oden N, ITO, ’8. rfmarkt. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Telefoon No. 82. I Woensdag IS Mei 1S9S. No. 7583. J .clxt 's Inkt r Senr., Het Leven te Baden. J25 Mark arden. 37ste Jaargang. Bultenlanilscli Overzicht. UEWISGEIIXG Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. talegram Verspreide Berichten. k. Ie BESTE HADELIJK LAND. 3 bedraagt Mark 55,000 M., in tot 65,000 M., Ie tot 75,000 M. en met de tot 500000 M. dio officieel is in HAMBURG 500.000 Mark. Mark Mark Mark Mark Mark Mark Mark Mark Mark Mark Mark Mark Mark Mark Mark Mark Mark Mark Mark Mark Mark 100 Mark Mark m. oden in 7 klas* Hen Rwsiache Roman. te Guld. 8,50 ta Guld. 1,75 its Guld. -,90 n le klassen zoo- en worden aan- ngsplan voorzien t, welk plan ik loterij ontvangt Ie plaats gehad trek kings! ijst van de prijzen prompt aan de geheimhouding, men eenvoudig I ingericht TIENDE- 8000.—. 141. Het prachtige m, Zolder, iterleiding prachtige wij een zachtaardig volk, dat niet moo:elijk onder den duim te krijgen is. Op dio wijze nu heeft mijn heer Gubaref zich tot meestor opgedrongenhij wröette en wroette zoo lang, tot dat hij er zich doorgewroot heeft. Zien de menschen iemand vol aanmatiging en vol zelfvertrouwen optreden, zien zij hem bevelen geven de hoofdzaak is, dat hij een gebiedenden toon aanneme dan is hij zoo als van zelf spreekt in zijn recht en men moet hem gehoor zamen. Al onze secten, al onze genootschappen van welken aard ook zijn op die wijze ontstaan. Wie den stok opneemt, die is korporaal." Potugin’s wangen begonnen te gloeien en hij zag somber voor zich been. Zonderling anders I zijn bittere en dikwijls zelfs boosaardige woorden waren toch niet hatelijk, maar treurig, diep treurig. «Op welke wijze hebt gij kennis met Gubaref ge- a maakt vroeg Litwinof. «Ik ken hem reeds lang,zeide Potugin verstrooid en ging toen met zij no beschouwingon roort. «Ik kan u nog op eene andere eigenaardigheid van ons ^tlkskarakter opmerkzaam maken. Daar heeft bijv, zeker dichter onder ons zijn gansche leven lang in verzen en in proza de dronkenschap en de brande- wynspacht gegeeseld onverwachts koopt hij zelf twee brandcwijnstokerijen, richt honderd slijterijen op en laadt hij daardoor nu misschien de welverdiende verachting, den spot zyner medeburgers op zich Integendeel I Men huldigt den geldman. Zoo gaat het ook met Gubaref. Hij is oen Slavo- henvriend, democraat, socialist en wat al niet meer, maar zijn landgoed heeft hij verpacht aan zijn broe der, oen boeren vilder van den ouden stampei. De zelfde mevrouw Suchantchikof, die stijf staande hield iet de aanvraag voor de spoedig ng zoo spoedig De prijzen zijn door den Staat gegarandeerd. >elne wring n, rg gewaarborgde rin zeker oordeel biedende n slechts 118,000 {JSN: 3NDERDAG en ar. I van ft tot 5 uur 10) Er. a)s onze verachting dan nog maar ernstig ge meend was," ging Potugin voort, «maar ook dit is niets dan leugen en mooie woorden. Beschimpen, ja beschimpen kunnen wij het welmaar wij zijn toch bevreesd voor zijn oordeel en, hoor maar eens, hoe ver die vrees gaat I Ik heb eens kennis met iemand gemaakt, een goeden kerel, een huisva der en niet zoo heel jong meer. Deze was jaren lang werkelyk uit zijn humeur, omdat hij in een restauratie te Parijs «une portion de biftek aux pommes de terre" bestelde, terwijl een Franschman daarop onmiddeilijk den bediende toeriep «Garyon, biftek pommes Mijn vriend zonk bijna van schaamte in don grond en zeide voortaan altijd alleen b.iftek pommes. Zelfs de grisettes verwonderen zich óver den eerbied, waarmede onze jonge landgenooten dik* wijls met grappige beschroomdheid hunne opwachting bij haar maken. «Mijn God I" denken zij, «ik ben dus werkelyk bij haar, by Anna Deslion zelf!" «Doe mij het genoegen en zeg my," vroeg Lit winof, «hoe verklaart gij dien onbetwistbaren invloed van Gubaref op zijne omgeving Toch zeker niet uit zijne talenten en bekwaamheden?" «Volstrekt niet I hij bezit noch het een, noch het ander." «Dus misschien uit zyn karakter?" Curasao diende een proteat in tegen het ver- blijf van het Spaanscbe Kaap Verdiache eskader aldaar. Dientengevolge moet dit Zaterdag op verlangen ,van oen goovernenr van Curasao vertrokken zyn, maar vermoedelyk om de na- byzynde fourage- en kolenschepen te ontmoeten. Sagasta heeft aao de Regentes de ontslag aanvraag van al de ministers aangeboden. Hy is met de reorganisatie van het kabinet belast. De Kamer ie nitgenoodigd Ir.re zittingen te schorsen tot de crisis zal zijn opgelost. Sagasta hoopt dat dit beden het geval zal zyn. Blanco bevestigt de tyd ngen van een treffen vóór Havana, daaraan toevoegende dat het streven om het grootst mogelyk aantal Ame- rikaansche schepen vóór Havana byeen te kry- gen, was gelukt. >De World» beeft uit Csyo Hueso bericht gekregen, dat Blanco welwillend de vertoogen I zou hebben ontvangen van den Amerikaauscben luitenant Brainard betreffende bet vrijlaten van de twee dagblad-correspondenten uit New York. Twee Spaahscbe officieren, die krijgsgevangen zyn gemaakt, zdllen onder witte vlag naar Havana wördeti gevoerd en iogeruild tegen de twee correspondenten. Een telegram uit Washington aan de Com mercial Advertisers bericht, dat er Zondag morgen een protest is gericht aan de Neder- landsohe regeering, omdat deze aan de Span jaarden heeft veroorloofd op Curasao kolen in te nemen. I De Nederland che gezant heeft Zondagochtend een bezoek aan het ministerie van buiteoland- «che zaken gebracht. Italië. De Italiaanache regeering heeft een maat regel genomen, die voor bet oogenblik aan den nood der arme bevolking kan te gemoet komen, doch die toch, wanneer by lang in werking moet blyven, zeer gevaarlijk kan worden. De Regeering heeft besloten den graanvoorraad, dien zy heeft, natnurlyk voor namelijk in de magazijnen van bet leger te verkoopen daar, waar in het geheel geen graan op de markt is of waar de markt in de handen is van speenJanten, Daarby heeft zij den prys vastgesteld op 32 lire in elk spoorwegstation het verschil in vervoerkosten voor verschillende plaatsen neemt zij dus ook voor hare rekening en zy heeft toegezegd, dat zy, zoo noodig, in een maand de graanvoorraden geheel zal ver nieuwen. Afdoend is deze maatregel wel, maar hij kan in de eerste plaats den Staat heel wat geld kosten, in do tweede plaats vernietigt by wnarschynlijk den graanhandel. Spanje en de Vereenigde Staten. Particuliere telegrammen uit Havana geven bijzonderheden betreffende het gevecht in de haven van Havana eergisteren. Om vyf unr middag* richtten zich de beide schepen Conde de Venadito en Nneva Espana onder de toe juichingen der op de kaden saamge*troomde menigte naar de drie Amerikaansche blokkade schepen. Er werd geschoten en by ieder kanonschot riep de menigteLeve Spanje. Eensklaps hield een groot Amerikaansch schip met varen op en werd door een ander op sleeptouw ge nomen. Alle drie verlieten daarop de haven en de Spaanscbe schepen keerden naar hun ligplaats terug onder bet gejuich van het volk. MHWHE «II HI VF. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met Uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. berlain ziju doel voorbijstreeft. Het bondge nootschap zou in boofdzaak tegen Rusland en Frankrijk gericht moeten zyn dat bondgenoot schap zal in de Vereenigde Staten niet veel instemming vinden. Want de Vereenigde Staten staan met Rusland op den besten voet en de belangen der Amerikaanscbe industrie zyn voor die vriendschap een voortdurende waarborg. Volgens de Amerikaanscbe telegrammen heeft Chamberlain’s oorlogsspeech te Birmingham in Noord-Amerikaeven»eel sensatie teweeggebracht als in Eoropa. De New Yorkscbe Times noemt die rede de merkwaardigste van onze dagen de Anglo-Amerikaansche onderbande- lingen, welke en Anglo-Saksisbh verbond tegenover de mogendheden van het vasteland ten doel hebben, moeten wel ver gevorderd zyn, dat Chamberlain zoo durfde spreken. Daarom beschouwt bet blad zyn redevoering eer als een openbaring dan als een profetie. De New Yorkscbe Tribune sebryft in gelijken geest, dat Engelscben en Amerikanen elkaar meer en meer naderen ten bate van den vrede, ergo moeten zy tevens samengaan in even- tueelo oorlogen ten bate van hun gemeen schappelijke belangen. Men ziet in Noord- Amenka in de redevoering van Chamberlain de bevestiging van bet verhaal, volgens hetwelk Frankrjjk, Oostenrijk en Duitscbland voor bet begin van den oorlog Engeland voorstelden een gemeenschappelijke nota naar Washington te zenden en een gemeenschappelijke vloot naar 'West-Indie, hetgeen Engeland zon afgewezen hebben. Misschien gold die afwyzing mede voor combinatiën der mogendheden van bet vasteland ten opzichte van de Filippijnen, waartegen de Londensche Times Donderdag in een hoofdartikel protesteerde. De Engelsche bladen melden, dat koningin Victoria een eigenhandig schrijven heeft ge zonden aan den beer Gladstone, waarin zij baar dankbaarheid te kennen geeft voor den arbeid dien hij verricht heeft voor het vaderland ge durende zyn langdurig openbaar leven. De legercommissie van de Hongaarsche de legatie heeft de buitengewone begroeting van ooalog aangenomen en eveneens de aanvullings- kredieten van 30 millioen, onder byzondere verklaring echter dat zy niet dan bij uitzon dering ‘de aanvnllingskredieten toestaat. De redevoering van minister Chamberlain, Vrydagavond in Birmingham gehouden, was een veroordeeling van de politiek der isolee- ring, door Engeland sedert den Krimoorlog gevolgd. Chamberlain bepleitte een unie tusschen de Angelsaksische volken. En hij meende, dat elke oorlog, die daartoe leiden zou, in bet voordeel van Engeland moet zijn. De «Voss. Ztg.» gelooft echter, dat Cbam- dat mevrouw Beecher-Stowe den slavenhouder Ten- telejef een oorveeg had gegeven, vernedert zich nu zelvo voor Gubaref, en dat alleen, omdat hij diep zinnig kijkt en zich het voorkomen weet te geven alsof er groots, staatkundige plannen achter hem staken. Gij hadt heden zelf gelegenheid u van zyn eigenlijke waarde te overtuigen overigens doet hij verstandig niet te spreken on in zyn eigen schulp te kruipen, want wanneer hy spraakzaam wordt, dan verlies ik zelfs, al ben ik ook de geduldigste menseb, het geduld. Dan bazelt hij of vertelt smerige anek dotes, - ja, ja, onze groots Gubaref vertelt smerige anekdotes en amuseert zich daarbij ko ninklijk «Zijt gij dan werkelijk zoo geduldig?" mompelde Litwinof. «Ik dacht omgekeerd. Doch sta mij toe u naa»uw naam te vragen!» Potugin nam een slok kirschwasser. «Ik heet Sofon Iwanowitcb. Men gaf mij dezen naam ter oere van mijn oom, die Archimandriet was en aan wien ik overigens niets verschuldigd ben. Ik ben, met eerbied gezegd, uit een popengeslacht. Indien gij echter aan mijn ge luid twijfelt, dan doet gij mij onrecht; ik ben inderdaad zeer geduldig. Ik heb twintig jaren lang onder mijn vollen oom, den staatsraad in workelijkon dienst Irinarch Potugin, ge diend. Gij hebt hem toch niet gekend «Neen." «Ik wensch er u geluk mede. Neen, ik bezit werkelijk geduld. Maar keeren wy tot ons eerste onderwerp terug. Ik verwonder my dagolyks over mijn landgenooten. 6 (fPerii vervolgd.) «Ook daaruit niet, maar hij heeft veel wilskracht. Wij Slavonen bezitten daarvan maar eene kleine hoe veelheid en buigen ons daarom gaarne overal, waar wij haar vinden. Mijnheer Gubaref wilde de aanvoer der van dit gezelschap zijn, en allen erkenden hem als zoodanig. Wat zal men zeggen 1 De regeering heeft ons van de lijfeigenschap verlost en wij zyn haar daarvoor dankbaarmaar de gewoonten der slavernij hebben in ons bestaan te diep wortel ge schoten dan dat wy ons tegenwoordig daarvan plotseling zouden kunnen losmaken. Wij hebben in alles en overal een meester noodig en die meester is gewoonlijk een of ander levend wezen, maar somwylen echter ook slechts eene of andere bepaalde richting. Heden ten dage bijv, zijn wij allen gehoorzame dienaars geworden van de natuurwetenschappen. Waarom, uit wat oorzaken wij tot zulk eenen af- hankelijken toestand geraken, is een raadselhet is alsof onze natuur nu eenmaal zoo geschapen is. De hoofdzaak blijft echter altijd, dat wij een meester moeten hebben. Hier hebben wij er dan een ge vonden en deze is het, zoo heet het, dien wij volgen moeten, terwijl wij dan op al het andere met ver achting kunnen neeizien. Echte slavenmanier! Sla- ventrots en slavenonderworpenheidEn komt er dan een nieuwe meester op het tooneel, weg, weg dan met den ouden. Met Jacob, die uitgediend heeft, wordt de spot gedreven en voor Lidor, die hem opvolgde, kruipen wij in het stof. Herinner u slechts, welke omkeeringen wij in deze richting reeds beleefd hebben. Wij beweren dat de negatie de meest praktische onder onze eigenschappen is; zelf* onze negatie is niet die van een vrij man, maar die van een lakei op bevel van zyn meester. Bovendien zyn Uithoofde van den Hemelvaartsdag verschijnt in den avond van Donderdag geen GOUDSCHE COURANT. H.H.inzenders vanadvertentiën gelieve hierop wel attent te zijn. Do minister van buitenlandsche taken beeft aan een journalist verklaard dat de Spaanscbe regeering een nota tot de mogendheden zal richten ter zake van het bombardeeren van steden door de Amerikanen zonder vooraf gaande waarschuwing. De regeering verklaart voorts dat de blokkade van Cuba niet als effectief kan worden erkend en spreekt de hoop uit dat de staten van Europa en Amerika znllen weigeren een dergelyke blokkade te erkennen. Een van de Amerikaanscbe schepen die eer gisteren door de Spaanscbe in de baai van Havana aangevallen werden, is de andere Ameiikaansche schepen tegemoet gegaan, welke zich bezig honden met de bescherming der pógingen tot ontscheping (totnogtoe alle mis lukt), met bevel aan al die schepen om zich in de baai van Havana te concentreeren. Elf Amerikaanscbe schepen worden daar nu gezien, maar allen houden zich buiten bet bereik van bet vaar der Spaansehe batteryen. Een telegram uit Havana meldt dat de Spaanscbe troepen de hoofd macht der opstan delingen te Larosa bij Encrncyado in de pro vincie Santa Clara ontmoet hebben. De op standelingen die een sterke verschanste positie innamen, openden een hevig geweervuur, maar de Spanjaarden, na versterking bekomen te hebben, sloegen hen terng met een verlies van 17 dooden. De Spanjaarden vonden in het versterkte kamp een groote hoeveelheid krijgs voorraad. De Evening World* heeft een i o ait Curasao ontvangen, van gisterochtend tien uur, meldende dat de Spaansche kruisers Maria Teresa en Vizcaya daar kolen en mondvoorraad blyven innemen. Andere Spaanscbe oorlogs schepen wachten buiten de haven. Het Amerikaanscbe vliegend eskader is Zaterdag middag om half vijf ter hoogte van Charleston aangekomen, na drie dagen op zee te hebben doorgebraebt zonder iets van den vyand bemerkt te hebben. Het heeft bevel ontvangen naar Key West te stoomen. De >New York Herald» bevat een telegram uit Curapao, waarin gemeld wordt dat de Vizcaya en de Maria Teresa de haven Zondag middag om 6 nur verlaten hebben, met onbe kende bestemming. Vier andere Spaanscbe oorlogsschepen die zich in de nabyheid van de haven bevonden, verdwenen Zondag tegen twaalf uurmaar ’s avonds werd weer een torpedojager gezien. De twee oorlogsschepen namen een kleine hoeveelheid kolen en levens middelen in. Het vertrek geschiedde op ver zoek van het Nederlandsche bestuur, wegens de onzijdigheidsverklaring. De Amerikaanscbe consul te Willemstad op Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda Gezien art. 8 der HINDERWET, Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan E. J. van der Heijden en zyue rechtverkrijgenden, tot het plaatsen van een gasmotor in den windmolen voor het malen van krijt, enz. in het perceel aan den Turfsingel wijk P no. 117, kadastraal bekend sectie E no. 646. Gouda, den 17 Mei 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Telefoon No. 8* ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, t

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1