pens mda. ir. erij. INCH, ische van -8-9-11, BINNENLAND» Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken Dinsdag 9 Augustus 1898. 37ste Jaargan No. 7652. OM. oop ida, 33ST. vedel, FEUILLETON. De Mexicaansche Beeldhouwer Bultenlandsch Overzicht. blüf neming DAM. KAM k ZOON (JFordt vtnolgd.} n. heer Faure heeft een ministeriele crisis voor komen. slot kei afgehaald. adres voor «loten wagen» puwe, jovLj ministerraad besloot, de grond- het antwoord op de door Amerika Almodovar werd belast met het antwoord, dat in den en goedge- Telefoon Nd. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen'; iedere regel meer 10 Centen, tiroote letters worden berekend naar plaatsruimte. lot Nut van 't Algemeen, is aan de Tweede Kamer verzonden een adres om instemming te betuigen met de hoofdbeginaelen van het wetsontwerp omtrent de ouderlijke macht en voogdjj. Verschenen is bovendien het door de Maat schappij uitgegeven boekje van den heer S. van Aken, leeraar in do gymnastiek aan het gymnasium te Rotterdam, getiteld Volks feesten en volksoefeningen Te Dinxperlo zijn door het gemeentebestuur sollicitanten opgeroepen voor de vacante be trekking van gemeente-vroed vrouw, op een traktement van..,, f 100 per jaar. EEN VERHAAL DER AZTEKEN. Naar het Eageltch. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. - w - len verwezenlijking men van - van het bondsstatensle'sel in Oostenryk. Aan dat nieuwe parlement zouden dan de ontwerpen betreffende het Vergelyk worden voorgelegd. Nu is er in Oostenrijk wel niemand die gelooft aan de mogelijkheid of waarschijnlijkheid van zoo’n staatsgreep, maar in Hongarye achynen sommigen hem uitvoerbaar te achten. Verspreide Berichten. Fbankbijk. De Petite République publiceert nieuwe be wijzen, dat Judet zich door een falsaris heeft laten beetnemen door den met Combes onderteekenden brief, en meent, dat hij zich in een wespennest gestoken heeft, toen hy Woensdag ter terechtzitting verklaarde, dat deze brief hem op het ministerie van oorlog was voorgelegd. Hetzelfde blad deelt mede, dat het Dinsdag een serie artikelen van de hand van Jaurès zal beginnen, die zullen dienen, om de on wettigheid van den krjjgsraad, de onschuld van Dreyfus en de schuld van Esterhazy te bewijzen. De Parysche >Soir< beweert dat de Donder dag gehouden ministerraad zeer bewogen is ge weest. De zaak-Dreyfus zou aanleiding hebben gegeven tot uiterst heftige besprekingen. De heer Brisson zou zelfs gedreigd hebben met aftreding en alleen de tusscbenkomst van den Een commissie uit den raad van toezicht op de spoorwegdiensten heeft aan het Staate- spoorwegstation te 's-Gravenhage een onder zoek ter plaatse ingesteld met het oog op de regeling van den loop, aankomst en vertrek der treinen op den dag van II. M. aankomst aan het station. In de zaak tegen kolonel Picquart komt weinig voortgang. De rechter van instructie onderzoekt en hoort verschillende getuigen, onder wie den heer Scheurer-Keetner, die, op réis zynde, met opzet naar Belfort is gegaan om daar te worden ondervraagd. Deze senator heeft in een brief aan >Le Temps* den inboud zyner verklaring medegedeeld. By het onder zoek nl. had de soldaat Souligaud, die dienst deed bij kolonel Picquart gedurende diens ver- blyf in Tunis, verklaard dat hij herbaaldelyk brieven van dezen kolonel aan den heer Scbeurer-Kestner gericht in de eerste maanden van 1897 op de post had gebracht. De senator ontkent dit ten stelligste en verzekert nogmaals dat hy eerst in Januari 1898 by de behande ling der zaak Esterhazy voor den krjjgsraad met Picquart kennis heeft gemaakt, en vóór dien tyd ook nimmer met hem gecorrespondeerd heeft. Indiscreties tegenover den heer Scheurer- Kestner, heeft de vervolgde kolonel dus niet begaan. IiOI IN IIE (III RIM Telefoon No. SS. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Door het Hoofdbestuur der Maatschappij land doorzoeken. Ik zal eene groote belooning uit loven en overal spionnen aanstellen. Ik wil haar vinden en zij zal Toluca trouwen. Ik zal mijn eed houden, al moest hot mij al myne bezittingen, ja mijn leven kostendoch ik moet allo dwangmaat regelen, die ik tot het bereiken van mijn doel noodig heb, voor den keizer verborgen houden. Hij moet myne oogmerken niet kennen, en ik zal ook Toluca waarschuwen, dat hij op zijne hoede zy. Wat die vreemde priester wil, begrijp ik niet. Hij schynt zich altijd in de nabijheid te bevinden en ik houd het er voor, dat hij met dien beeldhouwer in ver band staatdoch de tijdingendie hem medegedeeld worden, zullen niet naar zyn zin wezen. Wat is dat?* liet hij er plotseling op volgen en luisterde scherp toe. Het waren de keizerlijke herauten en hij verstond zeer goed wat zij uitriepen. Hij was innerlijk voldaan en gaf zijne blijdschap zelfs door een gesmoorden laoh te kenn<*n. Doch het was voor zijn trots en wraakzucht maar goed, dat hij de volle betoekenis der proclamatie niet begreep. Op dat oogenblik werd de stilte door het gedruisch van voetstappen afgebroken en toen hij opzag ont waarde hij Meztli, die met ordelooze kleederen, hangend haar, verwrongen gelaatstrekken en eene uitdrukking van de diepste ontsteltenis op het gelaat op hem toeylde en zich onder luid geween aan zijne voeten wierp. Ahuitzol was een oogenblik verrast door die ver schijning, doch herstelde zich dadelijk en hielp haar op. Wel liet zij zich uit hare gebogene houding opheffen, maar zij bleef schreien en scheen voor geene vertroosting vatbaar. «O Macinal Marina I Waar is MazinaP* riep zij uit, terwijl do tranen langs hare wangen stroomden. «Is zij reeds terug P* „Neen, Meztli,* gaf de oude edelman ten ant woordzij is niet teruggekeerd. „Weet gij waar zij zich bevindt P* „Ikl* riep zij uit en scheen nog dieper in wan hoop te verzinken. *0 zij is van myne zijde weg gescheurd en naar het gebergte gevoerd I» „Wie heeft dat gedaan?* vroeg hy snel. „Helaas, dat weet ik nietl' snikte zij. „Bedaar dan, Meztli, en verhaal mij alles wat met u on Marina is voorgevallen, nadat gij mot de boot bet park badt verlaten.* Schijnbaar met smartelijke aandoening deelde Meztli de bijzonderheden mode, die de lezer reeds kent, an voegde er bij „Wij werden beiden geblinddoekt, zoodanig in mantels gewikkeld, dat wij geen geluid kondon ge ven, en daarop onmiddellijk van elkander gescheiden. Mij voerden zij naar eene diepe spelonk in het ge bergte, waar ik tot dezen morgen bleef; maar toen wist ik te ontsnappen en begaf mij dadelijk naar dit paleis. Doch ik verwachtte niet, dat ik Mazina hier zou vinden, want ik geloof, dat degenen, die haar geschaakt hebben, voornemens zyn haar goed in hunne macht te houden.* Ahuitzol keerde terstond in zyn paleis terug. Zoodra hy binnen die muren verdwenen was, ver anderde plotseling de smartelyke uitdrukking van Meztli’s gelaat in eon boosaardigen, triomfeerenden glimlach. Zij krulde de lip minachtelijk op en 'oeg ter weerszijden in de veranda een onderzoe mden blik. De Spaansche alagen van Ut --- voorgestelde vredesvoorwaarden goed te keuren. De hertog van wO,(l HaIahI met de redactie van ministerraad zal worden gelezen kenrd. Uit goede bron wordt verzekerd, dat het antwoord van Spanje geen aonleiding zal geven tot een nieuw antwoord van Amerika. Ondanks vele verbeteringen die de Exploi ts tie~My. aan ons station aan brengt, blyven, zoo schryft men uit Utrecht aan de «N.R. Ct.< de geruchten aanhouden (en het steeds toe nemend verkeer, zoowel van reizigers als goederen, is daarran ongetwijfeld oorzaak) dat er groote plannen bestaan, om eerlang tot gebeelen verbouw en verplaatsing van bet Centraalstation over te gaan. Worden die geruchten bewaarheid, dan zou een verlegging van het verkeer naar de stad daarvan het gevolg zyu. Zooals men weet, wordt door vreemdelingen de route naar de stad byna steeds genomen over de Catbaryuebrug en het Vredenburg, doch volgens de bestaande plannen zou de vieze gracht langs de Moreel- selaan gedempt en de daaraan grenzende werk plaats gesloopt worden, terwyl dan daar ter plaatse een geheel nieuw station zon worden gebouwd. De ruimte daar aanwezig sou stellig voldoende zyn vóór bet stationsgebouw ook nog een beboorlyk stationsplein in te richten. Werden deze plannen verwezenlijkt wat binnen een niet al te lang tijdsverloop zal moeten worden beslist, daar de ruimte op bet tegenwoordige station inderdaad wol wat be nepen wordt dan zon bet verkeer met de stad als vanzelf verlegd worden over de Wil lemsbrug en de Mariaplaats. Het zyn nog slechts geruchten die loopen, maar die veel meer waarschijnlijkheid hebben dan de reeds sedert jaren geloopen hebbende, als zoa een nieuw station achter het Sterre- 1» Weldra kwam de keizerlijke draagstoel mot zijne schitterende gouden sieraden, doer vier edelen op de schouders getorscht, voor de poort van het paleis. Het voertuig was gedekt door een verhemelto van veelkleurig vederwerk, met gesteenten bezaaid en met zilveren franjes omzoomd. Twee bejaarde groot- officieren gingen vooruit en volgden den vreemden priester met zyn zwart gewaad en zyn masker op den voet, terwijl de draagstoel aan de zijden en van achteren vergezeld werd door een zwerm jonge edel lieden, die den keizer tot lijfwacht strekten. Toen men de werkplaats bereikt had, steeg de vont uit, trad binnen en sloeg aan alle zijden een vonchenden blik in ’t rond, en daarop ging hy, op de* beide grootofficieren leunende, en door den priester gevolgd, naar het achtervertrek door. De oude edellieden slaakten een kreet van verba zing toen zy daar dat sprekend gelijkende afbeeldsel van hun keizer, uit een enkel blok porfier gehouwen, aanschouwden, en waren onuitputtelijk in hunnè lofspraken over het ongeëvenaarde talent van den jeugdigen kunstenaar. Montezuma nam met een welgevalligen glimlach de kenteekenen van bewondering bij zijne geleiders Aan de ryksgebouwen langs den Hofvijver te ’s-Gravenhage worden reeds de aanstalten gemaakt voor de verlichting in den avond van Hr. Ms. intocht binnen de residentie. Alle raamkozijnen en verdere Ijjuen van de gebouwen en torens worden tot aan den nok geïllumineerd. Het oranje-latwark is reeds aan den achtergevel van het gebouw der Tweede Kamer aangebracht. waar en gaf, toen zij het kunstwerk naar hartelust beschouwd hadden, bevel het met de meeste voor zichtigheid naar zyn paleis te vervoeren. De stoet keerde daarna terug en de keizer stapte zyn paleis weder binnen, omringd door de nieuwsgierige me nigte, die zich uit eerbied op den grond had neder- ge worpen. Spoedig daarop vaardigde de keizer eene procla matie uit, die door de herauten in de gansche hoofdstad werd afgekondigd. Het vorstelijk geschrift maakte bekend, dat Maxtla Ytzcoatl op eene geheim zinnige wijze en onder zeer byzondere omstandigheden verdwenen was, en loofde bet leven, de vrijheid en aanzien uit aan dengeen of degenen, die inlichting konden geven om zyne verblijfplaats of wel zijne ontvoerders of moordenaars te doen ontdekken. „Leven, vrijheid en aanzien 1* Woorden vol too- verkracht voor de slaven of dienstbaren, die de zegeningen daarvan alleen kenden door de aan schouwing van ’t genot, dat hunne meesters er van hadden. Terwyl de herauten met ds keizerlijke proclamatie de stad doortrokken, liep Ahuitzol in de oostelijke veranda van zijn paleis heen en weder, met op de borst gekruiste armen, nedergeslagen oogen en een vasten tred, en terwijl hij iusschen de dichte wijn gaardbladeren, die het latwerk omkronkelden, open neer wandelde, rustte er eene sombere uitdrukking op zijn gelaat en fronsten zich zijne wenkbrauwen, hoewel er te gelijk een trotsche grijnslach op zyne lippen zetelde. „Ik ben een dwaas geweest, dat ik dit niet voor zien heb,* mompelde hy„maar toch zal ik haar vinden, al zou ik van oost tot west het gansche Spanje. De vertegenwoordiger van een Engelsche firma moet aan den correspondent van de New York Herald te Gibraltar gezegd hebben dat hij van eeu carlistisch agent een bestelling van 20.000 geweren en 2 milliarden patronen ge kregen heeft. Te Parys liep het gerucht dat de rechter Fabre, belast met de instructie van de zaak Picquart, zich onbevoegd verklaren zalPiqnart sou dan door de militaire justitie geoordeeld worden. f “Aan een scbrjjven van onzen Parijschen correspondent ontleenen wy nog de bijzonder heid dat nu ook Judet by den procureur der Republiek heeft aangedrongen, of althans zegt te hebben anngedrongen op eene grondige enquête naar de door mr. Labori beweerde vervalsching der brieven van kolonel Combe. (Handbl,) De tocht van het Engelsch-Egyptische leger naar Khartoem ‘kan thans iederen dag begin nen. Alles hangt af van den Nyl. Is de rivier zoo ver gevallen, dat de Engelsche transport schepen er op kunnen varen, dan gaat de expeditie op weg. Men moet toegeven dat de tocht van de Engelscben naar het zuiden langzaam mooi voorbereid is. Op bet eiland Nasri, ten zniden van Schabloeka is een groot provianddepot ge vestigd. De telegraaf is reeds aangelegd tot Metemneh. De spoorweg loopt van Kairo tot Asaoean, een militaire weg tot Atbara. Tusschen Alexandrie en Atbara, een afstand van 1920 kilometer is slechts een stuk van 358 kilometer npg niet van een weg voorzien, dat van Assoea naar Wadi-Halfa. In vier dagen en vyf nachten komt men nu van Kairo naar Albara. De laatste vier compagnieën voor de expeditie zijn op 2 Augustus uit Kairo vertrokken. Vier kanon neer booten liggen bij het kamp aan de Atbara, twee die van Dongola komen, znllen zich dezer dagen daarby voegen. Over de bewegingen der Mahdisten is weinig bekend. Zy staan te Schabloeka, te Kerreri en te Omdorman. By de Groote poort* van Schabloeka by Wad Bishara staat de voorhoede der Derwischen, die uit een paar duizend man bestaat. Kerreri en Om- durman zyn goed vereterkt en men verwacht beft gen tegenstand. De kalifa en de voor naamste emirs hebben hunne harems, reeds ver naar het zuiden gezonden zy verwach ten dus blykbaar dat het voor hunne vrouwen wel eens gevaarlyk kan worden te Omdurman. Uit goede bron nieuw antwoord Naar luid van inlichtingen uit goede bron bespreekt Spanje de vier voornaamste punten van de nota der Vereenigde Staten niet, maar terwyl de Regeering verklaart de voorwaarden aan te nemen, geeft zy als hare meening te kennen, dat de vyandelykheden gestaakt moeten worden om te beletten dat de definitieve on- derbandèlingen over het vredesverdrag den invloed van de oorlogsgebeurtenissen ondergaan. Minister-president Sagasta heeft een onder houd met de Regentes gehad die de algemeene trekken van Spanje’s antwoord goedkeurde. De vergadering van den ministerraad is tot heden avond uitgesteld omdat de spaansche nota nog niet geheel geredigeerd is. De re- geering gelooft dat de Vereenigde Staten het antwoord van Spanje zullen aannemon. Het antwoord zal zeker Dinsdag op bet Witte Huis zyn. De vyandelykheden zonden na de aan neming onmiddellyk geschorst worden. H Niet alleen de Hongaarsche ministerpresident Banffy, ook de minister van financiën Lukacs is nu in Weenen. Vandaag zou er tusschen de beide regeeringen een gedachtenwisseling worden gehouden over bet Vergelijk en over de wijze om het tot stand te brengen. In- tuaachen worden aan de Oostenryksche regee ring de avontuurlykste plannen toegeschreven. Het Hoagaarsche oppositieblad >Egyetertes< (Eendracht) by voorbeeld beweert niet meer of minder dan dat graaf Tbnn den Keizer zal voorstellen, om door middel van artikel 14 de constitutie te veranderen en een nieuw parle ment in te stellen, dat dan bestaan zou uit afgevaardigden van de landdagen, hetgeen de i.:L:Sg zoo zjjn yan de gtoutgte droo- de voorstanders van de invoering

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1