ebt, r, telen EN, lenj. JSTEN, I I i fez iwen. Zaterdag 13 Augustus 1898. 37ste Jaargang. No. 7656. tering. fms I Bultenlandsch Overzicht IDERHOUD. FEUILLETON. 1 wijs licht, lil H I ’BOOR.” tDAM. straat. jerllngen, De Mexicaansche Beeldhouwer. I Inzending van Advertentiën tot 1 uur de» tnidd. doel Verspreide Berichten. ti i wordt verwesen (iFordi vervolgd.) de Kostelooze- 'usschenscbool. ZICHT op het maakt bekend Hote], Commissie. erttarit, a VOORT. 111©“, i, r, -8-9-11. in China spreken, z::i van appèl Zola ver maand gevangenisstraf en Perreux tot 1000 frs. boete, veroordeeld om aan Telefoon No. S9. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CE’^iTEN. t* i Is ten October de scholen ver- choollokalen op 398, des namid- EEN VERHAAL DER AZTEKEN. Naar het Engehch. en gewichtig onderhoud ge- De Spaansche ministerraad ontving gister avond het vredes-protocol dat werd goedgekeurd. De Regeering zou nog gisterenavond haar antwoord naar Washington zenden en Cam bon de noodige volmachten geven om de vredes- preliminairen te onderteekenen. De schorsing der vyandelykheden zal waarschijnlijk heden worden besloten. De vredesonderhandelingen zullen te Parijs worden gevoerd. Fuankbijk. In de Petite Répablique* verklaart Jean Janies dat het verbaal betreffende de door Dreyfus afgelegde bekentenis gelogen ia; Jan- rès voegt erby, dat hy zal bewyzen dat Dreyfus onschuldig is. afscheid van don keizer, betrad hot voorplein en vertrok. Er waren nu vier dagen verloopen sedert Maxtla in dat afgrijselijk kerkerhol was gestort en daar al de verschrikkingen van honger en dorst doorstaan had, nog verscherpt door do walgelijke dampen van dit voorportaal des doods. Hij bad elk middel, dat in zijne macht stond, in *t werk gesteld om aai zijn lot te ontkomen I Doch even goed hadden de verdoemden op verlossing uit den bodemloozen poel kunnen hopen 1 Hij bezat geen middel om de lengte van het tijds verloop af te meten, door hem in dit hol doorge bracht. De trage uren schenen zich tot eeuwen uit te zetten. Verzwakt, uitgeput en wanhopig kroop hij naar een hoek, dook daar in zittende houding togen den muur ineen en trachtte zich met zijn lot te verzoenen en tot bedaren te komen. Als hij Mazina maar had mogen zien, haar tot een lang en laatst vaarwel aan zijne borst had mo gen drukken, zou hij meer gelaten zijn geweest. Zelfs ia zijn rampzaligen toe tand smachtte zijne ziel naar haar, en haar naam trilde op zyne lippen bij wijze vai gebed. «Maxtla I Maxtla ïtzcoatl I* Was dat eene stem der góden Had de hemel zich geopend, om dien straal van licht naar beneden te zenden? «Maxtla I* Hij hoorde zijn naam met de verrukking, die de aarde moet ondervonden hebben, toen de dag uit de duisternis werd te voorschijn geroepen. Maar desniettemin gaf hij geen antwoord. Hij spinde al zijne Mauwen in, maar kon geen lettergreep uit- reid noch gereed ia, om met Engeland den stryd aan te binden wegens geschillen over China. In het Engelsche Lagerhuis deelde minister Balfour mede, dat de Regeering den gezant te Peking Sir Claude Mac Donald, den len Maart de opdracht gaf, aan de Chineesche regeering mede te deelen, dat zy de volle vryheid had De Amerikaansche generaal Schwan seinde, dat zyn brigade in een gevecht gewikkeld is geweest met een sterke Spaansche macht, eenige mijlen afstand van Mayagüez, de havenstad op Porto Rieo. Twee Amerikaansche soldaten werden gedood, een luitenant en veertien man gewond. niet. Zijne verontwaardiging was to groot voor zulk oene wraak, en hij liet dus Cruzilli mot sterke tou wen binden, om hem voor de straf te bewsrei, die zijne misdaden verdiend hadden. Men legde Maxtla in een fraai vertrek van het keizerlijk paleis op eene rustbank. Op last des kei zers werden verecheidene der beroemdste geneoehee* ren aan zyne sponde ontboden, doch zelfs deze ge leerde mannen zagen niet volkomen in, hoe flauw de vlam van zijn levenslampje inderdaad flikkerde. Montezuma was te midden van een aantal zyner edelen en raadslieden in eene groole audiëntiezaal gezeten, en voor hem stond Cruzilli, in afwachting van zyn vonnis. De schelm wist dat hij geen ge nade te hopen had en was vast besloten met een vertoon van standvastigheid te sterven. Met hooge belangstelling luisterde de keizer naar het verslag van prins Guatemozin, waarna hij bevel gaf, dat de misdadiger naar do teocalli zou gebracht worden, om daar ten offer to strekken aan den god, wiens geboden hij overtreden had. Toea Cruzilli werd weggevoerd vertoonde zich een duivel aardige lach op zijn gelaat en met een vasten tred verliet hy onder bedekking van eene sterke wacht de audiëntiezaal. Binnen een uur had zich eene groote menigte op den heuvel verzameld, waar de tempel stond. Op omtrent acht voet afstand» van diens muren lag een ronde steen van bijna drie voet dikte, die veel ge lijkenis met een molensteen bad. om na te gaan of Duitsche aanbiedingen, voor het aanleggen van spoorwegen gedaan betere, voorwaarden bevatten dan die door Engelsche kapitalisten gedaan. Doch de Engelsche re geering kon niet toestaan, dat aan Duitschland een recht van voorkeur werd gegeven, uitslui tend op grond dat de ontworpen lyn in de provincie Shantung ligt. Sir Claude Mac Donald kreeg de opdracht zich tegen het toe staan van zulk een eisch te verzetten. Het bericht dat China toestemde in de ver zoeken van den Russischen gezant Pawlof betreffende het contract voor den Nintsch- wanspoorweg is in hoofdzaak juistde zaak maakt een onderwerp van voortdurende zorg der Regeering uit. (Toejuichingen). den invloed op deChinee- de Russische gezant te De den van brengen I Het zweet paarldc op zijn voorhoofd. Hij trachtte op te staan, maar zijne spieren waren van alle kracht beroofd; zijne ledematen weigerden hem hunne dienst. «Maxtla I Maxtla I* O, afgryselijke verschrikking van dat oogonblik I Zou men de deur weder sluiten en hem daar laten sterven of zou men zich in het hol zelf wagen, om hem te zoeken Een stroom van tranen, de eerste die hij sedert vele dagen gestort had, welde uit zijne bont op. In stilte rolden zij langs zyne wangen. In het uur der beproeving was hij standvastig. De dood joeg hem geen schrik aanmaar de gedachte dat de verlossing op til was, en men hem toch onopgemerkt kon voorbygaan en in dit vreeselijke gewelf achter* laten, was zelfs voor zijne geestkracht te ijselijk. Ach, zijn hart bonste tegen zyne keel. Een man met eene toorta werd aan een touw nedergelaten. De gevangene werd verbijsterd door het flauwe lichtschijnsel, dat voor hem een oogverblindende glans was. Zjjne redding was nabij! Hij hoorde een hartatochtelijk en langdurig gejuich. Eene koude rilling beving zyn hart en verder hoorde hy niets meer. Maxtla waa naar allen sohyn levenloos, toen men hem omhoog haalde. Cruzilli stond er bij en zag het ganache tooneel bedaard aan. Zes beproefde veldoversten omringden met Guatemozin de opening van het hol, terwijl oen duizendtal manschappen van de lijfwacht, slechts de bevelen hunner aanvoerders wachtende, het gebouw omsingeld hadden. Eén woord van Guatemozin, en bet buis zou tot den grond geslecht zyn. Doch hy gaf dat bevel Het onderzoek van den heer Fabre Ugen kolonel Picquart en mr. Lebloia duurt nog altijd voort. De kolonel is Woensdag gecon fronteerd met twee ayner beschuldigers, ge neraal Gonse en majoor Lanth, waarna ook mr. Leblois in tegenwoordigheid der officieren is gebracht. Donderdag heeft de heer Fabre Matthias Dreyfus gehoord. Men weet nog niet wanneer hy de instr notie zal sluiten. En nn tot elot een paar geruchten. Het Petit Journal bevat de zeer onvolledige mededeeling dat »bet parket besloten beeft een instructie te openen op de aanklacht wegens valsohheid in geschrifte welke door mr. Labor! is ingediendWelke aanklacht bier bedoeld ie, blykt niet. Volgons de Figaro zon mr. Labori uit naam van kolonel Picquart een nieuwe klacht indie nen, tegen wien weet men nog niet. Hetzelfde blad weet te vertollen dat Chris tiaan Esterhazy geweigerd zon hebben de bewyzen by te brengen voor de verduistering van gelden die by zyn neef ten laste legt. Aan het Ooslerspoorwegstation is een ten ding exemplaren van de Lastige Blütter« in beslag genomen, die een afbeelding bevatten van Esterhasy in de uniform van Uhlaan, zittende op de knieën van de Franscbe maagd. Bblgib. Gisterenochtend wilde de officier van politie Mommaerts te Sint-Joost-ten-Noode, een voor stad van Brneoel, een anarchist mei name Willems in hechtenis nemen. Hy werd met revolverschoten ontvangen. De anarchist nam daarop de vlucht langs den .Leuvenschen weg, schietende op de voor bygangen, die hom pakken wilden. Twee hunner werden gewond. Do woesteling werd eindelyk gevat en naar het politiebureau gebracht. De officier van politie begaf zich vervolgens naar de woning van Willems. Hy trof daar twee andere anarchisten aan, die ook op hem schoten. Mommaerts schoot uit zyn revolver terug en trof een der anarchisten aan den hala. De toestand van dezen is hopeloos. De andere werd gevangen genomen. Mommaerts ia licht gewond aan den duim. Een afdeel iag gen darmen bewaakt de woning van Willems. Deso ia een militante anarchist, die al moor met de politie te doen beeft gehad. DuiTSCHLANt. Hoe is de naam Bismarck ontstaan Men beeft gemeend daarin eea verbastering te moeten zien van een oud-Dnitsch woord voor bisdom, maar thans wordt er natourlyker afleiding gegeven door oon inzender in het »Borl. Tageblatt. Volgens dezen zou »Bis< (Bios, Biese of Besz Bisse) als aardrijkskundige naam SCHOUW OVER SLOOTEN, WATEREN en RIOLEN. BURGEMEESTER »u WETHOUDERS >an Gouda, Galet op <lo artt. 146—156 der Algemoone Politie- Verordening voor doze Gemeente; Brengen ter kennis van de eigenaren en de brui kers van de niet aan de Gemeente toebehoorende, binnen de bebouwde kom gelegen Slooten, Wateren on Riolen, dat op Maandag den 22 en Dinsdag 23 Augustus 1826, eooe SCHOUW over die wateren enz. zal worden gedreven. Belanghebbenden worden herinnerd aan hunne verplichting om te zorgen dat hunne Slooten of Wateren voldoen aan de afmetingen, genoemd in art. 152 der bovenbedoelde Verordening on behoorlijk zijn opgesloot zoodat geene boomstammen over of takken in het water hangen en dat die Slooten, Wateren of Riolen gezuiverd zijn van vast of drijvend vuil, welke de doorstrooming van het water kunnen belemmeren of stank of stankverwekkende uitdam- pingen kunnen veroorzaken. Onverminderd de stiaf op de overtreding gesteld, zijn de eigenaren of gebruikers verplicht de gecon stateerde gebreken binnen 8 dagen te herstellen. De NASCHOUW zal plaats hebben op Vrijdag den 2 September 1898. Gouda, den 12 Augustus 1898. Burgemeester en Wethouders van Gouda, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Woensdag kwam voor de kamer van appèl in strafzaken te Parys in behandeling het be roep, door Emils Zola en Perreux ingesteld tegen het vonnis der rechtbank, waarby Zola wegens laster van de drie schriftkundige ex perts werd veroordeeld tot 15 dagen gevange nisstraf (met toepassing der wet Béreoger) en 2000 francs boete, en Perreux tot 500 fres. boete, en beiden solidair tot 15,000 francs schadeloosstelling aan de experts. Aangezien in zaken, waarby gevangenisstraf kan worden opgelegd, de beklaagden in persoon moeten verscbynen, konden Zola on Perreux zich niet door hunne advocaten doen vertegenwoor digen, en moesten ze dus by verstek ver oordeeld worden. En nu beeft de kamer oordeeld tot een 2000 fr. boete en Bovendien zyn beiden elk der schriftkundigen 10,000 franes schade vergoeding te betalen. Verdubbeling das van de straf in eerste instantie, en dan ia nu niet de wet-Bérenger (voorwaardelyke veroordee- ling) van toepassing. V Terwyl van den eenen kant het orgaan van den Hongaarschsn ministerpresident, baron Banffy, uitdrukkelijk verklaart, dat deze er niet aan denkt af te treden, spreekt bet voor naamste blad der Tsjechen, de Narodni Listy, de hoop uit dat bet voorstel van Hongarye tot handhaving van den economischen status quo in den vorm van een voorloopig handels- verdrag, zal worden aangenomen. Dit artikel van bet Tsjechische blad maakt in Hongaar- sche kringen een goeden indruk, maar zal het daarby niet blijven Immerszoolang men te Boedapest beslist blyft weigeren eenige over- eenkorst met Oostenryk te sluiten langs niet- parlementairen weg, terwyl graaf Tbnn nic et nnne enkel en alleen heil ziet in keiserlyke decreten, is bet schier onmogelijk een stip verder te komen. fiOUDSCHE COURANT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. TelefMi K». M ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regel m a 50 Centen'; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 16) Om al deze redenen kon hij eon onschatbaar vriend en raadgever voor den keizer heeten. Zij hadden thans een laag o 'a had, want Montezuma zeide: «Neem zooveel manschappen mede als gij noodig hebt en laat geen steen op den anderen blijven, maar spoor hom op en breng hem hier in het paleis.* «Aan uw bevel zal voldaan worden. Gij kunt verzekerd zijn, dat ik den beeldhouwer zal vinden,* en bij die woorden stond de prins op, om te ver trekken. «Wacht even, Guatemozin 1* riep de keizer hem toe. «Wat denkt ge van die blanke vreemdelingen, die op de hoofdstad aanrukken?* «Ik geloof, dat zij goede voorwerpen zouden zijn voor de offers onzer góden,* antwoordde de prins met een veelbeteekenenden glimlach op zijn gelaat. «Nu I Ga maar op uw reddingstocht uit,* zeide de keizer. «Ik heb de edelen en myne raadslieden tegen dezen middag in mijn paleia bijeengeroepen, om te beraadslagen of wij hen als gezanten van hun grooten koning zullen ontvangen, dan wel hen aan onze góden zullen offeren.* Met eene eerbiedige buiging nam de prins zijn In den stryd om sche regeering heeft Peking een groote overwinning behaald. Tsung-li-Yamen heeft alle eischen van heer Pawlof betreffende de uitbreiding den Nintschwang-spoorweg goedgekeurd. Deze eischen van Rusland hebben ten «ich de controle te verzekeren over alle spoor- weglynen in het noorden van Pet-Cbi-Li en langs de grens van Maadschoerye. Daarom verzette Pawlof zich tegen het toestaan van een concessie voor den aanleg van een spoor weg van Peking naar Nintschwang aan een Engelsche maatschappij, tenzy Rusland een recht van hypotheek op deze lyn verkreeg. In Engeland wekte deze eisch verontwaar diging. Wy deelden reeds mede, welk een oorlogszuchtige taal de Standard aansloeg. De Engelsche regeering machtigde baren gezant te Peking, sir Claude Mac Donald, om den Tsun- li-Yamen te verzekeren van Engeland’s steun, als den rechten van China geweld werd aan gedaan. De Chineesche Raad van State ant woordde met een dankbetuiging voor het aan bod, doch verzekerde dat van geweld geen sprake is. En de voorwaarden, door Pawlof gesteld, werden ingewilligd. De Engelsche regeering is daardoor in een moeilyke positie geraakt. Zy ontzegt Rusland het recht om in China van een sfeer van invloed te spreken, en eischt dat recht voor zich zelf. Zy zal moeten kiezen of deelen. De Daily Chronicle geeft der Regeering den zeer verstandigen raad niet langer met groote woorden te schermen, doch door deskundigen en in overleg met Rusland de mogelijke geschillen te doen uitmaken. Dit acht bet b’ad de eenige waardige, jniste en voordeelige staatkunde. Is een sfeer van be langen vastgesteld, dan kan Engeland Rusland toeroepenTot hiertoe en niet verderWant ieder goed onderrichte weet, dat Rusland be-

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1