onw, ITBÏ, 10.-. Nimiiw- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 37ste Jaargang. r. ring. T. del, iwe, De Mexicaansche Beeldhouwer No. 7648. Donderdag 4 Augustus 1898. BuUenlaDdscli Overzicht. FEV1LLETOX. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. ■■RWW-W J I J rens bevindt ns voorzien 9 over krans voor- zyn °°r" de beslissing, tegen Zola genomen, lige pn nette res voor en wagens was haar fluisterend antwoord. maar nu EEN VERHAAL DER AZTEKEN. Naar het Engelsch. De >Aurore< en de Siècle maken eenige brieven van Esterbazy openbaar, die moeten bewyzen dat de majoor zyn neef, graaf Chris tiaan Esterbazy, voor 33,500 fr. heeft opge- licbt. Bij den dood van zijn vader kende Christi aan zijn neef Walsin Esterbazy by na niet. Deze schreef bem toen een langen brief, waarin by, met een toespeling op de diensten die hij Edmond de Rotschild bewezen had en in ver band waarmede by door den bankier meer dan eens geholpen was, zyn jongen neef een zekere geldelyke operatie aanried, die onder schadelyk s-vet, heid, klier- 'chts en an- -roven en heid en be zweringen, en voeten, worm, enz, n onrein in en op tr doos. betoond heeft." Ik hoop, dat het niet verkeerd moge uitkomen. Maar ik moet u waarschuwen haar niet volkomen te vertrouwen, voordat gij haar op verschillende wijzen op de proef hebt gesteld." ffMaxtla, ale wy met elkander alleen waren en ver van deze plaats verwijderd, geheel alleen in eene wildernis, in het gebergte, onverschillig waar, maar geheel alleen, dan zouden wij gelukkig zyn. Het is my, alsof er op de gansche wereld geen bevriend hart voor my klopt dan het uwe. Alle anderen zijn mij vijandig," en haar hoofd tegen zyn schouder vleiende, liet zij den vrijen loop aan hare smart. fWy zullen eenmaal, dierbare Mazina, onze won- echon kunnen verwezenlyken," gaf hij ten antwoord. ffWij zullen over onze vijanden triomfeeren en nog gelukkig zijn I Sedert jaren hebben wy tegen de overmacht gestreden. Te zamen zijn wij slaven ge weest. Ons verleden is eene verborgenheidmaar onze harten waren sedert het eerste oogenblik door de sterkste banden aan elkander gehecht, die som tijds sterker schenen dan eene loutere liefde. O mo.oht ik toch den tluier van het verledene kunnen optillen, een blik op onze kindschheid, op onze ge boorte en afkomst kannen slaan. Ik Zijne rede werd afgebroken door een gedruisch in het gebladerte, tusschen ’t welk de onbekende met het witte haar zich vertoonde. Slechts een enkel oogenblik zag hij op de gelie ven neder, waarna hy snel zijne rechterhand ophief en met eene veelbeteekenende beweging naar het paleis wees, een gebiedende wenk die Mazina en Maxtla op deed springen. De vreemde verwyderde zioh daarop weder en verdween tusschen het ge- Fiunkbuk. De dichter Maurice Bonchor is de derde die weigert langer het lintje van ’(Legioen te dragen. Nu de statuten blijken aan de leden geene vryheid te laten hun ontslag uit de orde te nemen, heeft Bouchor een brief aan den dichter Sully Prudbomme geschreven, die lid is van den Raad van het Legioen van Eer. Sully, den dichter van een gedicht dat La Justice heet, deelt hy zyn besluit en zyn oor deel over de beslissing, tegen Zola genomen, mede. De Libre Paroles maakt een brief openbaar, enkele dagen vóór die beslissing door zekeren commandant Jouatte geschreven aan den kan selier van bet Legioen. Op zyn uniform won Jouatite bet Legioen nog wel dragen, maar op zyn burgerkleeren niet meer, zoolang de baarnetter van het leger bet recht behield het ook te dragen ontstelde hevig en verlangde, dat de slavin dadelijk zou terugkeeren, hoewel dit moeielijk zou vallen, indien zij hare vervolgers wilden ontwijken. Meztli scheen ook verschrikt en roeide uit alle macht voort, waarbij zij do boot naar de westkust van het meer richtte. Als een pijl uit den boog schoten zij over het watervlak voort. Do jacht werd in de hoogste mate spannend. Mazina zat te beven als een riet en was onbeschrijfelijk onthutst, en Meztli scheen hare uiterste krachten aan te wenden, om aan de vijanden te ontkomen. Na eenige oogenblikken liep de boot op het strand. Meztli greep Mazina bij de hand en hielp haar haastig aan wal, maar spoedig werden zij door hare vervolgers ingehaald en ruwelijk aangegrepen. Weer stand was nutteloos en Mazina, die meer dood dan levend was, werd geblinddoekt, terwijl men hare armen samenbond. Van Meztli maakte men zich niet zoo gemakkelyk meester, maar eindelijk werd zij toch ook overweldigd, waarna men beiden in eene westelijke richting het land doorvoerde. Ach, ware Maxtla nu maar in de nabyheid ge weest I Uit de diepte harer ziel riep de jonkvrouw den bystand van zyn krachtigen arm in, terwijl de snoodaards haar wegdroegen, zonder dat zij wist waarheen. ffMaxtla I Maxtla I" Ook bij zou bitter treuren als hij het gebeurd vernam. Op het bepaalde uur begaf Maxtla, geheel onbe wust van het lot dat Mazina getroffen had, zich volgens afspraak naar Cruzilli. (Fordt vervolg ffNeen, Maxtla," was Laai uuio.vtuuu ff Zwaarmoedigheid ligt niet in mijn aard; heb ik meer verdriet dan ik dragen kan." Daarop verhaalde zij hem den inhoud van haar gesprek möt Ahuitzol en de bedreigingen ran Toluca. Mazina scheen onder dat verhaal ten hoogste ont roerd en liet er op volgen: „Ik heb slechts ééne vriendin in het paleis.» ffEn dat is vroeg Maxtla, nog geheel ver vuld’ met al het nieuws, hetgeen zij hem zoo even verhaald had. ffMeztli.* ffDe slavin van Ahuitzol?" rJa; zij betoont mij veel vriendschap. Wanneer zij my niet had geraden en getroost, weet ik niet wat er yen mij zou geworden zijn. Ik geloof, dat zij een goed hart bezit en mij liefheeft." Ik vrees, Mazina, dat gy u in haar vergist. Ik heb een grooten afkeer jegens haar opgevat, zonder te kunnen zeggen waarom. Ik beschouw haar als boos van hart, ofschoon ik hoop dat ik haar ver keerd beoordeel." O Maxtla, gij vergist u zonder twijfel. Er is geen vriendelyker whepwltfe dan ay zioh jegens my Zekere Savignaud, een oud-tirailleur, die arn den rechter van instructie Fabre verklaard moet hebben dat hij in Mei '97 brieven van Picquart (toen in Tunis) voor Sohearer-Kestner op de post gebracht heeft, ia volgens de Siècle een leugenaar. De senator beeft met Picquart voor ’t eerst relatien gehad in Januari van dit jaar,tydens het proces Esterbazy. Mr. Labori heeft, nu zyn cliënt Picquart zich civiele party gesteld heeft in de zaak Esterhazy-Pays, den procureur-generaal by deurwaardersexploot gesommeerd, hem het dossier van die zaak ter inzage te geven, maar de procureur-generaal heeft dat geweigerd. Schenrer-Kestner, die, evenals generaal Gal- lifet, zyn badkuur buitenslands afgebroken heeft om in verband met de zaak Picquart te getuigen, is eergisteren te Belfort door een rechter van instructie vooral ondervraagd over den tyd waaruit zyn eerste betrekkingen tot Picquart dagteekenen, marck’s vrouw en een paar afbeeldingen uit het cavaleristenleven welke de prins gaarne zag. Midden in de kamer staat een kist op een baar. Zy is bedolven onder de kransen van Keizer Wilhelm, keizerin Victoria August», keizerin Frederik, de familieleden, dr. Schwe ninger, Bismarck’s kurassiers, de stad Hamborg, het ministerie van Pruisen en de bedienden van den Prins. De andere fransen liggen in de aangrenzende kamers. Het is onmogelijk om melding te maken van alle betuigingen van liefde en eerbied die uit alle oorden van Duitschland, uit geheel Europa en uit Amerika naar Friedrichsruh worden gezonden. De telegrammen van deel neming zyn niet te tellen. Met eiken trein komen waggons vol kransen aan. Prins Hohenlohe bracht in persoon een krans ven het Pruisische ministerie naar Friedrichruh, hij vertoefde geruimen tyd ia het sterfhuis, maar zag ook het lyk niet meer, daar by zyn aankomst de kist reeds was gesloten. De reiziger Eugen Wolf die bij den ledene in booge gunst stond, bracht een van 83 prachtige witte rozen. Crispi is nemens eveneens persoonlyk een krans naar Friedrichsruh te brengen. Uit Beriyn is een deputatie uit het Hoerenhuis met een krans naar het sterfhuis vertrokken. Omtrent de begrafenis valt nog niets met zekerheid te zeggen. Volgens den Kreuzzei- tung heeft de keizer verklaard zich geheel te zullen voegen naar den laatsten wil van den doode. In dat geval zal volgens de mededeelingen van de Berlynsehe Neueste Naohrichten de gesloten kist in de sterfkamer blyven staan totdat het eenvoudige mausoleum op den Scbneckenberg tegenover het huis ge reed zal zyn. De bijzetting zal op zyn laatst in bet begin van October plaats hebben. Alle plannen tot bijwoning van de begrafenisplech tigheid zullen verdaagd moeten worden tot de bysettiag. De keizer heeft aan het departement van binnenlandsche zaken telegraphisch opgedra gen alle toebereidselen te maken voor een grooten rouwdienst op het Koningsplein te Beriyn. Midden voor het Rijksdaggebonw zal een groote katafalk worden opgericht. Alle Duitscbe regeeringen en uitstekende personen zullen voor deze plechtigheid nitnoodigingen ontvangen. De keizer heeft verder bevolen dat ook de koninklijke paleizen rouwvlaggen zullen uitsteken. Van het slot te Beriyn waaien de keizerlijke standaard, de koninklyke standaard on de Ryktvlag halfstok. Als een bijzonderheid vermelden wy nog dat keizer Franz Joseph en de sultan vBD Turkije niet alleen aan de familie Bismar^ maar ook aan den keizer telegrammen van deelneming hebben gezonden. Bismarck’s veelbesproken memoires zijn, naar thans wordt gemeld, reeds geruimen tyd ge leden voor een millioen Mark verkocht aan de uitgeversmaatschappij Union. Zij zyn door Bismarck tot den laatsten tyd bijgehouden en zullen binnenkort het licht zien. De dood van Bismarck beeft de zaak-Dreyfus een weinig op den Achtergrond gedrongen. Er is trouwens sedert de beslissing van rechter Bertoias op de aanklacht vann kolonel Picqnarl tegen majoor Du Paty de Clam niet zoo heel veel belangrijks voorgevallen. De houding van den rechter in deze aangelegenheid en vooral de- termen van zyn beslissing die in de over wegingen veel van een aanklacht weg heeft, zyn natuurlyk weinig naar den zin van de tegenstanders van de Dreyfas-beweging. De afgevaardigde Berry heeft zich tot taak gesteld om openlyk aan hun ontevredenheid uiting te geven. Hij beeft den minister van justitie doen weten, dat hij hem zoodra de Kamer baar zittingen heeft hervat zal interpelleeren, «over de wyze waarop de heer Bertulus bet ambt van rechter van instructie opvat. Het hooger beroep tegen de beslissing van den heer Bertulus is gisieren voor de Kamer van inbeschuldigingstelling behandeld. On danks het geheim der zitting weet open dat het openbaar ministerie de zienswyze Van den akvocsatrgeneraal dpeh, d. w. t,. a’geheele onbevoegdheid van den rechter. Het openbaar ministerie zou ook hebben verklaard dat in bet dossier-Esterbazy geen spoor van de mede plichtigheid van kolonel Du Paty de Clam is gevonden. Vrydag zal de Kamer uitspraak doen. De instructie in zake de verduisteringen van Esterhazy is gescheiden van die wegens de valschheid in geschrifte en opgedragen aan den heer Roy, commissaris bij de délégations judiciaires. De heer Fabre maakt zoo snel mogelyk voort met het onderzoek tegen kolonel Picquart. In stryd met de gewoonte om Maandag rust te honden, heeft hij dezen dag den kolonel gehoord in tegenwoordigheid van mr. Labori en des morgens te negen uur by den rechter ontvangen. De voormiddag werd doorgebracht met het rangschikken en het onderzoek van de papieren die by zyn vriend Ducasse, den secretaris van Mej. De Commingues, in beslag zyn genomen. Des namiddags werd de kolo nel tot halfzes verhoord. boomte. Maxtla verliet dadelijk met zijne geliefde het af gelegene plekje en spoedde zioh met haar naar het paleis. Terwyl zij voortgingen, ontdekte Maxtla met zijn scherpen blik de gedaante van drie mannen, op den grond in hinderlaag liggende nabij de plek waar zij gezeten hadden. Doch daar hij het reeds bevende meisje niet noodeloos wilde verontrusten, spoedde hij zich met haar voort, zonder haar te openbaren wal hy gezien had/ Toen zy de poort van het paleis bereikt hadden, wenschte hij haar goeden nacht, met de belofte, dat hij haar den vol genden avond weder zou komen bezoeken, waarna hij bet park doorging en naar zijn huis terugkeerde, weinig vermoedende, dat hij voor vele dagen vol zielsangst en foltering afscheid van haar had {jenomen. Toen Mazina wilde binnen gaan, snelde Meztli haar te gemoet, kuste haar de hand en noodigde haar uit tot een kort watertochtje met de boot, waarin Mazina, daar het nog vroeg in den avond was, toestemde. Meztli was in de behandeling der riemen ervaren on vertoefde gaarne op het water, terwyl Mazina, die het meisje dikwijls op zulke uitstapjes vergezeld had, niet de minste vrees koesterde. Weldra gleden zy zachtkens over het kanaal naar het breedere wa ter, dat in het meer uitliep. Meztli was buitengemeen vroolyk, hetgeen Mazina zoozeer vermaakte, dat zij op niets anders lette, en eer zij het ontdekte, waren zy het groote kanaal door eu dreven zy op den effen waterspiegel van het meer Tezcuco. Op dit oogenblik bemerkten zij, dat zij door eene boot met drie mannen vervolgd werden. Mazina Het hangt nu van de regeeriug te Madrid •f, de vijandelijkheden spoedig te doen eindigen, door in beginsel de voorwaarden van Mac Kinley aan te nemen, en ofschoon bet voor barig zou zyn, te beweren dat de vrede eigen- lyk al zoo goed als gesloten is, mag men toch wel aannemen dat binnen enkele dagen de bevestiging komen zal van bet vermoeden, on langs uitgesproken, dat de vredesonderhande lingen veel sneller tot het doel zullen leiden dan nog kort geleden waarschynlyk geacht werd. Overigens hechten wy weinig waarde aan de geruchten dat Cambon zyn overtuiging zou uitgesproken hebben dat Spanje de Ame- rikaansche vredesvoorwaarden zal aannemeu dat de Regentes een aandoenlyken brief ge schreven zou hebben aan president Mac Kinley, bem smeekend om een aannemelyken vrede, waardoor baar land niet vernederd wordt, enz. Intusscben schijnt de veldtocht op Portorico geen byzondere bezwaren op te leveren voor de aanvallers. Dat is ook niet te verwonderen, als men nagaat dat de Spanjaarden zich ver- moedelyk beperken tot de verdediging van de hoofdstad San Juan, en dat de Amerikanen, nu de «rede reeds in de lucht hangt, de krijgsverrichtingen wel zoo slap mogelyk zullen voeren, om de bevolking, die weldra deel uit zal maken van bet Amerikaansche volk, niet noodeloos te verbitteren. Miles seint dat de vry williger» zich niet wapenen en schietvoorraad aan hem overgeven. Op een plaats hebben er 2000 aangeboden, onder hem te dienen. De bevolking brengt de veroveraars vleesch en anderen mondvoorraad. Miles verzoekt vrien- delyk, hem zooveel Amerikaansche vlaggen te zenden als men missen kanbij wil ze onder de bevolking van Portorico uildeelen. Het stoffelijk overschot van den grooten doode op Friedrichsruh is aan aller oogen onttrokken zelfs de keizer heeft het niet meer aanschouwd. Het lyk is Maandagavond door den predikant van het dorp ingezegend, waarop de kist werd dichtgesoldeerd. De doode ligt met een ruiker roode rozen in de band, die zyn beminde zuster gravin Mal wine van Arnim hem beeft gegeven. De geheele familie was bij de plechtigheid tegenwoordig. De sterfkamer is eenvoudig met zwart doek behangen. Van de aanwezige meubelen zijn gebleven de geschiedkundige tafel waarop de vrede van Frankfurt werd geteekend en waarop de revolver ligt waaruit Kuilman indertijd op Bismarck schoot. Aan de wanden hangen nog de portretten van dr. Schweninger, van Bis- 60IIBSCHE COURANT Telefoon So. M. De Uitgave7* dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met ^uitzondering van Zon- en Feestdagen. Deprijs per drie maanden is 1.25, franco per i post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF C E N TEN. Telefoon So. SS ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1