/erij. ijd JSTEN, en toeem id komt d, eene wereld na eene tgevon- t op de aaanal BMW- trog** Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ■b- No. 7613. Donderdag 33 Juni 1898. 37ste Jaargang. - BERG. nering. ^ïafaöor- FEUILLETON. gbaar. xd.ezx. rouda. Het Leven te Baden. -Bron, trdam i, sterk. KENNISGEVING. Buitenlandse!» Overzicht. l! s buitenlandsche Verspreide Berichten. de orden naar »e C 35. 'EREN. Telefoon No. 69. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Een Ruuüche Roman. toning vod» ors. gaven 60ÜDSCHE Illi KiVI was eene echte cn sterk, met wel eene verwonderlijke er. zachtheid in de en met een i is, van j steeds aan het logelyk ia, ia ona niet dit zal slechts officieele ver- de toestand reeds wordt men officieel van Manilla. topuv - zelfo ke ver- ift van ■ofmor 1 ktnk- hUnMa; tintels, hygltae anmdo Is hoof- ]ka too* tarvan t vaort- undigo «kuur, zondan regens illgneis, tvoa es Idem, n Jongs d aan- ao ver- gentes erover afatand te doen van den troon wegens den hacheljjken toestand, waarin het land verkeert. Het departement van marine te Washington heeft een telegram ontvangen, van admiraal Sampson, meldende, dat gisteren generaal Shaf ter en do transportvloot by Santiago ia aange komen. Die zich niet het volgend kwartaal aanvangende 1 JULI, op deze courant wenschen te abonneeren, tegen den prijs van f 1.25 binnen- en f 1.70 buiten de stad, ontvangen de vóór dien tijd verschijnende nummers gratis en franco. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. in nieuwe dzuurverlies 'o inhoud Eng KLAND. Een groote mynwerkerademonslratie hoeft te Sheffield plaats gehad. Ongeveer 40,000 perso nen woonden een meeting bij in Meersbrook Park, waarbjj als sprekers verschillende par lementsleden optraden. Spanje en de Vereeiiigde Staten. Sedert drie dagen wordt hevig gevochten in de provincie Bulacan, dertig mylen ten noorden van Manila. Generaal Monet die, aan bet hoofd van 3000 msn, gemengde troepen, naar Manila oprnkte, om dit te ontzetten, vond den spoorweg versperd en viel in een hinderlaag. Na een wanhopig gevecht sneuvelde Monet, de inlandsche troepen liepen naar de opstande lingen over, en de overgebleven Spaansche soldaten, een vyfhonderdtal, gaf zich aan de opstandelingen over. De opstandelingen heb ben Malabon ingenomen. Toen de aanval begon beeft een bataljon inlandsche soldaten uit Pampagna, dat voor zeer getrouw werd aan gezien, op zyn officieren geschoten, vyf werden er gedood. De Spaansche soldaten slaagden er in, de opstandelingen te ontwapenen, maar een gedeelte ontstapte. Het ging evenzoo toe by Zapote, bet gehee'e regiment kwam, toen het er op aan kwam, in opstand. Ik bezoek berbaaldelyk de buiten posten te Tondo, Santa Mesa, Santa Ana en Malatede rebellen komen niet merkbaar voor uit, maar er wordt onophoudelyk geschoten, zonder dat dit vuren veel uitwerking schynt te hebben. De Spanjaarden verkwisten dui zenden ponden amunitie, al maar schietend op schaduwen in het kreupelhout, het schynt dat «ij zoo snel mogelyk bon schietvoorraad willen om daarna op te schrikken bij do gedachte, dat zyne toekomst, die hij zich zoo zeker en met zoo veel moeite veroverd had, zich weder in duisternis zou hullen, dat het gebouw, hetwelk hij pas zoo stevig had opgericht, zou beginnen te wankelen. Hij be gon met zich zonder genade verwytingen te doen, maar hield vervolgens eensklaps op. «Welk een laf hartigheid,* dacht hij. «’t Is thans geen tijd voor verwytingen, er moet gehandeld worden. Tanja is mijne verloofde, zij gelooft aan rny'ne liefdo, aan myne eer, wij zyn voor eeuwig aan elkander ver bonden en wy kunnen, wij mogen niet scheiden.* Hij bracht zich levendig Tanja’s eigenschappen voor den geest, hij overdacht ze een voor een en hij werd week en aangedaan. «Er blijft mij maar een ding overig,' zej hij tot zich zelf, «haar te gemoet te snellen, zonder hare komst af te wachten. Of ik aan Tanja’s zijde misschien zal lijden, misschien name loos ongelukkig zal zijn, daarover is het mij niet moer geoorloofd na te donken, ik moet mijn plicht doen, al moost ik later ook te gronde gaan.* «Maar go hebt geen recht om haar te bedriegen, om baar onbekend te laten met de verandering, die er bij u heeft plaats gehad. Misschien, zal ze, als zij ontdekt dat ge eene andere bemint, uwe vrouw niet willen worden,* zoo fluisterde een andere stem hem toe. «Leugen leugen I* sprak het weder in hem, «dat zijn sophismen, dat is een schandelijke list, valsche eerlijkheid, ik heb geen recht mijn ge- woord te breken, daarop komt het hier tort en bondig neder. By gevolg moet ik van hier, zonder haar te hebben wedergezien, die Litwinofs hart kromp ineen en er liep hom een rilling over het lijf, alsof hy de koorts had, Terwijl De BURGEMEESTER van Goada, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door don Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rot terdam op den 20 Juni 1898 executoir is verklaard: Een Kohier der Personeele Belasting, dienst 1898, No. 8. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen on dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen wel ken de reclames behooren to worden ingediend. Gouda, den 22 Juni 1898. Do Burgemeester voornoomd, R. L. MARTENS. was, hem aan. Litwinofs verloofde dochter van Groot-Rusland, blond wat forsche gelaatstrekken, maar uitdrukking van goedhartigheid verstandige, lichtbruine oogen, en met een b'ank, zacht voorhoofd, waarop een waas van bestendige zonneschyn lag. Litwinof kon lang zijne oogen niet van het portret afwenden, legde het op zijde on begroef zijn hoofd weder in zijne handen. «Alles is gedaan,* mompelde hij teu laatste. «Trina, Irina I* Eerst thans, eerst in dit oogenblik werd hij er zich volkomen v^n bewust, dal hij haar tot waanzin toe beminde, dat hij haar beminde sedert de ont moeting mot haar op het oude kasteel, dat hij eigen- lijk nooit had opgehouden haar te beminnen. Maar hoe zou hij zich verwonderd hebben, hoe zou hij het geloochend en er over gelachen hebben, indien iemand hem dat nog eonige uren geleden gezegd had. «Maar Tanja, Tanja, myn God, Tanja I" herhaalde hij wanhopig, terwijl het beold van Irino in haar zwart kleed en met de uitdrukking van schitterend gevoel van zegepraal op het bleeke, marmerwitte gelaat hem voortdurend verrolgde. XVI. Litwinof kon den ganschon nacht niet slapen, hij had zich zelfs niet ontkleed. Zyn gemoed was te vol, te gedrukt. Als een eerlijk en rechtschapen man, was hij doordrongen van het gewicht der plichten die hij op zich geladen had, van de hei ligheid zijner beloften. Hij was als versteend. Lan gen tijd kon hij zich niet losmaken van den somberen druk van halfbewuste onduidelyke gewaarwordingen, boot die Zondag te Hongkong aankwam den löden het transportschip City of Peking niet ver van Manilla ontmoet heeft. Vlag gaat de oplossing van de crisis in Italië niet. Zij is uiterst moeilijkde kabinet- formeerder ontbreekt. Er zyn er eigenlijk maar twee noodig in het tegenwoordig ItaliëCrispi of di Rudini, maar Crispi is zedelyk dood en di Rndini schynt alle middelen om een kabinet byeen te krygen voor het oogenblik uitgeput te hebben. Viscontie-Venosta heeft bsdankt. Zyn be reidwilligheid beperkt zich tot het weder aan nemen van de portefeuille von buitenlandsche zaken in een kabinet, waarvan een ander de leiding heeft. De Koning wil een ministerie d'affaires* hebben, in de eerste plaats in staat om de rast in het binnenland te bewaren. Ge neraal Pelloux schijnt nu voor premier in aanmerking te komen en zou zich reeds van de medewerking in Saracco, Visconti-Venosta en generaal Ricotti verzekerd hebben. Sonnino wil echter niets vau hem weten en die is in de Kamer een man van gewicht. Gisteren is in Blackwall het groote pantser, schip Albion van stapel geloopendo hertog van York met zyn vrouw was er by tegen woordig. De hertogin van York doopte het schip, dat terwyl het de rivier ingleed zulk een groote verplaatsing van water veroorzaakte, dat een stolling met toeschouwers achter in het bassin, waarin de schepen gebouwd worden, geheel en al overstroomd en bedekt word door een reusachtige golf. Omstreeks 300 menscheu werden in het water geworpen. Tien lijken zyn reeds teruggevonden men vreest dat op zyn minat vyftig menschen zyn omgekomen. Nader meldt men De hertogin van York liet gistermiddag in Blackwall het nieuwe, twaalfduizend ton metende oorlogsschip Albion van stapel loopen. Volgens het gebruik, moest zy hiertoe bet toeken ge ven door een Uesch stuk te slaan, wat do hertogin ditmaal echter niet gelukte, zoodat de Albion zonder het sein te water ingleed. Toen de door Albion veroorzaakte deining een in de nabyheid liggenden Japanscben kruiser bereikte, stortte een onder dien kruiser gebouwde stellage, waarop vermoedelyk oen tweehonderd menschen stonden, door de kracht van den golfslag in en vielen de kykers te water. De eerste verwarring maakte bet onmogelyk te weten te komen, hoeveel drenkelingen er waren; maar het getal slachtoffers wordt opgegeven van tien tot vyftig. Tot vyf uur waren tien lyken opgevicht. Een aantal bewusteloos op gebaalde drenkelingen kon men bybrengen. Ouder den kruiser kunnen echter nog ettelijke lijken liggen, want er worden veel menschen vermist. In de loodsen aan den wal zag men hartverscheurende toonoe en, toen de lyken van de drenkelingen daar achtereenvolgens werden binnengedragen. Nog wordt gemeld: Totnutoe zyn dertig lyken teruggevonden van slachtoffers van het ongeluk met de Albion. Het is onmogelyk bet juiste getal slachtoffers In de couloirs der Franscbe kamer deed Maandag een lystje van de nieuwe ministers ronde. Volgens de Temp» zijn de meeste namen onjuist. Dit blad meldt verder dat Bour geois beslist beeft geweigerd een plaats in het kabinet in te nemen. De toestand op de Philippyneu Spaanach oogpunt bezien, nog aU-J verergeren. Hoe dat me duidelyk. Maar ergering zynfeitelyk was zoo ernstig mogelyk, nu voorbereid op de overgave De laatste niet-officieele berichten zyn aan gebracht door een schip, dat den 14den dezer van Manilla vertrok en verleden Zondag te Hongkong aankwam. Deze berichten bevatten onder andere de tydi' g dat admiraal Dewey de opstandelingen geheel in bedwang houdt hy wensebt dat sy zullen wachten met een aanval op Manilla tot de Amerikaanscbe landingstroepen zyn aangekomen en dat deze dan de stad zullen bezetten. Het schijnt tróuwens dat dit niet lang meer duren zal. Wanneer het tenminste waar is dat de stoom- hij zijne laatste gedachten snel onderdrukte, kon hij zich niet voorstellen, hoe hij dat verdorven wereld- scho schepsel to midden van die omgeving, die hem zoozeer tegenstond, had kunnen lief krijgen, is het wel waar, vroeg hij zich af, dat ik haar inderdaad weder heb Hef gekregen? en tot antwoord maakte hij eene afwijzende beweging met do hand. Maar nog was hij verzonken in dien toestand van verwon dering, vau schaamte over zich zelf, loon, al» uit een donkeren nevel, hare verwonderlijke gwaats-* trekkon voor hom opdoemden, hare betoovorende oogen stil, maar onwederstaanbaar, in zyn hart drongen en hare liefelijke stem hem togen klonk en hare albasten schouderseen weelderige frisc.hhoid en eene verrukkelijke warmte van zich gaven. Des morgens had Litwinof eindelijk een besluit genomen. Hij nam zich voor om nog denzelfden dag Tatiana tegemoet te reizen, nadat hij Irina voor de laatste maal gezien cn haar de gohoele waarheid gezegd zou hebben, otn dan voor altijd afscheid van haar te nemen. Hij schikte en pakte zyn goed, wachtte het middaguur af en begaf zich naar Irina. Op het zien van hare vensters die half gesloten waren, ontzonk hem de moed om het hotel binnen te gaan. Hij was zeer opgewondenten e’ndo kal mer te worden, liep hij de Lichtenthaler allee ver scheidene malen op en neder. «Uw onderdanige dienaar, mijnheer Litwinof 1* hoorde hy eensklaps spottend roepen uit een elegante equipage. Litwinof zag om zien heen en werd Generaal Ratmirof ge waar, die in hot rijtuig zat met Vorst M., een bekend liefhebber van de jacht eu van Engelsche equipages en paarden. (Wordt vervolgd.) 39) «Hoe Gy, gij zijt jaloersch zeide zo ten laatste, en zich snel omkeerende verliet zij het ver trek. «Hij is jaloersch!* hoorde hij hot haar nog achter de deur uitschateren. Ratmirof zag zijn vrouw somber na. Zelfs nu cog kon hij het oog niet afwenden van de volmaakte evenredigheid van hare gestalte on hare bewegin gen en hevig geschokt drukte hij zijne ciga rette tegen het marmer van den schoorsteen en wierp haar ver weg. Zyn wangen verbleekten plotseling, zijne knieën begonnen te knikken en zijne oogen blikten woest en strak op den grond, alsof zc daar iets zochten. Er was geen spoor van welwillendheid in zijn trekken meer te bespeuren, zijn gelaat drukte louter hartstocht en haat uit en eveneens geheel op dezelfde wijze moest hij er hebben uitgezien, toen hij destijds de boeren in Klein Rusland liet geeselen. Onderwijl was Litwinof in zijne woning terugge keerd en op een stoel aan de tafel neergevallen, waar hy, met de handen onder het hoofd, langen tijd onbeweeglyk bleef zitten. EindeUjk stond hij op, opende een kastje en nam uit zijne portefeuille een photographisch portret van Tatiana. Treurig schouwde bare beeldtenis, die ala gewoonlyk, door 4en photograaf misvormd en oudet gemaakt geworden Telefoon No. 89 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. opmaken om zich op eervolle wyze to kunnen overgeven en een eind te maken aan den ongelyken stryd. Den 12n dezer is er een groot feest gegeven te Cavite ter gelegenheid van do uitroeping der onafhankelijkheid vnn de Filippynsohe eilanden. Amerikaanscho officieren waren er niet by tegenwoordig. Men zegt dat Aguinaldo een rede heeft gehouden, zeggende dat de opstan delingen zelfbestuur kunnen verkrygen onder Amerikaansch protectoraat, in den geest van de Engelsche protectoraten. Hy zeide ook ie gelooven dat de opstandelingen, Dewey's aan sporingen eerbiedigend, er nooit aan gedacht hebben, Manila te beschieten. Aan de Times wordt uit Hongkong geseind: De laatst» berichten uit Manila bevestigen niet den indruk, dien men daar ter plaatse schynt te hebben, dat n.l. de opstandelingen zich nog wel tegen de Amerikanen zullen keeren. Agui- naldo's strydmacht werkt trouw mede tegen de Spanjaarden. Volgens oen regeeriogstelegram uit Manila is de toestand verergerd. Als genera*! Augosti genoodzaakt wordt zich in de ommuurde vesting op te sluiten, zal alle gemeenschap met de buitenwere d volkomen verbroken zyn. Volgens een telegram uit Havana hebben de rebellen de stad Ilerradnra aangevallen, maar zyn zij met groote verliezen teruggeilagen. Volgens een bericht van de persboot by Santiago heelt Garcia Zondag een onderhoud met Sampson gehad aan boord van het Spaan* sche admiraalsschip over het insluiten van Santiago. Garcia verzekerde dat 4000 opstan delingen zich op minder dan 40 mylen van de stad bevonden en op 3 mylen van Holguin. Men weet thans dat de Merrimac het vaar water in het kanaal van Santiago niet geheel verspert: schepen kannen ongehinderd erlangs varen. De World maakt het volgende telegram uit Washington openbaar: De Cubaansche junta beeft uit Havana een bericht gekregen over een moordaanslag, oelangs op maarschalk Blanco gepleegd. Mariano Salva, een jong vrywilliger, loste een geweerschot op Blanco toen deze 's namiddags zyn paleis verliet. De maarschalk werd in bet linkerbeen getroffen. De dader ia in hechtenis. Blanco heeft den krijgsraad bijeengeroepen en een beroep gedaan op de vaderlandsliefde der vrijwilligers. Aan de New York Herald wordt uit Was hington geseind: Tenzy Santiago en SanJuan de Portorio gemakkelijker kunnen genomen worden dan men denkt, zal de president ten derden male honderdduizend man moeten op roepen. Volgens berichten uit Madrid denkt de Re- f

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1