erij. ISTEN, HNG. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 7611. i i laar. Bultenlandsch Overzicht. erlng. FEUILLETON. [en, i te Gouda. merken van nde 1898. Iron, dam. Het Leven te Baden. - i Woensdag 22 Juni 1898. 1 37ste Jaargang. V M Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ITHOVEN. i Verspreide Berichten. e C 35. EREN. LDEN van den j Gouda zullen lormiddags ten OGIER&Co., FORTUIJN in nieuwe Izuurverlies 9 Inhoud i den Architect mïnp ode n. Een Russische Roman. giiiinhl uniuvr. Telefoon No. 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. P - en fande- n OS en Die zich met het volgend kwartaal aanvangende 1 JULI, op deze courant wenschen te abonneeren, tegen den prijs van f 1.25 binnen- en f 1.70 buiten de stad, ontvangen de vóór dien tijd verschijnende nummers gratis en franco. Do Generaal lachte. „Hij bewaart altijd hot stilzwijgen, misschien vreest hij zich te compromittooren." Ook Irina lachte, maar op oen andere wijze dan haar generaal. »’t Is beter te zwijgen dan, zooals zokore lieden, alleen te babbelen.* „Alt rapé mompelde Ratmirof met gomaakton ootmoed. „Doch zonder gekscheren, bij ziot er zeer interessant uit. Ja.* Do generaal wierp zijn hoofd in den nek en bokeok zijn eigen snorbaard. „Hy schijnt, meen ik, een republikein te zijn van het caliber van uw anderen vriend, don hoor Potugindie is ook zulk oon wysgoor, wiens wijs heid men in zijn zwijgen moet zoeken.* Irina’s wenkbrauwen trokken zich langzaam boven hare wijd geopende, heldere oogen samen, torn ijl hare lippon vaster op elkander sloten on zich plooi den tot oon uitdrukking van verachting. „Waarom zegt gij dat, Valeriaan Wladimirowitch?" vroeg zij met schijnbare deelneming. „Waarom ver schiet gij nutteloos uw kruid? Wij zyn immers niet in Rusland on niemand hoort u?" Ratmirof had meer dan genoog, hij was onthutst. „Dat is niet alleen mijn gevoelen,zeide hij zoor geërgerd, „maar oek de andoren zijn van oordeel dat Mijnheer veel overeenkomst heeft met oon Car bonaro.* „Inderdaad, wie zijn dan die andoren?* „Nu bijv. Boris.* „Wat? ook die vond het noodig ziju gevoelen te zeggen?* Irina haalde de schouders op en deed alsof haar ^n rilling ovtf de leden ging. Hogen onder Garcia zullen hun halp daarbij ▼erleenen. Na den aanval op Santiago zullen de voornaamste punten in het oosten van Cuba bezet worden, en dan zal dadelijk een inval gedaan worden op Portorico, mot 20,000 man onder bevel van generaal Miles. De raad van obrlog is overtuigd dat 200,000 man noodig zullen zyn voor den groeten inval op Cuba. De President wil nog 100,000 vrijwilligere oproepen. Joseph Reinach ia Zaterdag voor den rap» porteur van den tuchtraad verschenen wegens ernstig vergryp tegen de discipline.Hy heeft verzocht dat by het onderzoek als getuigen zullen worden gedagvaard de generaals Saus sier en Brngère, Hanotani, Ranc, overste Picquart, de rechter Bertules, overste du Paty de Clam on de hoofd redacteur van de National Review, Maxse. Hg heeft tevena ontkend de schrijver van bet artikel in de National Review te zyn, waaruit hij de gewraakte zinsneden had over genomen. De auteur van dat artikel is, naar bij meedeelde, de leeraar aan de Oxfordsche universiteit, Conybeare, een zwager van Max Müller. De oud-miniater Sarrien ontving van den president der Fransche Republiek de officieele opdracht een Kabinet samen te stellen. De heer Sarrien beeft die opdracht aangenomen. Volgens Le Temps tracht de heer Sarrien een vergelijk te treffen tusschen de radicalen en liberalen, en wel door slechts voor het eerste jaar een programma op te stellen, waarin slechts enkele hervormingen zijn opgenomen. De herziening der Grondwet zou dan worden verdaagd, en op het programma voorkomen belastinghervorming, werkliedenpensioen, en agrarische regelingen. Er zou een inkomsten belasting in den trant der Engekche worden voorgesteld, dus met splitsing naar de bronnen van inkomst, Waarbij enkel voor inkomsten die niet nit uiterlyke teekenen kunnen wor den afgeleid, aangifte zou worden verlangd. Voorts zal dan de successie-belasting worden herzien. Feanxkijk. Het agentschap Havas publiceert de volgende nota >Een ochtendblad beweert dat de minister van oorlog de in bet proces Zola gedagvaarde militaire getuigen sou hebben uitgenoodigd ter zitting te Versailles in civiel te verschynen. >Wy zyn gemachtigd t» verklaren dat integendeel, ondanks het verzoek tot hem ge richt om zekere officieren te machtigen in civiel te verschynen, de minister van oorlog geweigerd heeft en gelast dat allen in uniform zullen opkomen. deze hoofden, deze zielen bezig on zoo had het niet alleen dien avond plaats, niot slechts als men in gezelschap was, noen, maar zelfs te huis, iederen dag on ieder uur, en vervulde het al de diepte en den omvahg van hun bestaan. En welk oon gemis van edelo gevoelens aan alle kanton I Welk eeno oukunde omtrent alles, wat waarde en bekoorlijkheid aan hot menschelijk leven bijzet I Irina drukte Litwinof bij hot afscheid op nieuw met warmte do hand en fluisterde beteckenisvol „Nu, zijt gij tevreden? Hebt gij u overtuigd? Niet waar, ’twas fraai?* Hij antwoordde haar niet, maar maakte zwijgend een diepe buiging. Nadat zij mot haar man alleen gebleven was, wilde zij naar haar slaapvertrek gaan. Hij hield haar tegey. „Je vous ai beaucoup admire ce soir, Madame,* zeide hij, terwijl hij eone sigaretlo aanstak en tegen den schoorsteen leunde, „vous vous ftos parfaitomont moquéo de nous tous.« „Pas plus oetto foi quo les autres,* antwoordde zij koel. „Hoe meent gij dat?* vroeg Ratmirof. „Zooals gij wilt.* „Hml o’est clair." Ratmirof schudde mot den langen nagel van zijn pink de asch van zijne sigarotte. »A propos 1 Uw nieuwe bekende hoe heet hij ook? mijnheer Litwinof heeft zeker den naam van oon zeor ver standig man te zyn?* Bij het hooren van den naam van Litwinof keerde Irina zich schielijk om. „Wat wilt gij daarmede zeggen?* BELGIS. Eergisteren heeft do Koning den eersten steen gelegd voor de zeohavenwerken van Ostende. De stad was in feestdos er werden optochten gehouden eu redevoeringen. Oostinj»jx.Honoar/ju. In Oostenrijk en Tirol is het in ’teind der vorige week zeer guur geweest. Woensdag en Donderdag vielen uren lang zware regen buien en daarop volgde in do bergstreken sneeuw. Te Gastein o. a. sneeuwde het Donderdagochtend vyf uur achtereen en daalde de thermometer tot 2j graad Celsius ouder nul. Tuukdk. Aan de Montenogrynscho grenzen is alweer door Christenen en Muzelmannen gevochten. 88) De ex-basbleu roerde hot vraagstuk van de Ru- menisohe vorstendommen aan on betoogde de nood zakelijkheid eoner orthodoxe propaganda in de lan den over de Donau, doch vond geen sympathie en zweeg dus. Het meest werd er over Home gesproken. De Koningin der wespen vertelde, hoe zij eens vreemde handen aan haar lichaam had gevoeld on een daar van haar een ring aan dea vinger had gestoken. Irina mocht waarlyk zegevieren. Want al had Lit winof aan het gezelschap meer aandacht geschonken dan hij deed, zoo zou hij toch geen enkel oprecht gemeend woord, geen enkel degelijk denkbeeld, geen enkel feit uit dit gebabbel zonder samenhang of le ven, mede naar huis genomen hebben. Geen op rechte geestdrift bracht de sprekers aan het schreeuwen, en geen edele hartstocht maakte hen bitter in het berispen. Bij hun schijnbaar zuchten over het lot van hun vaderland, jammerden zij alleen over na doelen, door hen zelf ondervonden, en tandenknar send spraken zy namen uit, die het nageslacht in dankbaar aandenken zal houden. En indien men nog onder al dat puin en vuil eene enkele gezonde, frissebe en ware uitdrukking had aangetroffen 1 Welke verouderde en nuttelooze dingen, onbedui dende twistpunten en gemeene kwinkslagen hielden Spanje en de Vereenigde Staten. By verschillende pogingen om een geschikt He bericht van den correspondent van den Tempste Madrid, Jnidt aldus De capitulatie van Manila is elk oogenblik te verwachten, ofschoon de ministers het tegen deel verzekeren, en de laatste berichten nog spreken van tegenstand tot het uiterste. De minister van marine zegt echter dat hij het ontslag van den gouverneur waarschijnlijk acht. Mocht generaal Augosti inderdaad zyn Ambt overdragen aan generaal Jandenes, dan zou hij een uitval doen met een troepenmacht, sterk genoeg om zich elders te verschansen. Men beweert dat de residentie dan naar Ilo-Jlo, op het eiland Panay, overgebraebt zou worden. Aan de Spaansche consuls te Honkong Sjanhai en Singapore is hst gegeven, tot eiken prys snelle middelen van gemeenschap te or- ganiaeeren met het gedeelte archipel dat nog in de macht is van de Spanjaarden. De Spaansche vloot van Cadix is vertrokken maar niemand weet waarheen. Is zy op weg naar „Ook die ja, ook die bok die I Sta mij toe, u te zoggen Irina Puwlowna dat gij zoor slecht geluimd zijt. Gij zijt boos, cn wie boos is „Ik boos zijn I Waarom „Ik weet het nietmisschien heeft u onnongonaam aangedaan wat ik over Ratmirof bleef steken. „Over?* herbaalde Irina vragend. „O ga toch voort, doch zonder ironie, als ik u verzoeken mag. Ik Ben vermoeid en verlang zeer naar rust.* Zij nam den kandelaar van do tafel. „Nu? over?» „Wel over denzelfden mijnheer Litwinof. Daar het thans aan geen twijfel moor ondorhovig is, dat gij veel belang in hem stelt.* Irina hief den arm op, waarmede zij don kandelaar vast hield; hot Jicht viel voluit op hot gelaat van haar man. Zy zag bom eon geruimon poos mot groote oogen, oplettend, ju bijkans nieuwsgierig aan en barstte daarop plotseling in een hard gelach uit. „Wat scheelt u?« vroeg Ratmirof gekrenkt. Irina hield niet op met lachen. //Nog eens: waarom lacht gij?" herhaalde hij on stampte mot den voet. Hij gevoelde zich gekrenkt, gekwetst cn tegelijk verstrikt on gekweld door de wonderlijke schoonheid dezer vrouw, die daar zoo rustig en vermetel voor hem stond. Geen enkele van hare bekoorlijkheden ontging hem, zelfs niet de rozentoode gloed der nagels aan de vingers, die den zweren bronzen kandelaar stevig omkneld hiel den en dat alles griefde hem nog meer. Irina lachte nog altijd. (ffortH vervolgd.) punt voor de ontscheping van de Amerikaansche troepen te vinden, is gebleken dat do kust te Santiago, over een afstand van vyftien myl door de Spanjaarden bewaakt wordt. Ofschoon dit de ontscheping niet zal beletten, kan het aanmerkelyke vertraging veroorzaken de geheele om trok zal beschoten en van vjjanden gezuiverd moeten worden voordat de ontscheping veilig kan plaats hebben. Tegen het huis van den Spaanschen consul te St. Thomas zyn Zaterdagnacht steenen ge worpen, omdat de consul bewerkt bad dat de drukkers san nieuwe krijgsliederen, aan Ame- rikaansche bladen ontleend, in hechtenis werden genomen. De ruiten werden iogeworpen, en eindelijk vertoonde de consul zich met een geladen geweer, waarop de menigte uiteengng. De consul heeft oen aanzienlijke belooning uit geloofd voor het arresteeren van do daders. Naar de Herald uit Santiago verneemt is Sampson met zekerheid te weten gekomen dat twee gevangenen van de Merrimac naar het uitriue-bospitaal overgebraebt zyn, eu alle andere zich te Santiago bevinden. Hy heeft toen dadelijk bet bevel ingetrokken, dat niet geschoten mocht worden op het fort Morro. Het departement van marine te Washington zal een onderzoek instellen naar de ontvangst die aan boord van de Marblehead bereid is aan den Cubaanschen generaal Perez, en naar het salbeeren van de Cubnansche vlag. Dergelyke handelingen zyn in stryd met de maritieme «oorschriften volgens welke geen eeresalnut mag bewezen worden aan een niet formeel door de Unie erkende natie. De Cubaansche opstande lingen werken slechts individueel met de Ame rikanen samen. Het Spaansche gezantschap spreekt beslist het daar ontvangen bericht tegen, dat Sagasta ver moord zon zijn. De Times verneemt dat 1200 vluchtelingen meerendeels Cbineezen, uit Manila te Hong kong zyn aangekomen. Zij zeggen dat de opstandelingen Manila beheerschen, maar Dewey verlangt dat de Spanjaarden zich zullen óver- geven aan de Amerikanen. De Daily Telegraph verneemt uit Hongkong van gisteren, dat de Britvche kruiser Bonaven ture dien ochtend naar Manila vertrokken is, en een ander Engelsch oorlogsschip heden zon de Philippynen, dan zal natuurlijk weldra blijken dat zij hier of daar in de Middellandscbe Zee gezien is. Maar de meeningen zyn zeer ver deeld. En al is het eskader misschien om den vijand op een dwaalspoor te brengen, eerst in oostelyke richting uitgezeild, onmogelijk is het niet, dat het later, byv. ’s nachts, is orage- draaid en den Atlantiocben oceaan ingestoomd* Dan zou bet naar de Canansche eilanden on derweg zyn. Deze zou het bij een mogelijken aanval van Amerikaansche zyde hebben te verdedigen. President Mc. Kinley, zoo wordt verteld, zon overtuigd zyn, dat de Spanjaarden niet om vrede zullen vragen, voordat zij ook dicht bij huis klop gehad hebben. Daarom zon hij wenschen dat een Amerikaansche vloot de Spaansche kusten ging bestoken. De Duitsche »Reichsanzeiger« deelt mede; In de toespraak, door den keizer 16 Juni in den >Lustgarten« te Potsdam gebonden tegen de verzamelde regimenten der garde, zeide de keizer, dat hij het leger als de gewichtigste erfenis beschouwde hem door zyn grootvader en vader nagelaten. Hij herinnerde aan bet jaar 1888, en zeideNooit verloor een leger in den loop van één enkel jaar twee zulke groote, met lauweren en roem bekroonde le gerbevelhebbers, die tevens de opperste aan voerders waren. De keizer ging voort «Met zware zorgen nam ik de kroon over overal werd aan mij getwijfeldoveral stootte ik op verkeerde be oordelingen. Slechts één lichaam geloofde in mijhet legersteunende op dat leger en vol vertrouwen op onzen ouden God, nam ik mijn moeilijke taak op, wel wetend, dat het leger de grootste steun van het land, de voornaamste znil van den Pruisiachen troon is.» Daarna sprak de keizer oen gelukwensch en een woord van dank tot het leger. «Ik heb de vaste overtuiging», zeide hg, «dat in de laatste tien jaren het leger niet is afgedaald van de hoogte, waarop het door bet voorge slacht is geplaatst. Ik spreek hierby den wensch nit, dat trouw zal worden voortge werkt, om die positie te blyven innemen, en dat de hoofdzuilen van het leger steeds on verminderd znllen blyven bestaan, namelyk dapperheid, eergevoel en onvoorwaardelgke, jjzeren, blinde gehoorzaamheid.* Telefoon No. 69 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. gisteren, dat de Britvche kruiser Bonaven- ander Engelsch oorlogsschip heden ten. lit Washington wordt van den 18en aan de Daily Mail gemeld dat in de conferentie, dien avond op het Witte Huis gehouden, be sloten is, Shafter’s strijdmacht te versterken met 10,000 man. Men gelooft dat Shafter zyn expeditie zal ontschepen te Baiqniri, acht mijlen ten oosten van Santiago. De ontsche ping zal twaalf nor duren; 10,000 opstande-

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1