en eep, ft kennis stuk OAS, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Telefoon No. 8V ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Kiezers BROWER, (Mr. D. N.) VAN DER HOOG (P.) KNLTFF Hzn. (A.) iD, No. 7606. Donderdag 16 Juni 1898. 37ste Jaargang. NKEL FEUILLETON. voor het laid is op I Juni 1 199-200, ie MARKT. Het Leven te Baden. uur. Buitenlandse!) Overzicht. ur, zeer teedere op geen I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. met zekerheid, dat Het is in het belang der stad, is wel kans, Vei en pynlooze be- Oooms en ran of in de hoogt* etter, ie. Telefoon No. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt met uitzondering van Zon- en Fee* De prijs per drie maanden is /125, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VUF CENTEN. te Oudewater. ter. Een Russische Roman. NEND AAL, aatst •At» te Woerden, orzitter. retaris, ester. arder. ÜOUDSCHE UUR t VI wr’ - 4 - - - - d/a g e 1 ij k s tdagen. Verspreide Berichten. Spanje en de Vereenigde Staten. De Spaaneche minister van oorlog heeft van r. Pédicure, luis, Amsterdam, JUNI zyne ge- i te Cfofttttf- in *t Hotel >de Die zich met het volgend kwartaal aanv'angende 1 JULI, op deze courant wenschen te abonneeren, tegen den prijs van f 1.25 binnen- en f 1.70 buiten de stad, ontvangen de vóór dien tijd verschijnende nummers gratis en franco. en Omstreken s n. niter 'tarie. neeeter. en con- Zoo zijn er in Beieren katho- conservatieven, die samen tegen en christelijk'democraten te velde «Somtijds jaag ik een weinig. Ik zocht naar een moorss, waarop ik oeus opmerkzaam gemaakt was gewordea en waarin zich snippen moesten ophouden. Ik loop op een kraam in het dorp toe en zie daar voor een koopman, hij lachte waarom P weet ik niet. Ik vroeg hemIs hier een moeras in de nabijheid en kan ik daar snippen vinden? Ga gerust maar je gang," zeide hij op zulk een vrien- delijken toon, als had ik hem een roebel gegeven, «zeker, gij zult een pracht van een moeras vinden en wild gevogelte in overvloed.* Ik begaf mij op weg, maar vond noch eenig wild noch het moeras zelf. Nu verzoek ik u, mij te zeggen, waarom eigenlyk de Kus zulk een vermaak schept in het liegen Waarom loog die economist, waarom die koopman P* Litwinof antwoordde niet en zuchtte vol deelne ming. «Begin met dien economist maar eens een gesprek over de moeielijkste vragen der staathuishoudkunde, doch het moet in algemeene termen zijn, zonder daadzaken hij zal even als een jonge adelaar naar eene voor ons onbereikbare hoogte opstijgen. In- tusechen is het mij eenmaal gelukt zulk een vogel te vangenik had mij, zooals gij zien zult, van eeue smakelijke lokspijs bediend Tusschen mij en een onzer hedendaagsche jonge lieden kwam namelijk het gesprek op het «vraagstuk* dit is eeue ge liefkoosde uitdrukking van die hoeren omtrent het goed recht van het huwelyk. De jongeling bestreed dit natuurlijk met echt kinderlijken ijver. Welke gronden ik ook tegen hem mocht aanvoeren het hielp alles niets! Hy scheen volkomen on vatbaar te zijn voor elk bewijs. Eensklaps kwam er De herstemmingen voor de Provinciale Raden in België zijn byna zonder onderscheid gunstig geweest voor de liberalen. In Brabant waar de stryd het zwaarst was is ook de overwinning volkomen. Brussel, Ixelles Laeken, Molenbeek-Saint-Jean, Saint Gilles, Saint Josse ten Noode zijn geheel en al aan de liberalen gekomen, te Leuven zyn de af tredende clericalen gekozen. Antwerpen is libe raal gebleven Gent heeft een meerderheid van vier liberalen op veertien leden, in Henegouwen hebben de liberalen de overwinning behaald op de socia'isten. Te Luik werden acht socia listen en zeven clericalen gekozen, maar in Namen behnalden de liberalen weer een schit terende overwinning. De Raad van deze pro vincie, die tot nog bestond uit dertien clericalen, telt thans slechts vier clericalen en 9 liberalen en radicalen. Het tnmult is onbeschryfelyk. Te 9.15 wordt de zitting opgeheven. Donderdag hebben in Dnitscbland de Ryks- dagverkiezingen plaats, doch men merkt met eenige uitzonderingen niet, dat de stryd heviger wordt. Een ding verwacht men de eociaal-democraten weer wat zullen winnen. Het gevaar daarvan zien de meeste menseben niet in. »Wat geeft het of de sociaal-demo- craten in plaats van 49 nu eens 60 plaatsen innemen Gevaarlijk worden zy daardoor nog niet, en zij zijn toch maar de beste critici van eiken aanval op de vrijheid.Zoo rede- neeren velen, maar de uitwerking van de toe neming der macht der sociaal-democratische partyreactionnaire maatregelen, zien zy niet. De pertyen hebben zich in de verschillende districten zeer verschillend gegroepeerd. Zoo maken de nationaal-liberalen te Berlyn gemeene zaak met de progressisten, tegen da socialisten, terwyl elders de progressisten met de socialisten meegaan, tegen de nationaal-liberalen servatieven. lieken en socialisten trekken. Wat de uitslag zal zyn, is dan ook zeer moeilijk te voorspellen. Maar er i dat de regeering niet versterkt nit den stryd zal komen. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington maakt bekend, dat noch de heer Hay (Amerikaansch gezant te Londen) noch een ander officieel persoon den val van Manila gemeld heeft. Een telegram uit San Francisco bevat het bericht dat nog slechts 16,000 man beschikbaar zyn voor de expeditie naar de Filippynen, terwijl generaal Merritt verzekert, het met niet minder dan 20,000 man te kunnen doen. 83) Daarop zal ik antwoorden in de eerste plaats ben ik geen schimpziek bediller en in de tweede plaats, naar het schijnt ziet men niet alleen den duivel niet gaarne in de oogen, maar ook zich zelf niet, en zijn het niet enkel de kinderen, die gaarne ia slaap gezongen worden. Onze oude uitvindingen hebben wij van het Oosten, onze nieuwe van het Westen en toch houden wij niet op van de Rus sische kunst te spreken 1 Sommigen, die de ande ren willen overtreffen, hebben zelfs een eigene Rus sische wetenschap ontdekttoch is ook bij ons twee maal twee vier, maar wy spreken het met meer nadruk uit.* „Halt, Sofon Iwsnowitch,* riep Litwinof uit, *Halt! Wij senden toch ook op de wereldtentoon stellingen in en Europa doet toch ook by ons in- koopen.* «Ja, van ruwe producten. En let wel oponze ruwe stoffen zijn alleen daarom zoo goad, omdat het andere des te slechter is en beide tot elkander in zekere omgekeerde verhouding staanonze var kensborstels bijv, zijn zoo lang en stevig, omdat onze varkens slecht zijn, het leder is dik en stevig, omdat da koeien mager zyn, het smeer hard, omdat het er tegelijk met een deel van het vltesch wordt In de Fraosche Kamer werd gisteren de be handeling der interpellaties voortgezet. De minister-president Méline, den heer Bourgeois beantwoordend, verdedigde zich tegen de be schuldiging een anti-democratische staatkunde te hebben gevoerd. De regeering is geneigd tot verzoening. De opkomst der socialisten zon den ondergang der republiek tengevolge hebben en Frankryk zyn plaats als wereldrijk doen verliezen. Méline en Bourgeois gaan voort hunne pro gramma’s te bespreken. Drumont, die daarna aan bet woord komt, zegt: »wij zyn antise mieten omdat de groote fortuinen in handen der joden zyn. Het jodendom is een gevaar. Hy verwyt de regeering haar dubbelzinnige houding in de Oosterscbe qnaestie en in de saak-Dreyfus en valt op heftige wjjze deu gouverneur van Algiers aan, wiens terugroeping hij verlangt. De heeren Méline, Trouiilot, Cassagnac, Bris son en Ribot nemen deel aan de hierop ge volgde beraadslaging, die zeer onstuimig wordt. Ten slotte stelt Trouiilot, ten einde den afge vaardigden gelegenheid te geven om de sterkte der partyen te meten, een motie voor, om de staatkunde gedurende de laatste twee jaren gevolgd, goed te keuren. Méline verwerpt deze motie. Trouiilot vraagt voor zyn motie de priori teit; deze wordt verworpen met 294 tegen 271 stemmen. De Kamar neemt daarna in behandeling de mgtie van den heer Ribot, dooi Méline namens de Regeering aangenomen. Het eerste deel der motie, waarin de ver klaringen der Regeering worden goedgekeurd, wordt aangenomen met 295 tegen 272 stem- stemmeo. Het tweede deel, waarin gezegd wordt dat de Kamer besloten is zich te wyden aan een democratische bervormingsstsatkunde, ge grond op de vereeniging der republikeinsche groepen, wordt aangenomen met 527 tegen 5 stemmen. Ricard stelt voor, aan de motie-Ribot de woorden toe te voegenwaarby zy steunt op de uitsluitend republikeinsche meerderheid. Méline verwerpt deze toevoeging, Bij de stemming blijkt de toevoeging van Picard aangenomen te zyn met 295 tegen 246 stemmen. Er ontstond een ontzettend tumult. Er wordt geroepen: >Rnk uit! gy zyt geslagen! De deur uit 1< Groepen vormen zich, die levendig discue- sieeren over de beteekenis der stemming. De geheele motie Ribot-Ricard, wordt door Méline aangenomen, en vervolgens in zyn geheel in stemming gebracht. De motie wordt aangenomen met 284 tegen 272 stemmen. uitgescheurd. Maar wat heb ik dat alles ook voor u uiteen te zetten, daar gij als technicus het zeker nog veel beter weet. Men praat altijd over het uitvindingstalent van ons land, over het Russische uitvindingstalent! Onze heeren landeigenaars klagen echter en ly'den verliezen, omdat zy geene bruikbare koorneesten bezitten en daarom al hun koorn in den eest moeten brengen, zooals men dat reeds teu tijde van Rurik gedaan heeft; deze eesten zijn echter buitengewoon kostbaar en branden daarenboven nog zeer dikwijls af. De landeigenaars klagenmaar van koorneesten is geen sprake. En waarom zijn er geen P omdat de Duitscher ze niet mist, daar hij zijn koorn maalt zonder het te droogon, en dus natuur lijk ook niets behoeft uit te vinden, maar wij daartoe niet in staat zyn I Ik zegniet in staat en daarmede basta! Voortaan beloof ik iederen Origineel- Rus en autodidact, die my in den weg mocht komen, dit voorbeeld onder den neus te wrijven waar is de koorneest I Geef my I Ja, waar hem van dean gehaald P Maar om zulk een ouden schoen van St. Simon of Fourier, die sinds lang is versleten, op te nemen, dien op zijn hoofd te zetten en by zich te dragen als een heiligdom ja dat kunnen wij toen ik echter eens zulk een schryver en economist, op de manier van onzen Woroshilof, uitnoodigde om mij twintig steden in ditzelfde Frankryk te noemen, toen kwam er het vo'gende uit: de econo mist noemde my in vertwijfeling zeer spoedig Mont- formeil, dat hij zich waarschijnlijk uit deu roman van Paul de Cock herinnerde. Daarbij schoot mij onwillekeurig de volgende geschiedenis te binnen. Ik doorkruiste een» met hond en geweer het boech.* «Znt gij jager vroeg Litwinof. A.8. Vrijdag wacht U de stembus voor de Prov. Staten. Zorgt, dat ge op het appèl zijt om onzen uitnemenden vertegenwoordiger Mr. D. N. Brouwer voor het district te be houden. dat de secretaris, welke geheel op de hoogte is van onze zaken, zitting houde in een college, waar zijn ijver en kunde ojypgroote djensten heeft bewezen. Richt uwe zaken zoo in, vrijzinnige kiezers, dat ge Vrijdag thsschen 8 en 5 ure gelegenheid hebt te stemmen in het lokaal, dat op Uwe kaart is aangewezen. Vergeet niet, dat trouwe opkomst nood zakelijk is om onze candidaten te doen zegevieren. Het zijn de heeren KN den commandant der Vicayes eilanden (Filip pijnen) het volgende telegram ontvangen Hoewel ik zeven stoombootjes naar Luzon gezonden heb, blyf ik zonder berichten van Manila, want de vyandelyke macht beeft de telegrafische gemeenschap met Luzon afgesneden. Volgen» berichten, den Isten Jani door een Engelsche kanonneerboot gebracht, bad de toestand te Manila zyn normaal aanzien her nomen. Inlanders van Mindanao hebben de militaire linie Turkaran-Dineo-Marahnitaange vallen. Zy werden op twee punten terugge slagen en lieten 36 dooden op het terrein, wy azeveu dooden en 18 gekwetsten. In den nacht van 6 dezer is eet) Amerikaansobe kruiser met gedoofde vuren de haven binnengekomen, heeft die verkend en ia in zuidelyku richting vertrokken. Sedert hebben wy geen bericht van het vyandelyke eskader. Ik neem maat regelen om de troepen en de ingezetenen in het leven te houden met da hulpbronnen van het land. De geest der troepen is uitmuntend. De minister van buitenlandsche zaken spreekt volstrekt bet gerucht tegen dat eenige Ameri- kaansche schepen den toegang tot de baai van Santiago geforceerd zouden hebben. In de Spaanacbe Kamer vraagt Uria, dat er een enquête worde ingesteld naar het bestunr der Filippynen onder Blanco, Polavièja en Primo de Rivera, fly critiseert het beheer van Blanco, dien hij verantwoordelyk stelt voor bet fusilleeren der personen, als verdachten te Manila gevangen genomen. Uria keurt voorts het beleid van Rivera af, dien hy verantwoor delijk stelt voor de op de Filippynen heer- schende desorganisatie. De minister van koloniën antwoordt dat de regeering niet verplicht is het onder vorige ministeries gebeurde te ver dedigen. Aan de »Times< wordt uit Singapore ge seind Volgens berichten van de Filippynen worden er herhaaldelyk cpnferentiën gehouden tusschen den Daitscben consul en den Spaan- achen gouverneur. Dit 'geeft voedsel aan ge ruchten, dat Duitschland plannen van inmen ging en bet oog heeft op den So’oarohipel. In de Spaanacbe Kamer verklaart de minister van binnenlandsche zaken geen tijding ontvangen te hebben nopens bet nemen van de Marianne- eilanden (Ladrones) door de Amerikanen. De minister van oorlog verklaart dat er ook geen officieel telegram is over de ontscheping van Amerikanen op Cuba. De Amerikaanscbe luitenants Neville en 3haw, die de Amerikaanscbe voorposten by Caimanera aanvoerden, zyn geheel uitgeput in het kamp teruggekeerd. Zy hadden een man verloren. De posten waren door een over macht omsingeld, maar hielden, onophoudelijk een gedachte bij mij op. «8ta mij toe op te mer ken, myn waardste heer,'' wide ik met deze jongelieden moet men namelyk zeer eerbiedig sp ken «dat ik mij niet weinig over u verwond gij houdt u net do natuurwetenschappen bezig hebt u toch tot op dit oogenblik de daadzaak Ja ontgaan, dat alle vleeschvretende en op buit jacht makende dieren, viervoetige zoowel als vogels, voor de voeding van zichzelf en van hunne jongen zorgen moeten en gij rekent den menseh toch ongetwijfeld tot deze diersoort P* «Natuurlijk, reken ik hom daar onder,* zei ue jougeling met deftigheid, «de mensch is immers over het algemeen niets anders dau een vleeschvretend dier. "Eu een roofdier, voegde ik er bij. «Voorzeker, ook een roofdier,* bevestigde hij. «Voortreffelijk gezegd,* ging ik voort. «Welnu, nu verwonder ik er mij juist over, dat het u ontgaan is, hoe al die dieren in mono gamie leven." De jongeling ontstelde. «Hoe zoo?» ,’t Is immers zeer eenvoudig. Denk maar aan den leeuw, den wolf, den vos, den havik, den valken hoe zou het ook anders mogeiyk zyn? Het valt hun toch reeds met hun beiden moeielijk om hunne jongen op te kweeken.* De jongeling werd naden kend. «In dat geval,* zeide hij vervolgens, «mag hst dier den mensch niet tot een voorbeeld strekken.* Toen noemde ik hem een idealist, waarop gy den jongeling ééns hadt mosten zien hij werd geheel on troostbaar, tot schreiens toe ontroostbaar. Ik moest hem gerust stellen en hem beloven, dat ik hem niet bij zyn kameraden zou aanklagen, want deu bijnaam van een idealiteit te verdienen houden onze heden daagsche jongelieden niet voor zeer eervol. >rj on \en

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1