ITO n, I t B 10. WMEl ES FABRlEffl. K. m ;e±t. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. a No. 7609. Maandag 20 Juni 1898. 37ste Jaargang. I I Ai 'S. rfmarkt. boedel, EUR. Het Leven te Baden. elitf icao Schat FEU1LLE O 5. Buitenlandscli Overzicht. KENNISGEVING. van Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. beslissing nemen. Die ge- 3000 el ENTHOVEN. >dt, treat 103. J. OGIER&Co.. V. J. FORTUIJN RUN: lONDERDAG iur. G van 1 tot S uur Dit No. bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. j. ;i st adres voor t gesloten wagens Gouwe. profbusjes 0. 0.35 toot Neder- 00—. wn eu tande. Tan 98 0/t en iiiii im hi: nu in r Telefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. melk gekoukt rank voor da- theelepela van locolate) Ala j geval van te gebruiken, «mate H. 71. over het voorgevallene by de persboot Dauntless ont- Gouda, don 11 Juni 1898. en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Een Riusische Roman. 36) Eene vreezen cat daar met gekromden om aan t_ mond met een waaier bedekt hield, zagei - f Die zich met het volgend kwartaal aanvangende 1 JULI, op deze courant wenschen te abonneeren, tegen den prijs van f 1.25 binnen- en f 1.70 buiten de stad, ontvangen de vóór dien tijd verschijnende nummers gratis en franco. il. da Echte jen, tesamei. lingen in den iii naam des vervaardigd het wereldbe- ïebr»; Stoll- Telefoon No. 8V. ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. van don Senaat van donzelfden toffers der Zelf- ;ehe:me uitepat- wk tau’s vising. et 27 afb. Prys ,n de verschrik- 3 ondeugd lydt hte leering, die buizend van een jen by hetVer- Neumarkt 34, van het bedrag, in eiken boek- Openbaring en den Talmud verscheidene merkwaar dige gebeurtenissen, van welke er in den regel geen enkele uitkwam, hetgeen hem echter volatrekt niet verhinderde met zijne voorspellingen voort te gaan. Aan de piano plaatste zich vervolgens die origineel, aan wien Potugin zich zoo zeer geërgerd had, en sloeg verstrooid, d’une main distraite, de toetsen aan, terwijl hij achteloos om zich heenzag. Irina zat op de sofa tusschen Vorst Coco en Mevrouw Oh., die, eens om hare schoonheid en haar vernuft vermaard, er thans afschuwelijk uitzag en moeite had om door een reuk van heiligheid haar walgelijk voorkomen nog wat op te flikkeren. Toen Irina Litwinof gewaar werd, bloosde zy, stond op, ging naar hem toe en drukte hem stevig de hand. Zij droeg een zwart kleed van krip, bijna onmerkbaar met goed geboordhare schouders glinsterden als pas gevallen sneeuw en haar bleek gelaat, dat met eeu vluchtigen blos overtogen was, toekende het bewustzijn van schoonheid en niet van schoonheid alleen neen, eene heimelijke, schier overmoedige vreugde sprak uit hare halfgesloten oogen en trilde om lippen eu neusvleugeltjea. Ratmirof trad op Litwinof toe en nadat hy de gebruikelijke begroetingsceremoniën met hem had gewisseld, die intusschen niet van de hem eigene levendigheid vergezeld waren, stelde hij hem aan eenige dames voor: aan de oude ruïne, aan de Ko ningin der wespen, aan Gravin Lise. Zij ontvingen hem vrij genadig. Ofschoon Litwinof niet tot hunne coterie behoorde, zoo was hij toch niet leelijk en zijne nog jeugdige gelaatstrekken, vol uitdrukking, deden de algemeene opmerkzaamheid op hem vesti gen. Toch wist hij die opmerkzaamheid niet voor lang te boeien, omdat hij het verleerd was zich in gezelschap te bewegenhij voelde zich verlegen, niet- op zijn gemak onder do blikken, die op hem gericht werdenvooral was het de sombere Generaal, wiens donkere, onbewegelijke blik lang op hem ge vestigd bleef en scheen te zeggen f «Aha, vrijgeest Is het vischje toch bij ons in den vy’ver gezwom men?" Irina kwam Litwinof te hulp. Door een behondigen staatsgreep gelukte het haar hem in den hoek te dringen, dicht bij de deur, waar ook zy plaats genomen had. Wilde zij hem iets zeggen, dan moest zij zich telkens naar hem toebuigen en was hij alsdan in de gelegenheid om de schoone kromming van haar albasten hals te bewonderen, alsmede om den fijnen geur in te ademen, dien hare lokken van zich geven. De uitdrukking van innige, stille dankbaarheid verdween geen oogenblik v*n haar gelaat; hij kon zich niet verhelen dat die lach, die blik juist dankbaarheid beteekende, en zoo werd het hem ook week o» ’t hart en zoet en vergevings gezind. Tevens scheen zij hem gedurig te willen zeggen «Nu, hoe vindt gij het gezelschap P" Lit winof scheen die vraag vooral duidelijk op Irina’s gelaat te kunnen lezen, als iemand der aanwezigen iets deed of uitsprak wat van weinig smaak getuigde, hetgeen meer dan eens in den avond gebeurde. Eens kon zij zelfs niet nalaten overluid te lachen. Gravin Lise, een zeer bygeloovige dame, die bij zonder vatbaar was voor al wat wonderbaar was, sprak met den blonden spiritist over Home, over draaiende tafels, over harmonica’s die van zelf speel den, en meer dergelijke dingen en eindigde met te vragen of er ook dieren waren, waarop het magne tisme invloed uitoefende. van deze scheen zoo oud te zijn, dat men moest haar te zullen zien ineenzakkenzij o _2__i en aschkleurigen nek, afschuwelijk onT aan te zien, en terwijl zy haar -on hare uit gedoofde oogen smachtend naar Ratmirof; door het gezelschap werd zij als de laatste nog in leven zynde hofdame uit de tijden van Keizerin Katharina bij zonder hooggeacht. De gravin Sch., de koningin der wespen, zat aan het venster, als een herderin gekleed en omring door jonge lieden, onder welke zich door zyn aanmatigend voorkomen, zijn platten schedel en de ziellooze, dierlijke uitdrukking van zijn gelaat, die een Bucharischen Chan of een Romeinschen Heliogabal waardig was, de door zyn rykdom be roemde saletjonker Finikof onderscheidde. Eene andere dame, eveneens een Gravin, die algemeen onder den naam van Lise bekend was, onderhield zich met een bleeken spiritist met lange blonde harennaast haar stond een lang man, eveneens bleek en met lange haren, die gewoon was altyd te lachen en daarby een air van gewicht aan te nemen; hij geloofde ook aan het spiritisme, maar hield zich bovendien nog bezig met waarzeggen en profeteerde overeenkomstig de grondslagen van de I ruciiteu nemen thans vasteren vorm aan. In welingerichte kringen wordt verzekerd, zoo meldt men ons, dat er plan bestaat om zoowel in Spanje ala in Portugal de regeeronde dynas tie te verjagen en do republiek uit te roepen. Dan zou men beide landen willen samen voegen tot óéa Ryk, dat den naam Iberische Repu bliek zou dragen en dat de koloniën zou opgeven. Voor dit plan zoude niet alleen in staat- kund:ge maar ook in militaire kringen zeer veel aanhangers gevonden zyn. En zoodra de gelegenheid gunstig ia, wellicht reeds zeer spoedig, zou bet plan ten uitvoer worden gelegd. Wy deelen dit natuurlijk slechts onder alle voorbehoud mede. en noodigt mitsdien de belanghebbenden, die niet op de nu nog van kracht zijnde kiezerslijst voorkomen, maar als voldoende aan de hierbovou onder A en B vermelde véreischteu, aanspraak kunnen maken om op de nieuwe lijst te worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli ter Gemeente-Secrelarie aangifte te doen, volgens het daarvoor vastgestelde formulier, waarvau exemplaren aldaar kosteloos verkrijgbaar zijn. Gouda, den 18n Juni 1898. Burgemeester voornoemJ, R. L, MARTENS. KAMER van De BURGEMEESTER van Goula doet te weten dat bij Koninklijk besluit van 4 Mei 1896 (Staatsblad No. 76) is vastgesteld een Algemeen Reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken dat art. 6 van dat reglement bepaalt, dat men om kiezer van leden eener Kamer te zijn, zal moeten voldoen aan de beiden volgende veroischte: A. kiezer te zijn van leden van den raad der ge meente, waar de Kamer is gevestigd B. aldaar bestuurder of medebestuurder te zijn en gedurende ten minste twaalf achtereenvolgende maanden geweest te zijn van een bedrijf van handel of nijverheid; dat ingevolge art 30 van dat reglement vóór 15 Juli e.k., moet worden opgemaakt een nieuwe lijst van Kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Gouda, waarop overeenkomstig art. 7 moeten worden gebracht de namen van 1. hen, die op do nu nog van kracht zijnde lijst van kiezers voor de Kamer voorkomen en voldoen aan de hierboven genoemde vereischten, in art. 6 gesteld; hen, die van hunne aanspraak om op die lyst te worden geplaatst sohriftelijk hebben doen blijken Naar aanleiding tan de ministerieele crisis heeft president Faure Brisson, Dnpny, Ribot, Bourgeois en voor de tweede maal Deschanel geraadpleegd. De democratische linkerzijde heeft een motie aangenomen inbond als die door de Kamer gevoteerd is, waarby zij zegt vastbesloten te zyn de demo-' cratische hervormingen te doen slagen en slechts baar vertrouwen te schenken aan een ministerie, dat op een uitsluitend republikein- sche meerderheid stennt. In de Russische pers wordt aangedrongen op bet aanblyven van Hanotaux als minister van buitenlandscbe zaken. Tusschen den nieuwen en ouden Duitscben ryksdag zal waarschynlyk geen wezeulyk ver schil bestaan. Het aantal herstemmingen is zoo groot dat voor het oogenblik een overzicht van het totale resultaat onmogelyk is. Naar bet zich laat aanzien, zullen de rechter- en linkerzy over het geheel ongeveer dezelfde sterkte behoudenalleen zullen aan beide kanten de uiterste elementen agrariërs en socialisten versterkt worden. Het centrum blyft den doorslag geven. De socialisten heb ben al 35 mandat >n en komen in byna 70 districten in herstemming. Ze hebben in den omtrek van Berlijn 2 mandaten zonder her stemming gewonnen. De vermeerdering van hun stemmenaantal in de provincies is aan merkelijk, in Berlyn is het echter stationair gebleven. De socialisten hebben nog maar 2 mandaten verloren, één te Straatsburg en één in Opper-Sileziëde Zuidduitscbe volkspartij, die 12 mandaten bad, beeft er 4 verloren. Haar overige candidaten komen in herstem ming met conservatieven of socialisten. Omtrent Spanje komen zeer onrustbarende berichten tot ons. Reeds berhaaldeljjk werd melding gemaakt van plannen door Carlisten en Republikeinen opgemaakt, om de oorlog met de Vereenigde Staten als aanleiding te nemen, om de dynastie ten val te brengen. «Zulk eeu dier bestaat er zeer zeker," liet Vorst Coco zich uit de verte booten. «Gü kent Milwo- nowski welP Men heeft hem in mijne tegenwoor digheid doen inslapen en begrijp eens hij snorkte zelfs I" «Gy zyt zeer boosaardig, moq prince; ik spreek van wezenlijke dieren, je parle des bêtes." ,/Mais moi aussi je parle d’une béte." HJa, maar er zyn zelfs wezenlyke dieren zooals bv. de kreeft," merkte de spiritist eenigszins geraakt op, «die zeer zenuwachtig zyn en gomakkolijk in cataleptisohen toestand geraken." De Gravin stond verbaasd. «Hoe? kreeften! Is het mogelyk P Dat is buitengewoon interessantIk zou dat gaarne eens willen zien I M’sieur Luschin," voegde zij er vervolgens by, terwyl zij zich tot oen jorfgman wendde, wiens stijf gelaat volkomen op aén nieuw porseleinen poppengezichtje geleek, dat nog niet door kinderen betast is. Hij beroemde er (zich op, dat datzelfde gelaat door het water van den Niagara en van den Nijl in Nubië bevochtigd was gbworden, maar herinnerde zich overigens van zijne reizen weinig en was alleen een liefhebber van Rus- eischo oalembourgs. «M’sieur Luschin, wees zoo goed ons een kreeft te bezorgen." Monsieur Luschin meesmuilde en vroeg onnoozel weg «Moet ik hem levend vertoonen De Gravin begreep natuurlijk zijne aardigheid niet. «Mais oui, een kreeft," herhaalde zij, ,une écre- visse." «Wat? wat? oen kreeft, een kreeftP« mengde Gravin Sch. zich in het gesprek. (Werdt wrvolgd.) Verspreide Berichten. Spanje en de Vereenigde Staten. Da minister van marine ia te Cadix terug gekeerd, na in volle zee instructies aan het reserve-eskader gegeven te hebben. Cervera telegrafeert dat hij levensmiddelen en krygsvoorraad heeft tot den herfst. Een dagbladredacteur beeft een intervieuw gehad met don Times-correspondent te Madrid, die zeide dat de Amerikaansche perslieden en de voorstanders van vrjje zilveraanmunting de Vereenigde Staten tot den ooi log hebben ge dreven, en dat deze het Ijjden der reconcen- trados verergert. Zonder twyfel willen de Vereenigde Staten Cuba inlyven. Volgens een telegram van de persboot Dauntless, is het bombardemeu t bij Santiago Donderdagochtend voor de derde maal hervat. Het duurde een uur. Het bombardement was gericht tegen de batteryen ten westen en ten oosten van den ingang der baaide westelyke batterijen zyn bijna geheel vernield. Men ge- ooft dat de Spanjaarden zware verliezen ge leden hebben geen Amerikaan werd getroffen; de Spaansche kanonnen zyn tot zwygen ge bracht. Bij tondel heden Santiago zyn van vangen. Sampson’s vloot stoomde gisteren tot op 3000 el van den wal, de vloot was toen de aanval begon, in den vorm van een halve maan opgesteld. Vooral van de schepen in het midden werd heftig geschoten. By den aan vang van bet bombardement schoot de kruiser Vesuvius driemaal u:t zyn dynamietkanon elke granaat was met 250 pond schietkatoen ge laden. De schoten waren over de forten heen gericht ten einde de Spaansche torpedojagers die dieper in de baai lagen, te vernielen, maar het is niet bekend of dit doel bereikt werd. De derde granaat sloeg een groot gat in den grond op Cayo Smith, het kleine eiland midden in bet vaarwater van de baai. Op de Ame- rikaansebe oorlogsschepen werd aanhoudend en snel geschoten, naar schatting zyn meer dan 5000 kogels afgevuurd. De Amerikaansche schepen werden geen enkele maal getroffen, ook werd niemand geraakt door het vuur van de Spaansche batteryen. Op het fort Morro werd niet geschoten omdat men aanneemt dat luitenant Hobson en de bemanning van do Merrimac daar nog opgesloten zyn. Alle vy- andelyke kanonnen zijn door het Amerikaansche geschut tot zwygen gebracht. De correspondent van de World te Washing ton zegt dat de werkzaamheid der Spanjaarden by Santiago grooteren indruk gemaakt heeft op de Amerikanen, dan nit de telegrammen zon blykenmen ziet nn in dat het noodig zal zyn, generaal Shafter een sterker troepen macht meê te geven. Het departement van oorlog moet bevolen hebben, dadel yk nog 4000 man in te schepen. Uit Manila seint men van den 5en dezer De toestand verergert voor de Spanjaarden. Er is groote schaarsehte aan levensmiddelen. De autoriteiten geven toe, dat de opstande lingen overal winnen. Zy schieten nu in Manila. De kanonneerbooten, die naar de Lagunen waren uitgezonden om levensmiddelen te zoeken, zyn teruggekeerd met de boodschap dat het bun geheel mislukt is. Alle steden in de Lagunen zjjn de Spanjaarden vyandig ge zind. De bezettingen zyn er waarscbjjnlyk over de kling gejaagd. Van nu af aan is het onmogelyk Manila van levensmiddelen te voor zien. In de vorige week zyn alle bezettingen in de provincie tegelykertyd overweldigd een paar gaven zich over, de meerderheid bood wederstand, alle werden vermoord. De op standelingen nit het Noorden en nit bet Zuiden hebben zich by Pasig, aan de Pasig, met el kaar vereenigd. De Spanjaarden zyn overal machteloos gebleken, niettegenstaande de sol daten dapper zyn en bet land gemakkelyk te verdedigen is. Maar de Spaansche officieren zyn ten eenemale voor bun taak onbekwaam. Bovendien zyn de soldaten slecht gevoed, en vele ongeoefend. Geheele compagniën hadden Da Oostenryksche en de Hongaarsche Quo- tendèputaties zyn tegen 25 Juni weder te Weenen bijeengeroepen. Men hoopt dan, als geen overeenstemming kan worden verkregen, de beide standpunten nader tot elkander te brengen, zoodat het den Regeeringen mogelyk zal worden een overeenkomst [te ontwerpen. Op den grondslag van deze overeenkomst zou dan de Keizer een beslissing nemen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Goada brengen ter openbare keVinis dat afschrift van het proces-verbaal betreffende Wie stemming ter verkie zing van drie leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, is aangeplall in den Korten Groenen- daal, alsmede dat gelijk afschrift op de Secretarie der gemeente voor een iedel ter inzage is nederge- legd, alwapr daarvan inzage Ncan worden genomen op lederen werkdag van des morgens 10 tot des na middags 1; uur. 1, UÜU LX <IUU Burgemeester 8 en 1X- im L r rer- M»n

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1