u, B 10. ving! menten te en collectie handel van iustrumen- M, wrreerende HOP. tl iweni aoie. JAAR. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 37ste Jaargang. oope 11 eeuwen. Bultenlandscli Overzicht. 1 I EEU1LLETOM. tf II ÜR. 1 AARD, tot ƒ360. B De Mexicaansche Beeldhouwer IENTEN ürste in ons land r. v. 95.) FHER, DEL 188, IT s 9 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. itj i werd I UT Telefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. sche OliAbriAm ■-Delft., B 10. oppasser van Picquart wordt man van gewicht. Men herin- EEN VERHAAL DER AZTEKEN. Naar het Engehch. 601imiE COURANT. Telefoon No. M ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. een blanke kaars Nu io Christiaan Esterbazy weer niet zoek, maar by syo moeder, zyn wettig domicilie! te Beautiran by Bordeaux. Feuil'oley beeft al een brief van hem. K.ORGELS voor ƒ175. Van/175 3OUDA. 1OTE MAKKT. Verspreide Berichten. Frankrijk. Er is in raadkamer bevonden dat geen voldoende aanwyzingen van schuld tegen Es- terbazy en zyne maitresse bestaan om hen, overeenkomstig de beschikking van den rechter van instructie, naar bet Asoizenbof te verwijzen. Tegenover dn Paty de Clam onbevoegdheid tegenover Esterbazy en zijn maitresse afwezig heid van schuld. De beslissing werd verwacht. Eergisteren voorspelde de Aurora* reeds dat gisteravond »la fillo Pays*, zooals Bertulus de rechter van instructie de minnares van den legioenridder steeds betitelde, haar triomfan- telijken terugkeer in den Roode-Molen zou kunnen vieren. De taak om tot de waarheid in «ik Dreyfus-zaak te komen wordt niet ge- niakkelyk gemaakt. Zoodra weer een weg door de >Dreyfusards< ontdekt is welke ertoe zou kunnen leiden, wordt hy onmiddell’ijk afgesloten, Regeering, generale staf en justitie planten er eenVerboden toegang op. Een kort oponthoud voor de zoekers en de toebt wordt langs een nieuwen omweg weder voortgezet. Men behoeft maar achter zich te zien op den verren reeds afgelegden weg om niet te wanhopen. Komen zal men er l De vyandeljjkheden tusschen Spanje en Ame rika worden gestaakt dat is bet groote nieuws. Wat door den Amerikaanschen Staatssecretaris uit bet nu onderteekende vredesprotocol is medegedeeld, zyn grootendeels bekende zaken. In zooverre moet Spanje nog meer verliezen, dan verondersteld werd, dat het behalve vau Cuba en Portorico ook van de kleinere Antillen de souvereiniteit moet prijsgeven, en dat bet van den gebeelen archipel der Ladronen, niet slechts van een enkel station afstand moet doen. Niet recht duidelijk is ons wat bedoe d wordt met de woorden, dat deze eilanden «naar keuze van de Vereenigde Staten» aan de republiek zullen worden afgestaan. Ligt daarin opge sloten, dat de republiek ook kan zeggen ik wil ze liever niet hebben Maar wat dan Ten aanzien der Phippynen is uitdrukkelijk bepaald, dat bet vredesverdrag daaromtrent nader beslissen zal, terwijl Manilla voorloopig door de Amerikanen bezet zal worden. Zy zijn er niet in geslaagd deze stad nog te ver overen, en dat is bet eenige betrekkelyke succes der Spanjaarden in den oorlog geweest. Voor de bewoners van Manilla zal het een uitkomst zyn, dat het beleg uit is. In Spanje is bet, zoover bekend is, rustig. Wel kwamen in den laststen tyd eenige vage berichten over een republikeinsche, beweging in de provincie Castellon en over eenige Car- listiscbe beroeringen in bet Noorden, maar geen van beide scbynen van groote beteekenis. Over den toestand in Oostenrijk worden de volgende mededeelingen gedaan. Graaf Goluohowsky, de minister van bniten- landscbe zaken der monarchie, heeft een lang durig onderhoud gehad met den keizer, waarna hy een conferentie bad met graat Thun, den Oostenrykscben minister-president. Als gevolg van dit onderhoud zal graaf Thun nogmaals een poging doen om met den Oostenrykechen Rijksraad tot een oplossing der crisis te komen. De Ryksraad is bijeengeroepen in September. Het eenige doel hiervan kan zyn, om dan Ryksraad te bewegen zyn verzet op te geven en langs parlementairen weg bet vergelijk met Hongarye tot stand te brengen. Doch onmiddellijk blykt, dat de Daitschers eerst de taalquaestie uit den weg geruimd willen zienen de Csechiscbe bladen melden, dat de Czechen in de taalquaestie van geen concessies willen weten; Hieruit blykt voldoende, dst met de byeen- roeping van den Ryksraad ook niets wordt bereiktdit besluit dient alleen om voor het E VERING van dig, dat men goed zal doen met er niet te veel waarde aan te hechten. Senator Trarieux heeft een lang schryven gericht tot het Journal de JWédoe, om zich te verdedigen tegen de beschuldiging dat hij de gehoorzame dienaar zou zyn van een syndicaat gevormd om het leger te beleedigen. De oud- minister van justitie zegt daarin nogmaals dat er geen syndicaat bestaat, dat de voorstanders van de herziening van het proces-Dreyfus goede patriotten zyn, die het leger eeren, en alleen maar willen dat er recht zal worden gedaan altegaar dingen die in Frankryk niet dikwijl genoeg herhaald kunnen worden. IX. Vader en Zoon. Onderwyl dit toonecl bij de tcocalli voorviel, was Montezuma druk bezig in ziju paleis. Niet allooi baarden de inwendige aangelegenheden dos rijks hem veel zorg, inaar ook een machtige en geheimzinnige vijand, wiens nadering zijn hart met een bang voor gevoel vervulde, was op weg naar do hoofdstad. Hij hield zich echter naar hot uitorlijke bedaard on zond een bede af, om Ahuitzol en diens slavin Mevtli te ontbieden. Toen zij op het keizerlijk hevel verschonen waren, schonk Montezuma aan Meztli de vrijheid tor beiooning van hare diensten door het opgeven van de plaats waar dc beeldhouwer gevangen werd gehouden en nam bij haar als oen lid van zijn hofstoet op. Vervolgens word Ahuitzol streng berispt wegens zijne medeplichtigheid aan den misdndigen toeleg, en van zijne betrekking als raadsman des keizers ontzet, terwijl er togen Toluca oen bevel van ge vangenneming uitging. Na afdoening van deze zaken, word do aandacht van des keizers raadsliedon op het punt gevestigd, hetgeen voor dit oogenblik alle andere in gewicht overtrof. Hflilovorige van den dag verliep mat be- ,/Adshfcin^ f over de gedragslijn, welke de Mexi- cmwb, ala'-«a groot en machtig volk, tegenover de vertb^tele vreemdelingen in acht moesten nemen. AjMontezujm was voor vrede gestemd en wilde dus, dit hfJn de zwaargebaarde onbekenden zou toelaton als gezanten van den vorst, dien zij vortegenwoor- digdeh. Prins Guatemozin verzette zich in hevige bewoordingen togen eene dergelyke politiek, en tmchtto den keizer to overtuigen, dat die inschik kelijkheid kwade gevolgen zou hebben. Zyn» inziens moest men aan de vreemdelingen manmoedig bet hoofd bieden, en de haardsteden on altaren tegen bezoedeling door de handen dier onbekenden ver dedigen. De voortvarende en dappere Guatemozin verlangde, dat de keizer hem zou opdragen de in vallers uit het land te verdryven. Werd hem die last gegeven, dan verpandde hij zijn leven, dat hy hen binnen eene week verdelgen zou. Doch de wil van den keizer behield do bovenhand, zoodat er toebereidselen gemaakt werden, om de Spanjaarden den volgenden dag binnen de hoofdstad te ontvangen. Op dit tijdstip van ons verhaal (7 November 1519) was Cortez mot zyne handrol wapenbroeders lang zaam van de kust het binnenland ingedrongen, zoodat hij nu dc stad Izupalapan, die in het ge zicht van de groote hoofdstad der Azteken lag, be zet hield. Wat moet die onverschrokken veldheer wel ge voeld hebben, toen hij die reeksen van ffeboawen mot vergulde daken aanschouwde, welke de stralen der ondergaande zon in de donkerblauwe wateren van het meer weerkaatsten of als hij, den blik rondslaande, de ontelbare drommen van inbooilingen zag, die bij maar ai te goed wist dat hem wantrou wen en afkeer toedroegen I Toen het daglicht verdween, daalde eene onbe schrijfelijke somberheid op het ganache tooneel neder. De harten der Castiliaaen en Aragonezen klopten sneller, uit bezorgdheid voor ’t geen de morgen baren zou, waut nog nooit hadden zij in grooter gevaar verkeerd. Wordt oeroolfd.) 17) Tot aan de lenden ontbloot, op het hoofd met vederen versierd en het gelaat met afgrijselijke figu ren beschilderd, werd Cruzilli door twee priesters naar dien steen geleid men plaatste hem daarop, bond hem met den eenen voet er aan vast en stelde hem een zware maquabuitl en eau schild ter hand. In dio stolling en toerusting was hij verplicht den stryd te aanvaarden togen een officier of soldaat, die beter gewapend was dan hij. Werd hij over wonnen, dan zou hij dadelijk naar do offerplaats gesleept en op eene gruwelyke wijze van het leven beroofd worden. Kou hij zich daarentegen vrywaren en achtereenvolgens zeven bestrijders verslaan, dan zou hij in vrijheid worden gesteld. Aldus luidde' de wet ten aanzien van de menschenoffers. Terwijl Cruzilli den blik liet weiden over de me nigte, die hem omringde, viel zijn oog op Toluca. Dit gezicht deed een trek van ontroering op zyn gelaat verschijnen en met stevigen greep omklemde hy zyn wapentuig. Op dat oogenblik trad een bestrijder voorwaarts, wiens kleederen met gestoenten bezaaid, en wiens wapenen van den geduchtsten aard waren. Cruzilli hield hem nauwkeurig in 't oog, naar 't scheen om oogenblik Hongarye eenigsiius stellen. De Hongaarsche pers betoogt dut de toe stand van het Kabinet-Banffy in Hongarye met den dag moeilyker wordt. Voor den Hongaarscben minister-president die tusschen de Hongaarsche vertegenwoordiging en de Oostenryksche Regeering staat, is het worke ijk vervelend, dat geen der beide partyen iets wil toegeven. De Hongaarsche liberalen vreezen dan ook en niet ten onrechte voor een monarchistische of constitotioneele crisis, indien de Oostenryksche Regeering blyft aandringed op verlenging van het Provi- sorium. Waarschynlyk zal op de groote confe rentie te Ischl, waaraan graaf Thun, graaf Goluchowsky en baron Banffy deelnemen, door den keizer een poging worden aange wend om de tegenstrijdige meeningen by elkander te brengen. Maar niemand voorziet daarvan eenig resultaat. tevreden te De vroegere nu ook ai een nert zich de quaeatie van de geposte brieven aan Scheurer-Kestner. Tegenover den brief van dezen, houdt de oppasser in de Libre Parole* vol, dat hy wel degelyk brieven van Picquart aan Scbeurer-Kestner ter post heeft gebracht. Wel zyn de Lustige Blatters, die filter- hazy voorstelden op den schoot vau de Franaohe Maagd, in beslag genomen, maar dank sy bare klaarblykelyke genegenheid is hy nn toch maar weer het heertje. »Geen enkele beschuldiging was er, die het Hof veroorloofde den com mandant en Mlle Pays voor het Hof van Assisen te voereu.« »Geen enkel feit was bewezen, dus had het Hof niet te beslissen of de brieven en telegrammen van Blanche en Speranaa valsche stokken waren. Duo moesten de commandant en zyn lief onmiddellyk in vrijheid gesteld. En meldt de Debate* staande do vergadering heeft de advocaat- generaal de stukken voor de invryheidetelling geteekend, die »par expree* naar de gevange nissen zyn gebracht. Prompte bediening Natuuriyk verbeidde een staf vau journalisten den commandant. Hy droeg. ’t wordt alles haarfijn verteld, hy droeg oen beige broek en jas, zyn vollen baard, zag or goed oit, en rookte een pyp, die hy in de gevangenis had doorgerookt. Over de bejegening daar was hy niet ontevreden. Toen werd hem deze kostelijke vraag gestold: Wat is uw meaning over de instructie van den heer Bertulus? En kostelijker nog dan de vraag was het antwoord Veroorloof me, u daar niet zoo open hartig op to antwoorden als ik zoo willen. Myn meaning over den rechter zit dèario. En de ridder wees op vier brieven ia cou vert, door een elastiek byeen gehouden. Arme Bertulus! ’t Gerucht loopt te Parjjs, dat hy zyn ont slag als rechter zal nemen en tekst eu uitleg gqyen. Pontedecimo, ten spoorwegramp ge- de stoker van e«n goederentrein waren in de tunnel onder den Giori-pas door een beroerte getroffen. Do trein, aan zichzelf overgelateo, reed ach tere it en tegen een passagierstreio in. De schok was ontzettend, de locomotieven en de meeste ry- tuigen werden verbryzeld en het getal slacht offers was dientengevolge groot. Er zyn ge vonden negen dooden (teven trein beambten) Kolonel Picquart ie Zaterdagmiddag door twee agenten van den veiligheidsdienst begs leid, naar de griffie van de rechtbank gegaan om in beroep te komen van de uitspraak der Kamer van in bescbuldigingetelling ter zake vin Esterbazy eo madame Pays. Italië. Tusschen Busalla en noorden van Genua, is eeu beurd. De machinist en Men schijnt het niet bijzonder eens te^ zyn omtrent den gezondheidstoestand van Z. H. Leo XIII. Officieel wordt uit Rome o. a. bericht; De Paus wiens toestand goed is, stond Vrydag 12 Aug.‘s morgens om 9 uur op. had een onderhoud van een half uur met zyn lijfarts en ontving daarna Ram pol la en nog eenige hoogwaardigheidabekleedersdes namiddags ontving Z. H- enkele andere per soonlijkheden. Dit bericht klinkt dus zeer geruststellend. Van geheel anderen aard daarentegen is het bericht, dat van uit Madrid nan de >Kölnische Zeitung* gemeld wordt. Dat bericht is zelfs zeer onrustwekkend. Er wordt het volgende in gezegdDe toestand van den Paus is niet meer geheim te houden. Hy is allengs slechter geworden. Tegenwoordig is de Paus nog slechts een zwakke grijsaard, die slechts weinig en zeer zacht spreekt; schryven kan hij niet meerevenmin kan hy kennis nemen van den loop der zaken. Het denken vermoeit hem en het bidden maakt hem verstrooid, zoodat hy tienmaal hetzelfde gebed begint, zonder het te bemerken. De Paus sterft langzaam als in een gouden kandelaar. Zou 1898 het jaar der groote dooden worden In de zaak-Dreyfus is geen nieuws, althans geen betrouwbaar nieuws. Wel verzekert de Ind. Beige dat het proces van Björnson tegen de Milnch. Neneste Nachrichten wel eens een sensationeele wending zou kunnen nemen, daar de rykskanselier, prins Hohenlohe, als getuige is gedagvaard en deze van de gelegenheid zal gebruik maken om te breken met de stilzy- gendheid die zijn staatkundige betrekking hem oplegt, maar dat klinkt zoo weinig geloofwaar- de krachten zijner tegenpartij te meten, on nam terstond eene verdedigende houding aan. Blykbaar was Cruzilli voornemens zyn leven ten duurste te verkoopen en aan de wyze, waarop hij zyn wapen hanteerde, was het duidelijk te zien, dat hij geen nieuweling in de behandeling was. De Mexicaansche officier bracht den eersten slag too. Cruzilli wendde die mot z^jn schild af en liet zelf zyn zwaren maquahuitl met zulk eono kracht op hot hoofd van zyn tegenstander nederdalen, dat hij diens schedel verbrijzelde. 4 Er ging oen woest geschreeuw uit het volk op toen het lijk van den verslageno weggedragen werd on dadelyk trad een tweede te voorschijn. Doch niemand kon het tegen Cruzilli’s vroesolyke slagen uithouden. D® een viel snel na den andere, totdat de zevende on goduchtsto vyand zich tegen over den misdadiger plaatste. Wederom liet deze zyn vlammend oog over /Je vergaderde menigte gaan en andermaal stond er op zyne gelaatstrekken een smadelijke glimlach te lezen. I* strijd duurde ook nu slechts een oogenblik. Cruzill(* wapen kwam met zulk eene verpletterende kracht uefl/jr, dat het schild van zyn tegenstander verbrijzeld w^rd on diens hersens over zijne kleederen spatten. Opnieuw gingen er langdurige kreten op, toen de gevangene losgemaakt en in triomf van do teocalli weggedragen werd op de schouders dos volks, dat even vpldaao schoen over den dood van zeven der hunnen, als hot zou geweest zyn indien do misda diger de nederlaag had geleden en zij zijn hart uit de reokonde bont hadden zien scheuren, om den góden tot zoenoffer te strekken.

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1