tten EEST. aolie. 1 BINNENLAND. GROEN, irtijen te ver- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 12 Augustus 1898. No. 7655. 37ste Jaargang. FEUILLETON. ver glijders De Mexicaansche Beeldhouwer- HAAS Bultenlandsch Overzicht. VerMillu ua Emil. Zola IS) -■■*>«■ i'S. -i»-4 B jD, Veerstal, uda. oordrecht. D, Bosloop, 'ewatrr Waddinvvun. briefkaart wordt tegezonden door Itbommel winnen, nog i Op het eilandje Anglesea in de lersehe heeft het herig gesneeuwd. MERONGEN Iscïse OMibriém f-Deeft. werkelyke hulp be de E PARTIJ EEN VERHAAL DER AZTEKEN. Naar het Engelsch. Telefoon No. SS ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. de beido handen tegen baar boezem en hijgde naar adem. Eene diepe smart scheen baar te hebben aangegrepen en men hoorde haar op een gesmoor den toon kermen, terwijl bare lippen trilden en hare oogen rich met tranen vulden. Deze aandoening duurde echter slechts korte oogenblikken. Andermaal hief zij het gaas op, dat de blanke gelaatstrekken der slaapster bedekte on sloeg die nauwlettend gade. «Wat gelijkt zij sprekend op haarl* ontboezemde Tonatiuh zich fluisterend. «Dezelfde trekken I Wat heb ik die dikwijls in mijne droomen gezien I Maar helaas, het is eene bloote gelijkenis niets meer.* Op dat oogenblik echter kreeg zij bot medaillon in *t oog, dat half tusschen Marina’s gewaad verborgen was. Zij nam het in de hand, staarde er op en deed het open. Terstond kwam er eene verandering in hare trekken, en scheen al het bloed naar baar hart terug te vloeien. Hare lippen werden purper, haar brein duizelde, en daarop stortte zij op de knieën met den uitroep«O Barmhartige Vader I Ik zegen u en ik dank u I* VIII. De gerechtelyke kampstrijd. In eene der vorstelyke zalen bevonden zich twee personen bijeen, de keizer en zyn neef Guatemozm. Deze jonge prins was omtrent vyf-en-twintig jaar oud en stond in hooge gunst bij Montezuma. Hij was rijzig en tenger van gestalte, maar desniettemin welgemaakt -, daarby bezat hij eene groote malo van schranderheid, beproefde dapperheid en innemende manieren, en was hij zeer goed op de hoogte van 't geen er in de hoofdstad omging. (*ordt ooroelfd.) Inzending van Advertentiën tot 1 uur des rnidd. De opening der jacht op klein wild ie voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland vastge steld op Zaterdag den 3on September met zonsopgangmet uitzondering van de jacht op fazanten en hazen, waarvan de opening ia vastgesteld op Zaterdag 1 October. De korte jaebt mag dageljjks, de lange jacht slechts driemalen ’s weeks, on wel dos Woensdags, Vrgdags en Zaterdags, worden uitgeoefend. De vennootschap Internationale Cacao fabrieken te Amsterdams beeft den Minister van Marine aangeboden aan 5700 schepelingen der marine, beneden den rang van officier, op den kroningsdag gratis caoao en suiker te verstrekken. Da Minister heeft deze feestgave aanvaard. .Uil I-I pers maakte zich tot de getrouwe echo van *8 ministers, woorden en de welsprekende pro pagandiste zjjner ideeën. De kustverdediging te Brest moet dan ook inderdaad bjj uitstek slecht zyn gebleken. In plaats van 12 kust- batteryen beschikt men er slechts over 4 en terwyl 8000 artilleristen noodig zyn om deze te bedienen, heeft de minister er niet meer dan 3000. Al het overige, zegt de heer Lockroy, is »navenant<l De vyandelyke Engelscbe vlooteen achttal Franscbe oorlogsschepen won den zeeslag dan ook met gemak en de landing der troepen geschiedde eveneens zonder veel moeite. i Co., 108. Gouda. ei weg E 100, f 1OO.- tot taandelyksche of en zeer matige uen tarieven be- rzekering, welke de Polis. .often* Noord- De zon, slechts even boven do oostolijke geberg ten verrazen, was reeds var uit bet groote dal zicht baar en stortte licht en warmte over ’t aardrijk uit. Hare stralen drongen de opening der grot binnen en vielen ten deelo op eene vrouw, die, op een lagen steen gezeten, zich ijverig met het borduren van een tilmatli of mantel bezig hield. Die vrouw was Meztli’s moeder, die reeds meer dan twintig jaar in deze spelonk gowoond had. Ten tyde van haar huwelijk woonde haar man hier met drie zijner medgezellen en gebruikte de verborgen kamers voor verschillende doeleinden Daar was ook Meztli geboren en toen zij nog in de eerste kindschheid verkeerde, was haar vader met zijne drie makkers door eene stroopende bende van een naburigen stam vermoord. De vrouw bleef met haar hulpeloos kind achter en doorleefde eenige jaren in de diepste armoede, totdat zij eindelijk uit nood dwang dat kind aan Ahuitzol verkocht, die meende dat de beide ouders dood waren. De moeder had zich nooit aan het paleis vertoond, en dat zy nog e Fabriek I«, van k &Co. <tnhage, en 29«, slaan. RS an BELGIE. ruikt de aller- Iberoemde Su- ■Extract I?HE. 70 Ct». en waren met palmbladeren bedekt, de muren inetdra- periën van vederwerk behangen en de zolderingen met veelkleurig tapijtwerk overspannen. In eene der kamesa bevond zich een rustbed, ver scholen achter behang^p van het fijnste katoen met zwaar borduursel on gotiden franjes. Van elke der beide zolderingen hing aan een koord een zilverdraad een kunstig gewerkt mandje af, met do heerlijkst geurende bloemen gevuld. Voor ’t overige zag men hier en daar een aantal staaltjes van fraaie dames- bandwerken verspreid. De inschrijving, te Hamburg geopend voor den bouw van het Bismarck-mausoleum, over- scbrydt reeds het bedrag van 300.000 Mark. Enobland. Te Liverpool is eeu zeemaos-logeaent geheel afgebrand, vier zeelieden, vermoedeljjk Span jaarden, kwamen in de vlammen om. Verspreide Berichten. Frankrijk. van 3000 frs. door bet hof te Een gedeelte van de stad Moissac, nabjj Montauban, staat in brand. Een groot aantal huizen zyn reeds verwoest. Duitschlanb. Volgens de »Neae Freia Pretse< moet Bismarck's nalatenschap ongeveer dertig millioen Mark bedragen. Een eigenlyk apolitiek testa ments heeft de prins niet nagelaten. loefde was ook nooit door Meztli geopenbaard, of schoon beiden in de laatste jaren oen drukken om gang met elkander hadden gehouden. De moeder was uitstekend ervaren in bet bordu ren on het bewerken van vederen, eene kunst waarin de ondo Azteken het tot eene bswonderenswaardige hoogte gebracht hadden. De borduurster bezat een molankoliek gelaat. Zy was alleen, maar een oogenblik later trad Tonatiuh binnen. Diep ademhalende wierp de profetes zich op een zetel neder en riep uit «Het geluk heeft mij gediend, Tizoc. Ik heb alles verkocht wat ik had medegenomen.* De vrouw zag met een flauw lachje op, als om te kennen te geven dat het haar genoegen deed, en ging daarop weder met haren arbeid voort. «Ik heb Meztli gisteren morgen gezien,* liet Tonatiuh er op volg n, «en zij vertelde mij, dat Mazina, de pupil van Ahuitzol, zich in de geheime vertrekken bevindt.* «Dat is zoo,* gaf de vrouw ten antwoord, zonder van haar werk op te zien. «Ga maar bij haar op bezoek baar eens't is een lief meisje.* Tonatiuh volgde die aanwyzing en liet zich door de opening in den vloer af. Toen zij den steenen trap beklommen had, schoof zy de daar hangende gordijn zorgvuldig op zyde en trad een der vertrek ken binnen. Behoedzaam naderde zij op de punten der teenen de rustplaats en luisterde aandachtig toe. Mazina lag daar werkelyk en sliep. Tonatiuh lichtte het gazen voorhangsel op en staarde haar oplettend in het gelaat. Na zich echter een oogenblik over het sluimerende meisje heen gebogen te hebben, deinsde zy terug, liet do gazen gordijn los, drukte Carabon heeft thans de uitkomst van zyn bemoeiingen naar Madrid geseind, en den wemch uitgesproken dat Amerika vau Spanje nog eeu antwoord ontvangt over bijzonderheden die voor het sluiten van het voorloopige vredes verdrag geregeld moeten worden. Uit het langdurige gesprek, eergisteren door Cambon met Mac Kinley gevoerd, maakt men op dat Spanje’s antwoord in sommige opzichten onbe vredigend is. Spanje’s antwoord bevat ongeveer 1200 woorden. Het is in vyf paragrafen verdeeld, betreffende Cuba, Portorico, de Ladrones, de bezetting van Manila en de benoeming van een commissie. De Cobaanscbe schuld wordt niet vermeld. In beginsel geeft Spanje toe dat zyn souverein gezag over Cuba ten einde is, maar bet oppert de quaestie van het toekomstige bestuur van het eiland, en verklaart uitdruk kelijk dat de Amerikanen by de regeling van dat bestuur de groote Spaanscbe belangen op Cuba in het oog moeten houden. Het tijdstip van de ontruiming wordt beschouwd als een omstandigheid die overgelaten kan worden aan de commissie, welke zal bestnan uit vyf ge machtigden voor elke partij, en waarschijnlijk ti Parys zal byeenkomeu. Het dossier van de zaak Esterhazy-Pays is door het parket aan den rechter van instructie Bertulus teruggezonden. De procureur der Republiek heeft buiten vervolgingstelling gere- quireerd. Desniettemin beeft de rechter van instructie Bertulus de beschikking genomen, dat de beklaagden verwezen worden naar de jury wegens valschheid. De procurenr-generaal confereerde daarop met den Minister van justitie. De herstemmingen voor de a'gemeene raden hebben tot een zegepraal der radicalen geleid Volgens de officieele statistiek syn de 1438 leden der algemeene raden aldus te verdoelen 189 conservatieven, 74 ral ié’s 268 gematigde Republikeinen, 474 Regeerings-Rrpablikeinen of radicalen, 321 radico-socialen, 35 socialisten en 7 nitionalit-ten. "U|di opgelegd, is uit eigen beweging door Octave Mirbeau betaald, ten einde gerechtelyken verkoop van den inboedel te voorkomen. Een onbekende heeft ook de 450 frs. kosten van de voorziening by hst hof van eissatie voldaan. De Kamer van appel in strafzaken heeft, in de zaak der schriftkundigen tegen Zola en Perrenx, eerstgenoemde veroordeeld tot eeu maand gevangenisstraf en 2000 frs. boete, en elk tot een schadeloosstelling van 10 000 frs. aan ieder van de drie schriftkundigen. Van toepassing der wet Bérenger, waardoor de tenuitvoerlegging van het vonnis opgeschort zou kunnen worden, is geen sprake. Alle straffen zyn verdubbeld. Gm iniii: mirim Telefoon No. *9. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. I Ziehier de conclusies van hot zeven kolommen lange artikel van Jaurêv io de Petite Répoblique, >Uit een nauwlettend ondersoek per feiten, bescheiden, getuigenissen, volgt: Dat Dreyfus op onwettige wye is veroordeeld, met schending der noodzakelyke waarborgen, den beschuldigde verschuldigd. Dat Dreyfus ten onrechte is veroordeeld. Hy is onschuldig en lydt ver af voor de misdaad, het verraad van een ander. Om dit lyden van een onschuldige te doen voortduren, hebben thans alle machten van reactie en leugen zich vereenigd. Kin er cassatie aangeteekend tegen het vonnis der kamer van inbeschuldigingstelling betreffende bet beroep tegen de ordonnantie van Bertulus Men zegt schryft de Temps dat de prOcureur-generaal meent van niet, en dat hy bet hierom overbodig heeft geacht, dat vonnis aan Picquart te doen beteekenen. Mr. Labori heeft echter een andere meaning, en dienvolgens ter griffie mededeeling gedaan, dat zyo cliënt van bet vonnis der Kamer in cassatie komt. Een rechtskundige beschouwing in de Temps concludeert ten gunste der meening van Labori. De staatssecretaris van buitenlandsche zaken, 4e heer Day, heeft de volgende mededeeling gedaan Wij zyn tot overeenstemming gekomen ten opzichte van het protocol met de vredesvoor waarden, waaronder de ontruiming van Cuba en Portorico. Wij gelooven dat dit protocol zal worden uitgevoerd. Men kan zeggen dat de voorwaarden de zelfde zyn welke president Mc. Kinley in zyn nota heeft aangevraagd. Men gelooft dat nog slechts enkele formaliteiten zyn te vervullen voor het protocol geteekend kan worden. Zoodra de Franscbe Kamer weer byeen is, stelt de minister Lockroy zich voor een marine- ontwerp in te dieuen dat klinkt als een klok, ’t Was reeds bekend dat hy sinds «enigen tijd omging met grootsebe plannen, maar nu hy de Paryscbe pers voor zich heeft weten te winnen, zal de minister zyn crediet-aanvrage nog wei wat durven verhoogen. Lockroy had nl. de groote bladen der hoofdstad uitgenoodigd de dezer dagen gehouden vloot-mauoeuvres te Brest te komen bijwonen. Zelf wees hy de journalisten op al de gebreken zoowel van de vloot als van de kustverdediging en legde hun zyn maritieme plannen bloot. Hei doel werd volkomen bereikt, want de Parysche groote De andere was Tonatiuh, de profetes, die, wanneer zij tot uitoefening van haar geheimzinnig beroep door de hoofdstad of andere plaatsen rondzwierf, altijd een aantal prachtige nrtikelen bij zich had, om aau de adellijke of rijke familien te verkoopen. Zij zat eene kleine boot en had hare woonplaats in onmiddellijke nabijheid van de stad op het drijvende Toluca haar was komen be- eiland gevestigd, waar zoeken. Niemand, die deze spelonk bezocht, zou onder steld hebben, dat, van daar uit, een gang naar an dere vertrekken voerde. Slechts zelden kwamen er vreemde personen, doch, indien dit gebeurde, was er nooit iets aanwezig, dat aan andere lokalen en eene weelderiger wijze van leven kon doen denken. Dit den vloer kon echter een steen weggenomen worden, waardoor dan eene opening zichtbaar werd, die een mensch doorliet. Daalde men daarin af en ging men eou eind weegs op een eflen pad voort, dan kwam mon aan een hoogen steenen trap, die toegang verschafte tot de vertrekken in de omwalling van welke wij reeds gesproken hebben. Die verborgen kamers waren op eene zoowel Tleendsoortige als ryke wyze gemeubeld. De vlóeren Het Engelscbe Hoogerhnis heeft Maandag avond in de vacciuequaestie toegegeven en met 55 tegen 45 stemmen de vaccinewet goedgekeurd, gelyk zy van het Lagerhuis was teruggekomend. w. z. met het nieuwe artikel, dat de ouders van den vaccinedwang ontheft, wanneer zij ten genoege van twee magistraatspersonen verklaren, dat zy tegen de inenting gemoedsbezwaren hebben. Met twee stemmen meerderheid had het Hoogerhnis de vorige week anders beslist. Aan de «Hamb. Corr.» wordt geschreven dat Herbert Bismarck vooreerst niet weder in den diplomatieken dienst zal treden, omdat de ordening van de letterkundige en po'itieke na latenschap van zijn vader en het bestuur zyner goederen te veel van zyn tyd zal vorderen. Waarachijnlyk wordt hjj lid van ’t Hoerenhuis. Bertulus heeft zyn ordonnantie betreffende Esterbazy-Pays aan den procureur der republiek gebracht, en tegelyk een kist met in beslag genomen papieren naar de griffie gestuurd. Uit dit laatste leidt men af, dat Bertulus tot” ver volging concludeert. Volgens de Soir is dit inderdaad het gevalzou Bertalu» Esterhazy en mevrouw Pays wegens valschheid in geschrifte willen vervolgen. Hierop zou dan nu de Kamer van in beschuldiging stelling moeten concln- deeren. Volgens de Temps zou, de procureur der republiek geen vervolging willeneen botsing dus van groot belang. Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zal bestaan nit twee afdedingen of commission, onderscheiden in afdeeling A. en afdeeling B. De werkzaamheden dier afdeelingen zy verdeeld als volgt Afdeeling AProvinciale en plaatselijke fi nanciën, onderwys, landbouw, armwezen, jacht en visseberij, reclames belastingen, voor zoover de behandeling daarvan aan Gedeputeerde Sta ten is opgedlagen, toepassing der wet tot re geling van den kleinhandel ih sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap. Afdeeling B: Gemeentezaken, voor soover die niet aan Afd. A zyn opgedragen, kerkl- De boete

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1