ws FEVER A1 1 5 jouda, joden Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 1 Juni 1898. No. 7593. 37ste Jaargang. I. Ylataèor- tl jgbaar. FEUILLETON. ?avenhage.” )E 14. ld en Het Leven te Baden. SS; ;eters jz. HTCAP BuHenlandscli Overzicht IHT I s 'I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. de vloot «an Cervera —8 uur avonds. (Wordt vervolgd.'} klonk hem daarbij die leerrijke voor eindelijk werd alles prdfn naar I I I 'j II sterk. t-Bron, erdam- “articuWere» arden. en en J30UW- Een Russische Roman. en de Glad, seen*. :rijgbaar bij aewijs van echtheid is t en kurk steeds voor* an den naam der Firma IOPPE KE OUDE EDAMMER Merkt Tceninff roods tors. stil. Litwinof schepte adem, kwam uit zijn schuil plaats te voorschijn en wandelde verder. Ongeveer drie uur lang vertoefde hij in hot go* bergte. Vermoeid van het klimmen en bevangen door de frisscho berglucht, hield hij van tijd tot tijd stil onder een eik of beuk, luistordo naar hot gemurmel oener bron, naar het verkwikkend geruisch der bla deren, of naar het gezang der verlaten zwarte lijsters. Somwijlen viel hij dan ook in slaap, om door zijn eigen geknik weder wakker te worden en sick van nieuws aan te verheugen over Gods schoons natuur. Ten laatste overviel bom een gevoel van honger on richtte hij zijn weg naar het oude slot, waar men voor enkole kreuzers een glas molk met koffie kan be komen. Doch nauwelijks had bij plaats genomen voor een der kleino, wit geverfde tafeltjes, die op het plat voor hot slot stonden, toon hij den zwaren stap van vermoeide paarden hoorde en drie equipages gewaar werd, waaruit een vrij groot gezelschap van heereu en dames stapten. Litwinof ontdekte ter stond, dat het Kussen waren, hoewel zij Fransch spraken of eigenlijk omdat zij Fransch spraken. De toiletten der dames onderscheidden zich door eene wel wat gezochte smaakvolle kleedingde h'-eren droetren nauwsluitende rokken, grijze pantalons met fijne stre pen op zijde en zeer glimmende hooge hoeden, alles spiksplinter nieuw. De smalle zwarte das omsloot den hals van elk dezer heeren vrij stevig, terwijl hunne geheele houding over het geheel iets mili tairs had. X. Litwinof viel laat in slaap en werd vroeg wakker; met zonsopgang verliet hij zijn bed. De bergtop pen, die hem zoo ernstig uit zijn venster togenblon- ken, waren rood gekleurd. «Hoe frisch moet het daar onder de boomen zijn," dacht hij, kleedde zich snel aan, sloeg een blik op den ruiker, die gedu rende den nacht op het schoonst ontloken was, nam zyn stok en sloeg den weg in, die naar het oude slot leidt. De morgen met zijn versterkenden geur verfrischte hem on versterkt ademhalend liep hij al verder en verder. Jeugdige kracht en jeugdige moed openbaarden zich in elk zijner bewegingen, in eiken stap, dien hij vroolijk en opgewekt voorwaarts deed op het ruwe zand van don weg, langs donkergroe nen dennen, „Hoo overheerlijk is dat!' dacht hij bij zich zelf. Plotseling hoorde hij bokonde stom men; hij kook rond on herkende Woroshilof en Bambajef, die hem tegemoet kwamen. Even als oen schoolknaap voor den moester, zoo vlood hij hen uit den weg en verstak zich achter een boschaadje. „Heer!" bad hij, „bewaar mij voor mijne landge- nooten!» Hij had wel ik weet niet wat willen ge- ven, om op dit oogenblik niet door hen gezien te worden. En $j zagon hom ook werkelijk niet. De Heer had de landgenooten met blindheid geslagen. Woroshilof hield op zyn zelftevreden cadettentoon voor Bambajef oen rede over de verschillende phasen der Gothische bouwkunde, terwijl dezo slechts al brommende zijno instemming daarmede te kennen gaf. Lang luisterde Litwinof er naar, hoe hunne voetstappen zich verwijderden, en het nasale en gutturale geluid van dracht nog in de ooren maar 20) Toen hij den indruk, dien Iriua zelfs op de hoogst geplaatsten gemaakt had, had opgemerkt, sprongen de voordeelen, die men daaruit trekken kon, hem dadelijk in het oog, en had hij met de hem eigene energie zyn plan gereed. Hij besloot om snel, op zijn Napoleonscb te handelen. „Ik wil dat origineels meisje bij mij te Petersburg in huis nemen," zoo berekende hij, „maak haar, als ’tniet anders kan, tot erfgenaam van een deel van mijn vermogen, daar de hemel mij toch niet met kinderen gezegend heeft; zij is immers mijn nicht, bovendien verveelt mijne vrouw zich te huis Dat allerliefste ge zichtje in mijn salonhm I het idee met wat accuratesse (hij leide bijzonderen nadruk op dat woord) uitgevoerd dat idee bevalt mij. Het komt er maar op aan om de ouders te verrassen, te overredon, ze te verblinden. Daarenboven hebben ze immers niets te bikken," dacht de Graaf verder, „en zullen ze wel toegeven. De honig is zoet en zij heeft dien gisteren geproefd. Ik zal tot hen zeg gen zoo staan de zaken. Neemt een besluit. An ders neem ik iemand anders by mijeen wees dat is nog gemakkelijker. Ja of neen ik geef vierentwintig uur tijd 'an beraad en daarmede basta." Met zoodanige wapenen tot den aanval toegerust, maakte de Graaf zijne opwachting by den Vorst, De consuls van Frankrijk en Duitschland te Honoloeloe (de laatste vertegenwoordigt tevens Spanje) dringen er op aan dat Hawaii zich onzijdig zal verklaren. Men zegt dat de Spaansche regeering langs den vertroaweljjken weg Washington heeft laten polsen of de Vereenigde Staten geneigd zouden zyn, de Fillippynen en Portorico aan Spanje te laten, indien Spanje Cuba onafhankelijk verklaarde, maar de regeering te Washington zon dit afgewezen hebben. Naar de Times uit New» York verneemt heeft de oorlog tot dusver aan Amerika 312 millioen dollars gekost. Volgens ambtelijk bericht is het Spaansche reserve-smaldeel onder bevel van admiraal Camara uit Cadix vertrokken. Alvorens zyn bestemming te volgen zal het eenige dagen lang in volle zee manoeuvreeren, om dar.rna hetzy naar de Filippijnen, of naar Cuba of de Vereenigde Staten te vertrekken. Het bestaat uit 10 of 12 schepen. Volgens een telegram uit Washington aan »The Journal* is het smaldeel vanSnmpsonte Key West teruggekeerd, aan Schley overlatende Santiago te blokkeeren. Men zegt dat Sampson zich ten aanval voorbereidt. De Amerikaansche kruiser Columbia*, die den 22en van New-York in zee was gestoken, is Zaterdag teruggekomen met een groot lek in ayn romp aan stuurboord. Hij was tegen de füngelsche stoomboot »Foscolia«, geladen mbt graan en bestemd naar Bordeaux, aange varen. De vFoscoliac was gezonken, maar do bemanning was door den kruiser gered. De Amerikaansche minister van marine Long verklaart dat bij nog altyd geen tijding heeft van de bewegingen van de vloot «an Cervera en die van Schley. De Amerikaansche bulpkruiser Harvard (de oude New-York) is Zaterdag te Kingston (Jamaica) aangekomen van Móle de St. Nicolas (Haïti) op weg naar Key West. Hy heeft gebrek aan kolen, en zyn stoomstuurtoestel is stuk. Hij wordt aldaar gemaakt, maar het Engelscb bestuur eischt dat hij on middellijk zal ver trekken, zoodra hij weer in orde is. Er zyn voorzorgen genomen om te verhinderen dat iemand, wie ook, er aan boord komt. De »Zafiro« is te Hongkong aangekomen en brengt de volgende tijdingen mee Het Ameri kaansche smaldeel beeft gebrek aan schietvoor raad en mondkost. De Amerikanen hebben den telegiaalkabel tusschen Loilo en Manila gekapt. Het geheele smaldeel ligt nog bij Cavite het gerucht dat eenige schepen naar Loilo zyn, is ongegrond. De Spaansche kanonneerboot >Eleano< ligt bij Loilo. In Manila zyn ver scheiden branden geweest, gesticht door kwaad- President Faure heeft te St. Etienne een rede gebonden bij de onthulling van het ge- deikteeken voor de stryders van 1870. Na hoogelyk te hebben uitgeweid over bet Rassisch- Franscb verbond, zeide de president het te be treuren dat de pogingen van Frankryk, ver- •enigd met die der mogendheden, den strjjd tusschen Spanje en Amerika niet hebben kunnen verhinderen. Frankryk zal de meest strikte onzijdigheid bewaren en de president sprak den wensch uit dat de pogingen der neutrale staten zullen leiden tot den vrede. Het recht, zeide de beer Faure, om het lot des vaderlands te besturen, legt der democratie zware verplichtingen op. De mijne is haar die steeds in herinnering te brengen. Deze plichten zyn contiauiteit in de politiek en aanneming •an elke opoffering voor leger ea marine met het oog op een waardig en krachtige handha ving van den vrede tegenover het buitenland. Bij de herstemmingen voor de vervanging van bet afgetreden gedeelte van de Belgische Kamer werden te Luik 6 socialisten en 5 radi calen herkozen. Te Verviers werden de katho lieken gekozen; de socialisten verloren 4 zetels. Te Tbuin werden 3 socialisten gekozen, een aanwinst van 2 zetels ten koste van een libe raal en een katholiekte Soignies werden de socialisten, te Doornik de katholieken herkozen. Te Ath winnen de liberalen de beide katho lieke zetelste Termonde werd de minister Debrnyn definitief herkozen tegen een christelijk departement van marine te Washington ze^t teen, van Schley eene dépêche ont ij, dO mededeeling behelzende dat de sqhe vloot voor Santiago lag. Er loopeh weer vredelievende geruchten. Uit Madrid wordt aan de «Daily News» geseind dat een strooming ten gunste van den vrede te Madrid merkbaar begint tè worden. Ook moet de Amerikaansche minister van binnenlandsche zakten aan ..e^n journalist gezegd hebben, dat Mac. gaarne vrede zou maken, als Spanje Cuba^ onafhankelijk wilde verklaren. Spanje’s toegeeflijkheid zal er door de jongste wending van de zaken in West-Indië niet op tooruitgegaan zyn en de Filippijnen en Por torico moeten in Amerika thans voor velen een begeerlyk lokaas zyn. Maar bet zou zeker ’t best zijn, op die wjjze spoedig een eind te maken aan het verstoppertje spelen van de admiraals. democraat. Voor den Senaat is de numerieke verhouding weinig veranderd. De katholieken verliezen een zetel, die te Doornik door de liberalen werd veroverd, terwyl zij te Verviers den liberalen een zetel ontnamen. Evenals de Belgische wetten, zullen voortaan ook de besluiten, aan de koninklijke handtee- kening onderworpen, in twee talen zyn opge steld. De Èransche en Vlaamsche teksten zullen nevens elkaar geplaatst worden, zoodat de Koning maar eens zal behoeven te teekenen, evenals de Minister. Met het oog op de een heid van vertaling is er sprake van een com missie te benoemen die vakwoorden zal opstellen, de titels, hoedanigheden, plaatsnamen enz. Wil DM1IE COURANT Telefoon No. S». De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k j met uitzondering van Zon- en Feestdagen. 1 De prijs per drie maanden is 1.25, franco per j post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. I Het dej heeft, t. vangen, Spaansche Verspreide Berichten. Spanje en de Vereenigde Staten- Groot opzien is te Washington gewekt door de Ontdekking dat het smaldeel van commodore Schley niet zoo vroeg te Santiago is aange komen als men op het ministerie van marine dacht. In plaats van daar verleden Zondag aangekomen te zyn, is Schley eerst Dinsdag avond uit Cienfuegos vertrokken. Tenzij het ministerie van marine er in slaagt, binnen 24 uren rechtstreeks ambtelyke berichten te ver- krygen over de Amerikaansche en Spaansche eskaders, zullen adviesjachten uitgezonden wor den om ze op te zoeken. Een telegram aan de Heraldnit Panama meldt dat de schepelingen van een Italiaansch stoomschip, Donderdag uit Cartagena (Colnmbië) aangekomen, mededeelden dat zij zeven oorlogs schepen, vermoedehjk Spaansche, gezien hadden, die naar Costa-Rioa koers zetten. Een telegram uit Puerto-Limon (Costa-Rica) aan hetzelfde blad meldt dat acht oorlogsschepen, die men voor Spaansche hield, Donderdag op tien mijlen van de kust gezien zyn, noordwaarts stoomende. Volgens een telegram uit Madrid lagen er Vrijdag dertig Amerikaansche schepen voor Cardenas. De voor Cienfuegos kruisende schepen zijn vertrokken^ Uit Washington wordt aan de Daily Chroniclee gemeld dat alleen de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Reed, de inly ving van Hawaii tegenhoudt. Door een sterke minderheid in het Congres geholpen blyven do regeeringsgezinde bladen echter volbouden dat verder uitstel van de inlyving van Hawaii Amerika op het verlies van de Filippijnen te staan kan komen zonder de gelegenheid om te Honoloeloe voorraad op te doen, is geen Amerikaansche vloot in s'aat om de Filippynen te bereiken. wién hij reeds den vorigen avond op het bal zyn bezoek had aangekondigd. Over de gevolgen van dit bezoek hier verder uit te weiden schijnt niet de moeite waard. De Graaf had juist geoordeeld de Vorst en de Vorstin gaven toe en ook Irina gaf nog voor het einde van den tijd van beraad hare toe stemming. Het viel haar niet gemakkelijk, van hare verbintenis met Litwinof af te zien; zij beminde hem, en nadat zij hem het briefje toegezonden had, weende zij gedurig en Werd mager en bleek. En toch ge leidde de Vorstin haar öene maand later naar Pe tersburg in de woning van den Graaf en beval haar aan in de zorgen der Gravin, eene zeer goedhartige vrouw, maar met het verstand en het uitzicht van een kip. Litwinof daarentegen verliet destijds de univorsi- teit en ging bij zijn vader op het land wonen. Langzamerhand begon zyne wonde te genezen. In den beginne hoorde hij niets van Irina en vermeed hij zelfs om over de Petersburger lieden te spreken. Vervolgens kwamen er onderscheidene zonderlinge geruchten over haar in omloop. De naam van Vorstin Ossinin werd steeds meermalen genoemd. Men sprak over haar met nieuwsgierigheid, met achting, met nijd, zooals men eens over Gravin Wo- rotinski gesproken had. Eindelijk hoorde Litwinof dat zij gehuwd wasdoch dit laatste nieuwtje ging hem nauwelijks meer aan, hij was zelf reeds verloofd met Tatiana. De lezer zal nu waarschijnlijk begrijpen, waaraan Litwinof dacht, toen hij uitriep: „Is het toch moog- lijk!» en daarom koeren wij weder naar Baden-Baden terug en nemen den afgebroken draad van ons ver haal weder op. 141. Het a prachtige ton, Zólder, aterleiding n prachtige K 31 ingericht TTENDE- i 8000.—. willigen. Het gerucht dat het schip Baltimore in de lucht is gesprongen, is ongegrond. De priesters en zusters van barmhartigheid zijn van Minila naar Laguena gezonden, de vreemdelingen naar Malacanyam. Alle steden nan de kust zyn op ’t oogenblik door Spaansche troepen bezet. De aanvoerder van de opstan delingen Aguinaldo is op *t oogenblik met een kleine macht geposteerd tusschen de Amerikanen en Spanjaarden in. De Amerikanen herstellen te Cavite hun schepen. Engeland. De begrafenis van Gladstone had Zaterdag plaats onder ontzaglyken toeloop van belang stellenden. Het plein van de kerk was stamp vol, en daken en ramen wemelden van kykers. Ook binnen de kerk was geen plaatsje open. Het weder was vry goedde morgen wolken waren opgetrokken af en toe scheen een zonnetje in de blauwe plekken van de lucht. 'Reeds vóór tien uur begon zich bet eerste deel van den stoet te vormen. Het waren de leden van het Lagerhuis, zeker vyfhonderd in gbtal, voorafgegaan door den voorzitter in ambtsgewaad. Daarna stelden zich de leden van het Hoogerhuia op. Intusschen was de lykwagen voorgekomen, een eenvoudig rytnig op vier wielen, bespannen met twee donker bruine paarden, geleid door palfreniers. Juist elf uur tilden de lijkdragers de kist op den lijkwagen. De stoet stelde zich op de leden van bet Lagerhuis, die van het Hoogerhuis, de vertegenwoordigers van het koninklijk huis van Engeland en buitenlandsche vorsten (onder wie de Nederlandsche gezant), de vertegenwoordiger van koningin Victoria graaf Pembroke, de lijkkoets met de slippen^ dragers, onder wie de prins Van Wales hertog Van York, de familieleden van stone, zyn vrienden, zyn particuliere tarissen, lijfartsen en bedienden, en een ge. zantschap van honderd leden uit de onder- boorigen van Hawarden tot slot. De personen in den stoet droegen geen uniform, behalve de speaker, de lord-kanse- lier en nog enkele ambtenaren. Bloemen, rouwfloers en mtoziek ontbraken geheel, maar een rijkgeborduurd kleed dekte de kist. Het duurde bijna een uur voor de geheele stoet den westeringang van de abdy was binnen getreden. Daar stonden de deken en andere kerkdienaren gereed om den stoet te ont vangen en sloten zich achter de lijkkist aan. Onder het spelen der muziek werd de baar naar het graf in het noordertransept gedragen, waar do begrafenis op de gebruikelijke frijze plaats had, onder het zingen van bet koor en bet nitspreken der gebeden. Telefoon No. 89 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1