:bt, )rij. BOUW, ITEH, straat. i. BINNENLAND. ar. iwen. 10.-. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 11 Augustus 1898. No. 7654. 37ste Jaargang. VERHOUD. FEUILLETON. ring. IRVERIJ U war—ii» .sw ifa MER 'dam. ÈöOR.” licht, m, im. De Mexicaansch’ê Beeldhouwer Bultenlandsch Overzicht. n Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. kon niet twyfel- wa- itoome» van (Wordt vervolgd.) Hotel dnff io n i Koning le Heer kZ. i verveB.van alsook alia IDAM. den naar de rfd. 1 of geverfd gezondheid GOI INJIE COURANT Telefoon No. *9. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. KEN VERHAAL DER AZTEKEN. Naar het Engeltck. Meztli on Toluca. In den oostelijlcen wand dier borstwering bevondeu zich twee kleine vertrokken, die ui i zicht hadden over hot groote dal. Zij waren van elkander ge- scheiden door eon gewolfden gang, voor welken eone dikke gorden hing, bezet met vederen, omzoomd met goud en bezaaid met paarlen, terwijl de edel- gesteenten, die geen gering bestanddeel der versier selen uitmaakten, op de ruime en breede plooien schitterden. Elk vertrek had aan de oöstzyde eone smalle opening, die de zonnestralen doorliet en gedurende den dag aan licht en lucht don toegang verleende. Des avonds werden deze openingen aan de binnenzijde zorgvuldig bedekt, opdat men van buiten geen spoor van licht in die kamertjes zou ontwaren. Met welk doel die vertrekken oorspronkelijk ren gebouwd, was een raadsel, ofschoon men onder* stelde, dat zij eenmaal tot verzamelplaats voor eeno rooverbende gestrekt hadden. Toenmaals was hunne aanwezigheid zonder twijfel alleen bekend geweest aan de personen, die er gebruik van maakten. De ingang lag aan de buitenzede der omwalling van de teocalli, een weinig van don voet der borstwering verwijderd. Het was eene kleine holte van eene bijzondere gedaante, zoodanig gemeubeld dat zij tot eene zeer aangename schuilplaats kón strekken. In deze miniatuur-spelonk bevonden zich twee vrouwen. Do eene, reeds bejaard, verliet het hol zelden, maar hield zich bijna altijd bozig met bordu ren of met hot beschilderen van veeren, eone kunst waarin zij uitmuntte. 14) Zij had hom liefdoor zijne beloften en verzeke ringen van oeuwige liefde misleid, beminde zij hem met al het vuur vau haar jeugdig en schuldeloos hart. Zij schonk hem geloof en viel in den strik dien hij haar spaude. Haar leven was verbeurd zij vóórzag het lot, dat haar, krachtens de nationale gewoonten, te wachten stond en zij sidderde. De afschuwelijke godheden der teocallis dorstten naar haar hartebloed, tot straf voor haar misstap. Ook bij stond ontzet, want hij zou om zijn leven in ge- rechtelyken tweekamp moeten vechten, indien de keizer de toedracht der zaak vernam. In een nood lottig uur beraamde "hij dus een helschon aanslag. Hij wierp het jonge», goedgeloovige meisje in hot deer. Zij was eene slavin en men sloeg dus weinig acht op hare verdwijning, terwijl de zoon, in de meening dat dit schelmstuk voor altijd aan het oog der wereld onttrokken was, de vrees liet varen, die zijn leven tot een vloek gemaakt had, en zich weder in de vermaken van het keizerlijke hof stortte. Doch er was een oog, dat zijne gangen had gadegeslagen. Toen hij den steen om den hals bond van zijn slachtoffer, dat hem om genade smeekte, en hij haar n het water slingerde, was iemand, die ook een Telefoon No. 6* ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Engbland. De bisschop van Londen begint uitvoering te geven aan zyn belofte, dat hy onwettige diensten in Anglikaansche kerken van zyn bisdom zon verbieden. Hij beeft den geestelijke van de kerk van St. Michael te Shoreditch verzocht, den dienst, genaamd Asperges, te staken, en de geestelijke heeft zich daarbjj neergelegd. Ook verlangt de bisschop, dat bjj het avondmaal minstens drie leden van de gemeente er aan zullen deelnemen. Deze bepaling betreft een vrij groot aantal kerken, waar ge regeld de geestelijke alleen, nsar Roomsch gebruik, het avondmaal gebruikt. Amerika. De held van den dag te New-York is thans de burgemeester Robert Van Wyck. Toen hij vóór eenige dagen op de badplaats Freeport aan het strand wandelde, zag bjj, dat drie jocge meisjes vau ongeveer negentienjarigen leeftjjd zich te ver in zee waagden en dreigden te verdrinken. Zonder zich een oogenblik te Het vonnis waarby de Kamer van inbesdiul- digingsteliing weigerde, du Paty de Clam te vervolgen op de klacht van Picquart is aan dezen laatste niet beteekend. II jj kan dus niet in booger beroep komen. Het dossier van de zaak Esterhazy-Pays is door bet parket aan den rechter van instructie Bertulus teruggezonden. De Temps meldt dat de pxtourear der republiek geen vervolging van Esterhazy noodig oordeelt. Bertulus zon gister avond het resultaat zjjner instructie openbaar maken. de willekeurige verergeringen daarvan. Overtuigd dat de naam van Mevrouw Félix Faure door de nakomelingschap zal worden gezegend, indien zy tracht een einde temaken aan een toestand welke eiken dag meer de beschaafde wereld in beroering brengt, hebben zy de eer haar te verzoeken gebruik t) maken van baar hoogen invloed ten gunste van don martelaar van bet Duivelseiland.* Onder de onderteekenaarstersMevrouw Tbiriar, vrouw van den senator Dr. Thiriar Mevrouw Halbart de Rosslus, vrouw van den vroegeren afgevaardigdeMevrouw G. Frère» Orban, schoondochter vvn den gestorven staats man en vrouw van den raadsheer in het Hof te Lüik Mevrouw tóen Vanderkindere, vrouw van den vroegeien afgevaardigde Mevrouw Eug. Anspach, vrouw van den gouverneur der Belgische BankMevrouw Simonis, weduwe van den beeldhouwer, schoonzuster van Frère- Orban, en nog oen aantal dames ait de in- vloedryksts Belgische kringen. In het Engelsche Lagerhuis deelde de onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, de heer Curzon mede, dat geen bericht was ont vangen dat Rusland van Menelik het sulta naat Raheita als maritiem station (aan de Roode zee) had gekregen. Hij verklaarde dat de Negus van Abessynië dit sultanaat niet heeft te begeven. De Britsche gezant te Peking sir Claude Macdonald seinde dat de Chineesche regeering haar dank heeft betuigd voor den beloofden steun, maar verklaarde dat het ryk op het oogenblik niet bedreigd, poch aangevallen werd. De Duitsche staatssecretaris van buitenland sche zaken de heer Von Billow heeft het volgende memorandum aan de Britsche regee ring gezonden Het bericht dat Duitschland zich heeft ver zet tegen het Chineesche stelsel van spoor wegaanleg naar Chinkiang, onder voorgeven dat geen spoorweg op Shantung kan worden gebouwd zonder verlof van Duitschland, is niet in overeenstemming met de feiten. Even- zoo is het onwaar dat de Duitsche gezant met ernstige gevolgen dreigde, indien Duitsch-, land’s aanspraken niet erkend worden. Duitsch- land verlangde alleen dat China vreemde hulp zou inroepen op Shantung, de eerste aan bieding van werk aan Duitschland zou worden gedaan. De Duitsche handel en nyverheid hebben nooit uitsluitende voorrechten gevraagd en nooit een poging gedaan om andere volken uit te sluiten van de vrye mededinging in Shantung*. Verspreide Berichten. Frankrijk. ’t Verzoekschrift der Belgische vrouwen aan Mevroaw Félix Faure luidt aldus De Belgische vrouwen wier namen hieronder staan leggen met eerbied aan Mevrouw Félix Faure bloot, dat geene enkele vrouw zonder huivering denken kan aan de geestesmarteling sinds drie jaren toegepast op Mevrouw Alfred Dreyfus, niet alleen door de schrikkelijke straf die haar man ondergaat, maar bovendien door De opper-ceremoniomeezter van H. M. de Koningin en de luit.-generaal, adjudant-gene» raai, en chef van het Militaire Huis van Hare Majesteit, hebben bekend gemaakt het cere monieel, waarmede II. M. de Koningin op den 6n September in de Nieuwe Kerk, te Arniter- dam, plechtig zal worden ingehuldigd, en bet programma voor den plechtigen intocht van H. M. de Koningin in de hoofdstad dat Rjjks, op 5 September te voren, en voor den plech- tigen intocht van H. M. in de Koninklijke residentie, op 9 September daaraanvolgende. Aangaande de aankomst te 's Hage ontleo- nen wjj het volgende H, M. de Koningin, vergezeld van II. M. de Koningin-Moeder, zal op Vrydag den 9n Sep tember a. 8., te 10 uur 40, met een extra- trein van den Staatsspoorweg naar 's-Qraven- hage vertrekken. Aangekomen te 's-Gravenhage te 11 uur 54, De ontwerpen der staatsbegrooting voor 1899 hebben de Departementen verlaten en zjjn gereed om naar den Raad van State te worden gezonden. beweren dat hy het artikel had overgeschre ven, maar de heer Le Uérissó toonde van de tribune der Kamer de ongerijmdheid van deze bewering aan. Dezelfde afgevaardigde trad als voornaamste belastende getuige op voor het Hof van Assi en en op zyn verklaring, veroordeelde het Hof den heer Turrel bij verstek tot 300 fr. boete en 300 fr. schadevergoeding aan majoor Berlioz. De bestuurder van de Télé- gramme die wel aanwezig was, werd door de jury vrijgesproken. bedenken, sprong de burgemeester gekleed in zee en smaakte het genoegen, alle drie de dames achtereenvolgens te redden. Dit heldhaftig gedrag van den heer Van Wyck beeft te New-York groote sensatie ge wekt. Bjj zyn terugkomst denkt men hem een ovatie te brengen. De minister van Waterstaat heeft aan de volgende personen tot wederopzegging toe, ver gunning verleend tot beryden der rykswegen met motorrijtuigen op eenige voorwaarden, be treffende snelheid, verlichting, bellen enz. Deza voorwaarden zyn meegedeeld aan de ry ka weg werkers, die toe te zien hebben op do band- having ervan. Bedoelde personen hebben elk een volgnum mer gekregen, dat op hetrytüig moet zichtbaar aangebraoht zyn; 1. W. A. van Dam, te Groningen2. J. van Dam jr., te Helpman (bjj Haren)3. W. Remmers en Co., Amster dam 4. J. P. Backx, te Wieringerwaard5. H. L. Manson, Amsterdam 6. B. C. A. Tim merman, 'a-Gravenbafle7. M. W. L. Aertnij», Nymegen8. J. P. G. van der Meer, Ubber gen 9. E. W. baron van Wassenaar, to Bennekom10. II. A. Mos, Nymegen; 11. Jbr. mr. D. T. Teixeira de Mattas, 's Graven- hage12. G. 8. H. Wandelaar, Ubbergen en 13. A. 8. Houwink, te Nymegen. Het proces tegen den oud-minister Turrel wegens het publiceeren van de conduitelijsten van zyn tegencaudidaat bij de jongste ver kiezingen voor de Fransche Kamer, majoor Berlioz, is Maandag voor het Hof van Assisen van het departement der Aude te Carcassonne behandeld, Zooals men weet, had de Télégramme van Toulouse, die den oud-minister steunde, ont hullingen gegeven uit het militaire leven van majoor Berlioz, die verre van aangenaam voor dezen officier waren. De majoor kreeg de overtuiging dat de heer Turrel de schryver van deze onthullingen was en diende deswege een aanklacht tegen hem in. De afloop van het proces kon niet twyfel- achtig zyn, nadat de heer Turrel reeds in de Kamer was gevonnist met ongeldigverklaring van zyn verkiezing, toen hij zelf had moeten toegeven dat het handschrift van het artikel door den afgevaardigde Le Hérissé vertoond, van hem afkomstig was. Ky trachtte nog te slachtoffer van den schelm was geweest, veilig ver borgen en zag zijne schandelijke daad.* Terwjjl tij dit alles zeide, scheen de adem Toluca begeven te hebben. Hij stond zoo roerloos als een marmeren beeld, en staarde met glazige oogen, met op elkander geknepen lippen en met gebalde vuisten de vrouw aan. Zij bekommerde zich daarom echter niet on ver volgde «Een tijdlang ging alles goed, ofschoon hij een adder aan zijne bont koesterde, die hem eerlang zou steken. Hij vond een ander oor, dat naar zijne liefdebetuigingen luisterde, eeno vrouw minder ar geloos dan hare voorgangster en in wraakgierigheid zijne gelijke. Terwjjl de verleider haar op den verkeerden weg bracht, omwikkelde zy zyn hart met hare strikken, tot dat zij hem kon brengen waartoe zij wilde. Langzamerhand begon hij echter pogingen aan te wenden om haar van zijn hals te schuiven en liet hij het oog op een derde slachtoffer vallen. Deze was de aangenomen dochter van den ouden edelman, zyn vader. Doch zy had een geliefde, wien haar hart gewijd was, en doorzag de gehuichelde liefde van den verleider, dien zij van zich stiet. Dit vertoornde hem, zoodat hij zyn vader tot zyne be langen overhaalde en haar heftig in ’t nauw bracht. De verworpen slavin liet nu bare macht gelden en de ellendeling sidderde voor baar, en b°raamde dus een nieuw plan om de slavin en den begunstigden minnaar in ’t verderf te storten. De minnaar werd in een kerkerhol geworpen, doch de slavin en het voorbestemde slachtoffer ontkwamen aan den ge spannen strik. Moet ik nog verder gaan? Moet ik den duisteren sluier dor toekomst opliohten, en daaronder voor u lozen wat aanstaande is?* «Neen I neen!* riep hij met hevigheid uit, terwijl hij met de gebaren van oen krankzinnige naar zijne boot terugijlde en zoo haastig mogelyk over den waterspiegel er mede verdween. ’tWas avond eer Toluca het park weder bereikte. Met een blijden glimlach op de lippen kwam Meztli hem huppelend te gemoet. Aanvankelijk was het zyn plan voorby te gaan zonder acht op haar te geven, doch eon nieuw denkbeeld, dat bij hem op rees, deed hem van voornemen veranderen. Hy voerde haar naar eene zitplaats en ondervroeg haar over hare gevangenschap. Op de listigste wyze draaide zij hem een rad voor de oogen en verhaalde hem de toedracht harer wonderbare vlucht op de wyze, die het best met hare oogmerken strookte. Ieder ander dan Toluca, die door de onrust van zyn gemoed half verbijsterd was, zou op het gelaat van het meisje eene kwalijk verholen uitdrukking van zelfvoldoening en wraakzucht gelezen hebben. Wien de góden verderven willen, slaan zij mot blindheid. Toluca was inderdaad met blindheid geslagen. Wy gaan thans tot andere tooneelen over. Op een hoogen berg, de Otoncalpolco genaamd, die tot de bergketen in 't westen der vallei behoorde en uit de groote hoofdstad volkomen zichtbaar was, stond een teocalli of tempel van reusacbtige afme tingen, omringd van steenen buitenwerken, die eene ontzaggelijke oppervlakte innemen. Het tijdstip, waarop wij ons derwaarts verplaatsen, is de morgen na bet laatste onderhoud tusschen Het antwoord van Spanje, dat thane door Cambon aan president Mc Kinley is overhan digd, ia volgens den Standard* zeer gematigd en waardig. De door de Vereenigde Staten voorgestelde vredesvoorwaarden werden zonder veel commentaren aangenomende nota ver klaart dat Spanje zich buigt voor den toe stand, waarin het buiten zyn wil, door de verdediging van zyn rechten en bezittingen is geplaatst. De nota spreekt verdorde bereidwilligheid uit, om gedelegeerden te benoemen voor de onderhandelingen. Waarschijnlijk zullen hier toe worden aangewezen de minister van bui- tenlandscbe zaken, de hertog van Almodovar en graaf Merry del Val. Deze gedelegeerden zullen tevens volmacht hebben om to beslissen over de toekomstige wyze van bestuur der Philippynen. De noodzakelijkheid wordt voorts betoogd om direct de vijandelijkheden te staken. Het ziet er voor het Vergelijk tusschen Oostenryk en Hongarye niet gunstig uit, en de minister van buitenlandsche zaken, graaf Goluchowski is naar lacht vertrokken, om dat aan den Keizer te gaan meedeelen en den Monarch de beslissing te laten, voor zoover dat mogelyk is. Er is namelyk Zondag tusschen de beide minister-presidenten geen woord meer gewisseld, hoewel Banffy pas ’s avonds naar Boedapest terugkeerdede onderhandelingen zyn voor- loopig afgebroken. S

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1