K' 3rij. 'TER STEK, voor Gouda en Omstreken, Nieuws- en Advertentieblad Dnisdag St Juni 1898. No. 7610. 37ste Jaargang. IS. ?n. »ring. 1 FEUILLETON. •1 40. i 1 Het Leven te Baden. KENNISGEVING. AAG &Co. Buitenlaiulscli Overzicht. j 1 I I in van onze Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ms regent dagelijks, awa^|!yM_ I '1 zijne chun- i {Wordt trvolffd.) nommer SI. BELGIE. ikt de aller- roemde Sn- xtract ELZEL 70 Cts. en Een Russische Roman. Co., P8, Gouda. Veental, da. trdrecht. Boskoop. eater. raddinnvêsn fioi' it/fxliiïl Die zich met het volgend kwartaal aan vangende 1 JULI, op deze courant wenschen te abonneeren, tegen den prijs van f 1.25 binnen- en f 1.70 buiten de stad, ontvangen de vóór dien tijd verschijnende nummers gratis en franco. De BURGEMEESTER van Go.da, brsnEt bij done ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rot terdam op den 17 Juni 1898 executoir eyn verklaard: Twee Kohieren der Porsoneele Belasting, dienst 1898, Nrs. 1 en 2. Dat voormelde Kohieren ter invordering zijn ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen wel ken de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 20 Juni 1898. Do Burgemeester voornoomd, R. L. MARTENS. Telefoon No. 69 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 60UB8CHE 01II1 NT. Telefoon No. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De heer Ribot heeft, in een audiëntie bij president Fanre, verklaard de opdracht tot het vormen van een kabinet neer te leggen. Do president heeft toen Sarrien hetzelfde mandaat gegeven, dat hy echter tot heden in bedenking heeft genomen. In de Italiaansche Kamer verklaarde Di Rudini, dat bet ministerie zyn ontslag heeft aangeboden met het oog op den parlementairen toestand, ten einde niet te anticipeeren op de ernstige vraagstukken van openbare orde, welke behandeld moeten worden. De koning behoudt zich tyne beslissing voor. Di Rudini verzocht der Kamer dringend om de zitting te schorsen, met de by voeging, dit de president de Kamer immers zal kun- Santiago afgewonden telegrammen er in den vroegen ochtend van schermutseling heeft plaatsgehad het schip^Yankee in gevecht van Cienfuegos. Een Spaanscbe Fabriek V!’D hnge, >n *9«, an. De suikerconferentie te Brussel heeft in hare vergadering van eergisteren onder anderen beslist op 22 dezer weder byeen te komen om te beraadslagen over een voorstel van de Neder- landscbe afgevaardigde strekkende om de premies- geleidelijk af te schaffen, ingeval de conferentie het eens wordt. »Merci, merci,* mompelde de gravin. wAllons, allons, monsieur Fox, montrez- nous <?a." De bediende plaatste den schotel op een ronde tafel. Onder do gasten openbaarde zich een kleine opschudding; sommigen staken hun hoofd vooruit; alleen de generaals aan de speeltafel bewaarden hunne plechtige houding. De haren van den spiritist rezen overeind, hij keek donker voor zich heen en, begon terwijl hij de tafel naderde, met zijne handen in de lucht te slaan. De kreeft kroop achteruit en hief zijn scharen in de hoogte. De spiritist herhaalde zijne bewegingen bij kortere tusschenpoozen, maar de kreeft bewoog zich evenals vroeger. «Mais que doit elle done faire?* vroeg de Gravin. »EUe doit raster immobile et se dresser sur sa quioü,* antwoordde de heer Fox met een sterk Amerikaansch accent, terwyl hij zijne handen kramp achtig over den schotel zwaaide. Het magnetisme had echter geeno uitwerking en de kreeft hield niet op zich te bewegen. De Gravin zocht den spiritist te troosten met de opmerking, dat zelfs Monsieur Home wel eens ongelukkig was geweest. Vorst Coco bevestigde zulks. De kenner van de Openbaring en van den Talmud naderde stil de tafel en be proefde zyn geluk met den kreeft, doch eveneens vergeefs. Men riep ten laatste de bediende en be val hem den kreeft weder weg te brengen, wat hij evenals straks al meesmuilend verrichtte; toen hy de deur uit was, hoorde men hem luid lachen. Doch in de keuken schudden de gemoedelijke Schwa- ben van lachen orer die komieke Russen.* De origiueele Rus, die onder de proefnemingen met den kreeft niet epgehouden had op de piano accoorden aan te slaan, speelde zijn geliefkoosde wals en mocht zich over de meest vleiende goedkeuring verheugen. Zijne lauweren lieten Graaf Ch., «dien onvergelijkelyken dilettant" geen rust, voordat hij ook een chansonnette van eigen compositie had voor gedragen, die overigens geheel aan Ottenbach ontleend was. ^Charmant! Charmant!" klonk het uit ieders mond. Irina boog zich naar Litwinof heen en om hare lippen zweefde weder die geheimzinnige, spot tende uitdrukking. Eenige minuten later openbaarde deze zich nog duidelyker, ja zij nam zelfs een tint van leedvermaak aan, toen Vorst Coco, die repre sentant en verdediger van de belangen des adels, zijne inzichten in een gesprek met den spiritist be gon te ontwikkelen en natuurlyk zijne beroemde stelling over de vernietiging van het begrip van eigendom in Rusland op bet tapijt bracht, bij welke gelegenheid de democraten het niet weinig moesten ontgelden. Het Awerikaansche bloed van den spi ritist begon hierbij te koken en hij maakte zich legen den Graaf atrydvaardig. Zooals gewoonlijk begon deze uit volle keel te schreeuwen en in plaats van grouden bij te.-brengen herhaalde hij onophou delijk //c’est absurde 1 cola n’a pas le sens commun I* De kapitalist Finikof begon met grofheden om zich heen te werpen, zonder er veel op te letten, ot zij oen Vorst of een Graaf troffen; de Talmudist piepte, Gravin Sch. schreeuwde. Er ontstond ten laatste een even verward geruisch als bij Gubaref, behalve dat hier bier en tabaksrook ontbraken en dat men hier niet zulke plompe gedaanten zag. Ratmirof gaf zich alle moeite om de rust te herstellen, want de generaals toonden zich ontevreden on Boris riep onrustig uit#oncore cette satanée politique I* Doch het was vergeefs. Een der aanwezige staats- 87) De afwezigheid van M’sieur Verdier had haar ontstemdzij kon niet begrijpen, waarom Irina dat pronkjuweel van een Franschman niet bij zich ge- noodigd had. De ruïne, die niets moer begresp bovendien was zy doof schudde slechts met het ,Oui, oui, vous alloz voir. M’sieur Luschin, ik verzoek u De jonge reiziger maakte een buiging, verdween en kwam spoedig weder terug. Een bediende volgde hem en droeg met een lach over zyn geheele gelaat een schotel met een grooten, zwarten kreeft binnen. yVolei Madame," riep Luschin, #nu kan de dans met den kreeft een aanvang nemen. Ha, ha, ha I* De Rus lacht gewoonlyk zelf het eerst over zijne aardigheid. fHo, ho, ho I* liet Vorst Coco zich als patriot an beschermer van alle vaderlandsche produkten hooren. Wy verzoeken den lezer zich noch te verwonde ren noch boos te worden wie kan er voor instaan, dat hij zelf niet eenmaal, terwijl hij in het parterre ran het Alexander-theater zat en door zulk oen atmospheer omgeven was, om den slechtsten calem- hourg gewhaterd heeft. De Weener correspondent van de Indép. seint, dat de onlusten in Gallicië van veel ernstiger beteekenis zyn dan men eerst wel dacht- In 32 verschillende plaatsen zyn de huizen van Joden en Polen geplunderd. Verscheiden dooden en gewonden zyn er geval len. Te Fritzak, in het district Stryzow, zijn by een botsing met de gewapende macht, die de joodsche eigendommen verdedigde, zes boeren gedood en vijf ernstig gewond. Een gendarme werd licht gekwetst. De berichten van deze ongeregeldheden hebben te Weenen een diepen indruk gemaakt. Graaf Than heeft in alleryl een ministerraad bijeen geroepen, ten einde te beraadslagen over maat reten om de uitbreiding der onlusten tegen te gaan. Te Praag wordt voorts een groote opwin ding geconstateerd. De Czechen schynen een aanval voor te bereiden op de buizen van de Joden en Duitscbers tegen den dag, dat het feest van bun nationalen held, Palackey, den vader der Czechenzal gevierd worden. Geruststellende verzekeringen van de politie autoriteiten hebben de vrees voor ongeregeld heden maar gedeeltelyk kunnen wegnemen. dienaars beproefde lo resumé de la question en pou do mots te geven, muur leed eonc nederlaag, terwijl Irina da strijdenden in stilte nog meer tegen elkan der opzette en zich daarop met een hoofdknik tot Litwinof wondde. Deze zat a's betoovord op zijne plaats en hoorde niets. Hij wachtte slechts op oen blik uit die schoons, groote oogen, op den aanblik van het bleeke, toodore, en tegelyk’boosaardige en betooverendo gelaat. De goheelo strijd eindigde oindelyk daarmede, dat de dames de handen ineen sloegen en om het staken van den twist verzochten. Ratmirof verzocht den /dilettant* om zyne chun- sor.nette nog eens voor te dragen en het origineele genie speelde nogmaals zyn wals. Litwinof bleef tot na middernacht en ging later dan de anderen heen. Het gesprek had des avonds over een menigte van onderworpen geloopen, waarbij alles wat maar eenigermate interessant was zoo zorg vuldig mogelyk werd vermeden. Ook de generaals mengden zich, nadat hun partijtje was afgeloopen, deftig in het gesprek en de invloed dezer staatslieden, werd dadelyk merkbaar. Het gesprek werd gebracht op de aangelegenheden en vermaardheden van Parijs, met wier namen en talenten allen nauwkeurig schenen bekend te zynmen sprak over het laatste stuk van Sardou, over About, over Patti in do »Traviata.« De sombere Generaal vertelde, dat hij eens op de vraagqu’est ce que l’amour P geant woord had une oolique remontéo au coeur, en begon daarop zelf luidkeels te lachen. De ruïne gaf hem daarvoor met haar waaier een tik op de hand, bij welke beweging haar een stuk wit blanketsel van het voorhoofd viel. nen bijeenroepen wanneer hy zulks noodig zal achten. De voorstellen van Di Rudini werden aan genomen en de zitting werd opgeheven. In den Senaat werd door Di Rudini een gelyke verklaring afgelegd als in de Kamer. De Senaat verdaagde daarop zyn zitting. Alle bladen zyn het erover eens dat de toestand ernstig ir. In alle politieke kringen heerseben opgewondenheid en verwarring. V Volgens berichten nit Weenen hebben de Duitscbe grondbezitters een vergadering gehou* den, welke ook door den minister dr. Bürn- reither werd bijgewoond. De vertegenwoordigers der partij verklaarden mot nadruk, dat de stremming van den parlementairen arbeid het voortbestaan van de economische overeenkomst met Hongarye, en dus de eenheid en de macht der monarchie ernstig in gevaar brengt. De oplossing van de crisis kan slechts worden ge vonden binnen de perken der bestaande grond wet. De regeering moet de Dnitschers zoover te gemoet komen, dat dezen weder gaan mee doen aan bet bestuur van bet Ryk, m. a. w. de taal verordeningen moeten worden opgeheven. Van de Regeering wordt verlangd, dat zy ten laatste met overwegen zal ophouden en tot een flink initiatief zal overgaan. Volgens de Duitscbe bladen keurde Minister Barnreither de motie goed. comité te New York protesteert Maximo Gomez tegen de gewapende tusschenkomst. De correspondent van de World te Was hington meldt dat Sampsoq Vrijdagnacht aan het ministerie van oorlog geseind heeft, om met aandrang te vragen wanneer bet landingsleger zou komen. Hy beschreef den toestand by Santiago als hacbelyk, en zeide dat de stad dadelyk moest veroverd worden. Men zegt dat generaal Miles zich niet langer verzet tegen een spoedigen inval in bet westen van Cubs; iutueseben is men in militaire kringen overtuigd, dat Miles tengevolge van zyn langdurigen tegenstand en zyn oneenigheid met Algar vervangen zal worden, of dat hem anders slechts in naam bet opperbevel over het leger zal worden toevertrouwd. Volgens den correspondent van de Herald te Washington zal de minister van marine, nn Hovina toevoer krygt vermoedelijk van de omliggende eilanden, dadelyk maatregelen nemen om de blokkade te versterken. Do batterijen van Portorico hebben de Ame- rikaansche oorlogsschepen gedwongen terug te trekken. De opstandelingen hebben een algemeeuen aanval gedaan. De Spanjaarden hadden ver nomen dat de opstandelingen zouden trachten bet kruitmagazijn te Malute en Santa Mesa te veroveren. Zy trokken hun macht byeen om die punten te beschermen, maar onderwjjl maakte de vyand zich meester van de noorde lijke voorsteden Malabon en Gabocan. De Duitscbers stelden scbout-by-nacht Dewey voor, do gewonde Spanjaarden aanboord van bun oorlogsschepen te nemen, maar Dewey wilde dat niet toestaau. Berichten uit Hongkong melden dat de aartsbisschop van Manila, alvorens naar Hong kong te vluchten, verteld heeft van een bezoek uit den hemel, waarby bem medegedeeld werd dat de Amerikaaneohe zwijnen uit do Filippijnen verdreven zouden worden, en de Spanjaarden ten slotte zoudey overwinnen. De Times verneemt uit Hongkong dat het gezin van den gouverneur-generaal van Manila gevangen genomen is door de opstandelingen, die ’’liun 3000 gevangenen menschlievend be handelen. De Times verneemt uit New York dat do groote landing op Cuba beslist uitgesteld is tot het najaar. Aan een lunob met den Spaanschen geno- ralen staf beeft de commandant van het Duitscbe oorlogsschip Irene gezegd dat de Amerikanen nooit de Filippijnen zullen inly ven zoolang Wilhelm II keizer is. Duitsohland. Er zyn weder zeer ongunstige berichten Verspreide Berichten. Spanje en de Vereenlgde Staten. Een regeeringstelegram uit Santiago meldt, dat Donderdag een Amerikaansch pantsersebip en een jacht het vuur op Punta Cabrera open den en oen landing beproefden welke echter door de kolonne van Aldea werd afgeslagen. Volgens particuliere telegrammen komt gele koorts voor onder de Amerikanen die bij Guantanamo geland zyn. Eenige gevallen zoodon ook- geconstateerd zyn op schepen van het eskader voor Santiago. De hitte is afmattend; het regent dagelijks, en het drassig terrein hpmoeielykt alle militaire operaties in de buurt van Santiago. De van melden, dat Vrydag een tnssenen Spaansche infanterie in een blokhuis en twee Amenkaanscbe stoomsloepen, die een verkenningstocht maakten. Een sloep werd tienmaal getroffen niemand werd gedood of gewond. De schepen Texas en Vixen openden eindelijk bet vuur, waarop de Spanjaarden zich terugtrokken. Maandag was met de forten granaat ontplofte op de Yankeeeen man werd zwaar gekwetst. Uit Madrid meldt menHet is onjuist dat Manila zich beeft overgegeven en generaal Augusti beeft het opperbevel niet neergelegd. Het gerucht loopt dat het eskader van Ca mara naar Boston koers zou zetten om eenige Amerikaansche havens te bombardeeren volgens anderen zou het echter naar de Filippijnen gaan. Nieuwe lichtingen zullen onverwyld onder de wapens geroepen worden. Van overheidswege wordt van Cuba geseind dat men geen landing van de Amerikanen vreest, want de regen en de koorts zullen het bun onmogelyk maken aanvallend op te treden. De algemeene opinie is dat da oorlog lang zal duren. Een Spaansche kanonneerboot heeft de haven van Havana verlaten om de Amerikanen mede te deelen dat Blanco weigert de krijgsgevan genen van de Merrimac uit te leveren. De Spaanscbe dagbladen nemen bet artikel van de Pais over, waarin het bericht bevestigd wordt dat ernstige oneenigheid heerscht onder de aanvoerders der opstandelingen. Velen wenschen onzijdig te blyven, anderen zouden de Amerikanen willen bestrijden. De gewa pende tusschenkomst van de Vereenigde Staten stuit de meeste aanvoerders tegen de borst en valt ook weinig in den smaak van het gros der opstandelingen. In een brief aan het S

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1