasontploffing. Omstreeks kwartier voor negenen eergister avond werden de bewoners van de Gedempte Glashaven te Rotterdam opgeschrikt door een barden slag, veroorzaakt door een gasontploffiog ten hnize van de familie B., Gedempte Glas haven No. 7. De heer en mevrouw B. zaten met twee zoons in de voorkamer der eerste verdieping, terwyl op de derde verdieping een andere zoon, architect, aan een teekentafel aan het werk was. De aandacht der familie be neden werd getrokken door een geruisch boven haar, en onderstellende dat dit veroorzaakt werd door gebrek aan water in de gaspyp, gingen mevrouw eu de twee zoons naar de tweede verdieping, de eene zoon van een bran dende kaars voorzien. Toen by nu water ia de buis van de gaskroon der voorkamer dezer verdieping wilde doen en daarbij met de bran dende kaars boven die buis kwam, had een ontploffing van het gas plaats dat zich tegen het plafond en daartosschen reeds te voren had verzameld. Met zooveel kracht geschiedde die ontploffing, dat op de derde verdieping de zoon, die daar atoud te teekenen, de teeken tafel geplaatst naast die waaraan hy zelf werk zaam wan, eensklaps in den vloer sag zakken en tegelykertyd rakelings langs zich zag voor- bjjslaan een kolossale vlam, welke zich daarna langs de zoldertrap een uitweg baande1. Deze zoou bleef buiten verwachting geheel onge deerd. Op de tweede verdieping, in de kamer waar de ontploffing plaats had. bleef geen ruit heel, de ranmgordynen hingen in flarden in de hoo rnen 'op de Glashaven, de jaloezieën lagen op de straat, het geheele plafond werd wegges a gen, de vloer van de derde verdieping gedeel telijk omhoog geworpen, spiegels, stoelen en ander meubilair geheel of gedeeltelyk vernield, de kamerdeuren ontzet of gesplinterd enz. De derde verdieping bood een zelfde toon heel 1 van vernieling aan, terwyl ook een deel van het dak bleek stak geslageD. Van de straat gezien had de tweede étage vrij wel het aanzien van een verdieping van een in aanbouw zijnd huis. Mevrouw B. en de beide zoons die met de brandende kaars naar de tweede verdieping gegaan waren kwamen er minder gelukkig af dan de architect. Zy kregen min of meer be langrijke brandwonden aan hoofd en handen, en werden, nadat da geneesheeren Dr. J. G. Vorstman en C. Nolen, in de nabyheid woon achtig, de eerste bnlp verleend hadden, per rytuig naar het Ziekenhuis gebracht. Levens, gevaarlijk is hun toestand gelukkig niet. De kolosale vlam, die dadelijk met de glas ruiten jaloezieën en gordijnen, de straat op sloeg, deed een uit den politiepost op de Glas haven, op bet hooren van den slag, naar buiten loopend politieagent naar zyn brandhoorn aantal bandbrand- en stoomspuiten de straat, doch niet één behoefde er in dienst gesteld te worden. De hoofdman, de heer J. Mildere, ter plaatse aanwezig, liet dan ook alle spuiten terstood inrukken. Ook de directeur vau de gemeeote-gnsfsbriekeo, de beer D. J. Cramer Jr. was spoedig op het terrein om zioh vau den toestand de oorzaak en de gevolgen der ontploffing te overtu gen, terwyl inmiddels door den commissaris van politie, den heer J. W. C. Strang, een ondeizoek werd ingesteld. Zaterdagavond omstreeks half tien reed de 54-jarige bleeker J. D. wonende op de Ael- brechtskade no. 222, te Rotterdam met paard en wagen in de van Oldenbarneveldstraat tegen langs de boomen geplaatste paaltjes op. Door den schok werd hy van den bok geslingerd en dadeljjk ging de stoomtram over hem heen. Zyn rechterarm werd zoo goed als afgereden. In het ziekenquis werd dat lichaamsdeel ge amputeerd. Bovendien bekwam by eeoige ver wondingen aan hoofd en voeten. De man is gistermorgen te half twaalf ia het Ziekenhuis overledeu. Een zekere B. C. huisknecht in een hotel te Amsterdam, die Donderdagavond met cijne vrouw op een bruiloft was, kreeg daar met haar twist omdat hy meende dat zjj zich te genover een anderen man gedroeg zooals niet beborde. Toen zy 'e morgens om vyf our de bruiloft verlieten kregen zy opnieuw ruzie, met bet gevolg dat zy samen niet naar hnnne woning in de Enge kerksteeg gingen, doch dat de man naar zyn hotel in de Warmoesstraat ging. De vrouw ging nasr huis. Toen zy omstreeks eeo kwaitier th lis was, verscheen ook baar maD. Toen hy recht voor baar stond haalde hg een revolver voor den dag en loste eeu schot op haar. Dit miste echter, waarop de vrouw de trap af vluchte. Twee kogels werden haar nog achterna gezonden, w.iarvan een haar licbtelyk aan bet hoofd verwondde. Met eenige moeite werd de man later door een inspecteur en eenige ageDten, die inmiddels op het hooren van de schoten waren toegesneld, naar het bureau aan de Oadebragsteeg gebracht. De wonde van de vrouw is gelukkig niet ernstig, want ze kon na verbonden ta zyn weer naar haar woning terogkeeren, Het echtpaar was reeds 17 jaar getrouwd. De dader bevindt zich in voorloopige hech tenis. (Tel.) Uit Delft wordt geoield Zaterdagmiddag werden door een baldadige hand twee schoten gelost op de boogere bur gerschool de kwamen terecht iu de bpvenruit van het ranm van een der benedenlokalen en veroorzaakten twee gbten van 3 en 2 cm. Eeu der kogels ging langs het hoofd van een 'eer- ling, wat onder leeraren en leerlingen groote ontsteltenis teweegbracht. De politie heeft de daders ontdekt en proces verbaal opgemaakt. Deo tweeden pinksterdag zal de vereeniging Jernel met hare gasten per extra trein naar Zeist-Driebergen vertrekken, om op het land goed Kraaybeek van deu beer W. G. A. Die- derichc te Ryzenburg samenkomsten te honden. De fanfarekorpsen uit Rotterdam, Utrecht en Edam zullen haar vergezellen en dien dag met de zangvereeniging uitvoeringen geven. Op den provincialen weg tusschan Putte en de Hollandscbe grens hebben twee Belgische landloopers den veekoopman J. Thomas op bru tale wyze aangevallen en hem vau zyn geld, ruim 1000 fr. beroofd. Bovendien is de man zoo mishandeld, dat men ieder oogenblik zyn overlijden kan verwachten. Hollandsche Maat- naar minoton later Hoofdbestuur der R. Ct. vestigt in een artikel over vulden schappy van Landbonw heeft besloten proeven het nieuwe pantserschip in het bijzonder de DAM viiesre O T T 2) 10.04 10.11 10.18 10.85 10.84 GOUDA— 12.58 2.11 11.21 12.18 9.14 9.25 9.64 Clouds. 6. Moordrecht Niouwerlrerk Capoilo Rotterdam 6.80 11.28 11.85 11.42 .51 12.82 9.84 9.48 10.13 Rotterdam 10.36 Nieuwerkerk Moordrecht in 4v 10.18 Gouda GOUDA DEN HAAG vise rem. 12.16 12.56 2.14 8.45 4.49 11.18 11.30 12.22 10.11 10.10 10.88 10.54 10.16 Gouda Zeveahuizon-Moorkapelle Zoetormeor-Zegwaard Voorburg 's Hage. 's Rage Voorburg ZoetermeerZenwaard 7evenhuizenMoorkapolle, Gnu'la 6.34 7.18 7.53 8.14 9, (/oud.. 6.30 6.09 Oudew. 6.85 6.56 Woord. 6.48 7.8 I' Utrecht O* 7 85 ft.38 7.45 8.87 8 40 9.00 9.30 10.16 10.88 11.1 8.10 8.28 GOUD A—A M N T E It A M. 6 0 «Ti*) 8 17 4.82 6.20 6.47 6.06 6.66 6.26 door HuMwl. 6.S2 8.14 2.48 l'l' 4.11 6.80 7.61 8.26'10.» 1M» ,07 10.19 10.57 12.00 18.10 18.68 8.80 8.1/ ,.10 10.84(w. W. 8.«1 9.0610 8618.48 6.00 6.87 8.40 10.02 11.27 18 87 8 45 8 84 8 45 6.84 7.18 8.4810.86 lMl|Amst, O.S. 8 80 H 1 '.50 1016.14 1 1*86 8 08 8 50 5.04 6.88 4 7.89 8.6910.51 ll.lfj 10.18 II *1 v - li-8» 3.55 9.89 10.51 11.45 12.32 Woerdou 5.49 6.58 8.06 Oudew. 8.14 u Goud. «.«7 9.06 9.26 9.16 10.88 10.46 g 9.59 10.58 11.10 12.11 12.02 1.37 3d 11.55 12.24 g 8 26 3 55 4.48 6.85 6.30 6.56 7.66 .5» 9.07 9.85 10.08 10.84] 8.47 4.16 6.50 7.18 9.10 9.88 9.09 8.40 4.87 5,90 9.07 7.99 8.99 in oiltm.t 4 7 05 8 10 9.05 11.16 9.58 8.45 4.46 6.80 7.46 8.45 km! W 7 20 8.25 9.80 11.30 8.08 4.00 5.00 6.35 8.00 10.00 o'.S4 11.10Cud. I'.0» 19.08 18 61 8.56 4.47 5.49 7.49 8.49 11 10 9.36 9.49 9.55 10. Bij den laodbonwer J. Zorge te Serooskerke (Schouwen) is eene geit geboren met konynen- pooten. De heer Vening Meinesz, burgemeester vau Amsterdam, is naar Wiesbaden vertrokken. Binnen een veertien dagen hoopt de bnrge* meester te Amsterdam terug te keeren. De agent van politie Van Brink te Am sterdam, die verdacht werd den jongen Van Marei de doodeljjke wonde te hebben toege bracht, is uit de preventieve hechtenis ontsla gen. Beyen echter, die mede verdacht wordt, bljjft in voorloopige hechtenis. Als opvolger van de Amsterdamsche Lan taarn* is thans daar verschenen het weekblad »De Satan*. Naar men nit Rozendaal schrijft, bevindt Van Deth zich te Antwerpen en heeft hij geen plan naar Nederland terug te keeren. Givtermiddag is de 10-jarige B. van der Graaf, wonende ly zijn ouders op den aldaar liggenden steenkolenlichter Volharding, in de Maas naby de fabriek Feyenoord, by het plukken van aan den walkant staande bloemp jes, te water geraakt en verdronken. Tever geefs heeft men tot na toe naar het lyk van den jongen gedregd. GOUDA, 16 Mei 1898. By Kon. besluit is de heer Dr. A. van IJsendyk, rector van het gymnasium alhier, benoemd tot lid van de commissie, die dit jaar bet Staats-examen tot de toelating tot de universiteit zal afnemen. De Tooneelvereeniging »Nut en Genoegen* alhier zal Zondag a.s. een boottocht van hier naar Amsterdam organiseeren. De tyd van vertrek van hier is bepaald op 4.45 voorm. en van Amsterdam 5.45 's nam. De prys voor deelneming is slechts 50 ets. per persoon. Om voor afwisseling gedurende de reis te zorgen, zal een muziekgezelschap den tocht mecmakeu. Ter gelegenheid van het kroningsfeest zal in September as. door de kegelclubs »Anti Poe del*, >Houd Plank*, »Amieitia« en Holland* sche Jongens* alhier een nationaal kegelcon cours gehouden worden, bestaande in korps-, peraoneelen- en vrye baan wedstrijd. Op de kegelbaan in het café» de Romein «zal daarvoor een tweede plank gelegd worden, terwyl de prjjzen zullen bestaan in medailles en luxe artikelen. Met het oog op de gunstige ligging van Gouda en de flinke wyze, waarop het concours georganiseerd wordt, twijfelen wy niet of dit zal uitstekend slagen. Naar men ons mededeelt, heeft het Comité voor Liefdadigheids-oitvoeringeD zich ontbonden. Er worden pogingen in het werk gesteld om de saugkoren onder leiding van den heer Mart. J. Bouman te behouden. (G. Nbl De definitieve candidaten van anti-rev. zijde voor de aanstaande Staten-verkiezing zyn de hh. J. van Galen alhier, en C. Brunt P. Jxn. te Woerden de laatste als vertegenwoordiger vau de party der vry-autirevolutionsiren. Men verwacht, dat vau Katb. zijde zal worden gesteld de heer M. C. J. van der Wenden te Nieuwkoop (Oud-lid der Staten). (G. Nbl.) De heer W. C. J. Pastoors, voorzitter van den Ned R. K. Volksbond, zal (in plaats van den 29en Mei) Zondag den 22 dezer maand, des avonds te 8 nar zaal «Kunstmin,» soc. O. G. voor de leden der afd. Gouda als spreker optreden. (G. Nbl.) Donderdag jl. hield de Centrale Antirev. Kiesvereeniging «Nederland en Oranje» in het hoofdkiesdiatrict Gouda eene vergadering om de gedragslyn te bepalen voor de a.s. Staten verkiezing. De vergadering was drok bezet. Na afdoening van enkele hoishondelyke bezigheden, werd een warme disenssio gebonden over het voorstel door een der afgevaardigden gedaan, om saam te werken met de vry- Antirevolationairen en Roomsch-Katholieken. Een schryven van de Vry-Antirevolutionaire Kiesvereeniging «Groen van Priosterer» te Woerden opende hiervoor den weg. Met algemeene stemmen werd ten slotte tot die samenwerking besloten en ook om contsct te zoeken met de Roomscb-Kstbolieken. Voor de 3 vacaturen zou er dos één gesteld worden door de centrale Antirevolutionaire kiesvereeniging, een opengesteld worden voor de vry-Aotirevolotionairen, een voor de Roomsch-Katholieken. Tot candidaat werd hierna, na ernstige beraadslaging gesteld de heer J. Van Galen alhier. (T. G.) Zaterdagavond omstreeks 10 nar, werd op de Turfmarkt, zekere vrouw van W. door een beroerte getroffen. Nadat inmiddels voor ge neeskundige hulp was ge/orgd, vrerd zy per vigilante naar hare woning gebracht. Te 'sHage is heden geslaagd voor akte examen lager onderwijs, de heer P. de Raadt alhier. By de heden te Amsterdam gehouden aan besteding voor het maken van den bovenbouw voor machinegebouw, ketelgebouw met schoor steen en werkplaatsen, toegangsgebouw voor het laagreservoir, de afdekking van overstort- en afvoerputten, kelder met toeganggebouwtje voor buisleidingen, dempen en rioleering van de scheidingsloot voor het terrein, het maken van de terreinaisluiting, de grondwerken voor het leggen der sporen, het bestraten of ver harden der wegen voor en om de gebouwen en het leggen van eenige buisleidingen met a le daarby behoorende werken op het terrein van de gemeente-waterleiding, gelegen in de ge meente Amsterdam, buiten de Haarlemmerpoort, was onze stadgenoot de heer H. J. Nederhorst minste inschryver. By de uitvoering van de Zangvereeniging «Arnold Spoel» op morgenavond, zollen voor Donateurs en Kunstlievende leden plaatsen worden gereserveerd De majoor, commandant van het 5e bat. 4e reg. inf. alhier, P. v. d. Velde, vergezeld van zyn adjndant, den le-luit. Eyssel, inspec teerde Vrijdag de forten Spion* en»Kykuit« in de Vechtstreek. By de S. S. My. bestaat het plan gedurende de maanden Juli, Augustus eu September des Woenadags eu des Zaterdags zoogenaamde va- cantiekaarten uit te geven van Amsterdam, Leiden, Den Haag, Rotterdam, Gouda en Utrecht naar twee der stations van de lijnen Maastricht—Simpelveld, en SittartHerzogen- rath, tegen den pryu van f8, f6 en f4, reep. voor dele,2een 3e klasse. Deze kaarten zullen veertien dagen geldig zyn. Op de hondententoonstelling te 's Gravenhage werden Zaterdag voor pointel-kennels o. a. bekroond de heeren C. A. Spruit, alhier en A. F. M. Dupper DAz-, keunel Nimrod, te Haas trecht- In de gister gebonden buitengewoue alge meene vergadering vau aandeelhouders der Stoombootreedery Maas en IJsel, is besloten tot liquidatie over te gaan. Met ingang van 15 dezer ïb de firma J. A. v. der Schuijt kooper van de reederij ge worden. Krimpen a/dIJsBL. Vrijdagmiddag omstreeks halfeen was het gezin van J. Gouwens alhier aan den maaltyd gezeten De vrouw van Gonwens hoorde in het aangrenzende schuurtje iets knappen. Zy ging kyken, en zag tot haar schrik net schuurtje, dat tegen het woonhuis gebouwd staat, in lichterlaaie staan. Aan redden viel niet te denken, wyl de vlammen, door den' sterken wind aangewakkerd, spoedig op het huisje oversloegen. De brandspuit, hoewel spoedig aanwezig, kon den vuurgloed niet bedwingen. Het hnis brandde tot den grond af. Assurantie dekt de sehade- Bodegraven. Gisteren vierden alhier hun diamanten huwelijksfoeit de kastelein C. Van Eogen en zyne echtgenoote Cornelia Lot. De beide oudjes zijn nog zeer kras en tel len 160 zomers. Ongeveer 60 gasten allen kinderen, behuwd klein- en achterkleinkinderen, vierden ten hni ze van oada »De glazenkast*, feest. Nieuwerkerk a/d IJsil. Beroepen by de Ned. Herv. Kerk alhier ds. E. H. Jonkers te Znid-tieierland. WIELERNIEUWS. Gistermiddag reed Vronwes in zyn eentje op de Amat. Wielerbaan. Zonder dat hy het wist, werd hy door iemand met een chrono meter gevolgd, Vronwes reed 15 Km. 45 rondes en deed elke ronde precies in 28 sec. Bordeaux Parys. Om acht uur Za terdagavond bad de afrit plaats aan de Quatre Pavilions, op zeven kilometer afstand van Bor deaux. De lucht was bedekt, doch er viel geen regenmooi weer voor den wedstryd. 2000 personen, waaronder een groot aantal wielrijders en veertig berjjders van automobiles woonden den afrit by, die een zeer schilder achtig schouwspel opleverde. Veertien ryders verschenen aan de streep. De deelnemers zyn Rivierre, Foureau, Tangbe, Garin, Taquet, Ber- tin, Habert, Majot, Robl, Penicand, Dacans Monacban, Cresté en Rousset. Nader meldt men Rivierre is in den wegwedstryd Bordeaux Parys weer eerste geweest, in 20 uur 39 minuten 14/5 seconde, een kleine drie minuten langer dan in '97. Toch heeft hq Cordang, die van het vorig jaar het record hield, op de 500 Km. nog met 12 minnten 8 seconden geslagen. Op de baan van Tervneren by Bruaiel, waarop 't vorige jaar ds grand prix der Ten toonstelling verreden werd (Bourillon won met Jaap Eden als tweede, Protin als derde) wordt opnieuw een grand prix verreden van 10.000 francs. VERSCHEIDENBEID. Men beeft weer eens op een Amerikaausch oorlogsschip, op de Brooklyn* een spion gesnapt, ditmaal eeu Eugelschman van ge boorte, maar in Spaanschen dienst. Hy had documenten by zich van den ex-consul van Spanje te New-York. Vóór men hem evenwel voor den krygraad tereebt kon stellen, heeft de man zich opgehangen, den strop verkiezend boven den kogel. De Amerikanen zyn spoedig enthousiast. Zy weten geen woorden van lof genoeg voor een zestigjarige landbouwer, zekere John Hec- kimer, die verzocht ingedeeld te worden by bet regiment, waarin zijn vier-en-dertigjarigen zoon Bill dient. En het mooist in bet oog der Yankees is, dat dit geval niet op zichzelf staat: er zyn wel honderd van deze gevallen! Te Madrid is een stierengevecht gehouden ten voordelen van de vloot. Ongeveer de ge- heelen bevolking was komen kyken, zoodat aan entreo's twee millioen pesetas ontvangen werden, zuivere winst, daar al de toreadors zonder honorarium werkten. Dames verkoobten voor het goede doel bloemen en een enkele roos bracht soms vyfhonderd galden op. Dat is nog eens offervaardigheid voor het vader land! In eene conferentie te Londen hebben de Moord-Atlantische Stoomvaartlijnen voor den tyd 7an twee jaren een contract gesloten voor het vervoer van tasschendekspassagierB voor gemeenschappelijke rekening. Men zal de vol gende maand bijeenkomen om te onderhandelen over de uitbreiding dezer gemeenschappelijke exploitatie op andere takken van dienst. Te Haliuiu (Frankrijk) vierde onlaugs eeu echtpaar zyn 25-jarige bruiloft. By die gele genheid werd hun een aubade gebracht door een fanfare-orkest, bestaaude nit leden vau het stedelijk muziékkorpa, van het Harmoniegezel- tchap eu den tamboer der brandweermnsiek- Daar echter osn lid van laatstgenoemd gezel schap niet aau een uitvoering mag medewe:- ken zonder toestemming der autoriteiten en de tamboer die niet gevraagd bad, is hem aangezegd binnen de 24 nar zyn uniform aan het stadhuis te komen inleveren. Ook eenige leden van het stedelijk muziekkorps, die tevens deel uitmaken van de brandweermaziek, zollen ontslagen woVden. Nu, men spot te llalluin niet met de voorschriften! INGEZONDEN. Reciteer wedstrij den M. dt Rcdaittur! Het zy my veroorloofd *an de welwillend toegestane plaatsruimte in Uw blad gebruik te maken om de m. i. gegronde klacht in het licht te stellen «welke in den laatsten tyd by velen in de rederykerswereld is gerezen tegen de gewoonte «om Reciteerwedstryden meestal «in zulk een ongunstigen tyd van het jaar <i. c. de maanden November t/m. Maart te «houden, «la die maanden toch» zoo luidt «de klacht verder wordt het reizen vaak «bemoeielykt, zoo niet onmogelijk gemaakt «door de slechte weersgesteldheid maar wat «nog erger is, de declamator beloopt daarin, «meer dan in andere maanden, veel kans dat «hy door ongesteldheid verhinderd wordt aan «den kamp deel te nemen. Immers, het voor- «naamste wapen van den deelnemer is: «zyne «stem eene lichte verkoudheid is dikwerf «voldoende om hem dat wapen tydelyk te «ontnemeo óf het ongeschikt voor den stryd «te maken.» De motieven van de hierbedoelde gewoonte liggen overigens voor de hand lo. Een reciteerwedstryd wordt in den regel gebonden by de herdenking van den datum van oprichting eener tooneslvereeuigiog of rederijkerskamer en bet is begrypelyk dat zulk eene oprichting «meestal» in den winter heeft plaats gehad. 2o. Men echt zich algemeen gebonden aan een «speelseizoen» en vreeBt dat het byv. in October of April te warm zal zyn voor volle zalen enz. Voor de snb lo. genoemde beweegreden is zeer zeker veel te zeggen maar toch, zon het na de hierboven opgesomde bezwaren in aanmerking genomus zoo ongemotiveerd zyn om de viering van een jnbilé, dat b. v. op 15 Februari valt, uit te stellen tot 15 April? of, gesteld dat zoo'n gedenkdag in November, (December of Janaari zal voorkomen, de festi viteit te houden in de maand October te voren? Er zyn immers zelfs voorbeelden v*n, dat de viering van nationale volksfeesten met het oog op slechte weersgesteldheid werd verschoven Wat na het sab 2o. bedoelde motief betreft mag men veilig aannemen, dat dit meer op conventie, op slenr berustdie vrees voor de «warmte» behoeft wel niet zoo zwaar te wegen. In April en October zyn de avonden lang genoeg en in die maanden zal de atmosfeer in volle zalen wel niet zóóveel drukkender zyn dan gedurende de wintermaanden. In het hartje van den winter wordt in bal- en feest zalen toch evengoed ten gevolge van de daar beerscheude «warmte,» limonade, bier, ys enz. in groote qnantiteiten verbruikt, Resnmeereude, wil het ook my voorkomen, dat de beweegredenen om reciteerwedstryden in het zoogenaamde «speelseizoen» te houden, niet zoo zwaar mogen wegen als do bezwaren welke daartegen ryzen en ik eindig dan ook met den wensch uit veler naaui «dat, waar heeren bestuurders *au weditrydeu-uitschryvende vereenigingeo, kamers, euz. den pas begonnen zomertyd vast niet ongebruikt znllen laten, om voorbereidende maatregelen te treffen, het daar heen mogen leiden, dat die concoursen in e.nigaziua geachikten tyd mogen plaats vinden, dat zal zeer zeker aan deelneming en gehalte ten goede bomen Onder beleefde dankbetuiging voor de mjj verleende plaatsruimte, verblyf ik, Myuheer de Redacteur met de meeste hoogachting, Uw Der. Dienaar, DILETTANT. Den Haag, Mei 1898. Afloop der Openbare Verkooping Van Onroerende Goederen. 16 Mei. Notaris J. KOEMAN. Twee Huizen onder een dak aan de Wachtel straat, P. No. 189 en 190 f 3240.-, k. L. Scheygrond te Gouderak. Een Huis en Erf aau de Wachtelstraat P. No. 191 f 1800.—, k. L. Scheygrond. Een Huis en Erf in de Korte Akkeren P. No. 180a f 1040—, k. W. Groeneweg. Een Huis eu Erf in de Korte Akkeren P. No 180b f 980.k. W. Groeneweg. Een Huis en Erf in de Korte Akkeren P. No. 180c f 980—, k. C. Jaske. Een Huis en Erf aan de Gouwe C. No. 50 f 870—, k. H. J. Vonk. Ofschoon op een1* korte afstand van Swindon, het Centraal depot van de Great Western Spoorweg, heeft het dorp Porton, N. Wilts (Engeland), het aanzien van vrede en rast. Maar er heeft zich kortelings eene buiten gewone opschudding in het dorp voorgedaan (door de North Wilts Herald* verhaald). Een afgevaardigde van dat blad bezocht eene juffrouw Hannah Strange, te Pnrton, en uit zyne mond vernam ik eene belangwekkende geschiedenis. Juist buiten eene villa, schryft hy, ont moette ik eene dame, die den schyn had krachtig en te vreden te zyn, en ik had niet noodig op haar opgeruimd ant woord te wach ten, zeer goed, Mynheer, ik dank U wel was haar antwoord op myn vraag naar haren ge zondheids toe stand, om my te verzekeren dat het zoo was. Mej. Strange verhaalde my alles wat betrek king had op de zaak waarvan zy de hoofd persoon was.« Gedurende meer dan achttien maanden, zoo begon zy, leed ik op vreeselyke wyze aan rheu- matiek. Ik kon nauwelyks de trappen op en afklimmen en de pjjn was zoo kevig dat zy my noodzaakte myn lichaam in alle vormen tc draaien. Ik was dikwyls verplicht my wegens de pyn op de knieën te leggen. Ik kon my slechts van eene hand bedienen om myn huis houden te doen. Alle baren kenden myne ziekte en een ieder had medelyden met my. Ik kon slechts met een stok en een kruk loopen. »En, hoe komt het, Mej. Strange dat ik U zoo bedryvig vind?« Welnu, mynheer, ziehier hoe zulks gebeurd is. Op zekeren dag ontving een buur een boekje per post, dat handelde over de Pink Pillen van Dr. Williams voor Bleeke Personen en haalde er my toe over ze te probeeren. Ik had voorheen er over in de dagbladen gelezen en het seheen my toe dat zy my goed iconden doen. Ik liet ze halen. »En ik veronderstel dat U er niet slechter door geworden zyt? »Vol8trekt nietWant zy hebben my ge nezen Zoodra ik de pillen begon te gebrui ken ondervond ik de goede uitwerkingen. Met de tweede doos, was de verandering ten goede

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 2