loden IN, IJSTEN, No. 7600. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 0 Juni 1808. •uda. Buitenlandse!) Overzicht. moering. ijgbaar. i a-Bron, terdam- Lclxt FEUILLETON. Het Leven te Baden. 37ste Jaargang. KENNISGEVING. KENNISGEVING. KENNISGEVING. van I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. gedaan zon b. ENTHOVEN. Verspreide Berichten. zijn. presidentverkiezing toen ik getrouwd v,. huwelgk toe Ui H 4 Zn. Gooi». J. OGIER Co., W. J. FORTUUN Jrenïnp rood» ter». „Met hot begin, ik naar F kon. 00.—. ren en lande- tan 98 en Een Rmsitche Roman. 51 ingericht TIENDE- i 8000.— verij. erik. Oorlog sruimou tyd hare matigen voorraad skend is, dat de ia.) Liefhebbers ven zich spoedig 141. Het i prachtige ion, Zolder, aterleiding n prachtige i.miniii: innii\r. Telefoon Mo. SS. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Telefoon Mo. M ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Spanje en de Vereenlgde Staten. Een telegram van Reuter’s berichtgever te Mauile, van 2 dezer, meldt dat vele inboor lingen hun best doen om den aanvoerder der opstandelingen, Aguinaldo, te arreeteeren, ten einde den prijs van 25,000 te verdienen. D) tik verheug mij oprecht over uw geluk, Irina Pawlowna, ik wensch u het beste op. aarde.* „En denkt gij niet meer aan het leed, dat ik u aangedaan heb F* «Ik herinner my alleen de heerlijke oogenblikken die ik eenmaal aan u te danken had.* Irina reikte hem hare beide handen. Hij drukte ze driftig, innig en hield ze langen tijd in de zijne. Zijn hart ondervond by die zachte aanraking iets wat hij in lang niet gevoeld had. Irina zag hem weder open in ’t gelaat. Ditmaal echter lachte zij. Ook hij kon zijn oogen niet van haar afwenden, hij moest haar altijd weder aauzienze waren hem immers weder naby, geheel nabij, die lieve, dierbare trekken, waaruit groote, diepe oogen met hunne lange wimpers, evenals vroe ger zoo peinzend en zoo verleidelijk uitkoken. Die vlek op de wang, de lokken zoo bevallig op het voorhoofd vallende, die welving der fijne lippen waarop alleen reeds een geheel onderhoud lag allee, allee was immers nog als voorheen. En wat was zy schoon geworden I Welk een betoovering, welk een kracht in dat jeugdige lichaam 1 Geen blanketsel, geen poeder - geen bedrog op dat fris- sche, reine gelaat. Litwinof zag baar onophoudelijk aan, onderwjjl De correspondent van de Daily Crooicle* te New York maakt melding van de grenzen- looze verwarring die te Tampa heencht. Het is onwaar dat de troepen reeds ingescheept zijn, dit is onmogelyk, want bun uitrusting ontbreekt. Middelerwijl staan honderden wag gons met bestemming naar Tampa onderweg stil met kisten waarvan de inhond onbekend is omdat de vrachtbrieven er niet by ago. De minister van oorlog beeft aan Miles geseind, alle voorhanden kisten dadelyk te laten open breken om te zien wat er in is, en dit rond te doelen. Te Washington worden de berichten nit Europa, volgens welke Spanje middellyk vredesvoorstellen gedaan zou hebben, beslist tegengesproken. □et blijkt dat de Merrimac, die 70,000 gekost heeft, voor de bekende operatie te Santiago werd uitgekozen, omdat het schip feitelyk niet in staat is dienst te doen. In- tusschen verzekeren vele Amerikaansche bericht gevers dat het kanaal van Santiago niet geheel versperd is door de Merrimac. Sampson zon daar dus nog andere vaartuigen willen laten zieken, waartoe zich vele vrijwilligers aan melden. WETHOUDERS van INRICHTINGKN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER eu Gouda Gezien art. 8 der HINDERWET, Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan de Directie der Stearinekaarsenfabriek „Gouda* en hare recht verkrijgenden, tot het uitbreiden dier fabriek door het bijbouwen eener inrichting voor glycerine-dis- tillatie op het perceel aan de Bleekerskade, kadastraal bekend sectie E no. 1678. Gouda, den 7 Juni 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. uuv uogiii. Met den tjjd, toen gij toen Petersburg ging. Gij verliet destijds Mos- Weet ook, dat ik die stad sedert dien tijd nooit weergezien heb.» u Inderdaad F* «In het eerst was hot mij onmogolyk, en later, toen ik getrouwd was.* «En zyt gy reeds lang getrouwd F* «Meer dan drie jaar.* „Hebt gij geen kinderen!* «Nee*,* antwoordde zy kortaf. Litwinof zweeg. «En hebt gij den tyd tot aan uw huwelijk toe by den graaf Reichenbach doorgebraebtF* vroeg hij vervolgens. Irina zag hem scherp aan, als wilde zij uilvor- schen, waarom bij daarnaar vroeg. «Neen,* zeide ze eindelyk» „Bijgevolg zijn uwe ouders... «Beide gezond.* «En wonen nog als vroeger te Moskou F* «Ja-* «En uwe broeders en zusters?* «Het gaat hun allen goedik heb voor hen ge zorgd «Ah Litwinof zag Irina ietwat medolydend aan. «Eigenlijk moest ik u niet vertollen, Irina Pawlowna, maar gij mij, maar Plotseling bedacht hij zich en zweeg. Irina bracht haar eene band dicht bij de oogen en draaide haar trouwring langzaam om den vinger. (Wordt vervolgd.) z'cb nog niet vóórspellen; bet is nog nieteens zeker, wanneer de Kamer haar zal honden, i Waarschijnlijk Woensdag of Donderdag, dus zoodra de geloofsbrieven vau do helft plus een der leden door de Kamer zyn goedgekeurd. Dit wel echter geenszins zeggen dat dan slechts ’de helft plus een der leden mee zal stemmen. De leden, wier verkiezing nog niet gevalideerd ia, bobben geen recht van initiatief, maar zy mogen aan alle stemmingen en debatten deel nemen. Dit recht wordt slechts geschorst voor die leden, ter zake van wier verkiezing de Kamer een enquête bevolen beeft. Toch is het vreemd dat men de preaidents- verkieiing vaststelt op een dag, waarop althans enkele leden in de volstrekt'’ onmogelijkheid zyn- eraan deel te nemen. Het zyn de afge vaardigden «an Senegal,Martinique, Guadeloupe, Gayane en Reunion, die op zyn vroegst den 24aten Juni allen uit bun districten te Parga zullen kunnen zyn aangekomen. Vooral als het zoo nauw spant als onlange, zou mun denken dat daarmee rekening werd gebonden. Maar intuaseben ie het nog steeds niet onmo- gelyk dat de voorzitterszetel, eenmaal voorloopig aan Deschanel toegekend, hem nn niet meer betwist wordt. V De Morning Post* bevat in eene tweede editie het verslag van een te Madrid gehouden interview met den pas afgetreden minister van koloniën Moret, waarin deze verklaarde dat de toestand van Spanje véél ernstiger is dun al gemeen erkend wordt. De regeering is zonder vaste plannen en laat de zaken haar eigen gang gaan, in één woord het Spaansche schip van staat dryft waar de stoom van gebeurte nissen bet heenvoert en niets wordt ondernomen om op die gebeurtenissen invloed te oefenen. Het kabinet Sagasta is ondanks zyn jongste hernieuwing, niet krachtig meer. Indien er een volksstemming over geheel Spanje gehouden werd ter beantwoording van de vraag tan vrede of oorlog, zou er byna eenstemmig vrede ge kozen worden zelfs door de soldaten. V In parlementaire kringen gelooft men, dat de Oostenrykache RgksraaJ voor onbepaalden tyd zal wórden verdaagd. De gisteren gehou den zitting waarin de Duitsche nationalisten alles deden wat in bun vermogen is, om de debatten te bemoeilyken, toont, dat voortzet ting der zitting overbodig zon zyn. Wat de definitieve* presidentverkiezing in de Franscha Kamer te zien zal geven, laat De BURGEMEESTER vau Gouda brengt ter openbare kennis dat de op den 7 Juni 1898 bij hom ingeleverde opgaven vau candidate» voor de benoeming van drie leden der Provinciale Staten van Znid-Holland op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zyn nedergelegd, dat af schriften daarvan zijn aangeplakt aan den Korten Gr oen en daal bij de Markt, en tegen betaling der koeten verkrijgbaar geateld. Gouda, den 8 Juni 1898. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. WETHOUDERS van «Zeer lang. Maar vertel toch.* «En kent gij hem goed F* «O ja I* Irina zuchtte. „Dat heeft zijne bijzondere roden. - Gy hebt wel van Eliac Belaky hooron spre ken dezelfde, die den vorigen zomer dien ver- schrikkelyken dood stierf. Och, ik vergeet, dat onze geschiedenissen u immers onbekend zijn. Ge lukkig, gelukkig I O quelle chance Eindelijk vind ik een menscb, een levend menseb, die van dat al les niets afweet I En men kan ook Russisch met hem spreken en behoeft niet gedurig dat geaffec teerde, onuitstaanbare Petersburger Fransch te rad braken.» «Pus ook Potugin stond, gelijk gij zegt, in be- Het valt mij zelfs moeielijk er maar aan te don ken,* zei Irina. „Elise was mijn beste vriendin op het instituut en wij hebben elkander later meermalen te Petersburg ontmoet. Ze vertrouwde mij al hare geheimen toe arme meid! Ze was zeer onge lukkig, zij heeft veel geleden. In dien tyd open baarde zich reeds Potugin's rechtschapen karakter, zijn ridderlijkheid. Destyds heb ik hem eerst recht leeren schatten. Doch wij dwalen weder af. Ik wacht op uw verhaal, Grigori Michailowitch.* «Mijn verhaal zal u echter geen het minste be lang inboezemen, Irina Pawlowna.* «Dat is mijn zaak.* «Bedenk, Irina Pawlowna, dat wij elkander in tiec jaar, volle tien jaar niet gezien hebben. In dien tuaschentijd is er veel veranderd.* «Veel, veel!» herbaalde zij bitter. «Daarom juist wil ik u hooren.» „Ik weet waarlijk niet, waarmee ik beginnen zal.» De Standard* wil weten dat Z. (I. Leo XIII den Keizers van Duitschlanil en Oosten rijk zon hebben verzocht hon invloed by ko- ningk IJfnberto pan te wenden ter verbetering van de betrekkingen tusschen hot Quirinaal on het Vaticaan. De H. Stoel vraagt zyn vrybeid en zyn onafhankelijkheid terug. De vervorming van het Italiaansche ministerie zal, naar luid van berichten uit Rome, ook eenige wijzingen in het corps diplomatique ten gevolge hebben. De gezant van bet koninkrijk te Londen, Ferrero, zal zyn post verlaten en worden opgevolgd door den gezant te Parga, graaf Tomielli. In de plaats van dezen zal denman worden benoemd. De gemeenteraad van Milaan beeft het op treden van generaal Bava en het leger tydens bet jongste oproer in een motie goedgekeurd. De staat van beleg zal waarschijnlijk nog tot October of November worden gehandhaafd. uitgeloofd voor bem die hom dood of lovend aan de overheid overlevert. Verscheiden offi cieren der opstandelingen zyn reeds vermoord. De Spanjaarden bekommeren zich volstrekt niet om de nederlaag die zy ter see by Cavite geleden hebben zy wjjteu er op dat bun vloot te zwak was, en verzekeren dat zy er op re kenen, te land de overwinning te behalen. Zy zyn besloten, tot bet uiterste te vechten, naar het voorbeeld dat hun vloot gegeven heeft. By een aanval van de opstandelingen op een Spaanschen post ten zniden van Manila, bij Cavite, hebben de Spanjaarden 150 man ver loren, maar de opstandelingen moesten zich terugtrekken. De Spanjaarden gaan voort mot bei op werpen van versterkingen om Manila heen, en de Amerikanen schieten niet op hen, hetgeen doet denken dat Dewey gebrek aan schietvoorraad beeft. De gouverneur-genoraal heeft in een procla matie uitgebroide conceasiën toegezegd aan de opstandelingen hy verzekert dat de Amerikanen niet in staat zyn, iets uit te voeren in het buitenland. Carranza en Dubjec zyn op aangifte van den detective Kellert gearresteerd wegens samen spanning in verlmnd met de onwettige arres tatie van dezen laatste (Kellert) op beenhuid) ging van diefstal van Carranza’s brief ten behoeve van de Amerikaansche regeering. Ook heeft hy een civiele vordering tegen hen in gesteld, waarbij hij een schadevergoeding van 25,000 dollars eiacht. Volgens een tweede dépêche van Reuter nit Manila, van den 2en Juni, trokken de opstan delingen langs do kust op, ondersteund door den Amerikaanscben kruiser Petrel. De Span jaarden trokken terug op Manila. Ter ver sterking werden 4000 man gezonden naar de door de opstandelingen bedreigde punten. Het Spaansche inboorlingen-iegiment, onder bevel van kolonel Aguinaldo, een neef van den aan voerder der opstandelingen, is den 30en Mei naar de opstandelingen overgeloopen. De gou verneur nam maatregelen om de geheele Spaansche bevolking te laten bijeenkomen in bot ommuurde gedeelte van de oude stad. Admiraal Dewey weigerde aan de halfwilde horden van opstandelingen te veroorloven eene beschaafde stad te bestormen. Hy drong er op aan, dat Aguinaldo de komst van de Ame rikaansche troepen zon afwachlen, welke ver wacht werd tusschen den 4en en 12en Juni, Midderwyl verbood Dewey aan de opstande lingen de rivier Malate, zeven mylen b zuideu Manila, over te trekken. De Amerikaansche schepen zouden de opstandelingen beschieten, als deze nan dat bevel niet voldeden. De laatste berichten over de stellingen der Inrichtingen welke gevaar, schade of hin- BMh KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en Gouda Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algeaaeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie zijn gelegd verzoeken met bijlagen vau: 1. G. J. Goödewaageu om vergunning tot het opriebton «ener inrichting voor het reinigen vau beeebuitbussen in het perceel gelegen aan de Visch- •teeg. wijk I No. 181, kadastraal bekend Sectie B No. 1#M. 9. G. F. van der Want om vergunning tot het oprichten eener pypenfabriek in het perceel gelegen aan de Zeugstraat, wijk G No. 9, kadastraal bekend Sectie C^No. 609. Dal op D nsdag dec 21 Juni 1898, des namid dags ten l1/, ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunningen in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie dor Gemeente van de tor zake in gekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 7 Juni 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. zijne gedachten ver afdwaalden. Irina merkte dat op. „Zoo is 'tgoed,* zei zo luid, „thans is mijn ge weten gerustgesteld en mag ik mijne nieuwsgierig heid bevredigen.» „Nieuwsgierigheid P* herhaalde Litwinof. Ja, ja. Ik wil volstrekt weten, wat gij iq a’ dien tyd hebt uitgevoerd en wat uwe plannen voor de toekomst zijn ik wil alles weten, alles, en gij moet mij wel de waarheid zeggen, want ik doe bet u vooruit weten ik heb u, voorzoover mij dat mogelijk was, niet uit het oog verloren.» i Hebt gij mij niet uit het oog verloren F gij daar te Petersburg?* «Te midden van den luister, die mij omgaf, zoo als gy u zoo even hebt uitgedrukt. Over dien luister zullen wij nog met elkander spreken maar thans moet gij mij vertellen, lang en veel, niemand zal u storen. Hoe heerlyk zal «lat zyn 1* voegde Irina cr bij, terwyl zij zich v rooi ijk gestemd op baar stoel nederliet. «Nu, doe mij het genoegen en begin «Alvorens ik met vertellen begin, moet ik u mijn dank betuigen,» begon Litwinof. „Waarvoor «Voor den bloemruiker, dien ik in mijne kamer vond.» «Welk een ruiker? Ik weet er niets van.» «Hoe F» «Ik zeg u, dat ik er niets van weet, doch ik wacht op uw verhaal. Die Potugin is een juweel van een menscb ik ben zoo gelukkig, dat hij u hier 'gebracht heeft I» Litwinof spitste do ooreu. «Kent gij dien mijnheer Potugin reeda lang?» vroeg hy.

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1