)den erij. [STEN, No. 7596. Zaterdag 4 Juni 1898. 37ste Jaargang. Bultenlandsch Overzicht. erlng. laar. FEUILLETON. 1 Het Leven te Baden. m Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. marine bad aan com- f*n M .41. Het prachtige i, Zolder, erleiding prachtige Iron, dam- ininff oda rs. Een Russische Roman. eema komt HM rereld i eono OTon- WW- U<1 ingericht ?IENDE- 8000.—. 60OSCHE (IIIRVVT ïliewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Telefoon Ho. SS. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bij een brand in een voorstad van Thorn (West-Pruisen) zijn vyf meoscben in de vlam men omgekomen. Een vrouw sprong uit een venster op straat en werd zwaar gekwetst. Men gelooft dat de brand opzettelijk gesticht is. van groote opwinding werden spnk- Eelfa e Ver ft van Jeetor kruk- Hnje»; enfeli, Part]*, Oker- Wit» Md* ihoof- katoe- trvaa voort- indigo •kuur, ouden egeno llgheld, voe oo dera, Jo*|e 1 aan- >over- Spanje en de Vereenigde Staten. De correspondent van de World te Washington seint: Het departement van modore Scbley last gegeven, niet te trachten Santiago te nemen noch de forten tot zwygen te brengen. Alleen in bet geval Cervera’s eskader beproefde te ontsnappen, zou Scbley het aantasten, maar eerst als bet in volle zee was en bniten de beschutting van de battergen. Na het mislukken van de beschieting van San Joan de Portorico is er bet departement van marine veel aan gelegen, niet-afdoende bom bardementen, die dan als nederlagen voor de Amerikanen worden uitgelegd, te vermyden. Om deze reden gaf men Schley een eskader, generaal, «de la poigne surtout de la poigne surtout - of om goed Russisch te spreken toon de vuist, maar altijd op een beleefde manier I* //Ooh gij on verbeter! yke schelm I* viel do goed hartige generaal in. «Mes dames, luistert niet naar hem. Hij zou geen mug kwaad doen. Hij verge noegt er zich mede om harten te breken.* «Neen Boris,* begon Ratmirof, nadat hij met zijn vrouw een blik gewisseld had, «alle scherts ter zijde, gij overdrijft. De vooruitgang is oen verschijnsel in hot maatschappelijk levenhet is een symptoom, dat niet uit het oog mag verloren worden." «Nu ja," hernam de sombere generaal, terwyl hij zijn voorhoofd fronste, ’t Is immers bekend, «dat gij altyd den staatsman wilt uithangen.» «Volstrekt niet maar de waarheid moot haar recht hebben." Boris bracht den vinger wedor aan zijn bakke baarden. «Het maatschappelijk leven," vervolgde Ratmirof, «is bepaald van belang, omdat het in de ontwikkeling van het volk, om zoo te zeggen in het lot van het vaderland «Valérien," viel Boris hem verwijtend in de rede, »il y a des dames ici 1 Dat had ik van u niet ver wacht. Of wilt gij in een comité gekozen worden l» «De zittingen zijn, Gode zij dank, thans alle ge sloten," merkte de korzelige generaal aan en begon opnieuw zijn «deux gendarmes un beau dimanche* te neuriën. Ratmirof bracht zijn baptisten zakdoek aan den neus en zweeg trotsch. (Wordt vervolgd.) Woensdag gekomen in haar nieuwe gedaante en beeft zich dadelijk met de verkiezing van een voor- zitter bezig gehouden. Een heete stryd werd verwacht. Tegenover den radicaal Brisson stond Paul Deschanel ala candidaat der gemachtigde of gouvernementeel republikeinen. Als af gevaardigde, ruim 12 jaren geleden voor het eerst gekozen, en 41 jaar oud, heeft by zich by meer dan een gelegenheid in de Kamer door kloeke houding en degelyke adviezen, daarbuiten door zyn geschriften en als medewerker van de Debateen de Temps onderscheiden. En nu, bij da stemming bleek, dat 277 stemmen waren uitgebraebt op den beer De schanel en 276 op Brisson. Eèn stem ver schil dus Te midden «Neen, daarvan niet," zeide hij. «Kom, zie bet ding maar eens ordentelijk aan, mijn hand is immers schoon. «Neen, daar houd ik niet van," zei hij nogmaals. «En ik zooveel te meer, maar natuurlyk niet op mijn rug. Begrijp je deze allegorie, mijn schat?" «Ik begrijp ze," antwoordde hij. «Dus neem je in ’l vervolg in acht en wees heel zoet daar heb je een roebel, ga nu heen en bid voor mij eiken morgen en avond." Daarop vörtrok de dagbladschrijver. De generaal begon luid te lachen en werd daarin door allen gevolgd, met uitzondering van Irina, die niet alleen niet lachte, maar den spreker zeer ernstig aankeek. De goedhartige generaal klopte Boris op den schouder. «Deze geheele geschiedenis heb je zuiver verzon nen, mijn waardste Gij zoudt iemand met den stok dreigen Gij bezit immers niet eens een stok 1 C’est pour faire rire ces dames. Uit gekscheren I Maar daarop komt het volstrekt niet aan. Ik zeide, dat wij terug moeten. Begrijp mij nu echter wel. Ik ben geen vijand van den vooruitgang, maar al die universiteiten, seminariën en volksscholen, die studenten, popenzonen, kleine ambtenaren, al dat ongedierte, tout ce fond du sac, la pitite propriété pire que le prolétaire (de stem van den generaal werd meer teeder, bijna zwak terwijl hij dit zeide) voila ce qui m'effraie... Voor alles moet er stilstand plaats hebben 1* Hij zag daarbij Litwinof weder zeer vriendelijk aan. «Vergeet niet, dat niemand naar deze nieuwigheden verlangt. Wie is er bij voorbeeld gesteld op the self government? Verlangt gy het dan P of gyof gij, Mes dames Gy be- heerscht immers buitendien niet alleen u zelf, maar tegelijk ons allen." Op het schoone gelaat van den generaal vertoonde zich een schelmscho lach. Waarom, lieve vrienden, zullen wy dan, evenals de hazen, bij sprongen voor uit snellen De democratie is u natuurlijk gene gen, zij bewierookt u en is bereid uwe plannen te bevorderen. Doch die wierook gelijkt veel op een tweesnijdend zwaard. Dan is de oude orde van zaken toch altijd beter met deze gaat men meer zeker. Gij moet aan het gepeupel niet toestaan zich ver standig te gedragen, vertrouwt u liever aan de aris tocratie, bij welke alleen kracht en waarheid is waarachtig, dat is beter. En wat don vooruitgang betreft ik heb er eigenlijk niets tegen. Alleen blijft mij met uwe advocaten, gezworenen, kiesbe- ambten van het lijf en raakt vooral niet aan de krijgstuchtdaarentegen moogt gij bruggen, dijken en hospitalen bouwen en straten met gas verlichten zooveel gij maar wilt I" «Zij staken Petersburg aan alle vier hoeken in brand dat noemen zij de echte vooruitgang bromde de korzelige generaal. «’tSchynt mij toe dat gij tamelijk boos wordt," merkte de sombere generaal op, terwyl hij zich lui nitrekte, «myns inziens avec Orphée aux enfers le progrès a dit son dernier mot." «Gy zegt altijd iets doms," grinnikte de dame uit Arsamas. tJe ne suis jamais plus scrieux, Madame, que quand je dis des bêtises. «Monsieur Verdier hoeft diezelfde gemeenplaats reeds meermalen gebruikt," merkte Irina halfluid op. «De Ia poigne et des fermesl" riep de sombere schip word gedeerd, en er werd geen menech getroffen. Volgens een door de World uit Port- au-Prince ontvangen telegram heeft het Ame- rikaansebe smaldeel den aanval op de forten van Santiago hernieuwd, op hetzelfde tydstip waarop 3000 opstandelingen de stad aanvielen. Er werd een hevig en aanhoudend gevecht geleverd. Volgena telegrammen uit Port Antonio heeft bet departement van marine aan Scbley laten weten dat de Oregon, de kruiser New York en nog een andere kruiser, met twee kolen schepen naar Santiago gezonden zullen worden. Een telegram uit Tampa meldt dat beslist bevestigd worden kan dat er nog geen gere gelde Amerikaansche troepen naar Cuba ver- trokken zyn. Men bevestigt officieel dat de transatlantische stoomboot Alphonso XIII zich te Portorico bevindt na levensmiddelen te hebben ontscheept in verschillende havens van het eiland. Het ia dus onwaar, dat dit schip genomen is. De regeering van het eiland Havana beeft vryateliing van rechten toegestaan voor alle schepen met levensmiddelen, onverschillig van welke herkomst. Voorts beeft sij credieten toegestaan om in den omtrek van Havana een streek te verkrygen waar voedingsmiddelen verbouwd worden, in de hoop aldus mede te helpen tot oplossing van de vraag hoe de be volking in het leven zal blijven. Eindelijk heeft zy den uitroer van suiker naar de Ver eenigde Staten verboden. Het Amerikaansche Huis van Vertegen woordigers heeft een gisterochtend ingediend wetsontwerp aangenomen, strekkend om oor- logskredieten toe te staan tot een gezamenlijk bedrag van 17,845,000, met inbegrip van 10 millioen ten behoeve der marine. In antwoord op eene doir een lid gestelde vraag, verklaarde de voorzitter der commissie voor de financiën dat de kosten van den oorlog ongereer 600 millioen zullen bereiken in geval de oorlog een jaar duurt. Duitschland. De redacteur Zielinski van de te Graudenz verschynende Gazet» Grudziadzka*. die zyn lezers had aangeraden alles wat Pruisisch was als een pestziekte te schuwen, ens., is door de rechtbank aldaar wegens grober Unfug tot een boete van 150 mark veroordeeld. dat spreekt haast vanzelf bezwaren in gediend tegen den uitslag van deze verkie zingen, en toen werd de quaestie aan het bureau der Kamer onderworpen. Het resultaat was, dat dit bureau de ver kiezing nietig verklaarde. Trouwens, Deschanel had reeds met het oog op de protesten ver klaard, dat zijn waardigheid hem niet toeliet deze functie aan ie nemen, ook al mocht hij tot vooizitter worden geproclameerd. En zoo volgde er gisteren een nieuwe stemming. De uitslag was dat tot voorzitter der Kamer verkozen werd Deschanel, met 282 stemmen, tegen 278 op Brisson. Toen Deschanel den voorzitterszetel bezette, werd hy met langdurige toejuichingen begroet, doch van de linkerzijde werd geroepenleve de republiek.' en, naar ïle rechterzijde gekeerd; dit is een voorzitter voor een staatsgreep 1 het geen heftig protest uitlokte. Terwyl Deschanel poogde zijne toespraak te begionen, verdubbelde het schreeuwen van de uiterste linkerzijde. Eindelyk kon Deschanel spreken, maar bij iederfl zinsnede werd hij door het geschreeuw der linkerzijde gestoord. Zich - naar links wendend, stelde Deschanel toen vÓor, de orde van den dag vast te stellen voor de volgende vergadering, waarop Ber- tbaux riep: richt u tot de rechterzijde! Descha nel verklaarde zijn voorzitterschap niet te wil len aan vangen met het reglement van orde toe te passen wegens interruptie. Het land, zei- de hy, zal oordeelen over het gedrag van onze tegenstanders. Deschanel stelde daarop de volgende vergadering op Maandag, waarna hy zyn zetel verliet onder de toejuichingen van bet centrum en de rechterzijde en onder het hoehoe I geroep der linkerzijde. dat sterk genoeg was voor een stryd met Cervera, maar niet sterk genoeg om, ook als hij er toe uitgetart werd, het wapenfeit van Dewey na te volgen. Toen Schley Dinsdag ochtend ontdekte dat de Spanjaarden bezig waren de forten aan den ingang der haven te herstellen, begon hij ze te beschieten om hun te beletten ermee voort te gaan. De beschieting duurde een uur. De Spanjaarden schoten hevig terug, en verlieten hun post niet ofschoon de granaatscherven om hen heen spatten. Over het geheel was het vuur der Spaansche batte ryen van weinig uitwerking, maar de Ameri- kaansebe hulpkruiser Harvard (ex New York) werd beschadigd. Hetj kasteel Morro werd door de Amerikanen in puin geschoten. Scbley trok zich eerst terug nadat het doel, dat hij zich gesteld bad, bereikt was. Hij dacht er niet aan zich den doortochl naar do haven te banen. Het departement van marine zal geen ernstigen vlootaanval op Santiago laten doen, voor er een sterk eskader voor de baai is sa mengetrokken. Tegelyk zal dan de aanval van de landzyde geschieden, waarbjj de Ame rikanen op den steun rekenen van de opstan delingen, die dagelyks met Schley in verbinding treden. Volgens een telegram uit Gap Haytien melden de tydingen uit Santiago de Cuba dat de toestand vfln de bevolking van de stad snel slechter is geworden sinds het begin van de hlokknée en nu byna wanhopig is. Te Gap Haytien verwacht men algemeen dat Santiago weldra in handen van de Amerikanen zal vallen. Volgens een telegram, gisterochtend te 10 uur aan bet Evening Journal* afgezonden uit Le Cap Haitien, was de Amerikaansche vloot opnieuw voor Santiago de Cuba ver schenen. Ment verwachtte weer een bombarde ment. Naar uit New York aan de Temps wordt gemeld, beeft bet adviesjacht Sims, het «enige schip dat getuige is geweest van bet gevecht by Santiago, gerapporteerd dat Schley besloot het vuur der forten uit te lokken ten einde zich ie vergewissen van de plaatsing der ver dekt opgestelde batt ryen. Hij opende het vuur met 8 en 13 duims kanonnen, hetgeen beantwoord werd door de Cristobal Colon en door de forten met Krupp-kanonnen van 10 en 12 duim. Verscheiden bommen ontploften boven de Jowa, en drie kwamen neer in de nabyheid van de New Orleans. Na een half uur hielden de batteryen met schieten op. De Colon en de batteryen aan den westelijken kant hielden bet nog een twintig minsten vol. Een begin van brand aan boord van de Colon werd snel gebluscht. Geen enkel Amerikaansch Telefoon No. S* ADVEBTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Allerlei tegenstrijdige geruchten doen nog de ronde over het gevecht bij Santiago. Het veiligst gaat men, als men het beschouwt als een weinig beduidende schermutseling. Spanje lijdt vreeselyk onder de gevolgen van den strijd. Wanneeer men nagaat, zegt de Temps*, dat de oorlog ondanks de by na volslagen werkloosheid nu reeds aan de Ver eenigde Staten beeft gekost drie honderd zestig millioen dollars, dan kan men zich voorstellen hoeveel milharden de stryd zal vorderen, voor hy ten einde is. Spanje kan, door den treu- rigen financieelen toestand waarin het land verkeert, onmogelyk de middelen verkrygen om den stryd zoo lang vol te houden. Het moet moet met kracht en geweld trachten geld te maken. Dit poogt het te doen voor den nitvoer van zilver te verbieden. In Spanje be gint net zilvergeld zoo schaarsch te worden, dat reeds te Madrid bij het wisselen van papieren geld tegen zilver 5 pCt. minder wordt u tbe- taald. Het zilver sebynt by groote hoeveel heden naar Marokko te worden gevoerd, met bet doel op agio te speculeeren. De minister van financiën wil nu het uitvoeren van gemunt en ongemund zilver verbieden de munt te Madrid dagelyks een millioen aan zilvergeld slaan, en als dit nog niet genoeg ie, zal do Fransche munt voor het slaan van Spaadscb geld in gebruik worden genomen. Om verder in het dringend gebrek aan fondsen te voorzien, zal de Regeering aan de Corts machtiging vragen om voor een milliard pesetas obligation der Pepetueele Scbnld nit te geven. Hoe daarvoor echter de rente moet worden betaald, blijft in Spanje steeds de vraag. is do Fransche Kamer byeen- haar S3) «Ook de 19de Februari moet uitgewischt worden, zooveel als mogelyk is. On est patriot ou on ne Test pas. «Maar de vryheid zal men mij tegen- voeren. Gelooft gij dan, dat het volk die vrijheid hoog schat «Beproef maar eens het die te ontnemen," viel Litwinof hem in de rede. «Comment nommez-vous ce Monsieur," fluisterde de generaal Ratmirof zijn collega toe. «Waarover hebt gij het nog altijd?" vroeg de def tige generaal, die in dit gezelschap de rol van het vertroetelde kind scheen te spelen. «Nog altijd over het journalisme Over de pennelikkers misschien Sta mij toe u een geval mede te deelen, dat ik met zulk een pennelikker beleefd heb ’t is prachtig I Iemand vertelde mij dat zeker dagbladschrijver een paskwil op mij gemaakt had. Ik liet hem natuurlijk by mij komen. Men bracht hem bij mij«Hoe komt je er toe, dagbladschrijver," zeide ik tot hem, om een paskwil op mij te maken «Heeft misschien het patriotisme je daartoe bewogen «Zeker," ant woordde hy mij. «Nu, en het goud heb je zeker ook wel graag?" zei ik hem. «Zeker," antwoordde hij weder. «Daarop, mijn waarde Heeren, bracht k den knop van mijn stok onder zijn neus. En houd je daarvan ook, mijn engel?" S

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1